TWEEDE BLAD BUITENLAND BINNENLAND. tloor oaze]»agtas ea meisjes. Be$tt Uritndje* ea Uriendinaetjei, nieuwe opgaven. ZATERDAG 33 EOWEESEER IS<S i 1 e 1 o m A A A A r ra 1 t n I t h h e e n n n m a e -- r de raadselredaoteur; NIEUWE Hontes kogels hij de Turken! De „Daily Miror" heeft een plaat, die be wijst dat de Turken bij Loele Boergas bouten kegels hadden, geleverd door een fuitsehe fabriek. Opzet!Wel neen: Maxim heeft het al uitgelegd: de Turken hadden houten ma- loeuvre-kogeli, expres roodgeverfd. Maar de 'nnimels die de munitie uitdeelden, hebben 'ie houten kogels óók verdeeld: een nieuw bewijs hee gedemoraliseerd en bovenmate wanordelijk de toestand bij de Turken was! De Jezuïeten-uitzonderingswet. Zooals te begrijpen is, verzet de Katholieke Pers in Duitschland zich krachtig tegen de wijze, waarop door den Bondsraad de Jezuïe ten wet geïnterpreteerd wordt, en welke uit legging wij gieferen hebben medegedeeld. Do ,Köln. Volkszeitung" schrijft b.v., dat le Bondsregeering in het geheel geen con cessies heeft gedaan aan de gevoelens van het Katholieke volk en dat een kreet van verontwaardiging uit de geloovigen zal op gaan, wanneer zij vernemen, op welke wijze wenschen en gevoelens gekrenkt zijn. 'tBlad voorziet een nieuwe „Kulturkampf". Het ka rakter van de hatelijke wet in Duitschland is gebleven zooals het was! En de „Germa- aia" schrijft: Het verbod dat de Jezuieten hun priesterambt niet mogen hekleeden, is Joo draconisch, dat de Bondsraad zich niet a.oet verwanderen, wanneer zoowel in geci viliseerde als half-geeiviliseerde landen een revoel van medelijden ontstaat voor een rijk, lat dergelijke uitzonderingsmaatregelen noo- dig acht! De echo, die dit besluit bij het Ka tholieke volk te voorschijn zal roepen, zal den Bondsraad niet aangenaam in de ooren klinken, zegt het blad. Een ongehoord millioenen-geschenk. Reuter's berichtgever te Bombay seint dat do onafhankelijke vorsten en de hoofden van den inlandschen adel in Engelsch-Indië met sikaar beraadslagen over het bijeenbrengen van een fonds, voldoende voor het aanbie den van een vorstelijk geschenk aan de En- gclsche regeering. Dit geschenk zou bestaan uit drie Dreadnoughts en negen gepantserde kruisers der eerste klasse! Dat zal zoowat neerkomen op een goede 100 millioen gulden! Het denkbeeld wordt geopperd, dat die sche pen zouden worden gestationneerd in de Roo de Zee, in de Middellandsche Zee en in de Indische Zee. Het denkbeeld is echter nog niet uitgewerkt en de officieele bevestiging Pntbreekt nog, wordt er voorzichtig bij ge legd! De bloktrein Brussel—Antwerpen gederailleerd. Gistermorgen liep de bloktrein, die te 7 uur '2 van Brussel-Noord naar Antwerpen ver trok, bij het passeeren van het station Me- ohelen op eenige wagens, die over den wis sel stonden op de lijn, waarlangs de express reed. De schok was vreeselijk. Drie wagens vvan den stilstaanden trein werden omver ge worpen en bijna geheel vernield. De locomo tief van den bloktrein sprong uit de rails en werd dwars over den weg geworpen. Door een buitengewoon toeval zijn er echter geen ttienschenlevens te betreuren. Wel liepen een aantal reizigers kneuzingen op. De mobilisatie b(j vergissing. Geheel in afwijking met hetgeen Reuter seinde, bevat de „Echo de Paris", naar de Tel. meldt, de volgende bijzonderhe en over ket mobilisatiebevel te Arracourt. Tengevol ge van de verkeerde uitlegging van een te legram, ontvangen door den postdirecteur te Arracourt, waarschuwde de gendarmerie in ket midden van den nacht de burgemeester van twaalf gemeenten binnen de grens van ket mobilisatiedistrict. De tamboer sloeg.de '•rompetten schalden, en alle mannen van '.wintig tot vijf en veertigjarigen leeftijd be gonnen aan te treden. Die het eerst aanwezig •varen gingen hunne kameraden wekken, zeg gende: „Ge moet opstaan: er is oorlog!" Men ian zich de opwinding onder de bevolking •'oorstellen. De mannen begaven zich op weg an kwamen des ochtends te Luneville, Toul, Nancy en andere garnizoenen aan. Sommigen 'au hen hadden de geweren en patronen van schietvereenigingen bij zich. En niet alleen •varen het reservisten, die zich kwamen aan snelden. Jonge mannen en grijsaards volgden ken, zeggend, dat ook zij ten strijde wilden •rokken. In weinige oogenblikken waren de kakkerswinkels der dorpen ledig en men be gaf zich op weg. Groot was de verbazing aan 'e kazernen toen de reservisten daar aan- twamen. De reservisten van hun kant waren uiet minder verbaasd over de ontvangst, die hun daar bereid was. Men telefoneerde naar alle kanten om den sleutel van het geheim te ontdekken en toen hekend werd, dat een ver gissing had plaats gehad, zond men al die dappere lieden met een kleine schadeloosstel ling terug. De reservisten waren zeer teleur gesteld en hadden niets liever verlangd dan onmiddellijk op te rukken. De postdirecteur te Arracourt heeft zijn dwaling bekend. Hij had gemeend met een mobilistiebevel te doen te hebben en onmid dellijk de autoriteiten gewaarschuwd. Het blijkt, dat alle brievengaarders een gesloten brief in hun bezit hebben, die. zij niet mogen openen, dan na ontvangst van een officieel telegram. Na ontvangst van het telegram opende hij niet brief no. 1 maar brief no. 2 en vandaar de vergissing. Zoodra hij zijn fout bemerkte, snelde hij naar de gendarmerie, maar het was reeds te laat. WEST-BORNEO. Uit Batavia wordt aan de Telegraaf het volgende bericht: „Onze troepen ontdekten in het Lnndak- sclie Borneo, dat Dajaks zich in een hinder laag gelegd hadden. Er werden vijf Dajaks gedood; hunne geweren werden buitgemaakt. EEN VASTE SPOORDIENSTREGELING? Bij de H. IJ. S. M. is het gewoonte om in dien een nieuwe dienstregeling eenigen tijd loopt, dat door de inspectiebureau's aan de stationschefs der groote stations de vraag voorgelegd wordt, welke wijzigingen, naar hun meening, in den loop der treinen dienen te worden gebracht met ingang van de vol gende dienstregeling. Dit is ook nu weer ge schied. „Het Vliegend Wiel" verneemt echter, dat er ditmaal de volgende opmerking aan toe gevoegd is: „Bij de opgaaf der wensehelijke wijzigingen is er rekening mede te houden, dat de met 1 Mei 1913 in te voeren nieuwe dienstregeling zal moeten loopen tot en met 30 April 1914 en dus op 1 October 1913 geen nieuwe dienstregeling wordt ingevoerd, doch zoo noodig alleen enkele wijzigingen per aan schrijving zullen worden geregeld". Naar aanleiding van bovenstaand bericht uit „Het Vliegend Wiel" heeft het Hbld. in lichtingen ingewonnen ter bevoegder plaatse, en het vernam, dat het inderdaad in de be doeling ligt hoewel er nog geen besluit genomen is om voor den treinendienst ge durende het geheele jaar één vast schema samen te stellen, waarop de treinen, welke alleen 's zomers rijden, geen invloed hebben en gemakkelijk uit- en ingevoegd kunnen worden. Tot dusver had een uitschakeling van een zomertrein wel eens ten gevolge, dat er tus- sehen de vertrek-uren van twee opvolgende treinen een groote hiaat ontstond, zoodat de dienstregeling dezer treinen veranderd moest worden in den winterdienst. Het plan, dat bij de H. IJ. S. M. in voor bereiding is, zal nu ten gevolge hebben, dat dergelijke hiaten in den treinenloop op de vaste dienstregeling 's zomers en 's winters zoo min mogelijk voorkomen. 'tLigt dan ook in de bedoeling om één spoorwegdienstregeling vast te stellen en de treinen welke slechts 's zomers rijden, even als tot dusver in de spoorboekjes bij speciale Zondagtreinen gebeurt, te omlijnen. CHRISTELIJK HISTORISCHE UNIE. Door de Chr. Hist. Unie is de volgende motie aangenomen: „De Provinciale Landdag der Christelijk- Historische Unie in Noord-Holland, den 28 Nov. 1912 samengekomen te Amsterdam; „gehoord het referaat van dr. Kromsigt en de daarop gevolgde discussiën: „spreekt als zijn gevoelen uit (in verhand met art. 7 van het program der Christelijk- Historische Unie); „dat meer dan tot nu toe in de Christelijke politiek nadruk moet worden gelegd op het Christelijk beginsel, in objectieven zin opge vat en mitsdien op het Christelijk karakter der Overheid als zoodanig; „dat derhalve met kracht moet worden op gekomen voor de leuze, door dr. Schokking eens aldus geformuleerd: „Plaats voor den Christus, ook bij de Openbare Instellingen". Deze motie werd aangenomen met bijna algemeene stemmen. PRIJSVERHOOGING VAN SIGAREN? Men schrijft van deskundige zijde aan de Maasbode: „De actie in de Sigarenindustrie beeft de aandacht nogmaals gevestigd op den toe- stand, waarin dit bedrijf de laatste jaren ver keert. Al is dit iets beter dan voor een paar jaren, bloeiend is hij nog volstrekt niet. Deze bij uitstek nationale tak van nijverheid beeft een harden dobber en moet alle krachten in spannen, om het hoofd hoven water te hou den. Daaruit zal ook wel voor een groot deel te verklaren zijn, waarom de fabrikanten, die overigens wel graag iets doen voor de lots verbetering hunner arbeiders, zij betuig den dit herhaaldelijk zoo voorzichtig zijn met het doen van toezeggingen opzichtens hooger loon en al dergeliike regelingen, die den kostprijs van het product' verhoogen. Er zè.1 nu een opdrijving der loonen plaats vinden; dat staat wel vast. Maar van de winst der fabrikanten kan dat beslist niet af. Dus zal het mopten verhaald worden op de consumenten. Want aan verbetering van de techniek van het vak valt, wegens de eigenaardigheden der industrie, niet te den ken. Ons Nederlandsch publiek, dat gewoon is voor weinig geld een goede sigaar te roo- ken, kan er zich op voorbereiden, dat het weldra meer voor zijn sigaar zal moeten be talen. Dat voelen geen vaklui beter dan de sigarenwinkeliers, die thans bezig zijn enor me bestellingen te doen bij bunne leveran ciers. Men is 't er onder de fabrikanten nog niet over eens, langs welken weg de meerdere kosten van het product van de consumenten gehaald moeten worden. Zal het zijn prijsver- booging of kwaliteitsvermindering? Beide plannen hebben hunne aanhangers. Maar de voorstanders van prijsverhooging zullen het naar allen schijn, gelet ook op de nog steeds dreigende plannen van Minister Kolkman, betreffende het debietrecht, van de andere strooming winnen. Men wil nu eerst het einde van de tegen woordige actie in de industrie afwachten, om oen goed overzicht te hebben van de meerdere uitgaven, welke die actie zal mee brengen. Maar daarna bestaat hot plan om krachtig te gaan ijveren voor prijsverhoo ging, zooals dat op bet oogenblik bij de leer looiers en de schoenfabrikanten geschiedt, en niet zonder succes. Wanneer slechts de grootere fabrikanten voor dit denkbeeld te winnen zijn, en daar op bestaat goede hoop dan zal men tegen een kunstmatige prijsverhooging niet opzien. Men denkt er ook aan, de sigarenwinkeliers, die over een niet te versmaden vereeniging beschikken, in den raad op te nemen, en met hen gezamenlijk de verhooging tot stand te brengen". NET WAAR HIJ HOORT! Mr. Bichon van IJsselmonde, de nieuwe man van Ommen, ig in Je Kamer gearri veerd. Op de banken Rechts was geen plaats, en zoo moest hij links een plaatsje zoeken, naast Dirk de Klerk uit Rotterdam! Precies waar hij hoort! Een paardenvleesch-inaatschappü. Eenige handelaren in den Haag hebben, vol gens het Hbld., bet plan gevormd, een naam- looze vennootschap up te richten tot het drij ven van paardenvleeschhouwerijen met bet doel le kwaliteit paard en vleescli te verkoo- pen tegen zeer verminderd tarief. Voorloo- pig is een kapitaal van 50,000 gevormd. Goede vangst. In Rotterdam is door een inspecteur een ontvanger der posterijen uit Saraguo (Italië) aangehouden, die met een groote som op den loop was. De man wou naar Amerika eclipseeren! Het onveilige Vondelpark. Gisteren zijn te Amsterdam een viertal jongens van 16- a 17-jarigen leeftijd, in den Jorclaan woonach tig, gearresteerd, die Woensdag in bet Von delpark van een jonge dame een handtasehje waarin een bedrag aan geld circa 30 gulden hebben geroofd. Brand. Gisterochtend ontstond brand in den stal van den paardenhandelaar J. Si mons te Breda. Een iiaard en drie rijtuigen werden een prooi der vlammen. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade, zoo meldt het Hbld. BAZELEN! „Waarom vergaderen ze juist in Bazel om over den vrede te congresséërenf' „Omdat dit de beste plaats lijkt, om over vrede te bazelen, terwijl er overal oorlog woedt en dreigt!" Hbld. Vr.: Hoe verwijter ik roestvlekken uit linnengoed? A n t w. U gebruikt daarvoor warm klee- zuur, verdund zoutzuur, of dun tinvijzel. Vr.:-Ik heb Zondag j.l. onder die vreese-1 Antw. De kantonrechter is Mr. A. van lijke stortbui,noodgedwongen,met mijn zijden j der Mersch. Hij is te spreken in het^ Paleis japon in den regen moeten loopen. Hoewel ik onder een parapluie liep, is mijn japon toch hespat met eenige druppels. Deze vor men nu vlekken. Zoudt u zoo vriendelijk wil len willen zijn my in uw vragenrubriek een middel aan te geven om die er nit te ver wijderen? Ik hoop niet dat de japon nu al bedorven is. Antw. Stel u gerust, want dit is het ge val niet. U zult er nog wel eens mede door den regen kunnen loopen. Wrijf de vlakken in de zijde uit met wat geest van ammoniak, voor de helft met water verdund, borstel de japon daarna af en laat haar drogen. V r. Iemand huurt een perceel bouwgrond. De eigenaar wil een overpad hebben om naar zijn land to kunnen komen. De huurder wil hem dat beletten. In het huurcontract staat niets van een recht dat de eigenaar zou heb ben op een overpad. Kan de huurder het hem nu verbieden? geeft, kan de huurder den eigenaar beletten over het perceel grond een overpad te heb ben. van Justitie aan de Jansstraat, alhier. Op Woensdag en Vrijdag is er gewooulijk open bare zitting en dan is de kantonrechter dus niet voor u persoonlijk te spreken. V r.. Kunt u ons 'ook het tegenwoordigs adres melden van den heer Rogmans, tand' arts, gewoond hebbende Keizersgracht, Am sterdam? Antw. Wij meenen dat bedoelde tandarts daar nog woon1 Is dit niet het geval, dar is ons het adres niet hekend. Vr. Kunt u mij ook zeggen of er ook nog een Brandwaarborg maaschappij .De Neder landen" bestaat, directeur de heer E. Schenk? Indien hij bestaat, kunt u dan het adres op geven? Ik heb mij in Augustus 1911 laten inschrijven en poliskosten en een jaar pre mie betaald, maar ik hoor er niets meer van, ofschoon met Aug. 1912 het premiejaar ver streken was. Antw. Wij kunnen dergelijke vragen niet -A^n tw. Als de zaak zóó staat, zooals u op- ju deze rubriek beantwoorden, om redenen die u wel kunt begrijpen. Inlichtingen over personen of dergelijke instellingen geven wij niet. Wij wenschen ons aan dezen regel vast V r. Iemand huurt een perceel grond voor te houden, den tijd van twintig jaar. Er is eer, onder-1 Vr Kunt y fe inlichtingen geven handsch huurcontract door den eigenaar on-1 aaugaaude het RJde Kruis, dat zendelingen rrlL T 1UUF T'i Pfdaar betaaJd; naar den Balkan stuurt? Zoo ja, waar moet Heefe de eigenaar het recht om na liet meu zich aanme]den 0m onder zijn zende- eerste jaar den huur op to zeggen? Hingen opgenomen te worden? Antw. Neen; de eigenaar heeft dat recht, Antw. ïïet Roode Kruis zendt geen „zen- niet als het huurcontract luidt zooals u op- de]ingen» maar verplegers naar den Balkan £e° TTT om daar de gewonden, die in den Balkan- Vr. 1. Maar moet men zich aanmelden voor oorlog vallen, te verplegen. U kunt zich om de gemeentelijke-arbeidsbeurs? inlichtingen wenden tot den heer Jhr. M. 2. Verkrijgt men daardoor wel eens een Mazel, secretaris van het Ned. Roode Kruis, betrekking!? te den Haag. U zult echter weinig kans heb- Antw. 1. Aan liet kantoor aan de Nieuwe hen om nog als verpleger naar den Balkan Gracht, alhier. j te kunnen vertrekken, daar het aantal van 2. Natuurlijk; u moet er de jaarverslagen dergelijke aanvragen overvloedig is en voor maar eens op nalezen. loopig geen nieuwe ambulances meer ver- Vr. Kunt u mij ook eenige inlichtingen trekken, geven omtrent den persoon, die Zaterdag-1 Vr. Welke zijn de R. K. begrafenis-en zic- nacht te Amsterdam in de Sarphatiestraatkenfondsen hier ter stede of elders? Aange- door gasverstikkmg om het leven is geko- zien ik nog niet lang hier woon, is mijn he men Antw. Wij kunnen u niet meer bijzonder- kendheid met een en ander niet groot. Antw. De lijst is te lang om hier op te heden mededeelen omtrent het ongeval, dan nemen. Ook om redenen uit een voorgaand wij in ons blad van Maandagavond vermeld- antwoord blijkend, kunnen wij dat niet doen. den. Daar de Sarphatiestraat te Amsterdam Als u echter even op ons bureau aanloopt buiten den kring van ons reportagewerk ligt, zullen wij u inzage van de lijst geven en kun- ïs het misschien de aangewezen weg dat u nen wij u een en ander mondeling nader toe- en zelfs eens heengaat om nadere informatiën lichten. V r. Kunt u mij het adres opgeven van een firma (ik meen te Oudenbosch) die kristal- steenen verkoopt ter versiering van decora- tiewerk? Antw. Ons onbekend. V r. Kan ik door anderen de boeken laten halen uit de Bibliotheek van Kunstnijver heid, als ik zelf lid ben en schriftelijk een catalogus aanvraag? Antw. Ja. V r. Tot welke natie behoorde generaal Joubert: tot de Engelsehe of tot de Zuid- Afrikaansche? Antw. Generaal Joubert was een bekende Transvaalsche aanvoerder der Boeren in den Engelsch-Zuid-Afrikaanschen oorlog. V r. Tot wien moet ik mij wenden voor een betrekking aan het nieuwe Stedelijke Mu seum? Antw. Tot den directeur, den heer J. Gra- tama. V r. Hoe moet ik een niet-echte zwarte veel van êen hoed wederom in zijn krul brengen? Deze is er door den regen uitgegaan. Antw. Om een hoedenveer weer in vorm te brengen, houdt men haar gewoonlijk zoo lang in den stoom (uit een waterketel b.v.) dat de veer slap wordt. U kunt haar dan bui gen, zooals u verkiest. Men moet dan echter hij het harden van de veer oppassen, dat zij den vorm behoudt, dien men er aan gegeven - .Teeft. U spreekt echter van een onechte veer, .idcii gang IJl- -1913, hJz. 100 en 101. Wij zul-Daarvoor kunnen wij in het nlgemeen geen len u gaarne, indien u dit wenscht, inzagemiddel geven. De veer kan wel van hout of geven daarvan aan ons bureau. De verorde- van ijzer zijn. Dit weten wij natuurlijk niet 11 1 n C rr r\ I-P hnnlnnt m n l. ZZ 1 Z "1 j 1 1 Al li in te winnen. V r. Zoudt n mij ook aan eenige adressen kunnen helpen van fabrikanten voor kine- matQgrafen en Bioscopen? Antw. Plaats een advertentie in eenige bladen en u zult wel keus krijgen, gelooven wij. Vr. 1. Tot wien moet ik mij vervoegen om deel te kunnen nemen in de tombola ten bate vaii het liefdewerk van den Catechismus te Rotterdam en welke zijn de voorwaarden daaraan verbonden? 2. Te Noordwijk moeten handelaren zijn die iii gedroogde kruiden handelen. Kunt u mij het adres der voornaamsten opgeven? Ant w. 1. Die tombola is reeds afgeloopen. 2. Zulke adressen kunnen wij in deze ru briek niet opgeven. Plaats u eens een adver tentie in onze courant en u zult adressen te kust en te keur krijgen. V r. Kunt u mij ook zeggen hoe ik aan een verordening v. d. Hoofdelijke Omslag en be lasting op bedrijfs- en andere inkomsten der gemeente Bloemendaal kom of liever tot wien moet ik mij daarvoor wenden? Op het Raadhuis te Overveen werd mij gezegd dat het te vinden was in het plaatselijk adres- beek, doch ik kan niets vinden. Antw. Inderdaad zult u de bijzonderhe den, die u waarschijnlijk wenscht, kunnen vinden in het adresboek Help U Zelf", jaar hoekje voor de gemeente Bloemendaal 3e ning zelf bestaat waarschijnlijk niet in druk, zoodat u haar op uw kosten zult moeten la ten overschrijven, wanneer u de geheele ver ordening wenscht. Vr. Als men zich tot den kantonrechter wil wenden inzake de Arbeidswet, moet men dat schriftelijk doen of kan het ook monde ling geschieden? Antw. U moet zich met zeer uitvoerige bijzonderheden schriftelijk tot den Kanton rechter wenden. O.a. moet u niet vergeten naam, woonplaats, beroep enz. van de tegen partij en van u zelf op te geven. V r. Welk is het adres van den Kanton rechter of waar kan ik hem spreken? OPLOSSINGEN. U wacht nog op de oplossing van Het raadsel, ^®t in het nummer van 9 November verschenen 18 en dan volgt de oplossing van het raadsel der "orige week, ziehier Als u ons dat eens wilt komen vertellen? V r. Hoe ver strekt zich de nieuwe Octrooi- wet uit inzake het copieeren van schilder werken naar nog levende of wel overleden meesters? Antw. De nieuwe Octrooi wet heeft met copieeren van schildertien niets te maken. Doch u bedoelt waarschijnlijk do nieuwe Auteurswet. Wij zien er geen bezwaar in dat u die schilderijen copieert. r. Mag men copieeren naar bestaande gravuren, welke reeds in den handel zijn en deze copieën ten verkoop aanbieden en uit stallen? Antw. Ook daar zien wij geen bezwaar 1. N a O 1 IV a E M B E R a m i 1 k n dl m d 0 Hieronder volgt een verhaaltje, dat door uw raadselvriendje, Bertus Ansingh, te R'dam, is ingezonden; het heet: Een man van overtuiging. Er zijn in de wereld altijd veel menschen ge weest en. zij zijn er nog, die in het openbaar tegenover andere menschen voor hun overtui ging niet durven uitkomen en dat noemt men lijden aan menschelijk opzicht. En hoe hooger rang zulke menschen bekleeden in de maat schappij, des te sterker zal op hen het men schelijk opzicht inwerken. Het doet ons daarom altijd groot genoegen te hoorën vertellen van mannen, die zich hun katholiek geloof niet schamen en hoe hoog ook geplaatst, zich stipt aan de voorschriften van onzen H. Godsdienst houden. Zulk eeu voorbeeld vinden wij in Dr. Ludwig von Müller, die op het einde der negen tiende eeuw Minister van Eeredienst was in Beieren. Op den dag, waarop de Beiersche Landdag geopend was, haastten zich de afgevaardigden na de opening der zitting, om het middagmaal te gebruiken. Een der nieuwe afgevaardigden, die in de groote stad München niet zoo goed bekend was, bleef een oogenblik besluiteloos op straat staan. De minister sprak hem aan en vroeg, waarover hij stond te peinzen. „Excellentie," was het antwoord, „het is van daag Vrijdag en ik weet niet welk hotel ik uit moet kiezen om een diner zonder vleeschspijzen te kunnen krijgen 1" „Als u met een eenvoudigen maaltijd tevre den zijt, gaat u dan maar met mij mee, ik weet wel waar u dit krijgen kunt," was het ant woord. Dankbaar nam de afgevaardigde dit vriende lijk aanbod aan en beide heeren gingen onder een druk gesprek samen verder, totdat zij ein delijk binnentraden in een hotel, naar de af gevaardigde meende. Maar spoedig erkende hij zijn dwaling, toen von Müller hem zijn vrouw voorstelde en de kinderen hem vroolijk tege moetkwamen. De afgevaardigde wilde zich nu verontschuldigen en heengaan. Maar de vrien delijke gastheer liet zulks niet toe en zeide: „Bij ons krijgt u een eenvoudig middagmaal, zooals men in een katholiek huisgezin op Vrij dag hebben moet. Vrijdags eten wij nooit vleeseh, want het kerkelijk gebod is ook van kracht in het huis van een minister. Het is ons een eer, wanneer u bij ons blijft eten. U zult wel willen veroorlooven, dat onze kinderen met ons meeëten; zoolang ik thuis ben, heb ik hen graag bij mij 1" Het middagmaal begon, maar eerst werd door de kinderen eerbiedig en godvruchtig voorgebeden; ook gingen zij na het eten niet van tafel, vooraleer het geheele gezin wederom gebeden had. Zóó werd het katholieke geloof hooggehou den in het huis van een minister. Een kunstje met dominosteenen. Men legge 28 steenen op een rij gedekt neder en wel zoo, dat U er van aan hem, die het kunstje vertoont, bekend zijn. Deze 13 legge men zoodanig, dat hunne oogen de volgende getallen beduiden 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12. De vijftien stipjes stellen de overige 15 stee nen voor. Nu laat men, zonder dat men er zelf bij is, iemand aan den linkerkant zooveel stee nen wegnemen als hij wil van links naar rechts. Hij kan er ook geen enkelen afnemen, maar niet meer dan 12. Deze afgenomen steenen moet hij in dezelfde volgorde aan den rechterkant weer bijseliuiven, te beginnen met het cijfer 12. Als men nu in de kamer terugkomt, telt men in stilte van rechts af tot 13; licht den steen op, terwijl men zegt: „zooveel is omgekeerd", en dit zal juist uitkomen. AI3 nu b.v. de omgekeerde steen twee oogen toont, dan zal den volgenden keer 13+2, dat is de 15e steen zeggen, hoeveel steenen er van links naar rechts verschoven zijn. Telt die 15e steen vervolgens twaalf oogen, dan zal 15-}-12, dus de 27ste steen zeggen, hoeveel steenen er verschoven zijn. Hoe eenvoudig dit kunstje ook is, toch zal ieder, die er niet mede bekend is, zich erover verwonderen, maar er behoort eenige oefeniag toe, alvorens men eenige vaardigheid in het spel krijgt. (Ingezonden door Ghr. van Herk, den Haag.) Ge moet deze namen in een bepaalde volgorde zien te plaatsen en wel zoo, dat de eerste letter» van die acht namen achter elkander gelezen den naam vormen van een hoofdstad van een land, waarover in de laatste weken veel gespro» ken wordt. 2. O 1. Ik laat hier acht namen volgen: Ganges Beemster Amerika Oeral. Elzas Londen Donnu Rotterdam. Hier ziet ge een vierkant', dat ge moet vullen met vier woorden en wel zoodanig, dat het woord „trap" hot eerste woord vormt, hetzij datf ge het van links naar rechts, of van boven naae, onderen leest 3. Ge weet, wat een kuiper is, niet waar'f, Dat is iemand, wiens bedrijf het is, tonnen ot vaten te maken; ziet ge nu kaas rnjj een vat t€ noemen, dat niet door een kuiper .wordt ge-, maakt? 4. Mijn geheel bestaat uit elf lettere en dient als beschutting tegen de warmte. Een 6, 7, 8, 5, 10, 11 hebben vele mensohett voor de tocht. De 1, 2, 4 ziet men dagelijks, behalve bj) regenachtig weder,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5