BUITENLAND. BINNENLAND. KAMEROVERZICHT. De oorloq op den Balkan. Letteren en Kunst. Leger en Vloot. Rechtszaken. DE TOESTAND. in hunne stellingen blijven, dat de omsin geling van de belegerde plaatsen voortduurt, dat proviandeering niet veroorloofd is, dat de aanvoer van versterkingen uit Azië wordt gestaakt, dat de blokkade van de Bulgaarsche havens aan de Zwarte Zee gedurende acht darren wordt erehandhaafd, maar na het ver- De wapenstilstand is geteekend. Grieken- strijken van dien termijn oogeheven zal wor- land blijft echter oorlogvoeren. De vredes- den en da^ ^ct stafion van Adrianopel ter onderhandelingen zullen waarschijnlijk te ^£1Jking Van de ?eal1iëerden m1 worden Londen plaats hebben. TTct Balkanverbond is Men gelooft hier, dat de Servische gedele- «oo goed als verbroken. De verhouding tus- geerden overmorgen - zullen vertrekken. De sehen Oostenrijk en Servië blaft kritiek. commissie zal vermoedelijk als volgt samen gesteld zijn: Novakiwitsj, Nïcolitsj. generaal De wapenstilstand. Bojowitsj, chef van den staf van het leger Eindelijk is het er! De wapenstilstand is van den kroonprins en luitenant-kolonel Pau- mi geteekend. Een officieel bericht uit Con- liwitsj. stantinopel bevestigt onze telegrammen van Nog steeds heet het, dat de gedelegeer- gisteren, dat de wapenstilstand geteekend den te Londen bijeen zullen komen. ■s. I)e oorlog beeft nu geduurd vanaf 17 r,„ ,n.„j October, dus zeven en veertig dagen. -i o Echter is de wapenstilstand niet algemeen. e^nfpann!n?..^8Schen. Oostenrijk en Servie Griekenland beeft zich er buiten gehouden, werkeli,k verminderd, ofschoon men zoodat men nu den toestand beleeft, dat van ^'d.e den op z,jn hoede is, terwijl men 'iurUije met Bulgarije, Servië en Montenegro aan liet onderhandelen is en met Grieken naar buiten zegt dat absoluut geen maatre- regelen tegen eventueele twisten worden ge land nog op voet van oorlog verkeert. Dit tornen. Ei is echter een andere kwestie, die werpt ecu eigenaardig licht op de houding i® indacht gespannen houdt, n.l. die van van Griekenland in geheel dezen krijg. Men den 00118111 Prohaska, die door de Serviërs «eet dat bij den aanvang van den oorlog Slangen wordt gehouden. Consul Edl heeft Turkije alle mogelijke moeite heeft gedaan °Puracht een onderzoek in te stellen naar om Griekenland aan het Balkanverbond on- ^ei^en» die betrekking hebben op het trouw te doen worden en de partij van Tur- ea do wederwaardigheden van Pro- kije te kiezen, hrtgeen Venizelos, de Griek- "oska in Servië en met spanning wordt diens sche minister-president, weigerde. Turkije raPPort verbeid. Men wenscht in Weenen verklaarde den oorlog aan Bulgarije en Ser- g®nocgdoening voor den smaad den vertegen- vië het was al in oorlog niet Montenegro woordiger van Oostenrijk aangedaan in Ser- en niet met Griekenland. Griekenland ver- Mocht koning Peter weigeren deze vol- klaarde toen zelve den oorlog aan Turkije. &en volkerenrecht te willen geven, dan Eeiiigen tijd geleden wilde Turkije vrede zal mcn wel niet aarzelen te Weenen zich sluiten met Griekenland allren. Venizelos dien to verschaffen. Dan speelt Servië een wi igerde en nu sluiten de verbondenen vrede, gevaarlijk spel, daar zij dan ook de sympa- en Griekenland weigert nogmaals. Wat mag thieën van Europa verspeelt, hiervan de reden zijn? Over de internationale verhouding tusschen Wij hebben er gisteren al het antwoord op de mogendheden geen nieuws. De rede van g( geven door mede te deelen, wat de Griek- den Duitsclien kanselier heeft eensdeels rust se be gezant Roumauos te Parijs vertelde, gebracht; op andere plaatsen, zooals in Rus- Griekenland wil als prijs voor zijn diensten land, onrust. Men noemt daar den toestand het bezit van Junina en Chios, waar de vij- verergerd. Hiidelükhedeu nog voortduren en het heeft geweigerd de blokkade op te heffen. Grie- Ma* Dllitsctie Ceripumeidt ken land heeft 24 uur beraad gevraagd om alsnog toe te treden tot den wapenstilstand. jeilH€ienWBti in ieder geval zal bet aan de vredesonder- Een zeer belangrijk incident heeft gisteren Pandelingen deelnemen. in den Dui'.schen Rijksdag plaats gehad. De officieuse bladen te Konstantinopel Namens de Centrumpartij legde de heer keuren ten sterkste af, dat Griekenland den von een verklaring af, waarin hij wapenstilstand met heeft geteekend en zien de Jezuietenwet een scherpen aanval noem- in de houding van dien staat een bewjjs van de op de Katholieken, en de laatste uit- dc onvastheid en het einde van den Balkan- spraak van den Bondsraad verscherpte nog het in deze uitzonderingswet vervatte in- f#» te*.,,*. moeden is ook het volgende bericht uit. Bel- ^e-d grado aan de Siid-Slavische Correspondenz, dat wij in het Hbld. gememoreerd vinden „Onder deze omstandigheden kunnen wij u wu i" "ci «om- *Y"c"'Ylccl.V u van den Rijkskanselier cn den Bondsraad „Dinsdagavond werd alhier bekend, dat VKrtrn'„ Ha, Griekenland besloten had uit het Balkan- verhond te treden en wel zeer spoedig. Het schijnt niet meer aan twijfel onderhe niet vertrouwen, dat aan de behoeften van de 'Katholieken in het Duitsche rijk door hen naar behooren zal worden tegemoet ge vig, dat het Balkanverbond in zijn ouden komen Wij zullen dientengevolge ons ge- vorm heeft opgehouden te bestaan, daar de dra/f Hiernaar bepalen Dat is dus een oorlogsverklaring. De Rijkskanselier poogde te betoogen, dat liet besiuit van den Bondsraad niets nieuws hoop. dat de geschillen tusscben Bulgarije en Griekenland bijgelegd zullen worden, ver vlogen is. Deze geschillen zijn van zoo ern- stigen aard, dat men zelfs reeds rekening ^as> 0l1 speculeerde op de „papenhetze der Hoe los de Balbanalliantie was, blijkt ook bonden. E.\sL zijn dus de menschen opge- hieruit, dat het slechts met groote moeite ge lukt is Montenegro te weerhouden van het aanknoopen van afzonderlijke onderhande lingen met Turkije. Eerst toen gedreigd werd, dat de financieele ondersteuning, die Bul garije sedert het begin van de vijandelijkhe- ruid, en dan zegt men, wijzend op hun ge voelighci-.i: „daar moet ge toch rekening mee liou-eo l" Mooie politiek! Het zal nu voor dc Regeering plicht zijn, te gaan proi eeren om met de sociaal-demo craten te regoeren: het Centrum staat in de den aan Montenegro verleent, zou ophouden, oppositie en zal aansturen op de afschaf gelukte het koning Nikita tot andere gedach- fing der hatelijke uitzonderingswet. Bravo! ten te brengen. De Balkanregeeringen be- 6chnldigen Griekenland, dat bet sedert ge- ruimen tijd reeds afzonderlijk en gescheiden De Fransche mobilisatie. Zooals bekend, heeft de prefect van het is opgetreden. Het was bekend, dat twee departement-Meurthe-et-Moselle in naam van Turksehc onderbandelaars naar Athene ge- den minister-president en den minister van komen waren om onderhandelingen te voe- oorlog,d e gemeenten van het district Arra- ren. Dat het den ouden Kiamil pasja gelukt court gelukgewenscht met de vaderlands- is de militaire Balkanalliantie te doen uit- lievende vastberadenheid, waarmede zij ge- eenvallen, heeft te Belgrado groote teleur- volg hebben gegeven aan het verkeerde mo stelling en ongerustheid gewekt. Servië bilisatie-bevel. De minister van oorlog iseliijnt thans te trachten zich zoo nauw mo- schreef n.l. als volgt aan den commandant goijk aan te sluiten bij Bulgarije". van het twintigste legerkorps: „Om aan de De slimme Turk ziet dus zijne listen met opgeroepen gemeenten mijn vertrouwen te succes bekroond. betuigen voor het schoone voorbeeld van Men gaat in militaire kringen zelfs zoo plichtsvervulling en opoffering, hetwelk niet ver, zoo meldt men aan de Bcrl. Zeitung am alleen de reservisten, doch de geheele be- Mittag, dat daar beweerd wordt, dat nu een volking gegeven hebben, verzoek ik u den gemeenschappelijke actie van Turkije en de prefect van het dep. Meurthe-et-Moselle te drie Balkanbondgenooten tegen Griekenland willen vragen mijn tolk te zijn bij de bur in Salonik' te verwachten is. j gemeesters.De burgemeesters kunnen tro.sch Jn Konstantinopel gaat het gerucht, dat zjjn op de aan jjun bestuur toevertrouwde een Grieksch eskader met een Grieksck-Bul- burgers. Zij hebben wederom bewezen, dat gaarsche landingscorps aan boord de stad de opoffering en het patriotisme van de Gniipoli aan den ingang van de Dardanellen Oostelijke bewoners van Frankrijk evenre- beschiet. Wanneer dit gerucht op waarheid dig. is mej. de 0fferSj dje bet vaderland mo- berust, dan zon hieruit blijken, dat werke-gelijk van hen zou kunnen eischen." lijk Griekenland den oorlog tegen TurkijeTenslotte zij medegedeeld, dat de reser- voortzet De Bulgaren aan boord van hetvisten van dit departement, die twee da- GrieKsehe eskader zyn natuurlijk reeds eeni-g0n Qa joobiljgatie voor oefeningen op ge dagen voor het sluiten van den wapen- moegi:en bomen, als belooning reeds na vier itilstand aan boon gegaan, zoo meldt liet dagen do0j. den minister voor oorlog zijn blad verder. Griekenland doet nu allerlei verwijten hoo- ren aan het adres van Bulgarije. De inne ming van Saloniki hadden zij best alleen afgekund, daarvoor hadden de Bulgaren niet noodig 60,000 man hulp te zenden; zij hadd-n deze troepen beter op de Tsataldsja- linie kunnen gebruiken enz, vrijgesteld. Kabinetscrisis in Portugal. De Portugeesche minister van Openbare Werken is afgetreden. De Fransclien in Marokko. Kolonel Mangin heeft een vijandelijke har mes zich In de zaal meer aan twaair uur verscholen hadden gehouden. De dame, die een steen geworpen had naar een auto, waarin ze dacht, dat de minister zat, kreeg 10 sh. boete of 10 dagen gevangenisstraf. Ze wilde, dat de minister als getuige gedaagd zou worden, maar dit werd aan haar geweigerd. Hartstochtelijk „shame"-schreeuwende moest de dame met geweld worden verwijderd, daar ze uit zich zelf niet heen wilde gaan. In Londen gaan de kiesrechtrechtdames met haar „campagne" voort. Nu in de city de brievenbussen door politie-agenten be waakt worden, halen de dames haar „aar digheden" uit in de voorsteden. Gisteren was de inhoud van een paar bussen in Lee Green en Lewisham geheel bedorven. Als nieuw agitatie-middel hebben de da mes verder nog uitgedacht het beschilde ren der deuren van bekende huiseigenaren. Met groote letters wordt hun op deuren ge verfd „Votes for women." Nog altijd de Ind'sche begroo- t.ng. Avondvergadering. In de dagvergaderingen is het nog altijd en immer maar: Koloniën. De heeren de Meester, Ter Laan en consorten praten ko lommen vol: de angst dat de Invaliditeits wet verder behandeld zal worden, zit op hun etembanden naar het schijnt. Het is ergerlijk. De minste kleinigheden worden breedsprakig en lang uitgesponnen: aller lei pruts-klachten worden geuit, en Minister de Waal Malefijt moet erop antwoorden. Van het gisteren behandelde noemen wij hier: klachten over den Indischen post- en telegraafdienst, die inderdaad veel te wen- schen moet overlaten, een mededeeling van den Minister dat het tarief voor tele grammen naar Indië verlaagd wordt met 10 pCt., zoodat per woord nu f 2.25 moet betaald worden, een vraag van den heer Verheij, om bij de proeven voor kanonnen voortaan ook Creusot mede te laten dingen 1 Hier komt den Balkanoorlog om den hoek. De heer Ter Laan, vervelender memorie, zou van van morgen met z'n redevoering... voortgaan 1 Hij maakte er gisteren vast brutaler kan het wel niet de regeering een verwijt van, dat zij het concubinaat in het leger nog niet had afgeschaft 1 In de avondvergadering van gisteren werd de salarisregeling der Departements-ambte- ren beJiandel. Na veel gepraat over de on derdeden kwam de heer Ter Laan (zie bo ven) om de zaak te bespoedigen met vier moties tegelijk: de eerste wil, dat de klerken het commiezen-salaris als maximum kunnen halen, de tweede vraagt het fhaxi- mum der ad spirant-commiezen te verhoogen, de derde verwerpt het denkbeeld van eene vaste formatie voor de ambtenaren en spreekt zich uit voor een vaste inter-depar- tementale commissie, "bestaande uit hoogere en lagere ambtenaren, de vierde eindelijk verklaart, dat de periodieke salarisregeling pok moet worden ingevoerd voor de colle ges, welke met de departementen kunnen den hèer Patijn (natiiurlijk: als er wat te verlengstukken is aan het gepraat, is deze heer er altijd bij) wil uitspreken, dat de salarissen der ambtenaren boven den rang van hoofdcommies niet verhoogd moeten worden, alvorens de reorganisatie van het personeel tot stand zal zijn gekomen. De heer Ter Laan poogde (naar de ge woonte) op een vroeg uur de avondvergade ring te doen eindigen, maar kreeg ditmaal eens niet zijn zin: rechts waakte, en wAs erI UIT DE STAATS-COURANT. 'Bij K. B. zijn benoemd: tot ontvanger dir. bel., invoerr. en acc. te Doetinchem, M. E. van Lidt de Jeude, ontv. dir. bel. en ace. te Borculo; tot ontv. dir. bel. en acc. te Aardenburg, K. P- Vlaanderen, ontv. dir. bel., invoerr. en acc. te Terschelling; tot ontv. dir. bel. en acc. te Heythuizen, J. H. H. Stassen, id. te Amstenrade; en is aan den ontv. dir. bel. en acc. G. H. Voer man, te Heerenveen, op verzoek, met in gang van 1 Jan., eervol ontslag verleend. Bij K. B. is aan den kaartgraveur, hoofd van het Bureau gravure bij de afd. Hydro- graphie bij het Dep. van Marine, J. G. den Engelse Wiemans, ter zake van phys. on geschiktheid, eervol ontslag verleend met ing. van 11 Dec. EERSTE KAMER. De vergadering van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zal niet, zooals aanvanke lijk was gemeld, gehouden worden op Vrij dag 0 December, maar op Maandag 9 De cember, des namiddags 2 uur. Wat betreft den eigenlijken wapenstilstand ka op de vlucht gedreven. De vijand had meldt de Agence Bulgare: vele verliezen; de Fransche zeven gewon- De wapenstilstand is Dinsdagavond te 8 den. Van alle zijden bieden de inboorlingen uur te Tsjataldzja onderteekend volgens den hun onderwerping aan. B» den Mik*. voorwaarden zijn vastgesteld: lo. De oorlog voerenden blijven in hunne stellingen; 2o. de belegerde vestingen zullen niet geapprovian- troffen Uit Johannesburg wordt aan de Tel. ge deerd worden; 3o.d^ van leven sin id- seind: Een begrafenisstoet werd door den delen voor het Bulgaarsche leger zal over de bliksem getroffen. Twintig personen wei- Zwarte Zee en Adrianopel plaats hebben en den gewond, van wie vijl zwaar, we] van den tienden dag af 11a het afsluiten van den wapenstilstand; 4o. de vredesonder handelingen zullen op 13 December te Londen beginnen. Do kiesrechtdames. De rechtbank te Aberdeen heeft gisteren, zoo meldt de „Msb." uitspraak gedaan in ^"onderhandelingen te Lönden zullen de zaak van de kiesrechtdames dla la/er- gehouden worden is nog niet zeker. Wel heeft band met de komst van mimst.Nloyd Ge deze hoofdstad de meeste kans. De Bulgaren orge op het emd deir vonge week aldaar willen te Sofia, te Turken te Constantinopel allorlei Heflijkheden bedreven 1 onderhandelen, zoodat Londen een welkome I Ne drie dames, die met ontplofbare - oplossing schijnt. In tegenstelling met het fen in de zaal gevonden waien, waa bovenstaande bericht van de Agence Bul- minister zou komen spreken, werden vei- garelezen wij in bet Hbld. een beriebt van oordeeld tot 20 sh. boete of vijf dagen ge- Reuter, dat bet volgende meldt: vangenis. Heldhaftig kozen ze het laatste, Het protocol van den wapenstilstand zal te j uitroepend dat ze protesteerden en haar Belgrado waarschijnlijk worden bekend ge- protest ook vol zouden houden in do ge maakt, nadat Danof te Sofia zal zijn terug-1 vangenis. gekeerd. Men weet alleen, dat de troepen'! Xlit het getuigenverhoor bleek, dat de da- Schandelijke begraafplaats. Maandag middag had te Ter Apel een begrafenis met binceruissen plaats. Het lijkje van den over- leoene zou gebruikelijker wijze per lijkwagen naar zijn laatste rustplaats vervoerd worden. De menner was al met zijn paard bij het lijk wagenhuisje, toen liij de boodschap ontving, dat het niet mogelijk was met den wagen het kerkhof te bereiken. Alleen omdat de weg zoo slecht was, moest de man onverrichter zake huiswaarts keeren. Daar de afstand van het sterfhuis tot het kerkhof niet groot was, zou het lijkje gedragen worden, doch hoe treurig, nu moesten enkelen, die den over ledene de laatste eer wenschten te bewijzij, tot hun ergernis terugkeeren, daar zij on mogelijk kans zagen door den modderpoel te komen. Zoo iets is toch zeker wel verschrik kelijk te noemen en te meer daar er al meer malen om steun is gevraagd om hierin ver betering te brengen, doch tot heden vruch teloos, zegt de Ass. Crt. Slechte tijden voor veldmuizen. Men schrijft ons uit Sneek: Tengevolge van den hoogen waterstand, die herinnert aan het jaar 1910, worden de Friesche laaglanden gezuiverd van duizenden veldmuizen, die deels verdrinken, deels naar de iets hoo- ger gelegen landen trekken. Ook hier zijn ze niet veilig, want nu verschijnt de dorps jeugd en begint het jachtvermaak; de gaten worden volgegoten en bij tientallen komen de diertjes te voorschijn, om in handen te vallen van de jeugdige jagers of ver volgd te worden door de kraaien, die van alle kanten komen aansnellen. reen onpieizierige ervaring. Sedert jaren oefent te Rotterdam een bekend Delfshave- naar het beroep van bedienaar ter begrafe nis uit, en wanneer op oud-Delfshaven iemand stierf, was gewoonlijk deze bedie naar de man, die het lijk ter aarde zou be stellen. Intusschen, evenals zoovelen, had ook deze bedienaar concurrentie gekregen en de familie van den overledene waarvan in dit geval sprake is passeerde den ouderen bedienaar en gunde de ter aardebestelling van het lijk aan den concurrent. Deze laatste moest evenwel bij den onde ren collega terecht komen, toen bepaald was, dat de overledene op de oude begraafplaats, aan den Beneden Westzeedijk zou ter aarde besteld worden. En den ouderen collega werd door den begunstigden bedienaar meegedeeld, dat gistermorgen om half tien een lijk zou aangebracht worden, welk laatste werk door een op Delfshaven woonachtig man wordt verricht. Toen nn gistermorgen de familie, in drie rijtuigen met het lijk voor het hek kwam en zich bij hen de pastoor voegde, om de laatste ceremoniën aan de groeve te verrichten bleek, dat er niemand aanwezig was. In de haast werd naar den doodgraver be richt gezonden, doch deze zeide, geen op dracht te hebben ontvangen een graf te gra ven. Er moest daarmede dus onmiddellijk begonnen worden. Lijkkoets, volgrijtuigen en dragers moes ten wachten, terwijl het graf gegraven werd. Gelukkig boden de rijtuigen beschutting voor den neerdreinenden regen. Na verloop van een uur kon het lijk aan den schoot der aarde toevertrouwd worden. Men kan zich voorstellen, hoe ontstemd de familieleden door deze vertraging waren, zoomede de geestelijke. Allen waren op tijd aanwezig geweest en er was geen enkele maatregel genomen. Het moet gebleken zijn, dat de bedienaar ter begrafenis met de an dere brieven de geheele opdracht heeft ver getenTel. Een waar verbaal, of hoe men, onschul dig en onwetend op het bureau van de zeden politie kan komen, schrijft men uit Rotter dam aan de „Ned." Zoo zou 't verhaal kunnen worden getiteld der ervaringen van een hoog geacht stadgenoot, die sukkelde met een kwaaltje en met bijgeloof in de doktoren, die hem een operatie als den eenigen uitweg aanbevolen hadden. Goede raad is in zulke gevallen goedkoop, en onze lijdende stadgenoot vond een fami lielid in het bezit van allergunstigste getui genissen omtrent zekere Rotterdamsche „slaapster", die de merkwaardigste genezin gen had beslapen, en zich aldus in den slaap een villatje en een kapitaaltje had verzameld. De patiënt kwam, de juffrouw „6liep" en vond de kwaal, mitsgaders hare genezing, ge legen in een pak kruiden a raison van 3. De kruiden werden getrokken, de kruiden thee gebruikt, na drie weken zou de patiënt verlichting voelen. Hij voelde de verlichting vooralsnog alleen in de portemonnaie. Tweede bezoek: tweede slaap; tweede pak kruiden. De patiënt dicteert uit den mond der wijze vrouw zijn recept. Daar en daar woont de apotheker, mijnheer en mevrouw j gaan er samen heen, betalen ditmaal voor het groote pak kruidenzeven gulden. Wonderlijke belangstelling van een heer, die van den apotheker het recept vraagt te lezen en zich ais rechercheur ontpopt. Deze daarna af, maar buiten wacht hij de gelukkige be zitters der kruiden af en noodigt ze minzaam uit even mee te gaan naar den commissaris van politie. De patiënt, hoewel verbaasd, spartelt niet tegen, maar volgt den rechercheur naar den Stationsweg en bevindt zich tot zijn niet ge ringe verwondering na eenige oogenblikken op het bureau der zedenpolitie. Proces-verbaal natuurlijk; onbevoegd uit oefenen der geneeskunde; getuigen: de pa tiënt en mevrouw, de echtgenoote van den patiënt, straks terechtzitting, enz. enz De kwaal is intusschen nog niet genezen; van het vertrouwen in de „slaapster" is niet veel overgebleven. Een vreemde slaapplaats. Een niet- onvermakelijke geschiedenis speelde zich de zer dagen te Pijnacker af. Toen j.l. Vrijdag avond eenige personen de R.K. kerk pas seerden, klonk hen uit het gebouw een be nauwd geschreeuw tegemoet. De kosterwerd er bij gehaald, de kerkdeur geopend en het raadsel opgelost. Wat toch was het geval? De koorzangers hadden dien avond repe titie gehouden met begeleiding van het or gel en waren na afloop nog wat blijven pra ten. En de orgeltrapper, wiens arbeid ge ëindigd was, dutte op het orgel in en toen men de kerk verliet, vergat men hem en sloot de kerkdeur. Toen zijn dutje uit was, wou hij ook' wel naar huis en bemerkende, dat de deuren dicht waren, begon hij te roepen, waarop men hem bevrijdde. «'Tel." Een onaangename verrassing. Terwijl de huisgenooten van den landbouwer Meen- dering te Ter Haar in de kamer zaten, wer den ze plotseling opgeschrikt door een knal volgens de „Tel." Weldra bleek, dat er door de ruiten was geschoten, met het gevolg, dat Meendering in den schouder werd getroffen. Onmiddellijk werd de politie hiermee in kennis gesteld, wie het mocht gelukken nog dienzelfden nacht de dader in handen te krijgen. De wonde van M. is niet gevaarlijk. Overreden en gedood. Gisternamiddag had onder Katwijk een treurig ongeval plaats. Een zoon van bakker B. Verdoes uit Katwijk aan Zee was met twee wagens hout op weg naar zijn vader. Hij had plaats genomen op de tweede kar. Om zich tegen koude te vrijwaren, had hij er eenigen tijd naast geloopen. Toen hij weer op den wagen wilde klimmen, brak een hout waaraan hij zich vasthield, zoodat hij kwam te vallen. De voerman die van dit ongeluk niets had bemerkt, reed door, zoodat de kar dén jon geman over het lichaam ging. Hij werd onmiddellijk naar Leiden vervoerd, doch hij overleed onderweg. Doodgevallen. Gistermorgen is mevr. H. R., wonendo in de Burgemeester Mei- neszlaan te Rotterdam, aldaar uit het raam der eerste verdieping gevallen. Na eenige oogenblikken overleed zij, gelukkig na voor zien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Doodgedrukt. De 25-jarige werkman C. O., geraakte gistermorgen te Rotter dam bekneld tusschen een kraan, die kan telde en twee op den wal liggende assen. Na'eenige oogenblikken was de man dood. Valseh geld. Aan het kantoor van de Ste delijke Gas- en F.ectriciteitsfabriek te Lel den zijn twee goed nagemaakte va'sche rijks daalders in betaling gegeven. Men zij op, zijn hoede, want er is nog meer valsch geld, in omloop! DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE van deze week bevat de volgende: Platen: Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien. Op St. Nicolaasavond in het huisgezin. Kijk jes van den Balkan en den Balkanoorlog (8). Mgr. Biermans en de Nederlandsche Missie (5). Het beleg van Weenen door de Turken in 1683. De H. Nicolaas (2). Pastoor Verbraak. Rev. father J. W. Smiers. Weerkundige waar nemingen (2). De begrafenis van H. K. H. de gravin van Vlaanderen. Tekst: Het onverwachte geschenk. Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien. Bij onze platen. Een Nederlandsche Missie-Bisschop. Verkeer de keuze (vervolg). De 'vereering van St. Nicolaas. Plicht voor alles (vervolg). Een Sint-Nicolaasvertelling. Nalezing op het Eu charistisch Congres. Inhoudsopgave. CANTINEPERSONEEL. Omtrent het beheer van de militaire can- tines heeft de minister van oorlog nader be paald: Voor het verrichten van vaste diensten in de cantines mogen alleen worden aange wezen miliciens, ingevolge art. 82 der Mi- litiewet, vrijwillig onder de wapenen of mi liciens behoorende tot de administratietroe pen. Wanneer over dergelijke miliciens bij een korps niet kan worden beschikt, dan moet, tot het verrichten van die diensten burger-personeel in dienst worden genomen De betaling dezer personen zal plaatselijk winsten, die door de cantines worden ge worden geregeld en moet geschieden uit de maakt. Het gevolg van deze regeling zal kunnen zijn dat, vooral in de kleinere garnizoenen, de uitgaven verre de inkomsten overtreffen. Tot tegemoetkoming hieraan is de minis ter voornemens aan die cantines een rijks subsidie toe te kennen. Tot het verkrijgen van een goed over zicht van de werking van deze regeling en tot het bepalen van het bedrag der eventueel nister op 1 November 1913 een opgave van de toe te kennen rijks-subsidie, verzoekt de ini- ontvangsten en uitgaven dier cantines, on der mededeeling van de bedragen, uitgegeven tot nut of genoegen van onderofficieren, kor poraals en soldaten. (Avp.) DE STELLING VAN AMSTERDAM., In een nota, naar aanleiding van het ver slag betreffende het wetsontwerp tot vast stelling van de vestingbegrooting voor 1913. deelt de minister van oorlog mede, dat de kos ten van het afwerken van de stelling van Amsterdam, volgens de beginselen van dc „Nota van 1913", na 1913 nog zullen vor deren f 3,780,000, waarbij er rekening mede is gehouden, dat de meerdere kostert van het Zuidoostelijke steliinggedeelte in dj richting Nigtevecht-Uitermeer-Muiderberg zullen wor den opgewogen door bezuiniging op andere in genoemde Nota opgenomen werkzaamhe den. VAN DE ZAAK-BOEKHOUT. Gisteren deed het Gerechtshof te Amster dam uitspraak in de zaak tegen G. J. Bock- hout, die terechtgestaan heeft wegens open lijke geweldpleging in vereeniging, 28 April 1910 ter gelegenheid van de bouwvaksta king aldaar op den Amstelveenschenweg bij de Koenekaxie gepleegd. De zesde kamer der Amsterdamscke Rechtbank sprak bekl. in Juni 1910 vrij. Het Hof echter verklaarde in hooger beroep schuldig en veroordeelde nisstraf, met last tot onmiddellijke gevange nisstraf, met last tot onmiddellijke gevangen neming. Van dit arrest, in December 1910 gewezen, kwam bekl. in verzet. Bij zijn ver schijning in het Paleis van Justitie werd bekl. krachtens het arrest van het Hof, gearres teerd, doch eenige dagen later weer op vrije voeten gesteld. In de zitting van 27 Septem ber j.L had de advocaat-generaal bekrachti ging geëischt van het arrest, waartegen ver zet, benevens de gevangenneming van den bekl. Het Hof vernietigde het bij verstek gewe zen arrest, alsmede het vrijsprekend von nis der Rechtbank; verklaarde opnieuw recht doende, bekl. schuldig; veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf, doch achtte geen termen aanwezig tot onmiddellijke ge vangenneming. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 28 Nov. H. H. J. Her pers, kostschoolhouder, Arnhem. 29 Nov. M. Hoogenstein, werkzoeker (run ner), Rotterdam, Eendrachtstraat teK 2 Dec. G. Mankei, St. Aldegondeplein 20, 's Gravenhage. 2 Dec. J. R. Glasz, koopman in kruide niers en grutterswaren, Amsterdam, Frede- rik Hendrikstraat 49, exp.-kant. Brouwers gracht 236, hoofdkant to Joure. A. Jansen, Cartesiusstraat 38, s-Gra- 's Gravenhage. A. Th. Mulder, winkelier in manufac turen, Goudscheweg 36c, Rotterdam. J. Langewen, reiziger, Amsterdam, Blauwburgwal 17. j. W. Hendriks, slijter, Amsterdam, Bilderdijkstraat 143. 3 Dec. L. Th. Koopman, Heino. J Gloerich, bakker en winkelier Hasselt. Geëindigd door het verbindend wor den der uitdeelingslijst de faillissementen: dr. O. J. van Duyl, Nijmegen; W. Koomen, schilder, Bennebroek. Opgeheven het faillissement van W. J. Robbemond, winkelier, voorheen handelende onder den naam W. J- Stuurman, te Am sterdam, Wilhelminastraat 188, wegens ge brek aan baten. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst het faillissement J. H- Brm-, kert, beambte bij de duinwaterleiding te 's Gravenhage, en P. van Leeuwen, koopman te Oud-Beij wland. flfln rip hoVinaff nn ran worden gelijkgesteld, Een vijfde motie van „Hbld.' venhage. t om A. M. Jansen, Heemsterhuisstraat 210,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2