De ULSTER J. U. K. CMlElffl, GRATIS 1 DE GEHEIMZINNIGE VERDWUNING. Goedkoopst adres voor BANDEN en RIJWIELEN is H. J. VAü DER 3SËER» Sehagchelstr. 9. TeL 2422 BUITENLAND hffWïïy*(\ BINNENLAND. KONINGSTRAAT. Hu Bon ÉSarché yy&oyons fcaarüeni*ücfti*uüseiL j üanrfsctioenen voor arêie gelegeniieiiun, is de groote mode zoowel voor Dames als voor Heeren, in groöte verscneidenheid van STGFKLEUR en PRIJS te vekrijgen bij KINDERTIJDSCHRIFT Verschijnt iedere 14 dagen en is overal gratis verkrijgbaar voor iederen kooper van SOLO Margarine a 45 ct. per pond. FEUILLETON NIEUWE HAARLEWSCHE COURANT tïKfLSi Een edelmoedig heer. Een arbeider te Gent, had door lang spa ren een bedrag van 50 francs bijeen ge gaard. Hij wisselde het in voor een bank biljet, en gaf dit aan zijn vrouw omdat 'deze er een nieuwe bont van zou kunnen koopen. In de winkel werd baar een fraaie bont van 100 francs gewezen, dat haar natuurlijk te duur was, maar een heer die 'dit bemerkt, gaf haar in ruil voor haar 50 francs biljet een van honderd francs, en maakte zich als een echte weldoener be- Bcheiden uit de voeten. Toen de vrouw be talen wilde, bemerkte zij echter dat het bil jet iValsch was. Het meest journalistieke volk'. Deze naam mag ongetwijfeld worden toe gepast op de Chineezen. De „Soir" immers deelt mede, dat gedurende het laatste jaar in de haven van Newchang 2916 ton oude kranten zijn ingevoerd, tot een waarde van 270.000 gulden. De Chineezen maken hier- yan des winters hunne onderkleeren. Tegen de punten der hoedepennen. In de gemeentetram-wageiiS van Ant werpen zijn biljetten aangeplakt, waarin de toegang tot de wagens aan dames die geen dopje op de punten harer hoedespelden heb ben, verboden. De militaire toestanden der Bulgaren. De bijzondere correspondent van het „Ber liner Tagebl." seint uit Boedapest naar wij in de „Msb." lezen: Na de bevrijding van Öe strenge censuur schijnt het mij geschikt tot over de Bulgaarsche verliezen te spre ken. De voorstelling, die tot nu toe gegeven is, van de verliezen van het Bulgaarsche leger, in den oorlog en door ziekte is, naar ik op grond van eigen aanschouwing en uit h^t mij ter beschikking gestelde materiaal heb kunnen nagaan, sterk overdreven. De Bulgaren hebben zich door de geheim houding hunner verliescijfers zich zelf na deel berokkend, wjjl ze daardoor de mee ning voet gaven, dat ze iets te verbergen hadden. Volgens officieele gegevens worden de ver liezen der Bulgaren op 70.000 dooden en gewonden geschat, waarvan zoowat het ze vende deel dooden. Onder deze als ook on der de gewonden bevinden zich vele offi cieren. Dit vindt zijn oorzaak in het ver schil der uniformen. Terwijl de Bulgaar- gaarsche soldaat in zijn eenvoudige dracht weinig opvalt hebben de officieren gemak kelijk te herkennen kleurige uniformen be houden en waren dus goede mikpunten. Dit verlies aan officieren heeft in de da gen na den slag bij Loele Bourgas zeker een belangrijke rol bij het verder oprukken, gespeeld. Het is echter volgens mijn mee ning verkeerd van een gespannen verhou ding tusschen officieren en manschappen te Spreken. Zulke vertellingen komen waar schijnlijk' uit Servische bron, daar de Ser viërs wat naijverig zijn op het succes der [Bulgaren. Tot zoover over de verliezen. Over. den oorlogstoestand moet gezegd worden, dat de eenige berekeningsfout der Bulgaren bij Adrianopel begaan werd. De Bulgaren had den namelijk geen rekening gehouden met de overstrooming der Maritza, waardoor de operaties belemmerd werden. Nadat bijna de geheele Bulgaarsche strijdmacht verder vooruitgeschoven was bleven als belegeraars twee Servische divisies en Bulgaarsche re serve-troepen achter. Een deel der Ser viërs is intusschen ook verder opgerukt; de rest houdt stand om de stad door uit hongering tot overgave te dwingen. Nog een gevangenisdrama. In de gevangenis van Rhardoff heeft naar een (door de Gld. niet genoemd) Belgisch blad meldt, een vreeselijke tragedie plaats gehad. Twee gevangenen, Solovief en Osad- chy, aangehouden onder beschuldiging ver scheidene moorden, bandietenstreken enz. ge pleegd te hebben, hadden aan een bewaker verlof gevraagd om naar de binnenplaats te gaan. Nauwelijks had hij de deur der cel geopend of de misdadigers grepen hem vast, ontwapenden hem en schoten hem met zijn revolver dood. Dan vluchtten zij naar de binnenplaats van de gevangenis. Een be waker, die zich op de bovenverdieping be vond en het schot hoorde, snelde toe. Hij achtervolgde de moordenaars en schoot op hen, zonder ze echter te treffen. De vluchtelingen zetten hun vlucht voort, langs alle kanten schietend en nog twee bewakers treffende, die zich tegen hun vlucht verzetten. Een hunner werd zeer erg ge kwetst. Zij ontwapenden zelfs een der be wakers. Steeds vervolgd, vluchtten zij toen in de badzaal van de gevangenis, vast be sloten hun leven duur te verknopen. De directeur van de gevangenis ging toen aanstonds tot belegering van de badzaal over. Toen hij den gevangenen vroeg zich over te geven, dreigden dezen den eersten die naderde dood te schieten. Daarop werd be vel gegeven op hen te schieten, maar dat hielp niet. Een poging om ze te verbranden met behulp van petroleum gelukte evenmin. Toen ontbood men de pompiers van de stad, waarna de bandieten eindelijk toegaven. Zij verlieten hun schuilhoek, schietend op de belegeraars, die terug vuurden en Solovief en Osadchy erg kwetsten. De eerste stierf eenige oogenblikken later, de tweede werd in ergen toestand naar het gasthuis gebracht. Ondervraagd door den procureur, verklaar de hij dat zijn kameraad het initiatief tot de vlucht had genomen. Zijn dood zou niet ver oorzaakt zijn door de kogels der bewakers, maar door een schot, dat hij zichzelven had toegebracht, om niet in handen van zijne „vervolgers" te vallen. De overlevende vroeg ook dat men hem zou doodschieten. Do twee gevangenen waren gevaarlijke misdadigers. Osadchy is beschuldigd van min stens dertig moorden. Roosevelt Burgemeester. Te New-York is een beweging gaande om Roosevelt in Nov. 1913 tot burgemeester te kiezen meldt het N. v. d. D. Mocht dit gebeuren, dan zou er in de administratie van de stad ongetwijfeld groote schoon maak gehouden worden en de rustelooze jager zou, al ware het alleen maar in de kringen der politie-ambtenaren, wild ge noeg vinden. Naast het presidentschap is het burgemeesterschap van New York de meest geziene positie in de Vereenigde Sta ten en de man, die de eerstkomende jaren erin mocht slagen dat te doen wat zijn voor gangers niet vermochten, n.l. het politie departement te zuiveren en de burgerij een behoorlijke administratie te geven, kan er staat op maken in 1916 voor het president schap een welkom candidaat te zijn. Dubbele moordpleging te Gent. Men meldt ons uit Gent d.d. 3 December: Hedenmorgen werd in de buurt van jiet slachthuis alhier een bloedig drama afge speeld. Geruimen tijd reeds viel de 26-ja- rige fabrieksarbeider G. den Haese een zij ner buurmeisjes, de 25-jarige fabrieksarbeid ster Rachel Henri met liefdesverklaringen lastig. Het meisje gaf hier echter geen ge hoor aan. De kerel besloot zich te wre ken. Te 6 uur hedenmorgen verliet Rachel hare woning teneinde zich naar haar werk te begeven. Het was zeer donker. Bij de slachthuisbrug werd zij door den Haese ver volgd. Zij betoonde zich zeer onverschillig. Bij de Stierstraat vroeg hij haar „Dus gij wilt met mij niet trouwen?" waarop zij vastbe raden antwoordde „Neen". De kerel haaide een revolver te voorschijn, greep "het meisje vast en loste een paar schoten op haar. De jonge vrouw werd in de linkerarm, de borst en rug getroffen. Vrouw Hermina van Hecke uit de Stierstraat die op het gerucht en het knallen der schoten was komen aan- loopen, kreeg een kogel in de hartstreek. De moordenaar nam de vlucht. Voorbijgan gers achtervolgden hem doch hij schoot driemaal zijn wapen op hen af. Zoo wist hij te ontkomen. De beide slachtoffers zijn zwaar gewond, hun toestand is hoggst ern stig. Een anarchistische heldendaad. Twee jonge kerels, een Franschman en een Argentijn hebben te Reims een 81-ja- rigen man in zijn huis half vermoord door hem met laarzen op het hoofd te slaan. Zijn 77-jarige vrouw, die verlamd is, moest het ontzettende tooneel machteloos aanzien. De ellendelingen, die tot Parijsche anarchisten kringen behooren, hadden, toen zij gear resteerd werden, 3200 fres. en een gouden horloge van hun slachtoffer in bezit. De oude man, wiens toestand zeer zorgwekkend is, is een oud-oom van den eerstgenoem- den aanrander. Een drinkster levend verbrand Zaterdagavond kwam de 67-jarige be woonster van een zolderkamer in de rue du Poincon te Brussel in beschonken toe stand thuis. Als naar gewoonte Zondag avond om zes uur had men nog steeds niets van haar gemerkt, zoodat de buren aan haar deur klopten, zonder echter ailtwoord te ontvangen. Men waarschuwde de politie. De onder-commissaris kwam op'dagen met een s'otenmaker. Binnengekomen zag men de oude vrouw levenloos op den vloer uit gestrekt: haar gedeeltelijk verbrande klee- ren lieten op verscheidene plaatsen het af- zichtelijk-versehroeide lichaam bloot Naast haar zag men de stukken van een petro leumlamp. Klaarblijkelijk had zij dus in haar beschonken toestand met de lamp door het vertrek geloopen, was gevallen, doch buiten staat om hulp te roepen. Daar zich slechts weinig petroleum in de lamp be vond, is zij voor totale verkoüng bewaard gebleven. Zij werd naar het ziekenhuis ge bracht, waar men aan haar behoud wan hoopt. De vergeten redevoering. De Belg.sche kranten brengen dezer da gen een aardige anecdocte over "Leopold II in herinnering. De koning zou een feest bijwonen te Gent, en zooa's gebruikelijk is, had men hem de te houden redevoering vooraf gestuurd, opdat hij zijn antwoorden kon voorbereiden. Toen de voorzitter van een der vereenigingen naar voren trad om het woord te doen, tastte hij met blijkbare verlegenheid in zijn zak, werd rood, blauw, geel, groen, ten slotte wit in zijn gezicht... Hij had vergeten zijn toespraak mede te nemen. „Sire.,." stotterde hij. Maar de Ko ning antwoordde: „U s:hijnt in verlegen heid te zijn. Hebt u vergeten uw redevoe ring in uw zak te steken? Hier is ze." En Z. M. haalde glimlachend het document uit zijn zak, dat hem voor kennismaking was toegezonden. Nalatigheid? Twee rijksveldwachters uit Oudenaarde zagen op den weg tusschen Melden en Ou denaarde een rooden gloed als van een brand aan den hemel. Wat dichter bij gekomen, bemerkten zij, dat een huis in lichte laaie stond. Nadat zij de deuren hadden inge trapt, moesten zij terug wijken voor de vuurzee. Zij waarschuwden nu de buren, die hem mededeelden, dat zich in het bran dende huis vier inenschen bevonden, een vrouw met haar drie jeugdige kinderen. Daarop keerden de veldwachters haar Ou denaarde terug en kwamen eerst den vol genden morgen pas weer eens kijken, hoe ver het stond met het brandende huis. De woning was toen geheel uitgebrand en op den grond lagen de vier verkoolde lijken. Uit de ligging dezer lijken maakte men op dat de vrouw met een harer kinderen op den arm heelt trachten te vluchten. De man, die werkzaam was in Frankrijk, zou juist den dag daarna terugkeeren. De Aya Sofia als hospitaal. De correspondent van de „Times" te Stam boel schrijft d.d. 28 November het volgen de over den gecondhei sxoestand. Te Tsehata'dscha wordt de situatie beter, in Cor.stantinopel sühijrit de epidemie, dank zij de genomen voorzorgsmaatregelen, niet zoo ernstig onder de burgerbevolking ge woed te hebben a's men vreesde. Toch zijn er per dag nog 50 gevallen voorgekomen in de verschillende wijken en onder de vluchtelingen uit Thracio die voor een groot deel nu naar Azië uitwijken. Volgens het onverdeeld getuigen van Eu ropeanen en Turken moet echter de toe stand van de deserteurs, vluchtelingen en soldaten, die in de Aya Sophia zijn onder- ge recht, beklagenswaardig zijn. Een 2500- tal deserteurs, sedert 14 dagen toegestroomd, zijn daar onder militair toezicht geplaatst. De cholera en disenfrerie zijn dadelijk on der deze uitgehongerde menigte uitgebro ken. De menschen, die dagen lang niet ge geten hadden, riepen om eten en drinken, één dokter moest, de ongelukkigen verzor gen die met 40 en 60 per dag stierven. Een ooggetuige, die in de moskee is kun nen binnendringen, beschrijft den toestand als uiterst treurig en is van oordeel, dat zij te wijten is aan hot totaal ontbreken van alle sanitaire maatregelen. Het rapport van consul Prochaska. Aan de eden van het corps diplomatique te Weencn is, voigens den correspondent van het „Berl. Tagebl.", medegedeeld dat het rapport van consul Prochaska uit Pris- rend zeer bezwarende beschuldigingen tegen de Servische autoriteiten bevat. Het rap port zelf zal eerst worden gepubliceerd, wan neer consul Edl uit Prisrend zal zijn te ruggekeerd. In officieuse kringen wordt verzekerd, volgens de „Msb." dat een zeer beslist op treden der Oostenrijk-Hongaarsche regee ring te Belgrado te verwachten is. Het is vooral opvallend, dat Hongaarsche bladen, die relaties met de regeering hebben, zoo scherp van toon zijn en zoo fel zich uiten. „De Budapest! Hirlap" verklaart bijv. dat nu eindelijk de tijd gekomen is het bericht van consul Prochaska te publiceeren. Wan neer daaruit dingen blijken, die een groot macht niet dulden mag, moet gcëischt wor den, dat koning Peter in gala in het hotel van den Oostenrijkschen gezant te Belgrado verschijne, om vergiffenis wegens liet ge beurde verzoeke en belovc de schuldigen te straffen. De andere Hongaarsche bladen uitten zich in denzelfden geest. Turksche kanonneerboot gezonken. Door den Griekschen minister van ma rine is een officieel rapport gepubliceerd over het tot zinken brengen van een Turk sche kanonneerboot in de haven van Aivali, waarvan wij destijds ook melding hebben gemaakt. Op 9 Novemoer, 10 uur 's avonds, aidus het re'aas, verliet de torpedoboot 14, gecom mandeerd door den luitenant ter zee Ar- kiropoulo de baai van Skarnia bij het ei land Mit.ylene, om de Turks 'he kanoi neer boot, die in de haven van Aivali voor an ker lag, aan te vallen en zoo mogelijk te nemen. Om één uur 's nachts voer de torpedoboot 14 door de engte en ontdekte het Turksche schip, dat in een inham verschoten lag. De Turksche bemanning ging zich ontdekt zien de, dadelijk aan land, na eerst het schip lek te hebben gemaakt. De commandant van de torpedoboot zette booten uit en Grieksehe matrozen gingen aan boord van bet zinkende schip, om" te trachten het lek te dichten, maar dat ge lukte niet. De Grieken keerden naar hun torpedoboot terug. Vervolgens werden torpedo's naar de ka nonneerboot gelanceerd, die uit elkander sprong terwijl de wrakstukken in het rond werden geslingerd, tot een hoogte van 3G meter. Enkele minuten later verdween al les in de diepte. Op het oogenblik dat. de Grieken de haven verlieten en vlak langs de kust voeren los ten de Turken enkele revolverschoten, die natuurlijk zonder uitwerking bleven. Om negen uur 's morgens lag de torpedo boot 14 weer op de reede van Lemnos. DE DESSOUS VAN OMMEN. De Standaard schrijft: Steeds meer komt aan het licht, hoe veie christelijk-historische kiezers in het dis trict Ommen door een paar „sliminelingcn" in het ootje zijn genomen. M Uit het Engelsch, door Z. v. K. 18.) Dw vader inoet tot eene voorname En- gelsche familie behoord hebben, zeide Claude in gepeins verdiept. Mr. Wedgwood gelooft, dat er in Engeland ergens een groot land goed moet zun waarop hij aanspraak had en dat een bloedverwant van hem, daar hij in het geheim gehuwd was en zijne kinderen in Frankrijk verborgen hield, na zijn dood als erfgenaam is opgetreden. Beatrix zag hem peinzend aan en sprak: Maar dan zon ik hem evengoed in den freg staan als Nora. Dat is zoo, maar mr. Ford schijnt van eet begin af niet geweten te hebben, dat er |wee zusters waren. Zün bloedverwant schijnt "em Jat njet gezegd te hebben. Uwe groot moeder heeft hem wel geschreven, dat uw oia broertje overleden was, maar zij ver- kl, j zuimde misschien er bij te zeggen, dat dit geboren werd kort voor het vertrek van uw vader naar Engeland, en zoo heeft Kenueth Ford al die jaren in de veronderstelling ge leefd, dat mevrouw Lecomte slechts één kleinkind had, Nora. Ik geloof dat ik daardoor een groot voor deel op hem heb, zeide het meisje zacht. Het zal de taak, die ik op mij heb genomen, veel gemakkelijker maken. Beatrix, gij hebt een hopeloos plan op gevat, zeide de jonge man ernstig. De En gelsche detectives houden zich met die zaak reeds bezig, want er is eene belooning van honderd pond gesteld op de ontdekking van den moordenaar uwer zuster. Stel vertrou wen in de toekomst, mijn lieve en laat het onderzoek aan anderen over. Dat kan ik niet! riep zij opgewonden uit, ik heb mij eenmaal tot levensdoel gesteld, ik heb aan grootinoider gezworen, dat ik het doen zal en ik voel mij sterk en moedig ge noeg te doen, wat geen detective doen kan Beatrix! riep Claude Disney plotseling vol angst uit, gij denkt er toch niet aan dat Kenueth Ford die te Salton woont de man is, die uwe zuster vermoord beeft? Nog daar gelaten dat twee van elkaar geheel onafhan kelijke personen verklaard hebben, dat hij een man een edel karakter is, is het zeker dat hij Nora niets kan hebben misdaan, daar hij Salton niet verlaten heeft, ten jl zij in Engeland was. Neen, antwoordde Beatrix kalm, ik ver denk hein niet, maar ik ben er van overtuigd, dal de moordenaar een zijner vrienden moet ziju. Mr. Ptter Wedgwood gelooft dat ook, stemde Claude toe, maar ik kan het verband daaitussehen niet begrijpen. Ik heb veel uitgangspunten, die mij bij mijne nasporingéti van dienst kunnen zijn, zeide Beatrix ernstig. Ik ken den datum van het overlijden mijns vaders, ook heb ik een photographic van hem. Wanneer ik naar Northshire kon gaan natuurlijk om daar de een of andere betrekking te bekleeden, opdat niemand eenig vermoeden omtrent mijne heimelijke bedoelingen bad dan zou ik zeker wel ontdekken of de erfgenaam van de een of andere rijke bezitting omstreeks den tijd, toen mijn vader naar Engeland ging, overleden is, want wanneer een verre bloed verwant z(in erfdeel heeft aanvaard en ik weet wie die bloedverwant is, dan zal ik ook mün man gevonden hebben. Zij sprak meer als een sluwe, behendige detective, dan als een twintigjarig meisje. Clande keek haar vol verwondering aan. Nortskire is een der grootste graafschap pen van Engeland, merkte hü op, daar is een groot Aantal adellijke familiën. Zeker, hernam Beatrix, maar die zul len toch niet in den omtrek v a Salton wo nen. Reken er vast op, Claude, in de nabij heid m de plaats, waar mijne zuster begra ven ligt, zal ik ook haar moordenaar vinden. XIII. Van de uitgaven die de begrafenis van me vrouw Lecomte en de ziekte van Beatrix veroorzaakt hadden, was nog een weinig geld overgebleven, maar het meisje wilde daar niets "van hebben. Het was afkomstig van Kenueth Ford en zjj geloofde, dat er een vloek op dat geld rustte. Mrs. Bolton had er bij Beatrix op aangedrongen, althans tot het nieuwe jaar bij haar in huis te komen, dan zou de verkoop der meubelen, die allen, hoe wel ouderwetsch, toch nog in zeer goeden staat waren, genoeg geld opbrengen om aan al haar verplichtingen te voldoen, de huur en nog verdere schulden af te betalen en Bea trix nog in staat stellen, wat contanten op reis mede te nemen. Het was een treurig werk, alle eigendom men van haar grootmoeder na te zien en te bepalen, wat verkocht en wat bü Mrs. Bol ton bewaard zou moeten worden, want deze bad aan Beatrix beloofd dat zij alles in be waring zou nemen waarvan het meisje zich niet zou willen ontdoen ofschoon, zooals Beatrix zeide het eigenlijk nergens toe dient, de gedachtenissen te bewaren, daar ik nooit ten eigen huis meer zal hebben. O! zeker, dat zult ge eenmaal hebben, antwoordde de doktersvronw. Ik hoop nog zoo lang te leven, dat ik u als gelukkige echt- genoote eu moeder zie, Trix. Met onmiskenbare beslistheid antwoordde zij: Nooit! Waarom niet? Denkt gij dan dat ik zou kunnen huwen en gelukkig zün, terwül het lot van münr zuster nog een oudoorgrondelük geheim isl En wanneer ik den moordenaar eenmaal ge vonden en gestraft heb, welke man zou, als bü het gebeurde wist, dat ik niet voor hem zou mogen verzwügen, dan nog met mü wil len trouwen? De mannen willen eene vrouw, die zachtzinnig en onderworpen is, geene vrouw die een levensgeschiedenis heeft. Mevrouw Lecomte had bü haar ameuble ment een oude kast, die altijd voor haar kleindochters gesloten bleef. Eenmaal, placht zij te zeggen, zult gü den sleutel van deze kast hebben, maar niet voordat gü volwassen meisjes zijt, want daar in liggen gedachtenissen uit den tüd toen uw moeder irouwde en ik heb die zorgvuldig be waard, voor het geval gü wellicht de familie van uw vader zoudt moeten opsporen. Arme, oude vrouwl Nu was zij dood en begraven en Beatrix opende de kas alleen, het hart vervuld van bittere droefheid, toen zü er aan dacht boe vurig zij en Nora er eenmaal naar verlang hadden, den inhoud van die kast to leeren kennen, maar toen zij die gedachtenissen er

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5