DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. ïndephuisvest 29-31-33, SlaaHem Jezuielenwef in Duitschfand. STADSNIEUWS Sociale Berichten. Voor de Roomscde vrouw PLRfl. N.V. HET HAARLEM ASSURANTIE EN COMMISSIEKANTOOR. VRIJD&3 6 DECEHHBIR 1911 37ste Jaargang Ho. Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1436. Bit nummer twee bladen. bestaat uit het geïllustreerd zondagsblad Haariemsche Aliedanjes No. 739. Van onze Rechtbank ■EOWE HUUtLEMSCHE AFONNEMENTSPEIJSi Lfer s maanden voor Haarlem f 1.35 Voor de plaatsen, waar een agent ia gevestigd (kom der gem.) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 003 PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van iS regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regel BnitenL 20 ct. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct. (a contant). 1000 GULDEN hij levenslange onge schiktheid tot werken. 'Alle betalende abonnê's op dit blad, die in Kei Bezit eener verzekeringspolis zfln, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort GULDEN bil STffï GULDEN bij GULDEN bij 400 GULDEN bi) overlijden. 300 verlies van een hand of voet. 150 verlies van één oog. 101 verlies van één duim. II SULDEN bü verlies van één wijsvinger. 15 GUTDEN bQ verlies van één anderen vinger. De ultkeerlng dezer Bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „HoIIandsctïe Algemecne Verzekeringsbank" fe Scbiedam. van dp7f» weck bpvat de volgende PLATEN: De begrafenis der Gravin van Vlaanderen. Kijkjes van den Balkan-oorlog. Dames-propagandisten te Roosendaal. De gravin van Vlaanderen. De Amsterdamsche ambulance naar Montenegro. Een voorzorgs maatregel. Kiikjes van den Balkan-oorlog yl). Zusier Kirdiciane. Pather J. Smiers. Mo hammed V. Dr. C. A. L. Rademaker. Am sterdam's drassige bodem. Een nieuwe mijn ramp. Een „zeilwagen". Monarchen op de jacht. Het vaandel der R. K. Gemeentewerk lieden te Haarlem. Father J. Staal. TEKST: Een kolossale surprise. De histo rie van een roode roos. (slot). Gravin Bertha (vervolg). Zijn St. Nicolaas-surprise. Voor onze Jongens en Meisjes. AGENDA. 7 December. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond - 8 uur Hulpspaarbank (Schoterkwartier). Half 9 Spaarkas St. Nicolaas (Winterpro- X's.!e>- Half 9 Spaarbank. Inschrijving Coöperatieve Bakkerij. Bibliotheek. Het Blauwe Kruis 8—9 uur Con- suitatie-bureau voor drankzuchtigen. p y 1 e r s Museum Tentoonstelling an moderne aquarellen. Door liet jongste besluit van den Duit- schen Bondsraad en de gisteren, in ons Bui- tcnlandsche nieuws-gedeelte, medegedeelde verklaring van den Centrumleider Dr. Spahn nopens de beruchte Jezuietenwet, is deze sinds lang hangende zaak weer eens actu eel geworden. Men weet, wat die Jezuietenwet is. Het is een ongehoorde, schandelijke uit zonderingswet, die nu al veertig jaren lang de persoonlijke vrijheid van een aantal bur gers op de meest brutale wijze en zonder schijn van reden, aanrandt. De Sociëteit van Jezus het is bekend is een militante Orde. Vóóraan lieeft zij immer gestaan, waar het gold de rechten der Kerk, de rechten v'an den Paus, de rechtzinnige geloofs waarheden to verdedigen. Dat deed de Sociëteit op georganiseerde wijze bovendien, onder krachtige leiding, wat de uitwerking van haren arbeid ten bate der Kerk wel moest verdubbelen. - Maar daarvoor hebben de Jezuïeten dan ook immer de felste slagen te dragen ge kregen. Als de meest succesvolle, krach tigste en sterkste bestrijders van de gezwo ren vijanden der Kerk en van het H. Ge- joof werden zij ook met den felsten haat bekampt door al wat anti-clericaal is: door Loge en dweepziek Protestantendom, dat maar de moderne richting het positieve go- looi voor een soort van onbepaald-theosofis- tisch geloof wil ruilen, op de allereerste plaats. De revolutie van 1848 bracht een storm tegen de Jezuïeten in héél Europa, en sinds dien tijd is 'door het voortdurend stoken en opruien der fel-antiolerieale pers, door allerlei leue-ensnraak' en laster, 'de campagne tegen de Sociëteit van Jezus nimmer rus tend 'geweest. Tn 1872 kwam" 'dan ïn Duitschland 'de be ruchte uitzonderingswet. Het werd den Jezuieten verboden', de gees telijke bediening uit te oefenen, hun vrije recht om persoonlijk een volkomen gerechtvaardigde betrekking of werkzaam heid te vervullen, werd zonder éénige plau sibele reden den Jezuïeten ontnomen. Op zichzelf zijn reeds alle uitzonde ringswetten hatelijk: deze is te ongemoti veerder, daar de reden voor zulk een felle bestrijding van een groep trouwe staats burgers blijkbaar alléén samenhing met de bekendheid die de leden der Sociëteit van Jezus hebben als trouwe verdedigers van hun geloof. De dolle praatjes over een onzedelijk' le ven der Jezuieten worden zelfs door hun ergste vijanden niet volgehouden, maar wel de dwaasheden over. hun „internationale" werkzaamheid, hun „vaderlandsloosheid"... Maar het fraaiste is, dat dezelfde politici, die op grond hiervan de Jezuieten (vol komen ten onrechte 1) anti-nationale tenden- zen toeschrijven, en de uitzonderingswet op dien grond verdedigen, de partij die zich zelf internationaal, anti-nationaal en vader landsloos verklaart, de socialisten, met geen uitzonderingswet durven moeien 1 Dat bewijst al de onmogelijkheid van zulk een wet. Maar het bewijst óók, dat men tegen de Katholieken maar alles mogelijk achtl Het katholieke Beijereu heeft, met inacht neming van de Rijkswet- die ook voor Beije- ren geldt, gepoogd de werking dier wet al thans eenigermate minder hatelijk te ma ken. Maar de Bondsraad heeft zich daartegen verzet, en nog eens stiptelijk opgesomd, wel- ke'rechten de Duitschers die Jezuïeten zijn, omdat ze tot do Sociëteit van Jezus 'be- hooren, niet hebbent.... Is het niet begrijpelijk' dat het Centrum, dat een geweldige macht in den Duitschen Staat vormt, zich tegen die onnoodige en nieuwe provocatie en uittarting en smaad, den katholieken aangedaan, verzet? Spahn heeft dreigende woorden gesprok ken: de „Kölnische Volkszeitung" echter zegt alweer, dat die woorden geen breuk met de regeering beteekenen. Wat beteekenen zij dan? Een leuze zon der gevolg? ,Wij kunnen dat niet gelooven. Weliswaar staan de zuiver-katholieke be langen, juist omdat het Duitsche Centrum géén principieel-katholieke partij is, altijd op wrakken bodem bij de Centrums partij, maar hier is het onrecht en de uitzonde ring zóó apert en hatelijk, dat men toch mag verwachten een daadwerkelijk verzet tegen de anticlericale politiek der Duitsche regeering. Elk jaar wordt door het Centrum de op heffing der schandelijke uitzonderingswet gevraagd: en elk jaar wordt het geweigerd; zelfs de socialisten die toch krachtens hun eigen beginselen zulk een uitzonde ringswet allerafkeurenswaardigst moeten vinden laten in de practijk het Centrum in den steek. Dat is het gevolg van wat overal gebeurt: tegenover Katholieken permitteert men zich immers alles I Zoo gaat het immers hier ook"?... Het zal ons echter benieuwen, of 'de Ka tholieken in Duilschland nu eindelijk' niet de maat vol zullen vinden!... PAROCHIALE LEESBIBLIOTHEKEN. De parochiale leesbibliotheek van de kerk in het Kleverpark voldoet naar wij van deelnemers en lezers ongevraagd te hooren kregen al voortreffelijk. En de leeslust kan er dan ook op de beste en volledigste wij ze worden gesteld, al is natuurlijk de voorraad boeken nog niet groot. Het doet pleizier dat te hooren. Want er wordt van de, der katholieke kerk vijandige zijde, steeds scherper gewerkt voor slechte en onbetrouwbare lectuur: wij verna men dezer dagen dat 'n volks-leesbibliotheek te Amsterdam, die een boekenlijst heeft om van te gruwen, waarop boeken voorko men bij. honderden, die tot de schandolijkste pornografie moeten worden gerekend! een eigen colporteur voor Haarlem erop na houdt, die eens in de week de „klanten" rondgaat 1 Het vuil wordt dus nu al zelfs geïmpor teerd van elders, zonder dat men er. een stap voor behoeft te zetten. Is het dan niet dubbel noodig, dat wij de goede lectuur al maai- gemakkelijker den menschen brengen? Wij voor ons zullen daarvoor doen wat we kunnen, en elke poging daartoe heeft onze onvoorwaardelijke sympathie: als het denkbeeld van parochiale bibliotheken nog uitgebreid kan .worden, willen we gaarne medewerken i PERSONALIA'. Bij de 25, 26 en 27 November door de Vereeniging van leeraars in het Boekhou den te Amsterdam gehouden examens slaag de o.m. onze stadgenoot de heer G. A. Ne- lissen te Haarlem. MANNENZANGVEREENIGING „WERF. CONRAD". Woensdagavond zou in het café van den heer Staal aan de Gen. Cronjéstraat, eene vergadering worden gehouden met het doel om een zangvereeniging op te richten van personeel van de werf „Conrad". Door de slechte opkomst kon deze echter niet door gaan en zal nu a.s. Zondagmorgen plaats vinden. Er hebben zich 38 mannen opgegeven, maai- een bestuur moet nog gekozen worden. Ook moet nog besloten worden of de ver eeniging al of niet een onderafdeeling zal worden van de vereeniging „Willen is Kun nen". „VOOR ALLEN DER H. IJ. S. M." De tweede „Voor Allen-avond" in dit sei zoen zal gehouden worden op 30 December a.s. en zal bestaan ifl een bioscoopvoorstel ling in de groote zaal der „V ereeniging". Wij twijfelen niet of de commissie zal den goeden roep van hare feestavonden ook hier mede handhaven. DE EXPLOITATIE VAN JIET BRONGE BOUW. Met ingang van 1 Januari 1913 zal het Brongebouw geëxploiteerd worden door den heer M. Germans. Zooals men weet, heeft de heer Germans nu reeds de nog loopende pacht voor dit jaar overgenomen van den heer Van Oordt, te Amsterdam. Wij vernemen dat de heer Germans tot op heden nog geen bijzondere plannen heeft betreffende de exploitatie van bovenge noemd gebouw. De eenige verandering, die vaststaat, is dat de heer Germans, de Bron zal exploiteeren zonder abonnê's, omdat in de eerste plaats het aantal veel te gering, is, in de tweede plaats onïdat hier ter stede nu een Concertvereeniging is opgericht, zoo dat de exploitatie met abonnê's de exploi tant weinig kans zien om het aantal abon nê's te doen groeien. HONDENTENTOONSTELLING. Zondag 2 Maart 1913 wordt in het Bron gebouw door de Kyuologen-club „Amster dam" eene eendaagsche hondententoonstel ling gehouden. EEN SIGARENFABRIEK IN DE STAD. Het weiland aan de Leidsche Vaart, on langs in publieke veiling en bloc gekocht door den bekenden kooper van vaste goede ren, den heer P. Hoogeveen, is reeds weder in andere handen overgegaan. Er zal op dat land een groote sigarenfabriek worden ge sticht der firma van Maurik, zoons, op volgers van den bekenden schrijver van Manrik, welke thans hun fabrieken hebben te Amsterdam en Zaandam en die naar hier willen verplaatsen. Op het land achter deze fabriek wordt eene bloembollenkweekerij aangelegd van den heer Carlé, te Utrecht. Hiermede is reeds een begin gemaakt. DIEBENBES! 'HFR iING. Gisteren zijn weder oen groot aantal be keuringen gedaan, leg- de betrokken eige naars, omdat het tuiv :u de trekhonden, die onder den wagen liepen, niet in orde was. Tegen den los-werkman H. v. D., te Schoten is proces-verbaal opgemaakt ter zake het onder den wagen spannen van een kreu pelen, zieken hond. NOG EENS BEKEURD. De verpleegster C. A. M., die eenige 'da gen geleden al eens werd bekeurd wegens het geld inzamelen zonder daartoe de ver- eischie vergunning te hebben, is gisteren wederom bij de familie M. 8. op de Parklaan geweest. Zij werd binnen gelaten en heeft een inteelcenlijst aangeboden, waarop voor f 3.werd geteekend. Do verpleegster ver telde dat het geld diende voor drie kinde ren, die te Apeldoorn verpleegd worden. Voor deze geldinzameling had zij nog steeds niet de vereischte vergunning. Tevens is gebleken dat dezelfde verpleeg ster op 28 of 25 November bij den winke lier A. C. in de Anegang is geweest, en daar vertelde verpleegster te zijn in betrek king bij de familie V. D. te Zandvoort. Zij vertelde naar Amsterdam op reis te zijn, doch haar portemonnaie te hebben vergeten, waarom zij van den winkelier om 35 cent ter leen vroeg. Zij wilde haar parapluie als in onderpand geven, doch de winkelier ver koos dat niet en vertrouwde de zuster wel. De zuster is niet meer terug geweest. OUD-HAARLEM. De kunstbeschouwingen der vereeniging „Haerlem" zullen naar wij vernemen, dezen winter gehouden worden in de leeszaal der Stads-bibliotheek, en zulks in verband met de ontruiming van het z.g. Schneevoogt- kamertje, waarover wij onlangs meer uit voerige mededeelingen gaven. Directie E. BRANTJES. Damstraat 27. Tel. 898 Agentschap Rotterdam—Huil. HOOG BEZOEK. De geueraal-majoor Roest van Limburg, commandant der le Divisie, arriveerde he denmorgen te 10 uur in de Infanterie-kazer- ne, teneinde eene kaderoefening voor de of ficieren, welke onder leiding van kaptein- adjudant de Jongh plaats had, hij te wonen SLUITING DER JACHT OP KLEIN GROF WILD. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland heeft bepaald, dat in Noord-Holland: a. de jacht op klein wild, daaronder be grepen die op houtsnippen, zal worden geslo ten op Dinsdag 31 December 1912, met zons- i ondergang; b. dat de jacht op grof wild zal worden ge sloten op Vrijdag 31 Januari 1913, met zons ondergang; dat alzoo, op grond van het bepaalde hij het eerste lid van art. 27 der aangehaalde wet, het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van klein wild uiterlijk tot en met 14 Januari 1913 en van grof wild uiterlijk tot en met 14 Februari 1913 zal mogen plaats hebben. RAKKERS. Gistermiddag ongeveer 4 uur werd een voerman van een vrachtwagen op de Bo- termarkt zoo door eenige jongens lastig ge vallen en kwaad gemaakt dat hij boos van den bok sprong, een jongen beetpakte en hem een paar malen tegen den grond smeet. Toevallig had deze jongen echter geen schuld aan het geval, zoodat spoedig veel menschen voor dezen jongen partij trokken. Een heer nam hem mede naar het café het iHoogerliuis, waar de jongen weer op knapte. (Zitting van gisteren.) EEN" DIEVEGGE. Een nogal hardhoorendo juffrouw uit Lisse,i een werkvrouw, stond na de heropening der1 zitting terecht wegens diefstal van een par- tijtje bloembollen, en wel ten nadeele van haar patroon den heer v. d. Veldt, bloemist. De vrouw bekende het feit. Ze merkte even-- wel op, dat de meid haar gezegd liad, dat ze er wel wat kon meenemen. Maar de president meende dat die meid daartoe het recht niet had. De officier van justitie eischte 10 dagen gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Merens achtte de stral veel te zwaar, en drong aan op 't opleggen van een geldboete. Diocesaan Comité der K. S. A. in het Bisdom Haarlem. Naar wij vernemen, zal op 15 dezer h« Haarlemsch Diocesaan Comité der K. S. x. te Rotterdam in het St. Jozefsgezellen ge bouw vergaderen. IV. DE VROUW IN HAAR HUIS. In het vorige artikel is gewezen op de p ïcnt van de moeder om te zorgen, dat in net jonge kinderhartje reeds een degelijke, godsdienstige grondslag moet worden gelegd. Het is niet voldoende, dat de kinderen om een of andere ij delheids redo n. gebedjes in kr,,leeren prevelen; de moeder moet een k^nr aan het in helderen vorm, in ïinw ii, %uren en in gedachten voor het k nd SlVfat^lijk of uit de omgeving van het vL i V?r. °°gen stellen. *n rio, overal leeren bidden ?n de gebedjes, die anders sleur zouden wor den kunnen het kmd in heerlijke, leerrijke fantasie worden voorgetooverd, zoodat het kinderhart, die woorden en die indrukken ^ooit meer vergeet. Bizonder zij hier gewezen op de goede "drukken, welke het avondgebedje op het kindergemoed achterlaat. Wanneer het avond- Sebedje niet vergeten wordt en dit zoo aan lokkelijk voor de kleine wordt gemaakt, p het zelf er om vraagt, wanneer moeder ook het eens vergeten zou, och, ■fL 11 dan ook niet, dat hot kind, eens j zai°°-t £eworden, niet gemakkelijk verzuimen j g savonds voor het slapen gaan te bidden?' soj. 56 weet wel, wie bidden blijft, al is 't fat,;,, no" K°° kort, hij. blijft in goede re- tnet God. Het is aan de moeders zelfi hare kinderen die groote talisman in het leven mee te geven. Daarom is de vorm van dat kindergebedje van zoo groote waarde. Juist het avond-gebedje, de acte, de daad daarvan, moet diepen indruk achter laten op het kinderlijk gemoed en hierop is het, dat wij de volle aandacht willen vestigen. Alom in den lande wordt geijverd om het goede lied, het volkslied te doen herleven, een prijzenswaardig streven, waaraan ook de moeders kunnen en moeten meewerken, door hare oudere kinderen (er zijn echter ook zeer kinderlijke volksliederen!) die liederen te leeren. Van niet minder belang voor het godsdienstig leven in 't bizonder zijn even wel de kleine kindergebedjes, of, rijmpjes, die meest van ouden herkomst zijn, doch verloren dreigen te gaan, zooals het volks lied verloren ging. Die kindergebedjes zijn veelal van den grootsten eenvoud, en toch van zoo diepen zin, van zoo rijke voorstel ling, welke die gebedjes niet tot een sleur zullen maken, doch het kinderhart lief zul len worden. Het allerbekendste, omdat het, van niet zeer ouden datum is, meenen we, is het bekoorlijke, ,,'s Avonds, als ik slapen ga, Volgen me zestien Engeltjes na:" dat we hier niet verder behoeven af te druk ken. Meent'ge ook niet, dat die zestien En geltjes, die zich twee aan twee aan het kinderbedje van uw kleine opstellen, (na dat ge natuurlijk eerst in den loop van den dag heel veel van die Engeltjes hebt ver teld en uw kindje tot een vertrouwelijk vriendinnétje of vriendje van die hemelboden hebt gemaakt) van groeten invloed zullen wezen op het kinderhart en een gebedje niet licht tot een sleur zullen maken? Want daarvoor moet worden gewaarschuuwd, ge dachtig aan het bidden zonder begrijpen, dat ook bij groote menschen maar al te veel heerseht. We zeiden, dat deze innig vrome kinder gebedjes aan het uitsterven zijn. Een her leving zal een zeer goeden invloed hebben Wie helpt ons door die kleine rijmpjes, welke nog niet altijd speciaal avondgebedjes behoeven te wezen, aan ons op te zenden? Onze lezeressen, die wel van die oude rijmpjes zullen kennen en anders te weten kunnen komen, zullen daardoor aan de we deropleving meehelpen en elkander een dienst bewijzen. Wie is ons in dit .werk terwille? Op één euvel in het aankweeken van de godsdienstige gevoelens der kinderen willen we nog wijzen. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat moeders, die misschien haar kinderen anders nooit van God spreken, bidden over bodig achten en meenen dat dit alles later wel komt, dien Heiligen naam wel gebrui ken, wanneer zij haar kind geen baas kun nen blijven en door met God te dreigen het kind schrik willen aanjagen om het zoet te houden. Die moeders zullen het misschien flauw en van den ouden stempel vinden om Sinter Klaas en den zwarten knecht voor j boeman te laten spelen, maar denken er niet aan, dat het nog veel erger is om den I hoogsten naam te misbruiken. Door angst kweekt men geen liefde, liefde is teer en vertrouwelijk, en daarom moet het kind God niet andere leeren kennen,- dan als een God van goedheid. Bij. een o - -veer vertellen als het dondert, dat de goede God boos is, moet zeker niet geschikt worden geacht om het kind vertrouwen in te boezemen. Er- wordt tegenwoordig zooveel met opvoed-me- thoden geschermd, maar laat de uirLolieke vrouw op de eerste plaats er aan denken, dat het kindergemoed ontvankelijk is voor alle indrukken, dat wat teer en mooi is, het gemoed van het kind moet vormen en ruwheid of onverstandig dreigen niet zal nalaten een verwarring en schroom te wek ken over zaken en voorstellingen, die juist de ziel moeten vormen. Wanneer de moeder haar kind niet van jongs af leert vertrouwd te zijn met God en alles wat voor het kind op den godsdienst kan betrekking hebben, dan is het voor al tijd te laat. Dit weten de moderne opvoeders zoo goed! Zij zeggen, dat het kind tot op ze keren leeftijd, alleen lichamelijk moet worden opgevoed en alleen verstandelijk ontwik keld, en dat tot dien tijd aan godsdienst niets moet worden gedaan. Zij gaan uit van de bewering, want meer dan een bewering kan dit niet zijn tegenover de heiligste gevoe lens, die de mensch van nature in zich draagt over het bestaan van het Opperste Wezen, dat God is Zij gaan uit van de bewering, dat het kind zelf, als het daartoe geneigd is, God en godsdienst later vinden moet! Alsof het met deze neutraliteit van het kind niet gesteld is als met elke andere neutra liteit. Die godsdienstige neutraliteit is niets anders dan anti-godsdienstigheid, en bo vendien een grove leugen en een misdaad, tegenover het onschuldig kind begaan. De vrouw en moeder is geëigend om wij ding aan de opvoeding van haar kind te ge ven, door voorbeeld en door godsdienstig gevoel te ontwikkelen. De taak der vrouw lijkt hier nietig en als in kleinen kring ge-j legen en toch is 't de vrouw en moeder, die het lot der toekomst in handen heeft,1 omdat de maatschappij zal wezen zooals zijj haar kind heeft gemaakt. Dit geldt nog veel meer in een tijd, waarin ook de vrouwen' moeten samengaan, omdat later de meisjes een plaats in de maatschappij zullen moeten innemen of op heel andere wijze dan vroeger aan liet openbare leven zullen moeten deel- nomen of voeling daarmee houden, en daar-, om godsdienstig ook degelijk van karakter moeten wezen. Aan de moeder, aan de vrouw is het, dit groote werk te regelen, door het kind van jongsaf in godsdienst op te voe den. Alleen als zij dat gedaan heeft, zal zij met succes kunnen .werken om haar kin deren ook voor da maatschappij en haar dochters voor haar vrouwelijken staat efl vrouwelijken plicht gereed te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 1