STADSNIEUWS. BINNENLAND. Sociale Berichten. Verkoopingen Boel huizen enz., BETREK KIHGGID S Landbouw en Visscherij. Sport en Wedstrijden. Wetenswaardig Aiileriei. Bloembollencultuur. Voetbalpraatje. Westel. Ros. Ie Klasse. y. o. c. li—h. v. v. ii. palende factor is bij de vorming van het karakter. Dr. Charles Gillmone Morley, N. Y. city. UITLOTiNGEN. 5 26 72 75 87 122 196 395 426 480 514 516 570 664 699 700 776 848 855 957 999 1044 1054 1123 1269 1282 1302 1381 1389 1408 1477 1488 1560 1578 1583 1593 1701 1787 1810 1857 1860 1895 1930 1938 2010 2017 2030 2110 2188 2213 2313 2440 2450 2451 2462 2467 2565 2598 2602 2633 2650 2730 2768 2783 2784 2824 2946 2954 2972 3006 3009 3075 3100 3119 3145 3212 3218 3266 3299 3408 3444 3639 3655 3661 3683 3704 3786 3843 In ct'ii l:i'.ere circulaire ia den directeuren ia verband met dwalingen ten deze be richt dat de eerste circulaire niet sloeg op de beetellersbenoemingen. In geen enkel geval is een R. K. hulpbesteller voorgetrokken boven een voor benoeming Ln aanmerking komenden ouderen hulpbesteller van eene andere gezindte. De circulaires zijn aan'de memorie toege voegd. Aan den aandrang om eene algemeene tracte- mentsverbooging in te voeren, kan niet worden voldaan. Alsnog wordt 1500Ö uitgetrokken om te zot» gen dat bij do invoering der lotsverbetering voor brievengaarder», ieder een verhooging zal ontvangen. In overweging is de maximum-bezoldiging voor degenen van do hulptelegrafisten, die aan nader te stellen eischen van den dienst voldoen en op de groote kantoren werkzaam zijn tot 1175 (thans 950) te verhoogen en die voor de kleinere kantoren naar verhouding lager te bepalen. De raad van bijstand zal h'ierovor eerlang *apporteeren. De Min. wijst verhooging voor de assisten ten af. Maatregelen worden overwogen ter voorko ming van circulaires de->r boambten tot liet publiek gericht om fooien of jaarlijksche bij dragen. Aangevraagd wordt alsnog 0000 om in de tweede helft van 1913 nieuwe surnumerairs aan te stellen. Zij zullx een bezoldiging van 000 per jaar genieten. Post- en telegraafdienst. De minister ver trouwt, dat de indiening van het wetsontwerp betreffende den postchèqne- en girodienst spoe dig zal kunnen geschieden. Voor verlenging van den tijd van aanbieden en uitbetalen van postwissels bestaat geen vol doende aanleiding. Het toelaten van open brie ven en andere akten en bescheiden op den voet "als in het buitenlandsche verkeer, dus tegen binnenlandsch drukwerktarief, acht de Min. niet noodig. Uitbreiding van bot maximum gewicht der- postpakketten van 5 tot 10 K.G. komt hem niet noodig voor. FRAMBOZEN. Het Zuiden van ons land en wel de om streken van Breda is het frambozenland bij uitnemendheid. Daar vindt men uitgestrekte pereeelen beplant met deze geurige, sappi ge vruchten, niet alleen bij telers van be roep en tuinders, maar vele toeren on ar- beidersmenschen vinden in de teelt van fram bozen een aardige bijverdienste. Vooral de jaren 1911 en 1912 zullen nog geruimen tijd in de herinnering voortleven, liet eerst om de fabelachtig hooge prijzen, welke er vol gens de courantenberichten op de veiling toen werden besteed en het twee-de om den enormen aanvoer en de eveneens ruime gel delijke opbrengst. Wij vejnamen toch uit de dagbladen, dat de oogst van den afgeloopen zomer in enkele gevallen de waarde vertegen woordigde van den heelen akker, waarop de vrucht was gegroeid. Zulke opbrengsten zul len natuurlijkerwijze wel tot de hooge uitzon deringen blijven behooron, maar al is de oogst ook maar half of een kwart maal zoo groot, dan kan men nog hoogst tevreden zijn. De frambozencultuur moet nu niet tot de moeilijkste gerekend worden; deze vrucht- struik is volstrekt niet veeleisohend, hij ge dijt heel goed op een lichten, eenigszins voch- tigen bodem en is met gewonen zandgrond reeds heel tevreden. Alleen op al te drogen grond wil deze vrucht niet al te goed voort, want zij wortelt slechts oppervlakkig en vindt dan soms in do bovenste lagen niet voldoen de vocht voor een goede ontwikkeling. Door een flinke, diepe grondbewerking kan men do watercapaciteit van den bodem verhoo gen en v roest men nu de te groote, droogte, dan kan men dit euvel eenigszins bestrij den door een diep omwerken van den grond vóór de planting. Staan do 3truikcn evenwei op het veld, dan wordt het omwoelen be zwaarlijk zoo niet onmogelijk. De voortplanting der framboos vraagt wei nig moeite. Jaarlijks ontwikkelen zich uil. de oude struiken tal van uitloopers, die weer als nieuwe planten op het veld gebracht kunnen worden, wanneer ze van goede, jon ge, krachtige wortels zijn voorzien. Deze scheuten worden niet te diep geplant, liefst niet dieper dan ze aanvankelijk in den grond hebben gestaan, anders kunnen uit de on- deraardscho oogen geen goede twijgen op komen. De oude scheut, die wordt geplant, dient alleen om de jonge oogen aan den groei te krijgen. Men snijdt hem daarom op 40 c.M. af en zoodra op écu struik zich één of twee twijgen ter hoogte van 50 c.M. hebben ontwikkeld, wordt hij langs den grond weggesneden. De nieuwe loten groeien er des te krachtiger om. Het tweede jaar kan men reeds een klei nen oogst winnen, maar de oigenlijke op brengst begint eerst met den derden zo mer. Daarom is hot planten vóór den winter zelfs aan te bevelen, anders kan de op brengst het derde jaar nog wel eens mis zijn. Elk jaar wordt nu na den oogst van de struiken het oude hout, dat vrucht gedragen heeft, weggesneden. De frambozenstruik moet dus niet alleen vruchten geven, maar ook elk jaar nieuw hout vormen. En hoe Ifrisscher en krachtiger dat hout is, des te ^rooter oogst mag men een volgend jaar weer verwachten. Met het oog hierop is men &us wel verplicht de frambozen krachtig te öoesten. Men kan daarvoor gebruik maken van beer, gier, stalmest en wat men be- Lchikbaar heeft. Aangezien voor houtvorming riog al veel kali noodig is, is een extra kaligift wol aan to bevelen. Do bewerking van te veld staande frambozen is lastig, het onderbrengen van stalmest eveneens. Maar 't- ijl de wortels zich alleen door de bovenlagen fingeren, leent deze vrucht zich bij uitstek 'w-oor een bemesting met kunstmest. Daar- CMi kan men in den winter strooien 6 tot 'IJ en zelfs 10 K.G. patent kali en 12 K.G. iT»'kkenmeel. In het voorjaar, tegen dat de raderen gaan uitloopen, kan men overbe- feaetea met beer, gier of 2—3 K.G. Chilisal- pafcer. v i£Let binden der twijgen geschiedt op al- ierlei manieren. Daarbij moet mén er re» kening mede houden de oogen zooveel 1 i c h f te geven als mogelijk. WEEF. EN GOBELTNWERK. Zooals we gisteren met een enkel woord al hebben gezegd, wordt in de eerste dagen van de a.s. week hier ter stede een zeer interes sante en belangwekkende expositie gehouden, die ongetwijfeld groote belangstelling zal wekken in vele kringen. Die expositie heeft plaats in de zalen van bet St. Elisabeths-gebouw in de .Tansstraat. Wat er te zien zal zijn? Iets geheel nieuws, iets geheel moderns en toch naar de beginselen der oude hand werkskunst in den eigenlijken zin des woords. Wii bedoelen: modern weef- en gobe- linwerk, dat naar wij uit eigen aanschouwing mogen zeggen, een even rijk als prachtig voortbrengsel van modernen \tou wen arbeid is, voor de versiering van kerken, voor altaar gewaden, voor salon-aankleeding en luxe- voorwerpen uiterst geschikt. Daar zullen b.v. zijn kasuifels, kussens, stoelbekleedsels, gor dijnen, vloertapijten en nog meer, alle op het weefgetouw uit de hand vervaardigd naar deze methode in kleuren, rijke patronen en kostelijke versieringen, waarvan velp door echte kunstenaars geteekeud zijn. Hoe dat ill vervaardigd wordt, zal men er op de tentoonstelling óók zien. want leerlin gen der Amsterdamse]] o E. K. Weef- school komen er zelve haren arbeid ver richten, en de Directrice, mejuffrouw van Elfrinkhoff, is ten volle geneigd om alle mo gelijke inlichtingen te geven. Zooals in een advertentie is aangekondigd, wordt dezo ten toonstelling morgen (Zondag) na de Hoogmis in de St. Josefskerk geopend, en blijft zij dan eiken dag van na de HH. Missen tot 's avonds 5 uur geopend. Voor Katholieke meisjes, die zich in dezen mooien ou winstgevenden tak van vrouwen arbeid willen bekwamen, geeft dit nieuwe werk een veelbelovende toekomst: reeds heel wat jonge vrouwen wijden zich eraan, en een hond van R. K. weefsters is in voorberei ding. Doch ook dit zal mej. van Elfrinkhoff aan belangstellenden en gegadigden beter weten uit te leggen, dan wij. Wij vestigen er de aandacht op hij het bericht der tentoon stelling, dat is voor 'toogenblik voldoende. Wij mogen ten slotte wel zeggen, dat voor al voor altaarversiering en kerkornamenten dit procédé van het maken der benoodigde stoffen hoogelijk gewaardeerd moet worden. Wat voor liet heiligdom is, kan niet heter en waardiger dan door hatidonarhoid worden vervaardigd, en ook wat stijl en liturgie be treft, zal beter door deze soort van arbeid dan door fabriekswerk het beste kunnen wor den geleverd. Wij bevelen iutusschen de ten toonstelling in de aandacht de de Eerw. gees telijkheid op de eerste plaats, voorts ook in die van belangstellenden in industrie en kunst en in die der dames niet op do laatste plaats, met aandrang aan. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. De tentoonstelling der Ikatweefsela welke thans in het Museum van Kunstnijverheid alhier geopend is wordt in de Rotonde en in het trapportaal van liet Museum gehou den beide lokaliteiten zijn met een groot verschillend aantal doeken behangen en men staat verbaasd ofschoon er in het algemeen eeno zekere eenheid heersoht zoo groote ver scheidenheid van kleur en teekening te ont moeten. Deze doeken dienen niet alleen als kleeding doch ook voor anderee doeleinden. De Laoe pathoeclac Kikoe of vrouwenrokken dienen tevens voor het inwikkelen van de vrouwenlijken terwijl 5 of 10 dezer doeken met de doode worden begraven terwijl de Hingg; Kombuc, de mannendoekeu te vens ter betaling der bruidschat dient en worden hij begrafenis eveneens 5—30 dezer doeken den doode in het graf worden mede gegeven. Voor ons hebben deze doeken eene groote bekoring door hunne mooie kleuren en ei- genaardigen weefaard. Eene zoo talrijke verscheidenheid van pa tronen uit een betrekkelijk klein centrum is nog nimmer bijeengebracht. Morgen is de toegang kosteloos. STRAATSCHENNIS. Gisterenmiddag ongeveer 3 uur, was een bejaard man in do Schagchelstraat bezig, mot het innen van kwitantiën; toen hij werd bemoeilijkt door een jongen van 14 en een van 12 jaar, die blijkbaar liet doel hadden, om de kwitanties van den ouden man mach tig to worden. I>e Marktmeester van de groentenmarkt, kreeg echter de zaak in de gaten, bemoeide zich er mede; en toen gin gen de twee jongens aan do haal. HINDERWET. B. en W. maken bekend dat de aan G. van den Aardweg verleende vergunning tot oprichting van eeno bakkerij in het bene- dcnachtergedeelto van het gebouw, te stich ten op het terrein aan do Schouwtjeslaah van rechtswege is vervallen. Het programma van morgen luidt: Westel. lc Klasse. H. F. O.Haarlem. SpartaQuick. VelocitasAjax. H. B. S.—D. F. C. II. V. v.-v. O. C. Oostel. Ie Klasse. Tubantia—Wilhelmina. VitesseP. W. Quick—Go ahead. ,U. D.—G. V. O. Haarlem II—H. F. O. H. D. F. II—H. B. S. 1L A. F. C. II—Sparta II. Hercules HVelocitas II. Westel. Res. 2e klasse A'. E. D. O.Neptunes. V. U. C.—Blauw Wit. DordrechtAllen LWeeroaar. Westel. Ros. 2e klasse B. Xerxes—A. F. G. D. V. V.—Ajax. 'Achilles—.Uniias. West. Rea. 2e k'lasse C. A'. F. en II. Volharding. V. V. 'A.Kampong. AIcmaria VictrixV, V. HerculesR. A. P.. Westel. 3e Klasse. iff. S. V.—W. F. C. Z. V. V.Bloemendaal. R. 'C. A\—Heemstede. Voor de Haarlomsclie voetballiefhebbers wordt morgen dc belangstelling natuurlijk! gevraagd voor den H. F. C.Haarlem-wed strijd, die op het H. F. C.-terrein aan de Spanjaardslaan plaats heeft. Het zal de der de keer zijn, dat onze Haarlemsche ver- eenigingen elkaar ontmoeten in dit seizoen. De beide vorigo koeren was Haarlem over winnaar: in Rotterdam in den eindstrijd om den ziLveren voetbal wonnen de roodbroeken met 21, den Con October 1.1. zegevierde Haarlem op Schoten met 84, in een merk - waardigen wedstrijd. Wat zal het nu geven? Een moeilijke vraag, waarop ik het ant woord moet schuldig blijven. Haarlem zoowel als H. F. C. sukkelen dit seizoen zeer met hun spelers en kwamen herhaalde malen met een onvoltallig elftal op. Wat nu de sterkte van de clubs aangaat, ontloopen zij elkaar niet veel, maar vooral door hare hechte verdediging geloof ik dat Haarlem momenteel wel sterker is dan H. F. C. Maar daarnaar is ook geen uitslag te voorspellen! Daarvoor is voetbal te wis selvallig 1 Beschouwt men de plaats die de vereenigingen innemen, op het ranglijstje, dan ziet men dat Haarlem nummer vier, en H. F. O. no. 9 staat! Dan zou men mis schien zeggen nummer vier kan nummer negen toch wel slaan, maar dat is in een Haarlemsche Derby heel anders. Iedere wedstrijd tusschen blauw-wit en blauw rood is spannend, en in geen enkelen wed strijd geven de partijen elkaar iets toe. In menigen wedstrijd tusschen H. F. C. cn Haarlem was kort voor het einde nog niet beslist, wio overwinnaar was. Ik geloof dan ook, dat hier oen voorspelling niet moge lijk is, cn zal me er niet aan wagon 1 Ze ker is het, dat indien 't weer meewerkt, morgen ons een mooie strijd staat te wach ten, die zijn spanning niet zal missen en als altijd een massa publiek zal trekken! De match zal geleid worden door den heer H. J. Willing. De volgende elftallen zullen elkaar ont moeten: H. F. O. hoogstwaarschijnlijk rnet v. d. Weerd (d.), B. Verweij en 'de Wijs (a.), de Klorck, v. d. Nagel en L. Verweij (m.), J. Francken, la Bastide, Mannus Francken, van Delden, Gravelaar. Haarlem hoogstwaar schijnlijk met: van Eek (d.), Sorné en Wil helm (a.), Wolff, Healey, N. N. (m.), J. Bak ker, Houtkooper, Kraaijonbrink, Jur. Haak en Oostenbroek (v.). Wie bij Haarlem links hall' spelen zal, was op het oogonblik, dat dit. geschreven werd, nog niet bekend. Wat het verdere gedeelte van het pro gramma aangaat, zal Sparta op eigen grond goen groote moeite hebben met Quick, dat ook al met onvolledigheid te kampen heeft. In Breda VelocitasAjax. In Amsterdam was het 40 voor Ajax, en al zal het nu niet een zoo groot puntenverschil zijn, veel k^ns gttof ib de cadetten niet. Het is nrat onmogelijk, dat zij nog een gelijk spel we ten te forcoeren! H. B. S.—D. F. O. in den Haag zal ook spannend zijn. Den eersten keer speelden de Hagenaars in Dordrecht gelijk, en se dert zijn zij cr niet op achteruit gegaan. Maar ook D. F. O. is geen katje om zon der handschoenen aan te pakken, en staat er momenteel ook veel beter voor dan de zwarte Hagenaars. M.i. zullen de Dordtena- ren een kleine zege behalen, om tot het laatst aan toe in den lcampioenstrijd mee te doen! In den Haag wordt nog een wedstrijd ge speeld op Wassenaar tusschen H. V. V. en V. O. C. Een klein puntenverschil in het voordeel van H. V. V. zal hier wel het resultaat zijn. Voor do reserve eerste klasse is voor de Spaarnestad het voornaamste de strijd tus schen de twee elftallen van Haarlem en H. F. C., die 's morgens op het Haarlem- veld aan don Schoterweg gestreden wordt. Haarlem H zal hier revanche moeten ne men op de aan de Spanjaardslaan geleden nederlaag, wat H. F. C. II echter niet zon der moeite zal toelaten. Toch geloof ik, oen roodhroeken-zege te kunnen voorspellen I E. D. O. zal op Neptunus de togen Dord recht geleden nederlaag moeten wreken, door de puntjes in Haarlem te houden. HENK. 1,000,090 motorrijtuigen. In do Vereenigde Staten, vertelt liet Hbld., is een telling gehouden van voertuigen door motorische kracht gedreven. Deze felling le verde tot resultaat ongeveer 1,000,000. Eén millioen motorrijtuigen! Dat wil dus zeggeu 1 op de 92 inwoners van dat rijk. In New-York alleen werden meer dan 100,000 motor-voertuigen geregistreerd. De vermeerdering van motor-cars geduren de de eerste 9 maanden van dit jaar over de geheele republiek bedroeg niet minder dan 206,670 voertuigen. HOFBERICHTEN. Gistermiddag half vijf is in den Haag aan gekomen '/i. D. H. Frederik, regeerend vorst van Waldeck en Pyrmont, broeder van H. M. do Koningin-Moeder. De vorst zal eenige da gen op het paleis in het Lange Voorhout verblijven. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is dr. J. W. Jenny Weijer- man, lid en secretaris van den Centralen Ge zondheidsraad, op zijn verzoek, eervol onthe ven van liet secretariaat van dat college en is benoemd tot lid en secretaris van den Centralen Gezondheidsraad jhr. mr. H. A. M. van Aseh van Wijck, adjunct-commies bij het departement van Binnenlandsche Zaken, met toekenning van eervol ontslag uit laatst genoemde betrekking. LiederlUk. In Deventer is een vrouw, die dronken langs een der Singels was gevonden, in de cel van het politiebureau overleden. Door een ekster achtervolgd. Toen de landbouwer Kremer te Lintelo gein. Aalten1 naar Aalten was, kwam een ekster op hem aanvliegen, welke hem telkens aanviel, tot hij hij zijn huis gekomen was. De pogingen Om den vogel te bevrijden, mochten niet ba ten. De landbouwer was echter, toen hij thuis kwam, erg in den nek verwond. Vad. Verdronken. Te Aalsmeer is de 18-jarige eenige dochter van den heer H. Molenaar te water geraakt en verdronken. Dit droevig ongeval beeft veel consternatie gewekt in het dorp en de omgeving. Brand. Te Wilp is de groote boerenerve „de Woerd" tot den grond toe afgebrand. Ongelnk. Men meldt ons uit Abcoude: Gistermorgen reed een zekere W. de Groot op het Kerkplein tegen een lantaarnpaal met een tweewielige kar. waardoor hij achterover sloeg en een hersenschudding kreeg. Zijn toe- strnd is ernstig. Brand in de Groote Club. Gisteravond, ongeveer zeven uur, is brand uitgebroken in het gebouw Eensgezindheid te Amsterdam, waarin tijdelijk de Groote Club gevestigd is. Het vuur ontstond, volgen de N. R. Crt., in de keuken, gelegen in het onderhuis, en wel in de omgeving van de ouderwetsche stook plaats. Vandaar klom bet langs den schoor steen naar boven en bereikte aldus eerst de eonversatiezaal, vervolgens de biljartzaal, en ten slotte het dak. Op dien weg ontwikkelde het veel rock, maar verkreeg liet gelukkig geen groote uitbreiding, zoodat de brand weer, die dadelijk met veel materieel aan rukte, den brand spoedig meester was. Toch is er, uit den aard der zaak, nog al wat scha de aangericht, door het vuur, en op de biljartzaal ook door liet water. Op aanwij zing van de brandweer werd onmiddellijk eeii aanvang gemaakt met de verbouwing van de stookplaats. Daar de brand in den dinertijd uitbrak, verwekte het geval nog al wat opschudding in de Groote Club. De Sigareiiniakersactle. Donderdag is voor alle categorieën van werklieden in de sigarenindustrie eene rege ling in werking getreden, waarbij allen een toeslag ontvangen van 5 procent. Op 1 Januari treedt de nieuwe loonrege ling, waaraan gearbeid wordt, in werking. Door het hoofdbestuur van den Nederhmd- sclien Sigarenmakers- en Tabaksbewerkers- bond is besloten lot het houden van een bui tengewoon congres te Amsterdam op 25 en 26 dezer. TE VERKOOPEN: Maandag 9 December. VELSEROORD Heereuduineu. Velser- duiri en de Kikvorsch Mak. D. Bus 10 uur Houtveiliug. GEVRAAGD: Illustratiedrukker. Br. No. 3000 N. II. Ot. Dienstbode. H. Sclnits, Heerenweg, Lisse. N. II. Ct. "Dïenwtbocle. Br. "No. 1W8 N. U. Ot. Dienstbode. Br. No. 1332 N. II. Ot. Boerenknecht. Br. No. 1503 N. II. Ct. Colporteur. Br. No. 1320 N. II. Ct. Assistent-Mcteropnemer, 12. Gasfabriek Scho ten. Meid-Alleen, 30 j. 226. Villa „Vrede Iluat", Breukelen. Keukenmeid. Mevr. Franke, Lucasbolwerk, Utrecht 19. Boerendienntbode. G. Rotteveel, Oude Wetering. Huishoudster, 25 j. 160. Ilotel „Lion d'Oi", Leiden. Keukenmeid. Mevr. R. A. v. d. Schoot, Hille- gom. Onderwijzeres. Bewaarschool, Uitgeest. Br. Pas. toor Oudewater. Handwevers. Passomontfabrick, 2e Marktstraat Breda. Leerares Huishoudkunde, 800.J. L. Pauwen Pannerden Bakkersknecht. M. A. v. d. Harg, Veeneatraat, Leidschendam. Reiziger Garueeringeu. Gebr. Diol, Keulen. BELANGRIJKE UITSPRAKEN. In de „Geneesk. Cour." vinden wij een aantal belangwekkende uitspraken, gedaan op het te Washington gehouden interna tionale congres voor hygiëne en de mogra- phie. Naast de uitspraak zelve is telkens vermeld, wie haar verkondigde. Hieronder volgen er eenige: Het aantal ontploffingen in steenkolen mijnen kan geringer gemaakt, worden door het gebruik van een nieuw scheikundig pre paraat, dat het steenkoolstof absorbeert. De naam van do stof werd niet genoemd. Prof. Sir Thomas Oliver, Newcastle, Enge land. Door het niezen en niet door de afschil feringen van kinderen, clic de mazelen heb ben, worden de kiemen der ziekte over gebracht. Drs. John Anderson en Jo seph Goldberger, (Washington. De vrees voor hongerlijden is een mach tige factor in de ontwikkeling van het so cialisme. Prof. dr. Max Rubner, Berlijn. De kinderparalyse wordt overgebracht door den steek van de stalvlieg. Dr. M. J. Rosenau, Harvard .University, Bos ton. Typhuskoorts wordt door insecten overge bracht, eene voorstelling, welke op het con gres werd tegengesproken. Drs. Joseph Goldberger en John Anderson, Washington. Kinderparalyse wordt van mensch op mensch overgebracht door liet neussecreet. Dr. Alfred Petterson, Zweden; bestre den door dr. M. J. Rosenau, Harvard Uni versity. Het virus van een nieuw mikro-organisme, aangewend ter sterkte van een honderd bil- joenste van een kub. c.M. is in staat om met bubonenpest besmette ratten te doo- den. Dr. Frederik Novy, Ann Arbor, Mich'. Niet minder dau 600.000 leerlingen der openbare scholen in de Vereenigde Staten vertoonen sporen van tuberculose. Dr. Dr. S. A. Knont N. Y. city. De belangrijke vorderingen der weten«j schap zullen het in de volgende eeuw moge' lijk maken, dat Ponee de Leon's droom oveö de eeuwige jeugd verwezenlijkt wordt. r President William H. Taft. j Landlieden vormen de gezondste klasse onder de menschen en tappers de zieke' lijkste. Dr. Jacques Bertiüon, Parijs, i Dwergen kunnen weer aan het groeien ge« gebracht worden, hoe lang 'do den groei belemmerende omstandigheden ook' bestaan hebben. Dr. Lafayette, Mcndall, Yale U» niversity. Het kind behoorde zijn eigen zedelijk weit boek' te maken en alle soorten voedsel tok zijne beschikking te hebben telkens als het daaraan behoefte heeft. Dr. Woods Hut- chinsoa, N. Y. city. Luohtinfectie kan niet langer beschouwd worden als de hoofdfactor bij (le versprei' ding van besmettelijke ziekten. Dr. Chars les V. Chapin, Providence, R. I. Alle voor jonge kinderen bestemde melki behoort gepasteuriseerd te zijn om de ze kerheid te hebben, dat onze kinderen ah leen met goede melk gevoed worden. Na« than Strauss, N. Y. city. Malaria-parasieten kunnen kunstmatig voortgebracht worden; daardoor wordt de weg gebaand, waarlangs de malaria kan: worden voorkomen. Dr. C. C. Bliss, NV Orleans. Been is niet een dood weefsel; integendeel er grijpen voortdurend veranderingen in plaats, en aanhoudend wordt nieuw been weefsel gedeponeerd. Dr. Francis M. Mo. Crudden, Rocketeller institute for Medical Research. Mannelijke immigranten huwen Ameri- kaansche of in Amerika geboren vrouwen, terwijl vrouwelijke immigranten met vreem den trouwen, bij voorkeur met zulken van dezelfde taal. Dr. .William E. Chancellor, Norwrik, Conn. De kindersterfte is over do geheele weW reld aan liet afnemen en dat niettegenstaan de de bevolking en het geboortecijfer toe nemen. E. Burnell Pliolps, N.-York. Rauwe oesters zijn buiten de tijden van hun overwinteren niet de dragers vafT be smettelijke ziekten. Dr. Herbert D. Pe-I asse, New-York. Het inenten van personen, die bekend zijn als bacillendragers, leidt tot niets. Dr. W. L. Mos. John Hopkins University. Er is goen klasse onder de menschen, welke niet hare domme, droomerigo, ach-, terlijko of ziekelijke kinderen levert; daar om is medisch toezicht op de openbare scho len voor alles noodzakelijk. Dr. Helen Mac Murshy, Toronto C. Besmettelijke- ziekten worden verspreid door de bevuiling van den spoorweg; daar om behooren er wetten te kómen tengevolge waarvan die spoorbanen zuiver gehouden worden. Dr. .William T. Sedgwick, Boa- ton. Ras-zelfmoord. Het weigeren om de ver plichtingen van het eigen huis te aanvaar den en de zucht naar opschik en verma ken, vormen de werkelijke oorzaak van het echtscheidingskwaad in de Vereenigde Sta ten. Dr. Samuel Dike, Massachusetts. Erfelijkheid heeft met het karakter van een kind niets te maken; het is daarente-' gen do omgeving van hot kind, die d© b©- Zeep is de machtigste beschaver van het menschdom. Dr. Yandall Henderson, Yale University. Lezen en schrijven zijn beide onhygië nisch. Dr. Gardiner C. Bassett, Johns Hopkins University. Het Panama-kanaal zal een rendez-vous zijn voor gele koorts, pest en besmettelij ke ziekten van Oostenrijk en Westelijk N. en Z.-Amerika, zoowel als van Azië. Dr. L. E. Cofer, Washington. De menschen op het land eten te veel gebraden vloesch, terwijl badkuipen op'boe renplaatsen even schaarsch zijn als eerlijke trusts. Dr. John Hurty, Indianapolis. Het blootsvoets in het natte gras wande len is goed om mijn wormziekte te krijgen. Dr. Ballcy Ashford, Portorico. Mot de van vrouwen gevorderde energie inoet wat zuiniger omgegaan worden, wil het menschdom op zijn tegenwoordig hoog standpunt blijven staan. Dr. Fr. Zahn, Munch en. PREMIELOTEN STAD GENUA VAN 1869. Trekking van 4 Nov. Hoofdprijzen: No. 34453 Lire 40.000; no. 21775 Lire 5000; no. 21740 Lire 2500; nos. 7100, 26303, 40327 elk Lire 1000; nos. 5085, 40114, 45680, 50291, 53347, 59533, elk Lire 500; nos. 21341, 66791, 66969, 69207, elk Lire 400; nos. 8598, 12271, 27207, 39694, 66533 elk Lire 285. Betaalbaar 1 Februari 1913. LOTEN ME1NINGEN HYPOTHEEKBANK. A 4 pet Scrietrekking 2 Dec. Premietrek king 2 Jan. 1913. 3910 3946 TURKSCHE LOTEN a fr. 400 van 1870. Trekking 1 Dec. Hoofdprijzen: No. 903507 fr. 400,000; No. 466765 fr. 30,000; No. 1299431 en 1953318 elk fr. 10,000. Londensche markt. Reeds worden tame lijk groote hoeveelheden tolbloemen a,ange- voerd, hoofdzakelijk van Guernsey. Narcis „Soleii d'or" gold per gros f 2.70 tot f 3. Enkele narcissen (waarschijnlijk Obvalaris) j per dozijn f 0.90 tot f 3. Romeinsc.ho hya cinthen per 72 stuks f 7.20 tot f 9.00. En kele narcissen worden nog maar in kleine hoeveelheid aangeboden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6