DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. (CanderKuisvcst 29-31-33, Haarlem EEB&TE BLAD. STADSNIEUWS ONDERWIJS. ?ro»< Ier. H. ^HDERDAG 12 DECEMBER 1912 37ste Jaargang Mo. 8009 ABONNEMENTSPRIJS» Per S mnanrter. voor Haarlem f 1.55 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gem.) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0.03 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. PRIJS PER ADVERTENTIëNi Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent,). Iedere regel meer 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regeL Ruitenl 20 ct. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 cL (a contant). GULDEN bH levenslange onge schiktheid tot werken. Alle betalende abonné's op dit blad, die in Het Hezit een er verzekeringspolis ziin, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort GULDEN bij CU GULDEN bii fill GULDEN bij gt|| 3BLDEN bli Verlies van een I »X11 verlies van E verlies van |x|j M 'é£ns tt band of voet. UlU één oog. B U UI 'één duim. %M ij wijsvinger. GULDEN bij overlijden. GULDEN bij verlies vau één anderen vinger. De nltkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Hollandscbe Xlgemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. Hit nummer bestaat twee bladen. uit 13 December. R. K. Volksbond Agenda. Gebouw St. Bavo Hoofdbestuur. Teylers Museum Tentoonstelling Van moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstrtat 19). Geopend eiken dag van 105 uur. tesen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterla- gen en R. K. Feestdagen. >b Tegen de Katholieken is alles geoorloofd! Het liberale „Alg. Handelsblad" gaat op het thema van „de openbare orde", waarover ve gisteren in een kruiskopje al spraken, door. Naar aanleiding van het verbod van „Al lerzielen" te Apeldoorn schrijft het groote liberale blad een allervernijnigst. artikel',je, Vaar de godsdiensthaat duimen dik op ligt. Toen er een Jood was geaffronteerd door j,Trianon" stond het Handelsblad mêe op z'n achterste beenen, dat was ergerlijk, dat mocht nietmaar nu avond en av«nd do Katholieken worden gehoond door (en Jood Heyermans die Katholieke priesters in z'n vieze tooneelproducten op de planlen brengt, nu mag van een protest onzerzids geen sprake zijnl „De khunst, de khunst", weet ul Meer nog: als de Katholieken soms wat te prolesteeren hebben wanneer zij en hun gods dienst beloodig-d, -worden, dan moet do po litie er maar eens flink op in hakken I Z\o redeneert het anti-clericale „Handelsblad". U gelooft het niet? Ziehier een zinsnede uit het venijnig arf- keltje, hier bedoeld „Gevallen, waarin geen sterveling van sU. ring der openbare rust zou droomen; waat in 't de zaak der politie zou zij.) de enkele oproerigen die met rel lotjes dreigen, omdat de tendens van een stuk hun persoontjes niet behaagt, tot rede te brengen, wor- Een ander, óók over den Zaligmaker: „God lief te hebben boven allen en onze medemenschen even lief als onszelf" dat was Zijn levensspreuk." Wilt u nog iets? Ziehier: „Met God bedoelde hij (n.l. Christus) 'de Deugd, de Waarheid, het Recht en al die andere dingen, die vreemd zijn aan zonden en boosheid „Al wat Jezus vertelde komt in hoofdzaak hierop neer dat wij, om gelukkig te zijn, ook goed moeten wezen Je reinste „Christendom boven geloofsver deeldheid" leeraart deze koekfabrikant als de onvervalschte leer van den Heiland I En dat offreert deze firma Hille en Zoon aan onze kinderen bij haar plaatjes 1 Natuurlijk is dit geen welbewuste historie- vervalsching. De firma zou al erg onhandig zijn, wanneer ze willens en wetens deze verfoeielijke, godslasterende „historie" als 'n presentje gaf aan haar clientèle. Maar wèl leert het óns en üiér ls het ons om te doenl dat we toch waarlijk nooit te voorzichtig kunnen wezen met dat gene wat onzen kinderen onder, de oogen komt. Zelfs de koekfabrikant speelt onzen kin deren onder den voor hen meest behaaglijken vorm godslasterlijke, ergerlijke, den katho liek op 't diepst beleedigende, de historie vervalschende „Albums" in handen*.. Zijn we toch niet waarlijk él te goedmoe dig, dat wij katholieken dat maar trouw hartig slikken? bijv. het volgend jaar onze aanslagen eens in Jnni of Juli thuis krijgen, zeker zou onze burgemeester de dankbaarheid van velen vernemen. Ook de ambtenaren kunnen meewerken: waar een wil is, is ook een weg. Haarlemsche Alledagjes No. 744, BELASTING BETALEN1 Als men in dezen tijd van het jaar des morgens een bezoek brengt bij den gemeente ontvanger, een bezoek dat zich altijd bepaalt tot een staande visite in de gang dan stroomt het veelal van belangstellenden (1) met bedrukte of nijdige gezichten, die ge woonlijk al dadelijk het hoofd stooten tegen de gesloten glazen deur, die rechtstreeks naar de loketten voert. Wij onontwikkelde menschen, die meenen dat de reohte lijn tus- schen twee punten de kortste is, schijnen dat mis te hebben, want in het Pand sluit men de genoemde deur zorgvuldig en de bezoe kers moeten maar zoeken naar de deur den door hoofden van t gemeentebestuur re al een8 aanleiding tot hirali- als voorwendsel gebruikt om een hun niet tcit g0e^ toekomend rechtdat van tooneelcem suur, toe te passen." Wij laten zulke ergerlijke, aanmatigende taal voor zichzelf spreken. Tegen de Katholieken is alles geoorloofd, denkt het Handelsblad. Die spartelen tóch niet tegen. Die bijten toch niet van zich af. Maarnü kon het liberale blad zich toch wel eens vergissen I Koek en historievervaisching. Twee dingen, die moeielijk te combinee ren zijn, zult u zeggen? Eilieve, in onzen tijd gaat dat best. - En wel zoo Do koekfabrikant geeft bij z'n koek plaat jes voor de kinderen, om te verzamelen. Dat verzamelen geschiedt in een album, Joor den koekfabrikant beschikbaar gesteld. En in dat album schrijft de koekfabrikant I-geschiedenis" bij de plaatjes. Stel dus: de plaatsjes zijn geschiedkun dige, over de vaderlandsche geschiedenis bij voorbeeld. Dan ia ook de „geschiedenis" die in het album van den koekfabrikant staat, een soort van „vaderlandsche geschiedenis" waarmee op het allerergerlijkst geknoeid kan worden zoo hard men wil. Dat gebeurt dan ook. En zoo ergerlijk en treurig, als men het maar denken kan. De koekfabrikant, die aan „geschiedenis" doet op deze manier, is de firma G. Hille 6n Zoon, te Zaandam. En de „geschiedenis" die zij bij af- schuwclijk-uitgevoerde en erg-prullerige 1 - plaatjes aan onze kunderen poogt in de hand te stoppen, is van de navolgende soort (we nemen uit het album vol „vaderlandsche ge schiedenis" enkele stukjes letterlijk over); 't is uit het hoofdstuk „De Kruistoch ten",: „Jezus werd volgens de overlevering die ons voornamelijk in het tweede deel van den Bijbel bewaard is geboren in bet Joodscho stadje Bethlehem; ofschoon andere gegevens erop wijzen dat hij hoog ia het Noorden, te Nazareth, het leven zag en daar ook zou zijn opgevoed. Voor ue aanneming van dit laatste is meer grond dan voor het eerste. Zijn moeder was 'n Joodscho vrouw, Maria geheeten, en zij fwordt nog heden op bizondere wijze dooi de Roomsche kerk vereerd". Dat, is een zoo'n stukje „historie" van de zen koekfabrikant. Is men eenmaal in de offerplaats, dan ont haart men twee categoriën van mensehen, i.l. zij, die met een verheugd gezicht zich teoeden naar het loketje met opschrift „uit- ttaling van mandaten", dus gewoonlijk fyibtenaren en leveranciers, en zij, die hun gild moeten brengen bij den fiscus. Over dze laatsten willen wij het even hebben en wl over de wijze van betalen. -n September ontvangt men den belasting- brtf thuis met het beleefd verzoek den aaIslag te voldoen van 1 October tot 15 Fe- britri. Zoo men het verkiest „kan" men het ^'-huldigde bedrag in 10 termijnen vol- tijd is beslist te kort, we mogen zeg gen ;0or bijna iedereen. Jttst in de wintermaanden, wanneer alle belas;Dgen 00]j dj0 yan ryk moeten word'u voldaan, wanneer het leven haast tweemaal zoo duur is als zomers door de duur%e Prijzen der levensmiddelen, ver warm^ verlichting, kleeding enz., en juist in den tijd, dat er het minst wordt verdiend, is een geregelde betaling voor velen zoo goed als ont0enlijk. Die 'ermijn van 10 keeren klinkt mooi, -naaïi/^r belasting van het gebeele jaar in 472 ajaand moet worden betaald, keert iedere vmijn om de veertien dagen terug. Dit nu it te erg! Iemand die b.v. 5 moet betalen, lan onmogelijk bijna iedere 14 da gen 50 c^jt missen, evenmin als iemand die 40 moet betalen, op die tijdstippen 4. kan afstap. Zou_ het nu zoo'n bezwaar opleveren de belastingbiljetten eenige maanden vroeger uit te re%n? De termijnen zouden ruimer worden engelen zonden tegen October reeds een groot w>deelte hebben afgelost. Wij ge ven toe dat gr administratieve bezwaren aan zya verbomen, maar wij weten toch ook wel dat het h00%t moeilijk is om belangrijke wij- zigingen ge<laan te krijgen van ambtenaren. En wat blu«t dikwijls? Is eenmaal Je knoop doorgehakt, dan komt men tot de yelusie, dat de geopperde be zwaren groottydeels denkbeeldig waren. Is er een scbrij^gr meer voor noodig, -welnu, men stelle he^ aan, moet er desnoods een uurtje langer gewerkt worden, welnu, men doe het vergenoegd. Immers daart)0or verlicht men op niet ge ringe wijze de Wg van tal van ingezetenen. Wij weten Uit goede bron. dat onze burge meester zich duchtig in (]e zaken inwerkt en ook dat hij leveling belang stelt in alles wat de inwoners aanbelangt.. Hij blijkt een man van aanpakken zijn, daarom veroorloven wij ons de vrijhei') deze belangrijke zaak on der zijn aandacht te brengen. Mochten wij PERSONALIA. Dr. H. Gunning te Utrecht is benoemd tot directeur van het Diakonessenhuis en heeft die benoeming aangenomen. Bij K.B. is met ing. van 1 Jan. benoemd tot tijd. biol. adsist. bij het Rijksinst. voor visscher ij onderzoek, mej. G. M. de Lint, te Rijswijk, Bij beschikking van den Minister van Landbouw is haar Haarlem als stand plaats aangewezen, zuid-afrikaansche avond. De bovenzaal der Soc. Vereeniging was gisteravond ter gelegenheid van den Zuid- Afrikaanschen avond goed bezet. Oud-Presi dent Reitz zon er een causerie houden, ter wijl de heer Visscher een serie lichtbeelden over Zuid-Afrika zou toelichten. Ingeleid door den voorzitter van bet voorloopig co mité, gaf de beer Reitz, oud-President van den Oranje-Vrijstaat, eerst een globaal over zicht van de geschiedenis der Kaapkolonie van 1602 af, om vervolgens over te gaan tot een meer gedetailleerde geschiedenis van Paul Kruger, vooral over zijn jacht- en krijgsavonturen. Vervolgens beschreef ons de oude commandant nog eenige komieke voor vallen uit den oorlog. Hij drukte zijn spijt nit niet langer aanwezig te kunnen zijn, daar hij naar Den Haag vertrekken moest. Onder •de pauze werd gelegenheid gegeven zich als lid der nieuwe vereeniging in te schrijven, waarvan meerderen gebruik maakten, zoo dat nu het aantal leden de vijftig overschre den heeft. Gegadigden kunnen zieh opgeven by dr. Geel, die het voorloopig secretariaat op zieh genomen heeft. Na de pauze kregen wij een serie lichtbeel den te zien, niet alle even duidelijk en mooi en sommige beschadigd, op duidelijke wijze toegelicht door den heer Visscher. De col lectie is nog niet compleet en wjj hopen, dat zij zal aangevuld worden door beelden uit het leven en werken der Znid-Afrikaanderg zelf, waarvan wij gisteren geen enkel mochten zien, N. V. DE MAATSCHAPPIJEN „DE AM- STEL" EN „HOLLANDSCH GROND BEZIT". Door de obligatiehouders ten laste dezer maatschappijen werd gisterenavond eene algemeene vergadering gehouden in café „Brinkman". Tot begrip van het verloop dezer vergadering diene vooraf het volgende: De Amstel en N.-Holl. Grondbezit, zijn exploitatie-maatschappijen van onr. goederen wier finaneieele toestand verre van schitte rend is. In 1904 zijn de belangen van de aandeelhouders, obligatiehouders en 1ste en 2de hypotheekhouders in handen gesteld van een Raad van Toezicht, bestaande uit de heeren Directeuren der Zuid-Hollandsche Hollandsche en Utrechtsche Hypotheekban ken, die 1ste hypotheekhouders zijn, en de heer W. J. Gybland Oosterhoff te Haar- lem, commissaris voor de obligatieleeningen. |De maatschappijen werden in staat van li quidatie gesteld. De le hypotheekhouders stemden er in toe de leeningen te laten doorloopen onder administratie van de Di rectie der verschillende maatschappijen, mits de meerderheid der aandeelen van die maat schappijen werden gedeponeerd bij den Raad van Toezicht om daarmede op de verga deringen te stemmen en te doen stemmen, zulks met het doel om te waarborgen dat het beheer dier maatschappijen steeds zou de plaats vinden, overeenkomstig hun ver langen, terwijl ook bepaald was dat het beheer moet plaats vinden, in voortdurend overleg met den Raad van Toezicht. Dat was het doel van de 251 aandeelen (de meerderheid) die de heer S. J. W. Mons, toen architect te Haarlem, in handen stel de van den Raad van Toezicht. Het beheer dezer maatschappijen evenals over „de Nationale" is opgedragen aan den heer Cobelens, alhier. Commissaris was de heer J. C. van Brussel en voorzitter van het bestuur, de directeur der Holl. Hy potheekbank. In den laatsten tijd is er oppositie on der de obligatie-houders (2de hypotheekhou ders) ontstaan tegen hot beheer der maat schappijen, vooral toen bleek dat voorloo pig met rente-betaling aan de 2de hyp.hou- ders niet kon worden voortgegaan, uit ge brek aan geldmiddelen. Met deze rentebeta ling aan de 2de hypotheekhouders, zoo deelt men ons mede, was zoo lang mogelijk voort gegaan, niettegenstaande volgens liet con tract geen rente aan hen behoefde betaald te worden, zoolang niet de volgende rente betaling aan de le liyp.-houders uit de kas van de verschillende maatschappijen was verzekerd. In een onlangs te Amsterdam gehouden aandeelhouders-vergadering kwam de op positie tot uiting. Hoofdzakelijk kantten zich de oblteariehouders tegen het handha ven als Directeur van den heer Cobelens, wiens beheer van de aan de maatschappijen toebehoorende panden, verregaand zorgeloos werd genoemd. Een rapport, samengesteld door een commissie bestaande uit de heeren Verdel en Albers, betreffende den toestand der huizen, behoorende aan de maatschap pij noemde den toestand ergerlijk. O.m. wees men op den slechten toestand der huizen in de Tulpenbuurt, aan de Pijlslaan, Leid- schestraat enz. te Haarlem. Ook was er op die Amsterdamsche verga dering oppositie om de Balans- en de .Winst en Verliesrekening goed te keuren. Twee commissarissen hadden haar nagezien, maar de heer v. Brussel weigerde zijn handtee- kening te zetten, omdat het eindcijfer der balans niet in overeenstemming was met den toestand der panden. Er was, volgens hem, veel te veel geld voor onderhoud uit gegeven en men ziet niet aan de panden, waaraan dat geld is besteed. De heer Mr. J. H. Monnik trad bij die gelegenheid als woordvoerder op voor de obligatiehouders. Geklaagd werd over het slechte beheer van de eigendommen. Men verzette zicli er tegen om het beleid van den directeur goed te keuren en verder vroeg men een commis sie van onderzoek in te stellen naar liet beleid van den directeur. Met gebruikma king van de bovengenoemde 251 aandeelen werd de balans goedgekeurd, 'den heer Co belens gehandhaafd en geweigerd een com missie van onderzoek te benoemen. Tot het gebruik maken van deze 251 aan deelen was door den Raad van Toezicht by meerderheid van stemmen besloten, dus was hier, zoo merkt men ons op, geen spra ke van misbruik van de gedeponeerde aan deelen. Gisteravond nu waren de obligatiehouders (2e hypotheekhouders) die in hoofdzaak de tegenpartij vormen in café Briukmann bij - een. De heer Oosterhoff leidde de verga dering en deelde mede dat hij, naar aan leiding van alles wat er gebeurd is, (hij zette dit nog eens uitvoerig uiteen) ontslag heeft genomen als lid van den Raad van Toezicht, waar hij geheel overstemd wordt. Ook de heer. v. Brussel heeft zijn ontslag genomen als zoodanig. De heer Notaris Wil- kens heeft ontslag genomen als commissa ris voor de obligatiehouders en hij stelt voor. dit ontslag eervol te verleenen onder dankbetuiging voor de vele diensten. Dit wordt onder applaus verleend. Do lieer Oost- waldt bracht den heer Oosterhoff dank voor wat hij heeft gedaan in het belang der obligatie-houders. In de plaats van den heer Wilkens werd tot commissaris gekozen met algemeene stemmen de heer Mr. J. H. Mon nik, die zich in de laatste dagen zoo ver dienstelijk heeft gemaakt. Deze aanvaardde de benoeming (applaus). Nu waren verschillende mededeelingen aan de orde.. De heer G. B. Crommelin wraakte het gedrag van den Raad van Toezicht op de vergadering te Amsterdam en merkte op dat de Directeur niet tegenwoordig is, hoewel hij in de gelegenheid is gesteld deze ver gadering bij te wonen. Les absents ont tort, meende hij. De heer Crommelin vroeg of het in Ne derland straffeloos geoorloofd is gebruik te maken van geblokkeerde aandeelen, zooals dat te Amsterdam is geschied; verder vroeg hij waarom de heer. Oosterhoff geen aan deelen te verdeelen had gekregen, even als de andere leden van den Raad van Toe zicht, of hij dat over, zijn kant had laten gaan; of over de balans, "niet goedgekeurd door de commissarissen, gestemd mocht wor den; of de heer. Cobelens zijn ontslag heeft genomen als directeur, daar toch in de bo vengenoemde vergadering wanbeheer is ge constateerd en ten slotte vraagt hij wat er achter de heele zaak zit. De heer Monnik antwoordde hierop zeer, breedvoerig en kwam tot de conclusie op alle punten, dat er te Amsterdam niets on rechtmatigs geschied is en dat het gebruik maken der aandeelen niet strafbaar is. (Zie ook bovenstaande uiteenzetting. Red.) De heer Cobelens heeft nog geen ontslag ge nomen. .Wat er achter zit weet de heer Monnik niet, maar hij is overtuigd dat de Raad van Toezicht te goeder trouw is. Zij vertrouwt de heer Cobelens. Dan wijst de heer Monnik op den slechten toestand der financiën der maatschappij en meent dat de zaak van het begin af verkeerd is aangepakt Men had e.erst de huizen in goe den staat moeten brengen en dan zorgen voor rente. Maar men heeft eerst de rente betaald aan de obligatiehouders en daar voor zelfs het geld gebruikt dat de ver koop van eigendommen opbracht. Daar kan ook de heer C. niets aan doen. Het waren zoo de usances van den Raad van Toezicht. Deze draagt dus ook min of meer de schuld van den toestand. De heer Monnik heeft echter een hartig onderhoud gehad met de oppositie-partij en heeft liet zoover gekregen dat veie, zeer vele bezuinigingen zullen betracht worden. Men is aan do andere zijde van goeden wil en nu hij commissaris is, zal hij met hand en tand zijn wil doordrijven. Op het on derhoud zal bezuinigd worden; het kantoo aan de Ged. Oude Gracht moet verlate, worden en een niet zoo duur huis betrok ken; voor den tegenwoordigen boekhouder moet een minder dure kracht komen; allo salarissen moeten herzien en het salaris voor den secretaris van den Raad van Toe zicht afgeschaft en ten slotte zal een in specteur worden aangesteld, die den heer Co belens zal controleeren. Deze laatste per soon zal er dus zijn feitelijk voor de be langen der obligatiehouders. Tot dat alles was de andere partij bereid, zeide de heer Monnik. De aanwezigen ter vergadering waren zeer tevreden met dit resultaat door den heer Monnik bereikt, en wenschten hem toe dat hij zijn doel mocht bereiken. Op voor stel van den heer Crommelin werd beslo ten alles nu aan Mr. Monnik over te laten Nog werd medegedeeld dat de geruchten dat eenige obligatiehouders het failliet zou den aanvragen ongegrond zijn. Zij kunnen dit niet, omdat zij de commissarissen tof hun gemachtigden hebben benoemd. Van de vergadering werd door Not. do Bordes notarieele akte opgemaakt. KOLFWEDSTRIJD. Op Zondag en Maandag 22 en 23 December 1912 wordt door de sociëteit „Vereeniging" alhier ter gelegenheid van de inwijding harer gerestaureerde lokalen, een kolfwedstrijd op de baan der sociëteit gehouden. De wedstrijd zal bestaan uit een afdeeling korps en personeel. Er zijn medailles en kunstvoorwerpen uitgeloofd. TE WATER GERAAKT. De Wed. W. liep op de Korte brug langs de leuning, maar aan het einde, der brug, bemerkte zij niet, dat zij er niet meer langs liep. Van de hoogte viel zij in den Burgwal, doch werd gelukkig spoedig op droge ge bracht, door eenige werklieden, die daar juist een schuit steenkoolen losten. VERLOF. Ingekomen is een verzoekschrift vs.n G. Braakhuis om verlof, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan ster ken drank voor gebruik ter plaatse van ver koop in het benedenvoorhuis van het per ceel aan de Groendaalsteeg No. 10. Van ons Kantongerecht. (Zitting van gisteren.) KEURING MILITIERAAD. •Tegen een jongmensch, dat niet verschenen was op de keuring van den militieraad werd een boete van f 25.sub. 10 dagen geöischt. VAREN ZONDER LICHT. De schipper van „De Vischploeg" te IJ- muiden stond terecht terzake dat hij met zijn sleepboot des nachts voor IJmuiden had gevaren, uit concurrentie, zonder de voor geschreven lichten op. Dit is natuurlijk zeer gevaarlijk. Eisch f 50 boete. NOG ERGER. Op 1 Juli is een reiziger op heeterüaad betrapt dat hij uit een closet der H. IJ. S. M. een karaf meenam. Bij aanhouding gaf hij een valsche naam op en stond daarvoor terecht. Tegen den niet verschenen bekl. werd f 15.— boete of 15 dagen geëischt, GEEN BUURTVERKEER. Tegen twee personen, een meisje en een ouden heer, werd f 2 boet© geëischt, om dat zij gereisd hadden in een trein, die niet toegankelijk was voor personen, alleen voor zien van een plaatsbewijs buurtverkeer, DAT MAG; NIET. Een heer bracht zijn zieke vrouw; naac Wiesbaden. Van Overveen tot Haarlem nam hij daartoe plaats in de damescoupé, omdat er geen plaats meer was, en hij niet in d/s loopgang van de wagon wensehte te staan, zooals de conducteur hem verzocht Eisch 110 boete. - OM EEN MES. Voor neb dragen van een mes, Sat nlei voldoende opgeborgen was, hoorde een Zand- voorter f 5 boete ejrehen tegen zich. SNEL RIJDEN, .Wederom stonden eenige chauffeurs te recht wegens te hard rijden te Halfweg. ZIJ] hoorden f 20 en f 25 boete tegen zich eischea. (Zh Stadsnieuws verder op in dit Blad.) DE AMSTERDAMSCHE VRIJE UNIVERSITEIT, Curatoren van de Vrije Universiteit te 'Am sterdam hebben, naar het „N. v. d. D." meldt, besloten een nieuw academiegebouw te stich- ten, omdat door verbouwing van het tegen woordige gebouw geen voldoende ruimte ver* kregen kan worden. 400 300 15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 1