Sociale Berichten. NIEUWS UIT DEN OMIKEI. BUITENLAND. ^BINNENLAND. KAMEROVERZICHT. Sport en Wedstrijden. STADSNIEUWS. OVERZICHT. Het conflict tusschen OOSTENRIJK EN BERVIë luwt met den dag. De toestand is nog wel niet opgeklaard: Oostenrijk is gereed tot den oorlog, en Rusland blijft «wijgen, maar de meerderheid in Europa rekent er toch op dat de vrede blijft gehandhaafd en de Engelsche minister Grey heeft dat in een belangrijke rede, gisteren in Lagerhuis ge houden, óók laten doorschemeren. Hij deelde vooreerst mede, dat de gezanten der groote Mogendheden te Londen aldaar zouden bij eenkomen en dat de besprekingen een aan vang zouden nemen, zoodra de gezanten in structies van hun regeering zouden hebben ontvangen. Grey zeide vervolgens nog: Op dit oogen- blik zou het geen voordeel kunnen hebben, indien ik mij eenigszins uitvoerig uitliet over den poltieken toestand vau Europa. Een hoopvolle en een bezorgde stemming hebben elkaar van dag op dag afgewisseld. En dat kan nog wel eenigen tijd zoo blijven voort gaan. Het is moeilijk thans iets over den toe stand te zeggen zonder de kans te loopen een ongerechtvaardigd pessimisme te wekken, of wellicht hoop, die later tot teleurstelling zou kunnen leiden. De betrekkingen tusschen de regeeringen van de mogendheden zijn vriendschappelijk en de diplomatieke toestand is gunstig. In dien er al bezorgdheid gekoesterd wordt, dan is dat voor een mogelijk onverwacht en on voorzien incident, hetwelk zich zou kunnen voordoen en een ongunstige wijziging zou kunnen brengen in de politieke atmosfeer. De besprekingen van de gezanten zullen in formeel zijn en tot niets verbinden. Dat wijst er reeds op, dat de mogendheden er nog niet zeker van zijn dat de overwinning van alle moeilijkheden in het zicht is. Aan den anderen kant is het feit, dat de mogendheden er alle in hebben toegestemd de zaken met elkaar te bespreken er het be wijs voor, dat er geen onder haar is, die het vinden van een oplossing onmogtelijk acht, of gelooft dat de onderhandelingen eer zullen hokken, dan tot een vergelijk voeren. De oudste vorst van Europa. De meer dan vijf-en-negentigjarige Prins- Regent van Beyeren, Prins Luitpold, is ern stig ziek. Of liever: hij is ziek, en dat is op zijn leeftijd altijd ernstig; hij heeft bron- chiaal-katarrh en jichtaandoeningen aan de rechterhand. De nachtrust wordt dientenge volge gestoord, de eetlust is minder, de harts- werking nu en dan onregelmatig. Men maakt zich bezorgd. De Russische troonsopvolging. Volgens den Parijschen Matin is men in Rusland bezig de troonsopvolging te regelen, daar de jonge Tsarewitch waarschijnlijk nooit kan regeeren. De naastgerechtigde, grootvorst Michiel Alexandrowitsj is we gens een morganatisch huwelijk van den Rnssischen troon uitgesloten, en nu komt grootvorst Dimitri Pawlowitsj, een oomzeg ger van den Czaar, het eerst aan de beurt. De familie van grootvorst Wladimir zou, als niet zeer geliefd, worden voorbijgegaan. Gastro duikt weer op. De oud president van Venezuela, generaal Cipriano Castro, die na uit zijn land verban nen te zijn en zich het verblijf op Fransch grondgebied in 1910 ontzegd te zien, zich op de Kanarische eilanden vestigde, is te Pa rijs aangekomen. Eenige dagen geleden heeft hij zich, volgens de Tel., op een geheimzin nige wijze aan boord van het Duitsche stoom schip „Windhuk", dat naar Southampton, Antwerpen en Hamburg ging, ingescheept. Generaal Castro moet te Antwerpen aan wal zijn gegaan, vandaar naar Brussel ^ijn ge spoord en toen naar Parijs vertrokken zijn. Naar verluidt, heeft hij zich opnieuw aan het hoofd van een revolutionnaire beweging ge steld, met het doel de macht in Venezuela weer in handen te krijgen. Drankmisbruik bü spoorwegpersoneel. Bij de Amerikaansche Spoorwegmaatschap pij bestaat algemeen het verbod, dat het per soneel gedurende zijn diensturen sterke dran ken mag drinken of zich ophouden in plaat sen waar sterken drank verkocht wordt. Dit verbod strekt zich thans ook uit tot den vrijen tijd van de employé's. Het vreeselijk ongeluk te Corning in den staat van New- York, dat LI. Juli plaats had en waarbij ver scheidene menschenlevens verloren gingen, 'vordt algemeen toegeschreven aan het feit, dat de machinist, die den vorigen dag geen lienst had gehad, in staat van dronkenschap Verkeerde. Om een herhaling van dergelijke ongelukken te voorkomen, hebben eenige spoorwegmaatschappijen nu, naar de Tel. meldt, de volgende order uitgevaardigd: „Spoorwegbeambten, die dienst doen op lo comotieven en in de stations wordt verbo den hun vrijen tijd zoodanig te besteden, dat zij daardoor ongeschikt worden voor het ver vullen van hunne pliehten. Er wordt ten 6terkste op aangedrongen dat zij hun tijd, wanneer zij geen dienst hebben, voorname lijk aanwenden om rust te nemen. Sterke drank maakt de menschen incapabel voor spoorwegdiensten en is daarom beslist ver boden. Overtreding van dit verbod leidt tot onmiddellijk ontslag". Ongeloofelyke misstanden in Ierland! Een van regeeringswege ingesteld onder zoek naar de arbeidstoestanden en de loon regeling bij de linnen- en katoenwerksters in het noorden van Ierland heeft ontzettende dingen aan het licht gebracht. Het comité van onderzoek heeft zich uitsluitend tot Bel fast bepaald, waar ongeveer 8400 werksters zijn, meest weduwen en ongehuwde vrouwen, die van haar weekloon leven moeten, en ge huwde vrouwen wier mannen zonder werk zijn of te weinig verdienen om in het levens onderhoud van hun gezin te voorzien. De verdienste der vrouwen is voor het onder houd van het gezin of van haar persoonlijk in elk bijzonder geval noodzakelijk gebleken, en toch was het een verdienste die inderdaad verschrikkelijk genoemd kan worden. Naai en borduurwerk en nog wel borduurwerk waarvoor groote kunstvaardigheid noodig bleek, worden betaald met 10 cent en minder per uur. Van de 118 borduursters in Belfast verdienden er slechts 12 een uurloon van 10 cent, de overigen allen minder en 41 zelfs bleven beneden een stuiver. Een geval wordt in het rapport van de commissie van onder zoek genoemd, van een jonge vrouw van 25 jaar, die met het naaien van hemden 45 et per dozijn verdiende. Na aftrek van ander- halven stuiver voor garen en andere onkos ten bleek dat zij gemiddeld een uurloon van 2 H cent „genoot". Ook zeer kleine kinderen worden met deze industrie dikwijls tot laat in den nacht bezig gehouden, 'tls meer dan schandelijk! De overwinnaar op reis? Te Berlijn zegt men, dat koning Ferdinand van Bulgarije van plan is tegen het volgend voorjaar een reis door Europa te doen. Eerst gaat hij naar Weenen en vervolgens naar St. Petersburg, Berlijn, Londen, Parijs en Rome. De consul Prohaska. Inzake Prohaska wordt in gewoonlijk goed- ingelichte Oostenrijksch-Hongaarsche krin gen bevestigd, dat Prohaska te Prizren bij den intocht van het Servische leger door de soldaten op vreeselijke wijze is mishandeld en zwaar gewond werd. Vandaar de stilzwijgende houding totnog toe der Oostenrijkers. Andere berichten mel den echter, dat er volstrekt niets met Pro haska is gebeurd, en dat dus Oostenrijk er mee verlegen zit. De staking in Engeland. Het totaal aantal mannen, die in het ge bied van de Noord-Oostspoor niet werken, bedraagt 100,000. Er wordt echter druk ge werkt aan verzoening en de staking zelf schijnt te verloopen. Te Darlington o.a. besloten de spoorweg mannen niet te staken, tenzij de nationale bond de staking zou bevelen. En van dat laatste is geen sprake. 't Oude liedje. De liberale Con centratie gegeeseld. Landbouw". 't Wordt een paskwil. De heer Schaper was gisteren aan het woord (we gelooven dat alle socialisten nu „geredeneerd" hebben) en hij begon Het ministerie deed niets, doet niets en zal nooit iets doen. Voor het volk is niets verricht. De regeering is conservatief. De arbeiders zijn teleurgesteld. De rechterzijde is een hoop lummels. Obstructie wordt er van links niet gevoerd, o heelemaal niet!.,. Kan het akeliger? Dat is de „critiek" van de heeren van links, bijzonderlijk van de socialisten: de regeering heeft niet genoeg tot stand ge bracht en er js niet christelijks gedaan. .Wanneer het waar was, moest men zich ter linkerzijde eer verheugen, dunkt ons. Daarom is dergelijke kritiek zoo onoprecht. Wanneer dan vau christelijke beginselen in de wetgeving niets te bespeuren valt, waar om beijveren de vrijzinnigen zich dan om het ministerie tot val te brengen? Dat is toch een tegenspraak, die het ongemoti veerde der beschuldiging duidelijk doet uit komen. Intussclien, de staatsman Schaper ging op hoogen toon door: de zedelijkheidswet- geving is onoprecht, de onderwijzers en nu de spoorwegambtenaren worden uitge zogen door den Minister, de rechterzijde is niet in de Kamer als zij er zijn moet... d.w.z. als cle heeren Schaper, Duijs en con sorten ellenlange redevoeringen houden die niemand interesseert, alleen om de voor de arbeiders nuttige wetten op de lai)ge baan te schuiven, ojpdat de socialisten later kun nen zeggen dat de Regeering „niets ge daan" heeft! 't Is erbarmelijk, zulke „critiek". Intussclien gaf cle heer Schaper ook' de vrijzinnigen ervan langs. Hun „concentratie- politiek", waarover ze het zelf niet eens zijn, noemde hij „conversatie-politiek", en hij hekelde de heeren van links op onge nadige wijs. Intusschen: deze critiek is natuurlijk zoo onoprecht mogelijk. Do Minister zeide het óók al bij interruptie: cle heeren zullen me kaar bij de herstemming tóch wel vinden! Dan hokt oud-liberaal en conservatief toch lekkertjes samen met de socialisten, om den „clericaal" maar te weren. Ommen is er het levend bewijs vanEn de heer Schaper kon het niet tegenspreken, al probeerde hij het ook. Van links trekken dan ook cle heeren de schouders op; en de heer Patijn die de volgende spreker was, van uitscheiden weet men blijkbaar aan den linkschen kant nog niet: de obstructie wordt stelselmatig voortgezet! onderschreef dan ook al heel duidelijk dat het „concontratieprogram" niet veel antwoord gaf op vragen van staatsbe leid. Maar dat hoefde ook niet. Als het maar tegen de „clericalen" ging: later zou men wel zien wat uit te voeren Gelukzoekers-politiek 1 In de avondzitting werd „Landbouw" ver der behandeld: botereontrolc-stations, mijn wezen, en visscherij. Bij dit laatste onder werp kwam een motie-van Twist aan de orde om de nestvisscherij op de Zuiderzee te verbieden. Zal later worden behandeld. EEN NEDERLANDSCH-BELGISCH VERBOND? Reuter seint uit Parijs, dat de „Gil Bias" onder het grootste voorbehoud mededeelt,dat België na de invoering der legerrefoi niatie aldaar vernietiging zou vragen van de neu traliteitsverdragen en een verbond zou slui ten met Nederland. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot ontvan ger dir. bel„ invoerr. en ace. te Doetinchem, M. E. van Lidth de Jende, ontv. dir. bel. en ace. te Boroulot lot ontv. dir. bel. en ace. te Aardenburg, K P. Vlaanderen, ontv. dir. bel. invoerr. en ace. te Terschelling; tot ontv. dir. bel. en acc. te Heythuizen, J. H. H. Stassen, te Amstenrade en is aan den ontv. dir. bel. en acc. G. H. Voerman, te Heerenveen op verzoek, met ing. van 1 Jan. eervol ontslag uit 's Rijks dienst vereend. (Herpl. wegens misstelling in de „St. Ct.") Bij K. B. is mr. F. D. de Boer, kanton rechter te Zuidhorn, op verzoek met ing. van 21 Jan. eervol ontheven van de waarn. van de werkzaamheden van kantonr. te Onder- dendam, is aan F. Stuart, op verzoek, met ing. van 1 Jan eervol ontslag verleend als kantonr.-plaatsv. in het kanton Onderden- dam, onder dankbetuiging voor de als zoo danig bewezen diensten; is ingetrokken het K. B. waarbij is bepaald, dat de vae. van kan tonr. te Onderdendam, ontstaan door de be noeming van mr. N. Bleeker Cz. tot andere fnnctiën, niet zal worden vervuld. ONRUST OP BORNEO. Door de regeering is uit Indië bericht ont vangen, dat bij een treffen in Landak, blijk baar hetzelfde als dat bedoeld in het bericht, dat wij gisteren overnamen, een Am- boineesch militair beneden den rang van of ficier niet levensgevaarlijk en een Inlandsch militair beneden dien rang licht gewond werd. BURGERTUINTJES. Sedert 1909 wordt te Schiedam een proef genomen met arbeiderstuinen, die bewezen beeft dat door bet beschikbaar stellen van stukjes grond voor het telen van groenten door werklieden, in een behoefte is voorzien. Thans hebben B. en W., naar het Hbld. meldt op verzoek van de Commissie voor het Grond bedrijf en zulks op aandrang van ingezetenen, hij den Gemeenteraad een voorstel ingediend om ook ten behoeve van meergegoeden grond beschikbaar te stellen onder den naam „Bur gertuintjes". Het doel is niet zoo zeer gelegenheid te ge ven tot het kweeken van groenten voor eigen gebruik, maar meer het verschaffen van een ontspanningsplaats. Het plan is daarvoor een stuk grond te be stemmen liggende nevens den Frankenland- schen dijk en 't pad dat langs de ijsbaan loopt en daarvan stukken van 500 viert. M. groot te verhuren tegen 12 per jaar. NED. VER. VAN SPOOR- EN TRAMWEG- PERSONEEL. De Rott. deelt het volgende fraais mede: In de soc. Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel blijft het rommelen. Al gemeen wordt verwacht, dat Sneevliet, die tegen 1 Januari ontslag heeft aangevraagd, met zijn vrienden een nieuwe organisatie gaat oprichten. Een nieuw blad „De Sein gever" is reeds vrschenen. Wat er van den ouden Bond terecht moet komen, al blijft het grootste deel der leden over, is zeer de vraag. De schuldenlast moet zoo groot zijn, dat een faillissement niet tot de onmogelijkheden be hoort. LOONSVERHOOGING BIJ DE S.S. Door de directie der Staatsspoor is be paald, dat ambtenaren, die op 1 Januari 1913 gedurende zeventien jaar onafgebroken amb tenaar zijn en hoogstens 1600 bezoldiging hebben, een extra-verhooging van 60 zul len ontvangen, ingaande 1 Januari 1913. De overige ambtenaren zullen een week extra loon ontvangen. Ten opzichte der beambten is bepaald, dat zij een extra loonsverhooging zullen ontvan gen van 10 cent per dag, zoolang zij hun maximum bezoldiging niet hebb enbereikt. De overige beambten zullen een week extra loon ontvangen. (C.) Liefde roest niet. Te Oude Pekela is een paartje ondertrouwd dat er wezen mag. De bruigom 70; de bruid 71 winters. Een oplichter aangehouden. Dinsdag avond ontving een van de groote kassiers kantoren te Utrecht van de Twentsche Bank- vereeniging te Amsterdam bericht, dat wan neer er den volgenden dag een wissel van ongeveer 4500 ten name van de firma Boot en Co. te A.xnjst«?rclain zon worden aangebo- den, deze wissel kon worden uitbetaald. Gis terochtend volgde daarop een tweede (tele fonisch) bericht, dat bij aanbieding van den wissel deze niet mocht worden uitbetaald en de aanbieder moest worden aangehouden, wijl gebleken was, dat het bewuste gelds waardige papier op onrechtmatige wijze in handen van dezen persoon was gekomen, en wel door gebruikmaking van een valsche handteekening, waardoor de Twentsche Bank bewogen was geworden den wissel af te ge ven. Nog geen kwartier nadat deze telefoni sche waarschuwing was ontvangen, kwam de gesignaleerde persoon ten kantore van de Utrechtsche firma. Hij werd aangehouden. U. D. Berooving. Te Erica is een Duitscher, die daar vertoefde om aardappelen te koo- pen, door 3 personen beroofd van 1500 Mark. Een eigenaardige vangst. Te Barneveld zijn gisternacht, volgens de Tel., een paar kippendieven gesnapt op een wijze, zooals zeer zeker zelden voorkomt. Twee personen waren aan het stroopen, toen ze bij den land bouwer Bosch de kippen boorden schreeu wen. Ze gingen er op af en bemerkten twee personen, die met een kar kippen vervoer den. Ze wisten de dieven in handen te krijgen en leverden ze met de geêtolen elf kippen aan de politie over. Voor postzegelliefhebbers. De oorlog van Italië en Turkije zal den liefhebbers van postzegels een groote aanwinst leveren voor hun verzameling. Italië heeft een 14-tal eilan den bezet, welke vermoedelijk bij de sluiting van het vredesprotocol alle of nagenoeg alle weer aan Turkije komen. Intusschen heeft Italië den postdienst dezer eilanden in be heer genomen en voor die eilanden series zegels doen overdrukken in de waarden van 2, 5, 10, 15, 25, 40 en 50 cent. In het geheel zijn dit dus 98 nieuwe zegels. Hbld. Primitieve frankeering. Wij lezen in de Gelder 1.: Als een merkwaardigheid werden heden op ons bureau vertoond een paar visitekaartjes, door een dienstmeisje alhier verzonden. In plaats van een cenhsposteegel op de enveloppe te plakken, had zij er eenvoudig een koperen cent door middel van rood lak stevig op bevestigd! Als deze primitieve wijze van frankeering door de post werd aanvaard, zou zij met Nieuwjaar wel extra zware vrachtwagens mogen gebruiken om de honderdduizenden Nieuwjaarskaartjes te bezorgen. Verdronken. Bij de gemeente-vischhal te Amsterdam is uit het IJ het in vergevorder den staat van ontbinding verkeerende lijk van een naar schatting 45-jarige vrouw op- gebaald. R. K. Naaisters- en Kleermakersbond. De Ned. R. K. Naaisters- en Kleermakers- bond „St. Gerardus Majella", hield Zondag 1.L zijn 3e jaarvergadering te Utrecht. Van de 20 afdeelingen die de bond thans heeft, waren 15 door hun afgevaardigden vertegen woordigd. De R. K. Kleermakers vereen. St. Gerardus Majella te Rotterdam, had als gast een afgevaardigde gezonden; (genoemde ver- eeniging is nog niet bij den Bond aangeslo ten). Ook was aanwezig de heer Hazevoet, secretaris van het Bureau voor R. K. Vak organisatie. De voorzitter, de heer Diemel, opende met den Ohriselijken groet de vergadering, heette de aanwezigen welkom, en memoreerde den goeden vooruitgang van den bond sedert de vorige jaarvergadering, maar herinnerde ook aan de teleurstellingen. Bij de behandeling van het financieel ver slag bleek, dat de weerstandskas in goeden staat verkeert; maar dat de posten bestemd voor huishoudelijke uitgaven, niet toereikend waren. Het nieuw gekozen bestuur bestaat uit de volgende personen: Diemel, Utrecht, voorzit ter; Berendsen, Nijmegen, secretaris; Sta rink, Arnhem, penningmeester; van Rijswijk, den Haag, 2e secretaris en Klemans, Tilburg, 2e penningmeester. De ingediende voorstellen voor contribu- tieverhooging brachten een levendige dis cussie; nadat verschillende voor- en tegen standers hun meening hierover hadden uit eengezet, werd hij meerderheid van stemmen besloten, de contributie voor den Bond met 1 cent per week voor de mannelijke leden te verhoogen, ingaande 1 April 1913. Het voor stel om het Bondsorgaan weer met teekening te doen verschijnen, werd verworpen. Het voorstel om art. 10 van het Ziekenfonds zoo te wijzigen, dat een lid na 6 maanden betaald te hebben uitkeerirg kan genieten, in plaats van 9 maanden, werd na veel discussie ver worpen; eveneens het voorstel om in de hoog ste klasse lid te kunnen zijn wanneer men lid is van een ander ziekenfonds, tegen een hooger bedrag dan 3 gld. per week. Besloten werd, dat een hoofdbestuurslid zal deelne men aan den cursus voor vrijgestelden, welke gehouden wordt te Leiden in Januari a.s. De afdeeling Amsterdam schonk 30 gld. aan de weerstandskas, welke onder een dankbaar applaus werd aanvaard. Bij de rondvraag werden nog enkele zaken van ondergeschik ten aard besproken, waarna door den voor zitter met een woord van dank aan de aan wezigen en tevens tot aansporing voor flinke propaganda in de afdeelingen, deze jaarver gadering werd gesloten. GARROS .VERBETERT HET HOOGTE RECORD. Reuter seint uit Tunis dat Garros het hoogte record in het vliegen weer op zijn naam gebracht heeft door 5801 Meter te stijgen. Op 4 September van het vorig jaar steeg Garros te Paramó tot 4250 Meter en bracht daardoor het hoogterecord op zijn naam. In November van hetzelfde jaar werd dat echter officieel gesteld op 3900 Meter. Te lloulgate wist dezelfde vlieger begin September van dit jaar het record op 5000 Meter te brengen. Nauwelijks was de wereld van haar verbazing over dit feit bekomen of de Franschman Le- gggneux bracht het wereld-hoogte-record op 17 September 1912 op 5700 Meter. Garros liet den titel echter niet onbetwist. Hij beproefde eerst in Marseille zich weer in bezit van het record te stellen doch de weers omstandigheden werkten hem tegen. Toen probeerde hij het te Tunis, waar hij het Vrij- 5801 Meter te stijgen, zoodat hij glansrijk het record weer op zijn naam bracht. C. J. Gonneti Zoo is dan gisteren het ontwerp-besluit verschenen Yan B. en W. om aan den heer Cornclis Jacobus Gonnet met ingang van 1 Januari a.s. op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen als gemeente-archiva ris en wel wegens hoogen ouderdom. Met den heer Gonnet treedt uit den kring der gemeente-ambtenaren een man van on kreukbare trouw, van hoogen ijver, en van klare kennis. Ieder die hem kent zal zijn heengaan be treuren, al gunt men hem van harte nog jaren lang een ongestoorde rust na zijn werkzaam leven in dienst onzer samenl«- ving. Hoevelen zijn er niet, die de harte lijkste bewijzen hebben ondervonden van zijne vriendschappelijke sympathiën! Wat wij in hem waardeeren is niet alleen zijn vriendelijke omgang, zijn hulpvaardigheid en bijzondere verdraagzaamheid als mensch en geloovig Katholiek, maar ook zijn groo te liefde voor kunst en geschiedenis, wat ons steeds tot hem aantrok is ook de wijze waarop hij aan die liefde, die geheel zijn wezen beheerscht, uiting geeft. Zijn gansche leven is gewijd geweest aai) de bevordering van de kennis van het Verle- dene, onvermoeid werkte hij voort aan het geen hij wenschte tot stand te brengen. Met het volste recht kan van den heer Gon net worden getuigd; hij heeft zijn staj lief, want hij kent haar! Wij hebben, bij het feest dat de heer Gonnet onlangs vierde, een artikel aan hem gewijd, dat in ruimen kring met sympathie is begroet. Doch wij meenen, dat ook nu een kort overzicht van 's heeren Gonnct's levensloop niet achterwege mag blijven. Reeds op jeugdigen leeftijd td 56 jaar geleden als ambtenaar ter gemeente-se cretarie werkzaam, gaf hij blijken van groo- ten ijver en werkkracht en niettegenstaan de de drukke werkzaamheden als adjunct- commies, was hij wijlen Mr. A. J- Enschedé, gemeente-archivaris, een trouwe hulp bij de regeling en catalogiseering van het oude archief der stad en niet minder in het be schrijven der geschiedenis van de verschil lende Haarlemsche Godshuizen. Op grond hiervan en mede ter erkenning van zijne wetenschappelijke verdiensten, genoot de heer Gonnet de bijzondere onderscheiding om 13 Juli 1870 benoemd worden tot adjunct-archivaris der gemeente Haarlem. Toen bij Koninklijk Besluit aan. den heer E. Koster, op diens verzoek, eervol ontslag werd verleend als directeur van het Museum van Moderne Kunst in het Paviljoen Wel gelegen te dezer stede, met ingang van 1 Mei 1880, werd de heer Gonnet in diens plaats benoemd en zeer zeker is deze be noeming een hoogst gelukkige geweest. 26 Februari 1886 werd hij bovendien aan gesteld tot Rijks-archivaris in de provincie Noord-Holland en 1 October d.a.v. ook nog tot provinciaal-archivaris.. Toen in 1896, bij den 'dood van Mr AV J. Enschedé, het archief en de stadsbiblio theek werden gescheiden de heer Gon net was tevens adjunct-bibliothecaris werd hij bevorderd tot gemeente-archiva ris. Al deze veel omvattende en hoogst ver antwoordelijke werkzaamheden beletten hem echter niet ook in andere richtingen werk zaam te zijn. Zoo was en is de heer Gonnet o.m. directeur van de Haarlemsche Begra fenis-Sociëteit; secretaris vau de Commissie van toezicht op het Stedelijk Museum, en bij herhaling waarnemend directeur dezer instelling; secretaris van de Vereeniging tot uitbreiding van de verzameling Kunst en Oudheden in het Stedelijk Museum; voor zitter van de R.K. Leesvereeniging; lid en een poos lang voorzitter van het Plaatse lijk Comité der K. S. Actie; lid van de Com missie van advies der Vereeniging tot „Ver fraaiing", terwijl hij tevens van verschil lende vereenigingen, zoowel binnen als bui ten onze stad, een zeer gewaardeerde steun is. Onnoodig te zeggen dat zijn veel ge vraagde en bijzonder op prijs gestelde ad viezen steeds hoogelijk werden gewaar deerd. En toch heeft de heer Gonnet veel tegenwerking gehad, waarbij antipapis me het hoofdmotief was. Doch hij stond boven alle verdachtmakingen en nimmer kwam het in hem op minder verdraagzaam te zijn tegenover andersdenkenden. Aan de „Bijdragen tot de geschiedenis van het Bisdom Haarlem" heeft de heer Gonnet een zeer voornaam aandeel gehad. De geschiedenis der middeleeuwen, de Ka tholieke geschiedenis onzer stad was en is hem innig lief. Toch dragen zijn geschriften ;een bijzonder objectief karakter, dit getui- igen o.m. zijn publicaties over: het Zijlkloos ter, het St. Ceciliaklooster en het Clarissen klooster, Zedenspiegel, de Lazaristen te Haarlem, Cornelius Schonaeus en eenige zij ner vrienden, de Commanderij van Sc. Jan te Haarlem, het Begijnenhof te Haarlem, Oude adreskaarten, Vreugdefeesten te Haar- Lem, het St. Lucasgi'ide alhier in 1.631, enz Zijn laatste werk is zeker wel gewees; het in orde brengen van het nieuwe Mu- seuw, waaraan zijn naam tot in lengte van dagen onafscheidelijk zal verbonden blij ven. Het is onze hartelijke wensck dat de heer Gonnet nog ettelijke jaren in ons mid den moge blijven en wij wenschen hem een aangename rust toe na zoovele jaren van trouwen en opofferenden dienst, door hem verricht in het belang onzer gemeentel POSTZEG EL- LIEFHEBBERIJ, Mot de Staatscourant van heden zijn ver zonden afdrukken der statuten van de Ned. Phiktelistische vereeniging „Op hoop van Ze gen", alhier. LI MUIDEN. De Visschersnaven. Door B. en W. van de gemeente Veisen was tegen gisteravond in het gebouw „De Cycloop" een vergadering belegd, tor be spreking dei- aanhangige voorstellen tot ver- grooting van de werken van de Vissokers- hairen te IJmuiden. De vergadering werd gepresideerd door den burgemeester, den heer L. Ver Loren van Themaat, die het doel der vergadering uiteenzette. Het is van groot belang de mee- nitg van belanghebbenden te hooren over de kwestie der vergrooting van de vis scliershaven. Ook waren daarom uitgenoo- digd autoriteiten (o.a. waren aanwezig het IVeede Kamerlid de heer W. C. J. Pass- toors en het Statenlid dc heer Goes). He voorzitter gaf daarna 't woord aan den heer Wethouder Vermeulen, die het onderwerp toelichtte. De heer Vermeulen wees aller eerst op de belangrijke plaats, welke IJ muiden onder de visschershavens van Eu ropa inneemt. Het geldt hier niet alleen een plaatselijk, maar zeker een algemeen belang. We mogen zelfs zeggen dat 't liier eer, landsbelang geldt; evenwel moeten we het gemeentelijk belang van deze kwestie daar door niet uit 't oog verliezen. Wat betreft de kosten van 't bedrijf moeten we in 't oog houden de vraag of de gemeente voor de visscliershaven wilde een economisch be heer, of een inrichting, waarbij uit de las ten de kosten zouden worden gedekt. De gemeente nu lieeft alleen gewild uit het visscherij bedrijf een kleine tegemoetkoming te verwachten. Wanneer nu op deze ver gadering over de plannen met de visscliers haven wordt gesproken, mogen deze bespre-, kingen niet worden opgevat als critiek op het beleid van minister. Lelie, aau wien de tegenwoordige inrichting te danken i8. ,We pioeten hier zelfs hulde brengen aan het beleid van dezen minister. Nochtans be staan er nu allerlei klachten over het ha venbedrijf, klachten welke we dagelijks hoo ren; niet alleen over de haven, maar ook over de hal, welke te klein wordt genoemd. Ook het verkeer door de haL wordt zeer. moeilijk genoemd. Een derde bezwaar is de tweeërlei bouw van de hal. Verder zijn er bezwaren over het spoorwegemplacement En nu heeft de regeering nieuwe plannen gemaakt. In den loop van den tijd zijn er reeds verschillende regeeringsplannen ge vormd, waarbij de haven zou worden ver lengd enz. De regeeringsplannen houden nu ook in een bergingshaven en een haring haven. Eén der str/.waren tegen de plan nen was, dat voor de toekomst de vergroo tingen nog te klein zullen zijn, zoowel wat betreit de visscliershaven, als de hal len en het emplacement. Een tweede be zwaar is de tijd, welke de vergrooting zal kosten. Men is ook bang, dat wanneer na 2 jaar de vergrooting tot stand zal zijn ge komen, dan alweer, door de uitbreiding der vloot, de ruimte te klein zal blijken te zijn. We moeten een uitbreiding hebben, die vol doende is voor alle ontwikkeling, van het bedrijf. Hieraan nu, hoopt men, zou de in richting van een berging- en een haringha ven, ten westen van de bestaande haven tegemoet komen. De deugdelijkheid dezer plannen zou blijken uit de ondergeschik te practische inrichting der havens en haL- len, enz. Maar buiten het Rijk, heeft de gemeente het oog te laten vallen op het gemeentelijk belang aan deze kwestie verbonden. De heer .Vermeulen besloot zijn inleiding, waarna do dag van d© vorige week. tot 4000 Meter bracht. Thans is bjj er echter in geslaagd tot

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2