DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. BINNENLAND. OPROEPI BUITENLAND. Kinderhuisvest 29-31-33, Haarlem EERJTE BLAD. SI mUSNIËI) WS. N.V. HET HAARLEME ASSURANTIE EN MISSIFKANTQÖR. KAMEROVERZICHT. iAAHDAS 23 DECEMBER 1912 37ste Jaargang Ho. 8017 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer I486. Dit nummer bestaat uit Iwse bladen. Haarlemiche Aileriagjes No. 753. Sf^g-is het tijd 3e vereenigitefg ijMaarl^mich Muziekkorps" W. v. n. VERBETERING KERKEBRICHT. MUZIE IC. OVERZICHT. ABONNEMENTSPRIJS» Per S mnanflen voor Haarlem 71.35 Voor de plaatsen, waar een a ff ent is gevestigd (kom «Ter gem.) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0.03 PIÏTJS DER ADVERTENTÏëNs Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et» Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regel. Buiten! '20 ct. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct contant). 1000 GULDEN hij levenslange onge« scbikt.heid tot werken. Alle betalende ahonné's op dit blad, die in Kei bezit eener verzekeringspolis zfin, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort GULDEN bij iPgt GULDEN bij AflfÉ GULDEN bij 400 GULDEN bij overlijden. 300 verlies van een hand of voet. 150 verlies van één oog. 100 Verlies van één duim. 60 SULDEN bij yerlies van één •wijsvinger. GULDEN bij verlies van anderen vinger. De nttkeerfng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Hollandsehe Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. AGENDA. 24 December. Groote Kerlc 1—2 uur Orgelbe speling door den heer Louis Robert. (Ziepro gramma onder Stadsnieuws). Teylers Museum Tentoonstelling ran moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (.Tansstraat 191 Geopend eiken dag van 10 5 uur. tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. MAAKT HET DEN MENSCHEN GEMAK KELIJK! Er is wel eens een beweging geweest, om aet Nieuwjaarswenschen vooral met kaar tjes-zenden af te schaffen. Nu, dat gaat er toch niet uit, ook al sput teren er op dat moment nog wel verschil lende luidjes tegen. En eerlijk gezegd: het heeft ook wel wat roor! Het doet oude vriendschap opleven, /ude ken nissen elkaar weervinden; oude banden maakt het weer vast, en het verhin dert dat de dagelijksehe levenssleur sommige relaties op den duur geheel doet wegkwijnen. Maar er zijn op het punt van Nieuwjaars- xensehen toch wel een paar opmerkingen te maken, waarvan vooréérst deze, dat voor tal van nienseheu uit den winkeliers- eu han delsstand vooral, behalve de kaartjes-zen ding aan de intieme persoonlijke keu nissen een advertentie in de Nieuwe Haar- lemscke Courant" een zeer geschikte en doel matige plaatsvervanger is voor een dikken bundel kaartjes. Op die manier wordt ook niemand vergeten! Een tweede opmerking die gemaakt mag worden is deze: bezorgt uw kaartjes en brief kaarten, zelfs brieven die gij op 1 Januari vast wenscht bezorgd te zien, liefst op 26, Ï7, of 28 December reeds aan het postkantoor, met het bekende schuine kruis over het adres! Zoo maakt gij het den po^menscben, die zulk een formidabele drukte hebben in den Nieuwjaarstijd, ook veel gemakkelijker. En ten slotte een heel ander soort opmer king. Laten wij toch niet meer op bespottelijke wijze het Fransche gebruik imiteeren, door p. fop onze kaartjes te zetten! Het Holland sehe: m.g. is evengoed en even voldoende, maar nog beter en Roomscher ook is: Z. N.l (Ingezonden.) Aan H.H. Winkeliers, leden van den Ilandeldrij venden en Industrieelen Mid denstand en alle burgers van Haarlem, die bet met den vooruitgang en bloei onzer stad goed meenenl Enkele uren na het verschijnen van dit blad zal liet lot beslist worden van ons uitmuntend Haarlemsch Muziekkorps. He denavond vergadert de commissie, welke zich ten dbel had gesteld tot het behoud genoemd korps te stichten Om biertoe te geraken waren noodig slechts 600 leden, voor een stad als Haar lem betrekkelijk een gering getal. Toch is dit aantal niet bereikt. Begrijpt ïnen dan niet, en vooral gij, mede-winkeliers dat een Muziekkorps als dat van Haarlem, een aantrekkelijkheid is, om zich hier te vestigen, dat het een belangrijke factor is ,voor den bloei onzer stad? Daarbij komt dat de vereeniging „Haar lemsch Muziekkorps" aan hare leden biedt 32 concerten in Brongebouw en Soc. Ver eeniging tegen een contributie van slechts f 12.60 per jaar voor heer en dame! N i m m e r zal een Haarlemmer t o e g a n g hebben tot deze concerten, wanneer hij biet werkelijk lid is der ver. „Haarl. Muziekkorps." Op dan! Medeburgers van Haarlem en Vooral gij, handeldrijvende Middenstanders 1 Zendt nog voor acht uur hedenavond aan één der Bestuursleden (liefst aan den beer Rinkema, Secr. Jansweg 36) uwe aan melding om lid te worden. Wordt het be paalde aantal leden niet bereikt, dan wordt met 1 Januari a.s. noodzakelijkerwijze het üaarl. Muziekkorps ontbonden 1 Een Winkelier, Op len Kerstdag zal de H. Nachtmis in de Parochiekerk van den H. Jozef aan de Jans straat niet om half zes, maar om v ij f uur worden opgedragen. PERSONALIA'. Voor het vanwege de Vereeniging van Wiskundige Adviseurs bij Nederlandsche Maatschappijen voor Levensverzekering ge houden examen is voor het diploma van candidaat-actusius o.m. geslaagd de heer ,W. A. Zoetelief, van hier. Met ingang van 1 Maart is de heer Wil mink, onderwijzer aan de Sint Canisiusschool alhier, benoemd tot onderwijzer aan een op leidingsschool in den Haag. Den 29 December hoopt de heer N. v. d. Voorn den dag te herdenken, dat hij vóór 12)4 jaar benoemd werd tot orgeltrapper in de Parochiekerk van O. L. Vrouw vaa dan H. Rozenkrans en den H. Dominicu& HENRI MARTEAU. Een kleine uitvoering van kamerm ek doet een artist beter kennen, dan een groot orkestraal concert, waar de solist tooh zel den het fijnste van zichzelf kan geven, om dat het technische samenspel met 't orkest zooveel van den practischen geest vergt, en daardoor de gevoelsuitingen onvermijdelijk worden veralgemeend. En zoo hebben wij na zijn recital van Zaterdagavond van Henri Marteau een veel meer wezenlijken indruk gekregen. De violist Marteau is een man van de wereld, een charmant-gedistingeerd ar tist, vooral een mensch met een zeer fijn sen timent. Dat voelden we wel reeds in de voor dracht van het A-dur-concert van Mozart op het jl. Bach-concert, en hiervan werden we geheel overtuigd door de uitvoering van Mo zart's variaties op „La bergère Célimene" en niet liet minst in de beide Romances in G en F-dur, van Beethoven. Hij speelde ook Bach's Chaconne: de wars toetssteen der per soonlijkheid. En nu kunnen we niet met na me noemen, wat we in de voordracht van de Chaconne hebben gemist. Want het was prachtig stijlvol, ook zeer gevoelig en tech nisch zeer fijn, de geheele opvatting was heel mooi, maar we misten het ontroerende: het idieële, de peillooze diepte van deze mu- ziek is vreemd gebleven aan Marteau's voor dracht Dat is jammer; Bach moet spreken l tot het hart, moet de oogen doen sluiten voor liefdevolle meditatie. Het vermogen tot deze j intuïtieve voordracht heeft Marteau niet. Het melodieuse, maar absoluut nietszeggen de Fantasiestück van Gernsheim lag beter in i het karakter van zijn talent, en niet 't minst het fransche Rondo Capriccioso van Saint- i Saens, waarin we zijn verfijnde techniek, zijn elegant-gedistingeerd en artistiek zeker niet gering te schatten spel uitermate hebben be wonderd. Maar we hebben bij Marteau over al een verlangen naar reëele bewogenheid, naar een temepramentvol realisme; in dit opzicht is de overigens eenzijdig-virtuose Mieha Elman hem verre de haas. De begeleiding van Bernard Tabbernal is die van een natuurlijk-muzikaal, en artistiek zéér conscientious pianist, die we vooral in Mozart's Variaties warm hebben bewonderd. H. F. A. GESCHENKEN AAN ARTIS. Aan het Koninklijk Zoölogisch Genoot schap „Natura Artis Magistra" te Amster dam is door mevr. H. Boshouwers van hier, ten geschenke gegeven een Java-aap; door mevr. Willink van Bennebroek, te Benne- broek, drie Pieta-fasanten; door J. G. Elde- ring en Co. te O verveen een kerkuil. WEDSTRIJDEN IN DE SOCIËTEIT „VEREENIGING." Ter gelegenheid van de inwijding der ge restaureerde Societeitslokalen heeft de „Ver eeniging" een tweetal wedstrijden georgani seerd, n.l. een kolf wedstrijd en een biljart wedstrijd. Om half negen Zaterdagavond werd de wedstrijd geopend door den voorzitter der So ciëteit, den heer Dr. J. Timmer, die bij deze gelegenheid eenige hartelijke woorden tot de aanwezigen richtte. De heer Timmer wees daarbij op de res tauratie der Sociëteitslokalen, die zoo groote reden tot vreugde geeft, dat dit feit op grootsche wijze moest herdacht worden. Met een woord van hartelijke verwelkoming be groette de heer Timmer de verschillende me dedingers aan den wedstrijd. Daarop speelde de heer T. de eerste bil jartpartij. Onmiddellijk daarop ving de biljartwed strijd aan, die gisteren en heden werd voort gezet. Gisterenmorgen om 10 uur ving de kolf- wedstrijd aan, een interessant spel, dat bo vendien bij deze gelegenheid bijzonder be langwekkend was, door de goede krachten die in het strijdperk traden. Niet minder dan 109 deelnemers, verdeeld over 15 clubs waren voor deze wedstrijd inge schreven. Natuurlijk was het niet mogelijk al deze spelers op één dag hun partij te laten spelen, zoodat ook heden de Club- en Perso neels wedstrijd in het kolven werd voortge zet, evenals de biljartwedstrijd. In het strijdperk traden voor het kolven 1. Mik Wis, Koog a. d. Zaan, 2. Op Maat, Zuid-Scharwoude; 3. De Vriendschap, Weesp; 4. De Prins van Oranje, te Goes; 5. Utrecht; 6. Recht Door, Alkmaar; 7. Keer Niet, Haar lem; 8. Ons Genoegen, Heer Hugowaard; 9. Over de Helft, Nieuwe Niedorp; 10. Am sterdam, Amsterdam; 11. Zaanstreek, Koog a. d. Zaan; 12. Twaalf zij ons Doel, 13. Onder Ons, en 14. T. O. G. I. D. O., alle drie te Krommenie en 15 De vier Eenen, Spanbroek. Den geheelen Zondag was er veel belang stelling in de Sociëteit „Vereeniging", zoowel voor het kolven als voor het biljarten. Voor het kolven werden twee series elk van zes slagen gespeeld. Voor het biljarten mocht men zooveel partijen spelen als men verkoos. Voor den biljartwedstrijd werden partijen gespeeld van 10 series. Voor de kolfwedstrijd was de uitslag gis teren: 1. Op Maat, Zuid-Scharwoude totaal 350 p.; 2. Twaalf zij ons Doel, Krommenie, 283 p.; 3. De Prins van Oranje, Goes, 279; 4. Mik Wis, Koog a,. d. Zaan 275; 5. Recht door, Alkmaar 265; 6. De Vriendschap, Weesp 247 p. De andere clubs moeten nog uitkomen. Tot nu toe is de hoogste speler in de per- soneele wedstrijd de heer P. Hagenaar met 125 p.; W. Kostelijk met 117 p. en A. Kist met 116 p., alle drie van Op Maat uit Zuid- Scharwoude. In den biljartwedstrijd van de heer N. V. Calcar, uit Koog a. d. Zaan, de hoogste met 181 caramboles; hoogste serie 74 p.; Dr. v. Linden Toll uit Haarlem met 142 p.; hoogste serie 78 p. WIELRIJ DERSV EREENÏGING HAARLEM. Zaterdagavond ga? de wielrijdersvereeni- ging „Haarlem" in de bovenzalen van de Kroon aan hare leden, donateurs en hunne da mes eene uitvoering, die een zeer gezellig verloop moet gehad hebben. Wegens den Ad- vent-tijd konden wij geen vrijheid vinden om de feestviering bij te wonen. OPENBARE OEFENINGSAVOND. Wanneer de heer A. J. Meyerink een feest avond aankondigt kan men er verzekerd van zijn, dat de uitvoering alle. reden geeft tot tevredenheid. Zaterdagavond werd in het Brongebouw een openbare oefeningsavond gegeven door de leerlingen der Bloemendaalsche gemeente school, ten bate van de afdeeling Bloemen- daal van het Centraal Genootschap voor kin- derherstellings- en Vacantie-kolonies. De zaal was vrij goed bezet en op de gale rijen had een talrijk publiek plaats genomen. Het was dan inderdaad ook wel do moeite waard en prettig was het vooral voor een ouderoog, dat jonge volkje zoo kranig te zien marcheeren en gymnastische oefenin gen te zien uitvoeren. De opmarsch maakte al dadelijk indruk en de vrije oefeningen en spel der jongens van het 3e en 4e leer jaar oogstten een welverdiend succes en het spel was allerleukst. De heer Meyerink is daarin een geschoold voorganger. Na de pauze werden nog verschillende nummers te zieu gegeven. De vrije-oefeningen door jongens en meisjes van het 5de, 6de en 7de leerjaar waren als altijd zeer aantrekkelijk, alsook het nummer Canonnerei. Door „Kracht en Vriendschap" werden het nummer Iloogrek en Bar te zien gegeven. Het mandoline-ge zelschap „Joseph Rico", waarvan wij reeds eenige malen met voldoening melding maak te bij feestgelegenheden, zorgde ook hier voor een aangename en zeer op prijs gestelde af wisseling. Het is werkelijk een genot dit ge zelschap muziek te hooren geven. Elk muzieknummer werd aan het slot warm toegejuicht, een hulde, die het gezelschap en de directrice van het korps, mej. Corrie van Beaumont, alleszins verdiend. Z'N ENKEL GEBROKEN. Zaterdagavond werd aan het politie-bu- reau gebracht vanuit de Jansstraat, zekere P. G. uit Velzen, die in staat van dronken schap verkeerde. Hij was in de Jansstraat gevonden, zitte-nde op een stoep. Daar hij niet kon loopen, werd om een geneesheer gezon den. Deze constateerde dat P. G. zijn enkel had gebroken. Dit moet gebeurd zijn, toen hij de tapperij verliet, waar hij zich bedronken had. Daarbij was hij nl. gestruikeld. Per brancard is P. G. naar het gasthuis vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen, DE DRANK. In de Sophiastraat stond de los-werkman v. K. gisteravond de peentjes op te scheppen. Hij zou zijn moeder, broers en zusters en wie al niet aan het mes rijgen en had daar wel een 20 jaar voor over, vertelde hij. Twee politie-agenten maakten een einde aan dit relletje, door v. K. mede te nemen naar het politiebureau en hem daar zijn roes te laten uitslapen. PROGRAMMA' voor de Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 24 Dec. 1912,1 des namiddags van 12 uur, door Louis Ro-1 bert. 1. Cantique de Noël, A. Adam. 2. „Vous, qui désirez sans fin" (Air de Noël), A. P. F. Boëly. 3. Weihnachts-Pastorale über den Choral: „Vom Himmel hoch da komm' ich her", unter Benützung Joh. Seb. Bach'scher Motive, Albr. Hanlein. 4. Cho- ralvorspiel: Es ist ein' Ros' entsprungen, Joh. Brahms. Es ist ein' Ros' entsprungen, Aus einer .Wurzel zart, iWIe uns die Alten sungeü, Von Jesse war die Art, [Und hat ein Blümlein bracht. Mitten im kalten Winter, iWohl zu der halben Nacht. 6. Dors bien, enfant du ciel (Noël Alsa- cien), Alex. Guilmant. 6. Noël, Th. Dubois. 7. Weihnachtsmusik, S. de Lange; a. Pasto rale; b. Gesang der Hirten; o. Gesang der Engel. Men ziet dus: een geheel Kerstprogram ma. Dat men nu niet nalate onzen begaafden stadgenoot te gaan hooren I (Z)s Stadsnieuws verder op in dit Blad.) De aandacht wordt gevraagd voor een vrij belangrijke rede, door minister Poincaré Za terdag OVER DEN INTERNATIONALEN TOESTAND gehouden, waarin deze staats man vrjj geruststellende verklaringen kon afleggen wat betreft den wereldvrede. Hij bevestigde het bericht dat de gezanten- conferentie te Londen tusschen de verte genwoordigers van den Driebond en van de Triple Entente tot een overeenkomst is ge komen. De gezanten hebben het advies gegfeven dat Albanië autonoom werd met de bepaling dat een handelstoegang van de Adriatisclie Zee aan Servië zou worden gegarandeerd. De zes regeeringen zullen in beginsel dit dubbel voorstel onderschrijven, zeide Poincaré. "Wijl dit bericht officieel is, laat het geen twijfel over. De groote mogendheden zijn het in hoofdzaak eens over de kwestie die den toestand tusschen Oostenrijk en Servië zoo gespannen doet zijn. Dit besluit zal verademing brengen! Over de vredesonderhandelingen-zelf, de Balkan-onderhandelingen, was Poincaré ech ter vrij pessimistisch! Nu, dat is te begrijpen. Want tot dusverre zit er nog geen schot in: Zaterdagmiddag kwamen de gedelegeer den weer te Londen bijeen. Zij bespraken toen de kwestie betreffende de approviandeering van Adrianopel en van liet deelnemen van Griekenland aan de onderhandeligen, zonder echter weer tot eenig resultaat te geraken. Hedennamiddag zullen de besprekingen wor den hervat. Korte berichten. De gisting in Montenegro heeft, zoo wordt officieus gemeld, weinig te betee- kenen. Koning Nikita (Nicolaas) is populair, en zal de oppositie best te boven komen. Tusschen Servië en Bulgarije schijnt óók niet alles „rozenkleur" te wezen. Ten minste, sommige Servische bladen protesteeren er al tegen, dat de Bulgaren een goed stuk van Macedonië en vooral Monastir en Prilep zouden willen nemen. Dat kan goed worden! De Turksche vloot heeft kolen geladen en zal weer eens uitvaren, heet het uit Con- stantinopel. Als de Turken op zee de baas worden, zouden niet alleen de Grieksche be zettingen van de eilanden in den archipel in gevaar komen, maar zou Turkije ook zijn vrije beweging naar Saloniki terugkrijgen, wat den heelen militairen toestand opeens zou kunnen wijzigen. Maar vooreerst lijkt daar niet veel kans op! Het garnizoen van Mytilene heeft zich aan de Grieken overgegeven. Directie E. BRANTJES. Uamsteaat 27, Tel. 8S2K Bcdrrjfsverzekering. verklaren het plotselinge bijdraaien van Rusland in de kwestie van de Servische ha ven uit de Adriatisclie Zee nit die spanning en vreezen dat het binnenkort tot een bot sing tusschen Rusland en China zal komen. Een gewichtig woord van den Pans. Z. H. de Paus heeft in een rede tot de Katholieke Italiaansche jongelingsvereeni- gingen grooten nadruk erop gelegd, dat Zijn verklaringen moeten worden aangenomen zooals de Paus ze uitspreekt. Verklaringen en verdraaide uitleggingen zijn uit den boo ze: de Paus spreekt duidelijk genoeg. En vooral het volk moet de gedachte van den Paus kennen.... Is het niet duidelijk, tegen wien deze forsche aanklacht gaat?,.. Aardbeving in Calabrië. Men seint ons uit Rome, d.d. 22 December": Op dezelfde plaatsen in Calabrië waar in 1908 zulke hevige aardbevingen woedden zijn hedenmorgen zeer sterke aards-kuddin- gen waargenomen. Rusland en China. Een part. telegram uit Keulen aan de N. R. Crt. zegt, dat telegrammen uit St. Peters- burg melden, dat er een zeer gevaarlijke ver scherping in de betrekkingen tusschen China en Rusland is gekomen. Politieke kringen Waterstaat. ook Zaterdag Waterstaat. Weer verschil lende gewichtige plaatselijke belangen, waar bij de afgevaardigden toonden dat zij van vele speciale zaken flinke stadie maken. Opmerking verdient voor onze lezers al léén, dat de heer Passtoors een prachtige victorie behaalde doordat nu het nieuwe station voor Uitgeest, waarvoor hij zoo lang heeft gestreden, op de begroo ting is geplaatst. Een allermisselijkst figuur maakte de socialist Duijs, die een aantal grieven kwam ophalen in een ellenlange rede, dieden avond tevoren al door de heeren Pastoors, Jansen en anderen waren voorgebracht! „n Repetitie van gisteravond!" zei de heer Pastoors! Toen ging Duijs gauw op wat an ders over: de beruchte socialische „Ned. Ver. van Spoorwegpersoneel," die bij uitspelen wou tegen Minister llegout. Maar deze wreef hem onder den neus het terrorisme der socia listen, waarmee zij don voorzitter Sneevliet, I den commies Nathans en anderen, die niet precies naar de pijpen der heeren Troelstra, Oudegeest en consorten willen dansen, ge- I welddadig uit „de partij" hebben gesmeten en nu zelfs door Duijs nog een trap na lieten geven! Die Sneevliet was verleden jaar zoo'n engel, merkte de Minister kalmpjes op, en nu is hij een duivel! Duijs knarssetamkle, kon er niet uitkomen, wond zich steeds méér op en gooide zijn heele vracht scheldwoorden naar den Minister Bah! Ten slotte dreigde hij met sabotage». O ja, die keurde hij niet goed, maar als men er toe kwam by de spoor (men natuurlij! de socialistische opgeruide en bedrogen men- I schen waarachter de opruiers wegschuilen!) i dan kon hij, Duijs, het wel begrijpen! Net zoo'n geniepige opruierij als Troelstra indertijd te .Amsterdam: daden van geweld keurde hij af, maar.... dat de ruiten bij het „Handelsblad" nog heel waren, begreep hij niet! Zulke verfoeilijke, huichelende maar st-il- in-geniep-opruiende taal worden we gewend zoo langzamerhand. Maar het arme, bedro gen volk, dat dit alles moet slikken Duijs probeerde óók om den indruk te wek ken dat minister Regout bij de spoorweg- mannen gehaat was als geen minister ooit te Voren!De groote, talrijke, ordelijke schare Roomsche en Christelijke spoorweg mannen zouden den Zaandamschen schreeu wer wel anders kunnen vertellen! Maar och, hij wéét immers wel beter! De Minister verspilde in zijn antwoord maar niet veel woorden aan dit treurig heer. sehap. Ten slotte kan nog worden gemeld, dat de socialisten weer eens poogden, om door af-; deeliugs-onderzoek te vragen voor twee on-; benullige dwarsdrijverij-voorstellen van Scha per, de obstructie nog wat scherper te voe ren en de begrootingen enz. nog wat langer op te houden. 'tWerd natuurlijk afgestemd^ maar de liberalen stemden allemaal vóór d/ dwarsdrijverij! Om te onthouden weer! VREDESCONGRES. In het eere-comitó van het internationala vredescongres, het volgend jaar te 's Gra- venhage te houden, hebben o.a. zitting Mgr; JI. van de .Wetering, aartsbisschop van Utrecht; jhr. mr. O. v. Nispen tot Sevenaer, voorzitter der Tweede Kamer; jhr. mr. Gi Ruvs de Beerenbrouck, commissaris der Ko ningin in Limburg; Mgr. dr. W. H. Nolens," lid der Tweede Kamer en voorzitter van' het bestuur der R. K. Vereeniging tot be* vordering van den wereldvrede. HOOGE REGE E RING S AMBTEN AREN\ Het nieuwbenoemde lid van den Raad va Indië, de heer Van der Houven van Oordt vertrekt medio Januari naar Batavia. Als a.s. secretaris-generaal van het partement van Koloniën wordt genoemd de heer Staal, gouvernements-secretaris van N." Indië, thans h. t. L algemeen secretaris dei Staatscommissie voor Indië's verdediging.,,' Mr. Doude van Troostwijk, gezant Spanje en Portugal, aanvaardt 15 Janua zijne betrekking als kabinetchef aan Bi tenlandsche Zaken, te 's Gravenhage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 1