J.H.W. ERÜNDEMANN Gratis TIIDSCHRIFÏ voor de Jeugd SOLO 0 ÜE GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. NIEUWS UIT DEN OMTREK. Keeren en Kinderconfectie- BUITENLAND BINNENLAND. Sociale Berichten. J. HUIZING. Import American Shoe's* Groofe Houtstraat No. 44. Telef. no. 36S« KÜKIKGSIRAAT. ULSTERS, WINTERJASSEN, DEMISAISONS tg KINDERJ ASJES i Mu Bon Üiarché „Nofons. Haarlem-tirussel. Handschoenen voor alle gelegenheden Groote Sorteering. Lage prijzen hat.fwf.o. VERKRIJGBAAR VOOR ELK KOOPER VAN EEN POND MARGARINE A45CT P POND Ui in FEUILLETON NIEUWE HAARLEWSCHE COURANT HBWOTCUW De troonswisseling in Beieren. De nieuwe Prins-Regent van Beieren, Lo- Hewijk, heeft aan baron von Hertling een schrijven gericht, waarin hij onomwonden te kennen geeft, dat hij op de koningskroon •geen aanspraak wenscht te maken. Woorde lijk zegt hij aan het slot van genoemd schrij ven: „Ten aanzien van de beweging, die wegens de quaestie van het regentschap in den lande gaande is, spreek ik den wensch uit, dat men op het oogenblik van alle maatregelen ter beëindiging van het regentschap zal willen afzien. Het is mij jvenwel een behoefte om mijn innigen dank te betuigen voor de bewijzen van loyale gezindheid en trouwe aanhankelijkheid, die bij de bespreking van deze kwestie alom aan het licht gekomen is." Het is zeer wel mogelijk, dat Prins-Re gent Lodewijk zich bij zijn besluit heeft la ten leiden door de overweging dat het re gentschap waarschijnlijk toch spoedig ineen koningschap zal overgaan, daar de gezond-' heidstoestand van Koning Otto den laatsten tijd zeer verslechterd moet zijn. Zonderling ontwaken. Onder dit opschrift lezen we in het Hbld. v. Aiitw. de volgende vermakelijke geschie denis: Eerste bedrijf. Een jonge dokter van Brussel had op een feest van collegas nog al goed den bour gogne aangesproken, en was, beneveld door de heerlijke dampen, zoo verre beneveld, dat hij van zijnen stoel zakte en onder de tafel in slaap was gevallen. Dat gaf de collegas het gedacht, nog eens een hunner oude studentengrappen uit te halen. Zij droegen hem met de uiterste voorzich tigheid in een huur-automobiel, en vooruit ging hetnaar Mechelen. Daar werd voor een hotel stil gehouden, een kamer besteld en op voorhand betaald en de slapende dokter altijd met dezelfde voorzichtigheid te bed gelegd. Tweede bedrijf. De esculaap wordt wakker, kijkt verwon derd de kamer rond en vraagt: Waar ben ik hier?... 't Schijnt een hotelkamer te zijn... maar welk hotel? Hij gaat aan het venster. De straat is hem vreemd. En hoe was hij hier gekomen? Hij suft en verzint, maar het geheim wordt steeds duisterder. Hij belt. Een hotelbediende brengt hem Jiet ontbijt. Nadenkende wat zot figuur hij (zou maken, moest hij den garcon onder- Vragen, durfde hij den mond niet openen. OH ij hield zich dus als ware hij in 't volle bewustzijn van den toestand. Na het ontbijt gaat hij naar. beneden en yraagt de rekening. Alles is geregeld, zegt de patroon. Nieuwe verbazing. Maar Jiij houdt zich goed, gaat met het serieuste gezicht van de wereld de straat op en stapt voort... Waarheen? Dat weet hij niet. Hij kende noch straten noch huizen noch menschen. Te Brussel was hij nietl In een der voor steden ook niet. En hij werd bijna wanhopig toen hij eens klaps den St. Romboutstoren in het oog kreeg. Eureka!... en even rap als de beroemde filosoof die het goudmaken had uitgevon den. liep hij naar de spoorwegstatie om een half uur later te Brussel aan te komen, waar hij het overige des historie vernam. EX-PRESIDENT CASTRO. De regeering van Venezuela heeft door haar gezant te Washington bij de Ver. Staten de aanhouding verzocht van ex-president Castro, die met het Fra,nsche stoomschip „La Tourai- ne Zaterdag in Amerika was gearriveerd. Castro zou namelijk door de vlucht zich willen onttrekken aan den arm der justitie die hem achtervolgt. De autoriteiten te Washington hebben het verzoek in overweging genomen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit van 16 dezer is de Staats commissie tot redactioneele herziening van de burgerrechtelijke Kinderwetten, ingesteld bij Kon. besluit van 12 Juli 1910, ontbonden, onder betuiging van bijzonderen dank en hooge tevredenheid aan den voonzitter mr. J. Limburg, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, den secretaris mr. C. J. M. Wilde, secretaris van den voogdijraad te 's Gravenhage, en de verdere leden mr. G. Jannink, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, J. R. Snoeek Henkemans, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en A. C. A. van Vuuren, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw mr. J. Limburg, lid en voorzitter van de bij Kon. besluit van 12 Juli 1910 No. 104 inge stelde Staatscommissie tot redactioneele her ziening der burgerrechtelijke Kinderwetten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal, wonende te 's Gravenbage; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, mr. C. J. M. Wilde, lid en secretaris van bovengemelde staatscommissie, secretaris van den Voogdijraad te 's Gravenhage, wonende aldaar; is toegekend de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eeremedaille, in brons aan J. Donkerkaat, fabrieksarbeider bij de fir ma D. en M. Grootes Gebroeders, cacao- en chocoladefabrikante te Westzaan; is de Oost-Indische hoofd-ambtenaar G. J. Staal, laatstelijk algemeen secretaris van het gouvernement van Ned.-Indië, thans hier te lande als lid van de Staatscommissie voor de defensie van Nederlandseh-Indië, belast met de waarneming der betrekking van secretaris generaal van het departement van Koloniën. C. M. LOEFF. t Te Zuidland is overleden de heer C. M. Loeff, notaris aldaar en lid van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland. J. H. li. P. BARON SWFERTS DE LAND AS WYBORG. f Te 's Gravenhage is, zooals wij in een groot deel onzer oplage reeds Dinsdag hebben gemeld, na een vrij langdurig lijden overleden de gepensioneerde vice-admi- raal J. H. L. P. baron Sweerts de Landas Wyborg, oud-directeur en commandant der marine te Amsterdam, lid van den Raad van Defensie en sinds 1909 adjudant in bui tengewonen dienst van H. M. de Koningin. Baron Sweerts bracht indertijd als comman dant van de „Gelderland" president Kru- ger uit Transvaal naar Nederland over. DE NED. AMBULANCE IN TURKIJE. Aan een 'brief van dr. Lingbeek, hoofd der ambulance van het Ned. Roode Kruis te Konstantinopel, d.d. 16 December, aan het Hoofdcomité der Vereeniging, is het volgende ontleend: Onze bedden zijn bjjna alle ingenomen. Wij verloren één zieke, die hier werd bin nengebracht met tetanus, door de meesten van ons alleen bij name bekend, eene ziekte, die hier nog al dikwijls voorkomt en altijd doodelijk verloopt. Het is aardig om te zien, hoe onze pa- 'tiënten onder de betere behandeling opknap pen. En tevreden zijn ze, zóó, dat collega Van der Steen van Ommeren, die liet infor- meeren door ons drogmannetje Fehrid, een cadet van 15 jaar, of allen tevreden waren, eene ovatie kreeg. De voorzitter der Turksche Roode Halve Maan kwam ons persoonlijk danken voor onze hulp, verzocht ons, den dank van het Turk sche volk over te brengen aan Z. K. H. on zen voorzitter en de leden van het Hoofdco mité, en zijn eerbiedige hulde aan H. M. de Koningin, die zoo van harte belang stelt in dit werk der barmhartigheid. Mijn vrouw heeft soms „dagwerk" om allen te ontvangen, die uit nieuwsgierigheid of belangstelling on ze inrichting komen inspecteeren. De intendance, als de verzorging van 100 patiënten en 20 leden der ambulance zoo mag heeten, heeft een zwaar baantje, al wordt de taak vergemakkelijkt door Fehrid en den hem toegevoegden officier. Het is een heel werk met al dat Turksche personeel. Onze voorraden komen nu goed te pas. Hoofdvoeding is rijst en rijstpap of lappa of pillau, voorts groente en nog al veel vleesch en brood. Dat wij ons houden aan onzen „volkskost" spreekt wel van zelf. Allen varen wel." CHINEESCHE STEUN GEWEIGERD. Het vrijzinnig comité te Soerabaja heeft besloten de door de Cbineezen aangeboden gelden niet aan te nemen. Deze weigering staat in verhand met de Kamer-debatten bij de behandeling van de Indische begrooting. („N. Ct.") CARILLONBESPELING TE AMSTERDAM De carillonbespeling van het Paleis, op den Dam te Amsterdam door den heer Vincent Dinsdagavond j.l. is een groot succes geweest. Aangemoedigd door het succes, hetwelk hem ten vorigen jare mocht te beurt vallen met de bespeling van het carillonvan het koninklijk paleis in den aanvang van den mysterievollen Kerstnacht had de heer J. Vincent, wederom een programma voor zijne Kerstklokken" saamgesteld, dat voor hon derden belangstellenden werd ten gehoore gebracht. Om negen nnr des avonds, toen het spel beginnen zou, was bet van het koninklijk pa leis tot aan de Warmoesstraat het één groote menschenmassa, waardoor de trams zich met de uiterste omzichtigheid een weg moesten banen. Het publiek was zeer dankbaar ge stemd. Doorbraak. In den nacht van Maan dag op Dinsdag is de dijk van den Zwetpol- der alhier, door onbekende oorzaak doorge broken. De omliggende weilanden en tuinen zijn geheel onder water gcloopon. Diefstal. In een café aan den Ring dijk nabij Halfweg is een slager, die daar vertoefde een portefeuille inhoudende f 250 ontrold. Geen geduld genoeg. Door een pulpwagen is een der afsluitboomen over de spoorweg alhier, totaal afgereden, doordat de bestuurder te vroeg doorreed. Tegen dezen be stuurder is proces-verbaal opgemaakt. Verbetering van do Verkeerswegen in het dorp Halfweg. Aan Ingelanden van den Grooten IJ do ld er is door inwoners van Half weg een verzoek gericht inzake den over weg van de H. IJ. S. M. te Halfweg, waar aan wij het volgende ontleenen: De toegangsweg van den Grooten IJpol- der naar Halfweg wordt in hoogó mate be lemmerd, doordat deze den spoorweg nabij het dorp moet kruisen. De overweg is één van de lastigste en ge vaarlijkste der vele overwegen van de Hol- landsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, zoowel door de ligging der kruising, als door het drukke verkeer en de tallooze treinen, die dit baanvak berijden. Het vervoer per as uit den IJpolder neemt steeds toe, vooral door het rijden van de suiker bieten en de pulp voor de Suikerfabriek, doch ook het aantal der treinen wordt steeds grooter, aan welke uitbreiding zeer zeker nog lang geen einde is gekomen. Het is namelijk te verwachten, dat de verbetering in de spoorweg-toestanden te Amsterdam, voor onzen overweg van zeer nadeeligen invloed zal worden, omdat thans het getal der treinen en de onderlinge op eenvolging beperkt wordt door het gebrek aan ruimte op de spoorweglijnen in AW- sterdam. Het is te yreezen, dat over een tiental jaren het kruisen van de spoorbaan nog veel bezwaarlijker zal zijn geworden, dan dit nu reeds is, omdat de spoorweg maatschappij, dan van de voornaamste be lemmering, om het aantal barer treinen te vergrooten, zal zijn bevrijd. Reeds thans is er tusschen twee treinen vaak geen mogelijkheid om over de lijn te komen, terwijl het slechts zelden voor komt, dat men niet behoeft te wachten. Wat dit in den drukken bietentijd en des Zondags voor en na kerktijd beteekent, PUST behoeft wel niet uitvoerig te worden uit eengezet, alleen zij er hier op gewezen, dat het wachten bij den overweg voor de be- zweete paarden gevaarlijk is, en deze dan ook vaak ziek worden ten gevolge van kou vatten. Behalve het tijdverlies en de bezwaren aan het. wachten verbonden, moet het ge vaar om op een dergelijk druk kruispunt door den treiu te worden overreden, niet uit het oog worden verloren. Wanneer men den overweg voorbij is, kan men slechts één weg volgen om in liet dorp Halfweg te komen ,en deze weg is zoo smal, dat op verschillende plaatsen slechts ruimte is voor één wagen; ja zelfs, dat een voetganger op een gedeelte geen plaats heeft om voor een-wagen uit te wijken. In dezen toestand kan alleen door sa menwerking van alle belanghebbenden ver betering komen, eu dan nog eerst, wan neer andere overwegingen dan de boven staande den 'doorslag geven, omdat ten bej hoeve van den IJpolder alleen geen groo te kosten gemaakt kunnen worden. Nu wil het toeval, dat er zich dicht bij den overweg, twee scherpe bochten in de spoorlijn bevinden bij het kruisen van de Rijnlandsche sluizen te Halfweg, en hier is het aanknoopingspunt gevonden, om de verschillende belangen tot elkander te bren gen. De Hollandsch Spoorweg Maatschappij wenscht namelijk de bochten af te snijden en de overgang over de Sluizen te laten vervallen, waartoe zij een omlegging door een strook land in den Grooten IJpolder beraamt. Hierdoor is echter de mogelijkheid ge schapen om een weg te maken op het peil van onze polderwegen onder de spoorbaan door, en eerst daar den overgang over den ouden Rijnlandschen IJdijk te bewerken. De vrije ruimte onder de brug kan 4 meter hoog worden bij een voldoende breed te, zoodat hiermede aan alle bezwaren zou zijn tegemoet gekomen, daar bovendien het smalle gedeelte van den weg in Halfweg wordt gemeden. Hiermede is een prachtige oplossing ge vonden voor de verschillende moeilijkheden, die te overwinnen waren. HEEMSKERK. Asstunbnrg. Ten Oosten van onze ge meente ligt het landgoed Assumburg, bij velen bekend om zijn ouden vervallen kasteel dat reeds diep in de grijze oudheid opgetrokken werd, en indertijd door dui zenden wandelaars bezichtigd is. Hiervan getuigen de ontelbare namen Hie op de mu ren, "balken, kozijnen, 't behang of aan uen zolders prijken. Het heeft vroeger, echter nog met zoo lang geieuen, toebehoord aan eenige adelijke families, waaronder Jhr. Ge vers de Marquette en de familie van Ree- nen te Bergen (N.-H.) de grootste aanspra ken hadden. Ook hier braoht het afsterven van eenige familieleden groote verandering j in de eigendommen, die aan meer dan een l persoon behooren. Men kwam na lange be raadslagingen overeen dit landgoed publiek te verkoopen, maar te trachten het kasteel voor slooping te bewaren en het kosteloos aan 't rijk te schenken. Het heeft nog al lang geduurd alvorens dit monument aan 't rijk kon worden overgedragen, doch ein delijk is het er dan toch van gekomen. Men is op dit oogenblik druk bezig deze burcht op rijkskosten zooveel mogelijk te herstellen met 't oogmerk dit gebouw weer m zijn oorspronkelijken toestand (voor zoo ver Hie althans mogelijk is) terug te bren- brengen. Of men hierin slagen zal, moet afgewacht worden, daar dit monument de laatste honderd jaren, aan een langzaam verval werd prijsgegeven. Daar van Rijks wege besloten is om ieder jaar circa f 1000 uit te trekken voor deze restauratie, zullen er vermoedelijk wel eenige jaren over heen gaan alvorens deze herstelling tot een goed einde gebracht is. AFSCHAFFING VAN BAKKERSNAOHT- ARBEID. Nu het nationaal comité voor afschaffing van den bakkersnachtarbeid ontbonden is, j tengevolge van oneenigheid over het wets- i ontwerp-Aalberse, worden er, naar de Rot- dammer verneemt, pogingen aangewend, om een nieuwe organisatie voor hetzelfde doel in het leven te roepen. Lid daarvan zullen Ml» ifflliw Dit het Engelsch, door Z. v. K. Ik zou voor seen geld van de wereld mi68 Beatrix een enkele van die druiven ge ven, voordat dokter Bardon ze onderzocht heeft. Kenneth! Zijn stem beefde toen hij voortging. Het was mijn voornemen niet, het n te zeggen, moeder. Zoo iets moogt ge niet denken Kenneth, hernam lady Edith. Chatterly is wel geen go<*d menseh, maar bet is slecht en on recht vaardig hem van een moordaanslag te ver denken, daar hebt ge het recht niet toe. Luister eens, moeder, Beatrix Charles gelijkt op mijn overleden zuster. Zie haar eens goed aan en gij zult nog meer bemer ken; haar oogen en haar har^u gelijken op die van mijn grootmoeder, van wien een por tret op Lane-House hangt. Hondt gij het voor mogelijk, dat eene vreemdelinge iegelijk de trekken, van uw moeder en van uw kind heeft? Kenneth? Ik was nog een kina, toen neef Thorn stierf, maar ik herinner mij nog zeer goed, dat hij meestal op het vasteland was, dat er geruchten liepen van een geheim huwelijk, dat hij te Parijs moest gesloten hebben. En ge meent i Ik meen dat dit meisje zijn dochter en de rechtmatige erfgename van Chatterly is en ik geloof ook dat Reginald het zeker weet. Kenueth. waarom hebt ge mij dat niet vroeger gezegd? Ik wist het zelf niet, die gelijkenis is mü eerst dezer dagen opgevallen, nadat ik genoeg over Reginald gehoord had om te we ten, dat hü een doortrapte schurk is. Voor dat Cecil Monkton van hier vertrok, zeide hjj tegen mij, dat het vermoorde meisje, dat op het kerkhof van Chatterly rust, de zuster is van miss Beatrix Charles. Hij liet mij plech tig beloven, dat ik haar tegen Chatterly zou besehermen. Ik dacht dat hij waanzinnig was, maar nu geloof ik, dat ik hem beter begrijp. In elk geval, Ik heb beloofd haar te bescher men, en daarom mag zij niets gebruiken, wat niet door den dokter gezien is. Terwijl hij sprak, had Kenueth Ford de druiven zorgvuldig ingepakt en thans zeide hij ziin moeder vaarwel om naar dokter Bar don te gaan en vervolgens naar Lane-House, waar hij eenige brieven moest schrijven, die hij met de avondpost wilde verzenden, j Lady Edith hield hem nog- een oogenblik terug. Kenueth, zeide zij ernstig, ik wenschte wel dat Cecil Monkton hier was, in het be lang van die arme Gertrude mag hij niet lan ger mr. March blijven. Deze vreeselijke argwaan zal ten slotte toch bekend worden en dan zal het voor haar een troost zijn te weten dat haar broeder in de nabijheid is om haar te beschermen. Moeder, hierachter steekt een nieuw ge heim. Cecil Monkton is Woensdag naar Lon- den vertrokken en heeft aan zijn huishond ster beloofd, dat bij haar Vrijdag zijn adres zou zenden, maar tot heden is er nog niets van hem ontvangen. Lady Edüh sidderde Het scheen haar toe dat er nooit een einde aan deze geheimen zon komen. Zij was echter een vastberaden vrouw, die er met al haar krachten toe wilde meewer ken, om die raadsels op te lossen en daarom deed zij een voorstel, waaraan tot dusverre nog niemand had gedacht. Kenneth, schrijf aan Panl Verity, wij moeten een rechtsgeleerde hier hebben, die ons met zijn raad kan bijstaan, zeide zij. Maar ik ken hem ternauwernood, zeide Kenueth hij is wel een -vriend van Jim en i de broeder van mr. Cartwright, maar ik heb hem slechts een enkele maal gezien. Hij is de notaris van mr. March en een oude bekende der familie van Gertrude. Zeg hem, dat zijn cliënt, dien hij slechts onder den naam March kent, in werkelijkheid Cecil Monkton. de sedert lang doodgewaande broe der van lady Chatterly is, dan zal hij zeker wel belang in deze aangelegenheden stellen. Ik zal vanavond nog aan hem schrijven. Telegrafeer hem liever, zeide lady Edith. Haar stem beefde en zij zag er zoo onge steld uit, dat Kenneth ongerust vroeg: Wat deert u moeder? Kenneth, zeide zij, ik hen een oude vrouw, ik kan de toestanden niet meer zoo helder inzien als vroeger, maar ik vrees dat er met Cecil Monkton iets gebeurd is. Kenueth Ford verwijderde zich om te gaau doen wat zijn moeder had voorgesteld. Hij reed naar het telegraafkantoor en Bet daar het volgende telegram overseinen: ..Paul Verity, Streetham, Londen. Uw snater zeer welvarend, maar ik heb uw raad noodig als rechtsgeleerde, kom zoo moge lijk terstond naar Baltou. FORD". Kenueth Ford bleef op het telegraafkan toor het antwoord waehten; dit kwam dan ook spoedig en luidde: „Kom Dinsdag 9 uur 25 min. voormiddag". Toen de trein den volgenden dag het sta tion van Salton binnenstoomde, was Kenneth Ford op het perron. Paul Verity stapte uit en wisselde een krachtigen handdruk met hem. Toen ik uw telegram ontving, mr. Ford, was ik buitendien reeds voornemens naar Chatterly te gaan, zeide Paul Verity ernstig. Ik verkeer in groote ongerustheid over mijn cliënt, mr. March. Het is mijn beste vriend, zeide Kenneth Ford. Ik wil zijn vertrouwen niet schenden, maar ik geloof dat de omstandigheden mij nn wel het reeht geven om n zijn geheim mee te deelen. March is slechts een aangeno men naam,hij heet in werkelijkheid Cesll Monkton en is de broeder van lady Chatterly. Paul Verity zag hem met verbazing aan. Dan is mij eensklaps alles duidofijk! riep hij uit; de zaken die hjj mij opdroeg veor hem te doen, zijn onweerstaanbaar ver langs» om een huis in Northshire to haren en hot feit dat hoewel ik mï zijn naam niet hen herinneren zijn gelaat en sign etom nsjj zoo bekend voorkwamen. Wanneer hebt gij hem do laatst# maal gezien? Donderdagmorgen ie hij in Streetham hij mij geweest. Hij zeide mij, dat hij een ge vaarlijke onderneming op touw gezet had en wanneer hij binnen een week mij niet ge schreven had, of zelf aan mijn kantoor ge komen was, dan wenschte hij dat ik naar Chatterly zou gaan, daar alles hotalea wat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5