Laatste Berichten, Sociale Berichten. STADSNIEUWS. BUITENL A ND. NIEUWS UIT DEN DIM. Ernstige gevolgen. Staten-Generaal. KAMEROVERZICHT. Scheepvaartberichten OVERZICHT. hïllegom. de notulen gelezen, die werden goedgekeurd. Door den penningmeester werd verslag uit gebracht, en het bleek dat het batig saldo niet al te groot was. (Vervolgens was men aan het punt van Bestuursverkiezing, Vol gens rooster moesten de bestuursleden Koe- lemij, penningmeester en P. Beindjes, com missaris, aftreden. Beiden stelden zich niet meer herkiesbaar. beverwijk. IPQEZOÜDEH. IJMUrpEN, 8 Jan. Z. O., heiig. Gearriveerd 7 Jan.: NEERSLAG IN 1912. (opgave van het Kon. Ned. Meteor. Inst. te De Bilt.) Gemiddeld over geheel Nederland be droeg de jaarsom van den neerslag in het z.g. meteorologische jaar, gerelcend van 1 December 1911 tot 30 November 1912 844 m.M. hoogte, in Zuid-Holland zelfs 926, in [Dtrecht, en het westen van Gelderland 903, en in Zeeland en Westelijk Noord-Brabant 862 m.M. Op de 146 stations, die volledige waarnemingen inzonden, waren ér 34 die een jaarsom hadden van meer dan 900 m.M., en hiervan waren er '4 met meer dan 1000 m.M. hoogte. De kroon spande nee stoom gemaal Cruguius, dat met 1225 m.M. de grootste tot dusverre bereikte jaarsom 1185 m.M. in 19Ó3 aan het stoomgemaal Leegli- water overtrof. In de laatste 40 jaren !i ben 1903, 1832 en 1877 zich door een grooteren neerslag onderscheiden. In 1903 bedroeg de jaarsom gemiddeld over het ge- heele land 907 m.M. en in het gedeelte dat Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland en Over ijssel omvat, zelfs 952 m.M. Op de 91 sta tions waren er 47, dus meer dan de helft, met een jaarsom van meer dan 900 M.M. en hiervan 13 met meer dan 1000 m.M. hoogte. In 1882 en 1877 bedroeg de jaarsom resp. gemiddeld 876 en 861 m.M.; het geheel aan tal stations, dat met meer dan 900 m.M. en dat met meer dan 1000 m.M.,.was in 1882 resp. 65.28 en 6 en in 1877 resp. 31, 11 en 3. Gerekend over het kalenderjaar was de gemiddelde jaarsom voor Nederland 861 m.M., in 1912, 875 in 1903, 882 in 1882 en 856 in 1877 en had Cruquius in 1912; 1253 m.M., neerslag. Naar dezen maatstaf gerekend komt 1912 dus in de derde plaats. Slecht beheer en zijn gevolgen. Uit Alkmaar meldt men aan de Nieuwe Crt. Het dagblad Het Nieuws, orgaan tot ver breiding der vrijz.-dem. beginselen, is Maan dagavond niet verschenen, vermoedelijk als slachtoffer van den ongunstigen toestand, waarin de Coöp. Volksbank door het slech te beheer van wijlen haar directeur ls ge bracht. Naar wij vernemen putte deze de kosten voor het dagblad, dat geen financieel suc ces was, uit de kas van de Volksbank, voor zoover er tekort in eigen kas was. Zulks is thans spaak geloopen, en Zaterdag j.l. werd het personeel geen weekloon uitge keerd, in verband waarmede dat personeel den arbeid Maandagmorgen niet heeft her vat, en een procedure op grond van het ar beidscontract door het gezamenlijk perso neel wordt gevoerd. Een verzinsel. Met bericht omtrent een bekentenis van W. v. H. te Oss, die voor de 's Hertogenbossche rechtbank een valsche verklaring zou afgelegd hebben, berust vol gens de „N. R. Ct." op een verzinsel. Er hebben ook geen arrestaties plaats gehad. Ongeluk. Op het terrein van de Holl. Stoomboot Mij. aan de kop van de Handels kade te Amsterdam, heeft gistermorgen een ernstig ongeluk plaats gehad. Van uit een der loodsen was men bezig balen af te hijschen, en deze te laden op een onder de loods staanden wagen. Plotseling kwam een groote baal uit een der zolders rollen en trof den werkman K., wonende le Jan v. d. Heijdenstraat 137, die op den wagen stond, op het lichaam. Met zware inwendige kneuzingeii werd de man het gebouw van de Holl. Stoomboot Mij. binnengedragen en vandaar per rijwielbrancard naar het Bin nengasthuis vervoerd. I>o staking to Tilburg. Naar men aan de Tilb. Crt. mededeelt, is de staking op de wasscherijen geëindigd. Er zullen geen loonen uitbetaald worden op Christelijke feestdagen, kermisdagen en op dagen, dat er niet gewerkt wordt. Maar de patroons zullen het loon per week verhoogen. Doodgereden. Op de Kruiskade te Rot terdam is nabij de Gouvernestraat een meis je A. M. R. genaamd door een electrische tram doodgereden, toen zij de tramrails wil de oversteken. Haagsche stratenopbrekerij. Er was 'r eens een stad. En in die stad was een smal straatje. 1) En aan dat straatje werd een groot gebouw gezet. En voor het leggen van de fundamenten was het noodig dat dit straatje opgebroken en uitgegraven werd. toen het bouwen afgeloopen was, liet de aannemer het (op 10 December) dichtgooien. J3n toen het dichtgegooid was, kwamen er (op 13 December) werklieden van Open bare Werken en die groeven het weer open. En toen het opengegraven was, werd het (op 22 December) dichtgegooid. Én toen het dichtgegooid was, kwamen dezelfde werklie den en groeven het weer open. En toen het opengegraven was, werd (31 December) drie vierde deel weer dichtgegooid. En toen het dichtgegooid was, kwamen (op 2 dezer) werklieden van de gasfabriek en die groe ven het weer open. En toen het opehgegra- ven was, werd het (op 4 dezer) weer dicht gegooid, En toen het dichtgegooid was, kwa men (op 7 dezer) werklieden van de water leiding en die groeven het weer open. En nu het opengegraven is, zal het weer wor den dichtgegooid. En als het dichtgegooid is, zullen weer .werklieden komen van de.... enz. enz. legeerden een gelijkluidende mededeeling laten doen, die ten doel heeft liet weer uitbreken van den oorlog te verhinderen. De inhoud van de in beide gevallen aan de Turken gerichte mededeeling, die den wensch van Europa naar vrede op ondub belzinnige wijze tot uitdrukking brengt, moet reeds in hoofdtrekken vastgesteld zijn, en het is nog Slechts de vraag op welken dag zij te Londen en 'Konstantinopel over handigd zal worden. Duidelijk is dit alles niet, althans niet voor wat den inhoud van "de boodschap der mogendheden betreft. Maar wèl is duide- lijk, dat er geconfereerd wordt en bedis seld in de kabinetten, en ook, dat de partijen op het oorlogsterrein-zelf niet den minsten lust meer gevoelen om de wapens nog verder tc hanteeren. Alleen bij Skoetari wordt nog hard ge vochten, en daar schijnen de Turken er goed voor te staan. Volgens de „Echo de Paris" althans moet de toestand der Montenegrijnen in die buurt eenvoudig wanhopig zijn. Talrijke benden Albaneezen, die heulen met het Turksche garnizoen, hebben in een ruimen kring de Montenegrijnsche stellingen ingesloten. Voortdurend vallen zij de belegeraars van Skoetari in den rug aan en belemmeren den toevoer van proviand en krijgsvoor raad, zoodat de Montenegrijnen eigenlijk nog veel meer ingesloten zijn dan het belegerde garnizoen te Skoetari; de Montenegrijnen zelf worden nu belegerd I Daarentegen brengen de Albaneezen voortdurend levens middelen en munitie in de stad. Koning Nicolaas van Montenegro zit er dan ook leelijk mee in, want zijn volkje wordt oproerig en wijt dit wansucces aan hem I Een Amerikaansch oorlogsschip vergaan? Volgens telegrammen uit Norfolk te N.- York ontvangen, verkeert men daar in groo te vrees over het lot van het Amerikaan- sche proviandschip de „Panther", dat eerii- 'ge dagen geleden met bestemming naar Gu- antanamo vertrok. Het schip zou tijdens den orkaan van j.l. Vrijdag met man en muis zijn vergaan. De „Panther" is 4300 ton groot, werd in 1889 gebouwd en heeft een bemanning ,van 120 koppen. Uit het Katholieke België. Het H. v. Antw. schrijft: Weer heeft gisteren in onze (Antwerpen- sche) hoofdkerk de sedert een drietal jaren gevoerde plechtigheid plaats gehad, die men zoo wel getiteld heeft: „De toewijding van het nieuwe jaar aan het H. Hart." Weer was het puik van het Katholieke Antwerpen daar bij duizendtallen samen gestroomd, om, zooals pater Lebon in zijne prachtige kanselrede zegde, hulde te bren gen aan onzen hoogvereerden Koning: Je zus. Weer was heel die uitgestrekte tempel op gansch zijn lengte en gansch zijn breed te gevuld met menschen, die daar belijde nis kwamen afleggen van hun geloof, van hunne hoop, van hunne verwachtingen. Een indrukwekkender plechtigheid kan men zich niet voorstellen dan die, waar op door eenige kinderstemmen voorgezon gen, die knielende menigte van mannen en vrouwen, jongelingen en meisjes, uit volle borst het „Ave Maris Stella" zingend, de gothischc bogen vullen met dien zoeten groet aan Antwerp's Koningin de Sterre der Zee! En in ieders borst klopte het harte fier, wanneer liooger gemelde prediker, wiens krachtige stem tot in de uiterste hoeken van den tempel doordrong, het bewijs le verde dat hier nog steeds het Kruis het wapen van de zegepraal is, en herinnerde hoe, tijdens de laatste feesten de groep, welke het Kruis in triomf door de straten voerde, het meest door het volk met juich kreten begroet werd. 1) Van de Groenmarkt naar het Binnen hof. („N. R. Ct.") Geen nieuws van de vredesonderhande lingen. Dat beteekent: druk werken achter de Bchermen! Le onderhandelaars te Londen zijn op vacantie en rusten uit: de groote mogend heden hebben nu de zaak in handen en zullen, maar het schijnt, zich tot een ge meenschappelijke actie ten bate van den vrede aaneensluiten. Naar een Duitsch blad, dat goed ingelicht zegt te zijn, verneemt, moet deze vredes- actie reeds dezer dagen en wel op tweeër lei wijzen in het werk gesteld worden. De groote mogendheden zullen, zoowel j door hun gezanten te Konstantinopel aan do Porte, als ook door hun op de gezanten;- ,j conferontie te Londen vergaderde vertegen [woordigers den Turkschen vredesgede-1 Lijdt gij aan rugpijn, hoofdpijn, duizelig heid, prikkelbaarheid, slapeloosheid, ver moeidheid reeds 's morgens bij het opstaan Dit wijst er op, dat de nieren niet meer ge regeld de schadelijke stoffen uit het bloed afscheiden. De gevolgen hiervan zijn ver schillend naar gelang van het gestel van den lijder," want de onzuiverheden tasten eerst het zwakste punt van het gestel aan. Bij eenigen tasten zij de spieren en weefsels aan en veroorzaken zij pijn in den rug, de zij den, de schouders, de armen of beenen, en zwellen de gewrichten op (rheuinatiek, jicht, ischias, zenuwpijnen). Bij anderen kristalli- seeren de onzuiverheden zich tot nierzand, niergruis en later niersteen met de gevaar lijke gevolgen daarvan. Ook kan het zich voordoen, dat het overtollige water uit het bloed niet wordt afgevoerd, waardoor bla zen onder de oogen, zwelling der voeten, enkels, polsen, beenen enz. gevormd worden (waterzucht), terwijl het ook kan voorko men, dat het levengevend eiwit ongestoord het lichaam kan verlaten (albuminerie). Die eenvoudige, verwaarloosde rugpijn kan dus de ernstigste gevolgen met zich brengen en onmiddellijke verzorging is derhalve nood zakelijk bij het optreden der eerste ver schijnselen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen de nieren en stellen liaar in staat om voortaan volkomen alle schadelijke stoffen uit het bloed te filtreeren, waardoor zij het kwaad in zijn wortels aantasten en uitroeien. Te Haarlem verkrijgb. bij de hh. K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstr. 147a. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel 1.75 voor één, of 10.voor zee doozen. Eischt de echte Fosters Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- nwu iark. merk. HEEMSTEDE. GEMEENTEZAKEN: Genieentevroed vrouw. B. en W. stellen voor art. 9 der instructie voor de gemeente-artsen en vroedvrouw te wijzigen. Het artikel luidt gewijzigd: De ge meentevroedvrouw, die een vaste jaarwedde geniet van 400, wordt telkens voor één jaar benoemd en is verplicht hare hulp kosteloos te verleenen aan allen die daartoe volgens verklaring van den Burgemeester volgens art. 3 dezer instructie in de termen vallen. De Burgemeester geeft deze verklaring niet af dan na het advies van de gemeentevroed- vrouw te hebben ingewonnen. Voor iedere kostelooze verlossing zal haar echter van gemeentewege 5 vergoed worden. Gaslevering aan Zandvoort. B. en W. bieden aan den Raad aan een overzicht van de geschiedenis der onderhan delingen met do gemeente Zandvoort over de levering van gas aan die gemeente. Die onderhandelingen ziin 20 Mei 1911 geopend. Den 25 Juli zonden B. en W. van Heemstede een ontwerp raadsbesluit tot het aangaan van een overeenkomst in zake gaslevering. De gemeente Zandvoort is daar nimmer op ingegaan. Nu willen B. en W. aan Zandvoort meededen, dat indien vóór 1 Februari door haar Raad geen beslissing is genomen, zij het voorstel tot gaslevering intrekken. Tolgelden. De gemeente toll en aan den Bin nenweg, de Camplaan en de Leidsche Vaart hebben in 1912 opgebracht 2831, Ongeluk. Gistermiddag geraakte een 5-ja- rig meisje van den heer M. in de Mariastraat onder een handkar, 't Knietje werd gekneusd en het kind hevig bloedend naar de woning der ouders gedragen. Opgedragen. Aan de firma W. A. Philippo alhier is opggdragen het bouwen eener villa to Noordwijk aan Zee voor rekening van den beer aBron van Hardenbroek tot Amerstol te 's Gravenhage. NOORD wij KERHOT7T. Schietoefennig. Naar wij vernemen zal er op 14 Januari a.s. of bij ongunstig weder op 15 Januari d.a.v., alhier eene schietoefening met geschut worden gehouden door de 2e af- deeling van bet 2e Reg. veld-artillerie. Het geschut zal bij den Lange Velserweg worden opgesteld, terwijl in de richting van de duinen geschoten zal worden. Een en ander zal heel wat levendigheid aanbrengen. HA A RLEMMERMEER. De rioleeriiig. Te Nieuw-Vennep wordt thans de rioleering die daar hoog noodig was, daar men met het overtollige water geen raad meer wi6t, flink ter hand genomen. Langs de binnenwegen maakt men nu stee- nen gooten, welke weer afloopen in putten, die door een ondergrondsche rioleering met het hoofd- of zijkanaal in verbinding staan. Daardoor kan nu het water op werkelijk af doende wijze worden afgevoerd. Het is voor Nieuw-Vennep een groote verbetering, die hiermede tot stand komt. SANTPOORT. R. K. Kiesvereoniging. Alhier had Maandagavond een zeldzaam druk be zochte vergadering plaats van de R. K. Kies- vereeniging. Door den voorzitter J. J. Duijn werd de vergadering met gebed geopend en werd den leden ook ©en Zalig Nieuwjaar toegewenscht. Door den secretaris werden In hun plaats werden gekozen de heeren: J. Nijsen Jr. en C. v. Neste, die beide hunne benoeming aannamen. Vervolgens werd een financieele commissie benoemd. Door den heer J. J. Duijn werd daarna het verslag uitgebracht van de Cen trale vergadering. Bij de rondvraag zeide de heer E. Verduin dat er volgens zijn mee ning eens een spreker voor de verkiezing in de afd. moest optreden. Door den voorz. werd geantwoord, dat er voor de verkiezing in de afd. wel meer dan een vergadering zou belegd worden met een spreker. Derde cursusavond. Na het libe ralisme in de vorige avonden te hebben be handeld, besprak de WelEerw. Heer Looy- aard in zjjn gisteren gehouden derden cur susavond het Socialisme. Na uiteengezet te hebben de gemeenschappelijke beginselen, waarop alle socialistische stelsels zijn geba seerd, ging Z.Eerw. na, waarin deze stelsels onderling verschillen, om daarna in grove trekken de geschiedenis van het socialisme, welker begrippen reeds bij Plato voorkomen te behandelen. Uitvoerig stond spr. stil bij de stellingen opgeworpen door Baboeuf, Saint, Simon en Founder: AU® menschen zijn ge lijk, dus hebben allen evenveel recht op de productiemiddelen en ieder mensch heeft recht op bestaan. Duidelijk toonde spr. aan de valschheid der eerste stelling op zich zelf en in gevolgen en de onhoudbaarheid van de tweede stelling', z°eals zij door de sociaal-democraten wordt verklaard en aan genomen, daar deze uitlegging in strijd is met de Kath. opvatting van de taak van den Staat. Na de pauze wérd behandeld de IJzeren Loonwet van Lassalle en met een viertal argumenten weerlegd, °P een duidelijke en bevattelijke wijze. Evenals de beide vorige avonden was ook nu de opkomst van het. pu bliek vrij goed te noemen. In den volgenden cursusavond zal de be handeling van het socialisme verder worden voortgezet en komt het wetenschappelijk socialisme aan de orde. Personalia. Mej. O. Oomens, on derwijzeres aan de R- K. Meisjesschool, al hier, is in gelijke betrekking benoemd aan den R. K. Meisjesschool te Amsterdam. BURGERLIJKE STAND. SCHOTEN. .OndertrouwdB. Daneel én E. Tuter. Getrouwd: J. W. Bom en J. Slenders. Geboren: d. van C. A. Verhoertde Hoon. z. van M. M. Scholten—van Ra- venstein. d. van C. SchoenBorst. Overleden: A. B. Sprengers, echtg. van D. H. van Tongeren 77 jaar. ALKMAAR. Getrouwd: 7 Ban. H. Da mes en J. M. P. Handgraaf. Geboren: 6 Jan. z. van J. A. Hoedjes en O. M. Groenland. 7 Jan. z. van H. van den Hof en A. de .Weerd. Regeling van werkzaamheden. De Tweede Kamer heeft gisteren het pro gram van werkzaamheden vastgesteld. Het wordt druk werken, met dag- en avondzit I tingen. De linkerzijde haspelde weer tegen, doch durfde toch niet tegenstemmen dat zou al te doorzichtig geweest zijn. De heeren doen het liever met lang-praten. Van daag begon Oorlog. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zicli niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Haarlem, 6 Jan. '13. G each te Heer Hoofdredacteur 1 Tot mijn groote verwondering las ik in Uw blad -de advertentie voor den feestavond der R. K. V. Tot mijn groote verwondering zeg ik, maar met nog meer ergernis. En waarom dat? Wel omdat deze vereeniging juist haar feestavond geeft in den Haarlem- schen Schouwburg. Zeker ligt ieder R. K. nog in het geheugen de opvoering van het beruchte stuk „Allerzielen" van den socialist Heyermans. Ik had gedacht dat de Katholie ken en vooral Katholieke vereenigingen deze plaats zouden mijden. Wat een tegenvaller voor onze propagan disten 1 Onwillekeurig rijst de vraag: is er in Haarlem dan geen andere zaal dan die Schouwburg? Ja, zal ieder zeggen, en ook ik, wij hebben toch onze St. Bavo, of is die voor de R. K. V. ongeschikt? Dat kan ik haast niet gelooven. Het toonoel ongeschikt zegt u? 'tKan haast niet. Ongetwijfeld zal onze vriend N., evenals vorige Jaren, wel weer medewerken, en het zou mij toch ver wonderen, als deze geen woordje ten beste had gesproken voor St. Bavo. Deze kan toch de zaal en het tooneel wel beoor- deelen dacht ik, tenminste het is niet de eerste maal dat hij daar optreedt. Neen mijnheer de Hoofdredacteur, het is toch niet den weg, dacht ik zoo; liever een Feestavond i i een zaal als St. Bavo, (al zijn daar geen loges en pluche stoelen) dan een Feestavond in den Schouwburg, waar men ons hoont en beleedigtl U Mijnheer de Hoofdredacteur nogmaals mijn welgemeenden dank. Hoogachtend, K. VOLKSZANG. Mijnheer de Hoofdredacteur. Wij lazen dezer dagen in uw geëerd blad een advertentie, waarmede de oprichting van een kinderkoor wordt aangekondigd tot verbetering van den Volkszang. Wij hebben reeds van meerdere zijden gehoord, dat men veronderstelt dat deze actie van de afd. Haarlem der R.K. Ver. „Volkszang" uitgaat. Om nu teleurstellin gen te voorkomen, willen wij bij dezen con- stateeren, dat het op te richten kinderkoor „Jong Leven" absoluut niets met onze R.K. Vereeniging te maken heeft, en dus geheel buiten onze actie staat. De afd. Haarlem van de R.K. Ver. Volks zang heeft haar eigen propagandakoren, waaronder ook de kinderkoren begrepen zijn, die des .Woensdagsmiddags en Donder dagsavonds repeteeren. Met dank en hoogachting, Het bestuur der afd. Haarlem 'der R.K. .Ver. voor Volkszang. Heemstede, 6 Jan. 1913. Mijnheer de Redacteur I Hoogst aangenaam zou het mij wezen, in dien U onderstaande regelen in Uw veel gelezen blad op wildet nemen, en zult U mij hierdoor ten zeerste verplichten. Als toeschouwer bij den op Zondag 6 Jan. 1.1. gehouden voetbalwedstrijd tusschen de R. K. S. V. „Berkenrode" en „Heemstede II" trof mij bijzondei" de, op zijn zachtst uitgedrukt, unfaire houding van een zeker gedeelte van het op het terrein aanwezige „Heemstede" publiek. Vooral in het belang der voetbalsport in onze gemeente moet ik laken, en velen met mij waren gebelgd, de hatelijke en van weinig fatsoen getuigen de houding van die supporters, die hunne sympathieën in eeü echt Turksch fanatisme over latende hellen, alle grenzen van orde en welvoegelijkheid overschreden, en bij een beslissing van den scheidsrechter, liun ge moed door 6arrend-handgeklap en afkeuren de termen, schenen te moeten luchten. Dit, M. de R. meende ik in het midden te moeten brengen, doch laat ik in het belang van ons sporüievend Heemstede, hopen, dat dergelijke toestanden, onze waarlijk sportie ve gemeente niet gaan beheerschen. M. de R. mijn beleefden dank, met verschuldigde Hoogachting EEN TOESCHOUWER. DE TYPOGRAFENSTAKING. Totaal bedroeg het aantal stakers ih Am sterdam gisteren 680. Op de drukkerij ,,'t Kasteel van Aemstel", waar de dagbladen De Tijd en de Amstelbode wórden gedrukt, bleven gisteren elf chefs en onderchefs aan het werk, zoodat deze dagbladen gisteren avond nog konden verschijnen. De Standaard verscheen ook gisteravond niet. Gisteravond tegen 6 uur bevond zich in de nabijheid van de drukkerij ,/t Kasteel van Aemstel", volgens het Hbld., een groot aantal stakers. De werklieden bleven ech ter in het gebouw eten en overnachten. Gisteren vergaderde het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Boekdrukkerspatroons. Op die vergadering ,werd het conflict be sproken. Het hoofdbestuur moet, naar men ver neemt, geneigd zijn, aan de patroons, die die met hun arbeiders in conflict zijn, de hulp te verleenen, door de omstandigheden vereischt. Euterpe, s. Koningsberg. 8 Jan. Alex Keilier, s. Gothenb. Eemstroom, s. Leith. Vertrokken 7 Januari. Wallsend, s. Newcastle. 8 Jan, Rotterdam, s. Grangem. Derwent, s. Goole. Graait, s. Newcastle. Swift, s. Londen. NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Koning Willem I, van Amsterdam n. Ba tavia vertrok 7 Jan. v. Southampton. Rembrandt, v. Amsterdam n. Batavia, arr. 7 Jan. te Port Said. Kangean, v. Batavia n. Amsterdam, vertr. 7 Jan. v. Marseille. Medan arr. 7 Jan. te Batavia v. A'dam. Priam, v. Amsterdam n. Java, vertrok 5 Jan. van Algiers. Frisia, v. Amsterdam n. Buenos Ayres, vertrok 6 'Jan. v. Rio Janeiro. Themisto, v. Rotterdam n. Savannah, arr. 6 Jan. te Geestemunde. Royal, v. Savannah n. Rotterdam, pass. 7 Januari Prawlepoint. Potsdam, vertrok 7 Jan. v. Newyork n. Rotterdam. Saturnus arriv. 7 Jan. te Algiers v. Malaga Adonis arr. 7 Jan. te Carthagena. v. Gibral tar. Oberen arr. 7 Jan. te Genua v. Cadix. Mercurius arriv. 7 Jan. te Livorno v. Ba- vona. Uranus vertr. 6 Jan. v. Vourla n. Malta. Flora vertr. 6 Jan. v. Neufahrwasser n. Amsterdam. Vulcanus, v. Carthagena n. Londen, pas». G Jan. Gibraltar, Minerva arriv. 7 Jan. te Valencia ran Marseille. Zeus arriv. 7 Jan. te Patras v. Malta. DE MECKLENBURG. De Mecklenburg, die, zooals gisteren on der laatste berichten gemeld werd, omhoog was geloopen op den dijk bij ltemmekens, is gisterenmiddag nog vlot gebracht en te Vlissiugen binnengebracht. CURSUS IN DE KATH. GELOOFS- EN ZEDELEER. Op den morgenavond te houden cursus in de Kath. Geloofs- en Zedeleer, zal wor den gesproken over het Priesterschap. BOND VAN BLOEMBOLLEN HANDELAARS. Tot secretaris-administrateur van dezen bond is benoemd in de vacature van wijlen mr. Joh. Spoor, mr. dr. H. R. Ribbius, alhier. DROEVIG ONGELUK. Door den sneltrein no. 38 die om 5.19 van uit de richting Botterdam in hei. slation al hier arriveert, is gisteravond, ongeveer 150 meter ten westen van het hoofdmagazijn der H.IJ.S.M. aan den Kinderhuissingel, op de spoorlijn overreden de 40-jarige siguaalwacb- ter J. Kemp, een zeer oppassend gehuwd werkman, vader van zeven kinderen en wo nende aan de Klaverstraat 5, alhier. Toen de trein in het station alhier arri veerde, maakte de stationsopzichter den ma chinist van den sneltrein opmerkzaam dat de rechterlantaarn van de locomotief niet brandde en het glas ervan kapot was. Ook vertoonde de koperen opsluiting een deuk. De machinist herinnerde zich nu dat hij na bij het hoofdmagazijn, aan het Kenaupark, een lichten schok had gevoeld, doch dacht dat hij tegen een uitstekend kast van een wagen gereden was. De stationsopziehter zond nu den seinhuis- wachter J. de Vries uit om de lijn te inspec- teeren en deze vond op de bovenaangeduide plaats, op wissel 86,- en op de lijn naast die, waarover de sneltrein binnengekomen was. het lijk van den signaalwachter Kemp. On middellijk werd dr. Ootmar gewaarschuwd, doch deze kon niets anders doen dan den dood constateeren. Kemp had 'n groote wonde aan het hoofd. Per brancard werd het lijk naar het Gasthuis vervoerd. Over de vermoedelijke oorzaak van dit diep-droevig ongeluk, dat groote verslagen heid teweegbracht, kunnen w« het volgende melden: Men vond op de lijn een juk met twee em mers en nu veronderstelt men dat Kemp bezig was beer te dragen uit een put aan de stadszijde van de lijn naar een stukje land, dat hij had aan de andere zijde. Bij het over steken van de rails moet hij toen door den trèin gegrepen zijn. Ofschoon Kemp uit den aard van zijn betrekking moest weten dat de sneltrein in aantooht was, wordt deze ver onderstelling toch aannemelijk gemaakt, doordat op het oogenblik, dat bet ongeluk moet gebeurd zijn, op een 23 meter afstand van de plek des onheils een locomotief stond af te stoomen. Door het lawaai daardoor ver oorzaakt en de stoom (de wind was over de lijn heen en de locomotief stond aan de stadszijde) heeft Kemp den sneltrein waar schijnlijk niet gezien, noch gehoord. Het juk was doormidden gereden en een der emmers kapot. De trein moet een 75 K.M. vaartje gehad hebben, naar men op de lijn vertelde- Vooral voor het huisgezin van K is hel verlies van den oppassenden vader een hoogs! treurig ongeluk. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 4 Januari, z. van M. C. Vis serGroove. 6 Januari, z. van M. M- van Slooten—v. Eerden. z. van A. Jan senSlotemaker. z. van J. S. Bakker-y Bosch. d. van K. WitNap. 6 Januari- d. van A. RendeSmal. 7 Januari. van J. v. MerkensteinSnoek. d. van re de Jong—Cooiman. d. van J. A. Ruigro v. d. WervenMastenbroek. Overleden: 4 Januari. JBrandsma, j. Prinsen Bolwerk. A. 12 m., z. van Hoefgeest, Brouwersstraat. 5 Januari. Fabels—Smit, 44 j. Raaks. A. Nobele Groeneveld, 63 j. Nieuwe Raamstraat. Januari. A. H. 14 jaren, d. van O. J. SD lens Corner vaart.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2