I1 1" ■I 1° I "1 Roomsche opvoeding. ALLERLEI UIT LISSE. BUITENL AND Uwr oase jonge»*en meisjes n. lüeulbelsnafjazijn Ba ken esse lit ü9 Huishoudelijke artikelen. Op afbetaling. Urititdje* ta Urkaflitmetjes, X X X X X X X 'X X X X X X X X X X X X X X X X X a N o i 5 T - NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT JE?Si!ttP iWat Is Roomscho opvoeding? Roomsche opvoeding is opvoeding vol gens den geest der Katholieke Kerk. En wat leert ons nu de Kerk betreffende flit punt? Ons Heilig Geloof zegt ons, dat wij een Subbele bestemming hebben. Op de eerste plaats een eeuwige bestemming: de he mel moet onze woning worden. En op de tweede plaats een aardsche bestem ming: wij moeten hier voor ons eigen wel zijn zorgen, en de plichten vervullen van den stand of staat, ons door de Goddelijke Voorzienigheid toegewezen. De opvoeding heeft dus ook' oen tweele dig doel: a. Zij moet het kind in staat stel len den hemel te verdienen; b. Zij moet het kind geschikt maken later een nuttig lid der maatschappij te zijn. Wat het zwaarste is, moet ook' het zwaar - Bte wegen, zegt het spreekwoord. Vooral hier is dit van toepassing. De godsdienstige opvoeding sta dus bovenaan, zij moet de geheele opvoeding in al haar onderdeelen beheersclien. En toch, zoovelen zien dit niet genoeg in. De feiten, die dat bewijzen, lig gen in onze dagelijksche omgeving voor het grijpen. Katholieke ouders, die hun kin- deren op werkplaatsen laten, waar ze, nu ja, wel flink hun vak leeren, maar waar hun godsdienst ook groot gevaar loopt; moe ders, die haar dochters gemengde verkeerin- gen laten aangaan, omdat die jongen toch zoo'n goede betrekking heeft; vaders, die hun kinderen naar de openbare school zen den, omdat, zooals ze ten minste zeggen, daar zooveel beter geleerd wordt, welk praatje tusschen twee haakjes wel eons b e- e z e n mag worden zoo langzamerhand, Zij allen laten op zoo'n treurige wijze zien, dat zij het voornaamste doel der opvoeding «liet kennen. Direct zien we ook' in het hemelsbreed Verschil tusschen ons standpunt betreffen de opvoeding en dat van den ongeloovige. Deze gelooft niet aan een hiernamaals, 'het hoofddoel der opvoeding erkent hij dus niet. Zijn ideaal is bereikt, als hij menschen *flevert, geschikt om hun brood te verdie nen, en die volgens de wereld fatsoenlijk mogen heeten. En nu komen we tot deze conclusie: Wat moet er toch een verschil bestaan tusschen Katholieke kinderen en de kinderen van ongeloovigen. Wat moeten onze Katholieke kinderen toch voorbeelden voor de anderen zijn! Zeker, zoo moest het zijn, maar er ont breekt o zooveel aan. En toch, dat moet het ideaal van de Katholieke ouders zijn. Hun kinderen voorheelden voor de ande ten! Hun kinderen Apostelen voor het Ka tholieke Geloof door hun gedrag, hun taal, hun voorbeeld in alles. Zeker, de straat, het spel, de omgang met andere kinderen *e doen. de onzen veel kwaad, en niet alle °l'ders zijn in staat hun kinderen aan 'die Ongunstige invloeden geheel te onttrekken. A-laar dan moeten de kinderen thuis ook voldoende tegengif krijgen, men moet hen die gevaren zooveel mogelijk doen verme den, men moet de kinderen steeds, altijd maar door en ieder oogenblik, doen voelen, dat zij Roomsch. zijn, dat zij hun Roomsch prestige hebben op te houden. Zoo zullen 'Qze kinderen schijnen als lichten voor anderen, zij zullen reeds, vóór ze het nog heseffen, ware propagandisten zijn voor ons Katholiek geloof. VI. Een ieder welke zich nog kan herinneren 'n welken benarden toestand de kas der R. K. Kiesvereeniging was toen het huidige bestuur aan 't bewind kwam, nu ruim drie laar geleden, zal met ons verbaasd staan lat men nu reeds weder over een, is 't dan juist niet zoo groot, flink batig 'aldo beschikt. Enfin, dat is dunkt ons het •teste bewijs dat 't finantieel beheer aan hitstekendo handen is toevertrouwd. Hier toe draagt natuurlijk niet weinig bij dat m dat tijdsverloop geen kosten-meebren- gende verkiezingen hebben plaats gehad. Nu reeds kunnen we al vooruit zeggen dat 't saldo in 1914 niet zoo schitterend zijn zal. In den a.s. zomer toch hebben we Kamer- Staten en Gemeenteraadsverkiezing waar door als vanzelf een flinke bres in de fi- nantiën gemaakt zal worden. Daar staat voor ide propagandaclub weer heel wat werk voor de deur en enkele jonge krachten, de voorzitter besprak dit reeds op de jong ste vergadering, zouden in de club zeer welkom zijn. Wij verwachten dat de pro pagandisten reeds spoedig met de campag ne zullen beginnen. Voor 15 Februari toch' moeten de nieu we kiezers worden aangeworven wat van zelf extra werkzaamheden met zich brengt. Medewerking in deze van de zijde van hen welke dit jaar voor 't eerst voor kie zer in aanmerking komen is natuurlijk zeer gewenscht. Dat de propagandisten tegen geen werk of moeite opzien ter dezer zake weten we reeds van ouds. Avond aan avond toch zijn ze in de weer om allen tot den laatsten man op de kiezerslijst geplaatst te krijgen. En hen, 'die kiezer kunnen worden wordt 't heel gemakkelijk gemaakt. Men heeft maar te zeggen onder welke categorie men valt, weet men 't niet dan lichten de propagandisten hen wel in en het bil jet wordt voor hen ingevuld en ter. be stemder plaatse gebracht. Jammer dat er nog zoovele R. K. kiezers buiten de kiesvereeniging staan. Wij hoor den van den voorzitter van ruim 2001 Wij zouden dezen willen aansporen zich bij de organisatie aan te sluiten. Vergete men 't niet; in de vereeniging ligt onze grootste kracht. Alhoewel 't gelukkig zeer zelden voorkomt dat de ongeorganiseerden zich t e- g e n den candidaat der kiesvereeniging kee- ren is 't toch zeer gewenscht zich bij haar aan te sluiten. In de kiesvereeniging toch wordt ons geleerd waarvoor we eigenlijk gaan stemmen en wat er voor ons op het spel staat. Mochten daarom de propagan disten straks en passant bij u aankloppen om lid te worden van de vereeniging geeft u dan op. De contributie (25 cent per jaar) kan geen bezwaar zijn. Bovendien hebt u dan nog vrij lezen uit de bibliotheek. Met de finantiën dezer nuttige instelling staat 't jammer genoeg niet zoo rooskleu rig. Een tekort van ruim veertig gulden is geen kleinigheid. Hoe dit tekort ontstaan is? Al de nummers zijn opnieuw moeten gekaft worden en een groot deel opnieuw ingebonden. Bovendien zijn er verschillen de nieuwe werken bijgekomen, zoodat 't getal thans de duizend overschrijdt. De grootste kosten zijn échter veroorzaakt doordat de boeken vernummerd zijn en er daardoor nieuwe catalogussen noodig wa ren. Wij vernemen dat 't bestuur het plan heeft opgevat om een inteekenlijst te doen circuleeren bij de meergegoede E. K. in gezetenen (wij zouden willen voorstellen bij alle R. K.; vele kleintjes toch maken een groote) ten einde hierdoor het tekort aange vuld te krijgen. Langs dezen, weg, wij twij felen er geenszins aan, de offervaardigheid van Lisse's Katholieken ïs spreekwoorde lijk geworden, zal het bestuur voorzeker haar doel bereiken. Een aansporing voor dit goede doel achten we overbodig. .Wij vernemen nog dat in de eerste helft van Februari een spreker voor de E. IC. kiesver eeniging zal optreden om een politieke rede te houden. Nu die zal hier oolc niet komen voor stoelen of banken en voorzeker niet als het bestuur in haar voornemen slaagt, Bcsclieidenheidshalve houden we den naam voorloopig nog voor ons; genoeg is 't te zeggen dat 't voor Lisse's Katholieken geen vreemde ia. Ik zou als Allerlei-schrijver le kort schie ten wanneer ik met geen enkel woord mel ding maakte van de verkiezing van een nieuwen voorzitter van de afdeeling van den R. K. Volksbond. De loden hebben bij na eenparig hun keus laten vallen op den heer A. H. Schrama. Wij kunnen niet an ders dan deze keuze toejuichen. Reeds ruim 7 jaar bekleedde S. in deze afdeeling de functie van secretaris en wel op de meest verdienstelijke wijze. Een man alzoo die jaren met den vertrokken voorzitter de za ken van den Bond heeft behartigd; iemand die tot in de kleinste finesses met de afdee ling op de hoogte is zoodat hierdoor de minste stagnatie in de werking der afdee ling o. i. is buitengesloten. Met hem, dit is onze vaste overtuiging, gaat de afdeeling een goede toekomst tegemoet. Hopen we j intusschen dat hij deze functie die, dit zijn we met den geestelijken adviseur ten volle eens, geen eerebaantje is, een reeks van jaren in het belang der Katho lieke zaak moge blijven vervullen. Dit wenscht van harte de OPMERKER. Een oud-gediende. Op ongeveer 60-jarigen leeftijd is te Londen overleden Fred Hitch, stakend taxitufkoetsier. Hitch, zoo vertelt de N. R. Ct., was een held van Rorke's drift. Daar, aan de Toegela in Natal, hield een handvol mannen van het 24e regiment Engelsche infanterie den 22en Januari 1879 stand tegen een overmacht van Zoeloe's, die de Engelschen bij Isendlwana in de pan hadden gehakt. Hitch en zes andore soldaten, .alsmede luitenant Bremhead, verdedigde een palissade tegen de Zoeloes. Zijn zes makkers werden neer geschoten. Hij zelf werd in den schouder ge troffen, maar vocht met zijn officier om het le ven verwoed door. Vier uur hielden zij het vol; een tijd lang moest Ilitch alleen vechten. Toen kwam er ontzet. Koningin Victoria spelde hem het Victoriakruis op de borst. Toen in 1901 de orde hem ontstolen werd, bood men hem een nieuw kruis aan, maar bij wilde het slechts aan nemen als koning Edward het hem op do borst spelde. Zoo gebeurde het. Een deftige dief. Dezer dagen stond voor een der Londen- sclie rechtbanken een deftige dief terecht, beschuldigd van het stelen van een overjas. Hij bleek een 35-jarige Amerikaan te zijn. De jas was van geen waarde, maar de beklaag de, die keurig en modieus gekleed voor den rechter verscheen, had haar niettemin weg genomen uit een boekenstalletje aan Euston station. Hij nam de jas weg, legde die in een taxi, die op hem stond te wachten en keerde vervolgens naar het perron terug, waar hij gearresteerd werd. De beklaagde ontkende de daad, en vróeg aan de rechters of het waarschijnlijk was, dat hij een overjas van een bediende uit een boekenstalletje zou ste len, een jas van tien shilling, terwijl hij er op dat moment zelf een droeg van zes pond. De beklaagde hing vervolgens een uitvoerig verhaal op van de deftige relaties, die hij onderhield en was zeer verontwaardigd toen men hem vroeg of hij reeds vroeger gezeten had. Ten laatste bekende hij evenwel, recidi vist te zijn. Hij was in Zuid-Afrika wegens fraudeering in diamantzaken tot 7 jaar dwangarbeid veroordeeld. Hij wist evenwel te ontkomen en bereikte Londen na een avon tuurlijke reis. Daar zal lib" het thans niet beter hebben. Hij werd tot 3 jaar gevange nisstraf veroordeeld, zoo meldt het N. v.d. D. De Turksche lunch. Nu de Balkan elks attentie trekt, schrijft do Hotelhouder, is misschien de volgende be schrijving van een Turksche lunch wel in teressant. Het verhaal is van Mark Twain, te vinden in de New Pelgrims Progres. Nooit van mijn leven weer: een Turksche lunch. Het bereiden had plaats in een kleine lunchroom, bij den bazaar geheel open aan de straatzijde. De kok was grcmmelig, de tafel ook en van een laken was niets te be speuren. De man nam een hoopje worste- vleesch, plakte het rond een ijzerdraad en lei het op een houtskool vuur om gaar te worden. Toen het klaar was, legde hij het ter zijde. Een bedroefd kijkende hond stapte naar binnen en hapte er aan. Eerst had hij er aan geroken, en naar allo waarschijnlijk heid het stoffelijk overblijfsel van een kame raad herkend. De kok nam het hem af en lei het voor ons neer. Jack zei: ik pas— hij speelde somtijds poker en wij pasten alle maal. Toen bakte do kok een breede platte boekweitenkoek, besmeerde die goed met de worst en kwam er mee op ons af. Halverwe gen liet hij alles in het stof vallen, raapte het op, veegde het af aal1 zÜn broekspijp en lei het voor ons neer. Jack zei weer: ik pas, en wij pasten weer allemaal. Daarop deed hij wat eieren in een braadpan en stond intus schen vleeschrestjes uit zijn tanden te peu teren. Met diezelfde vork draaide hij de eie ren om en bracht ze ons. Op voorbeeld van Jack pasten wij weer a"en- We wisten niet meer wat te doen en hestelden dus een nieu we portie worst De kok kreeg zijn ijzerdraad en worstvleesch, spuwde in zijn handen en ging te werk. Toen gingen wij als één man aan den haal. Ziedaar wat ik weet omtrent Turksche lunches. Ongetwijfeld is het heer lijk eten, maar er zijn eenige bezwaren nan verbonden De auto-bandieten. Den 3en Februari zal het reuzen-proces tegen de bende Bonnot, Garnier, Carrouy en hun handlangers begonnen worden voor het hof van assisen van Parijs. Er zijn 21 beschuldigden, 157 getuigen a charge en 150 getuigen décharge. De 567 vragen, welke de jury zullen worden voorgelegd, zijn reeds opgemaakt. Het geheele proces zal minstens zestien zittingen duren, waarvan er vier gewijd zullen worden aan de ondervraging der beschuldigden, zes aan het ge tuigenverhoor, bestemd voor den eisch van het openbaar ministerie, drie voor de pleidooien, een voor de beraadslagingen der jury en een voor de uitspraak. Daar al de beschuldigden niet binnen do gewone afperking kunnen geplaatst worden, zal een bijzondere afsluiting voor hen gemaakt worden. Alle mogelijke voorzorgen zijn genomen, ter wijl een sterke ordedienst wordt ingericht. Het parket heeft naast de elec.trische verlichting een gasverlichting doen aanleggen, wijl men, inge val het electrisch licht eens mocht uitgaan, van den kant der woeste bende alles te verwachten zou hebben. Een wijze voorzorgsmaatregel is nog, dat alle bewijsstukken, die te zamen een heel arsenaal vormen, in een sterke kast opge sloten z(jn. Fabre, de procureur-generaal, zal zelf den zetel voor het openbaar ministerie in nemen. Ten gevolge van het groot getal beschuldig den en getuigen zullen slechts een dertigtal be langstellenden de zittingen kunnen bijwonen. Aantal couranten in sommige lauden. Een Parijsche journalist heet een interes sante karwei te hebben verricht, aldus schrijft de correspondent van de „Tel." te Londen d.d. 8 Januari. Hij moet eens zijn gaan navorschen, hoeveel couranten er in de verschillende landen der we reld worden uitgegeven. Mij is niet bekend, wel ke Fransche courant zijne bevinding publi ceerde, maar volgens een bericht in een der Londensche avondbladen, moet hy tot de con- clucie zijn gekomen, dat in zijn eigen vaderland de meeste couranten en tijdschriften verschij nen, namelijk 8940. Op Frankrijk volgt Duitsch- land met 8050. Engeland ia op die lijst no. drie met 4329, terwyl Italië er 3068 heeft, België 2023 en Rusland 1661. Zijn de cijfers juist, dan komt eigenlijk de lauwertak van de „Koningin der aarde" aan de Belgen toe, doordien zij naar verhouding van hun zielental de meeste couranten hebben. Ik heb dat voor die genoemde landen ©ens uit gerekend, aan de hand hunner laatste volks telling. En ziedaar myn resultaat: België 1 courant op 3,715 inwoner» Frankrijk 1 Duitschland 1 Engeland 1 Itlië 1 Kusland 1 4,428 8 065 10,479 11,306 102,312 Siam schijnt er het armzaligst aan toe te zijn, met slechts een enkele courant voor al zijn 6,230,000 inwoners. Geen wonder, dat men daar zulke lange ooren heeft. En zoodra Siam er nog een courant bij krijgt, dan kan het zich weer op een andere tweeling beroemen. .Vier maanden dwangarbeid voor een luio huisvrouw. De Londensche rechters schijnen niet be paald zachtaardig om te springen met luie vrouwen, die haar huishouden op schromelijke wijze verwaarloozen. De magistraten van het district Exeter kregen Woensdag te doen met een zekere Margaret Whatley, die, volgens haar man, „met geen tien paarden uit haar bed was te krijgen" en de twee kinderen schandelijk ver waarloosde, voor welke feiten zij dan ook te recht moest staan. De man van de slaapzieke dame verklaarde als getuige, dat zij op 26 December naar bed was gegaan en dat hij haar niet eer op de been had gezien dan op dat oogenblik, voor de gestrenge heeren rechters. Men had hem aange raden om haar eenvoudig geen eten te geven, maar dat kon hy niet over zijn hart verkrijgen. Voorzoover hij wist, mankeerde zijn vrouw in 't geheel niets. Ze was alleen maar „beestig wa daarop velden de Edelgestrengen vonnis en stuurden de vrouw voor vier maanden naar ©en gevangenis, om daar dwangarbeid te ver richten. Aan een dokter zial worden verzocht, baar goed waar te nemen en te verzorgen, in de hoop, dat geregeld werk de blijkbaar niet recht wijze vrouw weder in 't bezit harer gees telijke en lichamelijke vermogens zal stellen. De ondergang vau een Industrie. Het sluiten van de sardine-fabrieken in Bretagne heeft al dadelijk een terugslag aan een ander gedeelte van de Fransche kust en wel te Duinkerken, Trouville en Hon- fleur. Sedert een jaar of tien voorzagen de visschers uit die plaatsen de Bretonscho conserven-fabrieken van sprot, die zij van half December af wanneer de visch uit het noorden naar zuidelijker water begint te komen in het Nauw van Calais en in den Atlantischen Oceaan vangen. De Duin kerker visschers vingen gewoonlijk gedu rende de maand, dat de vangst duurde, een millioen kilogram sprot, die dan ook voor een goed doel de sardinen in de blikjes vervangt. Dit jaar is de sprot aan do Fran sche kust laat maar overvloedig. Maar de visschers laten de visch voorbijtrekken zon der een poging ze te vangen: de fabrieken willen geen visch meer hebben. Alen kan zich voorstellen welk een schade do toch al niet rijke visscherbevolking van Duin kerken en ook die van Trouville en Iion- fleur hierdoor lijden. En het ziet er tot dusver niet naar uit, dat de eigenaars der thans gesloten fabrie ken in Bretagne op hun besluit zullen te rug komen en hun bedrijf hervatten, al willen de visschers in dat besluit vooral bluf zien. Het is een koppig volkje, die Bretagners en ze zijn nog niet veranderd sedert Brizeux, den zanger van zóóveel schoonheid in Bretagne, van hen schreef: La race aux longs cheveux, Que rien ne peut dompter quaud elle a dit: „Je yeux", of, wat op hetzelfde neerkomt: ik wil niet. Wat de Bretonsche visschers niet willen is visschen met draainetten, al is reeds ver schillende malen uitgemaakt, dat ze voor, de vangst veel beter voldoen dan de oude primitieve rechte netten. De visschers zijn bevreesd, dat ze met de nieuwe netten zoo veel visch zullen vangen, dat de fabrieken die niet kunnen verwerken en de visschers dus inet een deel van de vangst zouden blij ven zitten. En ze gelooven niets van de wering der fabrieks-eigenaars, dat in dat geval de fabrieken uitgebreid zullen wor den. De visschers zien in het besluit der. eigenaars om hun bedrijf stop te zetten niets dan een poging om pressie te oefenen op de regeering ten einde te verkrijgen: ver hooging van het invoerrecht op Spaansche en Portugeesche visch in blik; opheffing van het verbod om draainetten te gebrui ken. En met het Jübruik van deze netten zeggen de visschers, zal er weldra een tijd komen, dat er niet langer werk voor ieder een is. Zij herinneren aan de vergadering van do gemengde staats-commissie, welke commissie benoemd was om de middelen te bestudeeron waardoor de crisis in het sar dine-bedrijf weggenomen kon worden. In die vergadering van 2 April werd door den! voorzitter aan de vertegenwoordigers der,, fabrikanten gevraagd of zij zich verbinden wilden om onder alle omstandigheden 'te gen een minimumprijs alle gevangen visch'! te koopen. De fabrikanten antwoordden, dat zij die verplichting niet op zich wilden ne men. De visschers van Douarnenez, Con- carneau, Quiberon, Croisio hebben gezegd liever voor vreemde fabrikanten te gaan' werken dan toe te geven aan den wenself der ^fabrikanten, dat er met draainetten ge vangen zal worden: „nous ne désarmorons ni notre obstination ni nos barques" hebben ze gezegd. En zoo de regeering soms aan de pressie der fabrikanten mocht toegeven; en het verbod op het gebruik van draainet-' ten opheffen, dan, zoo zeiden zij, zal ons eerste werk zijn, die tuigen op straat te verbranden. Zooals wij reeds gemeld hebben dringea daarentegen do visschers van St. Guónolé en Penmarch aan op vergunning om van de nieuwmodische viscknetten gebruik te maken. N. R. Ot. In deze rubriek volgen dus de raadsels 8 tot 4 ran den nieuwen wedstrijd. Ik hoop dat er telen zullen meedoen, heel wat meer dan de ter ige maal, toen er veel bekende namen ont maken. Ik heb voor prijzen mooie teeken- en kleurboeken uitgezocht, o. a. de bekende „wit °P zwart" kleurboeken, die ge allen wel eens &®zien zult hebben. De wedstrijd is dus alleen voor de lezertjes lezeresjes van het Zondagsblad en niet voor 9 ouderen, zooals wel eens is gebeurd. Bij de °hlossingen moet ge daarom behalve uw naam woonplaat» ook uw ouderdom opgeven en ik wd u nog een» er aan herinneren, dat ge de "blaasingen pas moet inzenden, als alle raadsels '^schenen zijn en dan al de oplossingen tege- .UK Ge weet het adres en alwie raadsels wil '"'-enden of verhaaltjes, is welkomj als ze ge- ll«t zijn, worden ze geplaatst. ANECDOTE N. j eerste gedachte. Kareltje: „Ma, is het tah waar, dat in New-York de huizen, dertig i "«eer verdiepingen hoog zijn?" jjatria: «Ja, Kareltje!" O1*' wat Ea* Pittig zyn om de leuning naar beneden te glijden 1" Kindermond. Oom Frans zou komen logee- ren en mama had haar jongste lieveling op het hart gedrukt geen aanmerking te maken op het hoofdhaar van oom. Oom Toon kwam en Pietje mocht 's mid dags mee aan tafel zitten. De bengel bleef oom echter maar aankijken, zonder een woord te zeggen. Oom werd hoe langer hoe zenuwach tiger, en kon het eindelijk niet langer uithou den. „Maar jongen, waarom zit je mij zoo voortdurend aan te kijken I" „O oom, moe had gezegd, dat ik niet over uw haar mocht spreken, maar u hebt in het geheel geen haarl" Bescheiden. Dame tot haar dienstbode op het station„Kaatje, hier is geld, nu neem je twee kaartjes naar Amsterdam, een tweede en een derde klas!" Kaatje: „Maar juffrouw, wanneer u derde klas wilt reizen, behoeft u voor mij geen kaartje tweede klas te nemen, dan wil ik graag met u derde klas reizen !n Voornaam. Ambtenaar (tot een dame, dia een spaarbankboekje verlangt op den naam Burck). Wordt die naam met, k of c k geschreven? Dame. Met een enkele k is het voldoende, 't is maar voor mijn dienstmeisje. probeeren van die stokjes een woord te maken, hetwelk iets aanduidt, dat ge gaarne ©et. 9. 10. Vul de puntjes aan en ge krijgt een spreekwoord m.en.e.g.n..od. 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 O Tweede opgave van den nieuwen wedstrijd. 8. Ge neemt 16 lucifersstokjes, kunt ge daar viif vierkantjes van vormen Nu moet ge eens De middelste lijn in dit raadsel, hetzij van boven naar beneden gelezen of van links naar rechts vormt den naam van een stad in Over- y'sel. De andere regels van boven naar beneden beduiden 2: een getal; 3: een hertogdom in Duitschland; 4: dingen, dio op hot veld groeien: 6 weer een getal 7: een dorp in Utrecht; 8: een visch. A N A N 0 1 A A A A N R R R R N N E R R R 1 E N H E E B E 1: een kostbare delfstof; 2: den naam van een maand; 3; een inwoner van een landstreek in Frank rijk. 12 Mijn eerste is een boom Mijn tweede een maat. Mijn geheel de vrucht van mijn eerste- 13. Ik ken een woord van tien letters, dat) by de meeste menschen een aangename herinv nering wekt. 1, 9, 3, 6 is een vrucht; 4, 5, 2, 8 is een insect; 10, 8, ,2 9, 6 is een meisjesnaam. 14. tri tri tri tri f tri tri tri tri Wat moet dit beteekenen? In bovenstaande figuur komen in de lijnen 1, 2 en 3 dezelfde woorden voor als in de lünan i 4, 5 en 6. De letters, die er in voorkomen, heb :k aangegeven. Ze duiden naris O. D„ Haarlem. De volgende week krijgt antwoord in deze rubriek. DE KAADSELREDAOTEUR

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 5