JSfe Nagekomen berichten. Van' Hou ten's Cacao lfU BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS Uir DEN UM1KEX. DE SPAARNEBANK STADSNIEUWS. AMSTERDAWSCHE BEURS. 'ifu «7/« belast zich met de uitvoering van effecten-orders. OVERZICHT. KOERSEN VAN HEDEN, 13 JANUARI m/, WU f NIEUWE GRACHT 98, HAARLEM, BUITENLAND. Eiken dag wordt RONA meer gewaardeerd. Het aantal geregelde gebruikers neemt voort durend sterk toe. Hun goede voorbeeld kan met gerustheid door iedereen worden gevolgd. Daar men voor een heerlijken kop chocolade van RONA minder noodig heeft dan van andere soorten, is zij zoo bizonder voordeelig in 't gebruik. Velen hebben dit reeds door ervaring geleerd. In den Schouwburg. Eerst wat van den oorlog.... voor zoover reen het nog oorlog noemen kan. Oorlog is het eigenlijk niet meer, even min vrede. En de vredeshandelingen te Londen zijn op, een dood punt. Dat is vooreerst al een rare toestand, waar in de mog--. "heden verbetering willen bren gen door een collectieve nota in Constantino- pel, maar.... de mogendheden zélf zijn het op flit punt ook alweer niet eens! Ir.iusschen is, zooals we al meldden, het zwaartepunt van den toestand verplaatst. In rlaats van een nieuwen oorlog tusschen Tur kije en de Balkanmogcndheden dreigt een hieuwen oorlog tusschen Bulgarije en Boe- menie. „Do gebeurtenissen volgen elkaar zoo snel op. zegt de correspondent van het „Ber. Tage- blatt" te Boekarest, dat de beslissing spoedig komen zal. Men beschouwt hier in Boekarest de cisehen van ltoemenië zeer gematigd en al leszins gerechtvaardigd, gezien de neutrale houding van Roemenië tijdens den oorlog. Zouden de Brie-aren. zoo zegt men hier, wel zoo verrassend snel hebben kunnen optreden, wanneer toendertijd een Roemeensch leger de Bulgaarsche Do''-mdsoha had bezet? Voor de ze houding der Roemenen moet Bulgarije na zijn kolossale gebiedsvergrooting zich dank baar toonen. Het Roeineensehe volk vraagt thans een stemmig: Wat is het loon voor onze vriend schappelijke houding, waardoor wij den Bal- ikanbond niet weinig begunstigden. Zullen wij 'als dank niets bekomen, terwijl onze nabuur, dank zij het feit dat wij hem kalm lieten begaan, zich aan land en inwoners zal ver rijken? Honderdduizenden van onze landslie den komen na het sluiten van den vrede on- jder Bubmarsche heerschappij en voor dezen hebben wij op de eerste plaats te zorgen. Verder moet Bulgarije ons het stuk Karwana- Sil.stria van de Bulgaarsche Dobrudsiha af staan, hetgeen reeds bij het verdrag van Ber lijn aan de Roemenen werd toebedeeld, en waardoor het alleen mogelijk is, dat wij een sterke grensverdediging maken. Zoo spreken alle Roemenen zonder onder scheid van partij of stand. Alles is gereed en Roemenië is er van overtuigd, dat het om zij ne gematigde en gerechtvaardigde eischen de sympathie van de meeste groote mogendheden op zijn zijde heeft. Maar Roemenië weet ook dat het in de eerste plaats moet steunen op sen goed uitgerust en geschoold leger. Men verwacht hier dat de beslissing na het Roemeensche Nieuwjaar (13 Januari) vallen lal en zoo Bulgarije dan nog geen bevredi gend antwoord gegeven heelt, zullen de ba jonetten leslirsen. Er zijn ook reeds maatregelen getroffen, dat, wanneer het tot vijandelijkheden komen zal, eeu ministerie uit alle partijen zal ge vormd worden. De koning heeft den wensch uitgesproken dat in dit geval alle partijen in de regeering zullen worden opgenomen." Intusschen meldt een Reuterbericht uit So fia, dat wij aan de Maandag Ct. ontleenen: „Volgens de laatste berichten schijnen de betrekkingen tusschen Bulgarije en Roemenië serder lichtelijk verbeterd. Men hoopt, dat de onderhandelingen tusschen Danef en Mishu gemakkerlijker zullen zijn dan die met Jo- uescu, die, paar men vertelt, Danef onom wonden zou verweten hebben de beloften, die deze bij zijn reis naar Boekarest gedaan dad, niet te willen houden. Danef zou daarop aan zijn regeering verklaard hebben, niet lan ger met Jonescu te kunnen onderhandelen en s-andaar de vervanging van den Roemeen- schen gevolmachtigde. „Men zegt, dat de Roemeensche regeering de uitvoering van iederen militairen maatre gel verdaagd zou hebben tot de nieuwe be sprekingen tusschen Mishu en Danef." Hieruit blijkt onzen lezers ook, dat Danef, de Bulgaarsche onderhandelaar, zijn zin heeft gekregen, en de Roemeensche onderhandelaar te Londen vervangen is. In FRANKRIJK is een plotselinge partieele minister-crisis uitgebroken, die een zeer pi kant smaakje heeft. Millerand, de minister van oorlog, ia af getreden. En wel omdat hij.... zonder aanzien den per soon» rechtvaardigheid betracht heeft l Hoe kan dat, zal men zeggen? Aldus: men kent uit de Dreyfus-historie den kolonel toen overste du Paty de Clam, die het onderzoek tegen Dreyfus leidde eni heel overtuigd was van de schuld van dezen man? Deze kolonel du Paty de Clam viel, nadat de herrie van Zola en anderen Dreyfus had teruggehaald van de deportatie, natuurlijk in ongenade. De kolonel werd op nonactiviteit gesteld en zelfs, op grond van allerlei stuk ken ook niet toegelaten in de landweer. Tegen dit laatste dat een soort van ont- eering was protesteerde du Paty de Clam I en na een jarenlang slepend gehouden onder- zoek, is nu overtuigend gebleken dat.... de stukken die zijn ongenade ten gevolge heb ben gehad, vervalscht zijn! Inderdaad: vervalscht! Men zou nu zeggen: daar moet de heele wereld, die zoo'n kabaal maakte toen de Joodrrche officier Dreyfus veroordeeld werd op naar het heet vervalschte stukken, nu toch wel weer in verontwaardiging losbar sten 1 Wclneen! Du Paty de Clam werd door minister Mille rand als daad van rechtvaardigheid hersteld als "kolonel der reserveen in plaats van het toe te juichen dat de man, die op vervalschte stukken veroordeeld werd nu in eere kan worden hersteld, is heel de oude Dreyfus-bende op haar achterste beenen gaan staan! En zelfs de kabinets-ministers hebben aan die kabaaimakerij niet kunnen weerstaan: de Joodsche ma^onnerie die Dreyfus heeft be 8chermd, kon de rehabilitatie van een van diens tegenstanders niet zetten, en Mille rand is moeten aftreden wegens deze daad vanrechtvaardigheid! Of 't nog een zoodje is in Frankrijk, dat zóó iets mogelijk is! Een ergerlijke poging tot moord. Zoo moet genoemd worden de gruwelijke manier, waarop de Hongaarsche edellieden op het oogenblik den voorzitter der Kamer, tien bekenden graaf Tisza. behandelen. Nadat Tisza geluktrig is ontkomen aan het revolverschot van een aer afgevaardigden, dagen nu Al de groote lieden der oppositie hem een voor een uit ten duel, in de hoop hem zoo onschadelijk te maken. Reeds heeft Tisza zijn zesde duel gevoerd maar... geen van de zes is er zonder kleerscheuren' afge- •komen! Ofschoon Tisza 72 jaar is, aan één oog blind en geplaagd door de rheumatiek, heeft hij 'die een geweldige schermer is 1 al zijn tegenstanders tot dusver danig hun vet gegeven, en de heeren zitten alle zes met verbonden gezichten of armen thuis I Intusschen is de manier der Hon gaarsche oppo:i'ieleden zoo barbaarsch, dat zelfs de oppositiepers er verzet tegen aan- teekent Een romantisch verhaal. Een romantische geschiedenis, vertelt de New-York Herald, zou zich in Texas heb ben afgespeeld. Voor liefhebbers van der gelijke griezelverhalen geven wij het, zon der echter voor de waarheid te durven in staan. Twintig jaar geleden stond de eigenaar van de hoeve Hony Grove in Texas, de jonge Ziegland op het punt met Mathilda Tichnar in het huwelijksbootje te stappeü, toen hij plotseling alle betrekkingen met zijn verloofde afbrak. Haar broeder wilde haar wreken en legde zich op het goed van zijn vijand in hinderlaag. Hij schoot op Ziegland, toen deze onder een boom stond. De kogel trof Ziegland even aan het hoofd en bleef in den stam steken. Toen de moordenaar zijn slachtoffer val len zag, meende hij den man, die zijn zuster verlaten had, gedood te hebben, en beging zelfmoord. Ziegland genas echter spoedig van die lichte verwonding en huwde een rijke weduwe. Eenige dagen geleden wilde nu Ziegland den boom, waaronder eens op hem gescho ten was, vellen. Daar de stam echter te dik was om met de bijl neergehakt te worden, besloot men een zwakke lading "dynamiet te gebruiken. Een ontploffing volgde, en doodelijk gewond viel Ziegland daarbij ne der. De doktoren onderzochten den doode en bevonden, dat de in den stam zittende kogel door de kracht der ontploffing voort- geslingerd was. Dezelfde kogel, die voor twintig jaar zijn ontrouw wreken moest, was nu in den schedel van Ziegland doorge drongen. DE TWEEDE KAMER- VERKIEZINGEN. Zondag is te Zaandam in de vergade ring van het comité van vrijzinnigen, de heer Frans Netscher, vrijz-dem., wethouder te Velsen, met algemeene stemmen candi- daat der vrijzinnige partijen voor de Tweede Kamer in dit district gesteld. NATIONAAL COMITÉ TER BEVORDE RING DER KATHOLIEKE PERS. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft de statuten goedgekeurd van het onlangs gerichte nationaal comité ter bevordering der Kath. 'Pers en tevens tot geestelijk adviseur van dit comité benoemd den Z. Eerw. heer J. B. W. M. Möller, rector van het St. Maria-ges'icht te 's Gravenhage. Naar wij vernemen bestaan er plannen bij het comité om binnenkort in verschillende steden van ons land groote propaganda-ver- gaderingen te beleggen, waarop door be kende Katholieke sprekers de noodzakelijk heid eener bloeiende Katholieke pers in ons vaderland zal worden betoogd. Voor de uitvoering van deze en nog vele andere plannen is echter veel geld noodig en aangezien de geldelijke steun tot nu toe slechts schaars toevloeide, verzocht ons het comité nogmaals een beroep te doen op de liefdadigheid der meergegoede Katholieken, aan welk verzoek wij hierbij gaarne vol doen. Groote bodragen worden niet gevraagd; elke gift, hoe klein ook, is welkom. Giften worden gaarne ingewacht bij een der volgende bestuursleden van het comité, bij wie men zich ook kan opgeven als lid van het comité tegen een jaarlijksche bij drage van t' 1 minimum: G. J. H. Pelster, voorzitter, Den Haag, v. Blankenburgstr.. 169; Jules Pillot, secretaris, Zundert (bij Breda); W. P. Thijssen, penningmeester, den Haag, J. P. Coenstraat 44; J. F. Bak, Alk maar, Noorderkade; J. van Beek, Zundert (bij Breda); W. C. F. v. Hest, Rotterdam, Binnenweg 17; J. C. Koot, Rotterdam, Sta tionsweg 34; J. W. Lantman, Deventer, Ach ter den Heuvel; Ed. Pelster, Den Haag, v. Blankenburgstraat 169. BI.OFMFNDA AL. Gevonden en terug te bekomen bij H. Vis, Bloemendaalscheweg 22, te Bloemendaal, een kinderhandschoen; een sleutel van een lip slot en een zweep, aan het bureau van politie te Overveen; een damesportemonnaie met inhoud. HEEMSTEDE. R. K. Volksbond. Gisteravond hield onze afdeeBng hare jaarvergadering welke door de Harmonievereeniging op vroolijke wijze geopend werd. Door den secretaris zoo wel als door de secretarissen der onderafdee- lingen werden keurige jaarverslagen uitge bracht, waardoor we een zeer goed overzicht- kregen over den algemeenen toestand onzer organisatie. Het bleek dat dit nogal bevredi gend was. Inmiddels was Rector Stroomer, Centraal Adviseur ter vergadering gekomen die na een hartelijke verwelkoming onder luid applaus zijne rede begon. Na de beste wenschen bij de wisseling' des jaars voor ons persoonlijk te hebben uitge sproken sprak zijn Eerw. den wensch uit dat 1913 vooral voor onze afdeeling een voor spoedig jaar moge zijn. Allen moeten we hier toe mede werken door trouw vergadering-be zoek en steeds propaganda voor onze zaak te maken. Spreker wees ons verder op de vele belangrijke gebeurtenissen welke 1913 vooral voor ons zullen kenmerken. Vooreerst het 25 jarig bestaan der vereeniging op 2o Paaschdag. Deze gebeurtenis vooral mag onze aandacht niet ontgaan. Spreker wekt ons op alle mede te werken om dit in alle op zicht feestelijk te doen zijn. 1913 brengt vervolgens de viering onzer 100-jarige onafhankelijkheid. We zullen als echte Oranjeklanten blijde herdenken den dag dat Prins Willem van Oranje hier aan wal stapce en zoodoende de eerste stap tot onze vrijheid deed. 1913 herdenken we, dat het 1600 jaar gele den is sinds het edict van Milaan werd uit gevaardigd ons het recht verschaffende voor onze beginselen uit te komen, onze eere dienst in het openbaar uit te oefenen, en ons vele andere voorrechten bracht Laten we, gebruik makende van die rechten ons vor men tot echte Roomsche menschen, gaan we ala flinke Katholieken krachtig voor waarts. Dan zeide spreker zal even als aan Constantijn bewaarheid worden: „In 'tteeken des kruises zult gij overwinnen." De voorzitter vertolkte den dank der ver gadering. Verder had deze bijeenkomst een meer huishoudelnk karakter. i)e Eerw. Ad viseur erkent met blijdschap de Godsdienstige vooruitgang onzer afdeeling. (Opgegeven door „DE SPA ARNEBANK", Nieuwe Gracht 98 (Telefoon SU88). Alhier). Koersen van lal ere ongeveer 2 uur ko en. **/ie 26 223/,K 243/J 66 v/, 106 lü2 4 14 6o3 1563/. 130 661 - 78»,8 661 89 221 881/, 1721/g 128 Vit Amalgamated 1 741/s Smcüiag en Ref. 72 Comm. Car eu poundry 641/ Common Erie 8U/2 romnion Kansas City 26i j Common Marine a 413/ie Pref. Marine •- I 191 2 2e Pref. Mexican 268/8 Common Misouri 288/s Common Pitisb. Coal a 23 Common South. R. 2713 iK Common Denver a - 22/, Common Rock Island C 5*7/l6 t ommon Steel 6615/i6 Common Topeka - a 106 Common Union a 162 ommon Wabash 4 i'ref. .Wabash a 14 Non. Petroleum 662 ■jew. Vo.--.t--nfa.mlen a 1568/, Actions Vorsten'anden 13U H/i pCt. N. W. S. 661', 3 pCt Cert. N. W. S. 783/8 Common Peru a 1H/, Pref. Peru M 651/, Bindjey I 89 Amsterdam Rubber 4 2z0i/2 Nederl. Rubber a j 1 8«i/2 Ge.ons. Petro'eum j 8 222 Orion I 86 Gew. Dordlsche j V 1731-2 In:;m. Rum. Petr.j a 12»i 2 United Clear i A 493/, Prolongatie 31 2 HET AFTREDEN VAN MILLERAND. Onze particuliere correspondent te Parijs seint ons naar aanlèiding van het aftreden van Millerand en de benoeming van Le brun tot Minister van Oorlog. Gisteravond had ik een onderhoud met verschillende personen uit de leidende di plomatieke kringen nopens de benoeming van Kolonel Lebrun tot opvolger van Mil lerand. Men is er van overtuigd dat Le brun als Minister van Oorlog niet zal aan blijven. Weliswaar is Lebrun oud-officier en heeft menige redevoering in de Kamer hem doen kennen als een man die van de leger toestanden goed op de hoogte is en zonder twijfel onder de gegeven omstandigheden de aangewezen man ter vervanging van Mil lerand, doch de algemeen heerschende mce- ning is dat het slechts voor korten tijd te doen is en dat Millerand weer spoedig in het Ministerie der „koppen" zijn plaats zal innemen, wanneer Poincaré den 17en Janu ari a.s. tot President der Republiek geko zen zal worden, dan is het meer dan waar schijnlijk dat hij bij de vernieuwing van het Kabinet zijn vertrouweling Briand tot leider van het Kabinet zal benoemen en dat dan wederom Millerand als Minister van Oorlog zal optreden.! Wordt Poincaré niet gekozen dan blijft hij Minister-president en dan zal hij onge twijfeld op 18 -Januari Millerand terugroe pen en het Ministerie in zijn ouden vorm herstellen. Men verzekerde mij dat bij de besprekin gen die gistermiddag in den Ministerraad plaats hadden, wel degelijk deze gedacliten- gang is gevolgd en dat men het oog op den waarschijnlijken toestand heeft gehou den en daarom geen buiten het Kabinet staand man als Minister van oorlog aange wezen is, zooals b.v. Generaal Jaffre, die daarvoor het eerst in aanmerking zou zijn gekomen. Door dezen loop van zaken zal het aanzien van het Ministerie Poincaré niet geschaad woruen. Poincaré zal al het moge lijke doen om zijn medewerkers te behou den. Telegrammen uit de BcrUjnaehe, Parftsehe en Londenaehe ochtendbladen van heden. (Speciale dienat van de N. Haarl. Crt.) (Nadruk v TURKSCHE PLANNEN. KONSTANTINOPEL, 13 Januari. De Minis terraad heeft besloten tot het bijeenroepen van een algemeene nationale bijeenkomst on der voorzitterschap van Kiamil Pasja, waar aan alle Turksche politici zouden deelnemen. Der vergadering zou worden voorgelegd of de Turken de beëindiging van het Balkart- conilict aan de mogendheden moeten over laten, dan wel of zij den oorlog weer zou den voortzetten. KONSTANTINOPEL, 13 Januari. De gis teren gehouden ministerraad heeft besloten do beslissing over oorlog of vrede aan een Nationale vergadering over te laten welke zal zijn samengesteld uit de Ulemah's hefe hoofd van den Mohammedaanschen gods dienst, alle senatoren, vertegenwoordigers van wetenschap en handel, en ervaren personen. De vergadering zal bijeenkomen op een door den Sultan te bepalen plaats. Kiamil Pasja zal een uiteenzetting geven van den toestand en aan de vergadering de vraag voorleggen of de Turken zullen toegeven ol' verder zul len strijden- DE SNEEUW. Een evenement is toch zoo'n sneeuwbedek- king. De stad is geheel veranderd. Niet al leen herkent men haar nitzicht niet meer, maar ook is zij geheel uit d'r gewone sleur. Zaterdagavond was het al beginnen te sneeuwen: eerst langzaam en met fijne vlok jes, die door den scherpen wind ongemerkt door de kieren en tochtgaatjes van ramen en deuren werden gejaagd, terwijl de kachel knapperde en heerlijk gloeide in den ge- zelligen kring. Wanneer men om een uur of elf naar buiten tuurde, dan zag men dat de stad in witten dons werd gehold en voelde men dat het nu „volop" winter werd. De Zondagochtend bracht een heel witte stad en een vinnigen, kouden wind, maar deze ging in den loop van den dag wat luwen. Voor de jeugd was de in een wintertuin opgetooide stad een dorado. Langs straten en pleinen en parken was het een juichen en joelen en glijbanen maken en sneeuwballen gooien, wanneer geen blinkende knoopen te zien waren van politie-agenten, dat het een aard had. En de onderen genoten mede van de pret der jeugd of dachten, voorals des morgens bij het naar de kerk gaan, aan het bekende: Dodr ongebaande sneeuw te gaan, Hoe leutig is't, hoe leutig, van Guido Gezelle. Langs tramrails en in de drukke straten werd het smettelooze wit weldra een vieze brei, die grauw en gul opspatte tegen je klee- ren en hardnekkig aan je schoenzooien bleef kleven. Nadat des morgens de pekelwagen een reis langs de Ceintuurhaan had gemaakt, konden de wagens der E.N.E.T. geregeld rijden en werd de dienst niet noemenswaard meer on derbroken. 't Verkeer der E.S.M. tusschen HaarlemAmsterdam en HaarlemZand- voort, liet niets te wenschen over. De eerste trein vertrok nit Haarlem, voorafgegaan door een pekelwagen. Deze behoefde verder op den dag niet meer gebruikt te worden. De stoomtrammen en treinen brachten het er minder goed af. Van de trams naar Lei den en die naar Alkmaar vielen verschillen de uit en reden met zeer veel vertraging. De paardentram heeft niet gereden. De treinenloop was tot gisteravond een unr of vijf geheel in de war. Vooral in de ochtenduren en des middags vertrokken en kwamen treinen binnen met een unr of meer vertraging dikwijls. Enkele treinen waren uitgevallen. De buitenlandsehe treinen liepen vrij geregeld. Voetbal werd er natuurlijk niet gespeeld en dit alleen reeds is in staat om Haarlem op een Zondagmiddag een geheel ander uiterlijk te geven. De voetballers eu een menigte toe schouwers waren echter op een andere plaats te vinden, n.l. Op 't Kopje. De sneeuwval bracht ook gisteren in her innering hoe in de laatste jaren op den weg van ,,'t Kopje" naar Dnin en Daal, aan „bob- slee"-sport werd gedaanen een buitenge woon groote menigte menschen begaf zich gisterenmiddag alzoo naar Bloemendaal, waar nu de rust van 't Duinlandschap gebro ken werd door de woelige levendigheid van tallooze sportliefhebbers. Langs de geheele baan, die „hegleden" werd, was het overvol van menschen, en herhaaldelijk ging er een schreeuwend gelach op.... Want vermake lijk is die glijbeweging op 'tKopje buitenge woon. Onze voetbalhelden ziet men dan met even groote sporthartstocht, op sleedjes lig gen en al maar naar beneden rennen; maar het vermakelijke is, dat ieder oogenblik een rechtglijdende slee plotseling met een andere in botsing komt, waarvan natuurlijk de meest lachwekkende „panieken" het gevolg zijn. Wanneer de toeschouwers aan heide kanten van den weg zich wal meer ter zijde hielden, de baan dus veiliger was, zou er nog veel beter kunnen gesleed worden, zou er inder daad van echte bobslee-sport sprake kunnen zijn. De trams waren gistermiddag natuurlijk hij iederen dienst stampvol. Gisteravond was de groote glijbaan nog ex tra verlicht, en was ook de belangstelling weer heel groot. Het wordt met de jaren een steeds aardiger attractie. SNEEUWRUIMEN. In verband met den Zondag werd door den gemeente-reinigingsdienst gister slechts het lioog noodige werk gedaan, dat zich bepaalde tot zeer geringe werkzaamheden. Hedenmorgen om vier uur echter tverd met sneeuwschoppen en -ruimen begonnen eerst op de hool'droutes, waar de trams doorloo- pen en daarna op de andere. Om 7 uur he denmorgen werden 116 losse werklieden in dienst genomen en gingen deze de ploeg vast volk, versterken. „In Rok"Rott. Tooneel- gezelschap. Een brutaal heerschap dat echter zichzelf wél weet te gedragen en aan te passen aan allerlei toestanden, kan, door de omstandig heden geholpen, mits hij maar een goedzit tende rok weet te dragen en handig is, zelfs van kleermakersknecht minister wor den Hij hoeft niets te weten, hij praat anderen maar na, hij dringt zich maar in, dan is de toekomst hem. Op welke toestanden eu instellingen zo* deze „satyre" want „In Rok" heet een „satyriek blijspel" toch. wel gemunt zijn? Waar zou het fond van waarheid schui len, die een charge als dit stuk is, ais „satyre" rechtvaardigt? Wij ge.ooven ner gens. Trouwens, de schrijver blijft zichzelf niet gelijk en het brokje romantiek dat hij in zijn „satyre" heelt geweven, blijkt er eigenlijk de hoofdzaak van te worden. Het vierde bedrijf, waarin de romantiek verstijft door een allerakeligst en onver wacht cynisme, van den hoofdpersoon van het stuk, is daardoor ook een mislukt slot geworden. Maar ais amusementsblijspel, als dolle klucht, is dit stuk (dat we toch geen „sa tyre" kunnen vindenj een aileiiardigste avondpasseering. De kleermakersgezel met 't goede figuiu en veel brutaliteit, die met een onnavolg baar „sans-gène" en met weerga.ooze bruta liteit bij een geldprotz op de avondpartij komt... doordat hij een mooien rok goed weet te dragen, die kennis maakt met een minister en dezen imponeert door han dig een onuitgegeven sociaal werk te weten op te dreunen, die onder een valschen titel zelfs afgevaardigde wordt en minister, en ten slotte op de meest cynische wijze de dochter van den geldprotz, met eenige honderdduizenden weet in te palmen, wel, 't is een schitterende klucktliguur, te schitterender omdat de man voor zich zelf ernstig blijft. Van der Lugt Melsert maakte er een praehtcreatie van! En hij stond in een prachtig milieu: Poolman als de geld protz, de „Commerciënrat", en mevrouw Poolman als diens vrouw waren heerlijk, Henri Morriën als de halfgare von Gabl was om tranen te lachen, Nico de Jong, als von Silberberg meesterlijk, mevrouw de Jong—Wertwijn als Irene heel lief, en de overigen pasten allen, zonder uitzon dering in hun emplooi. Daarbij liep alles vlot en luchtig, en de schouwburg, die tot in alle hoeken overvol was, leefde mee met de aardige klucht en 't gelach en de vroo- lijkheid gezonde, prettige vroolijkheidl waren niet van de lucht! VERDUISTERING IN DIENSTBETREK KING. De tweede boekhouder der E. S. M., N. J. Platteel, is naar Amerika uitgeweken, een tekort van ruim 20,000 achterlatende. De man, die veel speculeerde, moet in ntoeilijk- i heden geraakt zijn en heeft, om daaruit te ge- raken, de safe van de E. S. M. in de Hnar- lemscke Bank geopend en daaruit het boven genoemde bedrag weggehaald. Platteel ge noot het vertrouwen van zijn chefs. De gesto len gelden behooren tot de waarborgsommen door de conducteurs gestort en die tot het ziekenfonds van het personeel. De belang hebbenden lijden echter geen schade, daar de maatschappij zich aansprakelijk stelt voor de 1 gelden. Platteel had tegen 21 December ver- i lof aangevraagd en die verkregen tot 2 Jan. i Hij is echter niet teruggekeerd en vertoeft thans in New-York.Enkele particulieren lij den ook schade door het geval. GARNIZOENSBERICHT. J De luitenant Coblijn van het le Depot Hu zaren alhier, wordt met ingang van 14 dezer gedetacheerd bij de Rijschool te Amersfoort. BURGERLIJKE Si'AND. Ondertrouwd: 13 Januari J. Reesei eu B. Cramer. Getrouwd: J. C. Hoogeveen en A. Af. v. d. Helm. Geboren: 10 Januari, d. van L. H. Stip hout— Zandstra. 11 Januari, z. van Ri. E. M. VerdeijenSchikkinger. d. van P. M. van Lommeiv. Duuren. 12 Januari, d. van J. G. M. v. d. Veldt—van Oplooi. 13 Januari, z. van J. C. Gover3Beenders. d. van A. Heijboer—Westerhoven. a van A. E. EickhornKool. Overleden: 11 Januari. J. Krammer, 4f j. A. L. Dyserinckstraat. 12 Januari. D. 1 maand, z. van D. Jacobs, Tuinlaantje. 0 A. A. v. d. Berg, 22 j. Linschotenstraat. 13 Januari. C. Kuijt, 78 j. Hazepaterslaan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2