NIEUWS UIT DEN WK. Irrigatoren M.J. SCHIPPER. KATHOLIEKEN! KOUSEN en WOLLEN GOEDEREN Depot van Wijnen. Uaison Antonio Agnilar TELEFOON 2400. MERENS en TIELEMAN (Damstraat 23) Stelen.Generaal, Advertentiën. Breukbanden, zeer sterk K.- VISSER voorheen Lucas en Verboog. aangesteld zijn tot Agenten der Bank voor Haarlem. 16 Januari per fust en per flesch bij P. BAGGERMAN S(taarne 114 HANDSCHOENEN Overschoenen. P. W. TWEEHUIJSEü, Barteljorïsstreat 27. Tel. 1770. Winferpanioffels» Sociale Berichten. S€heepvaartb8richt8n. Snort en Wedstrijden, Kiiim Niiitstmt 125. TELEFDIN 858. riem. g II BR. MEIJER, Groote Houtstraat 16. Alle overige artikelen a contant met IO°o Korting, uitgezonderd JAE6ERGQEDERER. De zaak wordt 's avonds om 8 uur gesloten. Café Restaurant Firma Kuijpers AMSTERDAM. Utrechtsche Hypotheekbank V|2 pCt. en 4 pCt, Pandbrieven in stukken van f 1008,-, f 500.- en f 100.- zijn te bekomen ten kantore van genaemde Heeren. hoek GED. OUDE GRACHT .-. Telefoon 116. Au Bon Marché „Noyons" HAARLEMHUSSEL. (HUISPERSONEEL EN ONGEVALLEN» .WET. geheel Compleet van af f 1,25 per stuk. f 1.50. Vcrkpijgbasp bij Leest geen liberale bladen meer DE MAASBODE, Dagblad voor Nederland met Ochtend- en Avond-editie. J. SCHIPPER'» Boekhandel tegen veel verminderde prijzen Contant, van BIJ fa. G. W. VON SCHMIT Zn. Oudst» Zaak v. h. Stationsplein N.B. Naast it Koninklijks Rljtuigfabrisk van den Heer BEIJNES. Voorschotten worden verstrekt aan «oliede personen- Gemakkelijke aflossing Bil lijke rente. Brieven onder No. 1607. Bur. van dit blad. to 's-GRAVEMHAGE. W. J. v. DRIL, CAFE „FLORA" HiLLEGOM. Dagelijksche Expeditie op WARMOESSTRAAT 17. De Directie der geeft bij deze kennis dat de Heeren Bankiers en Commissionnsirs in Effecten Do Dirsctis Mr. L. VAN LIER. Jfir. H. i. M. VAN ASCH VAN WIJCK. Verkrijgbaar van af Door het bestuur van den Alg. Ned. Bond van Huispersoneel is aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een adres gericht, waarin wordt te kennen gegeven lat tot heden de huisbedienden niet in de verplichte ongevallenverzekering zijn opge nomen; dat de Bond dit gevoelt als een onrecht, den huisbediende aangedaan; dat iij toch evengoed aan ongevallen bloot staan, getuigen o.a. de herhaalde berichten omtrent het vallen van dienstboden uit raamkozijnen bij het schoonmaken van ven sterglazen, en andere ongevallen; dat zij wel niet arbeiden in een bedrijf, doch dat ook zij in loondienst werken, en door de tegen het geldelijke risico van den arbeid wet op het arbeidscontract niet voldoende zijn beschut. Redenen waarom adressant namens den Bond met aandrang verzoekt wettelijke maatregelen te treffen, waardoor in bedoel de leemte wordt voorzien en de houders van huispersoneel verplicht worden hunne arboiders(sters) tegen de geldelijke gevol gen van ongevallen te verzekeren, zoodat dit personeel wettelijk in de termen dezer verzekering zal vallen. DOMME MENSCHEN. Onder dezen titel schrijft een medewerker lit den Haag aan „Het Kath. Volk": Dezer dagen kreeg ik een blad in handen van den Nederl. boud van t lieden. Op zichzelf zoo'n groot feit niet, maar hetgeen ik er in las deed mij diep mede lijden krijgen met de arme stumperds, wel ke ik nader zal aanduiden. In dat blad nu stond een opgaaf van het ledental van verschillende Gemeentewerk- liedenbonden en wel de Nederl. Bond met 27 afd. en 4996 leden de Federatieve 9 3026 leden de Christelijke 13 815 leden de R. K. Bond de St. Petrus 12 1012 leden lit „St. Petrus" moet „St. Paulus" zijn; waarschijnlijk een vergissing. Gij ziet nu dat de Nofle.rland.sche Bond de kroon spant; smalend voegt de redactie dan ook aan het bericht toe, dat hij met 1 Ja nuari 1912 reeds sterker was dan de andere drie bonden samen. Het is vooral uw schuld, R. K. Gemeente werklieden, nog bij deze en andere sociaal democratische en anarchistische bonden aangesloten, dat zij er op kunnen smalen; want waart gij niet zoo laf, zoo bekrompen van verstand, dan zou dat niet kunnen; dan immers zoudt gij begrijpen, dat daar niet uw plaats is, en als gij het niet begrijpt zullen uwe eigen kameraden in wien3 bond gij zjjt het U wel laten voelen dat zij U slechts dulden in hunne organisatie: want geloof maar niet, dat zij U beschouwen als een kameraad, zoo lang gij' nog tracht uw Gods dienst naar voren te brengen. Neen, zij heb ben U alleen noodig om hun bonden het hooge getal leden te laten hebben. O verdwaalden, ziet en hoort gij' het dan nooit in uwe omgeving dat zij, de roodc broeders vooral, iedere gelegenheid aan grijpen om onze heiligste zaken door het slijk te sleuren, onze priesters te beschim pen en wanneer gij het zoudt wagen, (want de meeste, niet R. K. georganiseerden, dur ven zulks niet) om hier over iets te zeg gen, lachen zij u hartelijk uit. Komt, R. K. Gemeentearbeiders, laat u niet langer om den tuin leiden; want nooit kunt gij uw lidmaatschap van een niet- R. K. vakorganisatie verdedigen tegen wie dan ook. Toont dat gij mannen zijt en voor uw beginsel durft uitkomen en dat er niet meer van u gezegd kan worden, zooals de schrij ver van „Het gevaar der Neutraliteit" het in het laatste nummer van het „Katholieke .Volk" deed, dat gij „verraders" zijt. De typografenstaking te Amsterdam. Door de Kamer van Arbeid in het Druk- kersbedrijf is aan de Amsterdamsche Druk- kerspatroonsvereeniging en aan de bij den strijd betrokken typografen-organisaties haar bemiddeling aangeboden, om tot oplossing van de moéilijkheid te geraken. De Kamer heeft aan beide partijen verzocht op hetzelf de tijdstip haar antwoord in te zenden. Het stakingscomité heeft het aanbod tot bemiddeling aanvaard. IJ MUIDEN. Raad voor de Schoepvaart. Door den Raad is uitspraak gedaan betreffende het op strand loopen bezuiden van Kamperduin op 13 Dec. van den motor kotter „De Toe komst YM" .73 (schipper E. Groen, reederij naaml. venn. „De Toekomst", beiden alhier. Naar 's Raads oordeel is het door den schipper te 4 uur n.m. gegiste bestek on juist geweest; het schip moet toen aanmer kelijk bij don wal hebben gestaan. Ook Is niet voldoendo rekening gehouden met de drift die het schip heeft gehad door den vloed, die het naar den wal zette en die door clen stuurman op vier streken werd ge schat. Had men meer westelijk aangehou den, dan ware de stranding niet Voorgeval len. De onmiddellijke aanleiding tot het on geval is geweest, dat de stuurman heeft ge meend over S. B. te moeten rondgaan om het net in te halen, waartoe geen aan leiding bestond. Onbekend met de plaats, waar zijn schip stond, had de stuurman zeker voorzichtiger gedaan door B. B. rond te gaan. Hierna is door den Raad een onderzoek' ingesteld naar de oorzaak van de aanva ring op .3 dezer op de Noordzee tusschen den stoomkotter „Vischjan IJM 82," reederij naaml. venn. „Vischjan", en het Duitsche zeilschip „Weser." In de eerste plaats werd gehoord P. Gra- vemaker, schipper van de „Vischjan". Hij geeft toe, dat dit het derde ongeval is, waarvoor hij zich te verantwoorden hoeft. Alsnu verklaart hij dat de kompassen in 1910 waren gesteld: de deviatie is het meest 1/4 streek. Voor de lantaarns heeft hij cer tificaten. Den 2en Jan. was hij te half 11 uur buiten. Wind en zee waren matig. Haaks vuurschip .was hij ten O. langs ge passeerd en ging toen N. t. O. Zijn schip loopt in hoogste vaart 9 mijl. Doel was Doggersbank, hoofdzakelijk om schelvisch to visschen. De geheels equipage bestond uit 10 man. Te 9 uur ging hij naar kooi; de vuren waren goed; hij had order gegeven, hem te waarschuwen als er iets bijzonders was. Onder dat bijzonders verstond hij: als via- scherlui te zien waren. De wacht werd ge daan door den bootsman en een matroos. Order had hij gegeven hem bij elke wacht te porren. Te half twee kreeg de matroos Jan Wijker de wacht, voor de tweede maal, met den stuurman Krap. Toen ging getuigen te kooi. ,Te half 3 voelde hij een schok' en sprong aan dek. Hij zag van het andere schip de vuren aan stuurboordzij. De ma chine weid gestopt en het andere schip ge praaid. Het bleek, dat het aan den steven geraakt was; het voorboeltje weg. Daar het gesleept wenschte te worden, werd het naar IJmuiden gesleept., waar het Zondag morgen binnen werd gebracht.* Van de Visch jan waren de stuurboordsboegplaat, de dek plaat en de seinlantaarn beschadigd. Vervolgens werd gehoord H. B. Gewald, oud 65 jaar, schipper van het Duitsche zeil schip, een driemast schoenerschip. Het was geen visschersvaartuig. Het voer in bal last van Bremen naar Cadix. De equipage bestond uit 7 man. Getuig© vaart reeds 80 jaar als kapitein. De wind van Zuid. Vóór de aanvaring .was hem verzekerd dat de vuren in orde waren. Hij zag aan bakboord zij het toplicht, déarna het groene licht van het andere schip en dacht dat het, volgens gebruik, achter hem om moest gaan. Zoo lang get. het andere schip in zicht had, werd koers en vaart onveranderd gehou den; de vaart was ongeveer 8 mijlen. Aan den stuurman T. Krap wordt te ken nen gegeven dat het onderzoek ook zal loopen over de vraag of het ongeval aan een daad of nalatigheid zijnerzijds is te wijten. Hij verklaart te half 2 's nachts door den schipper uitgepord te zijn en de order gekregen te hebben N. t. O. te sturen. Het was heiig, maar toch waren vuren te zien. Met Jan .Wijkor was hij in het stuurhuis; deze had op het oogenblik van aanvaring het roer. Te half 3 uur aan dek gekomen, brand den de vuren goed; get. zou de deklampen uitzetten, niet het oog op het visschen. Bij het verlaten van de brug was niets te zien. Tien minuten later teruggekomen zag hij een rood licht en het zeilschip. De .wind was Z.Z.W. Order [werd 'gegeven, bakboord te stoppen', maar de aanvaring volgde. De Raad zal later uitspraak doen. NOORDWIJKERHOUT. „Door Eendracht Verbonden." De R. K. Bloemist- en .Tuinbouwwerklieden vergader den in café „De Zwaan." De Voorzitter heet allen welkom', wenscht allen een voorspoedig nieuw jaar en hoopt op medewerking ter verbetering van de sociale toestanden. Medegedeold wordt dat de kon. goedkeu ring is verkregen op de statuten. Artikel 8 van het Reglement wordt zoo danig gewijzigd, dat de contributie voor taan 3 cent per week bedraagt. Daarna wordt de Beschrijvingsbrief be handeld en tot afgevaardigden gekozen de heer W. Warmonhoven, A. H. van Noort, E. Broekhof en C. v. d. Klauw. Op den feestavond zal een bioscope-voor- stelling worden gegeven, uitgaande van het Bureau der Katholieke Sociale Actie te Leiden. De Vragenbus bevatte een briefje, inhou dende het verzoek een circulaire rond te zenden bij de Patroons om eene loonrege ling te verkrijgen gelijk aan die op andere plaatsen in den omtrek'. Bij de rondvraag bespreekt de heer C. van der Klauw nog eenige belangrijke za ken, waarna met den christelijken groet de vergadering wordt gesloten. SUPPLETOIRE OORLOGSBEGROOTING. De Minister van Oorlog heeft thans, ge-' volg gevende aan zijn toezegging in de Ka mervergadering van heden, ingediend een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het VlUste hoofdstuk der Staatsbe groting voor het dienstjaar 1913. Ten laste van deze begrooting moet wor den gebracht de som van f 600.000 die tot dekking der uitgaven in de begrooting voor den dienst 191.3 van het Fonds ter verbete ring van de Kustverdediging is aangewe zen. Het, onderwerpelijke wetsontwerp strekt' mitsdien om het VlIIste hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1913 met f 600.000 te verhoogen. GEWISSELDE STUKKEN. Verbreeding Leidsclie straatweg. Ingediend is een wetsontwerp tot verkla ring van het algemeen nut ter onteigening van eigendommen in de gemeenten Wasse naar, Voorschoten en Zoeterwoude, noodig voor de verbreeding van den Rijksstraatweg van den Deyl (gom. Wassenaar) naar Leiden. In de gemeente Wassenaar zijn geen be swaren ingebracht. Door geen der reclamanten in de beide an dere gemeenten wordt het algemeen nut van het werk betwist; aan het meerendeel der be swaren zal worden tegemoet gekomen door langs het gedeelte van den weg tusschen de Haagsche Schouw en Leiden het ontworpen ruiterpad te doen vervallen en in de plaats daarvan een wandelpad aan te leggen, dat voor het gedeelte tusschen de Haagsohe Schouw en de Vink aan de noordzijde zal komen. Met de overige bezwaren en wen- schen, voor zoover gegrond, zal bij de ont eigening rekening worden gehouden. IJMUIDEN, 15 Januari. ZO. Gearriveerd 15 Januari. Niobe, s., Bordeaux. Vertrokken 15 Januari. Derwent, s., Goole. Rotterdam, s., Grangemouth. Nederlandsche Stoomvaartlijnen. Koning Willem I, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 15 Jan. te Genua. Karimata, van Bataia naar Amsterdam, pass. 15 Jan. Point de Galle. Lombok, vn Amsterdam naar Batavia, pas seerde 15 Jan. Point de Galle. Goentoer, van Batavia naar Rotterdam, pass. 14 Jan. Gibraltar en vertrok v. Tanger. Oranje-Nassauu van Paramaribo naar Am sterdam, vertrok 14 Jan. 4 uur nam. v. Havre. Adonis vertrok 14 Jan. van Barcelona -tar Tarragona. Uranus vertrok 14 Jan. van Catania naar Messina. (Zeeoost). HARDRIJDERIJ TE JOURE. Gisteren is te Joure de eerste hardrijde rij voor beroepsrijders op de korte baan ge houden. Uitgenoodigd waren 22 der snelste rijders, onder wie de bekende Holst en de niet minder bekende profs. Poepjes. Om den eersten en tweeden prijs si .it De Vries Holst ook in twee ritten. Deuit slag is dus: 1. De Vries, Amsterdam; 2 Hotst. Amsterdam; ,3- Bocxe, Abcoude. BURGERLIJKE STAND. HAARLEMMERMEER. Geboren: z. van D. Dunweg—van der Vlugt. z. van A'. SchoonderwoerdMaazen. d- van J. van der SchansVan Eeten. d. van J. Car- stensCommandeur. z. van J. Lamboo Van Balen. Voor Uw zaken heeft u deze met meer noodig. Gij kunt volstaan met Prije per kwartaal 14. Agent voor Haarlem, Overreen en Heemstede: Groote Houtstraat 26, Haarlem. OPGERICHT Ao. 1839. Aparte «aal beiohikbaar voor vergaderingen en allo voorkomende partiien TELEFOON No. 786. Aanbevelend, L. JON ÜK BLOEDT, Restaurateur. VAN Gevestigd bij v- v vV.-.V. "f- -f 4 HEINEKEN'S BOKBIER wie u dit voorwerp heeft toevertrouwd. Ik ben echtgenoote en moeder, o weiger mij de gevraagde inlichtingen niet! Mevrouw, hernam de graaf, waoht nog een oogenblik. Degene, die mij dit borduur werk ter hand heeft gesteld, zal 6poedig te rugkeer en; doeh reeds nu verklaar ik, dat bij u tijdingen aangaande uw echtgenoot kan meedeelen. Uw gemaal is aan de ontvangen wonde niet gestorven. Uit zijn bezwijming ontwaakt' zijnde, keerde hij naar uw slot te rug en vond dit borduurwerk. Sedert dient tijd heeft hij Spanje in alle richtingen door kruist, om u terug te vinden. Doch waarom u zulk een zoete waarheid langer verborgen te houden? Ik zie, mevrouw de gravin, dat uw ziel sterk genoeg is, om het zonder gevaar te kunnen vernemen: de redder van uw zoon, het is uw echtgenoot zelf, mijn edele vriend, Don Fernando Oliva! Valeria bleef onbeweeglijk en stom, de »ogen ten hemel gericht, Onder 'tdak dier stulp, vervolgde graaf De Croix, terwijl hij met den vinger Fer- nando's hut aanduidde, bevindt zich ook Don Carlos, zoodat gij terzelfdertijd uw gemaal en uw broeder terugvindt. Mevrouw, hernam hij vervolgens, ik ga uw echtgenoot voorbereiden op het geluk dat hem wacht; spoedig ben ik terug en voer den geliefde in uw armen. Een paar honderd schreden verder ont moette hij Fernando, die met zijn twee vrien den tot den kleinen drenkeling wilde gaan en niets had bemerkt van hetgeen op eeni- gen afstand voorviel. Geloofd zij de Heer! sprak graaf Do Croix. Gezegend de dag, welke ons in dezo vallei hoeft vereenigd! Fernando, ik kan u betreffende Valeria en haar kind goede tij dingen brengen. Ach, antwoordde Oliva, ik bid u, vlei mij niet met een üdele hoop! Neen, ik wil uw vreugd, volmaakter doen wezen. Kent gij dit portret? Hemelt riep Fernando, het is mijn beel tenis, die ik Valeria op den dag onzer ver loving geschonken heb. Vanwaar, heer graaf, is u dit kleinood geworden? - Ik zal iet u zeggen, hernam De Croix. mits gij kracht bezit om den schok eener groote ontroering te doorstaan. O ja, ik kan alles, alles liooren, zei Fer nando met zenuwachtige drift. Welaan dan: het kind dat gij gered hebt, is Pedro, uw zoon! Pedro!.... mijn kind!.... doch waarom is het niet in mijn armen. O, Valeria, ik heb dus onzen kostbaarsten schat gered! Fernando, ook uw gade vertoeft hier in do nabijheid; zij waoht u. Mijn gade! Mijn zuster! riepen Oliva en Carlos tegelijkertijd uit, en zij snelden heen, vóórdat de gezant hen kon weerhouden. Valeria, liefste Valeria! klonk plotse ling een stem aan deze zijde des heuvels. Mevrouw Oliva stond op, breidde de armen uit en omhelsde in naamlooze vreugd den dierbaren, gelukkig wedergevonden echt vriend. 'Daarna reikte zij hem den kleinen Pedro toe, die, niet weinig verwonderd over dit tooneel zijn ouders beurtelings aanzag, en met zijn zilveren stemmetje de vraag deed hooren: Mama, is dat nu papa? Ja. dierbaar kind. antwoordde Fernan do, en hij drukte het knaapje teeder aan zijn borst Intussohen hadden ook broeder en zuster elkaar op liefdevolle wijze begroet. Wat is er van onzen vader geworden? vroeg Valeria na de eerste ontboezeming aan Don Carlos. Hij heeft in de gevoelens van een waren Christen deze wereld verlaten, klonk het ant woord. Bij het vernemen dezer treui-ige tijding zuchtte Valeria smartelijk, doch zij voelde zich eenigermate getroost,, toen haar broe der er bijvoegde: Hij heeft mij bevolen u allerwege te zoe ken om u zijn vaderlijken zegen over te bren gen. De toomlooze haat van den ouden Oviédo, benevens de kostbare herinneringen, die aan het dal van Almeria verbonden waren, no-op ten Don Carlos, deze eenzame plaats niet meer te verlaten. Hij verkocht zijn binnen Sevilla gelegen goederen en vestigde zich met Don Fernando en ziiu gemalin op een fraai kasteel, dat zij tussohen Alpujama's bergen lieten bouwen. De aanwezigheid der edele familie was voor de goede valeibewoners ten allen tijde een ware zegening. En pater Francisoo? Deze was gelukkig met zijn vrienden en kwam tweemaal per week in hun slotkapel de H. Mis opdragen. Op zeer hoogen leeftijd gekomen, stierf hij een dood, die velen zijner broeders hem be nijdden. Na verloop van eenige jaren trok de edele graaf De Croix zich uit het diplomatieke leven terug. Daar hij niet gehuwd was en slechts ven* bloedverwanten had, schonk hij al zijn goe deren aan de gelukkige familie van Almeria, in wier midden hij zijn dagen kwam slijten. EINDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 10