DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 400 300 100 De heer Passtoors over de Forensenbelasting. STADSNIEUWS. Voor de Roomsche vrouw ECinderhuisvest 29-31-33, EER3TE BLAD. N.V. HET HAARIEME ASSüRfliiTlt EN CHIMISSlEIHITiai. VRIJDAG I? JANUARI 1913 37ste Jaargang No. 8G37 ABONNEMENTSPRIJS» Per 8 maanflen voor Haarlem 71.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gem) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0.03 Bureaus van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regeL Buitenl 20 ct Dienstaanbiedingen. 25 et. (6 regels), driemaal voor 50 ct. contant)» I GULDEN bU levenslange onge schiktheid tot werken. 'Alle betalende ahonné'a op dit hlad. die in het bezit eener verzekeringspolis *Ün» zgn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voori GULDEN bil H fl GULDEN bi? Cüü GULDEN bij GULDEN hij overlijden. verlies van een band of voet. verlies van één oog. verlies van één duim. HULDEN bij verlies van één wijsvinger. GULDEN bij verlies van één anderen vinger. De nlfkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Hollandsch'e Algcmeene Verzekeringsbank" te Schiedam, Dit nummer t wee bladen. bestaat uit HET ..GEÏT.T.TTSTREF.RH ZONDAGSBLAD" van deze week bevat de volgende: PLATEN: Winter- en sneeuwvermaak in ons land (3). Prinsesje gaat uit rijden. Een honden- begrafenis te Amsterdam. Van de Kaasmarkt te Alkmaar (4 foto's). Een 25-jarig professiefeest Zuster Demacema. Werk voor de sneeuwoprui- ,ners. Het Vredespaleis in de sneeuw. Bloem- Dollententoonstelling te Bennnebroek. Een kra nig echtpaar. Een mooie poort te Schoonhoven. Zilversmeedkunst als huisindustrie. Roomsch iooneel ten plattelande. Een praalwagen te Nizza. TEKST: Sneeuw in het land. Haar roeping. Het portret van zijn moeder. De signaalvlaggen. Voor onze jongens en meisjes. AGENDA. 18 Januari. die flauwe tactiek Passtoors aan te vallen, dan kan men al beginnen te roepen: houd maar op, we weten er alles van! „Passtoors als windhaan", zal het b'eeten, of zoo iets. Wij weten beter. 't Is: Passtoors gis man die weet wat de verantwoordelijkheid van een Minister en van een Kamerlid te beteekenen heeft. Alleen mensehen die zich van de hoogste belangen des lands niets aantrekken, en er maar op los-sckreeuwen, zélf geen verant woordelijkheidsgevoel hebben, kunnen die tactiek nog toepassen. Maar nu wij onzerzijds gewaarschuwd zijn, lachen we erom! Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond 8 uur Hulpspaarbank (Scheterkwartier). Half 9 Spaarkas St. Nicolaas (Winterpro visie). Half 9 Spaarbank. Inschrijving Coöperatieve Bakkerij. Bibliotheek. Sociëteit Vereeniging TA uur Vioolcursus E. A. Cats. Uitvoering der leer lingen. Schouwburg Jansweg -- 7A uur Openbare Oefeningsavond ten bate van het Lighalfonds. Het Blauwe Kruis 8—9 uur Con sultatie-bureau voor drankzuchtigen. A p o 11 o-T heater Barteljorisstraat. Bioscope-voorstellingen. B i o s c o p e-T heater, Groote Markt. Voorstellingen. Teylers Museum Tentoonstelling van moderne aquarellen. De taktsek verraden. 't Is net als we gedacht hebben! De socialisten, die in den heer Passtoors zoc'n duclitigen tegenstander hebben, en een succesvollen tegenstander óók, zullen uit den treure nu de historie met de derde herha-1 lingsoefening gaan uitspelen, en men zal het zien: het spelletje zal nu worden gespeeld den heer Passtoors voor te stellen als den man die „verandert van opinie, naar den Mi nister die er is". Wij hebben gisteren dat fabeltje al dadelijk rechtgezet in ons hoofdartikel. Maar 't zal toch, tegen alle waarheid in, worden uitgebuit en uitgerafeld in alle schimpblaadjes en alle kabaaivergaderingen der rooden, rekent daar op! De heer Ter Laan heeft gisteren in de Ka- mer die tactiek al verraden: hij wou er aan beginnen, maar de Voorzitter riep hem met ijzeren hand tot de orde. Onze propagandisten weten het dus: en onze arbeiders zijn nu gewaarschuwd. Als do een of andere socialist poogt met Bij de begrooting van Binnenlandsche Za ken heeft de heer W. C. J. Passtoors gisteren een onverwacht en zeer degelijk pleidooi ge leverd voor betere maatregelen van den kant des wetgevers in zake den forensen-aanslag van werklieden. Een betoog, dat niet zal nalaten zijn in vloed te doen gelden! Natuurlijk had de heer Passtoors hierbij in het bijzonder de voor de Haarlemsehe en Schotensche ingezetenen zoo brandende kwestie, die ook in dit blad al herhaaldelijk is besproken, op het oog. Het „Kort Verslag" meldt er het volgende van: „De heer P a s s t'o o r s zal 'n zeer bijzondere kwestie behandelen: de kwestie van foren senbelasting te Haarlem. Deze zaak is wel niet besproken in de stukken, maar de Mi nister heeft geen bezwaar geopperd tegen de bespreking nu, waarvoor spreker hem zijn dank betuigt. „Er zijn te Haarlem in de fabrieken, zoo als die van Beynes, een groot aantal arbei ders werkzaam, die door gebrek aan arbei derswoningen te Haarlem, gedwongen zijn om te Schoten te wonen. Werden ze vroeger ongemoeid gelaten, het vorig jaar werden ze door Haarlem in de forensenbelasting aan geslagen. Ze protesteerden en reclameerden, maar betalen moesten ze, omdat bun aanslag geheel in overeenstemming was met de wet. Er zijn toen door de teleurgestelden protest vergaderingen gehouden, doch natuurlijk zonder resultaat. Die belasting is voor de aangeslagenen drukkend, omdat ze te Haar lem geen woning kunnen vinden, die voor ben geschikt is. Jarenachtereen was bet ge woonte, dat de Haarlemsehe arbeiders zich bij huwelijk een woning zochten te Schoten, j en het gevolg is, dat het daar krioelt van de kinderen. „Spreker is de eerste om te erkennen, dat een goede gedachte ten grondslag ligt aan de forensenbelasting, waar het bij voorbeeld geldt een koopman, die profiteert van de Amsterdamsehe haven en voor zijn kinderen van de Amsterdamsehe scholen, maar te Bus- sum woont. De zaak komt anders te staan in een gemeente als Haarlem, waar vele fa brieken zijn met duizenden arbeiders, die te Schoten wonen, en die niet ten laste komen der gemeente Haarlem. „Tot dusverre schijnt niet gedacht te zijn aan de arbeiders bij de forensenbelasting. Maar bij Koninklijke boodschap van 18 Fe bruari 1909 is een ontwerp ingediend tot wij ziging der Gemeentewet ten aanzien der ge meentebelastingen. Artikel 6 van dit ont werp bevat een bepaling tot wijziging van art. 245 der Gemeentewet, maar ook hierbij is niet gedacht aan de forensen-arbeiders. Spreker dringt er bij den Minister op aan, met de Commissie van Voorbereiding over leg te plegen, opdat een einde wordt gemaakt aan de onbillijkheid, dat arbeiders, die 600 a 700 verdienen, tweemaal worden aange slagen, namelijk in de woninggemeente en in de werkgemeente". zingen leert en er schik in heeftis dat niet een avond van beteeken is? Wel, het was dan ook werkelijk een pret tige avond, die den Volkszang op beduiden de wijze ten goede zal komen. De heer Jac. do Jong, die de ziel is van dit alles, sprak na een opgewekt orkestnum mer een hartelijk'en gemoedelijk welkomst woord en dra zong héél de zaal een paar stro fen van 't „Wilhelmus" mede, en nog andere liedjes. Dat gaf al dra de goede stemming, Directie E. BRANTJES. Damstrsat £7. Tel. 89?. Verzekering van rijwielen tegen diefstal. Engelen ons zullen nooden om samen met die mevrouw Dora BerghuisSchoon nog ben het lied der Opstanding te zingen in den! verhoogde door op hare bekende en talent- hemel! Haarlemsehe Alledagjes No. 771. DE JUISTE PROPAGANDA. Er is wel eens kwestie geweest, of de propaganda voor den .Volkzang niet beter door stil werken in de school, in het huis gezin en in de vereenigingen gebeuren kan dan door uitvoeringen. En we weten: er zijn hieromtrent ver schillende stroomingen. De uitvoering echter, die gisteravond ge geven is in „De Vereeniging" door de ar- deoling Haarlem van de R. K. Vereeniging voor Volkszang heeft ons en anderen daad werkelijk overtuigd dat wanneer op zulk een wijze een propagandauitvoering wordt georganiseerd, de propaganda zeer zeker vruchten 'dragen moet. Wij verwijzen naar een uitvoerig verslag in dit nummer, maar censtateeren hier, dab dit de juiste propaganda is. i Geen „concert", geen uitvoering vol „mooi- doen", maar het lied-zelf vooruitbrengen, door woord en voorbeeld de aanwezigen liefde geven tot het lied en ze bewegen tot mee zingen, dat is de weg. En die weg wordt door de Haarlemsehe afdeeling van „Volkszang" ingeslagen met succes. Daarvoor onze warme hulde volle wijze deze zangeres heeft als voor draagster van liederen een opmerkelijk- groeiend talent! eenige lieve liedjes van Hullebroeck ten beste te geven, die een da verend applaus uitlokten. Vooral't teere „Lie- deke van den Schilder" was een groot succes. En toen de spreker. 'tWas kapelaan D. J. van Noord, uit den Haag, die pakkend en met sprekende beel den ons nog eens duidelijk maakte, waarom de Katholieken het goede lied moeten ver breiden en zingen uit het hart! Vooral nu, in dit jaar 1913, zal er voor ons Katholieken zingens stof te over zijn. Immers 1913 zal een jaar worden van overwinning: en spr. wees daarbij op een prent inhet beruchte schempblad van „Het Volk", waarin de offi cieren van het leger der „Concentratie" al •worden voorgesteld als wegloopend vóór den strijd begint! Wat zal bet dan wezen als we den strijd achter den rug hebben?Dan gaan wij, met het overwinningslied, voorop het Oranjefeest vieren. En dat kan ook nie mand beter dan de katholieken. Naargees tige, slechte zielen zingen niet: in het volks- Daverend was het applaus dat op deze be zielende, pakkende toespraak volgde. En iiei> was verdiend! Na deze „propagandistische toespraak" zooals het programma het noemde, kwam het kinderkoor aan de beurt De kinderen zongen een paar alleraardigste, leuke, echt- kinderlijke liedjes van Wierts en Catharina van Hennes, die een reuzensucces hadden (vooral dat aardige versje van „Jantje-ik- kan-niet" was zoo typisch mogelijk!), en na nog- een paar nummers samenzang van al len, volgde een soloiiummer van den jongen heer R., waarbij het geheele publiek het ro frein uit volle borst meezong. Na de pauze werd het programma op de zelfde wijs, afwisselend en onderhoudend, voortgezet. „St. Michael" uit Heemstede een opmerkelijk-goed corps, dat in deze zaal goed voldeed gaf een opwekkend nummer tje, het Kinderkoor zong weer liedjes, mevrouw BerghuisSchoon zong de drie be kende en allerwege zoo succesvolle nieuwe liederen van Jac. de Jong: „De Strik," Mei zang" en „Pier de Mandenmaker", die door R. K. VEREENIGING VOOR VOLKS ZANG. Weer een aardige, den Volkszang eclit-po- pulariseerende avond, die de afd. Haarlem van de R. K. Vereeniging vool Volkszang gisteravond in de groote zaal der „Vereeni ging" had georganiseerd! Het geheel stond onder leiding van den beer Jac. de Jong, die er slag en tact van heeft om op prettige en on derhoudende wijze zoo iets klaar te spe len, enmet succes te doen gelukken. En dat beteekent wat: een koor van 150 kinderen de R. K. Propagandaclub voor Volkszang 'n soliste van naam harmoniemuziek van „St. Michaël" uit Heemstede, een spre keren dan daarbij nog enthousiaste, spontane medewerking van héél een gewillig publiek, dat door zingen van anderen zélf lied leeft de volksgedachte, en daarom zijn „de Varende zangers" in verschillende plaat- ook de liederen der H. Schriftuur zoo schoon; sen vau 0DS ]and z00 populair al geworden hoe meer er m ons is van don geest der zyn en de R. K. Propagandaclub gaf ook Kerk, wie te dienen onze dagelyksche bli.id- eenige liederen ten beste. Dat laatste was schap is, dos te beter zal ons lied ook zijn. naast de solonnmmers van Mevr. Berghuis En zullen wij, Roomsehen. dar ons lied in 0p muzikaal gebied natuurlijk liet puikje van het openbaar doen hooren, vraagt nu de heel den avoudl Een harmoniennmmer vormde het slot van dezen propaganda-avond, die inderdaad op voortreffelijke wijs „propaganda" moet ge maakt hebben! De heer de Jong zei het in 'n kort woordje nog terecht, dat de volkszang in Haarlem al- veel is vooruitgegaan, wij zeggen het hem na, en voegen erbij: dank zij het onvermoeid werken der afd. Haarlem en van de R, K. Propagandaclub voor volkszang enhaar kleinmoedige? Wel ja, waarom niet! Als wij fier voor den dag komen, dan hoort ook de andersdènkende naar ons: ziet het verhaal der Joden, die in de Babylonische gevangen schap eerst de lier aan de wilgen hingen, doch dra hun treurliederen zongen, toen de heidenen vroegen: zingt ons nog eens Sion's liederen! De Joden antwoordden toen wel: „hoe kunnen wij 'slleeren liedoren zingen in een vreemd land", maar dit is "een ver keerd antwoord en zeker verkeerd in dezen directeur. tijd, want alle plaatsen belmoren aan Chris tus, en Hem is geen land vreemd! En daar om zullen wij niet stil zijn en niet schuchter, maar voor onze beginselen komen wij uit, ook in het lied. Wij zijn als de coalitie, die En we mogen hier nóg wel een woord aan halen: de R.K. Prop. Club staat voor elke vereeniging in Haarlem, die hare vergaderingen met volkszang wil opluiste ren, voor hot goede doel: dé populariseering als de doodgravers probeeren haar ten gron»,1 van het lied, gereed Laat men het ont- (i\ i r\',_ h°lH'öT1! Dat zal dan óók een de mooiste resultaten zijn van dezen propaganda-avond, die wij met genoegen hebben bijgewoond! schudden van 't lachen in de kist! Ons prin cipieel, voor den Christus uitkomend Ka tholicisme is onze levenskracht, en we leeren het zingen van de Engelen, die, zooals wij zoo pas in den Kersttijd nog hebben gehoord, cere brachten aan God in hun lied, uit dank baarheid jegeus den Schepper, die Zijn wel behagen in heeft uitgesproken en dat dage lijks nog toont. We zullen zingen uit volle borst, en onze zon nige Roomsche levensbeschouwing zullen TUINBOUW- EN PLANTKUNDE. In de jongste vergadering van de afdeeling, Tuinbouw- eu Plantkunde werd aangaande do excursie naar de wereldtentoonstelling te Gent, besloten om een bijdrage van f 150. uit de kas der afdeeling aan de deelnemers te geven, met dien verstande dat geen der deelnemers meer dan de reiskosten zal onfc- wij uiten in een tintelend lied, opdat eens de vangen. X. In het kader van ons laatste artikel kwam het te pas een woordje te zeggen naar aanleiding van de stichtingsgeschie denis der afdeeling Amsterdam van den Ned. Diocesanen R.K. Vrouwenbond. Voor wij verder gaan met de behandeling van de bijzonderheden, die betrekking hebben op Roomsch vrouwenleven voor godsdienst en maatschappij, is het niet ondienstig om door te gaan op wat we in de tweede helft van ons vorig artikel schreven en meer in 't algemeen eenige kantteekeningen daarop te maken, omdat het noodzakelijk is voor den Nederlandschen R.K. Vrouwenbond de juis te lijn te houden, die enkelen zoo gaarne in een zekere verwarring hebben willen doen doodloopen. „Hebben willen doen idoodloopen" schrijven we met opzet, want dat dit voor Amsterdam niet gelukt is, blijkt wel uit de stijging van het leden tal na de laatste vergadering ondanks het kwade stemming maken van haar, die- zich van te voren' hebben ge kant tegen alle werken van een Room- schen Vrouwenbond. De afdeeling Amster dam zal er wel komen en de wrijving die men heeft doen ontstaan zal een krachtige aansporing wezen om dubbel actief te zijn en te bewijzen, dat gerust een goed oordeel mag worden gevormd en er allerminst reden bestaat om de Nederlandscbe vrouwen op te trommelen geen lid te worden van den Roomschen Vrouwenbond. tWaarom dan niet? Ja, zakelijke redenen zijn biervoor niet aan te wijzen en elke verstandige vrouw of fficisjo zal toch niet persoonlijke argu' "i en kleinzieligheden als ernstig I willen opnemen en er een goede zaak niet door willen benadeelen. Het is noodig hierop de aandacht te ves tigen, omdat over heel Nederland de be weging reeds is gedoodverfd, en geschre ven is, (al was het ook maar in „Van On zen Tijd" zoodat er reeds van zelf naar waarde over geoordeeld is) dat de Roomsche vrouwen wél zouden weten wat haar te doen staat tegenover een Roomschen Vrou wenbond, die no.g geen andere ernsti ge grief kan treffen, dan dat hij nog vóór de bestuursverkiezing van een plaat selijke afdeeling niet minstens evenveel heeft bereikt als waarop de Duitsche Vrou wenbond na 10 jaren moeizamen arbeid, waarvoor hier onzerzijds wat de ar beidskracht betreft, een eeresaluutl wij zen mag. Het voorzichtig element- ontbreekt ook in dien aanval niet en het moet ver wondering baren, dat het juist de z.g. „in- tellectuels" zijn, die het eerst en hoofdzake lijk naar onze buren kijken en het als een verwijt doen voorkomen, dat in een hal ven dag tijds geen werk van twee lustra werd verricht. Doch laten we ons daar niet langer mede bezig houden. Leden van een R.K. Vrou wenbond hebben beter te doen dan alleen nog oog te hebben voor bet buitenland, misschien indachtig het spreekwoord, dat wat men ver haalt het beste smaakt, maar met voorbijzien wat in eigen land naar eigen omstandigheden moet en kan wor den gedaan. Het meest elementaire, het al lernoodzakelijkste begin, wanneer men iets bereiken wil, is tocli wel een onbevangen oordeel, het buiten sluiten van alle voor oordeel en bijkomstige kleinzieligheid. Een goede wil is lioofdvereischte en met goe den wil moeten onze Roomsche vrouwen en meisjes zich aan den arbeid zetten. Wan neer in verschillende plaatsen ecu afdeeling van lien Roomschen Vrouwenbond zal wor den aasticht en een vergadering wordt bij eengeroepen, dan ga men daar niet heen alleen mot een zekere nieuwsgierigheid om te zien hoe men dat nu eigenlijk zal bol werken, of om zich zonder meer eens heer lijk schrap te zetten en z'nr eigen ideeën eens te luchten te hangen, niet om der ideeën wille, maar om zich eens te laten gelden, zonder te weten wat eigenlijk de draagkracht is van hetgeen men zegt. Is men goed van wil en weet men, willende gaan in do goede lijn, wat voor de stichting eener afdeeling noodig iSj niemand die u het werken zal beletten en van uw arbeid niet gaarne profijt zal willen trekken voor de Roomscha Vrouwenbeweging en zelf zult ge u niet uit het veld laten slaan door de betweters en nog minder door degenen, die met vrouwenkiesrecht schermen als zijnde het hoogste belang, dat voor de vrouw mo menteel bestaan kan. We weten beter en voorhands ligt een zeer ruim arbeidsveld open, dat in menig opzicht gelijk is aan wat de vrduwenkiesrècht-voorstanders(sters) willen bewerken, maar dat door Roomsche vrouwen op andere Wijze moet worden be werkt. Roomsche vrouwen hebben wat an ders te doen, dan haar tijd zoek brengen met, race-mcthodes, als bijv. door de Pro- paganda-Club der Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht te Amsterdam wordt gedaan. Voor ons ligt een convocatie-papier van de Prop.-Commissie van de afd. Amsterdam der Ver. voor Vrouwenkiesrecht. Deze Com missie stelt zich voor 12 Febr. a.s. een feestavond tc organiseeren in het ge bouw „Beilevuö" ingang Leidschekade. „On der de verschillende attracties behoort ook", zoo lezen we verder, „êsn wedstrijd in het houden van een drie-minui-»., speech over vrouwenkiesrecht, waarvoor twee_ prijzen zullen worden uitgeloofd. Zij, die hieraan.... enz. enz. Jo reinste hardloop-partij, wie in 3 minu ten zoo snel mogelijk het vrouwenkiesrecht in ons Hollandsche stelsel met vlag en wim pel kan doen binnen zeilen. We gelooven, dat Roomsche vrouwen beter te doen heb ben en door serieus werken, zonder wed strijd, maar met taaiheid, geduld en overtuiging vrij wat meer zullen we ten te bereiken voor de algemeenc wel vaart en verbetering der vrouwen en der maatschappij. Zij kunnen dit door onbevoor oordeeld toe te. treden tot haar eigen kring van Roomschen Vrouwenbond en door voor op te stellen, dat aan critiek werken moet voorafgaan welken arbeid zij, willen zij inderdaad, dat iets bereikt wordt, niet beter kunnen doen dan met ernstig de handen uit de mouwen te steken. Dit is meer noo dig dan hooge standbeelden oprichten voor eigen persoonlijkheidjes, en dat gewerkt moet worden, kunnen we leeren van de zelfde dames, die een deel van haar tijd verkwisten met wedloop in woorden-vioe- den. Men maakt zich daar op voor vrouwen- actio voor de a.s. verkiezingen. Zonder aan kiesrecht en zonder aan politiek te doen kunnen ook de Roomsche vrouwen zijde lings voor de verkiezingen werken door propaganda en opwekking. Het lijkt velen vreemd, maar zal het dit niet blijven, wan neer niet ernstig aan Roomsche Vrouwen- vereenigingen gedacht wordt 1 Als de Room sche vrouw zelf niet doordrongen wordt van liaro beteekenis voor kerk en maat schappij, maar meent dit enkol in theorie te mogen doen bestaan, dan, ja dan moet zij achter horretjes blijven schuilen. In het tegenovergestelde geval echter moet zij werken gaan, op geestelijk en maatschap pelijk terrein, om eigen beginselen vrouwen te vereenigingen en krac.uw staan tegenover die vrouwcn\ crecnigingen, welke op stuk van zaken niet anders zijn dan tegenstandsters, al wordt ook met het gewone praatje beweerd, dat in haar ver eeniging geen schakeering bestaanbaar is. Juist daarom: wij willen Roomschheid en daarom behooren Roomsche vrouwen in een Roomschen Vrouwenbond. Lang is daar naar uitgezien! Nu dus gebruik gemaakt van de geboden gelegenheid. Nog een ingekomen kincler-avondgebedje. Wij houden ons steeds aanbevolen voor, meerdere^ „Als ik" 's avonds naar m'n bedje ga Dan treed ik op een trapje, Dan treed ik aan Maria's schoot, Maria is mijn Moeder, Jozef is mijn hoeder, Jezus is mijn leidsman, Die mij den weg wijzen kan. Waar ik ga, of waar ik sta, .Volgen mij veertien Engeltjes na Twee aan mijn hoofd' eind' Twee aan mijn voeteneind Twee aan mijn linkerzij, Twee aan mijn rechterzij, Twee die mij wekken Twee die mij dekken Twee die mij wijzen Naar 't Hemelsche Paradijzen, Leg ik mijn hoofdje op 't kussen God den Vader mag ik rusten God den Zoon mag ik weder opstaan Niet te vroeg ook niet te aa Als de klok Gelief mij dan te wekken, te versterken Met -tl Uw goede werken. Amen. i 150 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1