Overschoenen. P. W. Tff/EEHUIJSEII, Barteljorisstraat 27. Tel. 1770. Winterpant STADSNIEUWS. Uit onze West Uit onze Oost. Rechtszaken. Sport en Wedstrijden. Kerknieuws. Scheepvaartberichten, VAN ELDERS EEN SCHANDALIG BEDRIJF. Uit Heesch bij Oss stond Dinsdag voor de Bossche rechtbank een beklaagde terecht, een zekere J. v. O., 23 jaar, arbeider, die gedagvaard was voor een feit, dat zeer te recht bestempeld werd met den naam vart beestachtige mishandeling., zoo lezen wij in het „Huisgezin". Inderdaad komt ook ons dio mishandeling „beestachtig" voor. Het hem ten laste gelegde was reeds ge beurd op 28 Aug. 1910, en dat hij nu pas voor do rechtbank kwam, vond zijn oorzaak hierin, dat v. O. indertijd zijn biezen had gepakt en de grenzen was overgetrokken naar Duitschland. Ook daar was hij met de justitie in aanraking gekomen en liep er wegens mis handeling een gevangenisstraf op van twee jaar. Toen hij nu op 17 Nov. j.l. uit de preven tieve hechtenis in Duitschland werd ontsla gen, trok hij er ook daar weer tusschen uit met het oog op de gevangenisstraf, waartoe hij er veroordeeld werd, en kwam weer naar zijn geboorteplaats terug. Maar hier was hij bij de justitie ook nog niet in het vergeetboekje geraakt wat be treft het gebeurde op 28 Aug. 1910, en zoo stond hij Dinsdag voor de Bossche rechtbank,1 terecht Op gemelden dag kwamen een drietal men- schen uit Oss, zekere Frans Leyen, een thans 70-jarig man, met zijn zoon Antoon Leyen, 26 jaar oud, en zekeren Marinus Vos, elk met een kalf aan de hand over den weg. Bij de herberg van zekeren Pas kwam de beklaagde met een drietal zijner vrienden uit en achtervolgden de menschen, die rustig met hun kalveren voortsjouwden. Bij de her berg van v. Dijk gekomen maakte het viertal ïuzie. Een der vier, zekere Hendriks, thams [werkzaam te Keulen, vanwaar hij Dinsdag speciaal was overgekomen om te getuigen, zei tegen den zoon Leyen, dat het zwarte kalf, dat deze leidde, zijn eigendom was. Bij de woorden, die hierover ontstonden eloeg een ander, zekere V., den zoon Leyen op zijn hoofd. Toon Leyen, die niks goeda voorzag uit dit optreden, liet het kalf in den steek en zette het op een loopen. Hij meen de zijn toevlucht te zoeken in het huis van v. .Dijk, maar kon nergens binnen. De vier aanvallers achtervolgden hem met getrok ken messen. In zijn angst vluchtte hij in leen varkenshok en hield van binnen de deur stevig vast._ Maar de aanvallers kwamen aan den achterkant van het varkenshok, waar zich een gat bevindt, waardoor de varkens uit- en ingaan, en twee hunner kropen daar met de messen in de hand binnen. Toen de nood aan den man kwam, rukte Leyen de deur fluks open en snelde de va.r- kenskooi uit. Het viertal hervatte de jacht weer op hem, dreigend, - dat ze hem zouden vermoorden. De jongen rende vervolgens naar de na burige woning van v. Bakel, liep een paar vertrekken door en verborg zich in een don kere bedstee in een vertrek voor de keuken. In deze bedstee lag slechts een handvol stroo en een kussen. Weldra echter stormden ook zijn achtervolgers binnen, streken lucifers aan en vonden den ongelukkige in de bedstee. Met do messen opgeheven stonden ze voor hem en om zich te beschutten trok hij het kussen over zijn gezicht. Nu begonnen drie der achtervolgers met hun messen op hem in te hakken en te steken terwijl hij daar in de bedstee lag. Een eersten steek kreeg hij in zijn hoofd. Hij trok het kussen verder over zijn hoofd, maar nu begonnen de on- menschen hem te steken, waar ze hem maar raken konden, zoodat zijn heèle lichaam wel dra met steken en sneden was overdekt, en de ongelukkige, badend in zijn bloed, uitge put bleef liggen. Daarop trokken de kerels af. Onmiddelijk werd dr. v. Binsbergen ge waarschuwd, die in een oogwenk ter plaatse was. Hij vond den jongen beestachtig toege takeld en ware er niet zoo gauw genees kundige hulp aanwezig geweest, de gewonde zou zonder twijfel aan verbloeding overleden zijn. De dokter vond aan 'smans lichaam, aan beenen en hoofd en hand, een groot aan tal met geweld toegebrachte steken. Er war ren wonden bij van 15 centimeter lengte. Op het rechterbeen bevond zich b.v. een wond, die uit zes sneden bestond, en die dus in zes keer met de messen moest zijn toege bracht. De dokter wist den mishandelde in bet le ven te houden. Vier weken kon deze zijn werk niet doen, na elf dagen pal te bed te hebben gelegen. De beklaagde v. 0. had ook den vader Leyen nog, onder het uiten van een vreese- lijke bedreiging, met zijn mes boven het hoofd gezwaaid en in de achtervolging van den zoon had hij dezen in een schuurtje nog toegeroepen: Er aan moet hij al is hij de leste van de wereld, jg Als medeplichtige aan de mishandeling op den zoon Leyen stond v. O. Dinsdag terecht. Hij ontkende en gooide de schuld op een ander, doch de getuigenverklaringen waren zoo, dat de officier van justitie mr. K. Sassen er materiaal te over in vond, om tegen den beklaagde een gevangenisstraf te eischen van een jaar en acht maanden. Als verdediger trad op mr. E. v. Zinnicq jergmarm, die, toegevend dat hier sprake van een beestachtige mishandeling, toch Bt bewijs tegen den beklaagden niet gele verd achtte en vrijspraak pleitte. Indien de rechtbank met zijn betoog niet mocht mee gaan, dan wilde hij als omstandigheden ten gunste van zijn cliënt aanvoeren, dat deze zich sinds zijn terugkeer hier te lande goed had gedragen en dat hij de koetwinner is thuis. Voor clementie wilde hij hier niet pleiten. Op een vraag van den president, mr. v. Baar, aan den beklaagde, hoelang deze thans in vrijheid is, antwoordde beklaagde dat hij, 17 Nov. j.l. in Duitschland was losgekomen. De uitspraak in deze zaak word bepaald op Dinsdag 21 Jan. a.s broeder Theodoor van de Vrande van Deur- ne. Voor de apostolische prefectuur van Op- per-Kasaïde Eerw. paters N. Flameygh vanl Rousselare en A'. Hannes van Meerhout, efi de Eerw. broeders G. Holthuyzen van Utrecht P. van de Mortel van Liessel, en J. Damiaens van Neerpeteren. I1GEZONDER, Voor den Inhoud dezer rnbriek stelt de Redactie zich niet nansprakeRik. Van ingezonden stnkken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Haarlem, 16 Januari 1913. M. de R. I Woensdagavond was ik in de gelegenheid den Moedercursus bij te wonen, die Me vrouw De Graaf, Schachelstraat 23, gewoon is, ééns per maand te geven voor aanstaande, jonge moeders en andere belangstellenden. Laat ik beginnen, met te constateeren, dat gedurende li/2 uur, dat de geachte spreek ster het woord voerde, haar gehoor éen en al aandacht was, dat haar voordracht uiterst leerrijk en bevattelijk was, en dat het voor aanstaande moeders bepaald noodzakelijk is, den cursus mee te maken. In de meeste gevallen toch weten de jonge vrouwen ab soluut niets van de verzorging van het pas geboren kind, welke onwetendheid vaak oor zaak is van allerlei ziekten, om nog niet te spreken van de groote kindersterfte in het eerste levensjaar. Hier nu is eene vrouw aan 't woord, die door studie en ervaring weet, wat noodig is voor moeder en kind, die hart heeft voor beiden, en die niet moede wordt, telkens en telkens weer te her halen, wat de moeder dient te weten, om zich zelve en haar kind gezond te houden. Tot mijne teleurstelling telde ik slechts ongeveer 20 jonge vrouwen; ik zou dege nen, die wegbleven, willen toeroepen: gaat er toch heen! ge kunt daar op een prettige manier vele dingen leeren, die u persoonlijk aangaan, en die u later van onberekenbaar nut kunnen wezen voor de gezondheid van u en van het kind, dat ge zult hebben groot te brengen. Dat iedere vrouw, die beseft, van hoe groot belang het is, haar kind ge zond te houden,'deze avonden toch bijwonel De toegang is kosteloos, de tijd slechts D/a uur, men behoeft geen toilet te maken het moet onbekendheid wezen, die oor zaak is, dat er niet 100, in plaats van 20 jonge vrouwtjes zaten. Met den wensch, dat mevrouw De Graaf in 't vervolg een groo- tere gehoorzaal zal moeten kiezen, besluit ik deze opwekking. Met vrïendelijken dank voor de opname, hoogachten Uwe dienstw. J. H. E.—F HET OPTREDEN DER POLITIE. Mijnheer de Redacteur! In uw blad van 15 Januari 1913 las ik een „Alledagje" over het optreden der po litie tegenover voetballers op den publie- ken weg en de sneeuwbalgooiers. IJ vindt dat de politie te hard optreedt, daartegen. De politie heeft zich hier correct gedragen. Met vriendelijk verzoek bovenstaande te- plaatsen, in de „Nieuwe Haarl. Courant" ver blijf ik hoogachtend uw abonné, II. ZANDSTRA'. Naschrift. Wij hebben in ons „Alledagje" geen be paalde feiten genoemd en weten .ook niet welk geval de geachte inzender op het oog heeft. Daarom kunnen wij er zeer goed in komen, dat de politie in het door inzender bedoelde geval correct is opgetreden. .Wij weten het niet. Wat wij echter deden uitkomen in ons „Al ledagje" was dat wij niet sympathiseeren met het optreden van de politie in de door ons bedoelde gevallen. Wij blijven er bij dat het niet steeds noodzakelijk noch wen- schelijk is, dat jongelui, die bekeurd wor den voor voetballen of sneeuwballen-gooien naar het bureau van politie gebracht wor den, dwars door de stad en gevolgd door een talrijke menigte. De politie heeft andere middelen om haar prestige hoog te houden. SPORT EN TOERISME. Van vermoedelijk ,4 Juli tot 5 Septem ber 1913 zal te 's Gravenhage de tentoon stelling van sport en toerisme gehouden worden. De „Nationale en Internationale Tentoon stelling van Sport en Toerisme" staat on der het hooge beschermheerschap van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. MISSIES VAN SCHEUT. Op 8 Februari a.s. zullen zich te Ant werpen inschepen voor: het Apostolisch Vi cariaat van Belgisch Congo: de Eerw. pater Alfons Boeten van Turnhout, en de Eerw. Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage. AAN! ^ïJING. Gistermorgen is door Ged. Staten aanbe steed: het onderhouden van en het doen van herstellingen en vernieuwingen aan de Rijks museumgebouwen en het daarom gelegen" plantsoen te Amsterdam, gedurende de ja ren 1913 en 1914. Raming f 16.000. Laagste inschrijver was R. J. Lelyveld, te 's-Gravenhage, voor f 14.800. Ook- werd aanbesteed: het onderhoud van het Gouvernementsgebouw, over de ja ren 1913 en 1914. Het laagst werd ingeschreven door P. H. O. NiEUWE HUODuDEKSELS. Het personeel der E. S. M. wordt binnen kort waarschijnlijk voorzien van een nieuw hoofddeksel. Het zal een z.g. Duitsch mo del zijn vermoedelijk. DIERENBESCHERMING. Wegens den ongunstigen toes.and van een weiland, aan de Pijlslaan gelegen, alwaar nog een groot veulen op liep werd de land bouwer W. door de po.iuie aangezegd dat hij dit beest moest stallen. Gisteren is door den landbouwer aan deze aanzegging vol daan, HAARLEMSCH MUZIEKKORPS. Woensdagavond heeft 't derde volksconcert plaats gehad door het Strijkconcert van Haar- lemsch Muziekkorps, onder leiding van den heer O. P. W. Kriens. De zaal was vrij' goed bezet, maar het kon beter. Tot ons genoegen kunnen we weer erkennen, dat de uitvoering van het programma1 in de grootste stilte werd aangehoord. De uitvoering was weer heel goed. We hoorden o.a. de Raymönd-Ouverture van Thomas, die met frissche kracht en mooi koper-effect werd vertolkt. Het Andante Can tabile uit 5e Strijkkwartet van Beethoven maakte een heel goeden indruk en was een goed bewijs voor de muzikale capaciteiten van Kriens' strijkers. Daar de commissie niet veel succes heeft met den kaartenverkoop zal, zoo deelt men ons mede, het vierde concert, vastgesteld op 19 Februari, niet gegeven worden. Aan de abonné's zou het geld percentsgewijze worden teruggegeven. KaeElIs jjEnS. Wij ontvingen nog een zeer goed en spre kend uitgevoerde kalender der Eerste Roomsch-Katholieke Levensverz. Maatsch. al hier, in geel-wit en paarsche kleuren ge houden, een flinke reclame en een prac- tische .dagaanwijzing tegelijk. BURGERLIJKE stand. Ondertrouwd: 16 Januari. W, H. J. Vilsterman en O. S. G. ter Linden. Getrouwd: W. A. Balm en C. E. Voor- hamme. A. J, O. Ballintijn en E. W. Groot. O. M. Cremer en K. Martin. J. O. Meijer en H. B. Groen. G. J. Droste en H. J. Savrij. Geboren: 15 Januari, d. van H. Spook -Bilars. z. van J. v. NimwegenKempe. 16 Januari, d. en z. van O. Pitmar v. Rhoon. Overleden: 14 Januari. J. O. v. He- mert, 20 j. Brouwersstraat. O. P. Sontag Winkler—Hübner, 81 j. Zijlweg. H. Kost, 87 j. Sophiastraat. 15 Januari. Z. Koper- Room, 82 j. Groote Houtstraat. A. H. Hansen, 62 j. Kruisstraat. 16 Januari J. M. Boeree, 74 j. Schotersingel. Van ons Kantongerecht, ONGEOORLOOFDE UITBETALING VAN LOON. iVoor het Kantongerecht had zich Woens dag 'n voorman-grondwerker te verantwoor den, die aan werklieden loon had uitbetaald in een café aan de Bakkerstraat. Het O M eischte f 5 boete. OPGEPAST. Ook hadden een aantal werkgevers zich te verantwoorden wegens overtredingen van de gewijzigde Arbeidswet. Van onze Rechtbank. (Zitting van gisteren). RUZ.„. Maartje K. te Zaandam had op 6 Novem ber een andere juffrouw mishandeld. Ze had den om een huiselijke aangelegenheid ruzie gekregen, en toen nu Maartje aan 't matjes kloppen was, sloeg zij haar vijandin met een matje om de ooren. Voor dit feit eischte de officier f 10 boete of 6 dagen hechtenis. DIEFSTAL. Van een werk van den aannemer de Jong alhier, te Spaarndam, had J. O, aldaar een lantaarn gestolen. Die lantaarn was voor de algemeene veilig- heid opgehangen. Beklaagde zeide de lantaarn gevonden te hebben. Maar de officier achtte het feit bewezen en eischte 1 week gevangenisstraf MISHANDELING. Een orirtig heer is K. te Zaandam. Op 26 Oct. j.l. wilde een groentenboer de kop van zijn paard wat op zij doen, om te kunnen passeeren. Hierover in woede ontstoken sloeg K. den groenteboer in 't gezicht. Bekl. beweerde, dat 't paard onmogelijk iets van zijn plaats kon. De officier dacht er anders over en eischte f 20 boete of 10 dagen hechtenis. IN DRONKENSCHAP. Anton H. een caféhouder uit Amsterdam, ging zijn zuster te Zaandam bezoeken. Maar in Zaandam bedronk hij zich. En toen zou hij gaan koekjes koopen. De winkelier even wel maande voorzichtigheidshalve, den man aan zich maar te verwijderen. Daarop kwaad geworden sloeg H. een ruit in en mishan delde ten slotte nog den veldwachter K. De officier eischte tegen H. f 30 boete of 10 d. hechtenis. BUURVROUWEN. Aagje M. te Zaandam had, zoo zeide ze, geregeld last van de plagerijen van haar buurvrouw. Dat kwam op 't laatst tot schel den. En op 5 November heeft Aagje haar buurvrouw in een oogenblik van drift ge slagen. Vcor dit feit eischte de officier f 5 boete of 5 dagen hechtenis. VERZET. Na de pauze werden gisteren allereerst twee verzetzaakjes behandeld. De eerste beklaagde H. v. D. te IJmui- den was niet verschenen. Op 3 November had hij zich op ernstige wijze tegen twee politieagenten verzet. Daarvoor eischte de Officier 45 dagen ge vangenisstraf. Wegens verzet stond hierna terecht Joh. V. te Zaandam. Hij verkeerde op 3 Nov. in kennelijken staat van dronkenschap en toen de politie hem wilde arresteeren, verzette hij zich. Hij hoorde 3 weken tegen zich eischen. MISHANDELING. Gerrit K. was niet verschenen. Hem was ten laste gelegd in een café in de Haarlem mermeer een persoon te hebben mishandeld. BUURVROUWEN. Er komen dikwijls militante vrouwen in 't ^beklaagdenbankje. Zoo gisterenmiddag Trijntje K., uit de Haarlemmermeer, die in November een buurvrouw onverhoeds te pakken nam, haar tegen een hekje duwde, haar uitschold, krabde in 't gezicht, enz. Zij zei natuurlijk" dat de buurvrouw be gonnen was met schelden. "Maar deze ont kende dit. De Officier eischte tegen Trijntje f 5 boe te of 5 dagen hechtenis. MISHANDELING. Terecht stond hierna Pieter S., veldar- beider te Haarlemmermeer. Hij had op 8 Nov. hij een woordenwisseling een ander der met een stuk hout geslagen. De beklaagde had twee getuigen dé charge meegebracht. De Officier achtte het feit overtuigend bewezen en eischte f 5 boete of 10 dagen hechtenis. BINNENLAND. DIPHTHERITIS. Men meldt uit Heemskerk dat de diphthe- ritis daar belangrijk afneemt. In de afge- loopen week kwamen slechts 3 nieuwe ge vallen voor. VERDRONKEN. Woensdagavond is op de Maas hij Schiedam een roeiboot, waarin drie personen afkom- stig van Charlois zaten te visschen, door een schip, vermoedelijk een Engelschman, overvaren. Eén verdronk vermoedelijk; de twee anderen werden gered, doch van deze twee stierf er nog een nadat hij op den wal was gebracht. De drenkelingen werden gered door een Spaansch schip. BARTJE BERENDSEN. Het Arnhemsche Hof veroordeelde de be ruchte inbreker Bartje Berendsen, in hoo- ger beroep terechtstaande, tot 10 j. gev.- straf. BUITENLAND. VALSCHE BANKBILJETTEN. PARIJS, 16 Jan. Een Italiaansche val- sche bankbiljettenvervaardigers bende die reeds in 1909 voor 100.000 fres. valsch geld in omloop had gebracht is opnieuw ontdekt. De aanvoerder van de bende de Italiaan Battollani werd in het jaar 1909 gearres teerd, toen hij met een koffer gevuld met 230.000 fres. valsch Fransch geld. de gren zen overstak. Twee zijner helpers werden toen gearresteerd en eveneens tot4 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een dezer is thans in verzet gekomen tegen de zijns inziens te zware straf en heeft de her nieuwde behandeling van zijn proces ge tracht tot stand te brengen. Het tot dit doel ingesteld onderzoek heeft nu uitge maakt, dat men slechts 'n gedeelte van de bende op het spoor was gekomen en dat de overigen tot heden ongestoord hun bedrijf hadden voortgezet en millioenen aan Fransch geld door hun vertrouwden o.a. hij de han delaren in tabak en sigaren, wisten te plaat sen. De eigenaren van de „bloeiende druk kerij" zijn tevens gearresteerd. De commissie doet thans een beroep op de particulieren te Paramaribo om het ont brekende bedrag van f 2000 bijeen te bren gen teneinde deelneming mogelijk te ma ken en Suriname dus behoorlijk vertegen woordigd te zien op deze tentoonstelling, die ter gelegenheid van een zoo heugelijk historisch tiidnerk", onzer geschiedenis ge. houden wordt." DE E. N. T. O. S. Wij lezen in De West: „Het schijnt nog geenszins zeker, dat Suriname zal deelne men aan de scheepvaarttentoonstelling het volgende jaar te Amsterdam, daar de mi nister den eisch .heeft gesteld, dat voor dit doel f 2000 zou moeten worden bijgedra gen door particulieren in Suriname. Aan een rondschrijven van de Surinaam- sche tentoonstellingscommissie, betreffende dit onderwerp, ontleenen wij het volgende: De commissie heeft den gouverneur ken nis gegeven, dat zij zich voorstelt de deel neming van Suriname te doen bestaan uit volgende: 1. Een uitgebreide verzameling inland- sche houtsoorten, teneinde op dit product onzer Surinaamsche bosschen in het bijzon der de aandacht te vestigen en meerdere bekendheid van deze houtsoorten in het moederland te verspreiden in het belang der Kolonie. De houtvester zal zoo spoedig mogelijk stappen doen om met de inzame ling een begin te maken. 2e. Producten van den grooten landbouw die cüh commissie in Nederland tevens gaarne zag zooals koffie, cacao, suiker, benevens een collectie rubber en balata. 3e. Een verzameling vischsoorten van Su riname, benevens verschillende vischvergif- ten hier bekend, met herbarium. 4e. Een verzameling werktuigen, waarme de de Boschnegers en Indianen de yisch- vangst uitoefenen. 5e. Foto's van de haven van Paramaribo, van het lichtschip, het geleidelicht, aanleg steigers, sluizenbouw, enz. 6e. Modellen van booten voorheen en te genwoordig in de Kolonie in gebruik, zoo als tentboot, sloep, corjaal geboeid en on geboeid, bacovenpont, suikerpont, enz., be nevens verschillende soorten parels. Ten slotte zal worden vervaardigd van hout een voorstelling van het oude histo rische Surinaamsche wapen, samengesteld uit de wapeps van Amsterdam en de W- I. Comi agnie in kleuren. Indien zulks mogelijk is, zou de commis sie nog gaarne een geschrift samenstellen over het verkeerswezen in Suriname met statistieken op scheepvaartgebied en, be halve een aantal geschriften, evenals die ter gelegenheid van de Deventer tentoon stelling nog een geschrift uitgeven over de visscherij. De commissie deze inzendingen wensche- lijk en mogelijk achtende, is gekomen tot een raming van f 5000, welk bedrag zij den gouverneur voorgesteld heeft beschik baar te stellen voor 1913. Op het verzoek van den gouverneur aan den minister om op de begrooting voor 1913 een subsidie van f 5000 toe te staan werd op 13 December telegrafisch bericht' ont vangen, dat een bedrag van f 3000 is 'oege- staan, mits door particulieren in Suriname een bedrag van f 2000 voor het doel kan worden bijgedragen. ROOF. Kortelings werd in een der bosschen na bij den grooten weg, die van Salaman naar Poerworedjo leidt, een vrouw aangevallen, schrijft men aan het „Soer. Hbld." Bedoelde vrouw is van Semarang afkom stig en moet gefortuneerd zijn. Zij was ech ter niet tevreden met hetgeen zij bezat. Dit kreeg al spoedig een harer kennissen in de gaten. De man, die haar moet hebben aangerand, was haar raadgever en had haar verteld, dat er in Poerworedjo een doekoen woon de, die de kunst verstaat haar rijk te ma ken. Goedgeloovig aanvaardde zij de reis daarheen op een dag, welke haar voorspeld werd als gelukkig. Echter moeit zij al hare sieraden en klee deren medenemen, want hoe rijker getooid men bij den doekoen aankwam, des te meer zouden de begeerten vervuld worden. Zonder haar man van haar plan te heb ben kennis gegeven, toog zij onder geleide van haar raadgever van Semarang naar Poerworedjo. Ter hoogte van Salaman hield men halt en mocht zij niet den grooten weg volgen, doch een omweg door een boscb maken. De raadsman had haar wijsgemaakt dat zij anders de oelernaga of wereldslang op den verderen tocht zouden ontmoeten en dit zou het welslagen harer plannen in den weg staan. De vrouw had reeds eenjge achterdocht maar haar vast geloof aan en de hoop op het voorgespiegelde, deden haar hesluiten den raad te volgen. Zoo werd de reis ver volgd, niettegenstaande het haar banger te moede werd, al naarmate zij verder de wil dernis intogen. Toen zij vermoeid van het loopen over zwaar geaccidenteerd terrein even rust nam, kreeg zij onverhoeds een knuppelslag on haar hoofd. De vrouw zakte in elkaar, doch de aan rander wilde zeker van zijn zaak zijn en bracht haar nog eenige messteken in den hals toe. Daarna werd zij van al haar juwee- 'len beroofd en de kleeren, die zij bij zich' en aan had, werden haar ontnomen zoodat de vrouw alleen een enkel kleedingstuk aan haar lijf had. De booswicht verdween, doch na eenigen tijd kwam de doodgewaande vrouw tot be wustzijn. Kruipende door het woud, wist zij eindelijk een dessawoning te bereiken, waarop zij vertelde, wat er voorgevallen was. Zij vroeg verder bij den loerah ge huisvest te mogen worden. Na de ongeluk-, kige de eerste hulp te hebben verleend, werd zij den daarop volgenden dag naar het hospitaal getransporteerd om verder on der geneeskundige behandeling te worden gesteld. IJMUIDEN 16 Januari Z. Gearriveerd 16 Januari Elida, Abrahamsen, Fredrikstad n. Kaap stad als bijlegger. Betsy Anna, s. Immingh Maasstroom, s. Londen. 15 Jan. Niobe, s. Bordeaux. Oranje Nassau, s. Suriname Ottensen, s. Java. ■Vertrokken 16 Januari Juno, b. Bristol. 15 Jan. Derwent, s. Goole. Rotterdam, s. Grangem. Batoum, s. New-Orleans. Ost, s. Bremen. Granit, s. Newcastle. IJstroom, s. Londen. Fortuna, s. Rotterdam. Clio, s. dito. Aurora, s. Hamburg. NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Celebes, v. Amsterdam n. Batavia, arriv, 15 Jan. te Port Said. Kambangan, v. Batavia n. Amsterdam, pass. 15 Jan. St. Vincent. Ambon, van Amsterdam n. Batavia, arr, 15 Jan. te Sabang. Palembang, v. Amsterdam n. Batavia, pas seerde 15 Jan. Dungeness. Kediri, v. Batavia n. Rotterdam, pass. 15 Jan. Ouessant. i Tabanan, van Rotterdam naar Batavia, pas seerde 15 Jan. Ouessant, Ternate, v. Batavia n. Rotterdam, vertr, 15 Jan. van Marseille. Ophir, v. Batavia n. Rotterdam, vertrok 15 Jan. van Perim. Merauke v. Rotterdam n. Batavia, pass. 15 Jan. Perim. Hollandia, van B. Ayres n. Amsterdam, vertrok 15 Jan, van Lissabon. Gorredijk, van Rotterdam naar Cuba Mexi< co en New-Orleans, pass. 15 Jan. 4.30 n.m. Beachy Head. i Minerva, v. Valencia n. Amsterdam pass. 13 Jan. Gibraltar. Achilles vertrok 15 Jan. v. Napels naaji Genua. Juno, arriv. 15 Jan. te Hull van Alexandrie! Pomona vertrok 16 Jan. van Pillau n^ Amsterdam. i Iris arriv. 14 Jan. te Hamburg v. A'dam'. Adonis vertrok 15 Jan. v. .Tarragona n< Valencia. Calypso arriv. 15 Jan. te Malaga v. Iviza, Leda arriv. 15 Jan. te Kopenhagen van1 Amsterdam. Uranus vertrok 15 Jan. van Messina naar Palermo. Vülcanus vertrok 15 Jan. van Londen n. Amsterdam. Themis arr. 16 Jan. te Neufahrwasser n. Amsterdam. (Zeepost.) 1 tu De Gfficier zeide dat deze man ongunstig hekend staat, en eischte 1 week gevange nisstraf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6