DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. KIEZERSKWEEK. BON Kinderhuis vest 29-31-33, Haarlem "eerste BLAD. MISTER RE68UT STADSNIEUWS. '^aferdaga vondpraatjes. De Auteurswetin de Kérk. ZAT Eft IJ AG 18 JANUARI 1918 87ste Jaargang No. 8038 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer I4§6. Dit nummer bestaat uit uijf bla den ui. o. de Ofïiciëel e Kerk- lijst en hetQeillustreerd Zon dagsblad, m 8 bladzijden. PI 'P&èÜÏ ."fs f -'fi- Haarlemsche Aliedagjes No. 772, Kindsrvoapsfeliing BIOSCOOP UNION. Gebouw St. Bavo. Zie verder advertentie in dit blad. B JANUARI. L ABONNEMENTSPRIJS» Fer 8 maanden voor Haarlem 71.35 Voor de plaatsen, waar een agent ïs gevestigd (kom tfer gem.) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0.03 PRIJS DER ADVERTENTlëNt f Van 6 regels GO cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ct Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regel. Buitenl. '20 et Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct contant). mm uiii ii—i ui ■■■hit 110 GULDEN bij levenslange onge» «cbikt.beid tot Herkea. Alle betalende ahonné's op dit blad, die in Kef bezit eener verzekeringspolis sfln, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort GULDEN bij |f GULDEN bjj <fl Üf! GULDEN bij tfiéPft STILDEN bii 409 GULDEN bij overlijden. 300 verlies van een hand of voet 150 verlies van f één oog. in verlies van één duim. 60 STILDEN bij Verlies van 1 één wijsvinger.v i 15 GULDEN bij verlies vau één anderen vinger. De nftkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Hollandsch'e Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. Hedenmorgen half acht is Mi nister Itegout overleden. God gaf, God nam, mag bij jlezen slag, die Nederland en Neêtland's Katholieken treft, wèl worden gezegd. In hem heeft God aan ons va derland een bewindsman gege ven, die een sieraad is geweest van zijn ambt, die getoond heeft dat onbezweken Katholieke trouw en strenge beginselvast heid, een stoere overtuiging en een warm, levendig geloof, ook op de hoogste plaatsen niet al leen respect afdwingen, maar den man eeren, die zoo open lijk daarvoor uitkomt. Aan hem heeft Nederland een reeks van voortreffelijke beslui ten en wetten te danken, waar door altijd deze prineipiëele lijn loopt: de verheffing van de moraal en de bevestiging dei- openbare orde en zedelijkheid, naar de strenge eischen der Christelijke wet. Hij was het, die in alles wat hij deed, en in zoovéél dat hij nog heel't voorbereid en dat nu gereed ligt voor zijn opvolger, de Christelijke beginselen hoog hield en de wet en het recht ga deed steunen op de onverander- Si Iijke grondregelen van hoogere orde, die ook zijn leven steeds hebben beïnvloed en geregeld. God gaf hem, ons vaderland ten zegen en het Katholieke volksdeel ten roem, als raads man der Koninklijke Vrouwe en. minister der Kroon, God nam hem van ons weg in de krapht zijns levens. Wij huigen ons voor Gods raadsbestel. Maar wij treuren om den hoog- staanden Katholiek, den god- vreezenden geloovige, den emi- nenten jurist, den onkreukba- ren Staatsman, den edelen mensch, die zoo vroeg en op zoo droeve wijze nu is heengegaan.... En wij bidden God, dat Hij Zijnen dienaar, die zich voor de publieke zaak zoo veel verdien sten heeft verzameld en voor de Rooinsclie Kerk een sieraad was, moge heloonen met het on sterfelijke loon, dat Hij beloofd heeft aan degenen, die werken te Zijner eere. Hij ruste in vrede. AGENDA. 19 Januari. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Bioscoop Union 5 uur Familie- en kin dervoorstelling 8 uur Groote Avond voorstelling. Sociëteit Vereeniging 8K uur Alberts Frères— Bioscoopvoorstelling. Schouwburg „De Kroon" 8 uur N.V. Opera- en Operette van bet Rembrandt- theater, Amsterdam: Cavalleria Rusticana, gevolgd door: Paljas. Schouwburg Jansweg 7 K uur R. K. Vriendenkring. 2 uur Tweede op voering van: De zes Prinsesjes. A p o 11 o-T heater Barteljorisstraat. r— Bioscope-voorstellingen. B i o s c o p e-T heater, Groote Markt. Voorstellingen. BLOEMENDAAL Café Rusthoek 2Y> uur Amsterdamsch Trio: Matinée. AGENDA. 20 Januari. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Algemeene ledenvergadering, toegankelijk voor eereleden en donateurs. Repetitie Zang- vereeniging en zitting Ondersteuningsfonds. 1H uur Algemeene vergadering Prov. Bond R. K. Kiesvereenigingen in N.-Holland. Concertzaal „De Kroon" 8 uur Derde Zalsmanavond. ïïnio n-B i o s e o o p. Voorstellingen. Bioscope-theater Groote Markt Voorstelling. Apoll o-theater Barteljorisstraat Voorstelling. Tey Iers Museum Tentoonstelling van moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend elkeu dag van 10—5 uur. tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Ons artikel over bovenstaand' onderwerp is door verschillende bladen overgenomen, en heeft ons en andere couranten tal van epistels bezorgd. Die zijn van twee verschillende soorten. Instemmend, en critiseerend. "We ontvingen een brief van een pastoor uit het Haarlemsche Diocees, die zijn in stemming te kennen gaf met den raad dien wij hebben gegeven: vooreerst zich absoluut niet te binden noch toe te geven aan agen ten, commissionairs en vertegenwoordigers van componisten-vereenigingen of hoe die heeten, maar zich in verbinding te stellen met de kerk-componisten-zèlf als men dan toch iets wil doen. En anders in ieder geval: af te wachten. Een andere pastoor wees ons er op dat in het buitenland w e 1 rechten worden be taald voor de uitvoering van kerkmuziek, dus dat het hier ook wel zoover zal komen wat dan ook o.i. volstrekt niet onbillijk is! maar dat hij ook voorloopig „niets doen en afwachten" onderschreef. Precies wat we zeiden. Onder de overige blijken van belangstel ling die ons artikel heeft ondervonden, heb ben we in de „Residentiebode" opgemerkt een schrijven van den heer J. P. J. Wierts, waarover we een paar woorden willen zeg gen, en een ingezonden stuk van een on genoemde in den „Limburger Koerier". Misschien zijn er nog meer geweest, doch die izijn ons dan totnogtoe ontgaan. De heen [Wierts wij doen hem de be leefdheid, op zijn schrijven te antwoorden, hoewel het journalistiek gebruik had mee gebracht dat hij in ons blad eigenlijk ons artikel had moeten aanvallen, zoo hij dat wilde de heer "Wierts dan noemt onze beschouwingen „weinig geschikt tot juiste re voorlichting van belangstellenden en be trokkenen." Waarom, dat meldt de heer Wierts niet: wij vermoeden dan ook dat hij ons betoog niet juist heeft begrepen, daar zijn schrij ven een verdediging is van de stelling, dat ook de componist van kerkmuziek voor zijn werk moet worden gehonoreerd iets wat wij nooit ofte nimmer hebben bestreden. Integendeel: wij hebben in ons artikeltje van 10 Januari uitdrukkelijk gezegd, dat directeuren en presidenten van kerkkoren die nieuwe muziek op bun repertoire wil len nemen, overleg moeten plegen met uitgevers, componisten of in ieder ge val natuurlijk de rechthebbenden. D. w. z. dat zij de rechten van deze personen moe ten erkennen. Maar we zeiden daarbij, dat onze kerke lijke koor-autoriteiten zich moeten wach ten voor de z.g. vertegenwoordigers, de agenten, de bureaux, die met circulaires en persoonlijke bezoeken de pastoors en organisten lastig vallen. Nu is het merkwaardig, dat de heer Wierts die onze beschouwingen zoo onjuist vindt, precies dezelfde conclusie stelt. Het „Genootschap van Ned. componisten" bestudeert de kwestie, zegt hij, (iets wat ons door het artikel van den heer van Gilse bekend was) en daarom is het zegt. de heer Wierts „zeer raadzaam, in geen ge val contracten ai te sluiten, en op te pas sen geen dupe te worden van 'agenten van buitenlandsche organisaties." Men ziet dat de heer "Wierts, die „belang hebbende" is, en wij' het op de hoofdzaak juist eens zijn. Maar op de bijzaken schuift de heer Wiertia ons dingen in de schoenen, die wij. toch niet mogen accepteeren. Zoo vertelt hij in zijn betoog vóór de rechtvaardigheid van een auteursbedrag aan de componisten: „al hebben dan de compo nisten van kerkmuziek een ander en hooger „doel met hunne composities dan alleen, er „zooveel mogelijk aan te verdienen!?! zoo- „als het de „N. H. Crt." belieft te noemen." Eilieve, dat hebben wij juist niet ge zegd I .Wij schreven: j - „Maar de componisten die voor de kerk hun werken schrijven, zijn gelukkig van andere soort dan de heeren die door hun geroep van „we worden begapt" de Ka merleden ertoe gebracht hebben om de draconische bepalingen van de Auteurs wet zoo ondoordacht te slikken. „Zij hebben een ander en hooger doel met hun oomposities dan alleen, er zoo veel mogelijk aan te verdienen." Wij stelden de Kerkmuziek-sohrij vers juist niet gelijk met Heyermans en consorten: hoe de heer Wierts er toe komt om het te genovergestelde ons te verwijten, is ons een raadsel 1 Conclusie: de heer Wierts is het ééns met ons, als we den pastoors en dirigenten aan raden: men ga in geen geval een contract aan met een of ander bureau of agentschap. De ongenoemde inzender in den „Limb. Koerier" bespreekt Limburgsche toestanden en zegt da.t daar geen bureaux of agenten nog aan het werk zijn. Nu, hier wel. En daarom schreven wij ons artikeltje. Wat in Limburg gebeurt of niet gebeurt, weten we niet. .Voorts deelt hij mede: „De grootste kerken in België (Antwer penBrusselGent) betalen slechts 50 fres. De overige 25 en 10 fres. voor 't geheele jaar, voor a,lle event, uitvoeringen. In ons land zouden zij veel minder te betalen heb ben." Wij' vernemen dit met gepaste belangstel ling. Voor de rest schijnt dit schrijven van zoo zeer „belanghebbende" zijde te komen, dat de objectiviteit den .schrijver ontloopen is. Ook na de opmerkingen diie wij vernomen hebben blijven wij dus bij onze conclusie: men late zich niet in met „bureaux", ver tegenwoordigers en agenten, die probeeren aan de Auteurswet een duitje te verdienen. En men wachte voegen wij er nu bij tot de kerkelijke componisten zich dam beraden hebben, waarbij het natuurlijk is dat aan billijke eischen behoort voldaan te worden. Het recht van den componist, om voor zijn compositie een honorarium te ont vangen, hebben wij nimmer ontkend, zoo herhalen wij nog eens. En dat zal ook geen pastoor of koordirigent hem misgunnen. Het komt er maar op aan, of er op rede lijke, billijke en coulante wijze hieromtrent wordt gehandeld. En daar, zooals wij in ons eerste artikel al zeiden, componisten van kerkelijke composities een ander enj hooger doel heb ben dan alleen „een duit eraan te verdienen", zal' de overeenstemming op dit punt ook wel worden verkregen. De St. Gregorius-vereeniging zal in ons land meenen wij op het best deze zaak zich kunnen aantrekken. OM WERK TE SPAREN. Van de week hadden wij de officieele me- dedeeling in de krant, dat op 31 Maart a.s. de candidaatstelling moet plaats hebben voor een lid van den Raad in de vacature-Spoor. 't Heeft nu nog wel de tijd, maar toch willen wij vragen: zouden de kiesvereenigin gen zich niet beraden om in deze verkiezing tot een compromis te komen, hoe dan ook: door géén candidaat te stellen, ofwel één, die niet wordt aangevochten? We moeten ons werk sparen voor de perio dieke verkiezingen, want het in de vacature-, Spoor te kiezen raadslid moet bij de perio dieke raadsverkiezingen dit iaar tóch weer aftreden! REDERIJKERSKAMER ALBERDINGK TIIEIJM. Op Donderdag 30 Jan. zal deze zeer l>e- kende tooneelvereenigïng een zevende opvoe ring geven van het oorspronkelijke tooneel- Propagandisten, die in het 1ste district wonen en zij, die. in het 1ste district goed bekend zijn en daar mee willen werken aan de kiezers- kweek, worden verzocht morgen, Zondagmid dag half één in St. Bavo, Smedestraat, te komen, waar zij dan de noodige instructies zullen ontvangen. G. J. BRAAKHUIS, Alg. Secretaris der R. K. Politieke Propagandaclub. Op vertoon van deze BON toegang tot de Kindervoorstelling op Zondag 19 Januari tegen betaling van Kinderen 5 cent Volwassenen 10 cent. werk „Gods Wegen",tspel van de bergen ge volgd door het kostelijk blijspel: „Schijn] bedriegt". Om aan veler verzoek te vol doen is do uitvoering gesteld op een avond in de week. De toegangsprijzen zijn verhoogd. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. Zondag a.s. zullen do afbeeldingen, betrek king hebbend© op Nederlandsch Indië, in de Rotonde van het Museum van Kunstnij verheid nog tentoongesteld blijven. Het uit gebreid plaatwerk, dat bij do firma Kleijnen- berg alhier, wordt uitgegeven, is boVendien nog aangevuld met prachtige fotografieën voorstellende personen van verschillende rang en stand uit de Indische samenleving. Mo£ gen is de toegang kosteloos. OUDE NATIONALE KUNST. Het Algemeen Nederlandsch Verband heeft aan zijn loden gisteren een zeer nuttigen en zeer mooien avond bezorgd. De heer A. A. van Rijnbach u,it Alkmaar kwam n.m. een, voordracht houden over Oude Nationale Kunst en Moderne Nationale onverschilligheid. De voorzitter der Haarlemsche afdeeling van het Algemeen Nederl. Verbond, de heer Dr. J. B. Schepers heette de aanwezigen wel kom en stelde den spreker van den avond, voor ais een man, die alleszins op de hoogte is van de Kunstgeschiedenis, vooral de Bouw- kunstgeschiedenis. Do heer van Rijnbach, het woord verkrij gende, vindt al spoedig gelegenheid te wijzenj op de weinige belangstelling, die er vooral in de negentiende eeuw bestond voor de ge schiedenis der bouwkunst. Wc weten hoe zelfs Potgieter, onze bekende historie-bewonderaar, in zijn prachtig stuk proza „Het Rijksmu seum", waaruit spr. een mooi stukje ci teert niet over de bouwkunst spreekt en hoe onze niet minder bekende kunst-histo- CCLIV. Een Nurks aan het woord, en lwe goed de sneeuwtijd was Een glijclub, en hoe er werk voor was en wezen zou. De gemeentel einiging in actie, en nog een ander stuk gemeentelijk werk. Een onderzoek noodigl 't Is een leerling van Hildebrand's be- kenden Nurks geweest, die gezegd lieeft (dat je van sneeuw driekeerdispleizierhebt; als ze komt, als ze ligt en als ze verdwijnt. vNu, zóó erg is liet niet, en vooral als er Kzoo'n mooi blank vachtje komt te liggen over onze straten, dan kan ik dat nog niet <zoo leelijk en zoo onaangenaam vinden. dMaar in één opzicht heeft de man gelijk: -als de sneeuw weer aan het verdwijnen is, •jdan is het een smeerboel zooals er geen •.tweede is uit te vinden! Dat zijn dan de Idagen, waarop *n mensch zijn overschoenen „Uit de kast moet balen, want sneeuw dringt Overal door en de eenigen die niet klagen jimaar genoegeüjk eens in bun handen wrij- ven, zijn de schoenmakers en schoenlappers, die aan de sneeuw een bondgenoot hebben. «Intusschen hebben we dan toch maar in deze afgeloopen week een sneeuw-wintertijd gehad, zoo lang als ik het mij in geen jaren herinner. Van ijs is tegenwoordiggeen sprake meer: zoodra ik in onze krant las dat er plannen bestonden om de ijsbaan te openen, verwachtte ik dooi en 't was ook zoo: er is geen kijk op geweest, al heeft het een paar nachten ook heel aardig gevro ren. Maar nu was een ander vermaak in den smaak: sleetje glijden op het Kopje is dit keer de groote wintersport geworden, en ik overdrijf niet als ik zeg dat half Haarlem in die sneeuwdagen naar Bloemen- daal is getramd om mee te doen aan het glijden of om er naar te kijken. Zoo lang uit op een slee, en dan van de hoogte bij het Wilhelminaduin in suizende vaart naar beneden te vliegen.... dat is blijkbaar een vermaak dat in den smaak valt bij de jon gelui, hoe gevaarlijk of liet ook is. .Want dét kan niemand ontkennen: zoowel voor de kijkers als voor de deelnemers is daar leelijk veel gevaar aan verbonden, en dat er geen grootere ongelukken zijn gebeurd dan versplinterde wandelstokken en een paar fiksche builen in het hoofd, verwon dert me sterk 1 Ik hoorde dat er voor deze dagen alles op liet meest grootscheeps was ingericht: een echte „club" was er inder haast geformeerd, en het „feestterrein" werd zelfs 's avonds op grandiose wijze verlicht. Welnu, mocht er wéér eens sneeuw komen, zóó dat de club „Het Kopje" weer in actie moet komen, dan zou ik één ding sterk aanraden: dat men de politie of de gemeen te of wie hier de aangewezene is erbij in den arm neme om het loopen op den hel lenden weg die als glijvlakte wordt ge bruikt, geheel te verbieden. En dan make de club 't (kan er best af van al de contri buties 1 fluks een houten trap, om het hoogste punt der helling met beneden te verbinden en zoo de communicatie voor de wandelaars te verzekeren. Een lift zou nog mooier zijn, maar die zou geloof ik een beetje de draagkracht van de dames en heeren leden der club ietwat overschrij den. Intusschen dient er toch wat op gevon den te worden, lioe het dan zij, om bij zulke gelegenheden te voorkomen dat domme mensch en zichzelf aan het grootste gevaar blootstellen: menigeen die nu maar heel koelbloedigjes op het gevaarlijkste punt van de glijbaan bleef staan kijken, is alleen maar als door een mirakel eraan ontkomen dat een van die zware ijzeren of houten sle den hem hals over kop meesleurde! Zoo heeft alles z'n voor en zijn tegen, en zelfs de vuile smeerboel van de wegdooiende sneeuw brengt van den anderen kant weer voordeel aan door de drukke werkverschaf fing die er het gevolg van is, en die menig werkelooze in deze week een welkom duitje heeft doen verdienen, 't Was een aardig ge zicht dat georganiseerde leger sneeuwop- ruimers met al die handkarren en sneeuw schoppen bezig te zien! En de gemeente lijke reinigingsdienst verdient dan ook een flink pluimpje voor de kranige en goed georganiseerde manier waarop zij de oprui ming van do sneeuw heeft ter band geno men en uitgevoerd. Misschien had men en dat zou de eenige grief zijn in de keuze van de straten die achtereenvolgens aan de beurt kwamen, wat gelukkiger kun nen zijn: sommige hoofdstraten en deftige wijken toch worden ditmaal tot het laatst bewaard en het viel mij op, dat bijvoorbeeld het Kenaupark en omgeving tot den laat- sten dag dezer week toe met de sneeuw zijn opgescheept geweest.... iets wat onder burgemeester Boreel, die op zulke dingetjes scherp toekeek, niet gebeurd zou zijn! Maar het is onmogelijk om het iedereen naar den zin te maken en alle menschen te gelijk te helpen, dat kan in mijn winkel net zoo min als bij zulke gemeentelijke diensten. En ik geloof per slot van rekening dat iedereen het met mij eens zal wezen, dat de manier waarop de gemeente-reiniging de schoonmaak der straten heeft aangepakt, allen lof verdient! 't Ging gauw, flink-ge- regeld en blijkbaar naar een vast plan! Zoo moeten de gemeentelijke diensten ook wezen, daar hebben we ze nu eenmaal voor. En juist zulke onverwachte voorvallen bewij zen, of de boel goed in elkaar zit of niet. Zoo heeft ook de waterleiding dezer dagen kunnen toonen dat ze ineens en met kracht weet op to treden: bij het groote lek dat in de buis van den Anegang plotseling voor den dag kwam en dat heel wat moeite heeft veroorzaakt en last, zoo bij de bewoners ln die straat als bij degenen die voor herstel moesten zorgen. Ik heb gehoord dat bij deze historie aan den dag is gekomen dat de ijzeren buisleiding, die in den Anegang ligt, op verschillende plaatsen totaal doorge roest moet wezen, zoodat bij de geringste aanraking de stukken eenvoudig als ver molmd hout in elkaar vielen. Den ambtena ren van de waterleiding-zelf verbaasde dit in hooge mate en dat het lek en de herstel ling ervan zooveel tijd heeft in beslag ge nomen (er is daar den heelen nacht met man en macht aan moeten gewerkt worden) komt voor het grootste deel op rekening van dien rotten toestand der leiding. In verband hier mede zou ik toch de aandacht van onze stadsbestuurders erop .willen vestigen, dat er wel eens duchtige maatregelen, mogen genomen worden om dat alles te verbeteren, vóórdat men de asfalteering van deze straat ter hand neemt! [Want het moet bij de werklieden van de waterleiding vaststaan dat het buizennet ook op tal van andere plaatsen, door den drassigen veengrond en' de nabijheid van de gasbuizen, schrikkelijk slecht zou wezen. Althans zoo heb ik hoo- ren vertellen en mijn zegsman voegde erbij, dat men, als er asfalt ligt en te voren niet' zorgvuldig heel het waterleidingsnet heeft, onderzocht, voor rare verrassingen kan ko« men te staan die telkens en telkens groote. straatojibreking ten gevolge zullen hebben. Ik geef wat ik hoorde, hier weer, en de. ambtenaren van dezen tak van dienst zuN len zeker wel bun aandacht aan deze zaak? schenken of geschonken hebben. Intusscheü is dit weer een bewijs, hoeveel dingen er nog zijn waarvan het groote publiek, dat oppervlakkig de zaken bekijkt, onkundig is maar die in de practijk juist de grootste moeielijkheden geven. Zoo gaat het ™®eï' op ons ondermaansche: en als üat beter werd begrepen zou menigeen wel wat toe« geeflijker worden; als er fouten worden be« gaan of tekortkomingen ontdekt I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1