mhüws uit ütfi mm. Nagekomen Berichten. Sociale Berichten. Nieuws uit Lisse en 0, STADSNIEUWS. Üarktnicuws THE berlitz-schogl KERKNIEUWS. Letteren en Kunst. bcheepvaartberichten. Uns Weerbericht. HAARLEM, 32rd. L. Veerstr. WIE IS FRANS NETSCHER? OF LANGUAGES HET EENIGE VAN 0UDS BEKENDE ADRES VOUR HET AANLEEREN DER i b i MODERNE TALEN i i i J.r.1 DE TYPOGRAFENSTAKING TE AMSTERDAM. Voor den kantonrechter te Arasterdam zou den gisteren vijf civiele gedingen dienen, .'waarin boekdrukkerspatroons tegen hun ge- 'zellen, die het werk zonder inachtneming ;van den opzegtermijn hebben neergelegd, een actie tot schadevergoeding wegens contract breuk hadden ingesteld. Op verzoek van werk liedenzijde werd de zaak acht dagen uitge steld. VELSEN. Men schrijft ons uit Velsen: Nu van verschillende zijden en in verschil lende bladen bovenstaanue vraag wordt ge daan en beantwoord, ligt het voor de hand dat ook uit onze gemeente, waar de heer Netscher het .ambt van wethouder bekleedt en waar hij zoo overbekend is, eenige me- dedeelingen worden gedaan omtrent genoem den heer. Oin een goed overzicht te krijgen van de verrichtingen op openbaar terrein des hee- ren Netscner, moeten wij eenige jaren terug gaan, en wel tot den tijd toen de heer N. nog geen lid was van den Velser gemeente raad. Toen ter tijde was onze tegenwoordige ma gistraat een man die zich op politieke ver gaderingen nu eens als debater, dan weer ais sprexer, geregeld liet hooren. Zooais dad een goed „democraat," u weet wel, van de bekende soort, betaamt, was hij steeds vóór de belangen van den ook al weer be kenden „verdrukten werkman". En als de werkman nu eens toevallig niet .verdrukt was, dan kon hij 't nog worden, redeneerde deze - politicus 1 Frans Netscher, wiens zware figuur met den stierennek en met de bijna steeds hall' toegeknepen oogen, waarmee- hij zijn audi torium overzag entaxeerde hij deed dat in letterlijken zin met ,,'n half oog" imponeerde geen klein beetje. Hij sprak min. of meer Hèègsch. Nóg hooren wij zijn: „me neer de vèurzitter, ik vrèèg het wèurd." En als hij dan aan het „wèurd" was, dan was ie niet voor de poes! Met daverende woorden kwam hij den volke kond doen dat er maar één ding noodig was om den arbeider den hemel op aarde te bezorgen, en dat was: stemmen op een vrij zinnig-democraat of zoo iemand van ongeveer dezelide rossige kleur, dan, ja dan zou je eens wat zienl Ja, als ie in 't vuur van zijn redeneering was, kón hij het zeggen, hoor! en hij zei het ook! Goed en bloed en hij heeft véél bloed ihad ie over voor den werkman, zoomaar uit pure sympathie, zonder eenigen schaduw, .ven nevenbedoelingen. Nu waren er onverlaten die zeiden dat Frans op 'n Kamerzetel aanstuurde, dat ie op de scnouders van den verdrukten werkman naar boven pro beerde te klauteren, zelfs pclireef een ondeugend v r ij af n n i g dagblad van hem als „dén eeuwig hoopvollen Kamer- candidaut", maar wie stoort zich nu aan zóó iets? Dan zou je nooit meer wat voor 't heil van de menschheid kunnen doenl Omstreeks dien tijd geschiedde het dat te Uitgeest verscheen een weekblaadje, thans ook al weer sedert verscheiden jaren zacht en kalm overleden. R.I.P. Uitgever was een zekere Gerrit Ivlomp, een man die zich op taalkundig gebied daar in onderscheidde dat hij zoo goed als altijd in de artikeltjes die h ij schreef, het onder werp van een zin in den vierden naamval plaatste. .Voor de variatie, natuurlijk. "Wij zeiden: wat hij schreef, want hij schreef niet alle artikeltjes die in 't blaad je voorkwamen. Er verschenen ook „hoofd artikelen", waarvan sommige geteekend wa ren: F. N. te S. Maar daarin lag toch nog niet de groote kracht van 't blaadje. De attractie zat in de kleinere artikeltjes, waarin week in week uit, gescholden werd op den burgemeester, den gemeente-secreta ris en op andere notabelen in de gemeente .Velsen. Merkwaardig was het dat die artikeltjes wondervol weergaven de ideeën des heeren Netscher en er voortdurend werd afgegeven op menschen, die hij als zijn vijanden be schouwde. Alles natuurlijk zeer toevallig. Sommige woorden en uitdrukkingen als bijv. ,4e gemeente koek-en-ei" voor de gemeente .Velsen,, waren wel is waar precies dezelfde, die Frans ook op volksvergaderingen gebruik te, maar wie zoekt daar nu wat achter? Niet alle lezers van het „Uitgeestertje", zoo werd het blaadje in de wandeling ge noemd, waren echter tevreden over de wijze waarop Gerrit Klomp, de uitgever, hijzelf zou 'in dit geval hebben geschreven: den uitgever hen van nieuws voorzag. Het blaadje had zooveel bloed te weinig als Frans teveel, en, kwijnde. Dit kwijnen veranderde in vliegende tering, toen de lieer Netscher na meer dan één mislukte poging, tot Raadslid van Velsen werd gekozen. Daarmede was een gewichtige verandering gekomen in het leven van onzen Frans, maar, hoe toevallig dan ook, de verandering die vanaf die stonde onmiddellijk voor het „Uit geestertje" intrad, was geen verbetering. Het „Uitgeestertje" werd meer en meer kalm. Eerst dacht men dat bet de stilte was die aan het onweder voorafgaat. Maar in de laatste artikeltjes stond het onderwerp van de volzinnen weer in den vierden naam- val! Het onweder bleef uit, en het bleek dat het slechts het opflikkeren was geweest van de laatste levensvonk. Spoedig volgde de doodssnik, die luid hoorbaar was en ons door merg en been ging. Nog éénmaal werden wij aan het blaadje herinnerd, namelijk toen de uitgevers, die het overnamen, in hun eerste nummer aan de lezers mededeelden, dat zij van de wijze, waarop tot nu toe het blaadje was geredi geerd, geenszins gediend waren en met Klomp geen betrekkingen onderhielden. Zoo was dan Genit Klomp directeur-redao- teur-uitgever af en Frans Netscher was lid vnn Velsen's gemeenteraad. Daar zat hij nu. Nu zou het komen, de he mel op aarde voor alle arbeiders, mits ze H. B. G. In de gisteren gehouden vergade ring- van de afd. Lisse van het H. B. G. deed de penningmeester rekening en verantwoor ding over zijn beheer gedurende 1912. Hier uit bleek dat de ontvangsten hadden bedra gen 443.01 'A en de uitgaven 346.65, een saldo aldus van 96.3614. Als Ie voorzitter werd gekozen de heer C. v. d. Zaal Zzn., en zulks in de plaats van den heer J. P. Hulse bosch, die als zoodanig niet meer in aan merking wenschte te komen. Ten slotte werd besloten om een verzoek te richten aan de H.IJ.S.M., om trein 129 richting HaarlemLeiden, te Lisse te doen stoppen. BURGERLIJKE STAND. NOORDW1JKERHOUT. Geboren: z. van P. van Eeden en J. C. van Eijk. d. van J. "W. de Rijk en W J. Overviiet z. van H. S. van Hensbergen M. C. H. Zeestraten. ALKMAAR. Ondertrouwd: A. J. Lem, wednr. van J. P. de Wit, en J. Kolles, wed. van M. W. Koorn. Geboren: z. van J. W. Regeer en A. M Hemerik d. van P. Pover en M. Kliffen d. van P. Bakkum en H. Jonker. Overleden: C. Ofman, 82 jaar. C. Bergliou- wer, 71 jaar. „democratisch" waren natuurlijk. Dat andere soort werklui, die Eoomschen en die andere fijne dweepers, die geregeld naar de kerken loopen, hebben geen hemel op aarde noodig. Die krijgen hem immers later. Ieder zijn beurt! Maar helaas en nog eens helaas! 'tWas net of Frans zijn memorie begon te lijden. Geheugenzwakte is een gevaarlijke ziekte, en vooral bij „democraten" van de soort van Frans Netscher, haast ongeneeslijk. Hij werd er nog doof bij ook. Een ongeluk komt zelden alleen. Of de arbeiders, de democraten altijd, bij hem zachtjes aanbelden, wat harder, einde lijk gingen luiden alsof er brand was, 'tgaf niets; ze schreeuwden ten slotte uit alle macht: „Frans, hoor nu toch, waar blijft het beloofde hemeltje, al is 'tdan maar alleen voor ons in de gemeente Velsen? Je hebt het ons op iedere vergadering toch eerlijk toegezegd. Je zóu ze daar wel eens in den Velser raad, en we zien maar niets ervan!".... Maar Frans blééf doof en geheugenzwak. En wonderlijk, maar je zoudt keuseh niets aan hem zien, als je hem zag. Hij ziet er volmaakt gezond uit. Zelfs nadat hij wethouder is geworden. Hij is nóg dikker geworden, en alles is neg compleet: de stierennek en de half dichtge knepen oogjes incluis. En democratisch dat-ie is gebleven, neen maar, reusachtig. Goed en bloed veil voor de verdrukte ar beiders, de democratische bedoelen we. En nu is hij candidaat voor den Kamer zetel voor Zaandam. Zoo maar de candidatuur aanvaard, uit pure naastenliefde. Ja, er zijn toch nog wel waarachtige menschenvrienden! En wij, Velsenaars, zijn er trotsch op, dat onze groote Frans Netscher er één van is. Dat zullen we verkondigen, in en buiten Velsen, we zullen onze kinderen leeren op te zien naar dezen man, die alles deed en doet voor armen en verdrukten. Flauw toch van dat groote vrijzinnige dagblad, om te schrijven van Frans als van den eeuwig hoopvollen Kamercan- d i d a a t." Die redactie zit er nü netjes tusschen. Lek ker! Wacht maar, als-ie eerst maar in de Ka mer zit, dan zal-ie ze wel. Net als in den ge meenteraad van Velsen! Als dat nu met die doofheid en geheugen zwakte maar in orde komt. Maar laten we daaraan nu niet denken. Eerst moet-ie in de Tweede Kamer. En dan komt alles in orde. Net als in den Velser gemeenteraad! BEVERWIJK. De Tweede Kamerverkiezing. De Telegraaf weet te melden dat in het district Beverwijk voor de Tweede Kamer door de concentratie een vrijzinnig-democraat zal worden gesteld. Als candidaat wordt genoemd genoemd mr. L. N. Roodenburg te 's Gravenhage. .WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN."* Men meldt ons: Van 2ö December 19126 Januari 1913, is aan extra-giften ontvangen f 1710.61; 7 17 Januari 1913: A. v. R., f 100; Mevr. H. de P., f 40; H. C., L. P. B., ieder f 25; Mevr. wed. C. A. A. D. de W., f 10; G. J. D. Jr., f 5; Dames R., R. Z., Ds. J. C. T., ieder f 3; H. J. B. M., f 2.50; J. D., f 1; J. D., f 1. Totaal f 1928.11. Thans zijn ontvangen 180 kaarten, er ont breken nog 1320 kaarten; 18 Januari 1912 was ontvangen f 2318.19V2- Morgen velen zich nog gedrongen gevoelen eene extra gift te zenden1 TUBERCULOSEBESTRIJDING.; Men verzoekt ons het volgende op 'te nemen: Op onzen oproep aan de 250 onderschei dene Vereenigingen in Haarlem om ons te helpen in den strijd tegen de tuberculose als volksziekte iu den kring „Haarlem en Omstreken" traden als lid toe: het ge mengd koor „Onuer Ons", Ned. Banketbak kersver. afd. Haarlem, en de Ver. „Onder linge Trouw". Mede ontvingen we in dankbaarheid als giften in den afgeloopen maand December 1912, voor de Ver. van de Schilderspatr.- vereeniging f 5 van de Haarl. Kegelclub f 5. Voor het lighalfonds: van mevr. Z. f 0.25; van Mevr. B. f 0.30; van Mevr. L. F., f 0.50; vail het Haarl. Ondersteunings fonds „Algemeen Belang" f 5 en de afreke ning der 1 cents Vereen. „Door Kleintiies Groot", 4700 centen. JOHN F. HULK. De conservator der kunstverzameling van Teyler's Stichting, de schilder J. F. Hulk, is deze week ernstig ongesteld geworden. Wij ver nemen dat de toestand van den zieke echter zeer vooruitgaande is oo het oogenblik. NED. R. K. VOLKSBOND. Maandagavond wordt eene algemeene leden vergadering gehouden van de afdeeling Haar lem van den Ned. R. K. Volksbond. O. m. zal ter sprake komen de aanstelling van een vrij gestelde en de viering van het zilveren be- staansfeest van den Bond op tweeden Paascb- dag te Amsterdam. CAVALLERIA RUSTIC AN A'. In de Schouwburgzaal „De Kroon" wordt morgen- (Zondag) avond door de N. V. Opera en Operette van het Rembrandttbeater te Am sterdam opgevoerd de Cavalleria Rustieana, ge volgd door de Paljas. De hoofdrollen zijn aan de beste krachten toevertrouwd. GRATIS BROOD EN KOFFIEUITDEELING. Aan de gratis brood- en koffieuitdeeling, vanwege den Ned. Chr. Geheelonthoudersbond, werd hedenmorgen deelgenomen door 435 kin deren en 91 volwassenen. Men deelt nog bet volgende mede: Toen van de week met het vochtige weer vele kinderen, vroolijk zingend, naar de uitdee- ling gingen, in den vroegen morgen, waren er kinderen bij die kapotte klompjes droegen. Dit trof een dame, die langs den weg, welken de kinderen volgden, woonde, zóó, diat zij toezeg de, alle kinderen die kapotte klompjes aan had. den, nieuwe te geven. Hedenmorgen, bij de gewone brood- en koffie uitdeeling, werden de kinderen, voorzoover men kon nagaan dat zij geen heele klompjes droe gen, verrast door een bon, waarop zij een paar nieuwe klompjes konden halen. Men kan begrij pen, dat de kinderen de milde weldoenster voor hare mooie vergassing dankbaar ware'" BOUWMATERIALEN. De Staatscourant bevat de gewijzigde akte van oprichting van den Haarlemschen Bouw materialen-Handel, alhier. WEDUWEN ZORG. Gisteravond vergaderde in de Korenbeurs de afdeeling Haarlem van de Vereeniging van ge pensioneerde en gegageerde militairen vóór de wet van 1909 onder voorzitterschap van den heer J. H. Schat. Bij de opening wenschte de voorzitter de Vereeniging en in het bijzonder de afdeeling geluk bij de intrede van het nieuwe vereenigingsjaar. Besloten werd een verzoek te richten tot de militaire autoriteiten tot het plaatsen van scha len bij de tractementsbetalingen. De tegenwoor dige officieren, onderofficieren en soldaten, meende men, zullen zeker wel iets willen afzon deren voor de weduwen en wéezen van hen, die den stoot gaven en hunne krachten hebben ver leend tot het tot stand komen van weduwen- pensioenen, en wier weduwen nu daarvan zijn uitgesloten. Aan het bestuur werd toegevoegd de neer Kreuger, tot het maken van propaganda voor de Vereeniging. VERMIST. De milicien A. O. K. stuurde aan den ser geant-majoor van zijn compagnie te Amsterdam per van Gend en Locs de equipementsstukken toe. Later bleek uit dat pakje een paar schoenen te zijn ontvreemd. PROGRAMMA voor het 21ste matinee op Zondag 19 Januari 1913, door het Amsterdamsch Trio, in „Rust hoek", Bloem endaal. 1. Soldaten Blut, Marsch, Blon. 2. Tancred, Ouverture, Rossini. 3- Mondschein Zauber, Wal- zer, Jessel. 4. Frübllngs Erwachen, Bach. 5. „Lucie di Lammermoor", Grande Fantaisie Donizetti. 6. Die liebe Augustin, Fall. 7. Se renade, Moszcowski. 6. Eine lustige Schlitten- partie, Jessel. 9. FilÜpeen, Two Step, Moret. Bij* zijn optreden als Minister wtas Mr. Re- gout voorzitter van het Rijks woningcollege van art. 35 der Woningwet, lid van het Algemeen Ooilege van Toezicht, Bijstand en Advies- voor 's Rijks Tucht- en Opvoedingswezen; ook was hij lid van de Staatscommissie voor bedelarij en landlooperij. Voorts had de thans ontslapen Minister destijds zitting in het bestuur van ver schillende vereenigingen en maatschappijen. Mr. Regout, die zich zoowel in zijn justitdëele betrekking als in zijn ministeriëele loopbaan als een krachtig en energiek man heeft doen ken nen, is voornamelijk in zijn laatste functie be kend om zijn optreden in het belang der zede lijkheid. In 1911 werd Mr. Regout op spontane wijze door zijn ambtsvoorganger Mr. Nelissen namens een aantal hooge rechterlijke ambtenaren en Eerste Kamerleden ter gelegenheid van de 25-jarige herdenking van zijn promotie gehul digd. Bij deze gelegenheid ontving Mr. Regout ook een bloemenhulde van zijn oud-promotor, Mr. T. M. C. Asser, lid van den Raad van State. Door den dood van Mr. Regout verliest Ne derland een zijner scherpzinnigste bewindsleden en Katholiek Nederland een zijner grootste zonen! BUITENLAND. DE NOTA. KON ST ANTIN OPEL, 18 Jan. Gisterenmid dag om 3 uur reden de gezanten der mogend heden voor de Porte voor. De Oostenrijksehe gezant Markgraaf Pallavitini reikte als doyent der gezanten den Minister van Buitenlandsche Zaken Noradoenghian de nota der mogendheden over. Hierop trokken zich de gezanten terstond terug. Noradoenghian deed onmiddellijk den grootvizier mededeeling van de overreiking der nota, waarop Kiamil Pasja terstond een Minis terraad bijeen riep. In dezen Ministerraad deelde de grootvizier den inhoud der nota mede, waar over heden door den Minister zal worden beraad slaagd. Naar de Min van Financiën aan jour nalisten meedeelde, zal het antwoord der Porte ongetwijfeld afwijzend zijn. De nota is 2 blad zijden lang en dringt aan op den afstand van Adrianopel en het overlaten van de regeling der eilandenkwestie aan, de mogendheden. Nog woïdt gemeld dat de aanvang der nota die oorspronkelijk eenigszins scherp was gesteld, door bemiddeling van Duitschland een milderen vorm had verkregen. „Geen der libertijrischc ci-'Riei heeft tot he den de opmerking gemaakt dat in „Aller zielen" de hoofdfiguur, Rita, de heidenscho vrouw, die tot den priester zegt: „Gij Chris tenen zult tot ons komen", het voorbeeld is van een volkomen egoïste, van iemand, die alles van andere vraagt en niets aan anderen geeft." Libe*-f'}nen komen niet tot die ontdekking ornaat zij den geest van het Christendom niet kennen. „Ik heb indertijd tot den schrijver mon deling zelf deze opmerking gericht, die haar toen volmondig erkende en zjjn stuk als kunststuk liet vallen, niet als kasstuk, wat weer geheel wat anders is. Integendeel, kunst en kas zijn vaak tegenstrijdige po len, ook wel ten deele, omdat zooveel kun stenaars zelve de kas meer dan de kunst liefhebben. „ALs dus de burgemeester van Apeldoorn een beter censor óók voor de kunstwaarde van een werk blijkt, dan de critici, waarom dan al die consternatie?" En voorts het voigende fijne stukje: „En dit tot besluit: De werkelijk kunst- lievenden behoeven zich niet te ergeren, wanneer, om redenen van sensatie, burge meesters, tooneelstukken verbieden. Want. de echte kunstenaar, de man, die het méént met de menschheid en met zichzelf, vindt gelegenheid om alles te zeggen en alles te critiseeren, zonder aanstoot te geven. „Daartoe behoort „slechts" de gave om lachend de waarheid te zeggen. Slechts wat fijnheid, wat liefde en wat begrip, ook van het wezen der lieden, wier handelingen men wenscht te bestrijden, kortom, ware humor, dat echte ras-kind vau geest en gemoed." Geen audiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Dins dag a.s. geen audiëntie verleenen. MINISTER REGOUT t. ALKMAAR, 17 Jan. Kleine fabriekskaas f 33.50, kleine boerenkaas f 31, commissie f 33, middelbare f 33. Aangevoerd 165 sta pels wegende 101.096 K.G. Handel vlug. ALKMAAR, 17 Jan. Meden werden ter graanmarkt aangevoerd 517 H.L. Tarwe 5.85 7, gerst f 6.406.75, haver f 44.75, paardeboonen f 7, bruine boonen f 13.25 15, witte boonen f 12.5016. LEIDEN, 17 Jan. Veemarkt. Ter markt aangevoerd: 9 Stieren f 138330, 154 Kalf- en Melkkoeien f 189342; 180 Varekoeien f 147296, schoon aan de haak; 187 Vette Ossen en Koeien f 203362, per kg. 7678 et., 38 vette kalveren f 74134, p. k.g. f 1.051.20; 44 nuchtere kalveren f 614; 935 vette Schapen f 2339, per k.g. 7075 ct., 213 Weideschapen f 16—23; 143 Big gen f 7.5013. Ter markt aangevoerd: 530 runderen, 82 kalveren, 1148 schapen. Kaas. Aangevoerd 31 partijen. Besteed werd per 50 K.G. voor Goudsche kaas le soort van I 31—32, 2e soort f 27—29; Leid- sche kaas le soort f 28, 2e soort f 2327. Handel vlug. Een paar opmerkingen van een die... het weten kan. In de Oprechte H. Ct. schrijft „Silvius" over de tooncelcensuur en de opgeschroefde „Allerzielen"-herrie een paar rake opmer kingen: Mr. Edmond Robert Hubert Regout werd den 4en Juni 1863 te Maastricht geboren en stu deerde aan de Amsterdamsche Universiteit, waar hij 31 Mei 1886 promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap op proefschrift getiteld „Het stelsel vau beheer van den faillieten boe del". Na zijn promotie vestigde hij zich als ad vocaat in zijn geboortestad Maastricht. Slechts enkele jaren was hij als zoodanig werkzaam, want in Juni 1888 volgde zijne benoeming tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij bet Kantongerecht te Roermond, In November 1893 werd hij substituut-officier bij de Rechtbank te Amsterdam, welke betrekking hij vervulde tot December 1903, toen hij benoemd werd tot offi cier van Justitie te Roermond Om zich evenwel geheel aan het lidmaatschap der Tweede Kamer, waarin hij voor Helmond zitting had, te kunnen wijden, vroeg en verkreeg hij in 1905 eervol ontslag uit zijn justitiëele betrekking en vestigde zich te 's-Gravenhage. In Juni 1910 werd Mr Regout als opvolger van Mr. A. P. L. Nelissen benoemd tot Minister van Justitie, in verband waarmede hij zijn func- tie van Commissaris-Generaal voor Nederland der Brueselsehe wereldtentoonstelling neerlegde IJMU11SEN, 18 Jan. Z. Gearriveerd 17 Januari. Veghtstroom, s., Bristol. Eemstroom, s., Leith. Stamfordham, s., Newcastle. Lestris, s., Rotterdam. Schieiand, s., Grangem. Gearriveerd 18 Januari. Teenkai, s., Java, Rheseus, s., Japan. Vertrokken 17 Januari. Prins .Willem V, s., Suriname. Betsy Anna, s., Warkworth. Niobe, s., Bordeaux. Ottensen, s., Hamburg. Vertrokken 18 Januari. Diana, s., Dantzig. Euterpe, s., Kopenhagen, Faldini, s., Christiania. NEDEHL. STOOMVAARTLIJNEN. Koning Willem III, van Batavia naar Am sterdam, vertrok 17 Jan. van Colombo. Oopack arriveerde 16 Jan. te Batavia van Amsterdam. Priam, van Amsterdam naar Java, pass. 17 Jan. Perim. Karimoen, vvan Rotterdam naar Batavia, arriveerde 17 Jan. te Padang. Handoeng, van Rotterdam naar Batavia, passeerde 17 Jan. Kaap Bon. Palembang, van Rotterdam naar Batavia, passeerde 16 Jan. Ouessant. Sindoro, van Rotterdam naar Batavia, ar riveerde 17 Jan. te Padang. Tambora, vertrok 16 Jan. van Batavia Rotterdam. Goeutoer, van Batavia naar Rotterdam, pass. 17 Jan. 2 uur nam. Onessant. Andijk, van Cuba, Mexico en New-Orleans, passeerde 17 Jan. 3 uur nam. Wight. Maartensdijk, van Cuba en Mexico naar Rotterdam, vertrok 16 Jan. 8 uur v.m. van New-Orleans. Zuiderdijk, arriveerde 17 Jan. nam. te New, York van Rotterdam. Potsdam, van New-York naar Rotterdam, werd 17 Jan. 12 uur 's middags op 288 mijlen West van Lizard gesignaleerd. Adonis vertrok 16 Jan. van Valencia naar Lissabon. Aurora arriveerde 17 Jan. te Cuxkaven v. Amsterdam. Neptunus, van Spanje naar Amsterdam', passeerde 17 Jan. Ouessant. Titan vertrok 16 Jan. van Valencia naar Rotterdam. (Zeepost). Officieele telegrafische opgave van het Me, teorologisch Insfltnnt te De Bilt. Hoogste barometerstand, Coruna 766.2. l Laagste barometerstand, Malinhead 743.9, Meest matige Westelijke tot Zuid-Weste lijke wind, tijdelijk opklarend, later waaiy, sehijnlijk weer regen, zelfde temperatuur, J TELEPHOON 1294.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 7