DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Kiezerskn6sh« Stout Bedrijf. STADSNIEUWS. KindeHhuisvest 29-31-33, Haarlem EER3TE. BLAD. Dinsdag 21 januari 1913 37ste Jaargang No. 8040 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. GULDEN bp ICfl GULDEN bü IfM GULDEN bü ftfl GULDEN bü verlies van een 1*Ï|S verlies van 11 11 verlies van VeriénS '?aU Dit nummer twee bladen. bestaat uit Het gebed der Kinderen. Haarlemache Alledagjes No. 774. MUZIEK. ABONNEMENTSPRIJS! Fer s maanden voor Haarlem ƒ1.85 Voor de plaatsen, waar een agent ïs gevestigd (kom ffer gem.) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers0.03 PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regel. Rnitenl. 20 ct. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct (A contant). toon GULDEN bU levenslange ongo. ecbikthesd tot werken. Alle betalende abonné's op dit blad. die in het bezit eener verzekeringspolis zön» *ön volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort hand of voet S U U één oog. 9 ww één duim. wijsvinger. 400 GULDEN bü overlijden. 300 15 GULDEN bü verlies van één anderen vinger. De nltkeerlng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappg „HoIIandsche Algemeen# Verzekeringsbank" te Schiedam. AGENDA. 22 Januari. De Kroon 2 uur Okr. van Abkoude: Tweede Matinée voor kinderen en kinder vrienden. Schouwburg J a n s w eg Bioscoop exploitatie Herm. Smits. Matinée. Bioscope-theater Groote Markt Voorstelling. A p o 11 o-t h e a t e r Barteljorisstraat Voorstelling. Teylers Museum Tentoonstelling van moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend plken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R, K. Feestdagen. Het zou inderdaad nutteloos en overbo dig werk zijn, om nog eens te gaan betoo- gen dat voor ons heilig geloof, voor de toekomst van de Katholieke kerk in Ne derland, d.i. voor het behoud van 't geloof in de harte» onzer kinderen die eens 1-toom- sche staatsburgers des lands moeten wor den, de uitslag van de groote Kamerver kiezingen van dit jaar van hoog belang isl Het Christelijk bewind omvergeworpen, en de christelijke regeering vervangen door een anti-clericale, en ziedaar de grootste vijanden van het positieve geloof en de christelijke moraal op het kussen; zie daar de felle geloofshaat weer ten troon: en verwacht nu met recht een allerfelste vervolging, maatregelen tegen onze scholen, tegen onze kerkelijke overtuiging, tegen ons godsdienstvrijheid, en vooral: bevordering met hand en tand van de verderfelijke „neu traliteit" in school en maatschappij, die liet geloof doodt en den godsdienst vermoordt. Is het wonder, dat wij Katholieken, naast den daadwerkelijken ijver ,dien wij moeten ontwikkelen om naar de ons gegeven en veroorloofde middelen het anti-clericalisme te bekampen, ook onze toevlucht nemen tot het gebed, opdat God de ramp afwende van ons vaderland van een anti-clericaal bewind? Maar bij God vermag ééne bede nog meer dan de onze: de bede der kinderen, het ge bed van onschuldige kinderzielen die de hoop zijn van Katholiek Nederland: Wan neer die onschuldige kinderen God zullen bidden, dat Hij hen niet overlate aan den vijand, dat Hij hen bescherme tegen het kwaad dat door de godsdienstlooze school, vooral, en door zooveel andere aanvallen, daadwerkelijk of door nalaten van positief optreden, hun bedreigt, o, dan zeker zal God niet toelaten dat de ontzaglijke schade aan Godsdienst en geloof, die het gevolg zou zijn van een linksche overwin ning bij de Tweede Kamer-verkiezingen van dit jaar, over ons vaderland komen zal Het gebed der kinderen is zóó machtig! Het zijn deze gedachten, die het bestuur der katholieke kiesvereeniging hier ter stede cr toe hebben geleid, om aan alle katholieke schoolbesturen, aan alle gestich ten en inrichtingen van dézen aard het ver zoek te richten, de kinderen te laten bid den, opdat God hun geloof en zielen vooral ten bate, bij de verkiezingen van dit jaar aan de Christelijke meerderheid in den lan de de overwinning moge schenken. Het gebed der kinderen voor de zege praal van Christus.... Moge dit voorbeeld, door onze R. K. kies vereeniging gegeven, worden nagevolgd over héél ons vaderland. „Werken en bidden" is de oude Christe lijke zinspreuk, die nimmer hare waarach tigheid verliest. Alleen dan heeft de Christen resultaat, als hij naast zijn onvermoeiden arbeid ver trouwend opziet tot den gever aller gaven, van Wien alles afhangt. .Welnu: als onze kinderen mèt ons bid den, staan wij voor niets. Ouders: laat uw kinderen bidden, terwijl ij werkt en medebidt: er staat 'veel op et spei bij de a.s. verkiezingen, veel voor U-zei?, voor uw stoffelijke en geestelijke belangen. Maar er staat nog meer op liet spel uwer. Üe sieieii uwer lievelingen, voor bun ge loof dat de toekomst is van de Katholiciteit iu ons vaderland. I-aat (lAdrvoor uw kinderen bidden, en God za! one werk zegenen en ons aller gebed vet keuren! Iu de vergadering van den Katholieken Kunstkring „De Violier" heeft gisterenavoud te Amsterdam Dr. Frans van Cauwelaert, de bekende Belgische afgevaardigde, „leeken- beschouwingen over Roomsch le ven" gehouden. In deze voordracht heeft Dr. vau Cauwe laert beschouwingen gehouden over het gods dienstig leven der Katholieken, welke vooral van een leek moeilijk kunnen worden aan vaard en die in vele opzichten niet zonder commentaar in ons blad zouden kunnen wor den opgenomen. Dr. van Cauwelaert stelde bij zijne lezing inderdaad ook zelf voorop, dat hem geen leergezag moet worden toegekend. Een reden te meer, dunkt ons, om uiterst voorzichtig te zijn met het debateeren van hééle en halve waarheden, in het kader van eene lezing een zijdig belicht! Het spijt ons daarom, dat wij met (leze voor dracht van een Katholiek afgevaardigde voor een katholiek publiek, moeten handelen als met zekeve redevoeringen of debatten, die doorgaans niet in hun geheel worden opge nomen, maar slechts met eene meer of min der onderstreepte aanduiding worden gequa- lificeerd. Het is een stout bedrijf te noemen, om met dergelijke leekenbeschouwingen voor eene openbare vergadering aan te komen! Er is echter méér, en dit willen we bizon- der aanduiden, omdat een man, in vele op zichten van zeer groote verdiensten, door „de Violier" of door eenige belanghebbende leden, misbruikt is om te komen spreken over toestanden in Holwind, die hij Dr. van Cauwelaert -- niet anders kent dan uit lou ter eenzijdige inlichtingen. Het doel ligt klaar voor de hand. "Wat eenigen niet durfden zeggen, omdat het een aanval zou beteeken en tegen een zijde die hun streven aanstonds zou kenmer ken en op nietig maken, moest nu wor den verkondigd door een man als Dr. van Cauwelaert, een buitenlander, en één die niet zou te treffen zijn. Het spijt ons voor Dr. van Cauwelaert, dat hij zich hiertoe heeft laten verleiden, en het pleit niet voor zijn vrienden, inderdaad! Al is het niet kort eu bondig gezegd, dan is toch met zoovele woorden geageerd tegen het „gezag", niet tegen het gezag als zoo danig, natuurlijk, maar tegen de uitingen van dal gezag, waarover Dr. van Cauwelaert al heel moeilijk zelfstandig oordeelen kan. Zoodanig bedrijf teekent het streven der- genen die hierachter zitten, maar voor de zooveelste maal moet ernstige geprotesteerd worden tegen dit aldoor opnieuw opduiken van meeningen, met voordacht voorbereid die zich rechtstreeks keeren, nu niet tegen het gezag, maar tegen de daden van dat zelfde gezag, dat Dr. van Cauwelaert in zijne tendentieuse beschouwingen hoog heeft wil len houden ia theorie, doch in Holland door zijne openlijke voordracht, in de practijk niet heeft hoog gehouden, niet alleen, maar neer gehaald, uit overtuiging misschien, maar dan toch door eene overtuiging hem vau zekere zijde ingeblazen. Nogmaals, het is jammer, dat Dr. van Cauwelaert zich biertoe heeft laten misbrui ken, cn „de Violier", die een „Kunstkring" is en toch geen uiterst toevluchtsoord voor in hun wiek geschoten drijvers, zou waarlijk verkwikkelijker en nuttiger avonden kunnen organ jseeren! Wat te Amsterdam geschiedde, noemen wij openlijk een stout bedrijf, waarhij aan het licht is gekomen, dat men zelfs ten koste van den naam van een gevierd en verdienstelijk man, van z'n vrienden moet men het maar hebben! zijn meeningen tot op de spits wil doorvoeren, zelfs al is 't daarvoor noodig buitenhmdsche kampvechters in de arena brengen. Wat niet genoeg kan worden gelaakt! Wanneer wij ten slotte hierbij voegen, dat de „Nieuwe Rolt. Crt." van hedenmorgen reeds eer. extra-lang verslag van deze lezing brengt, met blijkbaar welgevallen onder „Kerknieuws'' opgenomen op de plaats waar geregeld de beruchte stukken „Van ka tholieke zijde" verschijnen, dan zijn onze le zers ten volle, dunkt ons, ingelicht over liet bedrijf dat sommige drijvers in 't katholieke kamp door het coen optreden van den harts tochtelijker! Iu,er van Cauwelaert durfden be staan. Maar heel vriendschappelijk. En gratis. Doordringend en met klem. En de reden van deze ongewone bemoei zucht geven we u er dadelijk hijhet is de kiezerslijst! Ieder weet, dat de kiezerslijst met de belastingbetaling samenhangt: wie z'n be lasting niet heeft betaald, komt niet op de kiezerslijst, mag meestemmen dit jaar, verliest recht van meespreken dus. En als ge nu vóór l Februari a.s. uw belastingen alle hebt betaald, en de ove rige minder belangrijke voorwaarden zijn natuurlijk vervuld, dan moet men ambts halve op de kiezerslijst plaatsen, en ge hebt recht, die plaatsing te e i s c h e n, zoo men u (wat onder liberaal bewind hier of daar nog wel eens gebeurt!) toevallig eens vergeet. Wij herhalen dus: voor 1 Februari de be lasting betaald s.v.p. of de Ontvanger brief jes stuurt of niet! En dan nog: bezoekt nu trouw de verga deringen van politieke vereenigingen, pro- pagandaclubs enz. Het moet er dit voorjaar dan maar eens dubbel van komen; 't is wel onpleizierig voor vrouw of huisgenooten, maar het is voor de goede en liooge zaak die wij voor staan, en als de man met geestdrift is be zield voor onze hooge belangen die op het spel staan, och, dan schikken zich de huis genooten wel in den last! Dus: belasting betalen, en spoedig 1 En trouw de vergaderingen bezoeken I Die twee aansporingen zij ti meenen we ad rem en wij hopen dat al onze lezers, in stad en land, er notitie van zullen nemen en... er naar handelen! BELASTINGBETALEN EN NOG WAT! Wij komen bij onze vrienden aandringen om hun belasting te betalen! Ilè, zegt u? Ja. Niet als de ontvanger, met een beleefd briefje, dat u 5 of 10 centen kost, of bui ten het dubbele. DERDE ZALSMANAVOND. De lieer Gerard Zalsman heeft ons gister avond doen kennismaken met den hier on tkenden tenorzanger A. Chabot uit Rotter dam. Een zanger dien we moesten leeren kennen uit opera-aria's van Mozart, Saint- Saëns en Puccini o.a. Mann die aria's waren ook voldoende. De keuzè van deze muziek bewees al dadelijk, dat de heer Chabot zich blijkbaar 't liefst thuis voelt in opera-muziek, dat zijn natuurlijke neiging gaat tot de gro vere melodiek van datgene, wat dikwijls dra matiek wordt genoemd, maar het wezenlijk niet is; ik bedoel liier vooral Mozart (Zauber- flöte-aria) en Saint-Saens (Samson), want Wagner, waarvan de heer Chabot zong „Win- terstürme, wichen den Wonnemond" uit de Walküre, en dat wèl dramatiek is, heeft deze grovere lijnen van melodiek niet, en blijft dus buiten het bereik van zijn talent. Wat de heer Chabot ons geeft, is iets zeer al gemeens, iets aHedaagsch: het is zingen, technisch goed zingen, zuiver en evenwich tig wat klank betreft. Maar wij kunnen ons niet geroerd voelen door de on-wezenlijke voordracht van dezen "zangeren om maar bij Wagner te blijven, die Aria Winter3tür- me bevat toch méér, dan een melodische lijn, die zoetelijk moet worden afgezongen! Ziet, dit belangrijke element in de voordracht kunst: 's componisten gevoelsuiting te her geven, hebben we bij den heer Chabot ge mist. En men bedenke dat dit element toch omvat de zoo veelzijdige vertakkingen van het waro artistjek talent! En wc mogen al dus niet verloochenen, dat de zang van den heer Chabot ons niet heeft voldaan. Mevr. Jeanne Salomonson-Asser blijkt al tijd weer een zeer fijn zangeres te zijn. Wij hebben een zwek voor haar zangons stemt immer sympathiek de nobele serieusiteit, de mooie, natuurlijke reinheid in haar zingen. Dit is werkelijk persoonlijke kunst: het is niet veelzijdig, liet is niet diepgaand, maar toch is het gelukkig in 't geheel niet op pervlakkig'; het is geïnspireerd, het is innig van gevoel, dit zingen. Het is zonder preten tie, het is eenvoudig, oprecht, blank als zil ver, en door dit alles zoo sympathiek. Het meest heeft ons geboeid de fijne liederen van J. W. Franck (1685). En voor hen die opge togen waren over Lisa en Sven Scholander, was het goed geweest, eens te hooren hoe Mevr. Salomonson voordroeg, het oude Kerst liedje: Joseph, lieber Joseph, waarvan we ons Scholander's weëe voordracht nog herin neren. Van de liederen van Brahms geden ken we blijde o.a. Die Mainacht en Sand- madfichen, die zeer fijn klonken. Ook hebben we met genoegen geluisterd naar het Bre- tonsche „Ma douce Annette", terwijl zoowel do Engelsche volksliederen als het Billet de Loterio van Isouai'd ons vrij koud lieten wat de composities betreft. De heer A. B. H. Verheij, die de solisten op uiterst lofwaardige wijze begeleidde, speel de ook solo: een Erotique in bes mineur van Sjogren, een muzikaal stuk muziek, dat door den heer Verheij op heel muzikale wijze werd gespeeld. We doelen niet de opvat ting van den heer Verheij in Liebcstraum van Liszt, maar bewonderen zijn zeer fijne, zuivere technische behandeling. Paderewsky's „Cracovienne" is uitstekend geschikt voor een muziek-vraatzuchtige phonola; een pia nist als de heer Verhey is beter werk waar dig! H. F. A. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. De Directeur van het Museum van Kunst nijverheid werd onlangs door de welwillende medewerking van eeinge vrienden van ge noemd mureum in de gelegenheid gesteld een belangrijke verzameling op liet gebied der Indische hatikkunst aan te knopen, welke voor de bat ik-afdeeling eene aanzienlijke aanwinst kan worden genoemd. De verzameling omvat zes doeken met 187 verschillende patronen, welke in den kraton van Soerakarta vervaardigd en volgens de voornaamste groepen van motieven, bij het batikken toegepast, stelselmatig geordend werden. Deze doeken werden onder leiding en met medewerking van de Prinselijke echt- genoote van Pangerau, Koeèoema Dinengrat bewerkt en op de meest zorgvuldige wijze uitgevoerd. Het zijn vooral vorstelijke patro nen, terwijl bij elk de naam in het Javaansch is aangegeven. Het is zeer te betreuren, dat het Museum van Kunstnijverheid op het oogenblik over zoo weinig plaats kan beschikken. De afdee- ling textielen, die in den laatsten tijd aan zienlijk werd uitgebreid, kan niet worden tentoongesteld, en moet in kasten en kisten worden opgeborgen. Ook voor andere afdee- iingen is het in liet belang eener betere or ganisatie meer dan wensclielijk, dat genoemd museum weldra over meer ruimte zal kun nen beschikken. NED. R. K. VOLKSBOND. De afdeeling Haarlem van den Netf. R.K. Volksbond hield gisterenavond eene alge- meenc vergadering. De voorzitter, de lieer W. B. Guskens, opende haar rct een liarte- Jijken nieuwjaarswenscli. Hij hoopte dat den leden en hunne familie allen mogelijken voorspoed, zoowel geestelijken als tijdelijken in dit jaar zou beschoren zijn en sprak mede zijn beste wenschen uit voor 'den'bloei van den Volksbond in dit jaar. Speciaal legde de voorzitter nog den nadruk op het gewicht van dit jaar, in verband met de verkiezingen. De notulen van de vorige vergadering werden door den secretaris, den heer Vol- laerts, voorgelezen. Zij werden onveran derd goedgekeurd. Onder applaus werden door den voorzit ter wederom 23 nieuwe leden geïnstalleerd. De voorzitter deed mededeeling van den uitslag dor gehouden bestuursverkiezing. Speciaal de heeren Dijt en Serné, de nieuw- gekozen leden, werden door den lieer Gus kens daarna welkom geheeten in het be stuur.! Verzocht werd dat eenige leden zich zou den aansluiten bij het Steun-comité. De vakafdeelingen werden verzocht om eenige afgevaardigden te benoemen voorden Christelijke Besturenbond. Het aantal daar van dat 13 bedraagt en dat te laag blijkt, zal worden uitgebreid tot 17. Ingekomen was in de vorige vergadering een verzoek van den heer Kim >e dat de R.K. Volksbond zich zou uitspreken togen de voorgenomen plannen hier in Haarlem om een Openbare Leeszaal op te richten. De voorzitter deelde mede dat het hoofd bestuur van meening is dat dit verzoek niet op zijn plaats is in den Volksbond. Het meent dat het tehuis hoort in de plaatse lijke afdeeling der K. S. A. Na eenige discussie werd het hoofdbe stuur opdracht gegeven zich te Wenden tot de K. S. A. om deze zaak van de Openbare Leeszaal bij haar aanhangig te maken. De voorzitter deed nu een verrassende mededeeling. Het is n.l. het Hoofdbestuur ter oore gekomen dat een bekend Katho liek werkgever hier ter stede een anonie- men brief heeft ontvangen. In dien brief wer den de arbeidstoestanden, de loonstan- daard enz. Op de werkplaats bij dien werk gever sterk becritiseerd en zelfs werd er gedreigd met dwangmaatregelen vanwege het Hoofdbestuur van den Volksbond, als de toestanden niet veranderden. De brief droeg liet karakter van afkomstig te zijn van het Hoofdbestuur. Dit weet er echter niets van af en de voorzitter sprak zijne diepe verontwaardiging uit over zulk een handelwijze. Het zou hem zelfs zeer aange naam zijn, indien hij den naam van den steller of afzender kon te weten komen. Do vergadering was in het geheel niet gesticht over de handelwijze van dezen on bekende. Aan de orde was daarna de bespreking tot aanstelling van een vrijgestelde voor de afdeeling Haarlem van den Volksbond. De voorzitter deelde mede dat het Hoofd bestuur daaromtrent geen besliste meening heeft, maar de beslissing daarvan aan de algemeenc vergadering wil overlaten. Spr. vroeg dat zich stemmen zouden doen hoo ren uit de vergadering omtrent deze kwestie Een der leden stolde voor om oen refe rendum uit te schrijven onder alle leden Propagandisten, die in het 2de district wo nen en zij, die iu het 2de district goed bekend zijn en daar mee willen werken aan de kie- zerskweek, worden verzocht morgen, Woens dagavond 8 'A uur, in St. Bavo, Sm edestraat j te komen, waar zij dan de noodige instructies zullen ontvangen. G. J. BRAAKHUIS, Alg. Secretaris der E. IC. Politieke Propagandaclub. over de kwestie. Alle leden kunnen zich dan uitspreken in deze belangrijke zaak, die vele, vooral financieele, gevolgen met zich brengt (Applaus). Een lid van het Hoofdbestuur wees daar na op de propagandistische waarde van een vrijgestelde en op de wenschelijkheid om iemand te hebben, die den zwaren arbeid van het hoofdbestuur wat zal verlichten. Den financieelen kant van de kwestie bespre kende, meende het hoofdbestuurslid dat een groot gedeelte van het benoodigde bedrag zou kunnen gevonden worden, indien de oventueele vrijgestelde zou worden belast met de boekhouding van de coöperatieve 'bakkerij. Deze laatste meening bleek de vóorzitter niet toegedaan. Eenige sprekers hielden een warm plei dooi voor de aanstelling van een vrijge stelde. Het gesprokene wcrcl aangevuld door den voorzitter met een opsomming van alles wat de Ned. R.K. Volksbond in de laatste jaren heeft gedaan. Door de sprekers werd uiteengezet dat nog zeer vee! kan worden gedaan met be hulp van een vrijgestelde. Tegen liet voorstel om een referendum uit te schrijven was eenige oppositie, daar men vreest dat de leden zullen stemmen over een zaak, waar zij niet voldoende van op de hoogte zijn. Hiertegen werd het idee geopperd» om aan alle leden eene circulaire te zenden, waarin de zaak uiteengezet wordt en waarin tevens afgedrukt wordt het uit gebracht rapport van de te dezer zake be noemde oommissie, vergezeld van het prae- advies van het Hoofdbestuur. Hierna, vroeg de Geestel. Adviseur, Rec tor L. v. d. Berg, het woord. Z.Eerw. begon met al de leden den ouden christelijken wenscli toe te roepen, die meer en meer burgerrecht verliest, tot grooten spijt van' den eerw. spr.: Zalig Nieuwjaar! Wat de kwestie van den vrij gestelde betreft, spreekt Z.Eerw. als zijne meening uit dat een vrij gestelde in de afdeeling Haarlem zeer ge- wensclit is. Zelfs zóó, 'dat het gowenscht is om te trachten langs eiken weg do be noodigde gelden bijeen te krijgen. Spr. meent ook dat de Coop, bakkerij niet zoo gauw moet worden losgelaten. Door den vrijgestelde de boekhouding daarvan op te dragen kunnen eenige kostbare honderd gul den verkregen worden. Ten slotte werd aan het hoofdbestuur op gedragen oni deze zaak verder uit te wer ken. Aan de leden van den Bond zal een circulaire worden toegezonden met. een uit eenzetting van de zaak en het advies van het Hoofdbestuur. Eenige medcdee'ingen werden gedaan om trent de viering van het zilveren feest van den Ned. R.K. Bond op Tweeden Paaschdag te Amsterdam te vieren. Degenen, die de feestviering willen mee- maken, worden verzocht hun namen op te geven vóór 1 Februari. Aan het slot memoreerde de geestelijk adviseur het overlijden van den betreurden minister van Justitie Regout. Spr. wees er. op het vele goede werk dat deze eminente minister, in den korten tijd dat hij minister, is geweest heeft tot stand gebracht. Voor al door wat hij gedaan heeft op het gebied van zedelijkheid heeft minister Regout zich een eerezuil gesticht. De Z.Eerw. Adviseur, verzocht aller gebed voor de zielerust van! den overleden minister. Met gebed, waarin minister Regout cn een overleden bondslid werd herdacht, werd de vergadering gesloten. HINDERWET. Aan A, Bos is vergunning verleend tol uit breiding vau de smederij in het perceel aan de Nieuwe Kruisstraat no9, door liet bijplaat sen van: a. eene boormachine, gedreven door j een electromotor van I P.K.; b. een wan, ge- dreven dooi' een electromotor van li--- P.K., en c. een slijpkqp gedreven door eeu electro motor van 1 P.K. Aan J. A. Nicasie is vergunning ver leend (ot uitbreiding van de biscuit- en ban ketbakkerij iu br! perceel aan den Zijl weg (zijweg) no. 4, door liet bijplaatsen van een electromotor' van 2K P.K. voor bet drijven van eene spcculnnssnijmnoltinc, een heolag- machine, een eiwitklutser en een amandei- wriif machine.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1