DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND, ÜOI 400 300 150 60 Hoe een Minister begraven werd. STADSNIEUWS. EERATE BLAD. Kinderhuisvesf 29-31-33, Haarlem 'WOENSDAG 22 JANUARI 1912 37ste Jaargang No. 8041 Bureaux wan Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Dit nummer twee bfiaden, bestaat uit Issnatpaaf ,17. Te!, ti j. ABONNEMENTSPRIJS» I* Fer maanden voor Haarlem ƒ1.35 Voor de plaatsen, -waar een agent ïs gevestigd (kom der gem.) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers003 PRIJS DER ADVERTENTlëN» Van 1—3 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 16 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et. per regel. Buiten! '20 et Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 ct contant). GULDEN bij levenslange onga, schik tl leid tot werken. 'Alle betalende abonné's op dit blad. die in Het ïezlt eener verzekeringspolis zijn, cUn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegoa ongelukken verzekerd voor» GULDEN ba titfÜËftk GULDEN bij 1TTT.T1EN1 hi? GULDEN bij overlijden. GULDEN bij verlies van een band of voet verlies van één oog. verlies van één duim. -3ULDEN bij verlies van één wijsvinger. GULDEN bij verlies van één anderen vinger. De nltkeerïng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. I *^ne«re^srewmiirr5sa*aw*ire AGENDA. 23 Januari. Gebouw St. Bavo R. X. Volksbond Rederijkers. 8 uur —Bioscoop Union Voorstellingen. Sociëteit „Vereeniging" 8 uur Koloniaal Museum. Jhr. Dr. G. C. S. Sand- berg. Lezing met lichtbeelden over: Onder- neminKSgeest der Hollanders in Ned.-Indie. Patronaa.tsgebouw - O. L. Vr. Pa rochie Koningsteinstraat 2 R. K. Sport- vereeniging ,,St. Bavo". Schouwburg Jansweg 8 uur Kon. Letterlievende Vereeniging „J. J. Cre- mer". Tooneelvoorstelling: Majoor Frans. Concertzaal Sociëteit Vereeniging 7 uur Christel. Oratorium-vereeniging: Generale repetitie van het oratorium „Pau- lus" van Mendelssohn. Groute Kerk 2—3 uur Orgelbe speling door den heer Louis Robert. (Zie pro gramma onder Stadsnieuws). Bioscope-theater Groote Markt Voorstelling. Apollo-t beater Barteljorisstraat Voorstelling. ïeylers Museum Tentoonstelling van moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10-5 uur. tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. scbe jongelui in de stad nog zoovelen, die mee konden helpen in het moeilijke werk, om de R. K. kiesg erechtigden, die nog geen kiezers zijn (en bun aantal is niet gering!) tot kiezer te maken Men weet het: 'tkomt er op aan dit jaar, en het kan zelfs van één man afhangen. Daarom sta hier onze oproep: wie een beetje vrijen tijd disponibel heeft, geve dien tijd aan de goede zaak en melde zich aan voor de „kiezerskweek" of ander propaganda werk. Op deze zelfde pagina in den rechterboven hoek adverteerde (lezer dagen de volijverige secretaris der R. K. Prop. Club zijn adres.... we verwijzen eruaarl Fiersou, aldus spr., verdeelt deze historie in;leen kunnen bestaan in overschrijvingen, tiet1 M II UCT y>}AD| ÈR8J1T8£ vier tijdvakken: le. de tijd, dat er geen geld gevolg ervan zou zijn dat een massa geld aan "L1 l"»n.»LLWv iïlL nuo JlirtlJ I II was; 2e. de tijd, dat het geld te voorschijn het handelsverkeer onttrokken wordt en, £|j ...i daardoor vrij komt, waardoor, volgens spr.,' Haarlemsche Alledagjes No. 775. DE KIEZERSKWEEK. We weten wel, dat de ijverige R. K. Pro- pagandaclub niet.... voor Volkszang, maar die van de R. K. Kiesvereeniging reeds druk bezig is met wat men in de laatste ja ren noemt: de kiezerskweek. Maar we weten óók, dat ze met dat groote, veelomvattende en moeilijke werk de handen óvervol heeft, om niet te zeggen, dat ze eigen lijk mannetjes te kort komt. En nu spraken we zooeven toevallig van de R. K. Prop. Club voor Volkszapg'tviel ons uit de pen, doch nu we het goed beden ken, kon daar toch reden voor zijn. Waut: die Propagandaclub heeft toch wèl een aantal ijverige, energieke leden, die de politieke Propagandaclub zoo goed, zoo drom mels goed kon gebruiken! Men ziet: de brug tusschen de twee is er. En bovendien zijn er vooral onder de Room- ALG. NED. VERBOND. Het Alg. Ned. Verbond hield gisteravond een ledenvergadering. Na opening door den voorzitter, werden de notulen voorgelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Be handeld werd een voorstel van den heer Jon- ges, om in de groepsvergadering voor te stel len aan de Kamereandidaten te vragen te pleiten voor 't beginsel, dat de Nederlandsche taal ook ambtelijke, officieele taal worde. Uit voerig wordt over dit voorstel gediscussieerd. Eindelijk wordt besloten aan het groepsbe stuur op te dragen bij een der Kamerleden aan te dringen bij de behandeling der vol gende regeeringsbegrooting den minister over deze kwestie te ondervragen. Besloten werd voorts bij bet Groepsbestuur aan te dringen een beslissing te nomen in zake de aanvullingen in het Groepsreglemeat. Ook is een voorstel aangenomen, aan het Groepsbestuur op te dragen maatregelen te nemen ter verhollandsching der beurspolis- sen. Tot leden der commissie tot nazien van het beheer van den penningmeester werden benoemd de heeren Schram en Knuppe. Uitvoerig werd gediscussieerd over de me dewerking van de afdeeling Haarlem aan het Plan 1913. Verschillende meeningen wer den hierover geopperd. Er werd gesproken van een volkszanguitvoering, een tooneel- voorstelling-, een reclamedag voor het A.N.V. Ten slotte werd een commissie ter nadere be handeling van deze zaak benoemd. In deze commissie werden benoemd mej. Scheer en de heeren R. Peereboom en J. C. Croïn. CHèQUE- EN GIRO-VERKEER. Op uitnoodiging van de Haarlemsche Han- delsvereeniging werd gisteravond door den heer H. J. Viester, uit Delft, in eeue verga dering, waarin vele middenstanders aanwe- zig waren, gesproken over chèque- en giro- verkeer. De aanwezigen werden welkom ge- lieeten door den voorzitter der Haarl. Han- delsvereeniging, den heer G. v. d. Most van Spijk. De heer Viester begon met een historisch overzicht van ruil en ruilmiddelen. De heer komt. 3e. de tijd dat het credietpapier in om loop komt; 4e. de tijd van overschrijving in rekening tot delging van schuld. Spr. ontwikkelde deze vier punten der ge schiedenis en gaf een beeld van den handels toestand in elk daarvan, Spr. ging ook de ont wikkelingsgang na van deze tijdvakken: hoe na het ruilverkeer, zonder edele metalen, deze laatste al spoedig de aandacht trokken en voor den handel gebruikt werden. Op dit tijd vak volgde de tijd dat papiergeld in om loop werd gebracht, papieren geld, waarop een bank zich verplicht ten allen tijde aan toonder het genoemde bedrag uit te betalen. Hierdoor werd bezuinigd op bet edele meiaal en tevens bood het vele voordeelen, doordat het gemakkelijk bij zich te dragen was. De wissels, die daarop in omloop kwamen, en die niets meer inhielden dan een belofte van te zullen betalen, vergemakkelijkten het verkeer niet weinig, doch maakten tevens het bestaan van banken noodzakelijk, waarop de wissels gedisconteerd werden. Door de bankverbindingen kwam vanzelf de chèque te voorschijn. Een chèque toch is niets meer, aldus spr., dan een opdracht van de bank aan zijn kas sier een zeker bedrag te betalen. Ten onzent staat de chèque nog niet in dat aanzien, dat Directie E. BR A NT J ES. Alleeu-verkoopers voor Nederland en Kolo niën der Firina W. E. Huyghes Co, Londen. werd het systeem duidelijk ge weer zou worden verkregen dat voor het geld j een lage rente zal worden gevraagd; dat de rentestand aard van het geld dus verlaagd zal worden. De heer Viester vertelde daarna dat Mr. Vissering giro-verkeer -had ingevoerd op de Javasche Bank let eens op! in onze Oost- Indisehe bezittingen zelf. Mr. Vissering was overtuigd van de groote culeeren, voordeelen, die het giro-verkeer biedt en wijst maakt. op tal van voordeelen daarvan. Om maar iets j Spr. besloot met er warm op aan te drin- te noemen, behoeft niet meer gevreesd te gen bij de middenstanders om gebruik te ma- worden voor verlies van geld of bankpapier,1 ken van giro. Hij herhaalde nog eens de voor- of voor ontrouw van beambten, enz. Daarbij doelen die het giro het overschrijven op komt het reeds genoemde voordeel dat een j elkanders rekening bij de bank biedt, aanzienlijke hoeveelheid geld vrij komt. Vooral de vele middenstandserediethaukcu, Met de opsomming van de vele voordeelen,die in elke plaats en door het heele land ver- die het giroverkeer biedt, besloot spr. liet rijzen, bieden daartoe een gunstige ge- eerstc gedeelte van zijn rede en werd eenige legenheid. Een wetsontwerp ligt gereed voor minuten gepauzeerd. post-, chèque- en giro-verkeer, maar dat is Na de pauze zette de heer Viester de wer-«een bezwaar voor de middenstanders om king uiteen van liet giroverkeer in Ham- j reeds nu giro toe te passen op de banken. La- burg, waar het een grooten omvang heeft en ter> wanneer het ontwerp wet is geworden, welke stad spr. in dit opzicht ten voorbeeld kunnen deze banken zich zeer goed aanpas- stelt aan alle landen en steden. Spr. noemdeby het post- eheque- en «'^erkeer. Spr. het giro-verkeer om de meervermclde rede- hoopte een steentje te hebben bijgedragen m i fonu u-iu (t0t invoering van giro. Een welverdiend en langdurig applaus ver- nen vau groote oeconomisohe beteekems. Bij het giro-verkeer te Hamburg zijn 6 ban- tolkte de gevoelens der vergadering. De voorzitter bracht den dank der verga- zij zou 'kunnen hebben. Er bestaat nog_ geen j.en betrokken, doch de andere banken heb voldoende regeling van de chèque. Tochi is dat, ben ejkbjj een dezer een rekening loopen, zoo- - volgens spr., noodig. Er moet een wetieiu e j 00j. qeze aau q giro-verkeer kunnen dering onder woorden regeling komen, opdat de cheque een gemak- kelijk betaalmiddel wordt, en wel een wettig erkend. Zoo moet geen stuk op een bank kun nen afgegeven worden, zonder dat de trek ker op die bank een voldoend tegoed heeft; de cheque moet voorts een schuld op korten termijn voldoen. Spr. wees er op dat in het buitenland, waar de betaling met cheques wettelijk is geregeld, daarvan een zeer groot gebruik wordt ge maakt. Spr. meent dat het de taak van don middenstand is om bij de regeering aan te dringen op spoedige totstandkoming van de bedoelde wettelijke regeling. De heer Viester kwam daarna tot de ver rekeningen en wees op de clearing houses in het buitenland. In Amsterdam bestaat een clearing-house, waarbij die banken zijn aan gesloten en sinds Juli van het vorige jaar bestaat er ook eene te Rotterdam, voor enkele banken. Van de manier om met ehèques te betalen is het een kleine stap om tot giro te komen. Schuldenaars, die eenzelfde bank hebben, vereffenen bun schulden door op elkanders rekening te laten overschrijven. De voordeelen van het giro (overschrijving) zijn volgens spr. niet gering. Niet van enkele overschrijvingen, maar van overschrijvingen in massa. De geheeleaf- wikkeling van schulden zou daardoor zeer vergemakkelijkt worden en zou voortaan al- deelnemen. Welk een populariteit het giro- ^au de gelegenheid tot het stellen van vra- bezit, blijkt wel hieruit, dat verschillende pu- gen werd gebruik gemaakt door een tweetal blieke lichamen en instellingen als telefoon, heeren. gasfabriek, rechtbank, kantongerecht, con-1De e,ei'ste vragensteller vroeg of den spre- certgebouw enz. enz. een rekening hebben loo- °°k gegevens ten dienste staan, waaruit pen bij de Rijksbank of een der andere ban-1J'J a^ ^e, ,.am ,n'g' waar giro zoo ken. Men gaat nog verder en de cliënten kun- Dloeit, ook werkelijk de rente-standaard ver- nen zelfs overschrijvingen doen verrichten j 2?®^ 1S- bij een der 447 banken, die de Rijksbank door JJo oordeelde giro een zeer gewenscht het gelieele land bezit. In Hamburg worden betaalmiddel, echter door jmddel van de post zelfs de belastingen door giro betaald. De practijk van twee eeuwen heeft eeue uitbrei ding gegeven aan het giro-verkeer als ner gens wordt gekend, en niet door de banken. Ten eerste toch be reiken de banken niet de kleine plaatsen in ons land, de post echter wel. Ten tweede be staat er bij gebruikmaking van banken toch Bij de Rijksbank te Hamburg bestoud de1™mer vrees voor «"soliditeit dier instellin- geheele omzet in 1906 voor 73 in giro; en slechts voor 5 ingeld, en 22 pet. ehèques. Er moeten natuurlijk waarborgen gegeven worden dat het giro deugdelijk werkt. Zoo moet de cliënt steeds op de bank een mini mum bedrag als „guthabe" op (1e bank heb ben. Voor het giro-verkeer rekent de Rijks bank 1 rente. Daarna gaf spr. een over zicht van de werkzaamheden aan de banken te Hamburg en in het bijzonder van de ver rekening tusschen de 6 banken onderling. De bedragen loopen tot over de millioenen per dag Ook aan de Spaarbank te Rotterdam heeft gen tijd op de Groote Markt gestaan heeft, De beide sprekers werden uitvoerig door den inleider beantwoord. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. VREEMDE VONDST. Gistermorgen zes uur vonden twee werk lieden in de Groote Houtstraat, tegenover het Proveniershuis, voor de deur eener wo ningeen rieten leuningstoel. VERDWENEN. Gistermiddag is de directiekeet, die lan- men giro ingevoerd. Aan de hand van kwi-afgebroken.De Markt heeft nu haar gewone tanties, opdrachten, enz., die de spr. deed cir-aanzien weer herkregen. Ais we in Frankrijk waren, of in Bel gië, of in Duitschland, dan zou gisteren heel den Haag in rep en roer geweest zijn. Dan was de halve stad afgezet, dan was het heele garnizoen in de weer geweest, dan hadden de straten weerklonken van schit terende militaire muziek, van kanongebul der, van dof-dreunende treurmarschen Dan ware er voor de kerk aan het Be- zuidenhout een tribune gebouwd, vol g»!a- uniformen en schitterende costumes, en het défilé van de troepen voor het stoffelijk overschot van een der hoogsten in den lande die heenging van ons, zou eeu schouwspel zijn geweest om nooit, te vergelen. Een rechtmatige hulde aan en erkenning van het hoogste gezag ook, een indrukwek kende plechtigheid die voor allen de hoog heid van het ambt der opperste raadslie den van de Kroon zou hebben doen uit schijnen. Doch we leven in Nederland. En dan gaat alles, ook een minister-begra fenis, eenvoudig en stilletjes, burgerlijk zou ik zeggen en zonder ophef. Toch O, ik weet wel: eenvoud en deftige be scheidenheid kunnen óók grooten indruk maken. En daarbijzooveel pompeus gedoe zou zoo kan men meenen den ernst der plechtigheid kunnen schaden. En er zouden nog meer redenen zijn aan te toonen, waarom hij ons in Nederland een Minister der Kroon in functie, een der hoog sten in den lande, ter aarde wordt besteld precies op dezelfde wijze als de eerste de beste meneer van deftige familie, wiens na bestaanden een eerste klas-begrafenis en vier aansprekers betalen kunnen Maar toch Tóch zou ik hier de weréldsche luister van t fi'ui-t, om de hoogheid van het ge zag, zelfs bij de toebetrouwing van het stof felijk overschot aan de stoffelijke aarde, tot volle uiting willen zien komen. Tóch zou ik hierbij een volle ontplooiing wenschen van den koninklijken luister, die afstraalt op de bewindslieden welke den Troon het naast staan in den lande, gelijk we nu even een glimp daarvan za gen in de drie gala-hofkoetsen, die de ver tegenwoordigers van Koninginnen en Prins bij de begrafenis van minister Regout aan brachten. Onze Roomsche kerk had wèl de volheid van hare plechtige liturgie ontplooid bij de begrafenis, gisteren, van dezen Katho lieken minister! Het hoogste kerkelijk ge- zag-zelf, de Bisschop van het Diocees, kwam er het Heilig Offer opdragen voor de ziele- rust van den overledene, met statig pontifi caal ceremonieel. En daarbinnen, in die intieme, deftige, niet al te groote kerk, was het weidelijk al de groótsche ontvouwing van Roomsche schoonheid ook in rouwe, al de hoogheid van plechtige vorstelijke eer, die de Kerk vorst van Haarlem bewees aan den grooten Nederlander die overleed. Doch daarbuiten, daar was het deftig ja, maar niet vorstelijk, zooals het toch den rouw over een raadsman der Kroon past. De drie felroode gala-zetels der hofkoet siers, en de groote wapens op de paneelen der koetsen, en de lichte galajassen en man tels en de witte pruiken en steken vol goud, ja, een tintje van hoogheid der wereld was er wel aan deze burgerlijk- deftige begrafenis. Maar overigens: zwar te jassen en hooge hoeden zonder tal, geen uniformschittering, geen kanonnen die bul derden, geen militair schouwspel, geen sol daten die het geweer presenteerden of of ficieren die den degen in zwierigen zwaai omlaag sloegen als de lijkkoets voorbij ging Op het kerkhof, daar ver achter de stad in de Schoveningsche Boschjes, was het vooraf terwijl de stoet héél, héél lang zaam dc stad doorging en even opzien ver wekte waar hij passeerde een gewoel van belang, 't ,Was als een 'dépendance van de Kamer: je zag er de heele politieke we reld, en telkens en telkens, als er weer een auto voor het hek reed of een krakende huurkoets aansukkelen kwam en stilstond, dan zag je er een hekend gezicht uit op duiken, onder een hoogen hoed, en dan zeiden cle menschen die op zij geschaard stonden, of achter de touwen waar de be leefde en voorkomende Haagsche politie met vriendelijk gebaar ze achter noodde: „daar heb-je meneer Die", of meneer Zus, of generaal Zoo Wij, vreemdelingen in de Hofstad, ken nen al die politieke en diplomatieke som- miteiten meest maar van de prentjes en plaatjes en portretten, maar een Hagenaar kent. ze van gezicht. Goeman Borgesius, en Staal, en Nelissen, en de Visser noemt hij bij hun naam, als goede kennissen... Nu, ze waren er allemaal. Professor van Hamel in een pels, Fransch van uiterlijk en manieren en lieelemaal niet passend bij den vierkanten, breeden Borgesius, en Staal de oud-minister, en Bolsius met een onberispelijken chapeau-claque lióóguitste- kend boven de anderen, - en de heele Liberale Unie achtereenvolgens, de politie ke vrienden bij drieën samenkomende in één bakje, en alléén, met niemand sprekend en uit saaingeknepen oogen scherp rondkijkend de heer Schaper, dominéé Brummelkamp met een grijs hoedje op wel de eenige naast al die hóóge hoeden 1 en een dikke bouffante om den hals, gladgeschoren gezichten van antirevo lutionaire kamerleden en Middernachtszen delingen en afgevaardigden van christelij ke vereenigingen, de heer Verbeek uit Rotterdam namens "den R.K. Middenstand, en prof. Struijckcn uit Amsterdam zoetelijk lachend in z'n altijd wat glimlachende fa cie. Uniformen waren er niet, dan van een o:f twee officieren: een generaal met mantel en steek, lioogbepluimd, die bij de „hee ren van de pers" eens kwam informeeren hoe of dat in zoo'n Roomsche kapel op 't kerkhof toegaat, en of 't lang zou duren... Hé, de generaal is toch óók Roomsclil" zei een van de collega's langs z'n neus wég Hardop... En de generaal weg... Zoo was het er ben politieke voorhof en een drukke deliberatie van al die bekende politici die je nu door elkaar zag woelen, en handjes geven, en praatjes aanknoopen.. De tijd verliep, nog altijd geen lijk stoet. Tot opeens, onverwacht, zonder dat we in de drukte het gemerkt hadden, Je lijk koets stond voor het hek. Even te voren was pastoor Wittert van Hoogland, monseigneur en jonkheer, de ka pel binnengekomen, en na hem de slanke, precieuse figuur van den Deken van den Haag, voornaam-deftig en vriendelijk-glim lachend tevens groetend rondommeen de kerkhofdienaars, in curieuze koetsiers uniformen liepen rond, en af en aan. Maar daar was dan de lijkkoets. De bo den van „Justitie", met de insigniën van het ambt op de borst, droegen de kist, waar alléén het zilveren kruis op lag in het zwarte kleed, en geen bloementooi het kruis der hope en van het geloof alleen. Achter de baar, die langzaam voortging 'ïn de breede allée naar de kapel, waarlangs nu die roezemoezende menigte politici van daarstraks stil en eerbiedig en blootshoofds geschaard stond, volgden allereerst drie hofdignitarissen: Jhr. van de Poll, Jhr. van Tets in wijde pelerinejassen, en een ma rine-officier, adjudant van den Prins. Dan de familie: de Excellentie van Waterstaat blijkbaar hevig geroerd en terneergeslagen, met een strengen trek om den mond en het fiere hoofd nu smartelijk gebogen. En familieleden: baron van Wijnbergen en de zwager van den overledene, en veel jon geren, de Ministers volgden nu: Heems kerk in een pelsjas, met een sprekenden trek van smart op het scherpgelijnde ge zicht dat je zoo goed kent van de plaatjes maar nu dichtbij zoo ziet vol zorg en lijnen van ingespannen arbeid en nooit-rustend werk een geniale kop, als beschaduwd nu door de droefenis van het verlies van dezen medewerker en vriendDe Ma- rees van Swinderen, klein en gesoigneerd, Talma, hóóg en scherp vooruitziend, Colijn vierkant en de Waal Malefijt klein en fre e.. allen waren zo er onze ministers: ook ivout- - man, heel-ernstig nu aan de linkerhand van Heemskerk, en ze stapten de kapel binnen waar de lijkbaar nu stond in het midden en pastoor Wittert met z'n boek in de hand scherp keek vol afwachting, hoe lang het duren zou tot allen zachtkens binnenge- schuifeld waren 't Liep gauw af hier, en eenvoudig. Geen gezang, geen lange plechtigheden. Requiescat in paceen we zeiden stil allen: Amen. Toen die benauwende stilte die je op 'n kerkhof altijd treft, waar je alléén hoort het geschuifel van de voeten, en het pie pen van de haar als ze 't lijk opnemen, en het ruischen van de boomenzoó ging de lijkkist de kapel uit en naar cle arcade rechts waar het stoffelijk overschot na een kort gebed in de groeve werd gelaten voor één dag, om spoedig naar het familie graf in Maastricht te worden vervoerd. Pastoor Wittert nam z'n bonnet af voor de autoriteiten en boog, toen de gebeden waren gezegd en de lijkkist was neergela ten in de diepte, met die treffende tegen-, stelling tot het heerlijk gebed „In Paradi- sum deducant te angeli": Gods engelen mo gen u opvoeren naar het Paradijs De Minister van Waterstaat, die z'n ont roering niet, kon bedwingen, trad toe op de hofdignitarissen, en terwijl de tranen hem over de wangen stroomden, sprak hij, heel zacht, woorden van eerbiedigen 'dank aan de Koninginnen en den Prins Toen was het afgeloopen. Ieder zocht z'n rijtuig, z'n auto, z'n tramde drang van het gewone leven wachtte weeren daar lieten wij nu het ontzielde lichaam van dezen hoogen doode alléén in de koude groeve achter, en het leven, ook liet politieke leven, gaat door of er mets is b Maar het werk' wat deze groote verricht heeft, blijft, en zijn nagedachtenis leeft, en zijn ziel hebbe Godl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1