i J.H.W. GRUNOEMAHN 1 Romeinsche Kroniek. I koningstraat. Beslist Waterdicht Ibiii BUITENLAND. J. HUIZING. Grsote Houtstraat No. 44. Telef. no< 36S> OPRUIMING van restante paren* III Mantelcostuums ICostuumrokken en Blouses EGE^MANTELS in gummi- Wa terproof en eüht 1Y-BQLEH lodenstof. Mis Ben HET HOOGSTE LOT UIT DE LOTERIJ. Haarïei-ü-Bt*MsselH Hands©iieeiien voer alle jE Steeds voorradig de Nouvéaute's I H in DAMES en KINOERMANTELS 5 FEUILLETON, NIEUWE MAARLEMSCHE COURANT 1 PI Rome, 15 Janüari 1913. Dezer dagen kwam mij in handen de ver taling uit het Duitsch van den Catechismus van het Huwelijk, door Pater Jos. Holler, be werkt. door J. H. Scholten. Ik kan mij niet onthouden ééne aanmerking te maken op een weglating, die in.i. lijnrecht t tegen den wil des Pausen indruischt. Op het eind van het boekske wordt eene lijst gegeven van aanbevelenswaardige hoe ken. Natuurlijk verwacht men daar in de eer ste plaats genoemd te zien De Evange liën, zoo niet het. N. Testament, zelfs de H. Schrift (dit laatste misschien onmogelijk, daar het mij onbekend is of de nieuwe Ka tholieke Bijbelvertaling reeds gereed is). In de voorrede van de Italiaansche vertaling der Evangeliën en der Handelingen wordt ten sterkste op het lezen dezer geschriften aangedrongen, den huisvader aangeraden el- ken morgen den zijnen een gedeelte voor te lezen en Paus Leo XIII heeft per Breve van December 1898 een dagelijkschen aflaat van 300 dagen beloofd aan ieder, die dagelijks minstens een kwartier lang, het H. Evange lie leest en een vollen aflaat eens per maand aan wie geregeld dagelijks een kwartier aan die lezing gewijd heeft. De laatste op de ge wone condities. De boekenlijst van dezen Ca techismus bevat echter alléén: de Zondag- sehe Evangelies. Als lid van het „Genoot schap van den H. Hieronymus ter versprei ding van het Evangelie" moest mij allereerst dit protest uit het hart. De nieuwe, verkorte Catechismus, waar ik een vorige maal over sprak, is nu verschenen en aan alle Bisschoppen in Italië toegezon den, die deze met groote instemming begroet hebben. Zooals steeds met werken van dien aard het geval is, werd ter verhoeding van afwijkingen in den tekst bij herdrukken eene stereotyp vervaardigd; afgietsels van welke, op hevel des Pausen, tegen den kostenden prijs aan de Bisschoppen zullen toegezonden worden, opdat deze niet steeds van de Vati- eaansche drukkerij zouden afhankelijk zijn, doch ieder in eigen Diocees, naar gelang der behoeften, de werkjes nadrukken kan. Deze nieuwe beknopte Catechismus dringt de gehecle Katholieke geloofsleer samen in 26 formules en 433 vragen, in eene taal uit gedrukt, die het ook voor volwassenen tot. aangename lectuur maakt. Als aanhangsel bevat het boekje eenige dagelijksche gebe den, verder den tekst dér H. Misgebeden uitstekend dit laatste een kort begrip van de geschiedenis der Goddelijke Openharing, aanwijzingen omtrent Christelijke feestda gen, vastendagen enz,, en ten slotte een ern stig woord tot ouders en opvoeders. Een alphabet.isc.he bladwijzer vermeerdert ongemeen de bruikbaarheid van dit boekje. •Verder is verschenen „Eerste elementen", voor de kleine kinderen^ zeer beknopt, maar toch met dezelfde bewoordingen. Als bewijs hoezeer het in de bedoeling des H. Vaders ligt dat het Evangelie door de ge- loovigen van jongs aan gelezen wordt, dïene dat, op bevel des Pausen, de Vaticaanscke drukkerij eene uitgave voorbereidt van een handig deeltje, dut zoowel den nieuwen Cate chismus en de Misgebeden, als het Evange lie en de Handelingen der Apostelen zal be vatten. De kosten kunnen nooit de versprei ding van den nieuwen Catechismus in den weg staan: deze wordt verkocht voor 10 ets. (Holl.) voor een ongebonden, 20 ets. voor een gebonden exemplaar. Bij honderdtallen en grootere partijen aanmerkelijk rabat. Eenige weken geleden sprak deze courant terecht een afkeurend woord over een zich inburgerend versiersel in den vorm van een buddhistisck wangedrocht.ie en prees daarbij de wederinvoering aan der goede oude ge woonte om een kruisje te dragen. Op mijn beurt kom ik nu een dergelijk sieraad aan prijzen, dat vooral met den hedendaagschen zakken-nood een dubbel voordeel aanbiedt, ill. den H. Rozenkrans als sieraad en horlogeketting. Men kan die zoo mooi en kostbaar maken als de beurs slechts toelaat, doch óók eenvoudig en smaakvol. Een ver eischte is, dat men daartoe de drie seriën der geheimen vereenigt, dus 15 tientjes. Wat mij betreft liet ik mij, alvorens naar het H. Land te vertrokken, zulk een drievoudigen Rozen krans maken van granaten met goud verbon den, die nu van onschatbare waarde gewor den is, doordat hij alle heilige plaatsen aan geraakt heeft en op alle Altaren werd gelegd gedurende üe H. Offerande. Ieders eigen ver nuft moet aangeven hoe het crucifix op den horst bevestigd wordt, hoe de verschillende medailles worden aangebracht, en waar het haakje voor het horloge ingeschakeld moet worden. Indien men mij nu niet extra-lief vindt, zoo mijn eigen vinding het publiek eigen dom te maken, zonder er patent voor te ne men, zijn mijne dames-lezeressen al heel moeilijk to bevredigen! Plaatsgebrek verhinderde mij de vorige maal iets mee te deelen dat betrekking heeft op Kerstmis in verband met de Constantijn- sche herinneringsfeesten. Op Kerstdag 312, twee maanden na de overwinning van Con- stantijn bii Saxa Rubra (28 October) werd voor het eerst 's Heeren Geboorte in het open baar herdacht, en had tevens de eerste ma nifestatie van Christelijk leven op de publie ke straat plaats, en wel door eene processie, uitgaan van de kerk, die Paus Marcellus in het huis van vrouwe Lucinia gesticht had aan do Via Lata, het tegenwoordige Corso, nu ingebouwd in de aa» San Marcello gewij de kerk. Paus Melohiades leidde de processie, waaraan Constant,ijn in keizerlijk ornaat deel nam, en hoogst opmerkenswaardige bijzonderheid deze optocht trok onder een heidenschen triomfboog door op korten af stand dier kerk, weinige jaren te voren op gericht. Welsprekend contrast! Paus Marcel lus was in 310 op droevige wijze aan zijn eind gekomen, opgesloten in de tot stal voor de of ferdieren veranderde kerk woning van vrouwe Lucinia tot welker verzorging hij veroordeeld was geworden. Op 25 December 312 trekt het Christenvolk van de schouw plaats van Marcellus' lijden en dood uit gaand, juichend onder den triomfboog van Dioeletiaan en Maximiniaan door, de keizers wier vervolging, zooals zij meenden, het Christendom den nekslag geven zou. Toch was het heidendom nog verre van dood: op geringen afstand, waar nu de tui nen van het paleis Colonna zich bevinden, werd als gewoonlijk op 25 December luister rijk in zijn tempel het feest van den S o 1 i n - victus, den onverwinbaren Zonnegod, ge vierd. Deze cultus was echter ten doode ge doemd, terwijl de vereering van onzen eeuwi gen onverwinbaren God het Licht der We reld, steeds meer harten gewonnen heeft en eenmaal alle menschenzielen aan Zich onder werpen zal. Bij den afbraak van een aan de kerk van St. Marcellus belendend huis, dat vroeger deel der oorspronkelijke kerk schijnt uitge maakt te hebben, is een uit de vierde eeuw dagteekenend, baptisterium gevonden. De ar- chaeologen hebben aanstonds verkregen, dat deze kostbare oudheid gespaard wordt en op de eené of andere wijze zal dit geheel unieke gebouwtje aan de kerk worden getrokken. Hedenmorgen had in de Sixtijnsohc kapel de plechtige uitvaart voor den Prins Regent Luitpold plaats, waardoor de H. Vader de nagedachtenis van dezen zoo uitnemenden zoon der Kerk wenschte te eeren, van den man, die niet alleen katholiek in zijn hart was, doch zijn geloof naar buiten openbaarde en nooit door menschelijk opzicht of politiek zich liet beïnvloeden. De prelaat, die de lijk rede uitsprak, bracht daarvan eenige tref fende staaltjes. De vorige week werd door een groot onheil gekenmerkt, dat de nalatigheid van liet Stadsbestuur weder klaar en duidelijk aan het licht bracht. Gedurende den nacht stortte nl, zooals deze courant reeds den volgenden dag berichtte, een huis, gedeeltelijk aan de Via Tritone, gedeeltelijk aan die van Capo le Case gelegen, in; een gedeelte der bewo ners onder het puin begravend: twaalf doo- den en vier a vijf gewonden, waar-van nog één stierf. Eene firma had bij het leggen der fundamenten van een huis daarnaast eene grintgroeve ontdekt en exploiteerde deze on der de belendended perceelen doorgravend, zoodat, als natuurlijk gevolg, de muren in stortten. De bouwcommissie van den Gemeen teraad had zich natuurlijkdaarmede moeten bemoeien, was zelfs gewaarschuwd, daar al lerlei scheuren en terreinverschuiving vrees opwekten, maar deze had zich niet de moeite gegeven de zaak te onderzoeken. Den avond te voren had de portier een politiepost in de buurt gewaarschuwd, maar ook diens woor den waren in den wind geslagen. Nu, nadat het kalf verdronken is, wox-dt de put gedempt en zijn verscheiden huizen ont ruimd. Hierbij doet zich weder een geval van schandelijke willekeur voor. Zoowel de bewo ners van het ingestorte huis als die der be lendende perceelen zijn „kleine luyden", men- schen die van de hand in den tand levl n, die het dus niet schikt naast hun huur, die reeds vooraf betaald was, nog kamerhuur in een logement te betalen, en ieder weet dat eigen potje koken goedkooper is dan in een restau ratie hoe eenvoudig ook te eten. i Eén dag betaalde 't Stadsbestuur, doch hoe men ook reclameerde voor verder onderhoud, men klopte aan een doovemansdeur. Sommi gen staan op straat, daar hen de middelen ge heel ontbreken om in een logement te wonen. Waar de heeren. 0p het kapitool van zoo weinig plichtsgevoel, van zoo weinig 'menschelijkheid blijk geven, treft nog te meer de edele daad der zangers: driehonderd zangers, waaronder de uitstekendsten, brach ten in de parochiekerk een heerlijk schoone requiem ten gehoore, zonder op honorarium aanspraak te maken. Het is werkelijk jammer dat deze ramp niet een paar weken vroeger heeft plaats gehad, vóór de gemeenteraadsverkiezing. Waar schijnlijk zou deze dan anders zijn uitgeval len, en al die prnlmensehen, die van niets ver stand hebben, dan van hunne zakken te vul len, en die tot liet minst onontwikkeld deel der bevolking behooren, van het kussen ge- steoten zijn door de verontwaardiging der burgerij, eindelijk opgeschrikt uit zijne iner tie. En nu staan de Kamerverkiezingen voor do deur. Voor het eerst na de invoering van algemeen kiesrecht. Dit wordt een aardig dure geschiedenis! De som waarvoor de leve ring der duizenden stembussen is aangeno men, is mij ontgaan: ziehier echter een wel sprekend cijfer.'Er zijn 30 millioen stembrief jes noodig, deze kosten 33 lire de duizend! De stembriefjes alleen komen dus op onge veer een millioen francs te staan. Of do re sultaten in overeenstemming zullen ziin met die groote kosten, moet de ondervindig lee- ren. Zooals mij gisteren een gepensioneerd hoofdambtenaar van Financiën verzekerde, is de toestand van het land en van de schat kist voortreffelijk en kan Italië er trotsch op zijn, niettegenstaande den oorlog, niet ge noodzaakt geweest te zijn eene buitenland- sche_ leening aan te gaan. Het door minister Giolitti, die een uitstekend financier moet zijn, uitgedachte plan der monopoliseeriug door den staat van alle levensverzekeringen, schijnt aan den Staat reusachtige voordeden te beloven. Men spreekt van millioenen. Van af 1 Januari is is de nieuwe instelling in werking getreden. Het meerendeel zelfs der buitenlandsehe maatschappijen hebben hun ne portefeuille afgegeven, terwijl anderen ge bruik maken van de machtiging nog gedu rende tien jaar hunne zaken voort te zetten. Het Octaaf van Drie Koningen bracht de jaarlijks terugkeerende feestviering der „Openharing des Heeren aan alle Volken". Plechtige Missen in den Latijnschen ritus da gelijks; eiken dag. eene meestal plech tige H. Mis in eene der Oostersche riten; pree- ken in het Italiaansch dagelijks; bovendien eiken dag hipreek in vreemde taal: Fransch, Duitsok, Engelsok, Spaansch en Poolsoh. 's Avonds plechtig Lof, waarbij de zegen met het Allerheiligste door een Kardinaal wordt gegeven en telkenmale een seminarie van vreemde nationaliteit assisteert. Nauwelijks deze belangrijke periode achter den rug, staan wij reeds bijna op den drem pel der groote Vasten met deze vroege Pa- sclien; naar ik meen de yroegste die moge lijk is. B. T. P. WASZKLEWIOZ VAN SCHILFGAARDE. Een die terugkeert De Beijersclie correspondent van de Maas bode, schijf t: Alweer eenzoo heet het stereotiep in de anti-clericale bladen, wanneer zij het „geluk" hebben, met cynisch welbehagen, te kunnen berichten van den treurigen val van een of ander Katholiek priester. Alweer eenzoo jubelde vooral voor ongeveer 3 jaren, in het najaar van 1909, de Jodenpers, toen zij den val meldde van den bekenden Beierschen Capucijnenpater Bcnno Auraeher, bekend en gevierd in ge heel Duitschland en Oostenrijk, wiens woord was gehoord door bijna alle Katholieken, die de Duitsche taal spreken, die als ge vierd redenaar in Kopenhagen de Vasten meditaties preekte, die in geheel Denemar ken missies gaf, wiens naam een Europee- sche bekendheid had. Een vrouw, die een Samson tot een zwak keling maakte en een Salomon deed hande len als een dwaas, had ook dien grooten geest weten te verbijsteren P. Auracher was getrouwd, zoo meldden de bladen, die wegens hun „neutraliteit" immers van alles moeten melding maken, ook van de fouten door de Katholieke gees telijken begaan, doch clie daarbij gewoonlijk den val van een priester lang en breed uit meten, maar de misstappen van eigen geest verwanten met den wijden mantel der lief de weten te bedekken. In het eerst wilde het Katholiek volk het dieptreurig nieuws niet gelooven. Maar in de kranten verscheen toen het officieel bericht van den- Capucijnen-generaal te Ro me, die mededeelde, dat P. Auracher zon der verlof de eeuwige stad, waar hij gene- raa'I-consultor was, had verlaten en dat, eerst na eenige dagen, van hem bericht was ingekomen, dat hij met een dame uit Mun- chen in het huwelijk was getreden, doch dat hij tevens de belofte had gedaan, nooit iets te zullen ondernemen of te zullen schrijven tegen de Kerk of tegen de Orde. Verpletterd was vooral het Katholiek Beieren door dien onverwachten slag. Over al sprak men in die dagen slechts van den ongelukkigen monnik. In Beieren verblij vend heb ik zelf toen kunnen waarnemen, hoe in de meest afgelegen dorpjes van het Beiersch-lioogland, het gesprek des avonds slechts gevoerd werd over één onderwerp, P. Auracher. Daarbij kon ik ook waarne men, boe ongeloofelijk klein het getal was van degenen, die P. Auracher niet kenden. Do een had hem in dit dorp of in gene stad gehoord bij de missie; een ander had bij hem gebiecht, weer een ander had re traite gemaakt onder zijn leiding in het retraitenhuis der paters Capucijnen in Al- tötting. Beieren's nationaal heiligdom; weer anderen hadden hem hooren spreken op een der vele Katholiekendagen, waar hij, met benijdenswaardig oratisch talent, het woord voerde. Den Katholieken bleef niets anders over dan de droeve waarheid ook tegen wil en dank te gelooven en te bidden voor den afgedwaalde. En dit vooral deden zijn trouwe landgenooten. Wie zal ze tellen de rozenhoedjes, door zoo menig moedertje ten hemel gezonden voor hem, hij wien zij eens als jeugdige bruid de huwelijks-biecht had afgelegd? Wie zal ze tellen de gebeden, gestort, dooi de misschien wat ruwe, maar toch zoo goed moedige bewoners van Beieren's heerlijke bergstreken, die eens, misschien heel lang geleden, een missie hadden hoören preeken door P. Benno Auracher. Maar luider dan die gebeden weerklon ken de spotternijen der neutrale bladen, die maanden lang zich bezig hielden met het uitrafelen van hot psyschologisch raad sel, hoe een man, die volgens liet getuige nis dier bladen zelf, een overtuigd-geloovig priester was, een asceet zooals weinigen, zoo diep had kunnen vallen en zich zoozeer had kunnen vergeten. Voor eenige dagen ging door de Katho lieke pers van Beieren en Oostenrijk een juichkreet: P. Benno Auracher had zich bekeerd. De Katholieke „Augsburger Post- zeitung" bracht den afdruk van een brief, dien hij zond aan de vrouw, mot welke hij eenige jaren samenleefde. In dien brief schilderde hij de wroeging van liet gewe ten, die hem dag nocli nacht rust liet, die bij dag liem onophoudelijk deed denken aan het stille genot, eens gesmaakt in de arme kloostercel, alleen met God, die des nachts hem kwelde met 'de verschrikkingen van Gods rechterstoel, waarvoor hij misschien1 reeds spoedig zou moeten verschijnen. Daarom had hij het plan opgevat en zelfs reeds ten uitvoer gebracht terug te gaaii naar Rome, dat hij voor drie jaren ont vlood en zich neer te werpen aan de voeten van den capucijnen-generaal en hem te smeeken om woder opgenomen te worden in de orde, die hij verliet. Het eenig geluk, dat hij hier op aardo nog zocht, was, zijn overige dagen te kunnen doorbrengen in een klooster en te sterven als zoon van Eranciscus. Juichend en God dankend verheugt het Katholiek Beieren en Oostenrijk zich over dit wonder van Gods eindelooze barmhar tigheid. Maar terwijl de Katholieke pers een juichtoon doet hooren, doet de „neutra le" pers juist als do andere broeder, bij de terugkomst van den verloren zoon, die mopperde en zich terugtrok. Nog kort geleden hadden de liberale bla den hier, in Weenen, heel wat kronen er voor over, om zich een berichtje te laten telegrafeeren van een kloosterbroeder, die ergens in Pruisisch Silezië getrouwd zou zijn met een gravin. Maar dezelfde bladen vergeten thans ook maar een enkel woord te wijden aan de heel eenvoudige oplossing van het psychologisch raadsel, waaraan zij weken, ja maanden, vergeefs hun krach ten beproefden. Een paar van de grootste liberale bladen van München en Weenen, die vooral in fa milies komen, waar ook Katholieke bladen worden gelezen, en die dus, mël een ijs koud zwijgen zich leelijk zouden blameeren, wijden een enkel woord aan den „vroeger bekenden Auracher, die thans zijn vrouw in den steek heeft gelaten"; de overige zwijgen.... als moffen! Het mag weer als een bewijs gelden, hoe de Katholieken in de „neutrale" bladen worden ingelicht cn hoe objectief hun „voorlichting" is. Acht millioen kronen verduisterd. De politie te Boedapest heeft Zaterdag den ondernemer van spoorweg- en bruggen bouw, Ignaz Pallos gevangen genomen, om dat deze tot nu toe verduisteringen en be drog pleegde tot een totaal bedrag van 8 millioen kronen. Bij alle locale spoorwegen, waar hij den bouw op zich nam, en in wel ker directie hij zitting had, verduisterde hij groote bedragen. Volgens de aangiften heeft hij voor lys' millioen valsclie aandeden in den lokaal spoorweg Ternes var—Varjas en voor 2i/2 millioen in den Siozok-Mocsolad-spoorweg in omloop gebracht. Voorts leende hij groote bedragen van de Prager-Escomptojbank en gaf daarvoor valsche effecten in pand. De arrestatie geschiedde op aanklacht van de bank t(j Praag en van de Invest Registry Company te Londen. Twee leden der raden van beheer van locaalspoorwegen, Arnold Somlo en Michael Borta, zijn mede gevan gengenomen, beschuldigd, aan de verval- schingen te hebben deelgenomen en er pro visie van opgestreken te hebben. Pallos bekent, clat hij voor 10 millioen kronen ver duisterd heeft, maar daartegenover staat eeD actief van 2 millioen meldt -het Rott. N. De ex-president van Frankrijk op jacht. De ex-president der Eransehe republiek, Ar- mand Faillióres, is Woensdag te Rambouil- let op jacht geweest en dat was voor de laatste maal ten minste in hoedanig heid van meester des huizes. In het vervolg zal hij zich tevreden moeten stellen met de rol van invité, hetgeen wel een zeer beschei- den, maar ongetwijfeld veel aangenamer rol is. Een bekend politicus heeft over deze pro- sidentieele jaohten dezer dagen het geheim medegedeeld, zegt de Tel. „Het aantal stuks geschoten wild ahlns de zegsman hangt volstrekt niet af van de bekwaamheid der schutters, maar alleen van hun kwaliteit. Alles is van te voren reeds vastgesteld. Als de president het corps di plomatique uitnoodigt, worden er altijd 500 fazanten geschoten. Zijn de generaals te gast, dan zijn het er slechts 400, het hof van cas satie moet zich met 350 tevreden stellen, ter wijl het bureau van Kamer en Senaat nooit meer dan 300 fazanten schiet. De andere gas-1 teil komen nooit hoven het getal 200 of zij ver-: vallen in de konijnen. Journalisten-staking. Het nieuwste snufje op stakingsgebied ie New-York is, dat de redacteurs en verslag gevers van vier groote Joodsche bladen in staking zijn gegaan, op last van een onlangs opgerichten hond van dagbldschrijvcrs. Door deze vakvereeniging wordt de eiscb gesteld, dat alleen aangeslotenen op de re. dactie-bureaux zullen worden aangesteld. Mijne zuster behoeft er zich volstrekt niet ongerust over te maken, dat der bewuste jon ge dame het hart zal breken, dat is zeer veer krachtig en voegt zich verwonderlijk gemak kelijk naar de omstandigheden. Ik beu er van overtuigd, dat het reeds lang tevreden is en rust heeft gevonden. Gij geeft dus toe, dat gij kaar liet hof hebt gemaakt'? vroeg Isabella; voor de eerste ïuaai in haar leven gevoelde zij iets als ijver zucht in haar hart. Mijn liefste engel, het hof maken is nu eemnaaJ een zwak van het mannelijk hart en ook van het mijne. Vooral wanneer er geen diepe neiging bestaat, is het bekampen van deze zwakheid, vooral tegenover eoquettee- rende dames, nu juist niet bijzonder gemak kelijk. Gij wilt daarmede zeggen, dat miss Nor til bury tegenover n gecoquetteerd heeft? Zeker heeft zij dat. Ze heeft mij com- pleot j»diferv<>!gdWaarheen ik ook ging, ik kon er xroj zèTêr \;;n zijn, haar aan te tref fen. On 1 >;>?-•_ concerten, regatta's, als ik wan delde of reed, en bii zulke gelegenheden kan het wellicht voorgekomen zijn, dat ik mij ver trouwelijkheden permitteerde, die tot een ver lovingsgerucht aanleiding gaven. Ge moet haar toch zeker liefgehad heb ben om u vertrouwelijkheden te veroorloven. Isa, het feit, dat ik je hoogacht en be min, die zelf de reinheid en bescheidenheid in persoon, zijt, moet je de zekerheid geven, dat ik voor het coquette meisje geen liefde kan gevoelen. Zij heeft met mij gespeeld, en geloof mij, ik heb mij door haar spel laten j misleiden, gelijk iedere andere jonge man het in mijne positie wellicht ook gedaan zou hebben. Geloof je, dat een jongen, die zijn vijf zinnen bij elkaar heeft, er ooit toe over zoude gaan, om een meisje te huwen, dat zich als 'tware in zijne armen werpt? Geloof .je, dat een man, die ook maar een greintje eer gevoel bezit, zulk een vrouw "kan aohten? En een man van eer moet zijne vrouw niet al leen liefhebben, maar ook achten. Een pauze ontstond. Isabella scheen over het gehoorde na te denken en Denny son be schouwde inangstigo spanning haar gebaren spel, dat iedere barer gedachten verried. Het speet liem half, dat hij zijn biecht had afge legd, die haar vertrouwen in hem belangrijk geschokt kon hebben. Waarover denk je tfa? onderbrak hij ein delijk het pijnlijke zwijgen. Over vele zaken en vooral hierover, hoe uwe zuster wensclien kan, dat gij een meisje tot vrouw neemt, dat dat Mijne zuster kent het ware karakter van deze jonge dame niet. Zij is slim genoeg, om zich in een gezelschap van vrouwen den schijn van een heilige te geven. Hoezeer het mij spijt, toeh zal ik dezen heiligen krans moeten verwoesten en Alice zal deze teleur stelling smartelijk genoeg moeten ondervin den. Het zal eene billijke straf voor haar wezen. Waarom heeft zij zich ook in mijne zaken gemengd en beproefd om mij van het meisje mijner keuzo te scheiden? En dan heb ik er ook over nagedacht, ging Isabella voort, zonder acht te slaan op de laatste opmerking, of gij miss Northbury misschien toch verkeerd beoordeeldet. Dat, wat gij coquetterie en gebrek aan vrouwe lijkheid noemt, kan cvon goed onervaren- beid en-kinderlijke gedachteloosheid zijn. Zij is misschien nog zeer jong j Zoowat drie jaar ouder dan ik, ant woordde Dennyson lachend En dat kan men zelfs bij de grootste toegevendheid nu niet bijzonder jong noemen. Een meisje van 29 jaar moest toch ver standiger en ernstiger handelen. j Ik deel in dit opzicht volkomen je mee ning, geliefde wijsheid, doch ik stel je voor, dat wij dit alles behalve verkwikkelijke the ma nu voor goed afbreken on onze aandacht wijden aan een vrij wat interessanter onder werp, namelijk onze gemeenschappelijke toe komst. Ik heb je een bitter verwijt to doen, je licht mij gedurende ons geheele gesprek alleen steeds met u aangesproken. Mijnheer Dennyson bestaat niet meer voor je heb je begrepen? Ik h;^! Eduard. De naam scheen me vroeger ordinair, doch sedert eenige da gen ben ik er dol op en vind hem hoogst muzikaal. Zie je, ik zou liem mijn leven lang wel van je lippen willen hooren. Een schel fluiten van de locomotief deed beiden opzien. Ha, wij zijn al in Chatham! riep Denny son, het venster uitkijkend, terwijl de beide oude dames lachten om zijn heftigheid. Hoe vreeseljjk snel is die tijd voorbij gevlogen! Het beste ware het, om hier uit te stappen en met den volgenden trein weder naar Rocklands terug te keeren, hoe denk je daarover? Ik kan niet, Eduard, verzekerde Isa, een kleur als vuur krijgende. Neen, je kunt on mogelijk van mij verlangen, dat ik ongeroe pen in een huis terugkeer, waar men mij zoo goed als aan de deur heeft gezet wel be leefd en vriendelijk, maar enfin, -je begrijpt mij toch wel. Hoe dwaas van Alice, om zoo ondoor dacht te handelen. Maar jü hebt me nog in liet geheel niet verteld hoe jullie gesprek is afgeloopen, wat jelni eigenlijk met elkander hebt gehad. Eerst wanneer ik alles weet, l<an ik besluiten, wat hier gedaan moet worden. In Londen lean ik u onmogelijk alleen achter laten, terwijl ik in Rocklands de zaalc^ met mijn zuster in orde breng, eindigde hij Op gewonden in zijn baard woelende. Laat mij toch naar Parijs gaan, Eduard, zeide Isa vleiend. Ik heb al langer dan oei) jaar mijne familie niet gezien, en verlang zoo naar hen, vooral naar mama. O, wauneei je die maar eerst eens leert kennen en da j practische, lieve Nelly onze huisgeest, en papa, en dien kluchtigen lummel, dien Y.'ah j ter. En weet je wat, mondeling zal ik u aileé beter kunen verklaren. Niet waar, ik mag naar Parijs. Zij zag hem met hare „Meer- i augen" zoo verleidelijk schelmsck aan, en hief daarbij zoo smeekend de handjes op, dat Eduard zich wel overwonnen moest verkla- ren. Kom, kom, dwaze man, liet is immers, j maar voor een korten tijd en dan blijven wii oen geheel leven bij elkander. En opdat het je licht zoude vallen, wil ik je eens eventjes vertellen, hoe je zuster mij behandeld heeft. Waar ben ik ook weer gebleven? O ja, bij de ween kramp, niet waar? Goed. Nadat mdy Maitland een weinig tot bedaren was en mijn j ontdaan gelaat gezien had, begon zij mij te 1 troosten; zij verzekerde mij, dat zij my met vreugde als schoonzuster begroet zou heb ben, wanneer de maatschappelijke eer niet van je eischtc, de bewuste dame te huwen Zij verwachtte nu bepaald, dat zoodra je ge trouwd waart, ik weer tot haar zoude terug- keeren. Leeds de gedachte aan eene korte scheiding van mij was haar pijnlijk, want zij had mij als eene zuster liefgekrcgen, maar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 5