DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. aïïKSJS* ISlfl Qflfl °TEN1 tRn "T*" fill GÜI;T>™ba I Prof. van Cauweiaert „De Violier." Boelhuizen, Verkoo- pingen enz. Kinderhuisvest 29-31-33, Haarlem EERSTE BLAD. in STADSNIEUWS. Aanbestedingen. ONDERWIJS. ONOERDAG 23 JMUARI 1913 3?ste Jaargang No. 3042 Bureaus van Redaofie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Oit nummer twee bladen. bestaat uit Haarlemsche Alledagjes No. 776, TERUGGEBRACHT. TE VERKOOPEN NOTITIE VAN PERCEELEN, L ABONNEMENTSPRIJS» Fer 8 maan tl en voor Haarlem yi.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gem.) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0.03 PItIJS DER ADVERTENTISNi Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et. Bniten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regeL BuitenL 20 et Dienstaanbiedingen 25 cL (6 regels), driemaal voor 50 et» (k contant). 'Alle betalende nbonné's op dit blad, die in hei bezit eener verzekerIngspolis zön, tjjn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor» schiktheid tot Mill! overlijden. .11U11 *erhee van een ■ggg verhes van l .j verlies van werken, I wJ ftH U IU hand o{ voet. «3 w# één oog. 8 U Saéén daim. 3TJLDEN bi] verlies van één wijsvinger. 15 GULDEN bi] verlies van één anderen vinger. De nUkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door do Maatschappij „Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank*1 te Schiedam. 24 Janaari. R. K. Volksbond AGENDA. Gebouw St. Bavo Hoofdbestuur. Schouwburg Jansweg 8 uur N.V. „Het Tooneel" Gijebrecht van Aem- stel. - Sociëteit „Vereeniging" 8 uur Christel. Oratoriumvereeniging: „Paulus". Bioscope-theater Groote Markt Voorstelling. Apoll o-theater Bartel jorisstraat Voorstelling. Teylers Museum Tentoonstelling van moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Het opzienbarende optreden van professor van Cauweiaert jl. Maandagavond in „De Violier", waartegen wij reeds den dag daai-- op ons ernstig protest hebben doen hooren, zal zijn nawerking zeer wel doen gevoelenl De bom is gesprongen, maar.... aan den verkeerden kant. Want al zwijgt dat gedeelte der Katholieke pers, dat met de aanstichters en aansticht- sters van deze ergerlijke en bedroevende ver tooning tot dusver openlijk of verholen sym- patiseerde, nog altijd over de zaak, van andere zijde roept men bet al uit, en in de particuliere gesprekken is maar één mee ning: dat het een schandaal geweest is. De dames en heeren, die den Belgischen beer van Cauweiaert nu eens hebben willen gebruiken om te zeggen wat ze zélf niet zeg gen durfden, en die onder de rede van den hartstochtelijken spreker zaten te gnuiven van plezier, ze schrikken nu zélf van de consequentie hunner daden en meeningen Maar de „Nieuwe R o 11. O o u r a nt", die hun onbarmhartig den spiegel der zelfkennis voorhoudt en door haar beruchte „katholieke zijde" wordt op de hoogte gehouden van het moderniseerend en liberaliseerend streven van sommige „intellectuals", zegt het in haar nummer van gisterenavond ronduit het schandaal is nu losgebroken. Ziehier wat „men" aan het groote liberale orgaan, ditmaal „van gezaghebbende Roomsch- Katholieke zijde" naar 't voor de variëteit eens heet, schrijft: In de hoofdstad kon gisteren blijken, hoe ernstig de rede, Maandagavond in den Kunstkring De Violier door 't Bel gisch parlementslid van Cauweiaert ge houden over „leekenbeschouwingen over ons Katholiek leven", in gezaghebbende Roomsche kringen wordt afgekeurd. Men is verontwaardigd, dat op 'toogenblik, dat 'tlijk van een der edelste Roomsche voormannen nog boven aarde stond, door een Roomsch Kamerlid van België begin selen zijn verkondigd, die weinig eerbied toonen voor 't gezag der Kerk, en harts tochtelijke krachttermen zijn gebezigd, die zelfs de socialisten in ons parlement niet bezigen. Nog meer, dat men ook hoogstaande priesters, zelfs een prof. de root, dit alles zag toejuichen. Het stukje is te teekenend, om het hier voorbij te laten gaan. Evenwel sta hier onzerzijds een woord van protest, van ernstig protest, tegen de laatste zinsnede van deze mededeeling. Een man als professor de Groot behoeft door ons niet in bescherming genomen te worden, maar wij weuschen toch te protes teeren tegen het misbruik, dat nu blijkbaar al gemaakt wordt van de tegenwoordigheid op deze, helaas beruchte vergadering, van een in alle opzichten zóó hoogstaand man als pater de Groot Wanneer die „gezaghebbende katholieke zijde" eens goed geïnformeerd had naar de stemming onder de Violier-bezoekers, en vooral onder de hooggeplaatste priesters' die aanwezig waren, na afloop der vergadering, dan zou hij weten dat van toejuichen in bo- vengenoemden zin geen kwestie kan zijn! ster de Groot leent zich niet voor dit be- Jryf1 ..'tegendeel, wij zijn ervan overtuigd, dat <lc Amsterdamsche geleerde Dominicaan het "'et ons eens is, om als „stout bedrijf' te qualiiiceeren dit optreden van den Belgi- schen spreker, die óns Nederlanders, op aan stichting van eenige opposanten uit het Ka tholieke kamp, de „intellectuels", die o.m. stichting van een Roomsche» Vrouwen-' bond, zooals het geheele Episcopaat dien wil, zoo openlijk hebben becritiseerd nu eens zou komen vertellen wat ons ontbreekt Intusschen is deze manoeuvre van de „Ka tholieke zijde" in de „N. Rotterdamsche Crt." om professor de Groot in het stout bedrijf van Cauweiaert en zijn „voorlichters" te trek ken voor ons een reden te meer, om het protest, dat wij reeds den dag na de rede in „De Violier" hebben uitgesproken, ernstig te herhalen. Men ziet nu, waar dit gedoe toe leidt. En al heeft van de groote Katholieke bla den tot dusverre nog alleen maar „De Maas bode" in enkele woorden onder het getrouwe verslag van Cauwelaert's rede geprotesteerd, ofschoon leden der hoofdredacties van „Tijd" en „Centrum" tegenwoordig waren toch willen wij nogmaals er op wijzen, dat met onze Katholieke overtuiging deze rede van den Belgischen spreker niet is overeen te brengen, en dat het stout bedrijf dergenen die hunne practijken nü aanduiden als „het beste dat zij van zich willen geven", maar dat, volgens van Cauweiaert „in hun heiligste binnenste gesmoord wordt", niet genoeg is te laken. Degenen die den beer van Cauweiaert tot zijn beruchte aanval op hen, die de leiding der geestelijke overheid in heel 't Katholiek- maatschappelijk leven aanvaarden, hebben verleid, zullen na de algemeene afkeuring die door geestelijken en leeken over hun be drijf wordt uitgesproken, wèl begrijpen dat hun kringetje gelukkig veel kleiner is dan zijzelf konden denken. En de Katholieke bla den, die bedekt of openlijk dit heilloos stre ven totnogtoe steunden, zullen eveneens be grijpen dat zij de massa niet meer achter zich hebben! God zij dank, de oogen gaan open. En d&artoe helpt nu zelfs de beruchte Vio lier-lezing van Maandagavond jl. PERSGAS. ,We hebben gisteren vermeld, dat er. een voorstel van B. en W. van Haarlem bij den Raad is ingekomen, om een gedeelte yan de Ged. Oude Gracht te verlichten met pers-gas. 'n Nieuw soort van gas, zal men vragen? Neen, dat niet. Het is gewoon lichtgas, zooals wij het branden in onze huizen, maar door lampen van bijzondere soort'inet apar te buisleiding wordt het sterk-geperst aan gestoken en geeft dan een vlam, die aan een electrische booglamp denken doet, maar bij 'goede constructie der lampen mooier, voller en warmer van toon (kleuriger) is dan het bleeke, koude electrisch licht. Niet overal voldoen de pers-gaslampen. Het onderhoud schijnt nogal veel zorg te vereischen, doch zoo sommige bezwaren ïh de praktijk nog kunnen overwonnen wor den, is het pers-gas een zeer goede straat verlichting. iWij verwachten dat de Raad deze proef zal willen nemen; een proef blijft het in ieder geval, omdat pers-gasverlichting niet voor iedere straat geschikt is: wij voor ons zouden, met het oog op den aard van dit licht, de proef liever in een smalle straat genomen zien. Doch dat kan altijd later nog geschieden. PERSONALIA. De heer C. Dekker, metaaldraaier aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., her dacht heden den dag waarop hij vóór 25 jaar bij de maatschappij in dienst trad. Onder veel blijken van belangstelling her dacht heden de heer E. P. Koks den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij de firma Joh. En schedé en Zonen op de afd. drukkerij in dienst trad. Door een zijner kameraads toe gesproken, werd hem namens zijn collega s een zilveren horloge overhandigd en volgden verder de felicitaties. Aan dit cadeau was door de firma een bijdrage toegevoegd, daar dit geen jubileum is, wat in aanmerking komt. CURSUS IN DE KATH. GELOOFS- EN ZEDELEER. Hedenavond is er geen cursus in de Ka tholieke Geloofs- en Zedeleer. DE E. N. E. T. EN DE E. S. M. Het voorstel om het tarief voor herstel ling van wegbedekking voor de E.N.E.T. ge lijk te stellen aan dat van de E.S.M., waarvan wij onder „Gemeentezaken" gisteren melding maakten, gaat niet uit van B. en W., maar van den heer Lasschnit. Uit den Haag werd gisteren hier aange bracht een verpleegde uit het krankzinnigen gesticht to Castricum, die in de hofstad was aangetroffen. De verpleegde is op transport gesteld, om naar Castricum te worden te- rueerfivoerd. ELECTRISCHE POLDERBEMALING. Vanwege de directie der Stedelijke Elec- triciteitsfahriek te Leiden, is door de hee ren A. Groothoff, o. ji( tijdelijk' ingenieur bij den Provincialen Waterstaat van Zuid- Holland en E. J. F. Thierens, w. i., tot voor korten tijd adjunct-directeur der Stedelijke Fabrieken van G. en E. te Leiden een rap port samengesteld, waarin de resultaten van hun onderzoek van het vraagstuk van elec trische polderbemaling van uit de Leidsche centrale, in verband met de uitbreiding van haar electriciteitslevering ten plattelande zijn neergelegd. Een drietal hoofdstukken zijn gewijd aan de technische behandeling van het onder werp; een groot aantal polders worden ge noemd, die voor bemaling in aanmerking kunnen komen, waarna zij hunne beschou wingen in een slothoofdstuk samenvatten, waaruit blijkt: A. Dat ten opzichte van de waterschap pen de invoering van electrische bemaling een belangrijke vooruitgang beteekent op het gebied van mechanische bemaling, niet alleen wegens haar groote eenvoudigheid in .aanleg, onderhoud en bediening, maar vooral ook wegens de mogelijkheid om met behoud van den eenvoudigen waterstaat kundigen toestand van de polders, de wind- bemaling op economische wijze, toe te pas sen; B. Dat ten opzichte van het electrieiteits- bedrijf de invoering van electrische polder- bemaling een belangrijke aanwinst van de stroom levering beteekent, welke de centrale in staat stelt, haar belasting meer gelijk matig over het etmaal te verdeden en al dus onder gunstiger omstandigheden te wer ken, d.w.z. om zonder bijzondere uitbrei ding van het bedrijf of verhooging van ex ploitatiekosten meer inkomsten te genieten, waardoor billijke tarieven voor polderbema ling kunnen worden gesteld. Het poldergebied, waarvoor de electrische bemaling in hoofdzaak op de Leidsche Cen trale aangewezen is, strekt zich uit binnen den vijfhoek, waarvan de hoekpunten ge vormd worden door de steden Den Haag, Haarlem, Amsterdam, Utrecht en Gouda. De naburige electrische Centralen, in de voornaamste plaats die van -de laatstge noemde vijf steden, zullen slechts kleine gedeelten vaü dit polderland voordeelig kun nen bedienen. Voor de Centralen in Rotter dam en Delft ligt het stroom leveringsgebied voor polderbemaling meer in het bijzonder ten zuiden van de 'y Den Haag—Gouda. De bevoorrechte positie van de Stedelijke Centrale te Leiden, ten opzichte van het door haar te beheerschen gebied van elec trische polderbemaling dankt zij in de eer ste plaats aan do gunstige geographische ligging der stad, in verband met de water staatkundige indeeling van de polders. De gemeente Leiden kan, door gebruikmaking van deze gunstige factoren, haar gebied van electrische stroomlevering ten plattelande aanzienlijk uitbreiden, zonder nog in bot sing te komen met belanden van andere naburige gemeentelijke electriciteitsbedrif- ven. De schrijvers wijzen ten slotte nog op de voor onzen vaderlandschen iand- en tuin bouw bijzonder gunstige tijdsomstandighe den, die de verbetering van de polderbema ling, door toepassing van de electrische kracht, uit een financieel oogpunt zeer zul len vergemakkelijkeri- °ok de oprichting van de meeste stoomgemalen viel indertijd samen met een bloeiperiode in het landbouw bedrijf. ^Tel.) KLEIN! Onze collega (nietwaar?) het „Haarl. Dagblad", in z'n nummer van gisteravond;"; „verneemt" uit De Tijd dat er hier ter stede een vergadering is gehouden van den Prov. Bond van R.K. Kiesvereenigingenl En uit „De Maasbode" verneemt onze collega nog een paar verdere bijzonier- heden over deze vergadering Als nu onze waarde collega van z'n le ven nooit de „Nieuwe Haarlemsche" inkeek', maar 't Roomsche nieuws uit Haarlem niet anders wist te vinden, dan uit bladen van elders, wel, we zouden dan onze schou ders over deze curiositeit hebben opgehaald, maar verder 't zwij gen ertoe gedaan hebben. Maar daar we zoo herhaaldelijk ervaren dat onze geachte collega héél goed weet 't nieuws te vinden uit ons blad (zij het ook zonder onze courant te noemen) vinden wij dit „overnemen" van Haarlemsch nieuws uit Roomsche bladen van elders een voudig klein. En 'n collega als't „Haarl. Dagbl." wien we op journalistiek gebied juist gróó- ter achtten, toch ietwat onwaardig. VOLKSWEERBAARHEID. De afdeeling Haarlem van Volksweerbaar heid hield gisteravond in de Kroon hare jaar- lijksche algemeene vergadering. In eene te voren gehouden bestuursverga dering was de nieuwbenoemde voorzitter de heer Mr. J. Dijckmeester door den tijdelijken i voorzitter, den heei» van der Ley, geïnstal leerd. De oud-voorzitter der afdeeling, res- kapitein Wynoldy Daniëls, was mede tegen woordig, Te kwart voor negen opende de heer Dijckmeester de algemeene vergadering met een woord van welkom aan de leden, en de mededeeling dat door hem de functie van voorzitter der afdeeling was aanvaard, ter wijl hii zou trachten deze functie zoo goed mogelijk te vervullen. Vervolgens sprak de heer Dijckmeester den lieer Wynoldy Daniëls recht hartelijk toe en bracht hem dank voor het vele wat deze gedurende de 35 jaar, dat hij voorzitter der afdeeling was, had ver richt. Ook aan den heer van der Ley, die ge durende zes maanden tijdelijk de voorzitters functie waarnam, werd hartelijk dank ge zegd. Deze rede van den nieuwbenoemden voorzitter verwierf het applaus der verga dering. De heer Wynoldy Daniëls dankte voor de waardeerende woorden tot hem ge sproken en wenschte de vergadering geluk met haren nieuwen voorzitter. Uit het verslag van den penningmeester, dat nu werd uitgebracht bleek dat in 1912 was ontvangen een bedrag van 185.13Vt en uit- uitgegeven 176.92, zoodat op 1 Januari 1913 in haar kas was 8.21)4. Aangedrongen werd op pogingen om de financiën der vereeniging te doen stijgen. Nadat de rekening door eene eonisuissie was nagezien en aceoord bevonden, werd be sloten den penningmeester dank te zeggen voor diens riehtig beheer. Vervolgens bracht de secretaris een uitgebreid verslag uit. Ge durende het afgeloopen jaar konden weder alle op het programma voorkomende oefenin gen worden gehouden en wel ééns per week 'n schietoefening, eens in de 14 dagen een veld dienstoefening, dikwijls in vereeniging met de afdeelingen Zandvoort en Bloemendaal, en in de wintermaanden eens per week een oefening in de wapenhandel in het gymnas tieklokaal der Infantcriekazerne. Al deze oefeningen hadden plaats onder deskundige leiding en werden door de leden met veel belangstelling bijgewoond. Ook werd mel ding gemaakt van de oprichting van het nieu we onderdeel, de voetbalvereeuiging. Het verslag ontlokte de vergadering an dermaal applaus. Na eene opwekking van den voorzitter om allen steeds ijverig mede te werken in het behartigen der belangen van de afdeeling, sloot deze de vergadering. OPGEPAST. Een meneer, W. F. genaamd, uit Hilver sum, bood gistermorgen bij een bewoner van het Kenaupark een lijst aan ter inteekening van ondersteuning van een gezin, waarvan, naar hij zeide, de vader krankzinnig gewor den was. De lijst was onderteekend door freule Teding van Berkhout en er was reeds op geteekend voor 2.50. Het is gebleken dat de onderteekening van freule Teding v. Berk hout valsch is en deze absoluut niets van de zaak af weet. Een poging tot oplichting dus. RIJWIEL GEKAAPT. Gisteravond tusschen half acht en acht uur is uit de portiek van een café aan de Gast- huisvest ten nadeele van den bezoeker J. M. een rijwiel gekaapt VAN ONZE GROENTENMARKT. Als een bijzonderheid kan nog worden me degedeeld, dat door Gebr. Kuiper, wonende Oost-Indische Kade en Oranjestraat, nog prachtige kroppen andijvie van den kouden grond aan de groentenmarkt zijn gebracht. Ze zijn opgekocht door W. G. Cramer, wonen de Parkstraat, en P. Brussé, Groote Hout straat, alhier. (Zit Stadsnieuws verder op in dit Blad.) AANBESTEED. LISSE. Door het bestuur der school voor M. U. L. O. te Boskoop, is aan de architect den heer Leen Tol Jr. alhier, opgedragen de bewerking der nieuwe plannen voor school- bouw aldaar. welke verkocht zullen worden in het Ver kooplokaal „De Gouden Leeuw", op Zater dag 25 Januari 1913, des avonds ten 5 ure. Notarissen J. KOOLHOVEN en A. v. d. POEST CLEMENT. No. 1. Een perceel grond, geschikt voor bouwterrein, grenzende aan de Rustenbur gerlaan, Bakkerstraat, Voorhelmplein en het verlengde daarvan. No. 2. Een perceel grond, geschikt voor bouwterrein, gelegen aan de Rustenburger- laan, Badhuisstraat, Voorhelmplein en het verlengde daarvan. Notaris U. J. K. VERSFELT. Nos. 3 en 4. Twee huizen met afzonderlijke bovenwoningen en erven aan de Ruyehaver- straat, alsi No. 3. Get. no. 26zwart en rood. No. 4. Get. no. 28zwart en rood. De pereeelen nos. 3 en 4 gecombineerd. Notaris J. WILLEMS. No. 5. Een gebouw, waarin de van ouds be kende roggebroodbakkerij „S. Velthuysen", met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erve aan de Spaarnwouderstraat, get. no. 39 zwart en rood. Notaris C. A. JOEKES. No. 6. Een heerenhuis met erf en tuin aan de Emmastraat, get. no. 22. No. 7. Een heevenhuis met erf en tuin, naast het vorige perceel, get. no. 24. No. 8. Een gebouw, ingericht tot electrische banketfabriek, en erf aau de Hagestraat. Get. no. 47. Notaris J. C. BÜRKENS. No. 9. Een woonhuis, erf en tuin met serre aan de Sophiastraat, get. no. 22. No. 10. Een woonhuis, erf en tuin aan de Sophiastraat. Get. no. 20. De perceeleu 9 en 10 gecombineerd. Notaris P. F. DE BORDES. No. 11. Een heerenhuis, genaamd „Germi nal" ,erf en tuin, te Schoten, aan den Rijks straatweg. No. 12. Een heerenhuis, genaamd „Johan na", erf en tuin, te Schoten, aan den Rijks straatweg. Get. D 11. Notaris J. A. WILKENS. Nos. 13 en 14. Twee heerenhuizen, erven en groote tuinen aan den Kleinen Houtweg en het Frederikspark, en wel: No. 13. Get. no. 39. No. 14. Get. no. 41. De pereeelen nos. 13 en 14 geconmbineerd. Nos. 1517. Drie huizen, elk met afzonder, lijk opgaande bovenwoning aan de Palm» straat, als: No. 15. Get. no. 21 zwart en rood. No. 16. Get. no. 23 zwart en rood. No. 17. Get. no. 25 zwart en rood. De pereeelen nos. 15, 16 en 17 gecombineerd, No. 18. Een huis met afzonderlijk opgaan de bovenwoning en erf aan de Delftstraat. Get. no. 33 zwart en rood. Nos. 19—22. Vier huizen, erven en tuinen, te Schoten, aan de Goetzeestraat, als: No. 19. Get. no. 13. No. 20. Get. no. 15. No. 21. Get. no. 17. No. 22. Get. no. 19. De perc. 19 tot en met 22 gecombineerd. No. 23. Een perceel bouwland, genaamd „Het Horntje van Leendert van Steijn", in den Inlaagpokler, onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Notarissen J. KOOLHOVEN. en A. v. d. POEST CLEMENT. No. 24. Een huis met afzonderlijk opgaand* bovenwoning en erf aan de Pieter Kiesstraat, hoek Nie. van der Laanstraat. Get. No. 5f zwart en rood. No. 25. Een huis met afzonderlijk opgaand; bovenwoning en erf naast het voorgaande Get. no. 52 zwart en rood. No. 26. Een huis met afzonderlijk opgaan de bovenwoning en erf naast het voorgaande Get. No. 50 zwart en rood. De perc. 24 tot en met 26 gecombineerd. Notaris J. RATELBAND. No. 27. Een iiuis, erf en tuin aan de Oranje straat. Get. no. 110. Notaris J. A. WILKENS. No. 28. Een woon- en winkelhuis met af zou- derlij k opgaande bovenwoning en erf aan dl Lange Lakenstraat. Get. no. 35 zw. en rood. No. 29. Een pakhuis met afzonderlijk op gaande bovenwoning en erf aan de Doel- straat. Get. no. 7 zwart en rood. De pereeelen nos. 28 e» 29 gecombineerd Notaris M. N. BEETS. No. 30. Een huis en erve aau do oostzijde van de Korte Lakenstraat-, met uitgang iD een naast het perceel gelegen poort. get. no. 5. Notaris P. F. DE BORDES. No. 31. Een heerenhuis en erf en tuiu aan bet Nassauplein, op den hoek van en met uit gang aan de Nieuwe Gracht. Get. so. 7. Vrijdag 24 Januari. UITGEEST ten sterfhuize van wijiep don heer B. Schermer, aan den Communi- eatieweg 9 uur Not. J. van der Veen Boelhuis. K. K. Biiz. Landbouwwinterschool. Naar aan de ,,'s-Hert. Ct." wordt gemeld zal de op te richten R. K. Bijzondere Land bouwwinterschool gevestigd worden Boxtel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1