BINNENLAND. Overschoenen. F. W. TWEEHUIJSEM, ESarteljorisstraat 27. Tel. 1770. Winterpantoirfeis. Sociale Berichten, O N D E R w IJ S. Sport en Wedstrijden. Kerknieuws. Scheep v aartber ichten. Rechtszaken. VERPLICHTE WINKELSLUITING TE HILVERSUM. De kwestie der verplichte winkelsluiting I oppositie, alsof het eenige en alleen streven van don R. K. Vrouwenbond, te Amsterdam j begonnen, is liefdadig en sociaal. Dit ter j onderscheiding van eene R. K. Vrouwenbe- weging, die ook op politiek terrein werkzaam I zou kunnen wezen. Afgezien van de beantwoording der vraag of een R. K. Vrouwenbond politiek, sociaal of liefdadig zou mogen, kunnen of moeten zijn wordt hier naar voren gebracht, dat het wezen van een R. K. Vrouwenbond, zooals op aandringen en last van de Nederlandsche Bisschoppen, zal worden opgericht en reeds to Amsterdam, is begonnen, door deze on derscheiding, nogmaals, zij woze dan houd- baar of niet geheel wordt ontkend of i niet in zijn vollen omvang genomen. i De oorzaak hiervan ligt in het tegenover el kander stellen van twee uiterste meeningen, ter eene zijde de meening van hen of haar, die met de stichting cener afdeeling begonnen, en ter andere zijde de meening van degenen, die van meet af oppositie voerden of in de contramine wilden wezen. Niet dus stroomingen tegenover elkander, zooals zij uit verschillenden godachtengang geboren werden, maar wel een tegenstelling, die ge- i maakt is alleen door de oppositie, die zelf geen vast omlijnd,plan heeft en zich a priori 'jtegenpartij hóeft gesteld. In dien zin alleen is ook verklaarbaar, hoe men er toe 'komen kon om de stichting van eeno afdee ling van den Ned. R. K. Vrouwenbond, en daarmee den geheelen bond in het belachelij ke te trekken. Wil de jonge R. K. Vrouwenhond niets anders dan liefdadig of sociaal werken? Wij j moenen veilig met een bondig „neen" te kunnen antwoorden. Wil de R. K. Vrou-1 wenbond politiek drijven? Het antwoord moet even bondig ontkennend luiden. Op zich en binnen bepaalde lijnen gesteld wil de R. K. Vrouwenbond noch het een, noch hot ander. Maar wat zij wel wil, dat is, hot maatschappelijk terrein voor de Roomsche vrouw met Roomsche beginselen bearbeiden. In het geoorloofde heeft dit geene beperking, maar vooral mag hierbij niet de lijn volgens de vrijzinnige beweging ter wille van die vrij zinnige beweging alleen, worden bepaald. Het streven om op het algemeen maatschap pelijk loven de Roomsche beginselen ook door de actie der Roomsche vrouwen te laten in werken behoeft niet terstond op politiek ter rein te verkropen. Voor een degelijke basis moet allereerst de grondslag worden gelegd en dit is het algemeeno doel van een Roomsch-Katholieken Bond. Voor een Roomschen Socialen Bond, een vrouwelijken bond voor sociaal werk, bo- hoof do geen R. K. Vrouwenbond te worden opgericht en evenmin voor de liefdadige in stellingen. Do R. K. Vrouwenbond is geheel 103 daarvan gesticht en het beste bewijs is wel, dat de bestaande R. K. Sociale en liefdadige Vrouwenvereenigingen, als corpo ratie, tot den Bond konden toetreden en in derdaad toegetreden zijn. Een speciale R. K. Vrouwenvereeniging voor politiek moet naast den tegenwoordigen R. K. Vrouwenbond een zeer zonderling li chaam wezen en onderlinge samenwerking zal in zulk eene scherpe omlijning geheel ondenkbaar wezen. Nog minder (lan thans, nu j eenigen zonder reden van bestaan een ver- j dekte actie voeren tegen een zaa-k, die zij zelf hebben voorgesteld en daarom niet eer lijk kunnen bestrijden, zonder te kort te doen aan een goede groote zaak, die zij voor hun eigen persoon achterstellen. De plaats der Roomsche vrouwen, die haar taak als Roomsche vrouwen met intellect of hecht beginsel kennen en die in 't alge meen zullen werken is niet enkel in een so ciale of liefdadige instelling of vereeniging. Veel minder in een „Roomsche" politieke Vrouwenorganisatie. Die plaats is een algemeene R. K. Vrou wenbond, waarvan de toekomst nog grooteu- deels leeren moet, hoe van Roomsche zijde in de vrouwenbeweging moet en kan worden gewerkt. Meenen de politiek willende katholieke vrouwen van de politiek het te moeten laten afhangen of zij „noodgedwongen" al o'f niet tot de Roomsche organisatie moeten toetre den, het sta haar vrij. De leden van den Ned. R. K. Vrouwenbond zullen er haar werk niet om staken al is het er niet lichter door geworden. Hebben de politiek willende Room sche vrouwen het recht om politiek te gaan drijven, al zou van katholiek standpunt hier nog wel wat tegen kunnen worden aan gevoerd het zij zoo. Maar nog meer recht hebben 'de Katholieke vrouwen, die desondanks de rechte lijn willen volgen, die haar wordt aangewezen. Maar hiertegenover staat, dat de Room sche vrouwen, die aan politiek willen doen, daarom nog niet het recht hebben, om an deren, wier streven gesanctionneerd is, te gen te werken. Of zij los van eenige andere organisatie, die op bisschoppelijk initiatief alle directe politieke actie buiten sluit, een afzonderlijke vereeniging mèt dat doel alleen, zouden kun nen stichten en 'le bisschoDpeÜikc goedkeu- ring, staat niet aan ons ter beoordeeling. De zaak is, dat wordt voortgezet wat be gonnen is, en de teekenen zijn goed. De ac tie der Roomsche vrouwenbeweging in den Ned. R. K. Vrouwenbond, behoeft niet te wor den bepaald door do politieke attractie. Het welslagen zal daarvan niet afhangen. Deze tegenkanting is bovendien niet van die zwaarwichtigheid als wordt voorgesteld. De zwaarwichtigheid moet worden gezocht in de nietvorwachte tooneelarrangeering en het is jammer dat zoo halsstarrig aan een waanbeeld wordt vastgehouden. Dit is een bewijs te over, dat krachtige organisatie der Roomsche vrouwen noodig is om een vaste lijn te krijgen. Alleen door deze te volgen kan iets worden bereikt. De zijpaden brengen slechts verwarring, verwar ring van denkbeelden en van verhoudingen. DE GELIJKSTELLING VAN OPENBAAR EN BIJZONDER ONDERWIJS. Leerzaam en lezenswaardig fs het verslag van de vergadering belegd door het PI. Oom. van K. S. A. te Deventer, waar de heer Suring optrad met bovenstaand on derwerp. Spreker begon met te zeggen, dat aan 1918 het wellicht gegeven zou zijri den eind strijd te zien, voor 't Bijzonder Lager On derwijs, waar reeds zoo veel voor gestre den is. In zijn eerste deel sprak de heer gyring over hot doel van het R- K. Bijzonder On derwijs. Dit is geen ander dan onderwijs geven volgens de leer der Kerk, zooals wo vinden kunnen in het Mandement van 1 onze Bisschoppen, dat in 1868 uitgevaar digd werd. Het Bijz. Onderwijs is niet onderwijs met een paar gebeden erbij met wat godsdienst onderricht, neen geheel den leertijd door wordt al het onderwijs gegeven in Katho lieken zin, 't onderwijs is dus doortrokken van een godsdienstigen geest. Spreker ging ten bewijze hiervoor verschillende leervak ken na. Spreker verzuimde ook niet te w'ijzen op t groote (verschil t us se h on vroeger en thans, wat het karakter van het openbaar onder wijs en zijne bedienaren betreft. Uitvoerig werd stilgestaan by de vraag: is het Bijz. Onderwijs wel zoo degelijk als het neutrale? t Hier wees de heer S. op onze uitstekende leermiddelen, die op tentoonstellingen rond weg door iedereen als de beste worden ge noemd, zooals het te Utrecht bijv. ging, mot een leesplank. Te Rotterdam werd aan eene neutrale gemeentelijke inrichting het bekende handboek van Vincent en 'Verbee- ten gebruikt. Bovendien maken de leerlin gen van onze scholen op examens een goed figuur, bijv. te Rotterdam, waar spreker examinator was. Niemand, zoo beslöot spreker, het eerste deel van zijn betoog, niemand, zelfs niet de ouders hebben het recht hun kind de weldaad van het R.K. Bijz. Onderwijs te onthouden. Waarom 'gelijkstelling gevraagd? Niet allen zijn vrij, de schoei hunner keuze te kiezen. Wel is het onderwijs vol gens onze Grondwet vrij behoudens het toe zicht van de Regeoring, maar wat geeft zulks als de ouders geen plaats kunnen krijgen voor hunne kinderen op de Katho lieke school? En dat komt vooral in de groote steden nog heden ten dage voor. Het a.-r. Kamerlid, de heer Van der Mo len, becijferde het aantal kinderen van zijne richting dat op de bestaande Chr. scholen te Rotterdam geen plaats kon krijgen we gens gebrek aan ruimte op niet minder dan 1360. We zijn dankbaar voor wat de drie Chris telijke ministeries, die we tot nu toe heb ben gehad, reeds deden voor de zaak der bijz. (school, maar nog altijd is, alles niet verkregen waarop we recht hebben. De openbare scholen genoten in één jaar f 485.000 extra subsidie voor noodlijdende gemeenten, de bijz. scholen, waaronder er ook noodlijdend zijn, krijgen hiervan niets. Dit is echter nog weinig vergeleken hij de enorme sommen, die de gemeenten be steden aan hun lager onderwijs, waarvan de kinderen van onze scholen ook niets genieten. Spreker gaf hieromtrent do cijfers voor de voornaamste plaatsen van Overijsel. In heel het land is dit een bedrag van 11 mil- lioen gulden voor 562.824 kinderen. De 332.389 leerlingen der bijz. scholen ontvan gen hoegenaamd geen cent- Alles te zamen kost één kind der open bare school f 40 aan de publieke kassen en een kind der bijzondere school nog geen f 20. - D 6 Ook' op de onevenredigheid der kweek'- schoolgelden werd gewezen. Ten slotte wees spreker er op, dat we waarborgen genoeg hebben voor de dege lijkheid van ons onderwijs. Ook de praatjes over het verhuizen van het Staatsgeld naar kerken en kloosters werden ontzenuwd. fn een slotwoord sprak de heer S. de Jioop uit, dat het ons ministerie gegeven moge zijn art. 192 der Grondwet zoodanig te wij zigen, dat de slagboomen verwijderd wor den, die tot. nu toe nog steeds aanwezig zijn, om den bloei van de godsdienstige school tegen te houden. HET ZESSEN-VOETBALSPEL. De Pers- en Propaganda-cornmissie van den Nederlandschen Voetbalbond zendt, een boekje goheeten Het Zessen-Voetbalspel. De commissie schrijft in haar voorwoord o.m. „Dit spel is in het bijzonder geschikt voor jeugdige spelers, voor wie het gewone voet balspel te zwaar is, en als voorbereiding voor do beoefening van dit laatste op later leeftijd. Verder is dit spel op zijn plaats als oefeningsmiddel voor het voctbaLspel en overal waar men slechts de beschikking heeft over een terrein dat te klein is voor de be oefening van dit laatste. Het spel wordt gespeeld door twee par tijen, ieder van zes spelers. De gewone op stelling is: een doelverdediger, twee ach terspelers en drie voorspelers. Verder zijn de regelen ontleend aan het gewone spel- reglement van het voetbalspel met hier en daar een kleine wijziging. BENOEMINGEN. Z. D. H. do Aartsbisschop van Utrecht; heeft benoemd: tot pastoor te Utrecht (0< L. Vrouwe) den Weleerwaarden heer W.A«' •G. Meuleman, en tot pastoor te Bussum' den Zeereerwaarden heer E. A. van Hins. bergh. MGR. KLöNNE. Zondag a.s. 26 Jan. zal het 30 jaar gele den zijn, dat Mgr. B. H. Klönne het recto raat, van het Begijnhof aanvaardde. Ons verzocht daarvan melding te maken, om dat daardoor wellicht ,de talrijke vrienden en hekenden van den bijna 80-jarigen pas foor, hem op dien dag in hunne gebeden zullen gedenken. (Tijd.) NEDERL'. STOOMVAARTLIJNEN. Rembrandt, van Amsterdam uaar Bata via, arriveerde 22 Jan. te Sabang. Nias, van Amsterdam naar Batavia ar- riv. 22 Jan. te Genua. Billiton, van Batavia naar Amsterdam, vertr. 21 Jan. v. Perim. Dardanus, van Amsterdam naar Java, ar« riveerde 20 Jan. te Leith. Frisia, van Buenos Ayres naar Amster dam, vertrok 21 Jan. van Santos, met 10 000 balen koffie. Pak Ling, van Liverpool naar Batavia, pass. 21 Jan. Perim. Banda, van Rotterdam naar Batavia, pass, 22 Jan. Ouessant. Bandoeng, van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 22 Jan. to Port Said. Aurora vertrok 22 Jan. van Cuxhavon naar Amsterdam. Mars vertrok 21 Jan. v. Beval naar Rot terdam. Uranus vertrok 21 Jan. van Uarthagen» van Amsterdam. (Keepost). UITLOTINGEN. LOTEN VAN PARIJS (Municipal) 3 peft, van 1871. Trekking 20 Jan. No. 68369 h fr. 100,000; No*. 91232 on 458476 elk a fr. 50,000; Nos. 750858, 963662, 439484, 576749, 763930, 379094, 723680, 49567Q 685419 en 1152773 elk fr. 10,000. MINISTER E. R. H. REGOUT.''f Gistermorgen om 7 uur 17 min. is het stoffelijk overschot van den minister van Justitie, per staatsspoor naar Maastricht overgebracht, om aldaar in den grafkelder der familie te worden bijgezet. De overbrenging geschiedde zonder eenig ceremonieel. De Ned. Centraal Spoorweg Mij. had een ealonrijtuig aangeboden waarin de minister van Waterstaat en andere familieleden plaats namen. De lijkkist werd geplaatst in een tot rouw vertrek ingerichten goederenwagen. Ondanks het vroege uur waren nog vrij velen bij het vertrek van den trein tegen woordig. Om 12.25 arriveerde de trein te Maas tricht. Bij den ingang van het station had zich een zeer groote menigte volks verzameld. Do burgemeester van Maastricht, die zich bij aankomst van den trein aan het sta tion bevond, onderhield zich eenige oogen- blikken met den minister van Waterstaat. Nadat het stoffelijk overschot van den overleden minister in den lijkwagen was gezet en de familieleden, waaronder wij behalve den minister van Waterstaat ook het Tweede Kamerlid mr. baron A. J. M. J. van Wijnbergen en het lid van Ged. Sta-, ten van Noord-Brabant jhr. mr. Th. G. M. Smits van Oyen opmerkten in de zes volgrijtuigen hadden plaats genomen, zet te de stoet zich in beweging. Op het kerkhof waren aanwezig de com missaris der Koningin, in de provincie Lim burg, de burgemeester en wethouders van Maastricht, en andere geestelijke, rechter lijke en burgerlijke autoriteiten, o.a. de president der Maastrichtsche rechtbank, de kantonrechter e.a. Na aankomst op het kerkhof werd het lijk direct naar het familiegraf gedragen. Achter de lijkbaar volgden Mgr. dr. J. E. H. Menten, deken van Maastricht en de Zeer- eerw. heer A. M. L. Vallen, pastoor van Oud-Vroenhoven, daarachter de familieleden Mgr. Menten verrichtte de gebruikelijke 'cremonieën. Een vader die zijn zoon doodt. Omtrent den doodslagMe Gennep deelt" men aan de „Tel." de volgende bijzonderheden mede: Het gezin van den metselaar J. de Groot, dat zich voor 5 h 6 jaren hier vestigde, bestond uit man, vrouw, een volwassen dochter en den verslagen circa 26-jarigen zoon Henri. Deze stond zeer ongunstig bekend, was wegens wangedrag uit het Ned.-Indische le ger verwijderd en maakte meermalen ken nis met de politie wegens gepleegde mis handelingen. Hij maakte veel misbruik van dank, elschte dan geld van zijne ouders en maakte met iedereen ruzie. Verleden jaar verwondde hij zijnen vader met een mes, waarvoor hij eenige maanden gevangenisstraf onderging. Met de kermis in October j.I. stak hij een arbeider te Gennep met een inca in den arm, tengevolge waar van deze in levensgevaar heeft verkeerd. Maandagavond omstreeks half elf kwam hij weder thuis en eischte, naar men ons mededeelt, onder den invloed van alcohol geld van zijn vader, wat deze weigerde te geven. Een hevige vechtpartij, die op straat werd voortgezet was het gevolg, waarbij de vader den zoon, vermoedelijk uit zelf verdediging, in de Nieuwcschoolstraat met een bijl op het hoofd sloeg, waarbij de schedel, de neus en een oog verbrijzeld werden. Gisterenmorgen is de man in het hospitaal aan zijne verwondingen overleden. De va der begaf zich met de bijl naar de po litie om zichzelf aan te geven. Men beschouwde hier vrij algemeen den zoon als een voortdurend gevaar voor zijne omgeving en is zeer begaan met het oppas sende gezin, dat door dit voorval in diepen rouw werd gedompeld. Geen ezels meer. Uit het „Centrum": De vorige burgemeester van het Achter- hoeksche W. had een zoontje, en het zoon tje had een ezel. Jaarlijks stond dan ook op do gemeentelijke statistiek: aantal ezels 1. Toen de burgemeester het vorige jaar naar elders vertrok, maakte de secretaris de volgende aanteekening op de statistische lijst„Sedert het vertrek van den vorigen burgemeester zijn hier geen ezels meer." houdt de gemoederen in Hilversum nog steeds in beroering. Zooals men weet werd dé actie daarvoor begonnen door de afd. Gooi van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden die aan den Raad verzocht een -verordening te maken, waarbij het verboden zou zijn win kels na des avonds 8 uur geopend te heb ben. Een enquête door de beide Middenstands- vereenigingen gehouden, na een druk bezoch te vergadering, waar een voor- en een tegen stander optraden, wees uit, dat het meeren- deel der winkeliers zich vóór verplichte win kelsluiting verklaarde. In den Raad werd de zaak, bij afwijzend advies van B. en W., aangehouden. Inmiddels is door ,een groot aantal tegen standers van verplichte sluiting een adres aan den Raad gezonden, houdende verzoek het request van de bedienden-organisatie niet in te willigen. Thans heeft het Raadslid mr. J. Hingst, die zich voorstander verklaart, een ontwerp verordening bij den Raad ingediend. Hij wil het verbod aldus geformuleerd zien: Het is verboden een winkel (inbegrepen barbiers winkel en kapperssalon) voor het publiek geopend te hebben: 1. vóór 's morgens 5 uur en na 's avonds 11 uur; a. op Zaterdag; b. op den dag voorafgaan de aan den Hemelvaartsdag; c. van 29 Nov. tot en met 6 December en van 17 tot en met 24 December; 2. op. andere dagen vóór 's morgens 5 uur en na 's avonds 9 uur. Deze bepalingen zijn niet van toepassing op a. apotheken; b. inrichtingen waarvoor bij verordening een sluitingsuur is bepaald; c. alje localifceiten, niet vallende onder b, doch die blijkens haar inrichtingen bestemd zijn voor het gebruik ter plaatse dor aldaar verkochte eet- en drinkwaren; d. winkels in het station. Wat het prae-advies van B. en W. be treft, merkt de hoer Hingst op, dat van een verordening tot winkelsluiting niet het hoofd doel is beperking van den arbeidsduur voor de winkelbedienden, doch den winkelier, het zij groot- of klein-winkelier, de vrijheid te geven, zijn .winkel te sluiton op een niet te laat uur, wetende, dat zijn concurrent op datzelfde uur gesloten is. R. K. VROUWENBOND. Men schrijft aan „De Maasbode" het na volgende Eeno verkeerde opvatting over den Ned. R. K. Vrouwenbond, zooals hij staat te worden opgericht en zooals do eerste afdeeling, die te Amsterdam, zich ontwikkelt, dient te worden recht gezet. Het wordt voorgesteld, en dit is een der kwade vruchten van een niet genoegzaam ge- I argumenteerde en een niet loyaal gevoerde VAN ELDERS FAILLISSEMENTEN Failliet verklaard: 17 Jan. G. Vink', ca féhouder, Noordplein 65, Rotterdam. A. J. Simons, Watergraafsmeer. Wak» kerstraat 13. 20 Jan. A. J. Remmers, diamantslijper, Frederiksplefai 27, Amsterdam. Geëindigd door het vérbindend worden der uitdeelingslijst de faillissementen W. v« den Wijngaard, rijwielhandelaar, Breda ge woond hebbende te Dordrecht, en A. Knijff metselaar. Maarssen. Mijn Uoil, zij zal toch niet uit hare betrek-, Mag ik do dames en-heeren verzoeken king ontslagen zijn! Wat haar zoo naar Pa- plaats te nemen, na tafel zult ge alles wel in rijs brengt! zuchtte de licht prikkelbare een rooskleuriger toestand beschouwen. Een dame. lepel warm eten in de maag heeft al menige W aartoe zich met zulke vragen het droevige gedachte, verdreven, leeraarde (ie De volgende Nos. elk a fr. 1000: 66967 81815 523429 657116 895285 964725 725U7 1138035 1212797 1170860 28861 413771 800359 659467 752396 80238 210095 U76107 1186278 1125116 91231 635817 231438 642009 539245 '35231 1154913 1244383 1137300 119o6 134475 895284 372919 638424 683853 380371 1019771 1049174 91893 504252 422870 283296 670869 920907 583737 1012278 1207555 81812 662649 755614 531117 362938 655658 1000759 1073207 1169107 83415 635818 379083 613418 564097 883547 1089626 1006714 1000717 43943 312753 605818 655653 28/281 126505 1266852 1288846 1034672 SERVISCHE TABAKSLOTEN van 1888. Trekking van 15 Jan. Hoofdprijzen: Serie 2456 no. 87 100.000 fres.; s. 520 n. 30 s. 798 n. 80 elk 500 fres.; s. 874 n. 55, s. 1404 n. 67, s. 1585 n. 53, s. 3194 n. 69,' s. 4258 n. 62, s. 7812 n. 91, s. 8102 n. 29, s. 8523 n. 96, s. 9021, n. 1, s. 9114 n. 96 elk 100 fres.; s. 479 n. 67, s. 1734 n. 34, s. 2507 n. 55, s. 3686 n. 21, s. 3800 n. 88, s. 4827 n. 62, s. 4881 n. 82, s. 5330 n. 39, s. 5726 n. 96, ■a. 6109 n. 34, s. 6830 n. 23, s. 7377 n. 82, 3. 9253 n. 73, s. 9669 n. 87, s. 9906 n. 89 elk 100 fres. Betaalbaar van 12 Febr. af. Amortisatie-trekking. Serieën: Nos. 419, 483 982 1018 2199 3237 3650 4284 4419 4455 4486 5095 5772 5827 6886 6904 7855 7883 8103 8571. De in deze serieën vervatte loum worden van 12 Febr. af ad frs. 1.3.50 elk afgelost. hoofd te breken, mama! Zij zal ons zelf wei vertellen, wat luiar naar Parijs heeft ge bracht. Het geldt hier echter in de eerste plaats voor een onderkomen voor haar te zorgen. Op de derdo étage is eene gemeubi leerde kamer voor haar te huur. Zoodra ik het eten opgezet heb, ga ik naar beneden om eens te kijken. Nelly verdween in de keuken en ging zin gend aan hepwerk. Even na zevenen kwam het familieopperhoofd thuis. Lisa opende onverstoorbare Nelly. Ja, ja, mijn goede man, het kind heeft gelijk, gaan wij aan tafel, dat zal u wat op monteren. Ik ben bang, dat ge weer onmatig gewerkt hebt. Als een negerslaaf, steunde de interes sante martelaar. En je hebt zeker slecht gedejeuneerd.... Beneden alle critiek. Afschuwelijk, maar wat wil men ook vau anderhalve frank ver wachten. Ik hoop dat mijn lach bek je er mij hein zooals gewoonlijk de deur. Hij omhels- een goed menu op gemaakt heeft, de haar feeder, kuste Nelly op het voorhoofd j Baron Gauldaccar Von Feldau, een aristo- en reikte Walter de hand, vervolgens zonk craat van top tot teen, was niet alleen een hu als uitgeput op de sofa, liet zich met een fijnproever, hij was ook zeer op zijn uiterlijk diepen zucht achterover vallen en sloot ver- gesteld, drukte zich steeds op een gekozen moeid (te oogen. (fijne wijze uit, en nam zelfs tegenover zijne - Wat zie je er weer vermoeid uit, zeide vrouw en kinderen de regels der etiquette Lisa, terwijl zij naast hem zitten ging en streng in acht. Men hoorde nooit een barsch zijne slanke blanke hand streelde. j woord van hem, hij was tegenover ieder be lle ben ook afgemat en dit ellendige le-1 leefd en voorkomend. Daarbij zag hij er veel ven moede, mijn kind, antwoordde hij. Toe, lieve man, ik bid je, spreek zoo niet, dat doet inij zulk een leed, verzocht het kleine teedere vrouwtje. Geloof me, er zullen wel betere dagen komen. Dat spreekt vanzelf, vulde Nelly aan, teiwijl ze de soep opbracht. De toekomst is braken. Jonger uit dan hij eigenlijk was, en niemand zoude in den slanken eleganten man, wiens blonde zijdeachtige baard, algemeene bewon dering wekte, den vader van Isa hebben ver moed. Na tafel bemerkte hij dat de luchters ont- •en met zeven zegels gesloten boek. Ha zoo! Ik zie daar, dat je weer naar TT* l i 1 i xxc* «Wi XIV "lü Urtt ,|U VY Wl 11 c!ril r it "a egen komt zonneschijn, voegde dien verwenschten lommerd hebt moeten Walter erbii gaan wendde hü zich tot ziine stiefdochter. Een ware lijdensweg, maar wat valt er aan te doen? Wat zijn moet, moet zijn! ant woordde zij kalm. Mijn arm kind, het spijt mij verschrik kelijk i Dat wij geen geld hebben, dat spijt mij ook, vader, zeide zij glimlachend. Aan onze ellende zal spoedig een einde komen, kinderen, ging het hoofd van het ge zin, wiens luim er onder het eten aanmerke lijk op verbeterd was, levendig voort. Heden trekt de Nizza-loterij. Ik heb er een voorge voel van, dat ik den hoofdprijs zal trekken. Morgen verschijnen de officieels trekkings- lijsten. Ik zou met een kleineren prijs al dolblij zijn, zeide zijne vrouw. Zelfs twee of driehon derd franks zouden in onze positie een ware zegen zijn. Die meening kan ik niet deelen, mijn engel. Of de hoofdprijs of niets. Een kleine winst zou mij meer ergeren dan verheugen. Thans achtte Nelly het oogenblik gekomen oni het gesprek af te breken. A Propos, papa, wij hebben heel en al vergeten om u mede te deqlen, dat wij morgen een gast krijgen. Toch geen schuldeiseher, hoop ik, luidde het antwoord. j Zooals men het nemen wil. Het is een j persoon, die wij grooten dank verschuldigd zijn j En die uit Engeland komt, voegde Wal ter erbij. Uit Engelandt Uit Engeland, mHn beste! zeide de vrouw des huizes, die, nu het ijs toch eenmaal door Nelly gebrokou was, den moed vond, om haren man, die gewichtige gebeurtenissen mede te deelen. Isa heeft -getelegrafeerd, dat zij morgen vroeg hier aaijkomt. Dat is dom, mompelde Feldau, die nu juist niet bijzonder in zijn schik solieeu te zijn. Ik had gehoopt, inijue dochter bij haar eerstkomend bezoek anders te kunnen ont vangen. Weet je ook wat haar naar Parijs brengt? Wij hebben er geen vermoeden van! klonk het in koor. Zij zal hare prachtige betrekking toch niet hebben opgegeven! Of schuilt er mis schien weer een verliefde gek achter! 1 Zij zelf zal ons dat geheim wel ophelde ren, beste Guly. In elk geval zullen wij Isa j liet verblijf in het ouderlijke huis zoo aange naam mogelijk trachten te maken. Nelly heeft op de 3de étage een kamer voor haar gehuurd. Je bent een engel van een vrouwtje en denkt aan alles. Ja, mijne Isa zal in elk geval hartelijk welkom zijn. III. FELDAUS SPECULATIES, De Feldau's bevonden zioh eerst sedert drie jaren in zulke netelige omstandigheden. Man en vrouw hadden ieder een niet onaanzien lijk vermogen bezeten. Gudaeearte vader was een rijk grondbezitter in het Haunover- scho. Hii stierf vroegtijdig. en liet aan ziin onmondig kind een jaarlijksch inkomen na van 100.000 mark. Zijn in Oost-Pruisen leven den broeder den majoraatsheer Georg You Feldau, benoemde hij tot diens voogd. Guu- jdaccar, een sohoohe rijk begaafde en bemin nelijke knaap, die aller harten stal, bezat maar een hoofdgebrek, dat echter zeer nood lottig voor hem worden zou, hij was namelijk een hartstochtelijk kaartspeler en wedder. Reeds in Jena, waar hij in de rechten stu deerde, moest oom Georg herhaaldelijk zware schulden voor zijn neef betalen, 't geen dan j heftige scènes tengevolge had. De leveuslus- tige student beloofde telkens om nimmer meer een kaart te zullen aanraken, doch zijn, hartstocht was sterker dan zijn wil en hij de eerste de beste gelegenheid bezweek hij weder voor do verzoeking, i Toen hij mondig was, kwam hij in het bezit van een millioen mark. Do majoraatsheer had namelijk op zijn weuseh de goederen in hot j Hanuoversohe verkocht, daar Gundacear 1 geen de minste neiging bespeurde om land heer te zijn, en do diplomatieke loopbaan koos. Hij wilde het leven met volle teugen genieten en aangezien hij voldoende middelen bezat, gelukte hem dat ook. Hij had toegang tot de voornaamste families in de hoofdstad en werd ook weldra de vertroetelde lieveling. Berlijn is voor levenslustige liedeu eert heete bodem. Er was maar al te veel gelogen* beid voor een spelletje, en waar er geen wns, i zooht Gundacear haar. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6