DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. „Relink" Patreons-organisatie. Kiezerskweek, Kindephuisvetf 29«3I"33, Haarlem STADSNIEUWS. EERSTE BLAD. 37ste Jaargang No. 8044 INTEND AO 25 JANUARI 1913 ABONNEMENTSPRIJS! Per s maanden voor Haarlem 71.35 Voor de plaatsen, waar een agent Is gevestigd (kom der gem.) - 1.35 Voor de overige plaatsen In Nederland franco per post 1.80 A fzo nderU|kenumin6r a Bureaux van Redactie en Adaninistratie Intercommunaal Telefoonnummer 1428. PRIJS DER ADVERTENTKN» Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ot. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regel. Buiten! 20 ot. Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 ot eontant). GULDEN bij levenslange on go» •Ghihtkeid tot Werken. Allo betalende abonné's op dit blad, die In het bezit eener verzekeringspolis lijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort GULDEN b3 1 £11 GULDEN by f f|Ü GULDEN by verlies van een 8 rS 18 verlies van 8 1M8tg Ij verlies van band of voet, 8 wUP één oog. V if |8 één daim. GULDEN b3 overlijden. SULDEN bij verlies van één A wijsvinger. GULDEN by verlies van één anderen vinger. De nltkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatscbappy „HoIIandselie Algemeens Verzekeringsbank*' te Schiedam. Dit nummer bestaat uit uijf bla den u». o. de Officieel e Kerk- lijst en het Geil I ustreerd Zon dagsblad, in 8 bladzijden. 26 Januari. R. K. Volksbond AGENDA. Gebouw S t B a v o Sigarenmakers. Schouwburg Jansweg Bioscope Herm. Smits. 2% uur Kinder-Matinée. Scrouwburgzaal De Kroon Bioscope Alberts Frères 81. uur voorstelling. 2 uur Alberts-frères. Matinée. Bio scope-theater Groote Markt .Voorstelling. Apollo-t heater Bartel jorisstraat Voorstelling. BLOEMEND AAL - Café Rusthoek - 2H uur Amsterdamsch Trio: Matinée. AGENDA. 27 Januari. Gebouw St. Bavo Volksbond Ondersteuningsfonds. Repetitie Zangvereeni- ging. Vergadering Schoenmakers. Algemee ns vergadering der vereeniging van Hande laars en Winkeliers in fijne Vleeschwaren, onderafdeeling der R. K. Middenstandsver. R. K. Meisjespatróuaat „St. Rosa", Nas- saulaan 214—414 uur tentoonstelling der ver vaardigde kleedingstukken. Muziekschool Toonkunst Lange Veer- straat 5 Inschrijving van nieuwe leerlm- S Sociëteit Vereeniging Association Francaise Conférence par Monsieur J. J. BEVERWIJK Hotel de Zon 1% uur Bioscope-voorstelling ten bate der St. Ëli- sabothsvereeniging. Bioscoop tb eater Groote Markt Voorstellingen. Apollo-t heater Bartel jorisstraat Voorstellingen. Teylers Museum Tentoonstelling- van moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur. tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Het lijdt toch geen twijfel, dachten wij, of ieder Katholiek in den lande weet nu toch wel, waaraan hij zich in zake de organisatie van vakgenooten, zoowel van werklieden als van patroons, te houden heeft. Het uitdrukkelijke voorschrift der Hoogw. Bisschoppen: organiseert u in Katholieke vereenigingen, met Katholieke grond slagen en op K a t h o 1 ie k e beginselen, ook als het betreft zuiver-materiëele belangen, naar gij meent, dit uitdrukkelijke voor schrift is in heel de Katholieke pers en daar buiten al zoo uitvoerig besproken, dat men zou meenen een aanhaling ervan voortaan overbodig te moeten achten. Zoo dachten wij althans. Maar toch het spijt ons, het feit te moe- lZrZn n ieiï "7 wordt dit uitdrukkelijk voorschrift, dat door de Kath. werklieden met eerbied en volgzaamheid is ontvangen en wordt nagevolgd, van tijd tot tijd glad in den wind geslagen door hen, die naar men toch meenen zou, een voorbeeld moesten ge ven: de patroons. Nu begrijpen wij, en wij hebben het in ar tikelen herhaaldelijk gezegd, dat Katholieke patroons niet maar op stel en sprong hun „neutrale" patroonsorganisatie waarbij zij zijn aangesloten, kunnen verlaten en een nieuwe stichten, die dan met de niet-katho- lieke vereeniging bij voorkomende gelegen heid zou samenwerken. 'tls, door de belangen van het vak, door de omstandigheden en verwikkelingen die al loopen, niet altijd mogelijk voor Katholieke patroons, het Bisschoppelijk voorschrift in zooverre en zóó geheel op te volgen, dat zij de neutrale vakorganisatie voor de Katho lieke verwisselen. En daarom moet de tijd dit heelen en ver beteren, en zal niemand, die toestanden en omstandigheden kent, met geweld willen bre ken, wat slechts de tijd langzaam aan kan losmaken. Dochdit geldt bestaande neutrale vakorganisaties. Wat anders is het evenwel, zoo Katholieke patroons er toe overgaan, nieuwe algemee- ne, d.i. „neutrale" patroonsvereenigingen te stichten. Dat gaat toch inderdaad zoo regel recht in tegen de voorschriften der geeste lijke overheid, dat wel zéér hoogst-ernstige redenen een uitzondering misschien zouden wettigen, dochdan toch niet zonder voor afgaande goedkeuring! Aangezien nu pogingen worden aangewend door een aantal Katholieke werkgevers in onze omgeving, om werkelijk een nieuwe „neutrale" patroonsorganisatie (n.l. te Lisse en Hillegom) te stichten, en een commissie daartoe reeds maatregelen neemt, een com missie die vier katholieke en twee niet-katho- lieke leden telt! achten wij het toch noodig en weusehelijk, óók voor den naam der Ka tholieke werkgevers-zelf, wien immers niet openlijk door hun werklieden mag worden verweten dat zij minder trouw het gezag der geestelijke Overheid erkennen dan deze, om een waarschuwend woord te doen hooren. Juist in het vak waarop we doelen, en waarin de overgroote meerderheid der pa troons Katholiek is, moet een Katholieke pa troons-organisatie do meest-gewensehte en de nuttigst-werfceude genoemd worden. Terwijl samenwerking met de anderen, hetzij op fe deratieve wijze, hetzij door het hospitanten- stelsel, zooals de Brabantsche sigarenfabri kanten toepassen, volstrekt niet het minste bezwaar medebrengt. In het belang der Roomsche organisatie in haar geheel zal men de ernstige vraag aan deze Katholieke patroons: of zij bij hun vak belangen ook wel denken aan het voorschrift dat toch voor patroon zoowel als voor arbei der door de Bisschoppen is gegeven, ons ze ker niet euvel zal duiden! Haarlemsche Allotlagjes No. 778. BEVORDERING VAN DEN GOEDEN VOLKSZANG. Onze lezers weten, dat wij sinds jaar en dag ons moeite geven om den goeden Volks zang te bevorderen en liet immoreele, laffe, zoutelooze lied ep gezag, gedeun en gekrijt pogen te weren van de straat en waar het nog meer heerscht. In vele opzichten is, ook" in onze omge ving, véél gedaan om langzamerhand tot betere toestanden op dit gebied te komen, en wij hebben ,al meermalen dank gebracht aan hen die in stad en omgeving zoo prac- tisch de verbetering van den goeden volks zang aanpakken en doorzetten. ""Maar van "één kant diende toch nog meer medewerking te komen: van den kant der vereenigingen, der organisaties op sociaal, economisch en politiek gebied. Die konden zooveel doen voor de populariseering van het goede lied, dat omgekeerd toch ook weer zooveel goed doet voor een goede stemming ouder de leden. Het is misschien niet bekend genoeg, en daarom willen wij er hier eens met nadruk' de aandacht op vestigen, dat onze vereeni gingen in Haarlem bij feestelijke of pro pagandistische gelegenheden toch altijd de hulp kunnen inroepen van een immer ge reedstaand. propagandakoor. dat practisch' de propaganda voor goeden volkszang graag ter hand neemt bij élke gelegenheid. (Wij bedoelen het voortreffelijke koortje der „R. K'. Prop. Club voor. .Volkszang", voorzitter de heer Kerkhoff, Verspronck- weg 7, en directeur de heer Jac. de Jong, Kampersingel 66. Deze heeren geven zeker wel nadere inlichtingen, daar bemoeien wij ons dus mede. Maar om bovendien eens te doen zien, hoeveel er in onze stad toch al voor den Volkszang gedaan wordt, vertellen wij even nog (en dat is voor velen volkomen nieuw naar we weten I) dat eiken .Woensdagmiddag van 3—4 uur in het gebouw Musis Sacrum" Oude Gracht bij de Kleine Houtstraat gele genheid wordt gegeven voor elk Koomsca kind, de volksliederen aan te leeren; "dat voor jonge dames die reeds muziek- onderricht ontvangen, een „Kleine Propa- gandaclub" gelegenheid geeft zich verder op den volkszang toe te leggen, eiken Don derdagavond van 7—8 uur in de Jansstraat 47; en dat ten slotte dames en 'heeren met" goed geluid en éeidge muzikale ont wikkeling, lid kunnen worden van de bo vengenoemde R. K. Propagandaclub, die ook' Donderdags van 810 uur in hetzelfde lo kaal repeteert! Dat is toch al heel wat bereikt 1 Werken nu onze plaatselijke organisaties van allerlei soort mede, roepen deze de hulp van do Club in, dan gaat binnenkort ongetwijfeld de Volkszang in Haarlem een groote toekomst tegemoet! PERSONALIA. Voor diploma A. stenografie, zuivere toe passing van het correspondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem Stolze Wery slaagden o.m. mej. M- H. F. Kuijpers, al hier. MUZIEK. CHRISTEL'. ORATORIUMVEREENIGING. Paulus. Mendelssohn was een aristocraat in de muziek en het is dan ook het absoluut- fijn-muzikale van zijn oratorium Paulus, dat de blijvende bekoorlijkheid geeft aan dit werk. Het is ook een geïnspireerde muzi kaliteit, een natuurlijke; maar terwijl we b.v. Schumann's „Paradies" een oorspron kelijk, wezenlijk belangrijk zielsproduct vin den, zoo kunnen we toch Mendelssohn's Paulus als schepping niet zóó hoog schat ten, wijl buiten de uiterlijke aantrekkelijk heid, het werk toch o611 zwakke navolging is van Handel. Er ts niets nieuws in dit oratorium; Mendelssohn, die héél knap was, heeft in Handel-geest een oratorium gecom poneerd, heeft zich gehouden aan conven ties, die een grooter geest niet noodig zou hebben ge"had. En zóó intensief gelden toch de wetten der objectiviteit niet bij den ora- horium-vorm, of de uiting van een groote persoonlijkheid zal sterk don vorm beheer- schen. En we zouden aldus de Paulus een conventioneel werk noemen, wanneer niet de vele muzikale schoonheden zoo héél veel vergoeding gaven, en warme appreciatie wekten. Onder, de zielvolle, energieke leiding van Johan Schoonderbeek is do uitvoering door de Christelijke Oratoriumvereeniging èenbe langrijke praestatie geworden. De uitvoe ring heeft ons voortdurend zéér geboeid, en we mochten constateeren, dat deze jonge vereeniging artistiek op den goeden weg is. Over den zang van hét koor is bijzon der veel goeds te zeggen; vooral het mannenkoor is goed van klank en even wichtig van kracht. Hot is jammer, dat do sopranen bij fortissimi een te matte klank geven, want overigens is de verhouding van het materiaal héél goed. Er is merkbaar met toewijding gezongen, en vergeten we enkele onzekerheden bij de mannenstemmen in 't tweede doel, dan kunnen we zeggen, dat er. over 't algemeen ook met vastheid is gezongen. De zuiverheid van klank heeft niets te wenschen over gelaten. Van de solisten noemen we allereerst Me vrouw Til ia Hill, die de sopraan-soli heer lijk muzikaal heeft voorgedragen. Er zijn maar héól weinig zangeressen, die zóó ge ïnspireerd, met zooveel levenslust's compo nisten muziek ten beste geven. 'Mevr. Tilia Hill bewijst hiermee een persoonlijkheid te zijn. Dan denken we met blijdschap terug aan den zang van Georg Walter, die de tenor,-soli op een zeer intensief-artistieke wijze heeft gezongen. Zijn voordracht is altijd buitengewoon expressief en poëtisch. Er is ook een benijdenswaardige ongerept heid in de natuur van zijn zang. i^ij waardeeren in niet geringe mate de stem van den baszanger Hendrik Kubbinga, wel ke mooi van klank is en goed ontwikkeld, maar voelen pns niet aangetrokken tot het karakter van zijn zingen. Het is muzikaal, maar, van nature talentvol mogen we het niet noemen. De altsoliste heeft haar partij zeer lof waardig vertolkt. De dames-solisten werden met bloemen, dirigent met een lauwerkrans gehuldigd. De begeleiding van het Utreclitsche or kest was, zooals we dat gewend zijn, uitste kend en we hebben speciaal aan hoboïst, fluitist en cellist onze hulde te brengen. We spraken reeds over Schoonderbeek's di rectie; de uitstekende dirigent verdient zeer zeker warmen dank voor deze belangrijke uitvoering! H. F. A. BEGRAFENIS VAN JHR. MR. M. J. VAN LENNEP. Te Hilversum werd gisterenmiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den hier ter stede ontslapen oud-raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam, jhr. mr. M. J. van Lennep. Er waren vele bekende mannen uit de rechterlijke wereld om de groeve vereenigd. De heer Jhr. M. van Len nep, van hier, de oudste zoon van'den over ledene, dankte voor Re belangstelling. CZAAR EN TIMMERMAN. Men schrijft ons: Dinsdag- 28 Jan. opvoering in den Schouw burg van aöze mooie, doch laag niet gemak kelijke Opera van Gustav Albert Lortzing, eene onderneming van den heer J. de Nobel. Dank zij de medewerking van goede krach ten voor het vervullen der hoofdpartijen en Propagancr^tfm, die in het 3de district wonen en zij, die in het 3de district goed; bekend zijn en daar mee willen werken aaa de kiezerskweek, worden verzocht morgen, Zondagmiddag 12V» uur, in St. Bavo, Sme- destrnut te komen, .waar zij dan de noodige instructies zullen ontvangen. G. J. BRAAKHUIS, Algemeen Secretaris der R.K, Politieke Propagandaclub, CCLV. Politieke veldwachters, en waarvoor dat dienen zou. Een liefhebberij die vervelend ■wordt, en eennoodzakelijk kwaad. De weldaden van de krant, en waar wij ermee blijven. Waar de Roomschtn zoo dik wijls niet om denken, een raad van mij, en wat ik ondertus- schen maar doen zal. Daar lees ik in de krant, dat meneer, ilhicl en nog een paar andere heeren van onzen gemeenteraad er zoowaar bezwaar te- fcen hebben, dat onze goede plattelands- veldwachters (geen haantje de voorste mo gen spelen in de politieke herrie! 't Was, dunkt me, nu nét zoo goéd: de instructie van die heeren luidde dat ze denken moch ten wat ze wilden, dat ze bij de partij mo- ijpa zijo aangesloten die ze voor de beste gouden, maar dat ze niet onder de voor- inannetjes beliooren: een veldwachter, die er is om .de openbare orde te handhaven voor en onder allen, moet geen partijman zijn die zich op den voorgrond stelt. Zoo lüidt de instructie, en nu zou men toch denken dat iedereen het daarmee wel glad «ans zou Kunnen wezen? Larie, dan heb Je geen verstand van de... vrrrijheid! zóó zegt meneer Thiel althans. De veldwachters Roeten óók voorop in de vergaderingen meeklappen en meeschreeuwen, moeten óók manifesteeren, en protesteeren, fen redenee ren, anders doe-je ze jn d'r „vrijheid" te kort! Dat wordt een goede boel, maar als 't ooit zoover komt, dan zal je zien 'dat ze om „neutrale" veldwachters gaan roepen, om die politieke veldwachters een beetje kalmte te leeren 1 ,Och ja, dat manifestee ren en protestoeren is tegenwoordig wer kelijk een mode, een obsessie, een nacht merrie voor sommigen! .Vooral onze soci aal-democratische medeburgers, die op dit _punt mekaar ijverig na-apen, zijn helden en matadors erin. Ze> maken overal een „protestverga,dering" van en het laatste maar ook het fraaiste staaltje dat ik van deze curieuse ziekte heb geobserveerd, doet zich nu voor te Halfweg, waar onze socia listische meneer Nagtzaam in een „protest vergadering" gaat spreken om te protestee ren tegenden goeden indruk dien de rede van meneer Moerel "bij de rechtsclie partijen gemaakt heeft! Zie je, zoo blijven we aan den gang. Ik wed dat ze de volgende week een „protestvergadering" gaan beleg gen tegen de instemming die de laatste preek van den kapelaan heeft geoogst, en de daarop volgende week nóg een „protest- vergadering" waarin uit naam van „het volk" wordt geprotesteerd tegen het dienst meisje van den secretaris, dat tegen den knecht van den burgemeester heeft ge lachen, en zoo meer. Zoo blijven ;we aan den gang, en het eenige wat er op tegen kan van een groot getal zangers en zangeressen van verschillende zangvereenigingen voor dq koren, zal de heer de Nobel, zooals wij ver< nemen eene goede opvoering kunnen geven; Het geheel staat onder zijne directie. Dfl begeleiding geschiedt door Haarlemsch Mu< ziekkorps, de regio i3 in handen van iemanc) die het werk goed kent, de tooneelbenoo- digdheden waaronder het schip waarmede dl Czaar naar Rusland vertrekt, vaandels en banieren voor den optocht enz. worden ver-i vaardigd door een kundig man, het bal lel wordt ingestudeerd door den heer Joh. Mar« tin. Alles waarborgt dus eene goede en de< gelyke opvoering. Voorzeker verdient de heel de N obei voor zijn moeite en zorgen, mej een vollen Schouwburg beloond te worden. DAMMEN. Voor de competities van den Nederland» schen Dambond neemt de Damclub Haar lem deel in de 2de klasse afd. A.: Haarlem» sche damclub I in de 2o klasse afd. B.; Haarlemsche Damclub in de 3de klasse afd. B. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. De tentoonstelling van de platen en foto grafieën, die een overzicht geven van de bevolking en hunne bedrijven, van de bouw» kunst en de openbare werken, van het lan delijke leven en van verschillende andera merkwaardigheden uit Nederlaudsch ïndië, welke de belangstelling reeds zoo zeer heeft gewekt, zal nog eenige dagen geopend blij'< ven. W ij vestigen er de aandacht op, dat voor H. H. Hoofden van Scholen, alsook voor H. H. Leeraren de gelegenheid open staat met hunne leerlingen het Museum van Kunstnijverheid kosteloos te bezoeken, mits daartoe vooral bij den Directeur toestemming voor wordt ge* rraagd, zoodat ze met hunne leerlingen een leerrijken morgen of middag kunnen door» brengen. Morgen is de toegang kosteloos, „PARSIVAL" IN DE BIOSCOOP. De wonderen zijn de wereld niet uit... De volgende week zullen we een van de be» roemdste Germaanseüe sagen: „Parsival" in' de bioscoop zien. De bekende bioscoop „Uni on", die voorloopig in het gebouw St. Bavo gevestigd is, zal de Parsival-film vertoo- nen. Het zal velen zeker aangenaam zijn, iets naders over deze sage te weten. Vol gens de geschiedenis was de „graal" (de schotelvormige kelk waarin Jozef van Ari- mathea het H. Bloed van Christus opving) begiftigd met wonderbare krachten, die al leen door de reinen konden worden waar genomen. Ieder jaar op Goeden Vrijdag kwam een witte duif uit den hemel de won derkracht hernieuwen. Ditmaal zou ridder, Amfortas, de uitverkoren bewaker der graal het wonder hernieuwen. Maar Amfortas is niet bestand tegen de verleidingen van Klingsor en Kundry en verliest zijn onge- wezen is dat het „echte" volk niet me neer Nagtzaam of die andere heeren die over de ruggen van de werkmenschen naar boven klauteren, maar de arbeiders-zelf dat grappenmakerijtje wat al te gek vinden, en de „heeren" van de partij in hun hemd laten staan met al hun opgeschroefde „pro testen". Afgezien nog ervan, dat ook het vergaderen-zelf sommigen wol eens moet tegenstaan. Och' ja, de heethoofden zijn er wel voor te krijgen, maar 'n gewoon mensch' kan ten slotte ook van het teveel verga deren het beu worden! Vooral omdat er al zooveel zijn, die wij moeten by wonen! En die sommigen onzer dan maar een „nood zakelijk kwaad" noemen, waarbij ik dan in den regel op het wooraje „noodzakelijk" druk'. Och, het mag dan een kwaad wezen, maar d'r zijn heel veel vergaderingen toch, waar we absoluut niet buiten kunnen, en die we net zoo broodnoodig hebben als, ja, als de krant 1 Daar kunnen wij im mers in den tegenwoordigen tijd ook al niet meer buiten, en de tijd dat je aan een drie maal per week' verschijnend blaadje van vier bladzijden nog te veel had, omdat je het nooit heelemaal uitlas, lijkt nu wel uit de verre middeleeuwen te liggen, al is het nog geen tien of twaalf jaar geleden dat menigeen er zóó over dacht! Wat doen we tegenwoordig met al dat papier dat de uit gevers van de kranten ons eiken dag in huis laten brengen, vraag ik: mezelf wel eens af. Gelukkig dat we zoo'n beste instel ling hebben als ons voortreffelijk liefdewerk „Oud Papier"; die heeren ontlasten ons op de meest voorkomende wijze vanHen ouden rommel want een krant 'die gelezen is, is meestal gelijk z'n waarde kwijt en ze doen er nog een goed werk mee boven dien. Dat laatste .wordt nog maar te dikwijls vergeten: en toch is het zoo gemakkelijk op die manier zonder dat het je een cent kost, als weldoener op te treden van aller lei echt-Róómsche werken! .Waarom zouden we het laten, als we dat zóó kunnen doen? Ik heb mij van de week geërgerd, toen ik hoorde dat zoowaar bij een heel goed katholiek winkelier, een die anders toch niet z'n Roomsche geloof onder de toon bank' steekt, de .wagen van een met-ka tholieke inrichting die óók „oud papier" ophaalt, voor de deur stond en er bergen papier werden weggehaald uit het huis. Wat zou dat ,weer net een fortuintje ge weest zijn voor ons Roomsche liefdewerk', en waarom dat nu aan onze eigen men- schen niet gegund? Och, laksheid is het, en „er niet over denken", óf het maar aan anderen overlaten. Ik weet wel: zoo kwaad is het niet gemeend, maar toch is het bedroevend, dat onze Roomsche luid- jes om onze Roomsche instellingen vaak niet denken als er wat goed te doen valt, en de niet-Roomsche voortrekken. Niet dat Hier zijn we hot met onzen Zaterdag- avondman niet eensRedactie. ik aan een niet-Roomsche instelling van liefdadigheid iets misgun, het zij verre, maan juist op het gebied van de liefdadigheid toch hebben we zelf immers nog zoo heel veel te doen, dat wij het andere best aan de anderen kunnen overlaten! Nu ik hier toch' over spreek, kom ik tegelijk nog eens op een andere inrichting die ik zoo graag be voordeel: het Brokkenhuis. En wéér zijd het vaak de Roomsche winkeliers, die als. ze aan het opruimen gaan bij den schoon maak of den inventaris-opmaak, het Room sche Brokkenhuis, dat't meeste, eigenlijk al- las, gebruiken kan vergeten, en het Legen des Heils of weet ik wat laten komen! Als ik mijn zin had dan stond er geregeld driö keer in de week van „Oud Papier", van? het „Brokkenhuis" en meer zulke instel lingen een heel klein advertentietje in on ze krant: adres, telefoon, bn méér niet. Zoo, dat de huismoeders en de andere adverten-i tielezers die adressen jut het hoofd zoudenj leeren, opdat ze altijd erover zouden .den» ken... en als er dan eens wat was, dan kwam dat adres aitij'd dadelijk in het ge» heugen! 't Zou, daar ben ik zeker van, da kleine kosten dubbel en dubbel goedmaken dat zal geen zakenman me tegenspreken Maar nu het zoover nog niet is, zeg ik hier bij nog maar weer eens het mjjne over deze kwestie, en ik hoop dat ook dit een beetje helpen zall 25 JANUARI. 400 15 Salverde (ie (ïravo, sur Pierre de Ronsard et la renaissance.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1