Hagekomen berichten. - NIEUWS UIT DEN OMTREK. Voor de Juni verkiezingen. DE SPAARKEBANK BUITENLAND. BINNENLAND. Kameroverzicht. beiast zich met de uitvoering van effecten-orders. fegeaabeEitiagfazgjgf Bakenessengjracht S9 HuïshesudeBijke artikelen* Op afbetaling. AMSTERDAMSCHE BEURS. m* mm l11^ m* if' Van onze Rechtbank. 2e secretaresse;' mevr. G. Dütting, penning- meesteresse. Aangebonden. De Rotterdamsche recher che heeft een sinjeur aangehouden, die op geeft J. I. te heeten en directeur te zijn vau BERICHT. Dc kwart jesad verf on tiën stnan heden niet op de vierde pagina van het Je blad, maar op de vierde pagina van het 2e blad. GEMEENTERAAD. De voorzitter, burgemeester Beekman, open de deze eerste vergadering in het nieuwe jaar, Donderdagavond, met een nieuwjaars- wensch. Hij sprak de hoop uit dat het nieu we jaar gunstiger moge zijn dan de laatste jaren, wat de reputatie betreft van de ge meente. In dit verband deelde de voorzitter mede dat achteraf is gebleken uit de stati- héél slechts 29 sterfgevallen zijn voorgeko men. vormd. Onder de bevolking zijn proclama ties verspreid waarin de politiek van het nieuwe Kabinet uiteen gezet wordt. OVER DE PYRENEËN GEVLOGEN. PAU, 25 Jan. Omtrent de rei3 van den vlie ger Biedert van Pau naar Madrid wordt on? nader geseind dat Biedert te acht uur op steeg en op een Blériot gevlogen heeft. Hij bereikte 3500 Meter als hoogste hoogte. Hij landde na de vlucht over de Pyreneën vol bracht te hebben bij Guadalajara. Dit is on geveer 70 K.M. van Madrid verwijderd. Te 1 uur steeg hij weder op om naar Madrid te vertrekken. KOERSEN VAN HEDEN, 25 JANUARI (Opgegeven door JDE SPAAKNEBANK", Nieuwe Gracht 18 (Telefoon SC88). Alhier). Koersen vau latere .j Ongeveer 2 uur. kceiscn. 18u/|6 p/,6 218/, fs 669 "Vm 531/, 90 221 671/, 231#/, 87i/, 176 130 493/$ 31/, Amerika locaal met Iets beteren tendens dan gisteren, hoewel de zaken weer van bijna geen beteekenis waren. Tabakken vast, Rubbers prijshoudend evenals geld. K8EUWE GRACHT 88, HAARLEM, schondenheidl Amfortas biecht den bis schop zijn zonden en vraagt een nieuwen wachter te willen aanstellen. Dat zal dan „Parsifal" zijn, de reine mensch, dien Am fortas in een visioen heeft gezien. Een en gel verkondigt aan Parsival waartoe hij is geroepen. Ook hij ontmoet de verzoekin gen van Klingsor en Kundry, maar ontkomt er aan. Hij komt in den Graaltempel, waar Amfortas het wonder niet heeft kunnen ver nieuwen. Dan valt Parsival voor de H. Graal op de knieën, en een sneeuwwitte duif daalt uit den hemel. Zoo is het wonder door den reinen mensch hernieuwd. DE MARIA-STICHTING. Naar wij vernemen is tot Overste der Maria-Stichting in de plaats van Moeder Lu- dovica, benoemd de Eenv. Moeder Ida, tot nog toe Overste van „Duinrust" te Over-' veen. In dezer plaats is tot Overste aldaar benoemd de Eerw. Zuster Rosa, uit de Maria- Stichting. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: B. Uitenboscli, Doeistraat örood, een hondenzweep; J. Bin- dels, Keystraat 3, een medaillon met por tret, D. v. d. Bel, Brouwersstraat 78, een schooltasch met inhoud; P. Spra, Nassau- laan 22E, een ceintuur. P. v. Ésveld, Korte Heerenstraat no. 17, een bril. Bureau van Politie, een keeshond. Dr. Ootmar Schotersingel 163, een hondje. Mej. M. Seegers, Borkheydestraat Slrood, eene parapluie. G. Smits, Colensostraat 19 rood, Schoten, een zweep. M. Gigengack, Nieuwe Groenmarkt 7, een heereuhandschoen. Mej. S. Monnier, v. d. Hulststraat 9, een kinder handschoentje. Mej. E. Dikkeboorn, Berger weeshuis, Olieslagerslaan, een wollendas. C. v. Herwerden, Hagestraat 19 rood, een zak mesje. BADEN. In het Douchebadiiuis aan den Koudenhom zijn in de afgeloopen week 930 en aan dat aan het Leirischeplein 1085 baden genomen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 23 Jan. d. van J. de Rooij v. Leeuwen. z. van H. M. VernoutHun ting. 24 Jan. z. van P. J. den Boer Vasterman. z. van M. A. Wesselius Bruin. 25 Jan. z. van A. Geertsv. d. Werff. Overleden: 23 Jan. C. J., 18 j., d. van J. Durge, Tweede Vooruitgangstraat. 24 Jan. J. W., 20 dagen, z. van R. Visser, Tuinstraat. H. W. Boerlagev. Dussen, 65 j., N. Kruisstraat In de jongste zitting der Rechtbank wer den o.m. de volgende zaken behandeld: OPLICHTING. A. A. stond terecht wegens oplichting. Reeds vier maanden had hij in de gevangenis doorgebracht wegens verduistering en op 27 Sept. j.l. had hij een winkelier in de Bar- teljorisstraat opgelicht voor zes parapluies. Hij had ze beleend voor f 48.Te voren had hij getracht den opticien Sch. in de Zijlstraat voor toonéelkijkcrs op te lichten, maar dat lukte niet, door de oplettendheid van den winkelier. Het O. M. eischte tegen den man, die, volgens den ambtenaar leeft van oplichting, 1 jaar en zes maanden gev. 6traf. De bekl. wordt verdacht van ver schillende diefstallen uit winkels, rijwiel diefstallen enz. MISHANDELING. Ter zake van mishandeling werd tegen F. de N. in twee achtereenvolgende zaken de eerste maal 8 dagen en de tweede maal 14 dagen gev. straf geëischt. De N. valt voort durend J. H. de Z. lastig. Hieraan wilde het O. M. een einde maken. STRANDROOF. Zekere B. uit Zandvoort stond terecht we gens strandroof. Hij had een uit zee aange spoeld vat vet opgeraapt en zich toegeëigend Eisch f 20 boete suba. 12 d. hechtenis. G. K. en J. J. v. d. B. ook uit Zandvoort hadden eveneens uit zee aangespoeld vet ge stolen. Eisch tegen elk, 14 dagen gev. straf. De helers van dit aanrespoe'de en on rechtmatig goegeëigende vet, hoorden 14 da gen gev. straf tegen zich eisehen. Voor het verbaal van de revolutie te Con- «tantinopel verwijzen wij naar het Tweede Blad. Hieronder volgen nog eenige korte berich ten. Particuliere berichten aan de Londensche bladen geven den indruk, dat het wéér oor log zal worden. Als de Turken nit Londen worden teruggeroepen, is de wapenstilstand meteen geëindigd. Een Reuter-telegram uit Athene zegt dat in Epirus een groote veldslag op het oogen- blik wordt geleverd. En een zelfde depêche uit Cettinje stelt den toestand in Skoetari als voor de Turken wanhopig voor. Men zie verder onze eigen telegrammen. Shaftesbury-Avenue verrijzen. Alleen voor het bouwterrein zou een paar millioen p. st. noodig zijn. Het gebouw zou een tuin op het dak verkrijgen en plaats bieden- aan 20,000 menschen. In de arena zouden groote bassins worden geplaatst voor waterballetten en het gebouw zou, behalve voor circus en speciali teitenvoorstellingen, ook voor tentoonstellin gen dienst kunnen doen. In de garages zou voor 2000 auto's plaats worden gemaakt Dc ellcndeu van het anticlericale bewind in Portugal. Men schrijft uit Lissabon aan de (liberale) N. Rott. Crt. (dus uit onverwachte bron!) het volgende: Het nieuwe ministerie, waarvan Alfonso Costa de voorzitter is, is nauwelijks enkele dagen aan het bewind en men zou zeggen, dat reeds het ondermijnende drijven der de mocratische radicalen zijn uitwerking begint te vertoonen. Het personeel van de booten der nationale sclieepvaart-vereeniging heeft onder een belachelijk voorwendsel het werk neergelegd, wat, zodals zich denken laat, heel wat schade aan den handel berokkent. Alfon so Costa heeft persoonlijk alle moeite gedaan de stakers te bewegen het werk weer te her vatten, maar een onderhoud, dat hij met de leiders der staking gehad heeft, heeft niets uitgewerkt. De regeering heeft toen stokers van de marine gelast; de plaatsen der stakers in te nemen, maar de stokers weigerden te gehoorzamen. Een poging van den minister van marine om het stakende boot-personeel tot rede te brengen had al even weinig suc ces als die van Costa. De minister werd uit gejouwd en bedreigd. Men vreest, dat aan de democratische radicalen het spreekwoord be waarheid zal worden, dat wie wind zaait, storm zal oogsten. j Moordaanslag. In de O. Z. Wijde Kapel steeg te Amsterdam is gisterenavond een onge veer 23-jarige vapuw in haar woning met eenige schotwonden in den rug gewond door een 21- jarigen man, met wien zij vroeger kennis had en nu oneenigheid had gekregen. De jongeman had zichzelf daarna een schotwond in de borst toegebracht. Beiden zijn naar het Gasthuis overgebracht. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Ontploffing Gistermiddag omstreeks 12 uur heeft een geweldige ontploffing plaats ge had aan boord van het te Rotterdam binnen- j komende Engelsche stoomschip „Milo". Toen dit stoomschip zich ter hoogte van de Waal haven bevond, ging de 42-jarige stoker G. A. C. in het met anthraciet geladen achterruim en had de onvoorzichtigheid daarbij een lucifer l aan te steken. De gassen, waarmee het achter- ruim gevuld was, vatten vlam, en -een hevige ontploffing, waarvan de slag ver in den omtrek gehoord werd, volgde. Door de ontploffing sloeg een gedeelte van de anthraciet aan dek en een ander gedeelte vloog over boord. De reeling van het achterschip werd gedeeltelijk vernield, een ijzeren trap in het ruim knapte af, en de ge noemde stoker werd zwaar gekwetst en met brandwonden aan handen en gezicht gevonden. H(j werd gebracht naar het bureau der rivier politie in de Parkhaven, waar hij aan de beko men kwetsuren is overleden. Daarna werd verbonden de stoker D. F., die door een van de weggeslingerde stukken anthra ciet aan het hoofd verwond werd en aan de han den brandwonden kreeg. „Hbld." Een lief land. New-York heeft tegenwoordig ook zijn onto-bandieten en evenals te Parijs schijnt het ook hier bijzonder moeilijk om zieh van bende meester te maken. Naar het Hbld. meldt, hebben de heeren weer een brutaal stukje uitgehaald. Te ongeveer zeven uur op een avond dezer week, hield een auto voor ten groote winkel stil, een aantal mannen ♦prongen er uit, traden den winkel binnen en hielden met revolvers in de hand de be dienden in bedwang. Dreigende met de re volvers, dwongen de bandieten bet personeel, tich op een binnenplaats te verzamelen. Hier konden enkelen het geheele personeel dus gemakkelijk beheerschen en de anderen roof den toen de kassen leeg. Met den buit ver dwenen de bandieten weer in de auto, die ongehinderd door de drukke straten wegreed. Uitgaan in 't groot! Volgens „Central News" bestaan er plan- Hen om in het West End van Londen een cieuw ontspanningslokaal te bouwen, dat nog grooter zou moeten worden dan Olympia. £tet gebouw zou volgens deze plannen in Onderwijs. De strijd tegen de bijzondere school. 't Is ingeluid in de Tweede Kamer, en de liberale en radicale overzichtschrijvers in de ochtendbladen namen het over: men zal 't nu zien komen, de felle, woedende strijd om de ziel van het kind, die wij willen behouden voor het geloof, maar die de „linksche concentratie" opeischt voor het ongeloof Vijf sprekers van links, vijf, niet meer of minder: de heeren zijn op het punt van spreken nog niet „geconcentreerd"! hebben gisteren tegen de bijzondere school gefulmineerd, 't Mi nisterie doet niets voor het onderwijs dan aan de „nonnen" en de „paters" geld toewerpen, en deze willen, schrokkig, telkens en telkens nog meer.Aldus redeneeren en kakelen de pleit bezorgers voor de openbare school uit den treurel Men vraagt zich wel eens af: wat bezielt die menschen toch f Waarom zouden wij, katholieken, toch nlst vrij zjjn onze kinderen katholiek op te voe den? Wij halen toch geen protestantsche of „neutrale" kindertjes in onze Roomsche scho len De socialisten, die ook in godsdiensthaat hun radicale en liberale bondgenooten overtreffen, gaan in het opzicht van neutrale oaderwijs- eischen natuurlijk het verste. Ze willen niets meer of minder dan verplicht onderwijs voo-r alle kinderen op de openbare school, vrij van godsdienstige en politieke dog ma's, met zorg voor lichamelijke, geestelijke en verstandelijke ontwikkeling, zonder schoolgeld- heffing, met schoolvoeding en -kleeding en fi- nanciëele hulp aan de ouders van kinderen, wier verdiensten niet te missen zijn, met leerplicht tot 14 jaar en daarna vakonderwijs of algemeen ontwikkelend onderwijs tot 16 jaar!.... Asje blieft 1 Dit schijnen ook de vrijzinnigen wel wat erg bar te vinden 1 En vermoedelijk vragen ze zich met angst in het hart af, hoeveel ze daarvan bij tijd en wijle rallen moeten toegeven om de vriendschap der socialisten te koopenl. Dat het „gebed der kinderen" natuurlijk ter sprake kwam, begrijpt men. De heer Ketelaar vond het „schandalig", de man weet natuur lijk niet wat bidden is. Trouwens, zoo het nog mogelijk was dat we dieper overtuigd moesten worden van de nood zakelijkheid dat ODze kinderen moeten meebid den, omdat bet in Juni vooral en hoofdzakelijk gaan zal om de ziel van de kinderen-zelf, dan zou dat gedaan hebben de heftige, hatelijke wijze waarop de heer Ketelaar en de anderen tegen de bizondere school hebben geraasd! De heer Blum, antirevol. afgevaardigde uit Middelburg, deed een goed werk, door een aan tal beschuldigingen te weerleggen, 'n Goed werk in platonischen zin, want voor de heeren afge vaardigden van links-zèlf is het natuurlijk toch boter aan de galg. DE A. S. KAMERVERKIEZINGEN. Emtnen. Door den heer C. H. Roessingh (U. L.), lid van de Tweede Kamer voor het district Emmen, die een Candida tuur van de a.s. ver kiezingen had aanvaard, is thans om gezond heidsredenen bedankt voor een candidatuur. R. K. VROUWENBOND. In eene huishoudelijke vergadering van de afdeeling Amsterdam van den Ned. R. K. Diocesanen Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem is het bestuur dezer afdeeling defi nitief gekozen. Het bestaat in alphabetische volgorde uit de daines: Mevr. S. Blaisse Smithuii m, mej. M. Bonnike, mevr. G. Düt- ting, me\r. GeelsDamen, mevr. Joh. Kaller- Wigman, mej. Gez. Martens, mevr. Dr. Ra demaker, mej. M. Sloot, mevr. Smits—Ru- land en mevr. ter Horst—Outshoorn. Onder dit bestuur zijn de functies van het Dagelijksch Bestuur als volgt verdeeld: Mevr. ter Horst—Dutshoorn, presidente; mej. M. Sloot, vice-presideute; mevr. Joh. Kaller- Wigraan, le secretaresse; mej. M. Bonnike, de Verbeterde Singernaaimacbinemaatschap- schappij te Middelburg en te Vlieringen LEERZAME CIJFERS UIT HET KIES DISTRICT BEVERWIJK. In 1897 moest op 25 Juni de afgevaardigde voor Beverwijk ter Tweede Kamer, de heer Mr. Th. Borret (R. K-), het afleggen tegen den oud-minister Tak van Poortvliet. De eerste ver kreeg toen bij herstemming 3137 en de ander 3246 stemmen. Na het aftreden van Mr. Tak van Poortvliet was echter de rechtsche organi satie van het district in orde gekomen, dank zij de krachtsontwikkeling van het bestuur der R. K. Centrale, waarvan de heer J. J. Bisschop secretaris is en de hulp en medewerking der andere rechtsche kiezers. Vanaf 1901 begon de victorie. Op 23 Februari van dat jaai werd de heer W. O. J. Passtoors gekozen met 2977 stemmen en bij de Juni-verkiezingen van dat jaar met 3885 stemmen. In 1905 ging het wéér beter, toen verkreeg de heer Passtoors 5374 stemmen en in 1909 vie len hem niet minder dan 6228 stemmen ten deel. Onderstaande cijfers van rechts en links zijn bijzonder leerzaam en moedgevend voor de ko mende Juni-verkiezmgen. Laat ieder mannetje van rechts een soldaat zijn» die op zijn post is, om de Knksche kiezers zooveel mogelijk te neu traliseeren. De leerzame cijfers hieronder geven daartoe gereede aanleiding. Stemming Rechts Links 23 Febr. 1901 2977 2813 onwaarde 82 st. 14 Juni 1901 3885 3814 56 16 Juni 1905 5374 4688 135 11 Juni 1909 6228 4987 151 Met neutraliseeren bedoel ikbij de samen stelling der kiezerslijsten tot het laatste oogen- blik hard gewerkt en Is deze eenmaal vastge steld, dan tot den verkiezingsdag niet gerust en gezorgd, dat de heer Passtoors met minstens 1500 stemmen meer uit do bus komt dan den vorigen keer, in 19091 Rechts-Beverwijk is weldra klaar, om de al te linksche concentratie tegemoet te komen. Wij zullen dat doen met eerlijke wapenen, doch onweerstaanbaar! De strijdkreet moet zijn voor alle man van rechts: onze Passtoors, de man van kracht en energie, de man voor allen rang en stand, ge handhaafd 1 KEES POLITIEK. VELSEN. Gemeenteraad. Openbare vergade ring van den Gemeenteraad op Woensdag 29 Jan, a.s. nam. kwart over 1 uur. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Wijziging gemeentelij ke pensioenverordening, en bijdrage vau het gemeentelijk gasbedrijf ia bet gemeentelijk pensioenfonds. 3. Adres-en: a. Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal inzake afwij- èing der Bouwverordening, b. Gezondheids commissie te Velsen om benoeming van een deskundige voor de uitbreidingsplannen, c. S. E3kes e.a. om overnatno in eigendom en be heer door de gemeente van den Engelmun- dusweg. d. Bezwaarschrift van G. Lohmann e.a. tegen de rubberfabriek aan de Visschers- haven te IJmuiden. e. N.V. tot exploitatie van onroerende goederen „Havenlaan" te s Gravenhage om vergunning voor den aanleg van een straat in Veiseroord. f. Ingenieur van den Rijkswaterstaat W. G. C. Gelinck te Amsterdam houdende verzoek om goedkeu ring van wegomleggingen bij de Visschers- baven; 4. Suppletoire begrooting, af- en over schrijving, onvoorziene uitgaven; 5. Aanbie ding van verslagen over 1912: a. Commissie tot wering van schoolverzuim te IJmuiden. b. Id. te Velsen; 6. Benoeming twee leden commissie tot wering van schoolverzuim te IJmuiden; 7. Belastingzaken. BEVERWIJK. Onze R. K. Kiesvereeniging Recht en Plicht vergaderde gisteravond in Hotel de Zon. De opkomst was goed, ruim 60 leden waren aai* wezig. De voorzitter, de heer Bisschop, wenschte den ledeu een zalig nieuwjaar toe, maar hoopte ook vooral dat 1913 voor de Roomsche zaak een jaar van voorspoed moge zijn en het ons gegeven zal worden aan de stembus de overwinning te behalen. Nadat de notulen waren voorgelezen en goedgekeurd, werd een ingekomen stuk van den Provincialen Bond ter kennis van de leden gebracht. De heer Appel bracht als afgevaardigde verslag uit van de vergadering van den Provincialen Bond, dat met applaus en een hartelijk dank woord van den voorzitter word beloond, j In de bladen, aldus de voorzitter, heeft het verslag wel uitvoeriger gestaan, doch hem, die de courant niet las, zal uit het verslag van den heer Appel de bedoeling van de reoe van den heer Mr. Heerkens Thij6sen wel dui delijk geworden zijn. De heer Bleeker, die periodiek als bestuurs lid der Centrale Kiesvereeniging moest af treden, werd met bijna algemeeue stemmen (47 van de 50) herkozen, tot groote vreugde van den voorzitter, die den heer Bleelcer, die tevens penningmeester der Centrale is, niet gaarne vervangen zou zien door een nieuwe, in de zaken der Centrale onervaren kracht, nn wij voor zulke gewichtige verkiezingen komen te staan. Hij hoopt, dat hem moge gelukken evenals voor 4 jaar, ondanks de hooge uitgaven een klein batig saldo in kas te houden. Hierna volgde rekening en ver antwoording van den penningmeester, die bij een ontvangst van 95.96 en een uitgaaf van 36.18, aanwees een batig slot van 59.78. Deze rekening, door een commissie nagezien, werd in de beste orde bevonden en de pen ningmeester onder dank van commissie en voorzitter voor zijn gehouden beheer gedé- chargeerd. Op de eerstvolgende vergadering, die in de tweede helft van Februari zal worden gehou den, zal het bestuur eeu spreker laten optre den, met een nader aan te geven onderwerp, terwijl op de vergadering der Centrale, die Woensdag a.s. gehouden wordt, en tengevol ge van de werkzaamheden in de Tweede Ka mer misschien niet door den heer Passtoors zal bijgewoond worden, de heer Schiphorst, hoofdredacteur der Nieuwe Haarl. Crt., als spreker gevraagd is. Met het oog op het zilveren feest, dat. Recht en Plicht het volgend jaar hoopt te vieren, zal in 1914 de vergadering verschoven worden naar den datum van oprichting: 29 Maart. De voorzitter wekt ieder lid krachtig op om nieuwe leden aan te werven: van de 643 katholieke kiezers zijn slechts 201 bij Rechtj en Plicht aangesloten. Tevens verzoekt hij de j aanwezigen het bestuur in te lichten omtrent bij hen bekerde personen, die als kiezer in aanmerking kunnen komen. De eandidaat- stelling voor Kamer en Staten zal in de vol gende vergadering plaats hebben. Voorzitter bracht in herinnering het zware verlies geleden door het overlyden van Mr. Regont, den handhaver der katholieke begin selen, en verzocht de vergadering voor zijn zielerust drie Weesgegroeten te bidden, waar na de vergadering gesloten werd met een aansporing zich bij Recht en Plicht aan te sluiten. ZANDVOORT. worden opgevoerd. Velen zullen zich nog herinneren het groote succes van voor eeni ge jaren waarmede toen dit tooneelstuk werd opgevoerd. De rollen worden op eene enkele uitzondering na door dezelfde personen ver tolkt. stieken, da-t in 1.912 in Zandvoort in het ge- De heer Zwaan dankte voor de vriende- delijke wenschen van den voorzitter. Beslo ten werd om het adres van den Bond van Hotel- en Pensionhouders, om een subsidie teneinde op groote schaal reclame te maken voor de badplaats in handen te stellen van B. en W. Komen nog meerdere adressen van dezelfde strekking in dan zullen B. en W. daarover tegelijkertijd advies uitbrengen. Inzake het vooratei van B. en W. om aan den heer J. Pondman, opzichter, f 50.gra tificatie te geven voor buitengewone werk zaamheden bij den raadhuisbouw, gaf de Raad aan B. en W. opdracht om te onder zoeken in wiens dienst dit buitengewone werk is verricht. Verschillende leden meenden in dienst van den architect. In dit geval moet deze dan ook maar de gratificatie betalen. De heer J. Versteege werd benoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. De wij ziging der rioolbelasting werd voorloopig goedgekeurd, terwijl de heer Slagveld toe zegde met voorstellen tot nadere wijziging te komen. Inzake de gaskwestie werd besloten de onderhandelingen over gaslevering door de gemeente Heemstede met deze gemeente af te breken (Heemstede had een ultimatum ge steld.) Hierna werden de concessie-voorwaar den met de Hollandsche Risidu-gasmaat- schappij, systeem Rincker Walter, goedge keurd. Verder werd de herziene instructie voor de brandweer goedgekeurd. Nog werd goedgekeurd een voorstel van B. en W. om de Stationsstraat te verbroe den, in aansluiting met de Zeestraat en het Stationsplein. De kosten bedragen f 935.90. Ten slotte deelde de voorzitter mede dat het oude Raadhuis op 15 Februari publiek zal worden verkocht Tegen het drankmisbruik. Gis teravond werd in „On3 Huis" in de „Vang- Uw-Kaineraad-bijeenkomst" een voordracht gehouden door den heer Overmeer uit Haar lem over het onderwerp: „De vloek van den Alcohol". De zeer boeiende lezing werd met aandacht door de toehoorders gevolgd. Van de gelegenheid tot debat werd geen ge bruik gemaakt. BLOEMENDAAL. De R. K. Kiesvereeniging vergar dert a.s. Woensag 29 Januari in Hotel van 0ud3 het Raadhuis te Overveen. Behalve ge wone huishoudelijke zaken, vermeldt de agen-1 da een Politieke lezing door den heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Een belang rijke avond du3 voor de leden der R. K. Kiesvereeniging. HEEMSTEDE. Adam v. d. Horst. Vrijdagmiddag overleed hier plotseling op 89 jarigen leef tijd den heer Adam v. d. Horst Sr. Deze nog steeds krasse oude heer genoot sinds en kele jaren een welverdiende rust, maar heeft in zijn jarenlang lidmaatschap van den ge meenteraad en zijn wethouderschap zeker veel bijgedragen tot den bloei onzer gemeente. De twee broeders. Zondag en Maandag 26 en 27 Jan. zal door de tooneel- vereeniging „Door Eendracht Sterk Mgr. Menton's prachtig drama „De twee broeder?" BINNENLAND. H. M. DE KONINGIN NAAR DUITSCH- LAND. Men seint ons uit Deu Haag: H. M. de Koningin is voornemens Maandag a.s. Z. K. H. den Prins in Tm mus waar deze voor zijn gezondheid vertoeft, te be zoeken. H. M. reist incognito als gravin van Buren. BUITENLAND. Telegrammen n;t de Berlflnsehe, Parflaeho en Londenache ochtendbUdea van heden. (Speciale dienat van de N. Haarl. Crt.) (Nadruk verboden.) DE REVOLUTIE IN CONSTANTINOPEL. PARIJS, 25 Januari. Hier komen tal van berichten uit Constantinopel binnen, doch men kan op geen der telegrammen zekeren staat maken. Zij zijn door de censuur der nieuwe re geering volkomen verknoeid. Het eene tele gram spreekt van bloedende straatgevechten waarbij minstens 200 dooden zouden zijn ge vallen, het andere van slechts 13 gewonden De nieuwe grootvizier deed de leden vai het oude Kabinet gevangen nemen. Verdei deed Mahmoed Sjefket Pacha uitgebreide maatregelen nemen tot bescherming der be woners en de veiligheid van de stad. De leden van het vorig ministerie zouden op de Porto gevangen zitten. CONSTANTINOPEL, 25 Januari. In een rondschrijven van den Minister van Binnenl. Zaken komt als de voornaamste zin voor dat voor het weder openen der vijandelijkhe den alle voorbereidingen zijn getroffen. Thans kan reeds worden vastgesteld dat de offi cieren aan de Tschataldja-linie die voor het voortzetten van den oorlog waren, degenen zijn die de geheele staatsgreep op het touw hebben gezet. KONSTANTINOPEL, 25 Januari. Het program der partij voor Eenheid cn Voor uitgang behelst eveneens Adrianopel en de eilanden van de Egeïsche Zee te redden. Men gelooft niet direct aan een oorlog, maar wanneer de kwestie omtrent Adrianopel en de Egeïsche eilanden niet langs diploma- Tieken weg geregeld kan worden, dan is het weder beginnen van den oorlog onver mijdelijk. In dit geval zullen de Sultan, de keizerlijke prinsen en "Mahmoed Sjef ket Pasja zich paar het front begeven. Tot dit doel wordt ook eeu nationale garde ge- WEENEN, 25 Januari. Volgens hier ont vangen berichten zou de ex-minister van buitenlandsche zaken Noradoengliian er in geslaagd zijn te ontvluchten. Amalgamated Smelting en ReL i Comm. Car en f oundry Common Erioif Common Kansas City Common Marina Pref. Marine j. ill 2e Pref. Mexican Common Misourl Common Pitub. Coal Common South. R. Common Denver Common Rock Island Common Steel Common Topeka Common Union Common Wabash Pref. .Wabash Eon. Petroleum j Gew. Vorstenlanden Action* Vorstenlanden 2V» pCt N, W. S. 3 pCL CerU N. W. S. Common Perui i Pref. Peru j Bindjey j t j Amsterdam Rubber [NederL Rubber j Go-on*. Petroleum j Orion ,1,1» Gew. Cordische j In:cra. Rum. Retr. 1 United Claar I a Prolongatie 723 7D/4 26 48/, 24i/s 26»/, 221/, 22»/, 631/16 lOoL, 37/8 13i/a 560 1581/, 18 H/a 66» 781/t 631/, 90 221 89 280 88 1761/, 130 N4tfa/8 727/, 7H/, 303/, 267/g 2613/u 22*/, 228/, 639 lc 105»/o 1571, 131/, 660 1581/, 131»/,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2