DERDE BLAD 1913, R. X. Widdenstandsverceniging. BUITENLAND Rond de Liturgie. BINNENLAND. HET HOOGSTE LOT UIT DE LOTERIJ. Goedkoopste adres voor Karpetten, TateBkleeden, enz, is P* J. JMSSEi; hoek Warmoesstraat, Üu Bon üflarchéi „ioyons. Haarlem-Brussel. Handschoenen voor alle gelegenheden. ZATERDAG 25 JÜS&IAR9 ISIS 1 M feuilleton. Hoe meer loten ik koop, hoe grooter de kans op winst wordt. Iemand moet toch den hoofdprijs .winnen, kan ik die iemand dan Riiet zijn! placht hij tegen zijne vrouw te zeg- fcen. „ST. JOZEF". 4fdeeling Haarlem en Omstreken ran „DE HAM ZE". foei gekeurd bjj Bisschoppelijk besluit van den 26en October 1906 en bij Kon. besluit van 9 Mei 1908. ï)e R. K. Middenstandsvereeniging stelt zich ten doei volgens art. 2 harer statuten, de zede lijke en stoffelijke belangen van den handel- drijvendeu- en industriëelen middenstand in het algemeen en van hare leden in het bijzonder te behartigen, overeenkomstig de belangen van den R, K. godsdienst. De voordeelen aan het lidmaatschap verbonden zijn vele. Wij, noemen slechts le. Gratis informatiën en rechtskundige ad viezen hunne zaken betreffende, het geven ter incasseering hunner dubieuze posten. 2e. Gratis gebruik maken van het Bureau plaatsing kantoor- en winkelpersoneel. 3e. Het verzekeren hunner spiegel- en an dere ruiten bij de onderlinge glasveraekering tegen uiterst lage premie. 4e. Deelname aan het fonds uitkeering bg overlijden tegen geringe bijdrage onder koste' loos beheer. 5e. Gratis en franco ontvangst van een weekblad, 16 pagina's druk, inhoudende wat voor een middenstander van belang kan zijn. 6e. Tweemaal per jaar opdracht eener H, Mis voor de geestelijke en tijdelijke belangen der leden. Bij overlijden van een lid één H. Mis voor zijn zieierust in zijne Parochiekerk. 7e. Minstens zee maal per jaar eene leden vergadering en eene feestelijke, wanneer de kas zulks toelaat. 8e. Diocesane Coöperatieve Credietbank, ge legenheid gevende creöieten te vragen, gelden ie beleggen, hetzij deposito of rekening-courant; spaargelden te beleggen tegen 3 pOt. rente, mi nimum inleg 25 centB, tot een bedrag van 50 gulden terugbetaling onmiddellijk, hoogere be dragen één dag opzegging. Voqr inlichtingen of beleggingen gelegen heid iederen werkdag van 9—4 uur bij den administrateur J. H. Visser, Nieuwe Gracht 46 9e. De Debatingclub heeft geregeld gezel- ligo bijeenkomsten, ten doel hebbende het spre ken in 't publiek eigen te doen worden. Nog niet aangesloten R. K. Middenstanders worden aangespoord als lid onzer vereeniging toe te treden. De oontributie bedraagt slechte 1.30 per 8 maanden, zich verbindende voor een geheel jaar. Aanmelding voor het lidmaatschap bij den secret. H. J. Ganzeboom, Groote Houtstraat 26 Namens het Bestuur, ANTON BOSSE, Voorzitter. H. J". GANZEBOOM, Secretaris (Ingezonden.) Wanneer wij rondom ons zien en wij volgen de berichten in die couranten, dian ontwaren we zeer spoedig dat men op alle plaatsen, in steden zoowel als in dorpen, zich gereed maakt voor een strijd, die met volharding en hartstocht ten einde gestreden zal worden. Deze strijd, hoe fel en verbitterd hij ook moge worden, heeft dit groote voordeel, dat de menschen liefde gaan voelen voor hun beginsel, hun laksheid zullen afschudden en zioh bij hun partij aan zullen sluiten als strijders. Daarom is het dan ook ver heugend dat de teekenen, die op een spoedig ontwaken wijzen, in zoo'n grooten getale reeds aanwezig zijn, want de leiders zijn overtuigd van den ernst des tijds en langzamerhand, drup pelsgewijze dringt dit ook door tot het volk. Veel werkt daartoe mede dat de Besturen der Kiesvereenigingen overtuigd zijn of worden van het groote nut dat het kan hebben dat de politieke toestand voor de kiezers verklaard en duidelijk gemaakt wordt. Wij weten allen hoe de voorstelling, die daaromtrent van Links ge geven- wordt, met de waarheid in strijd is en hoe daardoor toch nog maar al te v'eel kiezers op een dwaalspoor gebracht worden. Dit te voorkomen is een plicht diie rust op de Besturen en' gelukkig mogen wij zeggen, zien de meesten de noodzakelijkheid daarvan zeer goed in, want goed-be®ochte en geanimeerde vergaderingen worden op vele plaatsen gehouden. Er moeten er echter meer en veel meer komen daar het eene onomstootbare waarheid is dat, hoe meer actie er ontwikkeld wordt, men des te meer liefde en ijver voor den strijd bij de kiezers zal doen ontvlammen. Een ander teeken en een zeer ernstig teelten, dat bewijst hoe ernstig men den politieken toe stand beschouwt, is wel dat men de kinderen laat bidden voor het behoud van de Christelijke Regeering. Het gebed der kleinen is alvermo gend bij God en daarom willen wij ons de kinde ren assumeeren als welkome, zij het dian ook niet als daad-werkelijke, strijders. Zij kunnen van God verkrijgen dat wij succes zullen hebben met het bestrijden van de vijanden van Zijn Heilig Kruis; zjj kunnen God smeelten en vragen dat door de overwinning der Rechtsche partijen -het christelijk beginsel in de maatschappij gehand haafd blijft. Maar wij moeten daarbij toch eene opmerking ma-ken en wel deze, dat men nu het bidden niet alleen aan de kinderen moet over laten maar dat wij zelf ook mee moeten doen. Wjj zijn ook verplicht te bidden dat moge blijven bestaan wat wij het beste achten voor den goe den gang der maatschappij en de volle ontwik keling van het volksbestaan. Wjj weten en kun nen het ons zeer goed voorstellen wat de gevol gen zullen zijn van eene overwinning der Link- sche partijen. In détails dit hier uiteen te zet ten is niet mogelijk want daarvoor zou te veel plaatsruipate noodig zijn; genoeg zij het even te wijzen naar Frankrijk en Portugal waar de gevolgen van een anti-cler,icaal regime zeer duidelijk zichtbaar en door verschillende perso nen aan den lijve ondervonden zijn. Nu roept men daar „ach en wee" en zien zij zeer goed de gevolgen in van hunne vroegere nalatigheid doch men staat voor het feit en men heeft dit te accepteeren. Wil men dit -in ons land voorko men dan moet men meewerken en moet de grond nu reeds bewerkt worden opdat de oogst goed zij. En daarom is ook het gebed een mach tigen factor om daarmee van God den zegen op ons werk af te smeeken en van Hem te vra gen dat Hij de laksohen en onverschilligen doe ontvlammen van liefde voor de goede zaak. Wanneer wij dit vragen dan kan het niet an ders of het succes kan niet uitblijven. De lakschen en onverschilligen zijn wel de grootste hinderpalen voor het behalen van suc ces. Onwillekeurig wordt er op hen gerekend en telkens en telkens bedriegen zij de partij, waartoe zij behooren. Zy doen daardoor niet alleen afbreuk aan hun eigen partij, maar door deze houding steunen zij ook nog de tegenpartij. En d-it is wel het ergste dat men bedenken, kan, want hoe is het mogelijk dat men iemand, die het op uw ondergang gemunt heeft, de handen reikt? Dit is ons oen raadsel en toch loopen er heel wat van dat soort. Nu is het altijd nog niet noodig dat men daadwerkelijk de tegen partij steunt, men kan ook op andere wijze je gens eigene partij te kort schieten door niet te doen wat vereischt wordt. En dit is ook een kwaal en een kwaad dat met wortel en al dient uitgeroeid te worden, want dat heeft de Katho lieke partij reeds heel wat nadeel berokkend Het is wel een opmerkelijk feit dat juist de Ka. tholieken het slechtst hunne staatkundige en politieke plichten kennen en vervullen. Zoo onnoemelijk velen loopen er in die gelederen die het precies niets kan schelen wat de toe komst van hun geloof en hun land is. Zoovelen worden er nog geteld, die zelfs bij de grootste actie en bij de meeet belangrijke verkiezingen niet de minste geestdrift bij zich voelen ontwa ken voor hun schoon en heilig beginsel. Ook nu, waar wij toch aan den vooravond staan van be langrijke gebeurtenissen, zoo belangrijk zeker dat het wel en wee van ons land er vlan afhangt, voelen dergelijke menschen niets voor hun po litieke plichten. Dit zijn geen staaltjes die zonder eenige schijn van waarheid gesproken worden. Wan neer gij u daarvan wilt overtuigen informeer dan maar eens bij het Bestuur der Propagan- diaclub. Men kan het daar natuurlijk het beste weten want daar komen de gegevens over heel stad binnen. Verwonderd zult ge dan staan dat er nog zooveel menschen loopen die door eigen schuld geen kiezer zijn en daardoor ver hinderd zijn daadwerkelijk voor hun beginsel te strijden. Het is evenwel ook waar dat ver schillende hierover spijt gevoelen maar daar naast staan nog zooveel anderen die het niets kan schelen. Ik weet van nabij dat het Bestuur der Pro pagandaclub alle mogelijke moeite doet om de voorbereiding voor de verkiezingen zoo goed mogelijk te doen zijn. Dit bestuur wil natuur lijk iedereen op de kiezerslijst plaatsen, waar voor het nu de gesohikste tijd is, want dat Be stuur is er vast en zeker van overtuigd dat iede re stem dezen zomer zijn waarde heeft, ja, dat het zelfs van één stem kan afhangen. De par tijen in Haarlem wegen ongeveer tegen elkan der op en daarom is het de meest verklaarbare zaak dat men zioh tracht te versterken. Is het nu niet te betreuren dat, waar de zaken zoo staan, men nog moet hooren van verschillende menschen dat het op hun stem niet op aan zal komen; dat het toch precies gelijk is of men van de kat of den kater gebeten wordt en der gelijke flauwe praatjes meer. Hoe ontwaart men aan dergelijke praat niet hoe weinig plichtsbesef er nog in de menschen zit. Derge lijke menschen zijn echter door kracht van ar gumenten nog wel te overtuigen en te winnen, al moet men geregeld op ben letten. Daarvoor is het Bestuur der Propagandaclub niet bang, maar het vreest dat dit soort menschen, die t-och kiezer kunnen worden, niet bezocht zullen worden, omdat er absoluut geen medewerking van de zijde der propagandisten bestaat. Het Bestuur der Propagandaclub is over den loop van zaken in het geheel niet tevreden. Dagen zijn er opgeofferd om de stad te controleeren en de zaken goed voor elkander te zetten, maar nu de vruchten geplukt moeten worden zijn er geen werkers. Dit- ia ten zeerste te betreuren en ik heb ook reeds hooren mompelen dat het Bestuur, als het zoo door blijft gaan, niet lan ger z'n verantwoordelijke taak wil dragen. Morgen, Zondagmiddag half één, is er nog maals een vergadering in de St. Bavo, waar dan voor het 3de district de gegevens zullen worden verstrekt. Wij hopen ten zeerste dat er nu, door een schitterende opkomst, voldaan zial worden aan het verlangen van het Bestuur, zoo niet, dan vrees ik voor de gevolgen, die mij van nabij onder bedekte termen te kennen zijn gegeven. Het is toch ook werkelijk een schan daal dat er nog niet genoeg katholieke jongelui in Haarlem gevonden worden, die nu een paa-r avonden beschikbaar stellen voor de kiezers- kweek. Maar dat is de oppervlakkigheid van on zen tjjd. Wanneer het voor vermaak en pleizier is, voor uitvoeringen in schouwburg en ma-t- ches op het voetbalveld, dan offert men heele avonden en Zondagmiddagen op, maar om één enkelen avond ernstig werk te verrichten, daar voor heeft men geen tijd. Prulvereenigingen, die zioh alleen ontspanning ten doel stellen en waarvan de leden zioh ook met niets anders bezig houden, daar zij vergeten dat er naast een rechtmatige ontspanning ook plichten te vervullen zijn, bloeien wel en trekken bij uit voeringen volle zalen, maar vereenigingen die zich de overwinning van het Christelijk be ginsel en de handhaving daarvan in het open bare leven ten doel stellen, missen de zoo nood zakelijke medewerking. Dit moet beslist anders worden, want anders zien wij de toekomst Van Haarlem donker tegemoet. Wjj mogen ons nu verheugen over de actie die over het geheele land reeds gevoerd wordt, wjj mogen echter niet vergeten dat in Haarlem de massa nog slaapt en absoluut onverschillig voor den strijd is. Verandert dit niet dan voor spellen wij dat Haarlem dezen zomer weer Links wordt en dan is het alleen en uitsluitend de schuld van diegenen, die nu niet mee willen werken omdat ze daarvoor te laks zijn. Mijn geraamte is het niet! Een tiental jaren geleden verdween te StAtt- gart de landbouwer Spitz. Men dacht dat hij door een weggezonden knecht in 't veld was ver moord en begraven geworden, doch men vond zijn lijk niet. Vrouw Spitz, welke juist in echt scheiding pleitte, hertrouwde later. Enkele da gen geleden vond men op den akker begraven, een menschelijk geraamte en ieder dacht dat het van Spitz was. Dagbladen spraken over de zaak en zoo vernamen het menschen van een dorp, 20 kilometer verder gelegen. Zij herin nerden ?ich dat zekere Spitz 10 jaar geleden in het dorp was gekomen en nu nog in een pan- nenfabriek der streek arbeidde. De man werd voor d-en rechter gebracht. Hij was Spitz in eigen persoon. Hij vertelde zijne woning te heb ben verlaten, om zijne vrouw niet meer te zien dat hij in vermeld dorp werk vond en er sinds tien jaar leefde onder zijn waren raam. „Wat het geraamte aangaat, 't is klaarblijke lijk het mijne niet," besloot Spitz en ging rustig naar huis. Gestraft bijgeloof. Een boer uit Nijvel, die voor zaken te Brussel vertoefde, begaf zich naar een kaartlegster, om deze te raadplegen omtrent een bij hem ge- pleegden diefstal. De kaartlegster gaf voor eerst de woning van den boer te moeten opne men, alvorens eenige uitspraak te kunnen doen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Toen de kaartlegster volkomen op de hoogte was van de woning, zei zij tot haar goedgeloovigen cliënt, dat hij al zijn geld in een aarden pot moest leggen, ver volgens met zout bestrooien, en bovenop een enveloppe leggen en bet geheel hermetisch slui ten. Dan moest - hij den pot in een kast op zijn slaapkamer zetten. Wanneer hij dan den 3en Vrijdag van het jaar den pot zou openen, zou de naam van den dief op de enveloppe geschre ven staan. Toen het boertje echter vóór eenige dagen blijde, dat het de 3e Vrijdag was, den pot opende, was al zijn geld verdwenen. Wel licht vermoed-de hij toen, waarom de kaartleg ster zijn woning moest bezichtigen. Bescherming van kinderen in België. De nieuwe wet op de kinderbescherming in België is zoo streng, dat zij het land tot eer strekt. Nu zij in werking is getreden, wordt zij door de justitie in al hare consequenties toe gepast. Te Verviers baart een zedenmisdrijf, dat onder de nieuwe wet valt, groot opzieneen zestienjarig fabrieksjongetj-e, was het slacht offer van een schandelijke „ontgroening", zooals deze op de werkplaatsen maar al te zeer in zwang zijn. Vijf der daders waren jonge man nen, de zesde was een huisvader, en socialis tisch gemeenteraadscandidiaat voor Stembert. Terwijl vroeger slechts een lichte straf op hun vergrijp stond, zullen thans de zes mannen, die ontslagen en gearresteerd zijn, voor do gezwo renen moeten vcrsch ij needaar de jongen op het oogenbJik, dat het strafbaar feit gepleegd werd, den leeftijd van 16 jaar nog niet bereikt had. Zoo zij worden schuldig bevonden, wacht hun een gevangenisstraf van minstens 5 jaren. Toiletkosten. Het bedrag van het toilet van de Parisieune is thans in een eigenaardigen vorm door het gerecht bepaald. Het was naar aanleiding van de weigering van een welgesteld handelsman om de in een jaar tot 14,000 francs gestegen rekening van den dameskleermaker te betalen. Hij stelde zich op het standpunt dat deze laat ste vóór hij zulk een kolossaal erediet verleende, zich de goedkeuring van den echtgenoot had moeten verzekeren. De rechtbank erkende, dat het verleende erediet zeer overdreven was en dat dit niet hooger mocht gaan dan de woning- huur van het echtpaar bedroeg, nl. 4000 francs. Deze som Wferd den kleermaker dus toegekend. De huur van de woning zal dus voortaan toongevend zijn voor het toilet van de Parij- sohe diame. Of deze thans veeleischender zal worden met betrekking tot haar woning? vraagt de N. Ct. Muzikantendorpen. Twee jaar geleden heeft men in Duit&ehland een beroepstelling gehouden, waarvan nu de uit slag bekend wordt gemaakt. Daarin wordt mee gedeeld, dat er in den Paltz dorpen zijn, w-aar de mannen nagenoeg allen het beroep van mu zikant uitoefenen. Zij doorreizen Holland, Engeland, Skandina- vië, en zelfs Rusland, om het volk te amuseeren en geld in te zamelen, dat zij, zoodra de winter verschijnt, naar hun dorp brengen. 'Sommige muzikanten trokken zelfs naar Amerika. De twee dorpen Wolfstein en Jettenbach tol len niet minder dan 1200 reizende muzikanten, die in groepen van zes tot tien man reizen. De Beiersehe regeering denkt er nu volgens de 's-H. Ot. over in den Palts een muziekschool op te richten, waar de bevolking dier dorpen een i zikale opleiding kan krijgen CXL. KERK CONSECRATIE. (Vervolg). Het altaar na de consecratie zorgvuldig door de Sub-diakens gereinigd zijnde, begeeft dc bisschop zich naar zijn zetel naast het al taar en wascht daar in zittende houding zich' de handen. Dan worden hem de nieuwe al taardoeken, vaatwerken, ornamenten enz. ter wijding- aangeboden. Den mijter afgezet heb bende zegent hij ze in staande houding, zeg gende: „Almachtige en barmhartige God, die van den beginne af het nuttige en noodige voor de menschen geschapen hebt en gewild hebt, dat tempels door inenselicnhanden gemaakt uwen heiligen naam gewijd en uwe woon plaats genoemd worden en die bevolen hebt, dat door uwen dienaar Mozes hoogpriester - lijke en priesterlijke en levieteu-kleeden en andere sieraden van verschillende soort voor den dienst en den luister van uw tabernakel en altaar gemaakt werden, verhoor genadig onze gebeden en gewaardig U al deze ver schillende sieraden, bereid ten gebruikt dezer kerk en van dit altaar tot uwe eer eu glorie, door onze nederige bediening te rei nigen, te zegenon, te hei+ligeu en te wij+den, opdat zij geschikt zijn voor den god- delijken dienst en heilige geheimen waardig tot het tot stand brengen van het Lichaam en Bloed van Jezus Christus^ Uwen Zoon onzen Heer, Die met U leeft enz." Hierna worden de altaarbenoodigdheden met wijwater besprenkeld. De dienaren be dekken nu het altaar eerst met wasdoek, ver volgens met de zooeven gewijde doeken en maken het verder tot het opdragen van liet H. Misoffer gereed. Eenige antiphonen en Ps. 62 gezongen zijn de, bestijgt de bisschop nogmaals het altaar, bewierookt het driemaal in kruisvorm en spreekt dan de slotgebeden uit: „Heer onze God, laat over dit altaar neer dalen Uw H. Geest, om te heiligen de gaven erop van ons en van Uw volk, en om genadig te reinigen de harten van hen, die er van ontvangen. Almachtige, eeuwige God. heilig dit al taar, Uwen naam toegewijd, met den zegen Uwer hemelscbe kracht en toon aan allen, die op U hopen, de gave Uwer hulp, opdat hier de kracht Uwer Sacramenten eu de ver hooring aller wenschen verkregen worde. Door onzen Heer enz." De Kerkconsecratie is geëindigd. De H. Mie wordt nu voor den eersten keer in den nieu wen tempel opgedragen. BIOSCOOP-GEVAAR. Men schrijft ons: Naar wij kunnen mededeelen is liet Oen traal Bureau voor de K. S. A. met de werk zaamheid ter bestrijding van het bioscoopge vaar thans zoover gevorderd, dat aan. alle aanvragen voor 'de gewone bioscopen om goede films kan worden voldaan. Slechts één aanvrage, om wekelijks een groot aantal meters geheel nieuwe films te leveren, is afgewezen moeten worden, omdat daarvoor een grooter kapitaal noodig is, dan waarover het Centraal Bureau do beschikking heeft kunnen krijgen. Wel echter heeft het Centraal Bureau kun nen oprichten een andere afdeeling: licht beelden. Binnen zeer kort-cn tijd zal het de beschikking hebben over 100 series licht beelden. (Elke serie van öO tot 70 platen, ten deele gekleurd), welke door vereenigingen, pensionaten, gestichten e.d.g. in huur kun nen verkregen worden, terwijl bovendien bij elke serie een desbetreffende voot dracht ge voegd wor'dt. Hierop moét vooral de aandacht worden gevestigd. Het beste middel, om de bioscoop rage te verminderen en het bioscoopwezel) in betere banen te leiden, is het propageeren van lichtbeelden-voorstellingen mot degelij ke voordrachten. Zóó leert het publiek sruaak krijgen in iets nuttigers en mooiers dan dolle kluchten en ontzettende draken. Het Centraal Bureau is gaarne bereid aan ieder, die het verlangt, de noodige inlich tingen, wenken enz. te geven, ook voor dou aankoop van goede toestellen, projectielan taarns enz. De series lichtbeelden hebben betrekking op alle gebieden: kunst, natuurwetenschap pen, sociale vraagstukken, geschiedenis, ge-1 loofsverdediging, litteratuur, landbouw, in- 99 Er was in huis dan ook geen laad je of kastje of kistje, dat geen loten bevatte. IV. NELLY'S „RIJSCHOOL". De Baron en zijn zoon haalden den Volgen den morgen Isabella van het spoor af, en alle bezorgdheid over haar onverwachte thuis komst verdween terstond, toen zij haar van geluk stralend gezichtje zagen. Er lag lou ter zonneschijn op, en Feldau was er trotsch Jp sunt eene doeüter de zijne te kunnen noe- jfcen. Sapperloot, wat ben je mooi geworden, Isa! ontsnapte het Walter bij de eerste be groeting. Isa lachte stil vergenoegd voor zich uit en verheugde zich reeds in de verrassing, welke de mededeeling van haar engagement in de familie zoude teweeg hrengen. Onderweg ver telde Feldau zoo terloops, dat zij naar de vijfde étage getrokken waren, zonder echter de reden van die verhuizing te noemen. Isa was te fijngevoelig en te discreet om langer bij dit pijnlijk onderhoud te blijven stilstaan. Haar stiefmoeder en Nelly wachten haar met blij ongeduld op. Welkom, lief kind. Duizendmaal welkom in hufsl riep de barones, Isa teeder omhel zend. Lief goed mannetje! Lieve Nelly! juich te Isa, de eene na de andere kussend. Wat ben ik blij, jelui weer te zien. Lisa, breng haar naar je kamer, opdat zij zich daar van het stof der reis ontdoen en zich een weinig Vérfrisschen kan, com mandeerde het huismoedertje. In dien tus- sehentijd zorg ik voor het ontbijt. Het arme wurm zal wel uitgehongerd en versmacht zijn. Beiden verdwenen dan ook terstond in de slaapkamer. Isa deed alsof zij niet bemerkte, dat juist de beste meubelstukken, die vroe ger deze kamer versierden, thans ontbraken. Het ontbijt werd stilzwijgend genuttigd, want allen gevoelden siefe gedrukt. De ouders hadden maar al te graag gewe ten, waarom Isa naar Parijs kwam, doch zij wilden er haar niet rechtstreeks naar vragen, dat ware onbeleefd en ongastvrij geweest. Isa van haar kant had hun maar al te graag haar geluk verkondigd, doch in de eerste plaats geneerde het haar, om in Walter's hij zijn van hare liefde te spreken, en dan ook viel het haar, fijngevoelig als zij was, moei lijk, om van hare eigene rooskleurige toe komst te spreken, terwijl de toestand van haar familie blijkbaar hopeloos treurig was. Je bent juist van pas gekomen, zusje. Vandaag ie het een gewichtige dag, die blijk baar in annalen der Feldau's rood aangetee- kend zal staan, onderbrak Nelly eene pijn lijke pauze. Wat bedoel je daarmede! vroeg Isa. Wel, papa zal den hoofdprijs trekken, Praat toch geen onzin, Nelly, onderbrak mama. Onzin? Vraag het papa maar eens of het onzin is, hield het meisje vol. Isabella keek nu den een, dan den ander vragend aan. Nelly zinspeelt op de Nizza-loterij, waar van ik eenige loten bezit, verklaarde Feldau. Zoude het niet prachtig zijn, als papa eeOB een hoofdprijs won! riep Walter opge wonden uit. Hoe groot is de hoofdprijs? yorsclite Isa nieuwsgierig uit. 500,000 franks, antwoordde haar yader. Een vermogen, mompelde Isa. Dat schijnt je thans zoo toe, mijn engel. Er was een tijd, waarin je over meer dan het dubbele beschiktet. Waart ge zoo rijk? vroeg Nelly met naïeve verbazing. Moet je niet naar het college gaan, Wal ter? wendde Feldau het nu onaangenaam wordende gesprek af. Ik heb alleen op uw heengaan, gewacht, papa. Vader en zoon plachten namelijk gemeen schappelijk het huis te verlaten. Vandaag moet je alleen gaan, mijn jon gen, ik ga niet naar de zaak. Naar de zaakl Wat klinkt dat wonder lijk, merkte Isa glimlachend op. En toch is het zoo, mijn kind, ik ben vast bezoldigd teekenaar van het huis Méehant. Waar in de gansche wereld is er nog zulk een elegante schoone Wil je wel eens zwijgen, plaag, onder brak Feldau zijne stiefdochter, terwijl hij haar in de wangen kneep. Nauwelijks had Walter de deur achter zich gesloten, of Isa kwam beschaamd met haar geheim voor den dag. Eduard wilde terstond schriftelijk bij u aanzoek doen om mijne hand, vader. Doordien hij echter aan het sterfbed van zijn vriend geroepen werd, was hij daarin verhinderd, en later viel er tusschen zijne zusier en mij dat gene voor, wat ik u reeds zeide. De jonge Engelschman schijnt dus met zijn aanzoek gelukkiger te zijn geweest dan i zijn medeminnaar graaf Wladimiy Pohitonoff plaagde Feldau zijne dochter. Doe mij een genoegen, papa, en noem' deze beide namen niet in eenen adem, ver zocht het diepblozende meisje. j Wanneer je hem bemint, mijne dochter, zal het je aan mijn zegen niet ontbreken. Mijn' vurigste wensch toch is, je gelukkig te weten.1 Dit zeggende omarmde hij Isa, en kuste haar, hartelijk. En toen hij nu ook hoorde, dafcj Dermyson beloofd had, hem eene betrekking te zullen bezorgen, werd zijne vreugde nog aanmerkelijk grooter. t In den loop van denzelfden dag hadden dei beide zusters een vertrouwelijk tête-k-tête in' de rijschool, zooals Nelly haar kamer placht te noemeiy. Zij was de grootste in de geheele woning, en was eigenlijk tot slaapvertrek bestemd ge-, weest voor de ouders. Daar zü €p, ";eij °P ^en noorden lag en er geen gelegenheid tot stoken was, zoo had men er Nelly ingekwartierd. Zip gebruikte haar echter voor turnplaats en rol- schaatsenbaan. De spiegelgladde parketvloer] leende zich daartoe uitstekend, en heiden wa-c ren er matadors in. j Zie zoo, nu zijn wij ongestoord, Nelly.; Doe me nu pleizier en vertel me nu eens hoe' het komt, dat ik jou zoo dicht hij de wolken!/ vind, begon aa ©wrsv-e züsiur het gesprek, i -i Och, Öat is doodeenvoudig. Papa heéjfij .weder eenige ongelukkige speculaties gehad.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 9