DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Boelhuizen, Verkoo- pingen enz. NIEUWS UIT DEN OMTREK. STADSNIEUWS. Kiezerskweek, Kinderhuis vest 29-31-33! Haarlem EERSTE BLAD. fi.V. HET HAARLEMSCHE ASSUBANTIl EN COMMiSSIEKAHTöÖR. AA NDAG 27 JANUARI 1913 8046 Bureaux: van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer I486. Dit nummer twee bladen. bestaat uit Hh Juist opgemerkt. Haarlemsche Alledagjes No. 779. brand. muziekkorps. MERE HJURLEMSCHE COMMIT ABONNEMENTSPRIJS! In Per 8 maanden voor Haarlem rf 1.35 Voor de plaatsen, waar een agent ïs gevestigd (kom der gem.) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0.03 PRIJS DER ADVERTENTCSN» Van 1—15 regels 60 cent (contant 50 cent). Ieders regel meer 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regeL Buiteml 20 ct. Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 ct contant). 1000 GULDEN bil levenslange onge schiktheid tot werken. - i, - Alle betalende abonné's op dit bind. die in hel bezit eener verzekeringspolis zijn, «ijo volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort GULDEN bil GULDEN bil fUjil GULDEN bij £tf& SULDEN bij rerlies van een K"3|l verlies van 81111" VBrlies vaQ fljil Vaa hand of voet I typ U één oog. 9 99 één daim. 99 UI vrijsvinger, 400 GULDEN bil overlijden. 300 15 GULDEN bil verlies van één anderen vinger. De nitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Hollandscüe Algemeens Verzekeringsbank" te Schiedam. I AGENDA. 28 Januari. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Ondersteuningsfonds. Repetitie Zangvereeni- ging. Vergadering Schoenmakers. Groote Kerk 12 uur Orgelbe speling door den heer Louis Robert. (Ziepro gramma onder Stadsnieuws). Kathedrale Kerk 8 nur Cursus in de Katholieke Geloofs- en Zedeleer. (Zie Stadsnieuws). Schouwburg Jansweg 7H uur Opvoering van Czaar en Timmerman. Komi sche opera. B i o s c o o p-t h e a ter Groote Markt Voorstellingen. Apoll o-theater Barteljorisstraat Voorstellingen. Teylers Museum Tentoonstelling van moderne aquarellen'. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 nur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. BEVERWIJK. Bioscoopvoorstelling in Ho tel de Zon, ten bate der St. Elisabeths-vereen. To enwij onlangs (men zie het artikel „Een droeve les" in ons blad van 11 Januari jl.) braken over het samengaan van katholieke tj'po's te Amsterdam met de socialistische dito's, hebben wii fti'Oiv (mwö7.A)l flat (1 A tfA wjjzo van samengaan (ongeacht dell loon- eisch, waarover wij geen oordeel kunnen en willen vellen) dan toch allesbehalve de ma nier is, waarop katholieke werkliedenorga- nisaties mogen handelen. Tot dusver hebben wij over deze zaak in geen enkel ander blad, ook niet in de sociale bladen, iets gelezen, en daarop vestigt nu zéér terecht de Amsterdamsche briefschrij ver van „De Residentiebode" de aandacht: „Voorts wil ik even vastleggen, dat d© bestuurders der Katholieke typografen hier (te Amsterdam) en ten uwont ('s Gra- venhage) stelselmatig verdonkeremanen, dat do eischen van liet Amsterdamsche looncomité, waartoe zij zijn toegetreden, zeer stellig ook bepalingen bevatten, die cconomisch-revolutionnair zijn te achten en waarvoor zü vergeefs bij eenigen Ka tholieken socioloog steun zullen vinden. Wat mij tot heden ten hoogste heeft verbaasd is, dat mannen, aan wier sociale adviezen zij misschien eenige waarde zou den hechten, in liun organen over deze zijde van het federatieve monsterverbond met de sociaal-democraten geen woord hebben te zeggen. Zorgvuldig heb ik de Katholieke sociale pers in de laatste we ken nagespeurd, maar de aangewezen critici zwijgen als graven. Waarom? Hoe blijven de geleerde voorlichters zoo in hun tenten en doen zij, als gaat hun deze extrimite.it niet aan? Zijn er geen sta pels artikels geschreven om te betoogen, dat Katholieken zich oonfessionee^ moe ten organiseeren? Maar als de con fees 10- ueele donna ten slotte toch moedwillig in 'tnest van de socialistische Megera kruipt, waarvoor dient dan al haar christelijke parade met kerkelijke emblematen? Deukt men, dat heel het Roomsche land daar niet op let? Wij Inten het bij deze aanhaling, 'tls juist opgemerkt. Het is inderdaad vreemd om geen ander woord te gebruiken dat de sociale voor lichters der Katholieke vakorganisatie b.v. over den eiech, dat de werkliedenvereenigin- ,gen een ontslag zullen moeten goedkeuren, waardoor de macht van den patroon over eigen zaak volkomen wordt verplaatst en hém ontnomen, geen woord zeggen! Hebben wij het wel, dan wordt toch deze eisch te Amsterdam gesteld, en.... door de Katholieke typo's even scherp als door de 'socl'st Wij zouden toch wel gaarne vernemen, hoe onze Katholieke sociologen daarover denken. En keuren zij zulk soort van samenwerking 'af, waarom het dan niet openlijk gezegd? Nd worden er allerlei gevolgtrekkingen ge haakt en vormen zich heele legendenhet zal moeilijk zijn, die later uit te wissehen en te vernietigen! Uit het rapport te dezer zake van den directeur 'der gasfabriek, waarvan wij dezer dagen inzage namen, blijkt dat de direc teur bij zijn jongste dienstreis naar Ber lijn aldaar het gebruik van persgas goed heeft leeren kennen en er zeer door ingenomen was. Te Berlijn heeft de booglamp plaats ge maakt voor persgas. althans op verschil lende plaatsen, zegt de directeur in zijn rap port. Persgas geeft meer licht voor minder geld 'dan de booglampen, omdat het licht op kleine hoogte wordt aangebracht en er dus minder lichtverliea is, tevens omdat de invert-bra nder3, gebruikt bij verlichting met persgas, een groot uitstralend lichtoppervlak aanbieden, en nagenoeg al het licht naar beneden werpen. Bij electrische booglampen moet het licht omgeven .worden door een opalen glasmantel om licht te hebben in alle richtingen. Daar door ontstaat echter een lichtverlies van 25 331/3 pet. behalve dan nog het verlies van licht door de hoogte. Bij persgas wordt het licht omgeven door witglazen bollen, zoodat do branders vrij uit stralen. Voor lantaarns met persgas is de lichtpunthoogte 5.7 meter. Lampei! van 1400 1600 H.K. worden op 4.50 meter hoogte aan gebracht. Het gasverbruik daarvan is slechts 0.5 liter per H.K., zoodat een lamp van 2000 H.K. slechts 1 kub. meter gas per uur ver bruikt, dus voor een waarde van 4 cent. De straatverlichting te Berlijn noemt de directeur schitterend. Het prachtige, rustige licht is heerlijk te genieten. Ben groot voor deel van persgasverlichting te Berlijn is dat men de lampen over een lengte van 9 K.M. alle tegelijk ontsteekt en de avondblussching kan geschieden door doelmatig aangebrach te toestellen. Deze laatste gedeeltelijke blus- sching geschiedt automatisch, noodigd* voor persgas, 'werkt zónder toezicht en zonder reserve. De directeur wenschte een proef te ne men met persgasverliohting in Haarlem en meende 'dat de meest geschikte straat daar voor was het Nassauplein, de Nassaulaan, en Ged. Oude Gracht tot 'aan het Spaarne. Op dezen breeden weg zal het licht, meent de directeur, het best tot zijn recht komen. Misschien zou daardoor ook het zetten van mooie winkels öp de Ged. Oude Gracht be vorderd worden en zou de overmatige drukte in de Groote Houtstraat en Anegang wat ontlast worden en zich over de Ged. Oude Gracht verdeelen. Voor bovengenoemde straat zouden do aanleglcosten zijn f 11234.50: leggen der buizen f 3000; oompresser met electr, motor f 900 43 lampen k f 70 en 43 Man- nesrraanpalen k f 100; gloeilichten f 24.50. De compressor zou geplaatst kunnen worden in het Pand of het huis aan de Kruisstraat 45. De kosten van deze verlichting bedragen f 5058.45 meer dan de gewone verlichting, maar zijn veel lager dan de kosten voor de booglampverlichting, 56 booglampen kos sten per jaar f 14377.54; 43 persgaslampen, die minstens vier maal meer licht geven dan booglampen, kosten f 5508.45. Deze kos ten zijn berekend naar de maatstof dat een kub. meter gas even veel kost als 1 K.W.U. Wat de verlichting van de Ged. Oude Gracht vanaf het Verwulft tot de Zijlstraat betreft, acht de directeur dat de oude, lee- lijke boomen daar een hindernis zijn om de persverlichting goed tot haar recht te doen komen. De dir. zou daarom die boomen wil len doen vellen en van de Ged. Oude Gracht een mooie, breede, bij avond prachtig verlichte straat., willen maken met breede trottoirs. De oude boomen geven aan dat stadsdeel een armoedig aanzien. Werden de ze geveld dan zouden er meer fraaie hui zen komen, meent de directeur, en zou meer werk gemaakt worden van do puien der hui zen. De commissie van de gasfabriek was ech ter vooralsnog niet te vinden voor het vellen van die boomen en daarom wees zij voor de verlichting met peragas het andere ge deelte van de Ged. Ooude Gracht aan. - PERSGAS EN WELKE DE MOOISTE - STRAAT VAN HAARLEM KON ZIJN. Dezer dagen schreven wij reeds een en ander over per gas, waarmee men de Ge- dempte Oude Gracht wil verlichten. DE A.S. STATENVERKIEZING. Bij de dezen zomer te houden verkiezing voor de Provinciale S'.. n treden twee le den af in het district Haarlem: Mr. A. A. van der Mersch en Mr. J. W. Losec-aat Vermeer. De eerste, Mr. van der Mersch, stelt zich niet meer beschikbaar en zal moeten worden vervangen, de tweede Mr. Loseeaat Ver- moer, die pas zijn rokje heeft omgedraaid en vrij z.-democraat is geworden, heeft het te druk en wil evenmin nog verder in aanmer king komen. Zoo zullen dus twee plaatsen zijn te ver vullen in de Prov. Staten dezen zomer. Een verkiezing die niet minder belangrijk is dan de Kamerverkiezing! Mr. J. H. THIl'iu. Mr. J. H. Thieï, die dit jaar als Raads lid aan de beurt van aftreding is, heeft, zoo bericht Haarl. Dgbl., aan de besturen van de kiesverenigingen, die hem indertijd candi- Guilmant. deerden, doen weten, dat hij een herbenoe ming njet wenscht. Onze gemeenteraad zal dus in September Mr. Thiel niet meer onder zijn leden tel len. Hoewel wij het is bekend het met Mr. Thiol's politieke denkwijze op vele pun ten oneens zijn en met name 'zijn kostbare onderwijs-politiek ons allesbehalve kan beko ren, gelooven wij niet te boud te spreken als wij het heengaan van Mr. Thiel een verlies voor den Raad noemen. Zijn scherpe, hel dere, logische wijze van debatteeren en ar- gumenteeren, de voortreffelijke wijze waarop hij een exposé weet te geven van elke zaak die hij behandelt, hebben Mr. Thiel tot een der beste leden gemaakt, die in ons stede lijke regeeringscollege zitting hebben. Zijn opvolger zal een uiterst zware laak hebben te vervullen, wil hij Mr. Thiel's zeer per soonlijke beteekenis als raadslid eenigermate nabij komen! CZAAR EN TIMMERMAN. Men meldt ons: De belangstelling in de opvoering dezer Opera is zoo groot, dat hedenavond bij de Generale repetitie reeds alle plaatsen in den Schouwburg bezet zijn. Wil men mor gen de opvoering bijwonen, dan zal het noodig zijn, zich tijdig van plaats te voor zien. LIEFDADIGHEIDSVOORSTELLING VOOR DE BLINDEN. De liefdadigheidsvoorstelling- voor den blindenavond is uitgesteld wegens bijzonde re omstandigheden tot 19 Februari a.s. MUZIEKVEREENIGING „NA ARBEID KUNST". Zaterdagavond gaf deze vereeniging een uitvoering in het Brongebouw, onder leiding van den heer J. Blad. Dat er weer flink aan- eejjgkt wordt, bleek uit di» verschillende goed poujri en Lied voor piston en "tróUioOiro- welke dan ook veel bijval uitlokten. Het pro gramma werd afgewisseld door twee aardige tooneelstukjes, opgevoerd door leden vau „Uit Vriendschap Saamgebracht", welke goed gespeeld en zeer veel succes hadden. Ook mej. de Koo eu de heer van Tongeren hadden veel succes met hunne voordrachten. Het was een recht prettige avond, welke besloten werd met een gezellig samenzijn. DIEFSTALLEN. De stalknecht J- O. P., die uit een stal aan den Kleinen Houtweg een damesrijwiel en 3.50 stal, heeft ook nog uit een stal aan de zijhuizen een cape gestolen. Verder wordt nog uit een stal aan de Turfmarkt vermist oen duffelsehe jas. MISHANDELING. Zaterdagavond kwart vóór elf werd W. K., die in staat van dronkenschap verkeerde, door een agent van politie naar het bureau in de Smedestraat gebracht. De man verzette zich en een zijner vrienden gaf den agent van politie een klap op het hoofd. Ook deze werd naar het bureau meegenomen. SCHOORSTEENBRANDJE. In het perceel Korte Heerensteeg 17 ont stond gisteravond een schoorsteenbrandje door aanlading van reet. Er was een balkje aan het smeulen. Door agenten van politie werd het vuurtje gcbluscht. Zondagavond omstreeks half 7, werd door voorbijgangers brand ontdekt, op de zol derkamer van perceel Cronjéstraat 102, waar A. de Leeuw eene uitdragerij heeft. De brand bleek te woeden in een kast met kleeren. Door het doortastend optreden der buren, kon de brand nog bijtijds gebluscht worden met emmers water. De brandweer, die inmiddels ter plaatse kwam, behoefde' geen dienst te doen. Verbrand zijn eenige kleine kleeren, een bed en eenig houtwerk Verzekering dekt de schade. De oorzaak is vermoedelijk te zoeken in het feit dat de dochter te dicht met een 'lampje bij de kleeren is geweest. CONCERTVEREENIGING HAARLEM'S Het programma van het eerste concert der öoncertvcreeniging Haarlem's Muziekkorps, op Woensdag '29 Januari 1913, in de Vereem- ging, ziet er uitstekend uit. Hot orkest zal o.a. uitvoeren de ouverture Promethus van Beethoven, de symphonic no. 104 van Joe. Haydn, de ouverture Tannhauser, van Wag ner. Zooals men weet, is soliste mevr. Pau line de Haan Manifarges, die liederen zal zingen van Brahms, Wolff en Reger. De be geleiding der liederen is toevertrouwd aan den heer Philip Loots. PROGRAMMA voor de Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerlc alhier, op Dinsdag 28 Januari 1912, des namiddags van 1—2 uur, door den heer Louis Robert. 1. Praeludium et Fu ga O. gr. t., J. S. Bach. 2. Concerto, G gr. t., G. F. Handel. Larghetto. Allegro. Adagio. Andante. 3. Choral nó. 1 Cés. Franck. .4. Grand Choeur en forme de Mareho, Alex. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: A. Giorgis, Lange Margarethastraat 3, een boezelaar; J. v. Koot, KI. Houtstraat 23, een rozenkrans; G. v.- d. Berg, Zuid-Polderstraat 14, een gordijnring; M. Willemsen, Clercqstraat 135, een wollen muts; M. Bnoarius, Korte Heerenstraat 21, een handschoen; G. v. d. Steur, Gr. Houtstr. 102rood, een spijskaart; C. Buur, Vooruit gangstraat een rol lampekappapier; G. J. Sondorp, Romolenstraat 17, een R. K. kerk boekje; H. Pürtzgen, Kruisstraat 4, een dou blé armband. (Zij Stadsnieuws verder op in dit Blad.) Directie E. BRANTJES. Damstraat 27. Tel. 89?. Transportverzekering. Van heden, Maandagavond af, houdt het bestuur der Propagandaclub iederen avond van 8 tot 10 uur zitting in St. Bavo, Smede straat, voor het geven van inlichtingen om op de kiezerslijst geplaatst te worden. G. J. BRAAKHUIS, Algemeen Secretaris der R.K. Politieke Propagandaclub. Uitslag der veiling van onroerende goede ren in het Vorkooplokaal De Gouden Leeuw, op Zaterdag 25 Januari. Notarissen J. KOOLHOVEN en A. v. d. POEST CLEMENT. No. 1. Een perceel grond, geschikt voor bouwterrein, grenzende aan de Rustenbur- gerlaan, Bakkerstraat, Voorbelmplein en het 1N0- ^•>- ",en huis met afzonderlijk opgaande verlengde daarvan. i bove—- - J. Walig, 21,000. Notarissen J. KOOLHOVEN, en A. v. d. POEST CLEMENT. No. 24. Een huis met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erf aan de Pieter Kiesstraat, hoek Nic. van der Laanstraat. Get. No 54* zwart en rood. No. 2. Een perceel grond, geschikt voor bouwterrein, gelegen aau de RustenTmrger- laan, Badhuisstraat, Voorhelmplein en het verlengde daarvan. Opgehouden 3205. Notaris U. J. K. VERSFELT. Nos. 3 en 4. Twee huizen met afzonderlijke bovenwoningen en erven aan de Ruychaver- straat, als: NA 'V' v ««zwart eu rood. Uit de hand verkocht. J. P. Prins 4075. Notaris J. WILLEMS. No. 5. Een gebouw, waarin de van ouds be kende roggebroodbakkerij „S. Velthuysen", met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erve aan de Spaarnwouderstraat, get. no. 39 zwart en rood. F. W. Tijman q.q. 9700. Notaris C. A. JOEKES. No. 6. Een heerenhuis met erf en tuin aan de Emmastraat, get. no. 22. Opgehouden 11,955. No. 7. Een heerenhuis met erf en tuin, naast het vorige perceel, get. no. 24. Opgehouden 10,955. No. 8. Een gebouw, ingericht tot electrische banketfabriek, en erf aan de Hagestraat. Get. no. 47. Opgehouden 3915. Notaris J. C. BURKENS. No. 9. Een woonhuis, erf en tuin met serre aan de Sopliiastraat, get. no. 22. P. T. Popma, 4225. No. 10. Een woonhuis, erf en tuin aan de Sophiastraat. Get. no. 20. A. Witkamp, 3525. Notaris P. F. DE BORDES. No. 11. Een heerenhuis, genaamd ..Germi nal" ,erf en tuin, te Selioten, aan den Rijks straatweg. G. H. Hospes, 3425. No. 12. Een heerenhuis, genaamd „Johan na", erf en tuin, te Schoten, aan den Rijks straatweg. Get. D 11. J. G. Opbroek, 3105. Notaris J. A. WILKENS. Nos. 13 en 14. Twee heerenhuizen, erven en groote tuinen aan den Kleinen Houtweg en het Frederikspark, en wel: No. 13. Get. no. 39. No. 14. Get. no. 41. De perceelen nos. 13 en 14 gecombineerd. Schönhuth, 31,261. Nos. 1517. Drie huizen, elk met afzonder lijk opgaande bovenwoning aan de Palm straat, als: No. 15. Get. no. 21 zwart en rood. No. 16. Get. no. 23 zwart en rood. No. 17. Get. no. 25 zwart en rood. De perceelen nos. 15,16 en 17 gecombineerd. J. Walig, 9090. No. 18. Een buis met afzonderlijk opgaan de bovenwoning en erf aan de Delftstraat. Get. no. 33 zwart en rood. J. P. C. Günther, 1660. Nos. 19—22. Vier huizen, erven en tuiuen, te Schoten, aan de Goetzeestraat, als; No. 19. Get. no. 13. M. Schnitger, 1925. No. 20. Got. no. 15. Raeder, 1975. No. 21. Get. no. 17. J. Walig, 1825. No. 22. Get. no. 19. J. Walig, 1835. No. 23. Een perceel bouwland, genaamd Het Horntjo vau Leeudcrt van bteun den Inlaagpolder, onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Opgehouden 2800. emvomng en erf naast het voorgaande, «et. no. 52 zwart en rood. No. 26. Een liuis met afzonderlijk opgaan de bovenwoning en erf naast het voorgaande, «et. No. 50 zwart en rood. De perc. 24 tot en met 26 gecombineerd. H. Raeder, 17,680. Notaris J. RATELBAND. No. 27. Een huis, erf en tuin aan de Oranje straat. Get., no. 110. Notaris ,T. A. WILKENS. iwWïtfl: ölvVlflkelhuis met afzon- No. 29. Een pakhuis met afzonderlijk op gaande bovenwoning en erf aan de Doel- straat. Get. no. 7 zwart en rood. De perceelen nos. 28 en 29 gecombineerd. Opgehouden, 5605. Notaris M. N. BEETS. No. 30. Een liuis en erve aan de oostzijde van de Korte Lakenstraat, met uitgang in een naast het perceel gelegen poort. get. no. 5. Opgehouden 1505. Notaris P. F. DE BORDES. No. 31. Een heerenhuis en erf en tuin aan het Nassauplein, op den hoek van en met uit gang aan de Nieuwe Gracht. Get. no. 7. J. J. C. Sarlet q.q. 15,025. m OVER VEEN. Op hol. De knecht van den heer Kramer te Bloemendaal reed Zaterdagavond op den Zijl- weg voorbij een draaiorgel waarvan 't paard schrok en op liol sloeg. Door liet slaan kwa men de achterpooten over het lemoen, en het het beest kwam hierdoor te vallen. Ook de bestuurder viel door den schrik van den wa gen, doch bezeerde zich gelukkig niet ernstig. Door voorbijgangers- werd liet. paard gegre pen, waardoor erger ongelukken werden voor- komen. BLOEMENDAAL Gevonden en terug te bekomen bij: J. E, van Gulick, Lage Duin en Daalscho weg 3, teBloemendaal, een zwart damestaschjc; No- let, Regulierstraat 21, te Haarlem, een hoe. denspeld; aan het werk van D. vau Kampen, Vijverweg te Bloemendaal, een zakje gereed schap; A. J. van der Pol, Korte Kleverlaan 5 te Bloemendaal, een damesportemonnaie met inhoud; Scholte, Melkinrichi ing Harien. lust, Bloemendaalscheweg, een kinderschor tje; aan den politiepost te Boelmendaal, een' sleutel; aan bet bureau vau politie te Over- veen, en bontje en een nikkelen rozenkrans. HEEMSTEDE. „De twee Broeders". De tooneelvereen. Door Eendracht Sterk had gisteravond veel succofj met liare opvoering van „De twee Broeders" van Mgr. Menten. De rollen werden mooi ver tolkt. Vooral Fulvio en Castelnegro verdie nen een extra pluimpje. Fernando en Riear- do waren zeer goed. De jongensrollen werden ook alleraardigst vertolkt. De zang van kna- pen- en mannenkoor klonk heel mooi. tiet was een echt mooie avond. Dezen avond heeft een tweede opvoering plaats. H AA BLEMMEBM EER. Proces-verbaal is opgemaakt tegen zekere* D., wegens diefstal van planken ten nadeel© van den landbouwer L. CASTRICUM. Petrus Canisius. Het reglement der R. K, Propagandaclub „Petrus Canisius" is dooi Z. D. H. den Bisschop van Haarlem goedge keurd. Tot geestelijk adviseur is benoemd de Weleerw. Hoer J. v. d. Bergh.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1