RONA Cacao Van Houtcn's BUITENLAND. BINNENLAND. Sociale Berichten. Ik wil nog een kop OVERZICHT. R. K. Bloemist-, Lend* Tuinlieden» en Het smaakt toch zóó lekker, en Moeder zegt dat ice nooit heeft geweten dat Cacao zoo goedkoop in het gebruik is, voor ze ons geregeld RONA Cacao heeft gegeven. WORDT HET NU OORLOG? Wij ontvingen gisteravond nit Londen de tncdedeeling: de vertegenwoordigers der Bal- kau-iuogeudLeden Lebben besloten, de vre- des-onderhandelingen alhier definitief af te breken. De eerste vraag, die inen zich stelt bij zulk een bericht, ie natuurlijk deze: beteekent dit oorlogf Het lijkt er veel up, en er is niet heel veel noodig, dunkt ons, om de van weerszijden nu opgezweepte gemoederen weer tot een uit barsting te laten komen. Toch gelooveu wij nog niet, dat een werke lijk algemeen oprukken van Bulgaren of Tur ken liet gevolg zal wezen van dit afbreken der onderhandelingen: de nervus reruin schijnt te ontbreken: bet geld is er niet meer voor! Daarenboven: ook de manier waarop de bomlgeuooten dit ufbreken der onderhande lingen in scène -zetten, doet aan „tooneel" denken: liet is niet zoo maar bruskweg ge gaan, maar eerst hebben de vier mogendhe den ieder één lid aangewezen en een bijzon dere commissie, die een nota moest opstellen. Die „nota", die niets anders te vertellen heeft dan dat de vredesconferentie afgebroken wordt aangezien Turkije weigert de voor waarden der bondgenooten aan te nemen, (dus zóó ingewikkeld is dit stuk niet!) zal vandaag door de volledige gedelegeerden-bij eenkomst worden „besproken".... Men ziet, tijd tot beraad is er al! En dan zal óók wor den vastgesteld, wanneer ze zal worden aan geboden. Uit een en ander blijkt, dat de Balkan-mo- gendheden, ook al dreigen ze, nog niet defi nitief besloten zijn weer oorlog te voeren. En daar Turkije dat óók wel weet, en bij dralen alles winnen en toch niets meer ver liezen kan, zullen we zoo spoedig nog geen beslissing booren. Intuoscbeu is bet te Constantinopel een waar schrikbewind! De Jong-Turken woeden tegen de „reactie" en boe wel de cen- ..ur scherp aan liet werk is, en geen enkel iigram uit Constantinopel ons vertelt, wat nu eigenlijk gebeurt, is er een Reuter-de- cclie uit Constanza, die daar (volgens de Ct.) is ontvangen per draadlooze telegra- i e via liet stoomschip „Romania", en deze doet een boekje open van het schrikbewind oer Jong Turken. De depêche is gisteren ont vangen en Inidt: „Er is sprake van, de voornaamste ge wezen ministers voor het Hooge Gerechts- bof te dagen en ben te vervolgen als de be vorderaars van den Albaneeschen opstand, terwijl zij tevens aansprakelijk zullen worden gesteld voor de nederlagen gedurende den Balkan oorlog. Men vreest, dat het comité krachtige repressaillemaatregelen zal nemen legen zijn politieke tegenstanders en dat het krijgsgerucht terdoodveroordeelingen zal uit spreken. Alle bladen der oppositie zijn ge- eeHorst en bet meereiideel der redacteurs ge- vangen genomen. Men verzekert, dat ver- ebeidene personen gevlucht zijn naar de ge- zantschapsgebouwen of naar de vreemde oor logsschepen. Gezegd wordt, dat Moektar Don derdagavond gearresteerd werd. Men wilde eveneens Ali Kemnl en Ismaël Gumuld Jina arrestee reu in een aan een Rus toebehoorend hotel. Het Russische consulaat protesteerde hier echter tegen, wat tot groote opgewonden heid aanleiding gaf. Twee vluchtelingen wer den hij het verlaten van het hotel gearres- tet rel". Nog eenige korte mededeelingen: Als een bewijs dat de staatsgreep der Jong- Turken volkomen onverwacht kwam, publi ceert het Neues Wiener Tageblatt een tele gram uit Konsfantinopel, waarin wordt ge zegd dat den vorigen avond in het paleis Bagtsje de Sultan zich met zyn broeder Ab- doel Ha m id bad verzoend. Ter waarschuwing! De scheepsinspectie heeft, zoo meldt het Hhld., weer een 40-tal gezagvoerders van Katwijksche visschers- beliepen bekeurd wegens bet of niet behoor lijk aanbonden van het scheepsjournaal. Groote brand te Zaandam. Gisteren heeft er wfeer eens een flinke fabrieksbrand gewoed te Zaandam. Als het daar brandt, brandt liet goed. Ditmaal in de verffabriek „De Lelie" van de firma P. Schoen en Zo nen. Om twee uren zagen voorbijgangers rookwolken opstijgen. Tot 12 uur was men nog in de fabriek aanwezig geweest. Door de hoeveelheid brandbare stoffen, die in de iabriek aanwezig waren als olie, verf, zwa vel, terpentijn, enz. viel er aan behoud niet te denken. Ook dat was de oorzaak dat de brand een prachtig schouwspel in zijn soort werd, dat vele nieuwsgierigen uit den om trek naar Zaandam lokte. De heele fabriek brandde uit, slechts eenige bescheiden uit het kantoor alsook de brandkast kon gered worden. De schade wordt geschat, volgens de Maandag-courant, op f 100.000 tot 150.000 gulden. De oorzaak van den brand is on bekend. (Van onzen eigen verslaggever). 'I wee en veertig afgevaardigden, vertegen woordigende 18 afdeelingen. waren gisteren vereen.gd in liet café „Stoomtram" van J. Winder, te Lint men, om de 9de jaarvergade ring van den Ned. Bond van R. K. Bloemist-, Land- en Tuinlieden, onder patronaat van St! Deus-dedit, te houden. Om tien trur was vooraf Gods beste zegen over de besprekingen afgesmeekt door een H. Hoogmis, opgedragen tot geestelijk en tij delijk welzijn der leden van den Bond, in de parochiekerk van Limmen. De heer J. Dekker, voorzitter der afdee ling Limmen, heette de afgevaardigden wel kom. Hij bracht dank voor het besluit, ver leden jaar genomen, om dit congres in Lim- tnen te honden. Voor de afdeeling Limmen zchtte <!o lieer Dekker dit een groote eer en federi tot vee] engde. Verder wijst snreker op de belangrijkheid van het jaar 1913. Naar dit jaar is door de bloemistarbeiders reik halzend uitgezien, in de hoop nl. dat dit jaar het collectief contract zal brengen. Dit vormt dan ook het cardinale punt op de agenda van heden. Als deze besprekingen, aldus besloot spreker, tot een goed einde leiden, zal dit een vreugde zijn voor de bloemistarbeiders en een schitterend resultaat van het werken eener E. K. organisatie. (Applaus). De voorzitter van den Bond, de heer ,J. J. Steenvoorde, te Beverwijk, dankte de afdee ling Limmen voor de ontvangst. Daarna wenschte de voorzitter den leden een geluk kig nieuwjaar. Een terugblik werpende op het jaar 1912, noemt hij dit jaar een zeer vruchtbaar jaar voor den Bond. Er valt een groote vooruitgang te constateeren. Van 8 af deelingen met 420 leden, steeg het aantal tot 19 afdeelingen met 1088 leden. Een mooi re sultaat van propaganda dus! Twee afdeelin gen, die werden opgericht te Heiloo en te Halfweg, verdwenen weer spoorloos, doch de hoop niet is opgegeven, dat de organisatie op die plaatsen nog wel vasten voet zal krij gen. Het bestuur zit, zooals men ziet, niet stil, zcide de voorzitter. Met rasse schreden gaat de Bond vooruit. De voorz. wijdde onder ap plaus een woord van waardeering aan het afgetreden hoofdbestuurslid, den beer Wijs man van Lisse. Ten slotte gaf de voorz. en kort overzicht van de in deze vergadering te behandelen on derwerpen. Er zijn er zeer belangrijke onder, zooals het collectief arbeidscontract, de aan stelling van een vrijgestelde,. enz. Met een woord van welkom opende de voorzitter daar na de vergadering. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en behoudens enkele opmerkin gen goedgekeurd. De afd. Lisse merkte op, dat op de agen da der vorige jaarvergadering een voorstel van Lisse stond tot oprichting van bureaux van inlichting voor werkzoekenden. Dit voor stel werd toen door de afd. teruggenomen, doch het hoofdbestuur zou het voorstel ter bespreking rondsturen naar de afdeelingen, en het dan wederom op de agenda voor deze vergadering plaatsen. Dit is niet geschied en heeft Lisse teleurgesteld. Het hoofdbestuur gaf toe dat dit vergeten was en vroeg de af gevaardigden voor Lisse aan de afd. de excu ses aan te bieden voor dit verzuim. Het zal zeker op de agenda worden geplaatst voor de volgende jaarvergadering. De secretaris, de heer J. v. d. Berg, bracht daarna het jaarverslag nit. Hieruit bleek dat de Bond dit jaar een groote werkzaamheid aan den dag legde. De meeste bijzonderheden zijn onzen getrouwen lezers reeds bekend. Wij stippen echter nog nit het verslag het vol gende aan. Gememoreerd werd de oprichting van bo vengemelde afdeelingen. Op verzoek van den heer J. J. Haazevoet, secretaris van 't bureau der R. K. Vakorganisatie, werd ook overwo gen om R. K. landarbeiders bij den bond in te lijven. Hoewel niet van ganscher harte, be sloot de bond de propaganda er voor ter hand te nemen. Aldus geschiedde. Verder worden gememoreerd de werkzaamheden van het dit jaar opgerichte federatief bestuur, gekozen uit de afdeelingen Haarlem, Schoten, Heem stede, Bennebroek en Overveen, om te wer ken voor een collectief arbeidscontract. Het Icon kwam door deze werkzaamheid op 11 gedurende 8 maanden en op 9.50 gedurende 4 maanden. In den loop van het jaar werd aangespoord tot ontbinding van de landnrbeidersvereeni- ging in het Gooi, opdat deze zich aansluite bij den Bond. Dit zal wellicht gebeuren bin nen niet al te langen tijd. De secretaris oogstte een dankbaar applaus en een vriendelijk dankwoord van vergade ring en voorzitter voor het keurig verslag. Het financieel verslag van den penning meester wees een batig saldo aan van 90.49. Daarna werd het verslag uitgebracht van den administrateur van het Vakblad. Beide laatste verslagen werden ter verificatie over gegeven aan de afdeelingen Noordwijk, Uit geest en Leidschendam. De comm. adviseerde om de verantwoor ding van penningmeester en administrateur onder dankbetuiging van het uitmuntend be heer aan den heer J. Kuijt, goed te keuren. Voor de verkiezing van 4 bestuursleden werd aanbevolen, behalve leden-bloemist arbeiders, ook leden-tuinlieden te kiezen. De voorzitter beval dit ook aan met het oog op de a.s. reorganisatie van den Bond, wan neer ook landarbeiders zullen toegelaten wor den tot den Bond. De heer Haazevoet, die intusscben ter ver gadering was gekomen onder applaus der vergaderden, beval aan om ook hoofdbe stuursleden te kiezen buiten het diocees. De vereeniging ie op weg interdiocesaan te wor den. Zij telt nu 1500 leden en moet 20,000 le den tellen volgens den heer Haazevoet. Uit propagandistisch oogpunt is het dus wen- sobelyk dat ook hoofdbestuursleden buiten het diocees worden benoemd. Van een enkele zijde werd hiertegen geopponeerd, omdat volgens deze allereerst bet belang van den Bond op den voorgrond moet 6taan. De afdeeling Lisse en eenige andere afdee lingen bevalen aan om in de plaats van het afgetreden bestuurslid W. Wijsman, weder om een lid nit Lisse, als een der grootste afdeelingen, aan te wijzen. Aftredende bestuursleden waren de heeren J. Steenvoorden, voorz., J. Kuijt, penningm., Jos. Koop en H. Slot, commissarissen, terwijl er één vacature was. De heer J. Steenvoorden werd tot voorzit ter herkozen en nam de benoeming met ge noegen aan. De volgende afdeelingen werden aangewezen om een lid aan te wijzen voor liet hoofdbestuur: Haarlem, Hillegom, Lisse en Breda. De afd. Haarlem wees staande de vergadering den heer Kuijt aan als hoofdbe stuurslid; de afd. Lisse wees den heer van Bezu aan. Onder de verkiezing van het bestuur kwam de Z.Eerw. heer Pastoor van Limmen, J. Pe- perkorn, en adviseur der afdeeling Limmen, ter vergadering. Z.Eerw. werd door den voor zitter der afdeeling Limmen en dien van den Bond hartelijk welkom geheeten. De Zeereerw. heer pastoor dankte en wees op den ernst van den dag, die de vereeniging echter begonnen was met Gods zegen af" te smeeken over de beraadslagingen. Aan de kas der vereeniging deed-de Zeereerw. heer pastoor een vrijwillige gave. (Applaus). Even later verscheen ,de geestelijk adviseur van den bond, rectoi- L. v. d. Berg, nit Haar lem, onder donderend applaus der vergade ring en werd verwelkomd door den voorzit ter van den Bond. Na de bestuursverkiezing werd gepauzeerd en konden de afgevaardigden met zonder eenige moeite, nieuwe krachten inzamelen voor de behandeling van de verdere agen da-punten. I Aan het bestuur werd overgelaten om, met het oog op de a.s. reorganisatie van den bond, de plaats aan te wijzen waar de volgende jaarvergadering zal gehouden worden, j De afdeeling Lisse beval aan om in alle geval geen uithoek van het district meer aan te wijzen voor de jaarvergadering en dit wel met het oog op den financieelen toestand der kas. Daarna was punt 7 van de agenda aan de orde. Aanstelling vrijgestelde. Da afdeeling Beverwijk stelde voor dat po gingen zullen aangewend worden om tot het aanstellen van een vrijgestelde te geraken. Het hoofdbestuur praeadviseerde dat, hoe wel hiervoor groote financieele offers moeten gebracht worden, zulks toch bij een ernstig willen der afdeelingen te bereiken is en men hier toch toe over zal moeten gaan, 't zij vroe ger of later, wil men bereiken, dat men wer kelijk een groote krachtige Bond voor den landbouw (in 't algemeen genomen) zal wor den. De afd. Beverwijk zette een krachtig pleidooi op voor de aanstelling van een vrij gestelde. De afdeeling Limmen, beamende bet groote nut van de aanstelling van een vrij gestelde, zou er toch wat mede wilde wachten, om de groote financieele offers, die er aan verbonden zijn. I Ook een hoofdbestuurslid verklaarde zich om deze reden tegen het voorstel. Men zal goed doen te wachten tot er een voldoende weerstandskas is gevormd. De afdeeling Schoten scherpte het voor stel Beverwijk aan in dezen zin dat niet „pogingen" zullen aangewend worden, maar dat maatregelen zullen genomen worden om een vrijgestelde aan te stellen. Wat betreft den financieelen kant van de zaak stelt de afd. Schoten voor de contributie met 2 cent per week te verhoogen. De man zal zijn rente wel opbrengen. De afdeeling Hillegom beeft het voor stel Beverwijk opgevat als een definitief voorstel. De Hilleg. werklieden zijn bereid nog meer offers te brengen voor den bloei der organisatie. j De afd. Lisse is niet zoo enthousiast voor een vrijgestelde als Hillegom. Ieder organi satie-lid moet zelf propagandist wezen; daar voor is nu juist geen vrijgestelde noodig. Ook de Ned. R. K. Volksbond vraagt contributie. Het wordt te veel! Beverwijk verduidelijkt haar voorstel en wel dat zij definitief de aanstelling wenseht van een vrijgestelde. Hillegom vindt het allesbehalve in den haak dat Lisse om finantieëele redenen tegen een vrijgestelde is. Het biedt aan om de ver hooging voor Lisse te betalen. (Vroolijkheid.) De afdeeling Lisse verdedigt zich en verzoekt dat Hillegom dan ook de contribu tie voor andere afdeelingen overneemt. Lisse dreigt, als Hillegom doorgaat met zoo scherp te spreken tegen zusterafdeelin- gen, niet meer ter vergadering te zullen ko men. I Verder deelt Lisse mede dat enkele afdee lingen zich zullen afscheiden van den Bond, als hot tot eontributieverhooging komt. Do geeetel. atl-visenr, vector L. v. d. Be r g, pleitte voor de aanstelling van een vrijge stelde, als dit eenigszins mogelijk is. De eerw. spreker vraagt ook tucht in de organisatie. In Noordwijk is men toegetreden tot den Bond, maar tegelijkertijd kregen de leden vrijheid om niet aangesloten te zijn. Dat komt niet te pas. N o o r dw ij k ontkent dit laatste en zet de zaak uiteen. Verder meent zij dat de afdee ling zich zal moeten afscheiden van den Bond bij verhooging van contributie. Het voorstel om een vrijgestelde aan te i stellen en tevens om de contributie met 2 ct. per week te verhoogen, komt in stemming en wordt aangenomen met 32 tegen 16 stemmen. (Donderend applaus). I Een afgevaardigde zegt dat deze vreugde wel eens in verdriet kan verkeeren, wanneer afdeelingen zich zullen afscheiden. Een stem; Dan krijgen wij er honderd terug! Door de uitvoerige besprekingen over dit punt was het kwart over vier geworden voordat met het volgende punt kon begon nen worden. De vergadering begon te ver- loopen. Verschillende afgevaardigden en hoofdbestuursleden vertrokken. Ook de voorz. en de geestelijke adviseur Rector v. d. Berg vertrokken. De leiding der ver gadering werd overgedragen aan den viee- voorzitter. De afd. Overveen stelde voor de contri butie te verhoogen met 1 cent per lid en per week voor de weerstandskas en het derde deel der contributie voor propaganda enz. te besteden. Het hoofdbestuur ging hiermede aecoord met dien verstande dat, mocht voor het bestuur bereikbaar zijn, dat bet kan over gaan tot aansluiting bij het bureau voor de R.K. Vakorganisatie, waarvan het te vens de reglementen zal opzenden aan de afdeelingen, het hieraan de voorkeur zaL geven. Naar aanleiding van het besluit over het vorige agendapunt trok Overveen haar voor stel in. De heer Loerakker, het hoofdbestuurs lid, wilde met alle geweld het voorstel nu overnemen, alleen om een beslissing uit te lokken over de aansluiting aan het R.K. Vakbureau. Dit laatste werd nog verdedigd 'door den heer Haazevoet. Eenige voorstel len en contra-voorstellen werden gedaan, maar ten slotte moest de heer Loerakker zwichten voor de meerderheid der vergade ring, die intrekking wenschte van zijn voorstel, om het vergevorderde uur. De heer Loerakker zal het volgende jaar met voorstellen komen omtrent dit punt. Landbouwvorlof. De afd. Heemstede stelde voor maatrege len te nemen tot afschaffing van het land- bouwverlof voor leerpiichlige kinderen. Het hoofdbestuur is geneigd het verzoek aan de regeering te richten, hoewel het vroeger al eens geschied is zonder succes. De afgevaardigde voor Heemstede ver dedigde het voorstel, waarna het werd aan genomen in zooverre dat het bestuur vrij heid van handelen wordt gegeven. Hillegom, hoewel principieel tegen kin derarbeid, wenschte dat de omstandighe den in aanmerking worden genomen. Met de opmerking zal rekening gehouden worden. Tonds voor werkloosheid. De afdeeling Bussum stelde voor stappen te doen voor oprichting van een foricls van werkeloosheid. Het hoofdbestuur ging hier mede accoord mits het dan, zij het slechts voor sommige vakgroepen, verplichtend wordt gesteld. Dit punt werd ingetrokken. "Patroons vereeniging. De afd. Delft noodigde den Bond uit om te Delft en waar dit kan, patroonsvereeni- gingen te doen oprichten. Het hoofdbestuur meende dat dit niet op den weg ligt van den Bond, maar dat de afd. Delft zich b.v. kan wenden tot het Plaatselijk Comité der K. S. A., dat daar voor het meer aangewezen lichaam is. De afdeeling Delft legde zich neder bij het prae-advies van het Hoofdbestuur. Het collectief arbeidscontract. Dit was het cardinale punt van de agenda De heer Schipper uit Schoten leidde het punt ip, en begon met te zeggen dat de commissie, of federatief bestuur, samenge steld uit de afdeelingen Haarlem e. o. haar functie heeft neergelegd, omdat het hoofd bestuur meent dat een collectief contract voor de heele bollenstreek niet behoort te worden samengesteld door personen uit een enkele omgeving. Het bestuur wilde aan de bestaande commissie leden toevoegen uit Noord en Zuid, benevens leden van neu trale vereenigingen. De heer Schipper deel de mede dat deze commissio volgens hem te uitgebreid zou worden en legde daarom de vruchten van het commissiewerk bij het hoofdbestuur neder, opdat de samen te stel len commissie daarmede haar voordeel zal kunnen doen. De heer Schipper zette de geschiedenis uiteen van het tot stand komen van het concept-collectief contract. De commissie heeft dit ten slotte samengesteld naar ge gevens uit de geheele streeje verzameld. De verschillende bepalingen van het con cept werden voorgelezen: Met ingang van 1 Maart 1913 tot en met 1 Maart 1917 wordt het loon van een vol slagen bloemistwerkman bepaald: dat het loon op de plaatsen waar het loon het hoog ste staat ten minste met f 1 per jaar wor de verhoogd, op de overige plaatsen, zal jaar lijks een zoodanige loonsverhooging wor den toegepast, dat over drie jaar, het loon over het geheele district ten minste f 14 voor de zomer en f 13 voor de winter maanden zal bedragen. Het minimum loon van jongens van 14 jaar wordt vastgesteld op ten minste f 3 per week, met een jaarlijksclie terhooging van ten minste f 1 per week. Voor overwerk zal 25 ct. per uur worden uitbetaald. Voor en nateelt, fooien of an dere gratificaties zullen niet als loon mo gen beschouwd worden. Aangenomen werk zal verricht mogen worden, indien patroon en werkman dat onderling goedvinden. Het tarief zal worden geregeld naar plaatselijke omstandigheden. De normale werkdag zal worden bere kend te zijn, een half uur voor- en een half uur na zonsopgang, overigens van zes tot zeven uur, wanneer de dagen vol zijn, ver volgens van licht tot donker, het eerste termijn met 2Va uur, het laatste termijn met 2 uur schaftijd, terwjjl de diensttijd des Zaterdagsmiddags ten 4 uur beëindigd wordt. Wanneer het noodig blijkt, kan de patroon meerdere uren per dag laten wer ken, voor deze meerdere uren wordt het loon uitbetaald als hierboven vermeld. Is het werk verder gelegen dan de schuur, dan geschiedt het loopen in tijd van den patroon. De arbeider verbindt zich in dienst van den werkgever alle werkzaamheden te verrichten, welke hem in verband met het bedrijf van den patroon, of diens gemach tigde worden opgedragen. Ingeval van ziekte zal gedurende min stens 13 weken, de helft van het loon wor den uitbetaald, echter wanneer de wet op de ziekteverzekering in werking is getre den, zal deze bepaling buiten werking wor den gesteld. Ook zal wanneer buiten de wil van den werkman het werk niet kan worden voor;gezet, zooa s „.et regen, sneeuw, vorst enz. het rechtmatige loon worden uitbetaald. Wanneer een der beide partijen de dienst betrekking wil doen eindigen, is een opzeg gingstermijn van ten minste veertien da gen vastgesteld. Het contract geldt voor 3 jaar, opzeggings termijn is 3 maanden. Geschillen worden onderworpen aan een permanente commissie van 3 patroons, 3 werklieden niet onpartij dig voorzitter. De voorzitter, de heer Loerakker, be treurde het dat afdeelingen als Lisse, die zoo nauw bij het contract betrokken zijn, de vergadering hadden verlaten. Hij zette voorts het standpunt van het bestuur uiteen in de kwestie door den hee* Schipper aangeroerd inzake de samenstel ling van deze commissie en verdedigt deze zienswijze. Een der leden vond het jammer dat de commissie, die het contract in elkaar zette en zich daarvoor zooveel werk gaf, nu uit geschakeld wordt en uit elkaar gaat. Dit lid stelde voor om 3e commissie te laten bestaan en er gemachtigden uit alle deelea van het district aan te voegen. Hillegom stelde voor om tot commissie te benoemen alle voorzitters der vereeni gingen, uit alle deelen van het district, ook! die van de niet-Katholieke vereenigingen. Deze commissie zou dan binnen tien dagen moeten vergaderen, met het oog pp den tijd, die dringt voor de totstandkoming van eeq contract. De afgevaardigden o fvoorzitters krijgen 'dan een vrij mandaat me'de om hun wenschen en wijzigingen naar plaatselijke omstandigheden kenbaar te maken. De ver* gadering zal gehouden worden te Haarlem. De Bond draagt al de kosten voor wat be treft de 11. K. vereenigingen. Dit voorstel werd bij acclamatie aangeno men, nadat nog besloten was dat de commis sie-leden van thans zitting blijven houden, in plaats van de voorzitters hunner re$p. vereenigingen. In een vloek en een zucht werd nu de rest van de agenda behandeld. Nieuw Reglement Het bestuur is van meening dat het regle ment noodzakelijk gewijzigd moet worden of wel door een ander vervangen wenseht Rus een concept te ontwerpen wat aan de goedkeuring der afdeelingen zal onder worpen worden en waarna elke afdeeling dan een exemplaar zal ontvangen, met de verplichting om bij druk of herdruk van hun reglement, het Bondsreglement daarbij op te nemen. De voorzitter zette de meening van hel bestuur nader uiteen. Het concept-reglement zal worden afgedrukt in het vakblad. Wan neer het reglement bestudeerd is in de af deelingen zal het bestuur afgevaardigden van de vereenigingen oproepen om 3it regle ment te bespreken en daarna een nieuw to ontwerpen. Rechtskundig Adviseur. De afd. Lisse stelde voor een rechtskun dig adviseur, toegevoegd aan het Hoofdbe stuur, om in geschillen te oordeelen, aan gezien de Kamer van Arbeid dikwijls geen beslissende uitspraak doen kan. Op dit voorstel werd besloten, dat, waa neer het bestuur gratis een rechtskundig adviseur aan zich kan verbinden, het dit zal doen, want daar de afdeeling Lisse tegen contributie-verhooging is, kan het niet haar. bedoeling geweest zijn, dezen adviseur te bezoldigen, meende men. (Lisse was niet meer aanwezig.) Rondvraag. De heer Koop wijst op overlading der, agenda voor de vergadering en vraagt onï daarvoor te waken. De Voorzitter zegt overweging toe. Éen afgevaardigde vraagt om, met hot oog op bezuiniging, slechts één of twee af gevaardigden per afdeeling te benoemen en deze het aantal stemmen der afdeelingen te laten uitbrengen. Hieraan kan de aan dacht gewijd worden. De heer Loerakker sloot de vergadering met een woord van dank aan den Z.Eerw. heer Peeperkorn, die de vergadering tot het einde bijwoonde; denAlg. Geestel. Advi seur Rector L. v. d. Berg, reeds vertrok ken en den heer Hazevoet uit Amsterdam voor hun tegenwoordigheid. Met een woord van dank aan de leden en den Christel, groet werd de algemeene vergadering ge sloten. Hierna, het was bij half zeven, werd een propaganda-vergadering gehouden, waartoe ook alle R.K. arbeiders te Limmen toegang hadden. Op deze vergadering trad de heer B. N. Loerakker uit Hillegom als spreker op, die de wenschelijkheid uiteenzette van organisatie, maar bovenal van principieele organisatie en voor R.K. arbeiders van ver eeniging in R.K. vereenigingen en vakver- eenigingeh. De propaganda-vergadering was een be slist succes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2