DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. STADSNIEUWS. Verkoopingen, Boel huizen, enz. BINNENLAND. nderhuisvest 29-31-33, Haarlem EERSTE BLAD. DISSSDAG 28 JANUARI 1918 37ste Jaargang Mo. 8048 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. GULDEN b3 f Cfl QTODEN b8 Iftfl GÜTJ)EN bü verlies van een ffH 91 verlies van 9 il H 3 verlies van Uit nummer bestaat uit twee bladen. Haarlemsche Alledagjes Ho. 780. ABONNEMENTSPRIJS» Per maanden voor Haarlem 71.35 Voor de plaatsen, waar een agent ia gevestigd (kom der gem.) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per poet 180 Afzonderlijke nxunmerB 0.03 PRIJS DEK ADVEUTENTlëN» Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel ineer .10 ct. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regel. Buitenl 20 ct Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 ct contant). 1000 Alle betalende abonné'a op dit blad, die in bei bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort GULDEN bil fSfT flülfE GULDEN b3 1 ril GULDEN bg 9 ffif/È GULDEN bil ÉT fS SULDEN bi} "SSBïr fill li overlijden. J||||| verlies van een 1 Ril verlies van lilll. verlies van werken, ST HJg ^1 haud of voet, V 4# één oog: 98 Ui» één daim. SJ? wijevinger. GULDEN hg verlies van één anderen vinger. De nltkeerfng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Hollandsclie Algemeens Verzekeringsbank" te Schiedam. AGENDA. 29 Januari. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Cursus Metaalbewerkers. „Eerbied in Gods Huis." 8 uur Bioscoop Union. Schouwburg Jansweg 8 uur N.V. „Het Tooneel": Gijsbrecht van Aeinstel. Statenzaal (Prinsenhof) IK uur Gemeenteraadsvergadering. Sociëteit „Vereeniging" 8 uur Concertvereeuiging Haarl. Muziekkorps Con cert. Bioscooptheater Groote Markt Voorstellingen. Apoll o-theater Barteljorisstraat Voorstellingen. Teylers Museum Tentoonstelling van moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagon. OVER DE TRAM IN HET SCHOTER- KW ARTIER. We zijn met de electrische tram nog altijd wachtende op de dingen die komen zullen. Definitief sehünt er nog niets te zijn van do regeling van den stadsdienst, en haast maakt men er niet mee. Nu, we zijn het wachten zoo langzamerhand wel gewend. We willen echter vandaag eens de aandacht vestigen op den aanleg der tram in het noor den der stad, waar men blijkbaar nog aar zelt hoe 't worden zal. De concessie is verleend voor een lijn van af het Kennemerplein komende, den Scho- terweg op. Dat moet dan worden: dubbel spoor. Doch iedereen kan op zijn vingers na rekenen, dat dubbel spoor op den nogal smal- lon Schoterweg, die daarenboven druk bere den en druk begaan wordt op dat punt, een uiterst gevaarlijk iets zal worden. Nu gaan er stemmen op, en wij weten dat erover gedacht wordt, om hierin voorziening te treffen, en slechts óéne oplossing dunkt ons hier in aanmerking to komen: men late het opgaande spoor vanaf hét Frans Hals plein direct den Schoterweg opgaan, maar liet afgaande spoor (dus vanaf den Schoter weg naar de stad toe) leide men bij de ka zerne de Ken nemerstraat in, dan dóór de Frans Halsstraat over het Frans Halsplein naar de brug. Daardoor wordt op het smalle en tevens drukke, dus gevaarlijke gedeelte van den ichoterweg een dubbele lijn vermeden. En zoowol de Kennemerstraat als de Frans Hals straat zijn als aangewezen door bun breedte voor de tramlijn. Wij geven deze oplossing, die zeker door velen daar in de buurt als gewenscht wordt geoordeeld, aan de betrokken autoriteiten in overweging. DE KEURING OP TOEBEREIDE VLEESCHWAREN. In het gebouw „St. Bavo" werd gisteren avond, onder zeer groote belangstelling, de vergadering gehouden, belegd door de ver eeniging van handelaars en winkeliers in fijne vleeschwaren, onderafdeeling van de R.K. Middcnatandsvoreeniging „De Hanze", naar aanleiding van de verordening op de keuring van toebereide vleeschwaren, die op l Januari van dit jaar in werking is ge treden en waarover wij dezer dagen eenige klachten van winkeliers in ons blad bespra ken. De voorzitter der vakafdeeliag, de heer J. W. Dernmers, leidde de vergadering, ter wijl, behalve de bestuursleden, ook aan de bestuurstafel hadden plaats genoen eenige leden van het „Hanze"-bestuur en de voor zitter daarvan, de heer Ant. Bosse. In de zaal merkten wij voorts op de heer en Mr. J. N. J. li Heerkens Thijssen, B. li C. Seignetle, Dr. H. v. d. Berg, W. L. Schram, Dr. K. E. de Jong, en W. A. J. v. d. Kamp, leden van den gemeenteraad, en enkele loden van de Kamer van Koop handel. De heer Dammers opende de vergadering met een welkomstwoord bijzonder aan het adres der aanwezige raadsleden en leden der Kamer van Koophandel. Hij deelde me de dat de heeren Hulswit, de Breuk en Krjueeriia», wethouders, benevens de heeren Visser, Modoo, Jhr. v. Styrum, Krelage, Las- scbutt, en Tjeenk Willink, raadsleden, be-' richt van verhindering hadden gezonden, *dsook de voorzitter der Kamer van K. en F, de, lieer |de Clercq. Verder deelde de lieer 'temmers mede dat de bewuste verordening den stoot had gegeven tot oprichting der vak vereeniging, die nu deze vergadering be legd had. Hierna verkreeg de heer Verbeek uit Rot terdam en algemeen voorzitter der Haar lemsche Hanze, het woord om de veror dening op de bedoelde vleeschkeuring te bespreken. De heer Verbeek begon met te wijzen op den bloei der middenstandsorganisatie in de laatste twintig jaar en hoe zij opkwam, opkamt en moet opkomen voor de verde diging harer belangen. Hiervan levert deze vergadering het bewijs, volgens spr. Daarna komende tot het doel der vergadering noemt hij deze een nieuwjaargeschenk van den Haarlemschen gemeenteraad, waarop de handelaars in fijne vleeschwaren geenszins gesteld zijn. ,Wat beoogde de raad met de vaststelling van deze verordening? vraagt spr. Hij heeft geene bescheiden machtig kunnen worden, die het hem duidelijk maakten, maar de „Nieuwe Haarl. Courant" van 4 Nov. 1912, bevatte een uittreksel van het rapport van den heer v. Oijen, direct, van het openbaar Slachthuis, naar aanleiding van deze voor gestelde verordening. De heer v. Oijen zegt dat een verplichte keuring op tweeërlei manier gunstig werkt, te weten direct door afkeuring van on deugdelijk en bedorven vleesch en indirect door vermeerdering van het gebruik van het door Haarl. slagers toebereide vleesch. De verplichte keuring is dus ingevoerd voor do volksgezondheid, gaat spr. voort. Als men de verordening leest en herleest, dan duizelt het voor de oogen van allerlei bepalingen, maar aaneen fabrikant uit Overijssel of Gelderland wordt, met deze verordening in de hand, vrijheid gelaten om met duizenden kilo's zijn worst, onge keurd, per postpakket in te voeren. Dat is in het belang der openbare gezondheid II Verder levert het volgende een bewijs dat voor de openbare gezondheid is ge zorgd. Een fabrikant fabriceert in de maand Juli of Augustus leverworst. Vrijdagmorgen kookt hij do worst, des middags maakt hij ze, Zaterdag verzendt hij ze en komt ze in Haarlem aan; zij blijft dan des Zondags over staan in het slachthuis, wordt des Maandags gekeurd en Dinsdags verkoopt de handelaar, die misschien hard zit te wach ten op zijn worst, liet product dat Vrijdags is gemaakt. Dit is niet in het belang der openbare gezondheid en zoo springt men om met dingen, die den winkelier in staat moet stellen om in zijn onderhoud en dat van zijn gezin te voorzien, waarvan de winst hem in staat moet stellen zijn belasting te betalen! Daarbij komt het slechte uur om te keuren: van 9-—12 juist het drukste uur voor de handelaars. Ieder vakman zal, volgens spr., direct vertellen dat ondeug- jdelijke worst niet uit Haarlem maar uit den achterhoek van ons land komt en die i is vrij van keuring, omdat de fabrikanten ze als postpakket thuis sturen. De veror dening ontslaat de slagers van een nieuwe keuring op de worst, maar wie waarborgt, vraagt spr., dat zij deugdelijk vleesch voor de worst gebruiken! Dient de verordening dan zóó de volksgezondheid? Verder hekelt spr. de onpractische manier van keuren door de ambtenaren. Waarom moet, vraagt spr., een ham in stukken wor den gesneden, een worst onverkoopbaar ge maakt, om bet vleesch te keuren? Dit is een schadepost voor den winkelier. Vroeger keurde men de ham door met een vleesch- pen er door te steken. Dit is voldoende en men heeft „in het belang der volksgezond heid" niet noodig om behalve keurloon te heffen, ook de artikelen nog te beschadigen. In diezelfde verordening wordt de invoer toegestaan van Argentijnsch vleesch, dat zeker niet zoo goed is, als het bevroren of vervroren is, ais versch vleesch. Waarom, vraagt spr. eischt men keurloon voor toe bereide vleeschwaren, terwijl voor andere artikelen voor dagelijlcsch gebruik als melk, boter, geen keurloon wordt geëischt? Waar om wil men wel keuring van vleesch, maar acht het niet noodig voor visch, wild en ge vogelte? Mocht er zich een vergiftigings- geval voordoen in Haarlem door het gebruik van vleesch, dan beveelt spr. aan den naam van den fabrikant voluit in de krant te zet ten. Dit zal probaat helpen. Het wekt den indruk dat het keurloon alleen geheven wordt om het jaariijksch te kort te dekken van het abattoir, en zij is ingevoerd op verzoek der Haarlemsche Var kensslagers. Het verminderde verbruik van versch vleesch, zegt de heer v* Oijen, drukt ook de inkomsten van het slachthuis. In 1910 wer den 1232 varkens minder geslacht dan in 1907, hetgeen voor een vermindering van in komsten beteekent van f 3267.45, zijnde het voor keurloon verschuldigde bedrag. Uit de ze laatste mededeeling wenseht de heer Ver- beek nog een derde argument af te leiden van den heer v. Oijen, om de toebereide vleeschwaren aan keuring te onderwerpen. De handelaars moeten n.l. het tekort dek ken van de exploitatie van het slachthuis.vangen uit andere gemeenten, waar geen De middenstand gaat al zóó gebukt onder j keurloon wordt geheven. Op deze wijze wordt den belastingdruk, en heeft zóó te strijden, dus de concurrentie aan niet-gemeentenaren 1 tegen de coöperatie, dat zij die belastingvergemakkelijkt en worden de neringdoen- best missen kan. Als men de Haarlemsche i den in de gemeente door deze belasting ge- slagers wil beschermen moet men ook den drukt. Daarenboven vallen deze door parti- invoer van Argentijnsch vleesch niet toe staan en geen gelegenheid geven aan fabrikan ten om hun waren per postpakket in te voe ren; niet 219 handelaren in vleeschwaren treffen om, laat ons zeggen, 200 slagers, te beschermen. Spr. wijst op het gevaar dat het publiek nu naar andere steden zal gaan om inkoopen te doen, want voor zeker moet de prijs van het vleesch opge slagen worden, bij sommigen mat 5 bij andere met 10 pet. Spr. vergelijkt dan de Haarlem sche verordening met die te Arnhem, die heel wat billijker is. Men betaalt hier 15 oent voor elke 10 kilo spek, of gedeelte daar van; dus wanneer men een monster van 1 kilo krijgt om te probeeren, betaalt men ook 15 cent keurloon; voor 10 kilo worst of ge deelte daarvan betaalt men 40 cent; dus wan neer men een monster van worst ontvangt, van 1 kilo of 3 pond betaalt men evenzeer 40 oent; gerookt of gezouten vleesch betaalt men 50 oent. Spr. rekent uit dat dit gemid deld 35 cent. In Arnhem heeft men meer rekening gehouden met de draagkracht; daar culieren ingevoerde vleeschwaren practisch buiten de keuring. Met klem dringen ondergeteekenden dan ook aan op wijziging der verordening, daar bij verwijzende naar de hierbij gevoegde toe lichting. 'tWelk doende, enz. In de memorie van toelichting worden de volgende bepalingen voorgesteld om reeds da delijk aan de bezwaren der adressanten te gemoet te komen: Als lokaal voor de keuring een ander per ceel aan te wijzen b.v. het tegenwoordig ge meente laboratorium op de Ged. Oude Gracht. Het slachthuis is voor de mees ten zoo ge legen, dat men moeielijk een verder afge legen perceel had kunnen uitdenken, verder vraagt men de tijd der keuring uit te brei den tot 5 uur des namiddags, en het keurloon te verminderen en per kilo te berekenen. De heer Demmers bracht dank aan alle, die van hunne belangstelling hadden doen blijken, in het bijzonder de heeren raads- geen 15, doch 10 cent per 10 Ko. spek; en'leden> de ledsQ der Kamer van Koophandel. f - -■ 1 'T-1J1.1- K Knnr» UorlmnL- -\rr\f\t* 5 cent bijj 5 Ko.; daar voor gemengde vleesch waren 20 cent per 10 Ko. en 10 cent per Ko. bij invoer van 5 Ko., hier 40 cent per 10 Ko, moet worden. Als gevolg van den vrijen invoer van toebereid vleesch werd, volgens den heer v. Oijen, 150.000 K.G. Haarlemsch vleesch minder verkocht en lijdt het abbattoir f 3762.45 schade. Da,t betaalt de vleeschhan- delaar nu met f 5250.in het gunstigen ge val, d.w.z. wanneer steeds 10 K.G. vleesch wordt gekeurd. Hoe kan de raad 'zoo iets goed vinden, vraagt de heer ,V. Spr. zou, als het dan moet, keurloon per kilo willen bepalen. De openbare gezondheid zal evengoed ge baat zijn met een verordening, zooals die in Arnhem bestaat, als met de Haarlemsche; de Haarlemsche spekslagers hadden op an dere wijze beschermd moeten worden dan op deze; de winkeliers, zoo betoogt spr. verder, behoeven toch niet een inrichting te betalen, als het abbattoir, tot werlker tot stand koming zij niet medegewerkt hebben en waarom zij niet gevraagd hebben. Verder, meent spr., had de commissie, die de verordening maakte, be- i bracht en de commissie van voorbereiding langhebbenden moeten hooren, on hij vindtdie iu alles tot in de puntjes heeft geregeld, .Verder dankte hij den heer Verbeek voor zijn kranig pleidooi en de heer Bosse voor zijne tegen woordiglieid. Hierna werd de vergadering gesloten en bestond gelegenheid om het adres te tee kenen. Alle aanwezigen gaven aan dit laat ste verzoek gevolg. HET BUREAU VOOR ARBEIDSRECHT VOOR R. K. WERKLIEDEN. De Commissie van voorbereiding voor het Bureau voor Arbeidsrecht (voor R. K. werk lieden) heeft, een vergadering uitgeschreven op a.s. Donderdagavond half negen in Sint Bavo, waarop het reglement zal worden be handeld en goedgekeurd. Wij hopeu dat alle organisaties, wier le den van dat bureau zullen kunnen profitee- ren, op die vergadering zich doen vertegen woordigen. Het blijkt met den dag méér, dat er groote behoefte is aan een dergelijke instelling: liet plaatselijke comité der K. S. A. heeft dan ook deze zaalc herhaaldelijk op den voorgrond ge- DE JEUGD. Van een leegstaand winkelhuis in de Kloos- sterstraat zijn een aantal ruiten stukgegooid. Daar do daders bekend zijn, zullen de gevol gen niet uitblijven. (Ziï Stadsnieuws verder op in dit Blad.) TE VERKOOPEN: Woensdag 29 Januari. HAARLEM Verkooplokaal Nassaulaan 1 10 uur Not. A. J. C. Daamen. Mak. J. J. C. Sarlet Verkooping. ZAND VOORT Hotel Driehuizen 8 uur Not. J. H. Wildervanck de Blécourt Verkooping. en een reglement heeft ontworpen dat o.i. in alle opzichten de zaak op pooten zet, verdient een woord van lof voor haar werken. Moge bet, door een algemeene belangstelling en deelname (de adviezen zullen wel genoeg ge vraagd worden!), ook van de besturen der verschillende vereenigingen, beloond worden! ST. ROSA VEREENIGING. He resultaten van 't werk versterken on ze sympathie voor 't doel dat nagestreefd wordt. Dit hebben we ook mogen onder vinden toen we een bezoek brachten aan de tentoonstelling van werkstukken, ver vaardigd door de leerlingen der St. Rosa- vereeniging, in haar gebouw a-an de Nas saulaan. In 't benedenlokaal waren de goe deren verzameld, en onze vriendelijke ge leidster deelde ons mede, dat dit het werk was van 144 kinderen. Alle die gemaakte j kleedingstukken zullen worden uitgereikt j aan behoeft igen. Een dubbel schoon werk Aau den Raad der gemeente Haarlem: dufJ I De St. Rosavereemgnig geeft aan de kin- Geven met verschulo'Kueu eerbiod te ken- deren herhalingsonderwijs 's winters; een ge nen, ondergeteekenden, allen handelaars of diplomeerd onderwijzeres is hiervoor aan- winkeliers in bereide vleeschwaren, dat zij gesteld. Er wordt ook een knipcursus ge- waardeeren de bedoeling van uw geacht col- geven; kortom dé kinderen krijgen er een lege om in liet belang van de volksgezond- practische, degelijke, hun passende ontwik heid ook bereide vleeschwaren aan keuring fce!ing in mlttige 7,akcn. Daarenboven wordt te onderwerpen, toch meenen ernstig bezwaar door dcQ Ze-erEerw. pater EUerbeck gods dienstonderwijs gegeven. Men ziet welk een schoon werk de St. het hard dat lichamen als de Kamer, van Ivooph., en de organisaties niet gehoord zijn. Dit doet zelfs de regecring bij samenstelling van wetsontwerpen. Spr. eindigde met een opwekking aan de aanwezige raadsleden om mede te werken tot wijziging der bestaande verordening. Do rede werd dikwijls door warm instem mend applaus onderbroken. Van de gelegen heid tot vragen stellen maakten een drietal heeren gebruik, w.o. de heer v. d. Berg, het raadslid, die o.m. deed uitkomen dat bij den Raad alleen gegolden heeft het groote argument der volksgezondheid en geenszins het doel om het tekort van het Openbaar Slachthuis te dekken. Geestig beantwoordde de heer Verbeek de sprekers. Onder applaus werd daarna door de ver gadering besloten liet volgende adres aan den gemeenteraad te richten. te moeten maken tegen de wijze waarop die keuring geschiedt en de onnoodige lasten en j kosten welke hierdoor worden veroorzaaktR^veree^igïn^'ven'ieht, een werk waar- en het doel der verordening er met door|aan 700V6le kinderen en behoeftigen voor- wordt bereikt. Zij nemen de vrijheid de volgende hoofd bezwaren onder uw aandacht te brengen: (yl„ u(; lo. Dat hun fe vorp chting is opgelegd hun glcun verLeeut t decl aaa schoo. waren aan het slachthuis te doen keuren; jnen 30cialen arboi[1 die TOgenrijk is. deel hebben! Maar juist hierom bevelen wij van harte aan, deze vereeniging te steu nen. En wie aan de St. Rosavereeniging GODS WEGEN. Het mag een goed idóe genoemd worden 2o. dat dit moet geschieden des morgens tusschen 8'A en 12 uur; 3o. dat hiervoor keurloon moet worden be taald; van de Rederijkerskamer Albordingk Thijm 4o. dat door deze v lening aan de om een door-de-weeksche uitvoering te ge- Haarlem gevestigde grossiers m vleeschwa- ven> Q Bonderd 30 Januari a.s. zal n.m. in ren het onmogelijk wordt gemaakt hun be- gL B worden opgevoerd het tooneelspel dryf met succes u. te oefenen, daar z« door )>G()(ls Weg.f!U» een spel voor de bergen, dat het van hen gevorderde keurloon onmogelijk reed zesmaa] is opg<.VOerd, telkens voor een kunnen concurreeren met grossiers xn andere voI1(. 7aaJ Het wordt ge.volgd door „Schijn gemeenten gevestigd, wam deze hetfuig met be(]negr> eeil alhrkoddigst blijspel. Voor BTo. dat 'slagers zijn vrijgesteld van keuring 1^7® Ziö men de advert«1" j Ii1,1 Ullb KENNISGEVING. van door hen bereide vleeschwaren, zoodat geen waarborg bestaat, dat bet door ben be reide absoluut deugdelijk is, Het stelt hen 1 Do burgemeester van Haarlem brengt ter ook in staat om van elders ingevoerde kennis van de ingezetenen dezer gemeente, vleeschwaren zonder betaling van keurloon dat bet op den 24en Januari j.l. executoir te verkoopen; verklaard kohier op do grondbelasting dezer 6o. dat vele particulieren, ook in eoüpera- gemeente, dienst. 1913, op heden aan den ont- tie, zooals o.a. de vereeniging „Voor Allen" vanger der directe belastingen is ter hand van de H.IJ.S.M. hunne vleeschwaren ont- gesteld- HET VERBLIJF VAN Z. K. H. PRINS HENDRIK IN DEN TAUNÜS. De speciale berichtgever van de „Msb." seinde gistermiddag aan zijn blad; Hedenmorgen ben ik in Frankfurt a. M. in verband met hot voorgenomen incognito- bezoek van H. M„ onze Koningin, aange komen. Zooals bekend, zal H. M. deze week in deze schoone streek, waar Prins Hendrik reeds korten tijd, in verband met zijn ge zondheidstoestand vertoeft, verblijven. Het trof juist hedenmorgen, dat ik in de nabijheid van de „Hoheinark", de inrichting van Prof. Friedlander, waar Z. K. H. zich bevindt, den Prins in sportcostuum, in ge zelschap van Zijn adjudant, zag wandelen. Ik vernam, dat de Prins zich in een uit stekenden gezondheidstoestand mag verheu gen en geregeld langdurige wandelingen in den omtrek maakt. Hij zag er dan ook toen hij hedenmorgen door de fraaie berg achtige streek wandelde, zeer welvarend uit De Prins is bijzonder opgewekt en goed gehumeurd. De gezonde natuur draagt daar toe bijzonder veel bij. Een aardig staaltje van zijn opgewekt heid kon ik hedenmorgen opmerken. Een jongen uit de streek, die aan den weg in het. gras lag, met een papieren carnavals muts getooid, en natuurlijk den HoogenGast niet kende, werd door Z. K. H. aangespro ken, met de woorden: „Jongen, jij hebt je muts precies verkeerd op." Deze woorden den werden op lachenden toon en in het eigenaardige Duitsche dialect gesproken. De boerenbewoners zijn zeer in hun schik', met. het aangekondigde bezoek van Konin gin Wilhelmina. Bij geruchte vernam ik, dat dit bezoek van korten duur zal zijn en waarschijnlijk gevolgd zal worden door een langer verblijf van H. M. Ik hoorde n.l. in dit verband bij gerucht, dat tegen 15 Fe bruari a.s. opnieuw kamers voor H. M. zijn besproken. Het- was echter niet mogelijk op het oogonblik hiervan eenige bevestigingen te erlangen. H. M. wordt Zaterdagavond om 9 u. 13 min. terugverwacht in den Haag. DE A.S. KAMERVERKIEZINGEN. De heer Herman Snijders te Middelburg heeft voor een hem van vrijzinnige zijdo aangeboden candidatuur in het district Tiet- jerksteradeel bedankt en verzocht in do districten Appingedam en Beverwijk, waar hij op het grostal werd geplaatst, niet voor een definitieve candidatuur in aanmerking te komen. Dokkum. In het district Dokkuin heeft de heer mr. P. J. Troelstra do candidatuur der federatie voor de S. I). A. P. Katwijk. De cliristelijk-hidorische kies- vereeniging te Rijnsburg heeft besloten do candidatuur aan mr. O. J. E. baron v. Was- senaer van Catwijk, het zittende lid, aan te bieden. LIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. zijn benoemd: tot voorz. van het college van regenten over de Rijkswerkinr. te Hoorn M. de Jong, lid van dat college, en tot lid dr. H. L. E. van den Berg, arts, aldaar. Bij K. B. is toegekend de aan de ordo van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in zilver aan W. van den Wijngaard, meester knecht in de spinnerij van de firma J. J, Krantz en Zoon, lakenfabrikant», Leiden. PROVINCIALE STATENVERKIEZINGEN i „De Ned." meldt, dat de liuksche kiesver- eenigingen te Vlisslngen het voorstel der Centr. Antir. Kieswr. hebben aangenomen, om in de vacature-Siegers een candidaat te stellen, die, bij verkiezing, tot Juni zal zit ting hebben en daarna zich niet herkiesbaar stelt. Dit, om voor zoo korte periode nog een verkiezingsstrijd met al den aankleve, te voorkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1