Openbaar overleg. AUt//j 1vvZ- H. BRaCKMAMM Levensverzekeringmaatschappij „PIETAS 'Overschoenen. P. W. TWEEHUIJSEN, Barteljorisstraat 27. Tel. 1770. Winterpantofffels. Sporfc en Wedstrijden, Jlcüiirertentiëii. Breestraat 124 - Beverwijk. KUNSTLEDEMATEN. PLATVOETZOLEN. BANDAGES. Firma v. BENNEKOM, ZIJLVEST 7. HANDSCHOENEN UiT DE PEBS. Letteren en Kunst. KERKNIEUWS. Leger en Vioot. Rechtszaken. AMSTERDAM Spu straat 121-123 - Telet. 1394 Utrechtschestr. 30 Telef. 1409. PFAFF-NAAIMACHINES DROGE- en GEWEEKTE STOKVISCH is Koningstraat 47. Telefoon 590. H. DE WIT. Firma ROOS. Au Bon Marché „Noyons" HAARLEMBRUSSEL. Scheepvaartberichten Per fi a je a 10 cent, doos van d pakjes 27 cent. SURdERS en speciaal Machines vooi* de Industrie. 1 3 g SPECIALITEIT in Rd. STERK, Kok en Bankttbakker. 12, 10, 10, HET BESTE ADRES VOOR gevestigd te Utrecht. Opgericht 1861. Bijkantoren te AMSTERDAM, te BRUSSEL en te AM ENS. DirecteurJ. M. H. THIE3, Adjunct-DirecteurW. BR0NKH0RST. In Aftfeeling A, Volksverzekering, worden de geestelijke belange der Contribuanten behartigd als volgt: 1o. Zij zqn deelachtig aan de wekelijksche H H. Missen, die in den Briel, waar „PIËTAS" werd opgerient, worden opgedragen. 2o. Voor iaderen verzekerde, die da Eerste H Commun e heeft gedaan, w0'den bij overiijdsn twee H H. Missen te zijner intentie geleren, in de Parochie, waar hij is overleden, en heeft daarvan afkondiging plaa s in de kerk, zooals sedert PJ81 steeds geschiedde. 3o. 0a Winst, die in dj Afdoeting A wordt gemaakt, word i om do vijf jaar overeenkomstig de voorwaarden, ook aangewend voor liefdadig heids doeleinden. 0k'0<- het tijdvak 19071911 bedrosg de winst ruim f6500.— N. B. Orthopaedische apparaten uitsluitend op voor schrift van H.H. Medici. SOCIAAL-DEMOCRATISCHE MODEL-WERKGEVERS. Het „Katholiek Sociaal Weekblad" schrijft: Al kan de sociaal-democratie nog zoo hard schelden op „schandelijke" arbeidsvoorwaar den, die het kapitalisme geschapen heeft, toch, als zij zelf als kapitalist, als werkgever op- treedt, is van een poging tot verbetering dier arbeidsvoorwaarden vaak weinig to bespeu ren. Dan komt de egoïstisohe kapitalistische aap ook bij da .sociaal-democratie loelijk uit Öen mouw. Een sprekend voorbeeld hoe, vooral op dit punt, theorie ©n praktijk twee geheel ver schillende dingen zijn, bieden de sociaal-de mocratische Oonsumptie-vereenigingen. En dat het hier, niettegenstaande de aanhouden de klachten der arbeiders, nog njet veel be ter geworden is, toont de jongste statistiek van de vereeniging van mannelijke en vrou welijke magazijnbedienden in Duitschland, ge publiceerd in nummer 5 van het „Rcichsar- beitsblatt". Het onderzoek strekt zioh uit over 513 con- Bumptie-vereenigingen met 2710 mannelijke en vrouwelijke bedienden. Van dezen hadden 967 een wekelijkschen arbeidstijd van minder dan 60 uur, 1105 of 40.77 pet. werken 60 tot 70 uur, 469 71 tot 80 uur, 179 81 tot 90 uur en 20 zelfs 91 tot 96. Bijna de helft van het personeel te verrichten. Hoe staat het nu met de „loonen" in deze sociaal-democratische model-bedrijven? 181 beambten hadc'cn een maandsalaris van min der dan 80 Mark; 95 hadden 81 tot 90 Mark; 217 91 tot 100 ark; 459 101 tot 120 Mark; 250 121 tot 130 Mark; 224 131 tot 140 Mark; 276 141 tot 150 Mark en 879 boven de 150 Mark. Tot karakteriseering van deze oijfera mogen wij opmerken dat do statistiek er bij voegt dat de maandsalarissen zóo gering zijn, dat ze, tot weekloon herleid, onder do gewone handwerklieden nauwelijks fce vindon zijn. Daarbij moet nog in oogenschouw genomen worden dat, om deze loonen te verdienen, beduidende borgtochten moeten worden ge stort en vaak de geheele verantwoordelijk heid voor het omvangrijke magazijn-bedrijf en de bonoodigde hulpkrachten moet worden overgenomen. Uit bovenstaande blijkt weer eens duidelijk het verregaande farizeïsme der sociaal-de mocratie, als het schimpt over de „uitbuiting en uitzuiging" der kapitalisten en zelf ver zuimt allereerst de hand in eigen boezem te steken. Als het gaat om uitbuiting, geven de soci aal-democraten, zelf aan het hoofd eener min of meer kapitalistische onderneming gekomen, vaak de sprekendste voorbeelden. werklieden heeft de Minister van Oorlog na-jte wordon genoemd. Zeer waarschijnlijk zal der bepaald: j Bij de korpsen van het wapen der infanterie en het wapen der vesting-artillerie, alsmede bij het korps pontonniers kunnen, ter voor- j koming dat miliciens niet tot do administratie- j troepen behoorendo, voor het verrichten van werkzaamheden van huishoudelijken aard, aan de oefeningen zouden moeten worden onttrok ken, tijdelijk burgerwerklieden zoogenaam- de losse arbeiders in dienst worden ge- isteld tot het verrichten van die werkzaam heden en zulks gedurende den tijd welken dit zal blijken noodig te zijn. De arbeidsduur en het loon worden door de commandeerende officieren vastgesteld; het loon in overeenstemming mot den ter plaatse voor losse arbeiders geldenden loonstandaard. „Hbld." I OV-» \A\SLL gVSUVTOLUU., YV CUCLl ÖV-/U1J UJ -iStol ditmaal met een Nederlandsehen DE VOORSTELLING GERED. Bij een opvoering van „Die Meistersinger" te Straatsburg werd de zanger die Reckmes- ser speelde, plotseling gedurende do voor stelling, in het tweede bedrijf, ongesteld. Men kon niet verder. Hans Pfitzner, de di rigent, aarzelde echter, niet; gaf de leiding van het orkest aan den tweeden kapelmees ter over; liet snel zijn baard wegsoheeren, maakte zich een Beckmesser-kop, en voerde de partij ten einde met opmerkelijk speel- talent. Pfitzner redde de voorstelling cn is stormachtig toegejuicht, vertelt het „Hbld." BENOEMINGEN. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Kapelaan te Zevenaar den Weleerw. heer Dr. Th. J. P. Verhoeven. LOSSE BURGEROORVEEËRS. Omtrent in dienst nemen van losse burger- EEN ZESDAAGSCHE TE AMSTERDAM. I Naar de „Tel." verneemt, hebben do uit- schrijvers van den Zesdaagschen te Brussel j het voornemen, van 1421 Februari oven eens een Zesdaagsche te Amsterdam, in het Paleis voor Volksvlijt, te organiseeren. De baan wordt 58 meter lang en 5 meter breed terwijl pl.m, 3000 toeschouwers tegelijkertijd toegelaten zullen worden. In totaal zullen 12 paren aan dezen wedstrijd deelnemen w.o.1 in de eerste plaats onze land- en stadgenoot John Stol, 'n specialiteit op dit gebied, dient renner 'n paar formeeren. Verder werden bereids de gebroeders v. d. Stuyft (Belgen), de gebr. Esser (Duitschers), Leviennois (Pranschman) enz. geëngageerd; terwijl de organisators nog in gesprek zijn met eenige Pransche, Duit- scho en Amerikaansche renners van naam. Wij hopen van harte voegt het „Hbld." hieraan toe, dat deze wedstrijd niet zal door gaan. Een dommer en meer verlagende sport dan zulk een zesdaagsche trapperij op een rijwiel is moeilijk denkbaar. Er is niets, dat ons zoo herinnert aan de Romeinsche kei- zerspelen, waar men slaven hun loven of gezondheid ten genoegen van anderen liet geven, als deze vertooningen van wielrijders, die stom voortcirkelen en nu en dan van ver moeidheid neervallen. Onze lezers hebben be schrijvingen van die nare vertoon ingen b.v. kunnen lezen in de brieven van onzen Ber- lijnschen correspondent. Er zullen er in Amsterdam ook wel ge vonden worden, die naar die rijwielkoelies kijken willen en het zal wel niet in strijd zijn met de goede zeden op de openbare orde. DOODGEVALLEN. Op liet vliegterrein Braonderheide bij Aix- la Chapellen is de Duitsche vlieger Palz dood gevallen. Faillissementen. Failliet verklaard: 21 Jan. T. J. van der Eem, boekhouder, Arnhem. 22 Jan. P. Constant, Hoek van Holland. N. V. Bouwmij. „Lentart," in liq., Schiet dam. G. Pas, bakker en winkelier, Vrooms, hoop. 23 Jan. P. Haasnoot Nzn., reeder, Katwijk a/Z. I. de Jong, banket- en broodbakker, Nij megen. J. Kamerling en diens eehtg. M. Tlv, Stoethoff, openb. koopvr., Kanaalstraat. 82, Amsterdam. 24 Jan. C. Valentijn, zonder beroep, Rot terdam, Benthuizerstraat 36. J. Hendriks, landbouwer, Ledeacker. Geëindigd door het verbindend worden dot uitdeelingslijst de faillissementen: J. Olie- mans, vroeger kruidendroger te Noordwijk, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats; J. W. H. Lemekert, 's-Gravenhage; H. A. G, Suer, koopman en schilder, Zaandam; W". Gebe, schilder en koopman, Zandvoort; B. G, H. J. van Ommeren, reiziger in verfwaren, Schoten; H. J. van Tongeren, kruidenier. Haarlem; I. J. de Winter, koopman, Rotter dam; Th. Roorda, timmerman Teteringen. VAN ELDERS EILERS. De Alkmaarsche mechtbank vernietigde gisteren het appèl van Eilers en veroordeel de hem wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde tot twee geldboeten van f 300, subs voor iedere boete 60 dagen hech tenis, overeenkomstig den eisch. NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Adonis vertrok 27 Jan. van Lissabon n. Amsterdam. Castor vertrok 27 Jan. van Algiers naai Amsterdam. Euterpe arriveerde 27 Jan. te Stettin van Amsterdam. Iris arriv. 27 Jan. te Hamburg van Am sterdam. Vesta vertrok 27 Jan. van Malta naar Alexandrië. (Zeepost). Met U, lezer, willen we openlijk over leggen over eene aangelegenheid, die U wel belang inboezemt. Elk onder deel uwer voeding immers is van groot belang voor U. Wij willen er U daarom op wijzen, dat, als gij een doos pudding van 3 pakjes koopt, gij beslist moet verlangen, dat men IT A. J P.'s Excellenta-Pudding goeft, omdat deze pudding de eenige is, samengesteld, looals gfi zelf pudding maakt. Excellents Pudding is namelijk ge maakt van Duryea Maïzena en suiker, terwijl de fijne smaak door de zuiver ste ingrediënten zijn bijgebracht. Ver gelijkende scheikundige onderzoekin gen toonen duidelijk in cijfers aan, dat Exoellenta-Pudding staat boven elke andere soort. Dit onderzoek is evenwel ▼oor niemand noodig, als men weet, dat Exccllenta-Puddiug is eene mai- zenapudding, zooals gij ze zelf maakt; maar zoo lekker en goedkoop als gij t stellig niet kunt. Laat U nu niet de pudding geven, die de winkelier wenscht uit te reiken, maar vordert, dat hij U geeft A. J .P.'s Excellenta Pudding, de pudding, zooals g(j ze zelf maakt. Vanille, Amandel, Citroen, Chocolade, Framboos en Aardbei. N.B. Kan men Excellenta-Pudding bij zijn winkelier niet krijgen, dan zen den wij op aanvraag gratis een pakje voor proef toe, mits men den naam van den winkelier meldt, waar ze niet te krijgen was. lleeren Doktoren wordt op aan vraag de scheikundige analyse gezon den, die hun aantoont, dat A. J. P.'s Excellenta-Pudding behalve eene lek kernij, ook een ideaal voedsel is. pr fiteert nu weer van dat gelegen- hticskoopje Lange en korte moderne Damesmantels, zoolang de voorraad strekt 1 GULDEN. Komt zien Fciiotervreg No. 70. leef tijd. Jaarpretnie voor 1 lt.OO.— uitkeeiing Leef tijd. Koopprijs pe- f 100. Jaarrente bij na 20 jaar J na 25 jaar Percentage oveilijden of bij vroeger overlijden (mannen) kis J t- H J SS üi *>4 ai o. Zandgebak 3 en 5 ct. Fijne Amandelkransjes 12 Boter Drar belkoeken Goudsche Sprits Extra fijn Theebanket Bitterkoekjes Cocnagebak Vanieije en Chocolade- scauim Aanbevelend, 6, 12, 11, 1 Verzekerd Kapitaal circa f 33.000.(00 Reserven circa 8.000.000 20 15.12 40,14 30.79 50 1377 7.26 25 17.05 40.54 31.30 55 1225 8.16 30 19.54 41.18 32 11 60 1065 9.39 35 22.79 42.26 33 44 65 903 11.07 40 20.98 43 85 35.41 70 745 13 42 45 32.46 46.31 38.50 75 596 16. j 8 kunstwerk, en ziedaar eeu tot dusver on zichtbaar vak sprong open. Een kreet van ontsteltenis en teleurstelling ontsnapte aan do kelen van alle aanwezigen. Het vak was leeg. Gundaccar staarde er met eene uitdruk king op, alsof hij niet begrijpen kon, wat hij zag. Hij onderzocht alle vakken van het kastje nog eenmaal, daarop zonk hij steunend op de sofa, verborg het gelaat in zijne han den op het oogenblik van deze groote ziele- srnart vergat hij de physieke pijn en weende stil en bitter. Zijn vrouw kwam stil naar hem toe, streelde hem het haar en smeekte hem om kalm te blijven. O Lisa, dat is een vreeselijke slag, jam merde hij, dat is meer dan ik verdragen kan. Lisa verborg het noodlottige ivoren kistje in haar waschtafeltje, opdat de aanblik daar van den echtgenoot niet steeds opnieuw zou opwinden. Deze werd door de vreeselijke pijn, welke zijn rechterhand hem veroorzaakte, nit zijn sombere overpeinzingen gedrukt. Hij moest zichzelven geweld aandoen, om naar een dokter te gaan, die kern de ontwrichte hand weder zette en hem een verhand aan legde. Feldau begaf zich onmiddellijk na zijn terugkeer naar bed, om gemakkelijker iis- omslagen te kunnen maken. De geheele fa milie bracht een treurigen dag door. De vraag werd opnieuw besproken, waar of toch het verloren lot gebleven mocht zijn. Heeft iemand het geheime vak ontdekt en het lot tot zich genomen! En zoo ja, waarom .wisselde hii het jdan niet in2 Eene,omstan digheid, waarover in de dagbladen veel ge sproken werd. Ook den volgenden dag verscheen Feldau niet aan de ontbijttafel. Tengevolge van de hevige pijn in het handgewricht en de op winding had hij den ganschen nacht geen oog gesloten en gevoelde hij zich zeer zwak. j Isabella bracht hem de thee met het gewone morgenblad in bed en liet toen op zijn ver- zoek de naar de huiskamer voerende deur 1 half openstaan. Plotseling werden de aan de ontbijttafel verzamelden door een luiden kreet van Feldau verschrikt. Allen snelden naar de slaapkamer. De patiënt lag met gesloten oogen, bleek als de dood, in zijn kussen. De courant was op den grond gevallen. Dat is vreeselijk! Dat is vreeselijk! steun de hij. Wat is vreeselijk t vroeg Lisa. Zij is dood vermoordluidde het heesche antwoord. Wieï vroegen de drie dames als uit één mond. Madame Silberkoff! Zoo jong, zoo schoon en zoo verschrikkelijk te moeten ster ven. Heer in den hemel, riep Lisa, en haar zachte, blauwe oogen vulden zich met tranen. Je hebt haar toch gistermiddag nog gezien eu gesproken is 'tniet? En gistermiddag werd zij vermoord! Dat is werkelijk vreeselijk! erkende Isa bella huiverend. IW heb «llenn de eerste regels van bet bericht gelezen, zij hebben niij zoo geschokt, dat ik niet verder kon lezen. Toe, doe mij een plezier en laat een van jelui tot het einde lezen. Feldau zeide wel: „Een van jelui, doch hij blikte daarbij op Nelly, wie steeds alle on aangename en smartelijke opdrachten ten deel vielen. Zij raapte dan ook het blad op en las met een licht bewogen stem: „Mevrouw Silberkoff, de buitengewoon schoone, jonge bewoonster van het huis Bou levard Lannes no. 37, werd gistermiddag op een raadselachtige wijze vermoord. Volgens de verklaringen der beide dienstboden moet zij van plan zijn geweest met haren vierjari-1 gen zoon de namiddagvoorstellling in het hippodrome hij te wonen. Na het dejeuner klaagde zij echter over eene ondragelijke hoofdpijn eii verklaarde zij niet te kunnen uitgaan. Terwille van den kleine en om de betaalde plaatsen niet open te laten staan, zond zij er den knaap mot de heide meiden heen. De keukenmeid had aan geboden om thuis te blijven, doch daarvan wilde madame Silberkoff niets hooren, daar zij aan de nog zeer jonge bonne, die eerst sedert korten tijd in haar dienst was, den kleine niet wilde toevertrouwen. Madame had de heen,gaanden tot aan de deur begeleiden deze zorgvuldig achter haar gesloten. Toen de meisjes echter 's avonds na de voorstelling thuis kwamen, vonden zij totj hare verbazing deze wijd openstaan, evenzoo de voorkamer* eu de salondeur. Zij traden j laatstgenoemde bezorgd binnen en vonden hare meesteres op den grond liggen, naast en op haar allerlei voorwerpen van de omver geworpen étagère. Aanvankelijk dachten de meisjes, dat har-e meesteres in onmacht gevallen was en dat zij zich in haar val aan de étagère vastklem- pend, deze medegetrokken had. Toen zij ech ter beproefden om madame op te heffen, be merkten zij tot hare ontsteltenis, dat zij reeds koud en stijf was; de keukeumeid spoedde zich terstond naar de politie, terwijl de bonne on het kind, die bezig waren om alleen met de doode te blijven, hare terugkomst in den tuin afwachtten. Het duurde niet lang, of de commissaris verscheen met zijn secretaris, om proces-ver baal op te maken. Zijn onderzoek leidde aanvankelijk tot niets, dat een moord met of zonder diefstal had kunnen vermoeden. Geen droppeltje bloed was er vergoten. Aan het kostbare collier, dat de overledene steeds droeg, ontbrak niets. Op de salontafel lag een sierlijke geldtaseh met ongeveer 2000 franks aan goud en bank papier. Alle laden en kasteu waren onbescha digd. Doch plotseling bemerkte de keuken meid, dat het salon doorzocht, dat een kost baar kastje, 't welke madame Silberkoff eerst voor eenige dagen mede naar huis gebracht ■had, van de étagère ontbrak Hier stokte Nelly haar keel als toege snoerd. Hemel! riep Feldau, terwijl hij de sid derende groep vertwijfeld aanstaarde. Men zal mij van de misdaad beschuldigen. O, Li sa. dat kan niet waar zijn. Het is slechts een droom. Zeg, dat het maar een droom is, an, ders word ik krankzinnig! i Maar, Gundaccar, wees toch kalm. Hoe kun je ook slechts denken, dat men je van de misdaad zou beschuldigen 1 Kwel jezel ven eu ons niet met dergelijke gedachtenl trachtto Lisa die zich bijna niet meer staan de vermocht te houden, hem gerust tb stel, len. Lees verder, Nelly, ik ben op het ergste voorbereid. Wellicht dat de politie mij reeds op het spoor is, zeide liij wanhopig iu liet rond kijkende. Met alle geweld zich zelve beheorscheudo, las het meisje verder: „Uit eene tweede nauwkeurige lijkschon» wing bleek, dat de schoone vrouw geworgd was geworden. Op haar blanken hals bevon< den zich verschillende bloedige vlekken. D» dienstmeisjes verklaarden, dat zij zeer terug-» getrokken geleefd en sleehls een enkelen hoi zoeker ontving een deftigen, bleeken, en eenigszius bejaarden heer, met zwart baat en zwarten baard. Hij kwam zeer zelden, soms weken lang niet en bleef nooit lang. Wanneer madame met liem sprak, zeide zij steeds „mon oncle". Ook sprak zij met hem nooit anders dan Russisch. Meer kon de commissaris van politie, niel te weten komen. Morgen zat de rechter var, instructie de beide getuigen verliooren, en wij zullen, naar wij hopen, in staat zijn, om onze lezers nadere bijzonderheden aangaan de dezen geheimzinnigen moord mede te dee len. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 8