Overschoenen. P. W.THEEHUIJSEBI, Barteljorissiraat 27. Tel. 1770. Winter pantoffels. BINNENLAND. Kerknieuws. NIEUWS Uil DEN UlïKEK. Onze Landhouw-Vrapenbus. Sport en Wedstrijden. Rechtszaken* UiTLOT.NGEN. tij hun brood kunnen verdienen, en zoo is \eder gelukkig en tevreden. Een ooievaars-geschiedenis. Verleden jaar zomer viel te Wartentourg aan de Elbe ten jonge ooievaar uit het nest, dat zich boven het huis van den landbou wer F. J, bevond. Het dier, dat nauwelijks vier weken oud was, kwam gauw den schrik van den val te boven, door de goede ver zorging van de familie, wier dak door de oude ooievaar bewoond werd en die hem een ring met inscriptie om den poot deden. Weer in het nest teruggekeerd, leerde hij vliegen, en in de tweede helft van Augustus aan vaardde hij mede de groote reis naar het Zuiden. Den loden November werd- hij het eerst opgemerkt in het verre Zuid-Afrika door den eigenaar van de farm Daryle. Hij was toen zoo tam, dat hij zich liet pakken, zoo dat de inscriptie van den ring genoteerd kon worden. De ooievaar maakte zich nuttig door het verdelgen van sprinkhanen; men wilde hem daarom beschermen en maakte aan de vogelwacht Rossitten melding van de aan komst van het dier, vanwaar men een on derzoek instelde. Uit dit ooievanrsverhaal blijkt weer, hoe ver deze dieren wel wegvliegen. Botsing bij het station Haren. Trein no. 551, die Maandagavond om 11.40 uur, te Groningen verwacht werd, was om half één nog niet binnen. Bij informatie bleek, dat bij het station Haren, de personentrein op dood spoor was gereden, en aldaar op twee goederenwa gens geloopen. Vlak voor het station, bij den overweg was het ongeluk gebeurd. Blijkbaar was verkeerde wisselstand oorzaak geworden van een vrij ernstige botsing. De perso nentrein, bestaande uit verscheiden wag gons, waarvan de achterste met vee ge- faden, was bij het binnenstoomen van hét station op twee ter lading daar aanwezige waggons gestooten, met het gevolg, dat dc voorste wielen van de locomotief ontspoor den en een der stationneerendc waggons gedeeltelijk werd vernield. De kap vloog er af, en werd met zooveel geweld tegen een muur van het plaatskaartenbureau ge- slnigerd, dat in den muur een groote scheur ontstond. Een zich daarbij bevindende uri noir werd geheel op zij geduwd en erns'tig beschadigd. Iu het bureau van den chef waren sporen van vernieling merkbaar, stukken kalk lagen hier en daar verspreid. De seininrichting was mede defect geraakt. Ook was er een telegraafpaal omver ge worpen. Zoo was het totaal onmogelijk met Groningen telegrammen te wisselen. Gelukkig bevonden zich in den trein, be halve het personeel slechts 7 passagiers, waarvan 5 bestemd voor Haren. De schok was vrij hevig geweest. In vereeniging niet den stationschef nam Tie hoofdconducteur P. van Dijk, zoo spoedig mogelijk maatre gelen om de passagiers en de poststukken naar Groningen te vervoeren. Aangezien er geen trein uit de richting Groningen te verwachten was, werd besloten den ballast trein, die om dien tijd van Zuidlaren naar kroningen rijgt, voor het vervoer van rei zigers en post te gebruiken. Te ruim hall' één kwam men hiermede te Groningen aan. Het hoofdspoor is vrij gebleven, zoodat het verkeer geen vertraging behoeft te onder den. Later is nog een trein met werkvolk uit Groningen vertrokken, om de schade voor- loopig te herstellen en den versperden over weg zoo spoedig mogelijk vrij te maken. De wagens met vee zijn voorloopig te Ha ren gebleven. Dure kattenvellen. Na de mollen komen blijkbaar de katten aan de beurt voor uit roeiing; hun vellen worden, evenals die der mollen, met goede prijzen betaald. Te Vliet, een dorp op de grens van Zuid-Holland en Utrecht, worden kleine katjes opgekocht voor 1.10 per stuk. Een oplichter? Verschillende personen in plaatsjes in den Achterhoek ontvingen de zer dagen bericht van iemand zich noemen de Dr. .Paul Marten, Constictstreet 9, Lon den, meldende dat in Amerika een familie lid was gestorven, die hun een aanzienlijke erfenis had vermaakt. Tegen toezending van 12 zouden nadere inlichtingen worden ver strekt. Een komisch effect. De gemengde zang- vereeniging „Gouda" te Gouda gaf een con cert, met medewerking o.a. van een tenor zanger. Ongelukkigerwijze had men de klok in de zaal laten hangen, en plichtmatig liet deze, toen de tijd daar was, haar tien slagen hooren. Nauwelijks was de laatste slag uitge- trild, of de tenorzanger-solist viel in: „Wat hoor ik? Is 't harmonisch harpgeluidf* Me nige toehoorder had moeite zijn lachen te bedwingen. Nieuwe aardappels. Aan „De Leerdam mer" wordt uit Buren gemeld: Nog kort geleden maakten we melding, «lat in Januari dezes jaars nog aardappelen werden gerooid oogst 1912 en nu toonde men ons Zaterdag 25 Januari een heel mandje nieuwe aardappelen, oogst 1913. Deee zijn geteeld door H. de Jongh, Oranjestraat, al hier. Dit zullen wel de eerste zijn in dit jaar. Ze waren ter grootte van een pootaardappel. Journalistieke kunst. In een plaats er gens in Drente gebeurde het volgende: Een der slagers begon voor het eerst met den verkoop van Argentijnsch vleesch. De andere slagers waren over deze nieuwe con currentie niet goed te spreken. Ze staken de koppen hij elkaar en zouden trachten met een ingezonden stuk in het plaatselijk blad de ingezetenen .voor het minderwaardige in gevoerde vleesc-h te waarschuwen. Een sla ger kan evenwel beter met het mes dan met de pen omgaan. Daarom werd besloten den „journalist" ter plaatse in den arm te ne men. Uitvoerig werd deze met de kwestie op de hoogte gebracht en spoedig waren de hee- ren slagers in het bezit van een op pooten staand artikel, een plechtige verdediging van den Hollandschen veestapel en een harts- tochtelijken aanval op het ondeugdelijke Ar- gentijnsehe spul en op het slachtend indivi du, dat de menschen dezen rommel in de maag wou stoppen. Toen de redacteur het stukje ter plaatsing ontving, stelde hij den aangevallen impor teur van het Argentijnsch vleesch er mee in kennis, om dezen gelegenheid te geven in hetzelfde nummer zijn verweer te plaatsen. Deze wilde hier natuurlijk gaarne ge bruik van maken, had argumenten te over, maardezelfde moeilijkheid met het han- teeren der pen deed zich voor. Geen nood evenwel, hij zouden „journalist" ter hulp roepen. Uitvoerig werd deze ingelicht en spoedig was de aangevallen slager in het bezit van een plechtige verdediging van het uitstekende Argentijnsch vleesch en een hartstochtelijken aanval op zijn tegenstan ders. En zoo verschenen beide artikelen in hetzelfde nummer van de krant, tot groote tevredenheid van beide partijen. En van den „journalist", die bij het verorberen van de uitstekende stukken inlandsch en Argen tijnsch vleesch, die als inspiratie-materiaal hadden moeten dienen, meer dan ooit door drongen was van de belangrijkheid der jour nalistieke kunst. Het Volk. dampen geven, zoodra de broei begonnen is. Na eenige dagen wordt de aarde aange bracht. Wanneer opnieuw dampen ontstaan en deze grootendeels ontsnapt zijn, kan men gaan zaaien. Men zorge voor het dekken met matten. 1 V r. Wanneer worden vroege aardappelen te spruiten gezet? j Antw. In Januari woorden de poters van gewone middelmatige grootte, uit de kuil 1 gehaald en in ondiepe bakken te spruiten gezet op verwarmde plaatsen, als koestal len, zolders boven vertrekken, waar gere- geld gestookt wordt, of in schuren, die er geheel voor ingericht zijn. V r. Wanneer begint men met uit te poo ten? Antw. Dit doet men omstreeks begin Maart, doch men zorgt dan voor tijdelijke beschutting door het aanbrengen van riet matten tusschen latten. j V r. Hoe moet de bemesting zijn? Antw. Vroege aardappelen vragen een zware bemesting. In N.-Holland op de klei gebruikt men wel turfstrooisel-paardenmest, in sommige plaatsen in Z.-Holland wel beer. Een flinke chili-bemesting is zeer aan te raden. I Vragen op liet gebied van Landbouw, tnin- bouw. kamerplanten, bemesting, bloembollen cultuur c.a. moeten worden opgezonden aan den Redacteur dezer rubriek, den heer J. Tromp, tninbouw-medewerker der Nieuwe Haarl. Courant te Heemskerk. Eens per week worden de gestelde vragen in deze ru briek beantwoord. V r. Hoe is de inrichting van eenvoudige verplaatsbare koude bakken in de groente teelt? Antw. Wanneer dc plaats in den tuin uilgekozeu is, waar de bakken zullen ko- umen, en de. grond is goed bewerkt en bemest, dan legt men een rij planken neer van pl.m. 30 c.M. breedte, welke de bo venkant van den bak zullen vormen. Bij elke plank komen 2, 3 of meer paaltjes. Voor den onderkant kan men planken ne men, doch ook zeer goad balkjes. Ze heb ben hier een breedte van pl.m. 10 c.M. Zijn de paaltjes in één lijn in den grond gesla gen en de planken aan den bovenkant er tegen geplaatst, dan zorgt men voor steun ook eenige paaltjes aan den binnenkant te plaatsen. De ramen kunnen later op de plank rusten, doch om minder tocht te heb ben is 't beter aan den binnenkant een lat te slaan, waarop .de ramen komen. Met behulp van oude lijsten kan men op den juisten afstand den onderkant in orde ma ken. Dó verdere behandeling is eenvoudig. V r. Op welke wijze verkrijgt men een warmen bak? Antw. Dit kan geschieden door het aan brengen van broeimateriaal, als versche paardenmest, varkensmest, blad en run. In do mest moet veel stroo zijn, waarin de ier opgevangen is. Op de plaats, waar de bak zal komen, graaft men een strook gronds uit, langer en breeder dan de bak. Op den bodem komt wat blad, riet of ruigte. Daar na brengt men de mest aan, afgewisseld met blad. Nadat alles goed vastgetrapt is, moet men minstens een laag hebben van een vierde Meter, welke laag niet beneden den beganen grond mag komen. Zijn de bakken aangebracht en de ramen er op, dan moet men gelegenheid tot het ontsnappen der V r. Welke variëteiten zijn het meest ge schikt? Antw. Dit hangt af van bodem en kli maat. Veel gebruikt worden de schoolmees ters' (Ellingtonig), vroege Hoorntjes, Deen- sche muizen, Juiimuizen, Mylord e. a. Sommige soorten als graafjes en glad blaadjes munten wel uit door kwaliteit, doch ze lijden aan ziekte en brengen niet veel voort. V r. Wat is schuimaarde voor bemesting? Antw. Schuimaarde is de kalk, die in de beetwortelsuikerfabrieken gediend heeft tot zuivering van het suikersap. Naast een groot gehalte aan kalk bevat het pl.m. 0.4 pet. stikstof en 1,2 pet. phosphorzuur. Vr. Waar wordt schuimaarde aangewend: Antw. Wegens de vervoerkosten het meest in de nabijheid der suikerfabrieken. Het best is, in den herfst uit te strooien, waardoor de ppekkige massa gelegenheid heeft uit te drogen en door te vriezen. Behalve bij ontginningen werkt schuimaar de slecht op zandgrond. Bij de bietenteelt werkt het gunstig. Vr. Op welke wijze kan ik tegen een schutting klimop of wilde wingerd kwee ken? Antw. 't Gaat heel goed, die planten te stekken. Zorg, dat u stekken neemt van ongeveer 35 c.M. lang en steek ze onge veer 1 2c.M. in den grond. Wacht er mee, tot de strenge vorst voorbij is. V r. Kan u me zeggen, hoe bloemenmest samengesteld is? Antw. De samenstelling is zeer ver schillend. Een voorbeeld volgt hier: 23 Kg. Dubbelsuperph. met ongeveer 40 pet. ph., 24 K.G. ehoorkaü met ongeveer 50 pet. kali, 35 K.G. chilisalpeter met ongeveer 151/2 pet. stikstof en 16 K.G. zwavelz. anim. met ongeveer 2O1/2 pet. stikstof geven een mengsel van 100 K.G. met 8.75 pet. phosph., 12 pet. kali en 9 pet. stikstof. Vr. Hoe heeft de verdunning plaats? Antw. 1/2 K.G. van bovengenoemd meng sel wordt opgelost in 2 Liter water. Van deze sterke oplossing wordt 1 d.L., li/2 d.L. of 2 d.L. gedaan in een emmer, met 10 L. water. De sterkste planten krijgen de sterk ste oplossing. V r. Bij welke planten wordt het toege diend en wanneer? Antw. De zwakste oplossing, dus 1 d.L. op 10 Liter water wordt toegediend aan minder sterke planten, als Azalea, Rhodo dendron, Camellia's, Erica, Begonia's e. a., de gemiddelde oplossing, dus li/2 d.L. op 10 L. water aan Pelargoniums, Fuchsia's, Asparagus, Hortensia, Rozen e.a., de sterk ste oplossing 2 d.L. op 10 L. water aan laurieren enz. Deze bemesting geschiedt eens per week, bij vochtige potkluit, telkens zooveel als bij gewoon begieten. Men zorge niet op de bladeren te morsen. Geschiedt dit laat ste toch, dan met schoon water naspuiten. Tusschen de bemesting giet men de plan ten gewoon als altijd. V r. Wat noemt men eenjarige planten en wanneer moet men zaaien? Antw. Eenjarige planten zijn gewassen, welke in hetzelfde jaar, dat ze gezaaid zijn, bloeien, zaad geven en sterven. Het zaaien geschiedt in 't voorjaar en al naar het sterke planten zijn of niet, en de grond warm en licht of koud §n nat is, gebeurt het^ eerder of later. De gewone tijd is April, Mei. Er zijn planten, die een penwortel maken met weinig bij wortels, zoodat ze niet tegen verpoten kunnen, z. a. Eschschólzia, Linum, Reseda, Papaver. Sommige als ver- geet-mij-niet, Collinsia violacea, Viola trico lor, enz. zaait men reeds in Juli, Augus tus, op een liefst beschaduwde plaats, om ze in Mei in bloei te hebben. V r. Welke eenjarige bloemen worden in bakken gezaaid en hoe is de behandeling? Antw. In Maart, April zaait men in bak ken en liefst in die, welke lauw warm zijn. Nadat het zaad vrij dicht uitgestrooid is, wordt het met fijne aarde bedekt en met een plankje wat aangedrukt. Daarna wordt voorzichtig besproeid en komen de ramen er op. .Zoolang de naden niet gekiemd zijn, worden de ramen met matten gedekt. Men zorge dicht bij 't glas te zaaien en op tijd te verspenen. Na elk verspenen, worden de bakken eenige dagen gesloten. Een voorname zaak is hot luchten en het lang zaam gewennen aan de buitenlucht. De hardste soorten, als leeuwenbek, goudsbloem ridderspoor, violieren, Crepis, Nemophila, Clarhia, Godesia, Cynoglossum, Collinsia kun nen reeds midden April uitgeplant worden. V r. Hoe is de kweekwijze van mais? Antw. Mais wordt hier geteeld, om in den herfst als groenvoer te dienen. Daar toe neemt men de paardentandmais, die niet voor half Mei gezaaid mag worden. Het zaaien geschiedt in rijen, op de rij met een afstand van 20 c.M., terwijl de rijen 50 c.M. van elkaar komen. Men heeft 1 a IV2 K.G. zaad per Are noodig. Wil men rijpe zaadkolven verkrijgen, zoo moet men ze warm zaaien en in stekpotjes voort- kweeken, om ze dan uit te planten. Vr. Welke grond verkiest de Azalea mol lis?, Antw. De Azalea mollis met zijn fraaie bloemen zal in den tuin alleen dan welig groeien als de plant veengrond tot zijn be schikking heeft. Waar men geen veengrond heeft, neme men turfstrooisel en vermenge dit met ouden koemest en bladgrond. In den zomer flink gieten, ook met dunne vloeimest. Heemskerk. J. TROMP. hout en 1 naar de R. K. Vacantie-kolonie te Egmond aan Zee. De huisbezoekster legde 1578 bezoeken af. De inkomsten beliepen f 1859,19, de uitgaven f 1641,65. Batig saldo f 217.54. BEDEVAART NAAR ROME. Het Nederlandach Comité tot regeling ran bedevaarten onderneemt een reis naar Rome, welke van 7 tot 23 April zal duren. Op 7 April 's namiddags heel t het vertrek uit Esschen plaats; 's avonds 8 April komt men te Milaan aan, waar don volgenden dag het graf van den H. Carolus Borroincus wordt bezocht. Van hier uit brengt mori een bezoek aan Genua. Op 10 April koint men te ltorne aan, waar men tot 16 April blijft. Daar wor den bazilieken en andere heiligdommen, o.a. de Catacomben bezocht. Z. H. de Paus en ook kardinaal van Rossom verleeneu audiën tie aan .de pelgrims. De terugreis wordt ge maakt over Florenca, Venetië, Padu.% Milaan en Lucern. 's Middags 23 April komt men te Esschen aan. Directeur van het Comité is Ch. Kieckens, Tilburg, Bredasche Weg 297. De inschrijving als deelnemer der reis moet voor 6 Maart ge schieden. HILLEGOM. HILLEGOMSCHE VEREENIGING TOT BE STRIJDING DER TUBERCULOSE. Uit het jaarverslag van den lsten secretaris vermelden we: Het afgeloopen jaar kenmerk te zicli door steeds toenemende belangstel ling. Do Gemeenteraad schonk f 300 subsidie. De ondervonden steun van vereenigingen, kerk besturen en particulieren was zóó groot, dat het ondoenlijk is, alles te vermelden. Bij zondere vermelding' verdient den Bloemendag. Zeer vele bloempjes werden door het Dames comité verkocht, terwijl de verloting 'door den heer A. Maas ook een aanzienlijk be drag aan de kas bracht. B et concert ten bate dev vereeniging bracht f 126,53 op. De Protestantsche Wijkverpleging verraste de vereeniging met eene bijdrage van f 75 voor de aanschaffing van ligtenten. Al heeft de arbeid onder de minvermogen den niet altijd succes, er is vooruitgang te constateeren. Een groot gebrek is belemme ring voor de vereeniging is het gebrek aan goede arbeiderswoningen. Slechts gelden heeft het bestuur succes gehad, wan neer het een patiënt naar een betere woning wilde doen verhuizen. Aan het voornemen, om een lighal in te richten, kon geen gevolg worden gegeven, aangezien in de gansche gemeente geen ge schikt terrein kon worden verkregen. Aa.n Mej. A. Verkoren werd op kaar ver zoek op de meest eervolle wijze ontslag ver leend, met dankzegging voor de vele en ge wichtige diensten, aan de vereeniging bewe zen. Hare opvolgsters werden de Eerw. Zus tor Leonard» van de R. K. Wijkverpleging en Zuster B. de Man der Profes tan tsche Zie kenverpleging. Wekelijks houden deze beiden eene bespreking met den lsten secretaris. Zij bereiden zich ook voor, om het examen der Nederlandsclie Centrale Vereeniging voor het Diploma voor deskundig onderzoek met succes te kunnen afleggen. Sinds 1 April is de ontsmettingsdienst door de Vereeniging in eigen beheer genomen. 't Aantal Donateurs bedraagt 11, 't aantal leden 420. De gezamenlijke contributie be droeg f 382,50. Gedurende het afgeloopen jaar ontvingen 59 gezinnen huisbezoek. De St. Elisabeth-vereeniging steunde de vereeniging zeer krachtig. Twee scrofuleuze kinderen werden uitgezonden: 1 naar het gesticht „De Voorzienigheid" te Noordwijker- OOK 'N RECORD. Captain T. B. Bax, kampioen, knotszwaaier van Nieuw-Zeeland, maakte te Wairoa, 'n nieuw wereldrecord, door 128 uur 18 min. 30 sec. met een knots te zwaaien, vertelt de „Tel." Kahanomoku. De New-York Herald verneemt uit Hono- loeloe, naar de N. R. Ct. meldt, dat de Olym pische zwem-kampioen Kahanomoku, toen hij aan het oefenen was voor den wedstrijd voor het Australische kampioenschap, aan gevallen is door een monslerachtige paling, die hem naar beneden trok. Na een worsteling van twee minuten kwam de zwemmer uitgeput weer aan de opper vlakte van het water, maar had den wijsvin ger van zijn rechterhand in den strijd gela ten. Andere zwemmers hebben hem toen ge red. Waarschijnlijk zal Kahanomokn nu niet aan den wedstrijd ora het kampioenschap deelnemen. VAN ELDERS FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 27 Jan. C. Rutten, te 's Gravenhage, Theresiastraat 101. G. Vos, los werkman, en zijne huis vrouw J. Razenberg, veriofhoudster, N. Ha ven 160, Rotterdam. 28 Jan. K. E. Onstenk, rijwielhandelaar, Eefde. H. Nadermann, landbouwer, America, gem. Horst. Vernietigd het faillissement D. Ruyneman, Amsterdam. 3 pCt. GELDLEENING AMSTERDAM, groot f 21.000.000 van 1874. Trekking van 15 Januari: 4 seriën, vertegenwoordigende 40 obligatiën. Serie 10256 no. 8, f 10.000, ser. 4517 no. no. 3 f 1000, ser. 20178 no. 2 f 500, ser. 10256 no. 6, ser. 4517 no. 9, ser. 4517 no. 2, ser. 20178 no. 6, ser. 20530 no. 1 elk f 200; eer. no. 5, ser. 20178 no. 6, ser. 10256 no. 10, ser. 10256 no. 4, ser. 20530 no. 8, ser. 20178 no. 10 elk f 150. De ove rige 23 nummers met f 100 ieder. 31/2 pCt GELDLEENING AMSTERDAM, groot f 18.000.000 van 1861. Trekking van 15 Januari. 144 obligatiën: 8776 17289 12679 16163 16932 9260 15429 907 10074 5149 14403 2174 7498 16392 6950 16064 15620 8810 10933 8672 16629 2388 274 9544 7074 13566 7976 728 152 2282 14956 6962 621 4276 8968 16521 17846 12060 1782 15015 14374 2048 2998 767 475 2463 13479 9005 13057 17750 15140 15183 10953 15612 924 13586 16828 747 4113 13661 4361 6329 5700 6197 3370 7847 2751 1854 2667 17327 5681 2324 16507 9928 1954 14676 9805 3084 17674 11485 6746 14280 5809 15022 8772 6181 6913 1890 16180 3451 4500 2869 8665 15553 10253 5659 3305 12936 13743 4115 11253 9946 5129 9121 1165 2693 10554 5422 1553 13744 5849 14784 17334 5873 10588 155 15611 16910 11786 73 10348 4489 12514 17673 2817 14739 954 14353 9600 893 9240 68 11522 5066 9842 14017 13189 66665 6575 2418 11609 3340 16880 12828 iijke verklaringen van Koskoyitseh alle ver denking van baron Feldau afleidden. Toen Pohitonoff na dat, Feldau geheel ont lastende getuigenverhoor, in den „Olympus" verscheen, werd hij door alle leden van het gezin vrij wat vriendelijker dan tot dusver ontvangen. Isa, die in de laatste dagen ontzettend veel geleden en een zwaren strijd met zieh zelve gestreden had, dankte hem in hartelijke, war me woorden voor bet houden van zijn be lofte. Zij, van haar kant, beloofde eene goe de, trouwe gade voor hem te zullen zijn. In den beginne moest hij maar wat geduld met haar hebben. Pohitonoff, door deze open hartigheid geroerd, sloot het jonge meisje dat uit kinderlijke liefde afstand deed van haar eigen geluk, in zijne armen. Maak haar gelukkig, verzocht Feldau met eene door tranen half verstikte stem. Ik weet, wat ik u beiden te danken heb. Dit artikel hier is heden in de „Egalité" ver schenen en wanneer ik toch al niet gewe ten had, uit welk gevaar mij Isa's offervaar digheid gered had, dan zou het mij dit voor oogen mpeten hebben voeren. Toe Nelly, lees jij het eens voor. Ik kan niet. En Nelly las. „Een gerechtelijke dwaling. Dezer dagen werd een onschuldig veroordeelde na eeu twaalfjarige gevangenschap uit de ge vangenis ontslagen. Men bedenke het wel. Twaalf jaren te boeten voor een misdaad, die men nooit begaan heeft. Is er iets zwaar dere te drager en moeilijker weer goed te maken dan zulk een gerechtelijke dwaling? En toch behoort zii, helaas, niet tot de zeld zaamheden. De rechters willen nu eenmaal een sehnldige hebben, en'zij schijnen er bit ter weinig om te geven, of bet mensehen- kind, dat zij veroordeelen, ook werkelijk schuldig is. Zij hebben zich meester gemaakt van een armen duivel, tegen wieu toevallig alle belastende bewijzen spraken en die, over weldigd door het schijnbaar hopelooze van het streven, om deze bewijzen te ontzenuwen, zicli slecht of in het geheel niet verdedigt. De rechters brengen hem door allerlei strik vragen in verwarring. De misdaad is nu een maal gepleegd geworden, er moet iemand veroordeeld worden. Bewijzen spreken tegen hem en dat is voldoende". Afschuwelijk! zeide Nelly verontwaar digd. Ook tegen u, papa, zouden alle bewijzen gesproken hebben. God zij dank, dat dat ver schrikkelijke nog van'uw hoofd is afgewend. Isa drukte haren bruidegom dankbaar de hand. Nadat hij zich weder had verwijderd, werd in de familie de vraag besproken, hoe men Eduard Dennyson dien ze toch nooit had kunnen huwen, van het gebenrde zou verwittigen. De jonge man schreef hem een brief, waar in hij zeide, Isa persoonlijk te willen komen bezoeken, voor het geval ze hem niet dag en uur van aankomst te Londen meldde. Deze brief ontketende natuurlijk in Isa's hart een storm en toonde haar aan, welk een offer zij bereid was haren vader te bren gen. Haar besluit stond echter vast. Eduard moest zich in het onvermijdelijke schikken, maar hij moest ook alle omstandigheden ver nemen, die haar gedwongen hadden om af stand van hem te doen. Doch hoe zou dat geschieden? De noodlottige geschiedenis aan het papier toe te vertrouwen, das was ge vaarlijk, want daardoor konden niet alleen Feldau, maar ook graaf Pohitonoff en de dokter in het ongeluk gestort worden. De ge schiedenis moest hem mondeling verteld worden, maar noch Isa, noch haar vader, i gevoelden dc kracht in zich om zulk een zen ding op zich te nemen. Er bleef dus alleen nog maar over de moedige, onbaatzuchtige Nelly. Aeh, dat gaat toch niet, riep Isa onder tranen. Een jong meisje kan niet alleen naar Engeland reizen. En waar blijf ik dan? vroeg Walter. Ge schijnt geheel en al te vergeten, dat ook ik iemand ben en dat ik het recht heb, ja dat het ifiijn plicht is, om mijn zustertje te be schermen. Bravo, Walter, zoo mag ik het hooren. Ik sla je bii deze plechtig tot mijn ridder en reismaarschalk. Wat zal er van jelui hul- pelooze menschen worden, terwijl ik weg hen. Je zult verhongerd zijn, eer ik terugkom. i Het beste zal zijn, zeide Gundacoar, dat wij terstond naar een hotel trekken, daar tot Isa's bruiloft blijven eu vervolgens naar Duitschland terugkeeren. Dit voorstel vond algemeenen bijval. Feldau begaf zich terstond naar de por tiersloge om informaties te nemen. Wij zijn voornemens om binnenkort naar mijn vaderland terug te koeren,, daar om wil ik miju huishouden hier opbreken, totdat het mij gelukt is, de meubelen te ver- koopen en naar het hotel te trekken. Ik zal natuurlijk de huur tot October betalen en wij verlaten reeds heden onze woning. De uiterst verbaasde portier vroeg, of mijnheer de baron de meubels niet zou wil-1 len verkoopen aan zijn zwager, die uitdrager was in de Rue de Rennes. Uw zwager zal de voorkeur hebben, mijn waarde. Nadat de woningkwestie afgedaan was, ging hij naar de Bank van Frankrijk en liet zich daar eene vrij groote som uitbetalen, waarmede hij al zijne schulden afdeed eu toch nog genoeg overhield, om een tijd lang met zijne familie behaaglijk in een hotel te kunnen wenen. De baron moet zeker een groote erfenis gcliad hebben, vertelde de portier aan zijn vriend, den schoenmaker op den hoek. Hij heeft al zijne schulden betaald, en die waren niet weinig, dat verzeker ik u. Bij het af scheid heeft hij mij een banknoot van 50 frs. iu de hand gedrukt. Een juweel van een m en sell I Met den nachttrein reisden Walter en Nel ly naar Londen. Isabella, die hen naar het station bracht, scherpte de zuster in, om eerst Alice te spreken te krijgen en deze over te halen om Eduard het nieuws zoo omzich- j tig mogelijk mede te deelen. Nelly was er zich zelve bewust van, een zware zending op zich genomen te hebben, doch zij kweet zich daarvan met het haar aangeboren tactgevoel en scherpzinnigheid. Zij kreeg Eduard zelfs in het geheel niet te zien. Hij bevond zich reeds langen tijd op zijn eigen bezitting. De zenuwachtige Alice kreeg weder een weenkramp, doch zii moest toegeveu, dat Isabella niet goed anders kon handelen, en dat het haar plicht was, haar vader van smaad en dood te redden. Graaf Pohitonoff kwam natuurlijk dage lijks in het Hotel Continental, waar de Fel- dau's voorloopig hun intrek hadden genomen. Isa kon niet nalaten, zijn tactvol gedrag te waardceren. Hij plaagde haar niet met lief desbetuigingen, bedwong zijn eigene gevoe lens en wist niettemin door iederen blik en door iedere beweging, haar zijn waren ziels toestand te laten raden. Feldau was reeds na weinige dagen een en al geestdrift over zijn schoonzoon en begreep maar niet, hoe Isa hem een blauwtje had kunnen laten loopen. Van Wladimir's grootmama ontving Isa eeu teederen van dank vervulden brief. Dank, duizendmaal dank, geliefd kind! schreef zij onder andere. Je weet niet, hoe zeer je mijn hart verheugd hebt. Ik zal het nimmer van je vergeten, dat je mijn aange beden kleinzoon toch eindelijk verhoord hebt. Ik kom de volgende week naar Parijs, om je bij de keuze van je trousseau behulp zaam te zijn. Je zult mij moeten veroorloven, mijn engel, om je die ten geschenke te geven. Welk een vreugde! De bruid van mijn gelief den Wladimrr zal een vorstelijken uitz,et be komen. Mijn oud hoofd draait van blijdschap- (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 10