Wetenswaartjg Allerlei. Wetenschappelijke Berichten NIEUWS UIT OEN UITREI. STADSNIEUWS. ONDERWIJS. Rechtszaken. Letteren en Kunsï. Voor de Juni-verkiezinge*;. DE FABRICATIE VAN MENTHOL IN JAPAN. j OPENING R. K. LEERGANGEN TE HEERLEN. t Maandag 3 Februari a.s. zullen te Heer- 'Gn de R. K. Leergangen in Staatsinrichting (Akte M. O. K. XI). Staatshuishoudkunde en Statistiek (Akte M. O. K. X), alsmede Administratief Recht (Examen der Ned. Ver eniging voor 'Gemeentebelangen voor Can- Öidaat-Gemeente-Secretaris of Ambtenaar ter Secretarie) met eenige plechtigheid geopend ■Worden. Ten half 3 uur is er plechtig Lof; waarna een openingswoord door Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generail en lid van het Dageliikseh Restiiur der R. K. Leergangen; den heer Th. van Lier, leeraar in Staatsweten schappen aan de R. K'. Leergangen houdt en rede over: „De ontwikkeling van het Gemeentewezen; Dr. P. J. M. van Gils, lid van het Curatorium der R. K. Leergangen; het dankwoord, waarna receptie gehouden, wordt. zóó groot aantal stemmen, dat wij er zelf versteld van staan. Er zullen dit jaar in het district Bever wijk wel 15.000 kiezers op de lijst gebracht kunnen worden, zorgt er voor dat er min stens 8000 rechtsche mannetjes op voorko men en dat er in Juni geen eentje thuis blijft. KEES POLITIEK. VAN ELDERS COöP. VEEVOEDERFABRIEK EN OLIE SLAGERIJ VAN DEN PROV. ZUID-HOLL. BOERENBOND. Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft be vestigd het vonnis der Rechtbank te Rotter dam tot faillietverklaring van de Coöpera tieve Veevoederfabriek en Olieslagerij van den Provincialen Zuid-Hollandschen Boeren bond, gevestigd te Schiedam. DE STERRENHEMEL IN FEBRUARI. Gedurende de maand Februari zijn in den Vooravond de volgende sterrebeelden te zien: in het Noorden, Groote Beer, Cassio peia, Cepheus, Draak, Jachthonden en Zwaan; in het Oosten Groote Beer, Jacht honden, Kreeft, Groote Leeuw, Sextant, Tweelingen en Waterslang; in het Zuiden, Eekhoorn, Eridanus, Groote Hond, Kleine Hond, Orion, Stier, Tweelingen en Walvisch het Westen Andromeda, Cassiopeia, Drie- boek, Hagedis, Pegasus, Perseus, Ram, Vis- ^hen, Walvisch en Zwaan, in de nabijheid van het toppunt Wagenman, Perseus en Giraffe. Van de planeten valt het volgende te Vermelden: Mercurius is aan het einde der toaand een kwartier 's avonds in het Zuid- Westen zichtbaar. Venus is de geheele taaand 4 uur lang als avondster te zien. Mars blijft onzichtbaar. De zichtbaarheid van Jupiter in de laatste morgenuren neemt gedurende de maand tot vijf kwartier toe. Saturnus staat op het laatst der maand bij zonsondergang in den meridiaan, de duur der zichtbaarheid bedraagt dan nog G1/2 uur. in. DE KIEZERSLIJSTEN VAN HET DIS TRICT BEVERWIJK. In een verkiezingsjaar zijn de kiezers lijsten het meest belangrijke materiaal. Wie er op voorkomt mag meestemmen. Wie door de een of andere omstandig heid er niet op staat, wordt van de stem ming geweerd. Hij mag toezien. Daarom is het van zoo groote beteeke- nis, dat men zelf zorgt op de kiezerslijst geplaatst te worden en dat men bovendien B°g eens apart nagaat, of familieleden, vrienden, kennissen of buren, met wie men gegeid, of niet geregeld omgaat, wel al- h gezorgd hebben op de kiezerlijst ge plaatst te worden. Thans moet onder de geestverwanten fei telijk alleen het gesprek loopen over de kiezerslijsten en moet men tegenover el kander het record trachten te slaan, wie de meeste nieuwe kiezers heeft weten aan te brengen en op de lijst geplaatst te krij gen. Als men de zaak goed op den keper be schouwt, dan wordt eigenlijk in Februari reeds uitgemaakt of rechts, dan wel links zijn candidaat naar de Tweede Kamer stu ren zal. Al loopt men zich in Juni het vuur uit de sloffen, al maakt men zich dan nog zoo druk, zelfs al loopt men zich op de stem mingsdagen half of gedeeltelijk heelemaai dood, het helpt niet als men in Febru- ari niet gezorgd heeft, dat men zijn man netjes in alphabetische volgorde op de lijst heeft staan, dan... kan men in Juni wel thuis blijven. Daarom moet Rechts-Beverwijk thans he mel en aarde bewegen, om de kiezerslijst goed in orde te krijgen. Als dit thans gedaan wordt, dan behoe ven wij ons van den zomer niet bijzonder druk te maken. Dan hebben wij in Juni feitelijk niets anders te doen, dan het witte stipje vóór den naam van den heer Pass toors zwart te maken en hoera te roepen. Laat anderen dan maar schelden, razen n leren, laat anderen dan maar meeting's^ beleggen en debatavonden houden, laat an deren dan maar vrij bombarie maken en humbug verkoopen, couranten uitgeven en strooibiljetten rondzenden: 't Is allemaal la rie en anders niet. Als wij zeker willen zijn dat Passtoors In Juni gekozen wordt, dan moeten wij 'hans aan het werk, als .wij nog niet be gonnen zijn. En verdet* Gij allen, die de goede zaak voorstaat Gn bevorderlijk zijt, wordt opgeroepen om *°o hard ge kunt mede te werken en te ?°rgen dat de kiezerskweek in het district beverwijk een reuzen-demonstratie wordt, en gunste van de candidatuur Passtoors. ONZE PASSTOORS hopen we er weer in krijgen. Hij is de man die zich zoo l*hwijls met kracht en energie, voor ons 1 'strict heeft warm gemaakt, hij is het aard dat wij ons thans voor hem warm aken. e Hij jg de man voor allen rang en stand hij behoort gekozen t.e worden met een Noot van de Redactie. Wat hier boven staat geraden, kan niet alleen voor Beverwijk, maar óók voor Haarlem en Haarlemmermeer en alle andere districten dienen 1 Wij bevelen de overweging ervan aanl BCHOTm Ned. R. K. V0 1 ksb0n d. Donderdagavond had de eerste feestvergadering plaats in het Bondsgebouw. Talrijk waren de leden en dona teurs met hun dames opgekomen, en werd met geestdrift het bondslied gezongen, waarna de voorzitter, de heer Chr. Huijboom, met een kern achtig woord deze bijeenkomst opende. O. m. deelde hij mede, dat de Sociale Cursus zal wor den voortgezet door den ZeerEerw. HeerPas- stoor op Woensdag 5 Febr. a.s. en spoorde hij allen aan in grooten getale tegenwoordig te zijn, en ook vooral de bondsvergaderingen getrouw bij te wonen. Hierna handhaafde de Rederijkerskamer haar ouden roem, en werd door haar met zeer veel succes opgevoerd het drama in twee bedrijven: „Femand de speler". De regie was in goede handen van den heer Chr. Wolff, ofschoon de costumier hun een bittere teleurstelling bezorg de, wisten de wakkere spelers met vereende krachten er zich door te werken. Het is te begrijpen dat met dergelijke hulp middelen de rollen goed moeten zijn ingestu deerd om een succes te behalen zooals gisteren avond. Ze wisten ons treffende scènes te geven, hoe een welvarend echtgenoot en vader, door het dobbelspel en drankmisbruik, het huisgezin ver woestte en ten slotte de moordenaar werd van zijn verleider. In het tweede tooneel werd op zeer verdienstelijke wijze vertolkt hoe de ware vriendschap zich opofferen kan, door het ach tergebleven kind als zoon op te voeden. Over weldigend was het slot, toen de berouwvolle vader, teruggekeerd, zijn kind opeischte, waar door de zoon in bittere vertwijfeling de keuze moest doen, óf zijn weldoener óf zijn vader te volgen. Deze drie hoofdrollen, het moet gezegd, werden op zeer verdienstelijke wijze weergege ven: een enthousiast applaus was dan ook hun loon van heHzeer dankbaar publiek. Hierna volgden een paar koddige voordrach ten en tot slot het blijspel: „Een zenuwachtig mensch". Ook dit werd vlug en vlot gespeeld en bracht door zijn grappige tooneeltjes de ge moederen tot een vroolijke stemming. Het be looft a.s. Zondagavond, de tweede uitvoering voor de leden dezer bondsafdeeling, een genot volle avond te worden IJMUIDKN, „Samenwerking". Donderdagavond gaf de R. K. Tooneelvereeniging „Samenwerking" eene uitvoering in de tooneelzaal van Café Cy cloop. Opgevoerd werd het blijspel in vier be drijven: „Voor een liefdadig doel", van mevr. Hoekstra-Kaptein. 't Was de eerste maal dat „Samenwerking" met een tooneelstuk uitkwam, waaraan ook dames hare medewerking verleen den. Over het algemeen was het spel te roemen en vooral de rollen van den rentenier, ex-slager en van burgemeester's huisknecht werden ver dienstelijk vervuld en hadden groot succes. Wat ook niet weinig bijdroeg tot het welslagen dezer uitvoering was het optreden van een der dames, die Annemie, de vrouw van den rentenier voor stelde, waarbij geen sprake was van de kleine gebreken, die een eerste optreden zeer dikwijls kennmerken. Of de keuze van een dergelijk tooneelstuk, waar het eene R. K. Vereeniging betreft, bij iederen katholiek onverdeelden bijval zal vinden, vermeenen wij wel eenigszins te mogen betwij felen! Men houde daarbij vooral het oog op de aanwezige katholieke jeugd. Zooals wij verna men, had men reeds een en ander, wat aanstoot kon geven In onze kringen, weggelaten bij de opvoering van dit blijspel, maar deze noodzake lijkheid strekt ook het geheel niet tot werkelijke aanbeveling. Wij hopen ons aan geen overdrij ving schuldig te hebben gemaakt, maar blijft het niet ten allen tijde waar, dat Roomsch too neel, hetzij bij drama of blijspel, veredelende invloed moet uitoefenen, wil het aan zijn doel beantwoorden. Stoken, stoken! Er gaat hier ter plaatse een gerucht, dat de directie der Rubber- en Gua- nofabriek den vorigen concierge (een geloovig Protestant) ontslag zou gegeven hebben alleen om in zijne plaats een Katholiek, geloofsgenoot van den directeur, te kunnen aanstellen. Dit gerucht blijkt geheel onwaar te zijn. Ook met het oog op den komenden stembusstrijd is het van groot nut dat wij tegenover dergelijke geruchten met de juiste feiten en omstandighe den bekend zijn. De vorige concierge, de heer G., gepensio neerd loods, heeft geheel vrijwillig ontslag ge nomen, omdat hij ernstig bezwaar had tegen den nachtdienst, aan genoemde betrekking ver bonden. Hem is daarna door de directie een andere post in de fabriek zelve aangeboden, die hij slechts korten tijd vervuld heeft, omdat ook die werkzaamheden hém niet aanstonden. Zie daar de ware toedracht der zaak, zooals wij deze uit geloofwaardige bron vernomen hebben. Dat de betrekking van concierge der fabriek thans wordt waargenomen dor een geacht ka tholiek huisvader, met een groot gezin, zal ieder weldenkend mensch verheugen. van de R. K. Kiesvereeniging plaats. De voorzitter opende de vergadering met gebed; de notulen werden onveranderd goed gekeurd. Een keurig verslag gaf de secreta ris over de werkzaamheden in het afgeloopen jaar. De penningmeester deelde mee dat er een batig saldo was van f 5.64 en bij het nazien der boeken bleek alle3 in orde te zijn. De heeren J. van Keulen en J. G. van Kessel werden als bestuursleden herkozen. Van den heer A. F. Bos als afgevaardigde der Centrale vergadering van 15 Dec. kregen wij een uit gebreid verslag, wat met applaus werd be groet. Bij de rondvraag vroeg de heer Jac. Nieuwpoort om bij volgende vergaderingen alle Katholieken, Antirevolutionairen en Christelijk-Historischen te verzoeken. Dit was door het bestuur ook overwogen. Er waren dan ook heeren dier genoemde partijen aan wezig. Na de pauze hield de heer Mr. J. N. J. E. Heer kens Thijssen een politieke rede. Wie in dezen winter, aldus zeide spr. de dagbladen openslaat, komt tot de overtuiging, dat voor ons en onze gezinnen de a.s. ver kiezingen voor Eerste en Tweede Kamer en Provinciale Staten zeer belangrijk zijn. Spr besprak uitvoerig, wat ons Christelijk Mi nisterie heeft tot stand gebracht, en wees daartegenover op het verkeerde streven der linkerzijde, naar Algemeen Kiesrecht en Staatspensionneering. Hiernaast stelde spr. het stelsel der Rechterzijde, en hoe de uitgaven moeten bestreden worden. De arbeider is zijn loon waard, maar niet hij, die zijn tijd in ledigheid heeft doorgebracht. Dan kwam spre ker op het onderwerp: de tariefwet, wees op de voordeelen van deze wet, behandelde de kwestie van openbaar en bijzonder onderwijs, sprak ook over de verhoudingen bij benoe mingen en bevestigde zijn betoog met spre kende cijfers. Ten slotte spoorde spr. al len aan hard te werken, opdat 1913 een ze genrijk jaar moge zijn 1 Een daverend applaus volgde op spreker's leerzame rede. De voorzitter sprak een har telijk dankwoord, en de heer G. Th. Uiterwijk bracht zijn dank namena het bestuur der Ant. Rev. Kiesvereeniging. OVER VEEN. Jiced? geplaatst in een deel onzer vorige oplage. Binnenbrandje. Donderdagmiddag is bij den heer B. J. Krul, brand ontstaan, door de onvoorzichtigheid van het dienstmeis je, die een gebruikte lucifer, meenende dat deze geheel uitgedoofd was, in de papiermand had gegooid. In korten tijd stond de voorka mer in brand. Gelukkig was de heer J. H. Krul Jr. in de onmiddellijke nabijheid, en gelukte het hem, met behulp van anderen den brand te blusschen. Door het inslaan van een ruit heeft de heer J. H. Krul Jr. zich aan de hand be zeerd. De wijkzuster verbond de wonde. De schade is niet groot en wordt door assurantie gedekt. R. K. Kiesvereeniging „Rechten Plicht". Woensdagavond had in Hotel van Ouds het Raadhuis de jaarvergadering PROPAGANDA-AVOND „ONZE VLOOT". De afd. Haarlem en Omstreken van de Ned. Ver. „Onze Vloot" hield Donderdagavond in de groote concertzaal van de Soc. Vereeni ging een propaganda-avond, die we mogen het direct zeggen uitstekend geslaagd kan beeten. Een bijna propvolle zaal (dat wil wat zeggen als we de groote zaal der Sociëteit hebben) een spreker vóór de pauze, daarna bioscope-voorstelling te geven door Alberts Frères, ons dunkt, dat het bestuur van de afdeeling uitnemend is geslaagd, en dat de avond van gisteren voor „Onze Vloot" met recht een propagand a-avond is geweest! De heer H. M. van Bemelen, voorzitter der afdeeling H. en O., heette alle aanwezigen hartelijk welkom en verheugde zich er over, dat zoo velen het weer en de gladde straten getrotseerd hebben, en zooals spreker het uit drukte, als 'tware naar de Vereeniging „ge gleden" waren. Een kort overzicht gevend over het afge loopen jaar, zeide de 'heer van Bemmelen dat er vele nieuwe leden waren bijgekomen, en kele ook afgevallen waren, maar toch bleek dat het aantal met 170 was vooruitgegaan en thans 670 bedroeg, een aantal dat geen enkele vereeniging hier ter stede bezit, zoo dat de heer van Bemmelen ook terecht mocht zeggen, dat „Onze Vloot" te Haarlem het bur gerrecht heeft. Verder deelde spr. mede, dat Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden gemeend heeft ontslag te moeten nemen als eere-voorzitter. Het eere-voorzitter schap is nu Jhr. Mr. W. B. Sandberg, onzen nieuwen burgemeester, aangeboden, die het beeft aangenomen. Met den dank aan den heer Boreel stemde de zaal door een hartelijk applaus in, terwijl ook de laatste mededeeling een hartelijk ap plaus uitlokte. Nu kwam de heer van Bemmelen aan de eigenlijke voordracht van dezen avond, waar in hij zou aantoonen, dat een krachtige vloot in Nederland en Koloniën een levenseisch is voor het behoud onzer welvaart! Wij, Nederlanders, hebben vele goede eigen schappen, aldus begon spr., maar ook slechte houden wij er op na. Een van die laatste is wel, dat wy ons land zoo erg gering schatten en tusschen al de groote naties minderwaar dig achten. Ons land is dan ook wel klein, maar, vervolgt spr., wij vergeten maar altijd, dat de 40 a. 50 rnillioen menschen die in Indië wonen, ook Nederlanders zijn. Dat dat groote, machtige koloniale bezit zoo verbazend uit gestrekt is, weten zoo weinigen. Spr. haalt voorbeelden aan, die doen zien, dat velen nog denken, dat Indië maar klein is. Met cijfers en nog meerdere voorbeelden toont spreker afdoende het tegendeel aan, en er blijkt duidelijk uit. dat onze Indische be zittingen inderdaad groot en machtig zijn. Holland moet waken tegen 't verlies van deze koloniën, want kans bestaat daarop zeer ze ker. Niet dat wij bang behoeven te zijn voor een oorlog met een groote natie, maar in ge val van oorlog zou onze vloot niet sterk ge noeg zijn. Bij de tweede vredesconferentie in den Haag is een verdrag gesloten waarhij bepaald is, dat de onzijdige staten in geval van zeeoorlog onzijdig zullen blijven. Bij het verdrag sloot Nederland zich ook aan. Zal Nederland nu in een toestand komen, dat het zijn neutraliteit zal moeten handha ven T vraagt spreker. Een oorlog tusschen Engeland en Duitsch- land zou voor ons hier zeer gevaarlijk zijn. En, zegt spr., dit nu 's juist de oorlog, die tusschen Engeland en Duitschland, die het meest dreigt uit te breken. Een bekend Duitscb professor heeft onlangs toch geschreven, dat zoo'n oorlog niet te ver mijden is. Holland zal in het begin liefst neu traal blijven, en dan een machtige vloot moe ten hebben, om die neutraliteit te handhaven. Maar ook om tegen de neutraliteitsschen- ding in Indië te waken, zal een machtig es kader noodig zijn. China en Japan toch vervolgt spr., hebben vele spionnen in Indië, zoodat ook daar een vijand is, waarmee niet valt te spotten. Kan Nederland bekostigen het eskader dat noodig zal zijn, om de neutraliteit in Neder land en Indië te handhaven? vraagt spreker. Noodig zouden daarvoor zijn 5 dreadnoughts, die met alle verdere onkosten 150 millioen gulden zouden kosten. Toen indertijd het ontwerp-kustverdediging geraamd werd op 45.000, welk bedrag ech ter spoedig tot op de helft daalde, mopperden we er nog tegen, omdat we dan zooveel be lasting zou moeten betalen. Tegenover die belastingbetaling stelt spre ker de ramp, als het koloniale bezit voor ons verloren ging. Tegen brandschade verzekeren we ons, een levensverzekering sluiten we, daarvoor beta len we een premie. Als een premie nu moe ten we ook die belasting beschouwefl, waar door we bewaard zullen blijven voor dat groote verlies onzer koloniën. Laten we een voorbeeld nemen aan het buitenland. Eenige voorbeelden aanhalend, zegt spre ker, hoe in Denemarken de kustverdediging vele mi Ui oenen vroeg, die toch werden toe gestaan. Hoe in Griekenland één Griek een dreadnought cadeau gaf. Dat is, zegt spreker, patriottisme! In ons land is ook wel patriottisme, zegt spr., maar bet uit zich pas zoo laat, als de nood aan den man komt. Die uiting komt te laat, zegt spr., omdat we ingeslapen zijn, we krijgen toch geen oor log, zeggen we. Spr. roept in herinnering de Boerenoorlog. Hoe daar toch Europa beloofde te helpen, maar toen het er op aan kwam, stak niemand een hand uit. Alleen één was er, die durfde, onze Koningin toch zond de „Gelderland", om Paul Kruger te halen en te bewaren voor gevangenneming. Een daad, waarvoor we onze Koningin dankbaar zullen blijven. (Applaus). Spreker komt nu aan het laatste gedeelte vau zijn voordracht, waarin hij een enthou siaste opwekking houdt, om toch allen lid te worden van „Onze Vloot". In Engeland, zegt spr., is bijna een ieder lid van een soortge lijke vereeniging als Onze Vloot. Spr. vraagt dan ten slotte vrienden en be kenden ook aan te raden de vereeniging Onze Vloot te steunen door er lid van te worden. Een daverend applaus beloonde den heer van Bemmelen voor zijn enthousiaste propa- ganda-rede, waarna gepauzeerd werd. Na de pauze werd met medewerking van de firma Alberts Frères een bioscope-voor stelling gegeven van „Beelden uit het Ma rineleven". We zagen golvenstudiën, zeld zaam mooie natuuropnamen, het van stapel loopen van een Oostenrijksch oorlogsschip, wat we met vele andere heelden betrekkelijk het zeeleven in de „Bioseope Journal" zagen. Meerdere films werden nog vertoond, o.a. „onze Koninklijke Marine", waar we een ge deelte van de vloot in de haven van IJmui- den zagen, alsook het leven aan boord, bet naar zee gaan der oorlogsvaartuigen, het stoomen in eskaderverband. Manoeuvres met torpedobooten en varen van een onderzee boot onder en hoven water werden voor ons ook op het doek gebracht. Duidelijkheid en scherpte te vermelden en te prijzen hij een firma als A. F. is, dunkt ons, ounoodig. Een komisch nummer wissel de aardig af, waarna we schietproeveu met modern geschut te zien kregen tegen een af gekeurd Amerikaansch pantserschip de „Texas". Verder zwemoefeningen van een pe loton Italiaansche huzaren met hun paarden over de Tessino, manoeuvres met Italiaan sche onderzeebooten, en tot slot een film, „storm op ile Noordzee", werden allen met groote belangstelling gevolgd, terwijl alle films een verdiend applaus uitlokten. Met den avond van Donderdag wenschen wij „Onze Vloot" van harte geluk. EMIEL HULLEBROECK. Hoe populair Emiel Hullebroeck zich ook in onze stad heeft weten te maken, door de veelvuldige malen, dat hij hier optrad, maar dan gewoonlijk in besloten kring op uitnoodiging van een of andere vereeniging of kunstminnend gezelschap bleek Donder dagavond duidelijk, toen een talrijk en en thousiast publiek belangstellend zat te luis teren naar den opgewekten Vlaamschen zan ger, die in de Kroon een liederenavond gaf. Het succes was groot, en laten wij er da delijk bijvoegen, welverdiend. Allen, zonder uitzondering, bleven luisteren, totdat het laatste liedje door Hullebroeck was gezon gen, de laatste toon van het toegiftje, waar toe Emiel letterlijk gedwongen werd, was uitgestorven en toen bleven de aanwezigen nog langen tijd juichen en moest de zanger meermalen voor het voetlicht verschijnen. Deze Vlaamsehe bard, die Vlaanderen, z ij n Vlaanderen, even krachtig in zang en mu ziek uitbeeldt als Stijn Streuvels in woord en geschrift, is inderdaad een sympathieke figuur. Wat jeugdig, gloeiend enthousiasme voor Vlaanderenland, zonder nochtans te verval len tot wat wij moeten noemen chauvinisme, spreekt bij zoo'n voordrachtavond uit heel het optreden van Hullebroeck. Hoe kent hij zijn volk! Hoe weet hij te vertellen van het Vlaamsehe leven, de Vlaamsehe zeden, de Vlaamsehe leute en hoe opgewekt drukt hij dat uit in zijn liederen. Ondanks den ruwen ondergrond, die hier en daar bespeurd wordt, laat zich de toehoorder door den kunstenaar meesleepen en wordt allicht nieuwsgierig dat volk nader te leeren kennen, waarover die zanger als een reiziger uit een ver land wpet te vertellen en te zingen. Het is waar, Hullebroeck vertelt van de zonnezijde van zijn volk, van de tijden, waarin het zingt al schreit het dan ook en toont het zich niet steeds in zijn Zondagsche ziel maar toch een volk dat zóó zingt, wekt sympathie cu wij denken niet op zoo'n avond aan het alledaagsche van kleine menschen, dat ook Vlamingen wel eigen zal zijn. Maar niet alleen dat boeit in Hullebroeck's liederenavonden. Er zijn er velen, die dat ge- fracht hebben, zonder succes. Hullebroeck heeft succes en dankt dat alleen aan zijn per soonlijke eigenschappen, zoowel van voor dracht-kunstenaar als componist en als lei der van den liederenavond. Het kost dezen eenvoudigen man geen moeite, de heele zaal, let wel, de heele! aan het zingen te krijgen. Telkens en telkens werden de zan gerige refreintjes met den zanger meegezon gen. Wij noemen er eenige; bij de velen, die Hullebroeck reeds hoorden, zullen voorzeker daarbij prettige herinneringen worden opge wekt: Trincke van Heule, Moederke alleen, met het refrein: douw, douw, douwderideine! Marleentje, Vlaamsehe kermis, De Gilde viert, het studentenlied, Testament van een student, enz. De componist zelf droeg vele liedjes voor uit het Vlaamsch studentenle ven, van dé Vlaamsehe kennissen, van de Franschmans en in bonte verscheidenheid uit andere omstandigheden. Het succes was, zooals wij zeiden, groot. REDERIJ KERSKAMER „ALBERDINGK THIJM." Men schrijft ons: Deze tooneelvereeniging k'an weer eens een keer te meer een succesavond boeken. Ofschoon Royaards den vorigen avond veel Katholieken had getrokken, ofschoon Hulle- broek in de Kroon zijn hoorders boeide, ofschoon „de Vereeniging" haar zaal ha.d gevuld met vereerders van „Onze Vloot", ofschoon alle winkelramen vol hangen met reclamebiljetten van uitvoering zus en uit-: voering zoo.... Alberdingk Thijm durfde het aan om voor de zevende maal te komen met hetzelfde programen voor de zeven de maal met een volle zaal..-. Stond de Vas ten niet voor de deur, dan zou de Kamer er geen oogenblik aan twijfelen om het voor de achtste maal te wagen. Wat spel, decor enz. aangaat met de uit voering op 2den Kerstdag hebben we onze aandacht in voldoende mate geschonken en is een uitvoerig verslag in deze courant gegeven. Ook nu een wóórd van lof voor het kranige werk. Excelsior 1 Nette en eenigszins ontwikkelde jongelui, die wat voelen voor het Roomsch Tooneel, kunnen niet heter doen, dan zich bij deze ijverig vooruitstrevende vereeniging als lid aan te melden. Een flinke ICath. tooneel vereeniging blijkt in Haarlem op sympathie van het publiek te kunnen rekenen. Daar van levert Alberdingk Thijm nu toch wel het bewijs. ROEI- EN ZEILVEREENIGING „HET SPAARNE". De Staats-Courant bevat de wijzigingen in de statuten van de Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne", alhier. DETACHEERING. De le luitenant J. Drost en de sergeant le klasse J. Spronk. worden van 1 Februari a..s. tot 31 December 1913 gedetacheerd bij de Normaal Schietschool tot het volgen van een gymnastiek-, scherm- en zwemcursus. BEGIN VAN BRAND. Donderdagavond half elf ontstond een begin van brand in de schilderwerkplaats van N. li aan het KI. Heiligland 19, doordat een rol behangselpapier aan het smeulen was gegaan. Door den agent van politie v. d. S., die het gebouw aan den achterkant, door het inslaai van een ruit binnendrong, werd het vuurtje gebluscht met een emmer water. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 30 Januari, z. van H. Plaats ser v. d. HuilGraüe. z. van C. A. Be rendalZoeter. Overleden: 29 Januari. J. Porck, 79 j( Maerten v. Heemskerkstraat. 30 Januari. W. Stroo Cloeck, 67 -. Jansstraat. M. J, Steijger, 18 j. Spaarne. Een standbeeld voor Braluns. Men wil te Ischl, waar Bralims vele ja- reu gewoond heeft, een standbeeld van den componist stichten. Een comité waarin o.m Humperdinck, Messchaert, Max Reger en Sinding zitting nemen, vraagt geld voor dt vei-wezenlijking van het plan. N/B. Ct EEN ELECTRISCH BATIK-APPARAAT. Batikken, die oude Aziatische kunst, wel ke vooral op Java veel beoefend wordt, is het teekenen in echte kleuren op zijde, fluweel, katoen en andere weefsels. Daar toe wordt de teekeriing eerst in vloeibare was gemaakt, die in geringe hoeveelheid uit een als teekenpen gebruikt apparaat vloeit en op het weefsel stolt. Als men dit nu in de verf dompelt, nemen natuurlijk; alle met was bedekte plaatsen, geen kleur, aan; zij behouden de natuurlijke kleur de was wordt door uitwasschen met benzine of door uitkoken verwijderd. Het batikken i wordt echter zeer bemoeilijkt door het af-y koelen der was in het teekenapparaat, als de was te koud is, geschiedt het uitvloeien moeilijk en het houdt eindelijk geheel, op, zoodat slechts zeer bekwame handen met i de tot nog too gebruikte batik-apparaten gelijke lijnen konden teekenen. Een fabriek- te Neurenberg brengt nu een electrisch ver-i warmd batik-aparaat in den handel, waar-, in de was steeds op gelijke temperatuur gehouden wordt, zoodat zij steeds in gelijke hoeveelheid uitvloeit. Tegelijk maakt dit ap- paraat een rustig doorwerken mogelijk bij, de oude apparaten verloor men veel tijcj' door het telkens verwarmen van het instru ment. DE NIEUWE SPOORWEG IN TYROL'. 1 Om een hetere verbinding te verkrijgen' tusschen Munchen en Innsbruck, heeft men) tusschen deze heide steden een spoorweg-; lijn aangelegd. De lijn passeert de Beier-, sche Alpen, het door de passiespelen beroem de Oberammergau ligt ongeveer 10 K.M. ten N.O. van de lijn. De beide centra voor alpentoerisme Partenkirchen en Mittenwald zijn door den nieuwen spoorweg beter met\ de buitenwereld verbonden. Reeds in 1905 werd tot den aanleg van dezen lijn beslo-, ten; toch nam pas in 1910 een aanvang daarmee. De electrische spoorweg zal op normaal spoor loopen. Zooals men v;eet, wordt menthol, dat eert voorname plaats inneemt in apotheek, ban ketbakkerij en reukwerkenfabriek, voorna-) melijk geleverd door Engeland en de Ver-j eenigde Staten, waar pepermunt (mentha, piperita) op grooten schaal verbouwd wordtJ De Japansche soort bevat een sterkere ver-, houding menthol-kristallen. In 1911 exp ox- teerde Japan 75.700 K.G. menthal, tegen een waarde van 1.828.750 gulden. A rige jaren was de uitvoer veel groot er, maar. de hausse in de rijst heeft den Japanschen landbouwer bewogen, zich meer op rijst teelt toe te leggen. Er dient hier bijgevoegd, dat de- geur en smaak van Japansche menthol onaange naam zijn, waardoor Amerikaausche en Eu- ropeesche markjen voor Japansche peper munt gesloten blijven. De Japansche regee- ring tracht nu door aanplanting van Engel- sche menthol de kwaliteit te verhoogen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 7