DAGBLAD voor NOORD-en ZUID-HOLLAND. EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. NIEUWS UIT SE! OMTREK. NIEUWS UIT LISSE eo. Kinderhuisvest 29-3l-3Sv Haaplem Sport en Wedstrijden. Posterijen en Telegrafie Marktmeuws. DINSDAG 4 FEBRUARI 1913 37ste Jaargang Mo. 8052 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer I4SI6. GULDEN bü I STffl GULDEN bis t||i| GULDEN bij flfi SULDEN bjj verlies van een verlies van i jig 16 j veidies van si 11 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Scholen zonder God. Dom of blind biljarten. GOED AFGELOOPEN. Haarlemsch8 Alledagjes Ho. 786. gt: Haarlem Quick Velocitas ALKMAAR, 3 Febr. Aangevoerd 9 Koelett en Ossen f 180315, 20 vette Kalveren f 50. —130, p. pond f 0.90—1.10; 57 nucht. Kal veren f 10—22, 23 vette Schapen f 26—0;' 317 vette varkens 54—60 ct. per K.G., 29. magere id. 1' 17—28. HME HUBLE MSCHE CO A BONN EMENTSPBIJSi Per s maanden voor Haarlem 1 r/1.85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gem.j - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0.03 PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 16 regels 60 cent (contant 50 eertt). Iedere regel meer 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regel B uiten!. 20 ct Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct. ooutaut). SIN GULDEN bif levenslange onge« echiktheid tot werken. Alle betalende abonné's op dit blad. die In bel bezit eener verzekeringspolis *0n, eün volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor» hand of voet één oog. 14jP«J> ëén daim. wijsvinger. 400 GULDEN bij overlijden. 300 GULDEN bü verlies vac één anderen vinger. De nitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Hollandscha Algemeens Verzekeringsbank* te Schiedam. .GENDA. 5 Februari. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond 'v ergadering Kleermakers. Teylers Museum Tentoonstelling van moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 105 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Het bestuur der R. K. Polit. Propaganda- club houdt eiken avond van 810 uur zitting in St. Bavo (Smedestraat) tot het geven van inlichtingen voor plaatsing op de kiezerslijst. Het is eene treurige, maar niet te loo chenen waarheid, dat de ontwetendheid en de misdrijven onder de jeugd in Frankrijk schrik barend toenemen, vooral sedert God en de kloosterlingen uit de scholen zijn verbannen. Eje bekende Parijsche advocaat Henri Ro bert getuigt en bewijst, dat de meeste groote misdaden der laatste 25 jaren door jonge lieden, vaak door kinderen, bedreven wer den. Het proces der auto-bandieten, dat giste ren is begonnen, is op dit stuk alweer ui- terst leerzaam Min. Briand-zelf geeft toe: dat men in 1840 ruim 8.000 jeugdige misdadigers telde van 16 tot 20 jaar; in 1882 ruim 16.000; in 1895 ruim 31.000; in 1902 ruim 41.000. Daarenboven waren er in 1882 in Frank rijk 14 op de 100, die niet lezen of schrij ven konden; in 1900 reeds 25 a 30 op de 100 en sinds is dat getal nog in grootere ma te toegenomen! Tóch betaalde men in 1882 in Frankrijk 33,784,000 francs voor de scholen, in 1902 reeds 208.662.781 francs, van 1902 tot 1907 is dit bedrag met 7 a 8 millioen francs ver hoogd, en sedert dien komt er jaarlijks ver hooging op de begrooting van onderwijs. Doch dat alles helpt niets.... Hier zit voor ons een groote, duidelijke les in 1 De liberale en socialistische oppositie roept iu deze dagen als in koor: de regeering doet niets voor het onderwijs 1 Op zichzelf is dat natuurlijk, zooals Mi nister Heemskerk al heeft aangetoond, on waar. Maar bovendien: in het steeds opdrijven van de onderwijs-eischen en het voortdurend toegeven aan de onderwijs-specialiteiten zit het 'm niet! Daardoor maakt men on3 volk niet beter, wait toch het doel is van goed onderwijs! Waardoor dan? Door wat men in Frankrijk, waar de toe stand zoo treurig is, juist nalaat: door het onderwijs op godsdienstigen grondslag 1 En juist dét willen wij verdedigen in Juni a. s. Naar aanleiding van de ernstige waarschu wingen, door ons en onzen Lisse'schen brief schrijver openlijk gegeven aan de R. K. Bloe mistwerklieden, dat deze zich niet mogen aansluiten bij de pas opgerichte z.g. „neu trale", in waarheid socialistische vereeniging van deze werklieden, wordt ons een lang epistel gestuurd ter verdediging van die z.g. „neutrale" vakvereeniging. Wij zullen den Katholiek (zooals hij zich ten minste noemt) die dit stuk, door 'n ander geschreven, onderteekent, den dienst bewij zen zijn naam hier niet te noemen. Hij vertelt dat hij geen lid wil zijn van de katholieke vakvereeniging, lo omdat deze „niet doortastend" is. Wat de man poogt te bewijzen door te spreken over bet uur van eindigen van het werk op Zaterdag. Meer bewijzen voert hij niet aan. 2o. meent de schrijver, dat het verplicht i lidmaatschap van den N. R. K. Volksbond niet deugt. Er kan geen „reservekas" worden ge vormd. I En 3o er moet in Lisse „eens flink ge- [jverkt worden" Ziedaar de „bewijzen", waarom niet een katholieke, maar een zoogenaamd „neutrale", waarheid socialistische vereeniging zou npodig wezen! Men vraagt zich af: zijn de Katholieke Werklieden, die zich nu op dergelijke wijze laten méésiepen tegen hun eigen belangen, tegen hun geloof en tegen het uitdrukkelijk j bevel der bisschoppen in, dan inderdaad zóó domof zijn ze verblind door de huichel achtige stokerijen der vijanden van geloof en gezag en maatschappelijke orde? Wij nemen 't laatste het liefste aan. Immers: zoo er werkelijk niet „doortastend" gewerkt zou worden in de R. K. vereeniging, wat dan eenvoudiger, dan dat zij die Zoó oordeelen zich in die vereeniging doen gel den? Maar dit „doortastend" beteekent na tuurlijk wat anders. Daarmede willen de so cialisten en de door dezen verblinden zeg gen, dat er zonder zich om algemeene belangen te bekomen, lievig tegen de pa troons, 'die immers „de vijandige klasse" zijn, moet worden opgetreden! En wat het bezwaar betreft van het lid maatschap van den R. K. Volksbond: hier blijkt deze- vereenigingsman toch wel heel en al een vreemdeling te zijn in de Room- sche vakbeweging! Dat de R. K. Volksbond de groote bevorderaar en tevens de steun is der vakvereenigingen, begrijpt de man niet! En het is tevéél contributie, zegt hij: een praatje inderdaad; als hij eens wist hoe veel z'n vrienden de socialisten voor vereeni ging, strijdpenning, reispenning en andere dingen moeten offeren, zou hij zóó niet spre ken! Neen, de Katholieke arbeiders in de bollenstreek zullen wel wijzer zijn, en méér verlicht, minder blind dan onze opposant wiens beweringen wij hierboven hebben weer gegeven Het socialisme poogt nu in de bollenstreek door middel van een z.g. „neutrale" vereeni ging en het Ned. Vakverbond van Oudegeest zich in te dringen, katholieken die zich hiervoor laten gebruiken, zijn deserteurs van het katholieke vaandel, en verraders van hun godsdienst, van hun mede-katholieken en van hun plicht! door een Hagenaar in Haarlem op het einde van de maand_ December 1912 is gevonden een briljant. Zij is terug te bekomen aan het bureau van politie, alhier. NED. R. K. BOND VAN POST- EN TELE- GRAAFBEAMBTEN .,ST. PETRUS". Op Zondag 9 Februari a.s. zal door de afd. Haarlem van bovengenoemde vereeniging een vergadering worden gehouden in bet ge bouw St. Bavo, des middags ten 4 uur. Aller opkomst wordt dringend verzocht, met bet oog op de belangrijke agendapunten. Morgen speelt de biljartclub „Haarlem" in het café „Central" te Alkmaar een wedstrijd tegen de biljartclub „Al cm ar ia". De laatste maal werd de overwinning behaald door „Haarlem". Gistermorgen kwart vóór twaalf werden op den Zijlsingel twee paarden van de Rotter- damsche Rütuigmaatsohappü aan de hand geleid. Een der paarden steigerde en sloeg met de achterpooten tegen de buik van de wed. Suzanna de L., wonende aan de Zijl vest. Het geval liep buitengewoon goed af, want even later kon de vrouw haar weg te voet vervolgen. EEN NUTTIGE WENK. De schrijver van de .Zaterdagavondpraat jes" in ons blad had bet onlangs over de noodzakelijkheid van méér steun en mede werking van Katholieke zijde (bijzonder wat betreft den Middenstand) aan de echt-katho- lieke werken van liefdadigheid: het liefde werk Oud-Papier, en het Brokkenhuis der St. Vincentius-Vereeniging. In aansluiting daaraan vermelden wij bier met instemimng een nnttinge wenk, ons door een onzer abonné's toegezonden ter plaatsing. Hij merkt ons op, dat het zoo vaak gebeurt, dat men voor bet Brokkenhuis alléén een stoel, een jas, een kleinigheid beeft, die men toch niet in buis wil houden. Belt men nu het Brokkenhuis op, dan krijgt men den wa gen voor de deur voor één zoo'n kleinigheid, en dat schrikt eenigszins terug, terwijl, als er oud papier is af te balen, de man van „Oud-Papier" zoo'n jas of wat het is, niet meeneemt. Onze abonné vraagt nn, of er geen middel is om die twee te combineeren* in dezen zin, dat de kar van „Oud-Papier" ook zaken voor het Brokkenhuis ophaalt, want gemeenlijk als men aan 't ruimen gaat komt alles tegelijk! Wij gelooven óók, dat er op die manier voor beide liefdewerken nog wat méér te bereiken valt, terwijl daarnevens de raad van den Zaterdagavondman, om èn Brokkenhuis èn Oud-Papier geregeld door een kleine an nonce in de gedachte der katholieken te hou den, ernstig aanbeveling verdient. Wij weten uit ondervinding, dat zonderling genoeg de juiste adressen dezer liefdewerken bij vele katholieken nog altijd onbekend zijn. (Zta Stadsnieuws verder op in dit Blad.) R. K. TIMMERLIEDEN. Men schrijft ons: Dat onze timmerlieden- vereeniging, behalve door vakactie, ook met verzekeringsinstellingen, als werkloozen- en ziekteverzekering, zooveel mogelijk in bet belang der leden van „St. Joseph" tracht te werken, blijkt ons uit een overzicht der cij fers, welke de heer G. Visser als penning meester van het ziekenfonds ons verstrekt. Het lidmaatschap van het ziekenfonds is niet verplichtend, zoodat niet alle leden van de Timmerliedeuvereeniging daaraan deel hebben. Toch telt dit ziekenfonds 79 leden en heeft gedurende het afgeloopen jaar niet minder dan 425.82 uitgekeerd, waaronder aan één lid zelfs 17 weken. Alhoewel de ge wone termijnen van uitkeering 13 weken per jaar is, wijkt de ledenvergadering wel eens van die bepaling af, waardoor de sympathie voor die instelling voortdurend stijgt. Indien van de gewone termijn van nitkee ring wordt afgeweken, geschiedt het gewoon lijk met algemeene stemmen. De bestaans zekerheid van het ziekenfonds is gewaar borgd, omdat de leden zich daarbij bereid verklaren, zoo noodig de contributie te ver- hoogen. Bij het sluiten van het boekjaar kon men beschikken over een bedrag van 759.29'A; zeker een mooi bedrag! EEN BRILJANT GEVONDEN. Door de 's Gravenhaagsehe politie is aan de Haarlemsehe politie kennis gegeven clat SCHOTEN. Kiezerskweek. De propagandaclnb van de R. K. Kiesvereeniging (Seboterkwartier) houdt heden- en morgenavond van 8 tot 10 uur in de Cateéhismuskamer aan de Gen. de la Reystraat jatting tot het geven van alle gewenschte inlichtingen betreffende de plaat sing op de kiezerslijst. R. K. Volksbond. Zondagavond gaf de af- deeling Schoten hare 2e feestvergadering. Was het bezoek j.L Donderdag niet groot, Zondagavond was dit anders en was er geen plaats onbezet. Dat ook Zondag het door de Rederijkerskamer „Sint Bavo" voorgebrach te wel in den smaak viel bewees wel het onbedaarlijk applaus. Zeer mooi werden de rollen gespeeld in het drama, jammer dat het publiek niet altijd in dit stuk de spelers be greep. Ook het blijspel werd onverbeterlijk ge speeld, een woord van lof meenen we hier hij te moeten brengen aan de vertolkers van „een zenuwachtig mensóh", Zuur en den rech ter. Eveneens dient genoemd te worden de heer Heeremans, voor zijn komische voor drachten, waarvoor ook hij een welverdiend applaus inoogstte. Zooals gezegd, is ook deze feestvergadering een waar succes geweest en kunnen èn Bondsbestuur èn rederijkers ten volle tevreden zijn- Cursus R. K. Volkshond. De cursus afge broken tengevolge van het vertrek van den Weleerw. kapelaan, zal a.s. Woensdagavond worden voortgezet door den Zeereerw. heer pastoor. Aanvang des avonds ten 8 ure. HEEMSTEDE. Onbestelbare stukkeu gedurende de tweede helft der maand Januari 1913. A. Vogelaar, Uithuizen; Wed. van Kessel, Amsterdam; G. Bakker IJMUIDEN. Vischopbrengst. In de maand Januari werd in de rijksvischhallen, alhier, voor f 744.916 viscli aangevoerd. Dat is f 73.468 meer dan in de maand Januari 1912. Scheepvaart. In Januari kwamen alhier binnen 187 stoom- en zeilschepen met een inhoud van 199.066 Reg. Ton. Vertrokken zijn 190 stoom- en zeilschepen met 215.501 Reg. Ton inhoud. HEEMSKERK. Diphtheritis. De openbare lagere school, die sedert 21 December gesloten is geweest wegens het heerschen der besmettelijke keelziekte diphtheritis zou heden weder ge opend worden. De epidemie is zoo goed als geweken. HTLLEGOM. Haarlemscli Mandoline-Orkest, Gisteren avond gef „Joseph Rico" het Haarlemsch Mandoline-orkest van dien naam in Hotel Sistermans een uitvoering. Mej. Corrie M. van Beaumont, directrice van dit corps, had ook 't accompagnement bij den zang van den bariton-solistAnton Smit. Het programma was rijk verzorgd: 9 nummers voor en 7 na de pauze. Er werd mooie muziek gegeven en 't publiek, hoewel niet zeer talrijk, toonde zich uiterst voldaan. Van den solist noemen we „Arie des Leporello aüs Don Juan" van Mozart, maar vooral „Van den Prins der Zee", ballade van Arnold Spoel. Dit was voor den zanger een succesnummer, en 't meester-1 lijk klavierspel van mej. C. de Beaumont kwam hierbij zeer uit. Na de pauze kregen j we van den heer Smit nog „La Screnata" van Braga en Ave Maria, van Baeh-Gounod. De mandolinenummers waren van Mendelsohn, Mozart, Weber, Joseph Rico e.a. 'tWas een avond van kunstgenot en we roepen het gezelschap een welgemeend „tot wederziens" toe. „NEUTRAAL". Bij verschillende katholieken te dezer plaatse komt óók in huis het „Hill. Nieuws- en Advertentieblad", uitgever van der Linde en Co., 'dat zich aandient als „neutraal". Hoe „neutraal" dit blad is, beoordeele men uit het volgende walgelijke stukje, dat wij uit een der laatste nummers knippen: „Wat heeft de richting, die in ons land „gedurende vijf jaren de leiding heeft ge- „had aan te wijzen als 'tastbaar resultaat „van haar bestuur? Wanneer zij binnen „kort ter verantwoording geroepen zal wor- „den, zal men haar wijzen op ben alge- „meenen geest van mismoedigdheid ten ge- „volge van gebleken machteloosheid om „iets duurzaams tot stand te brengen; op „veel karakterbederf onder degenen, die „streven naar begeerde betrekkingen en „gaarne in het gevlei komen. Men zal haar „niet zonder grond verwijten, dat eerbied „voor de wét niet is toegenomen, vooral „door de houding dergenen, die in de eer- „ste plaats geroepen zijn om de wet te handhaven. „Hoe groot de ontmoediging is en hoe „gering vertrouwen er bestaat op den steun „van de meerderheid des volks, mag wél „blijken uit het feit dat de hulp van hei „kindergebed is ingeroepen. Dat in de ker- „ken gebeden, wordt voor een goedgunsti- „ge beschikking ten aanzien der verkiezin- „gen, is meer vertoond, voor den eersten „keer, voor zoover ons bekend is, heeft „men nu voorgeschreven, dat de kin deren moeten bidden, dat bij de verkie zingen de Christelijke partijen de meer derheid zullen vorkrijgen! (Sic Red. N. „Haarl. Crt.) „Een 'dergelijke maatregel typeert wel „het huidige bewind! „Indien het de vrijzinnigen gelukt, om „de Christelijke regeering tot aftreden te „dwingen en zij het bewind kunnen over- „nemen, mogen zij zich spiegelen aan hun- „ne voorgangers, die gestrand zijn op de „klip der inwendige verdeeldheid!" Men ziet het: een liberale öourant die zichzelf respecteert, zou dezen nonsens niet schrijven! Een halfweter, iemand die maar raak schrijft door anderen na te bazelen, kan al leen zulk een rimram bijeenbrengen. Maar't fraaiste is dat dit doorgaat onder het mom van een „neutraal" blad! Althans: in Hillegom neutraal. Want De Meerbode, die de Haarlem- mermeersehe editie is van dit prulblaadje, isliberaal! We hebben dus hier het voor sommigen zonderlingen verschijnsel dat „li beraal" en „neutraal" hetzelfde i3, en welanticlerikaal. 'tls geen nieuws dat we dit feit consta- teeren, maar voor de Hillegomsche lezers van 't Hillegom's Nieuws- en Advertentieblad kan het toch zijn nut hebben dat we eens de aandacht vestigden op deze hooggeroem de „neutraliteit". Vele katholieken deelden, ons hun gevoe len mede omtrent 't stuk, hier behandeld; zij achtten zich in hunno godsdienstige en po litieke gevoelens gekrenkt. De geest is dus zeer goed.. Welnu laat men dan bijwijze van protest als' één man zijn abonnement opzeg gen op dit blad. Dan verricht men een echt katholieke daad en eert zich zelf. NOORDWTJK. De strandkwestie in hoogste instantie. Gis teren deed de Hooge Raad uitspraak inzake het cassatieberoep van W. T., directeur der Maatschappij tot Exploitatie van het Hotel „Huis ter Duin" alhier, door de rechtbank.! te 's Gravenhage veroordeeld tot f 3 boete of 1 dag hechtenis wegens het zonder ver gunning van B. en W. van Noord wijk ge plaatst hebben van palen op het strand al daar, in strijd met verbod van art. 2 der betrekkelijke verordening van de gemeente Noordwijk; in welke zaak was aangevoerd, dat genoemd art. 2 verbindende kracht mist als gaande buiten de bevoegdheid van den gemeenteraad, omdat het ook betrekking had op voor het publiek niet toegankelijke plaatsen en omdat het verder ging in het beperken van den privaten eigendom, dan artikel 625 B. W. gedoogt. De Hooge Raad achtte een en ander echter ongegrond en verwierp het beroep. VOORHOUT. Raadsvergadering. De gemeenteraad ver gadert Donderdag a.s., des voormiddags 10 uur. HAARLEMMERMEER. Te water. De landbouwer Vlam van Mie» w- Vennep reed met paard en wagen langs den Venneperweg, toen ter hoogte van hot zgn. Kabel een verhuiswagen passeerde. Het paard van V. schrok, doordat een zeil van den verhuiswagen doer den wind opwoei, i Het paard maakte een zijsprong, waardoor bet met den wagen in de tocht terecht kwam. i Vlam wist nog bijtijds van bet voertuig te springen. Spoedig 'werd door verschillen de personen hulp geboden en alles weer op bet droge gebracht. Met eenige materieels schade liep het ongeval af. De gasverlichting. Hoewel langzaam, gaat het toch met onze gasverlichting vooruit.' Door de gemeente is een verzoek gericht aan het bestuur van den Haarlemmermeerpolder om vergunning tot den aanleg van gasbuizen in de bermen van de verschillende polder wegen. We hopen dat deze verlichting spoe dig haar beslag moge krijgen. BURGERLIJKE STAND. UITGEEST. Geboren: d. van J. Roben en A. Bark. Overleden: Cornelis Maria, z. van G. Wil- lemse en P. Stuifbergen. ALKMAAR. Geboren: 31 Jan. z. van G. H. Harmsen en J. C. Haasbroek. 1 Fe bruari: d. van J. Huiberts en H. M. Caarls. d. van J. Schinkel en H. Lijster. 3 Febr. d. van C. Wester en M. C. Brammer. Overleden: 1 Febr. E. Noome, lij. HAARLEMMERMEER. Geboren: d. van G. MoolhuysenLewestijn. z. van M. OnosOverdoe». z. van A. Bakker— Jansen. Sint Genesius. De leden der Tooneelver- eeniging „St. Genesius" hielden gisteravond met hunne dames hun jaarlijksehen gezel- ligen avond op de bovenzaal van de inrich ting des heeren Tijssen. Door onderlinge voordrachten en het drinken van een glaas je werd de avoncl op recht aangenamé wij ze doorgebracht. Nut en Genoegen. De tooneelvereeniging „Nut en Genoegen" gaf gisteravond op de bovenzaal van „De Witte Zwaan" haarjar- lijksche vastenavond-uitvoering. De zaal was stampvol. Na opening door den Voorzitter werd allereerst opgevoerd „Jager en Patrijs hond", blijspel in drie bedrijven. Dit stuk'1 werd op uitstekende wijze opgevoerd eü verwierf een onbedaarlijk applaus. „De Blin de en do Lamme", voordracht door H. Elfe- ring en Jer. Koeleman, mocht ook de al-' gemeene goedkeuring wegdragen. Na- de pauze kregen we „Het Testament van Ste ven Velzen", blijspel in twee bedrijven, wat ook zeer goed in den smaak viel. Tot slot„Kee en Piet op het Koninginnefeest te Amster dam" door L. O. en C. Elfering, waarmee het goed uitgevoerde programma naar ie ders genoegen was afgewerkt. VLIEGER DOODGEVALLEN. Uit Turijn komt het bericht, dat de vlie ger Nosari van 10 M. hoogte gevallen is. Hij overleed kort daarop in het hospitaal, waar-heen hij inmiddels vervoerd was. DE COMPETITIESTAND. Do Westel. Ie klasse is na de Zondag ge- speelde wedstrijden als vol doelp g.ip. gew. (tl. verl.puut r.-t. ie« Sparta 14 10 3 1 23 42—15 1.64 D. F. C. 14- 10 2 2 22 44—21 1.57 ,14 8 2 4 18 37—22 1.29 H. V. V. 14 7 1 6 15 44—33 1.07 Ajax 14 6 2 6 14 20—24 1.00 H. B. S. 14 5 4 5 14 25—31 1.00 V. O. 0. 13 5 1 7 11 27—24 0.85 14 5 1 8 11 22—34 0.79 H. F. C. 13 3 1 9 7 22—40 0.54 14 1 1 12 3 19—58 0.21' Beroepsziekte bü marconi-gra fisten. Niettegenstaande de draadlooze telegrafie nog een uitvinding van jongen datum is^ komt daarbij reeds een beroepsziekte voor. De marconi-grafisten lijden aan hevige ana&j mie, een soort bloedarmoede. Het aantal roo, de bloedlichaampjes neemt af, evenals de roode bloedkleurstof (haemoglobin©). Deze anaemie wordt veroorzaakt door verschillen^ de factoren. In de eerste plaats draagt daarj toe bü de weinig hygiënische omgeving, d^ kleine hut, waar de telegrafist verblijf houdt* Ook de sterk geözoniseerde lacht, veroorj zaakt door de wisselstroomen, die voor de electrische golven gebruikt worden* ie esq der oorzaken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1