TWEEDE BtAD JAC. KARSKiNS, RleêrmaSêrij" Zptraat 62, GROOTE OPRUIMING wegens verplaatsing der zaak naar Groote Houtstraat 120. Hoe men Kiezer wordt. BUITENLAND. HET HOOGSTE LOT UIT DE LOTERIJ. Hu Bon Aflarché. Letteren en Kunst. üaapSei8i»Br>siisseI> Handschoenen voor alle gelegenheden. DSwSCAB 4 FEBRUARI 18» FEUILLETO NIEUWE hflflRLE/ASCHE COURANT Van .1 tot en niet 14 Februari bestaat er gelegenheid zieli voor de nieuwe kiezerslijst aan te geven. Niet wachten tot de 15e, want dan is het precies te laat! En wij kunnen in Juni nie mand missen: iedere stem is van waarde. De vraag is dus: wie kan kiezer worden? Ieder, die den leeftijd van 25 jaar bereikt heeft en aan eenige vereischten voldoet, die wij hier nogmaals willen aangeven. Laat het groot belang van den komenden verkiezingsstrijd nu ieder ertoe aanzetten te zorgen, dat bij op de kiezerslijst geplaatst wordt. Het gaat dan om onze christelijke meer derheid en dus staan onze heiligste belangen op 't spel. Indien men voldoet aan de volgende ver eischten, wordt men kiezer voor de: TWEEDE KAMER. Niemand kan kiezer worden, die niet op 15 Mei a.s. minstens 25 jaar oud en Neder lander is. Wie aan deze beide hoofdvereiseliten vol doet, kan op verschillende wijze kiezer wor den. Belastingkiezers. Belastingkiezer is degene, die aangeslagen is in eene Rijksbelasting (Personeel-, Be- drijfs-, Grond- en (of) Vermogensbelasting,) en zijn aanslag tijdig betaald heeft. De belastingkiezer behoeft zich niet aan te geven. Alleen door het feit, dat hij zijn be lasting op tijd betaalde, wordt hij kiesgerecb- tigd. Een uitzondering wordt mtusscnen ge maakt, voor dengene, die mede-eigenaar is in een onverdeelden boedel, waarvoor in 1912 grondbelasting is betaald, terwijl zijn aandeel in de belasting 1.— bedraagt. Wanneer zoodanige persoon geen andere belasting be taald heeft, moet hij zich aangeven ter ge meente-secretarie, waar hij een formulier ontvangt, dat ingevuld en onderteekend aan de secretarie tegelijk met het belasting-biljet vóór 15 Febr. moet worden ingeleverd. Ook degene, die naar een andere gemeente is verhuisd en in de vorige belasting betaal de, moet zich in zijn nieuwe woonplaats gaan aangeven met overlegging van het voldaan geleekeud belastingbiljet. N.B. Rijwielbelasting telt niet mee. Wie den len Februari zijn belasting nog niet voldaan heeft, krijgt een gratis-waar- schuwing thuis, van den ontvanger, waarin gezegd wordt, dat zoo de belasting niet vóór Maart voldaan is, hij niet op de kiezerslijst komt. Aangifte-kiezers. Zij, die geen belastingkiezer kunnen zija, moeten zich allen aangeven, om kiezer te worden als: Hnurkiezer s zijn degenen, die van 1 Augustus 1912 tot 91 Januari 1913 in één huis, of een gedeelte van een buis hebben gewoond, ofwel niet meer dan éénmaal zijn verhuisd (binnen de zelfde gemeente) wanneer n.l. de huurwaar de van dit huis of gedeelte voldoet aan de bepaling voor iedere gemeente afzonderlijk geregeld. Die huurwaarde bedraagt voor: Haarlem Haarlemmerliede en Spaarn woude (in de onmiddellijke omgeving van Haarlem) Heemstede (Meester Lotlelaan) 2.-; voor: Alkmaar Velseu (IJmuiden) ƒ.1.50; voor: Beverwijk Bloemendaal (Bloernen- daal en Overveen) Haarlemmerliede en Spaarnwonde (Halfweg) Velzen (Jan Gij- zenvaart) 1.25; voor: Aalsmeer Bennebroek Blocmen- mendaal (Vogelenzang) Haarlemmerliede on Spaarnwoude (overig deel) Haarlem mermeer Heemstede (overig deel) Scho ten Spaarndam Uitgeest Velsen (overig deel) Wijk aan Zee en Duin Zandvoort Castricum Heemskerk Heilo Limmen Hillegom Noordwijk Noord wijk erbout Sassenheim Voor hout ƒ1.— per week. Ook ken men kiezer worden, wanneer bet buis of gedeelte van het huis, dat men be woont, riet de vereisebte huurwaarde heeft, doch wanneer men in zijn woonplaats gedu rende der zelf den termijn ook nog elders grond in huur heeft en te zamen met deze huursom het voor de gemeente geldende be drag wordt verkregen. N.B. W»e reeds als huurkiezer op de lust van het vorige jaar staat en in dien tus- schenttjd niet van woning veranderde, komt van zelf op de nieuwe lijst en behoeft dus geen aang'fte te doen. Loonkiezers. kunnen zij v orden, die van 1 Januari 1912 tot SI Januari 1913 bij niet meer dun twee personen, ondernemingen, openbare of bij zondere instellingen in dienstbetrekking ziin geweest, en daar een loon hebben genoten, dat óók vccT iedere gemeente in de wet is vastgesteld. Het loon in vaste dienstbetrekking door de vrouw genoten, kan worden geteld bij dat vau den o an, en evenzoo het halve loon van minderjarige inwonende kinderen. Wanneer dat alles bijeen het door de wet geëisehte bedrag haalt, kan de man kiezer worden. Men behoeft niet meer het juiste bedrag van loon of inkomen op te geven, doch kan volstaan met de verklaring, dat het loon het door de wel gevorderde bedrag bereikt. Als loon worden ook gerekend het pen sioen of de lijfrente, die door openbare in stellingen worden verleend, en ook die, wel ke door ondernemingen en bizonders instel lingen worden uitbetaald. Ongevallenrente wordt ook als loon be schouwd. Slaat in een of ander bedrijf in den regel het werk gedurende een gedeelte van bet jaar stil, dan wordt de tijd waarin niet ge werkt wordt toch als diensttijd beschouwd. Is men hoogstens twee maanden ziek, dan wordt toch het loon gerekend ontvangen te zijn. Ook kost en inwoning worden als loon ge rekend naar een daarvoor bij de wet voor iedere gemeente vastgesteld bedrag. Wie op Zon- en Christelijke feestdagen den kost ech ter niet geniet, behoeft voor deze dagen niets af te trekken. Hij wordt toch gerekend vol len kost en inwoning te genieten. Loonkiezers moeten zich ieder jaar op nieuw aangeven. Om kiezer te kunnen worden moeten de genen die wonen te Haarlem Haarlem merliede en Spaarnwoude (onmiddellijke om geving van Haarlem) Heemstede (Meester Lot-telaan) een loon verdienen van 500. voor vrije woning wordt 100, voor vrije kost en inwoning wordt 325 per jaar be rekend. Voor Alkmaar Velsen (IJmuiden zijn de bedragen resp. 400 75 en 275. voorBeverwijk Bloemendaal (Bloe mendaal en Overveen) Haarlemmerliede en Spaarnwoude (Halfweg) Velsen (Jan Gijzenvaart) resp. 350, 62.50 en 250; voor: Aalsmeer Bennebroek Bloemen daal (Vogelenzang) Haarlemmerliede en Spaarnwoude (overig deel) Schoten Spaarndam Uitgeest Velsen (overig deel) Wijk aan Zee en Duin Zandvoort Hillegom Noordwijk Noordwijkerhout Sassenheim Voorhout resp. 325, 50 en 225. voor: Castricnm -Heemskerk Heilo Limmen resp. 300, 37.50 en 200. N.B. Wie aan loon en pensioen te zamen het vereischte inkomen geniet kan eveneens kiezer worden. Spaar ban k-k iezers. kunen zij worden, die sedert 1 Februari 1912 onafgebroken 100.nominaal op het grootboek hebben staan of 50 in de spaar bank, zóó dat het inderdaad hun eigendom is. Men moet zich tusschen 1 en 15 Februari op de secretarie aanmelden onder overleg ging van een bewijs der directie van het grootboek of het bestuur der Spaarbank, dat men inderdaad sedert een jaar eigenaar is van de gevorderde bedragen. Het is niet noodig, dat men een boekje bebbe van de Rijkspostspaarbank; andere spaarbanken, zooals die van den Ned. R. K. Volksbond tellen ook mede. N.B. Wanneer men eenmaal spaarbank kiezer is en aan de vereischten blijft voldoen behoeft men zich een volgende maal niet meer aan te geven. Men blijft kiezer. Examen-kiezers kunnen zij worden, die met goed gevolg heb ben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet aangewezen bij algemee- nen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenig bedrijf of be roep. Hiervoor komen o.m. in aanmerking: on derwijzers, kommiezen, geestelijken, mili ciens die examen gemaakt hebben voor gar nizoenskeuze, spoorwegbeambten, postbeamb ten, zij, die een examen vanwege Mercurius hebben afgelegd enz. Waarschuwing'. Alle aangiften moeten geschieden binnen het tijdsverloop van 1 tot 15 Februari. Na dien termijn bestaat er geen gelegen heid meer om op de kiezerslijst te komen. Bij verzuim is men dus gedurende 1913 geen kiezer. PROVINCIALE STATEN. Voor-de bevoegdheid tot het kiezen van leden der Provinciale Staten gelden dezelf de regelen, als die welke hierboven voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn aan gegeven, met dien verstande, dat men boven dien ingezetene der provincie moet zijn. GEMEENTERAAD. Voor de bevoegdheid tot het kiezen van le den voor den gemeenteraad gelden dezelfde regels als die welke hierboven voor de be voegdheid tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn ge steld, met dien verstande, dat men bovendien ingezetene moet zijn en over het volle laatst verloopen dienstjaar in de gemeente moet zijn aangeslagen in een plaatselijke directe belasting naar een bedrag vastgesteld bij de wet en varieerend voor verschillende ge meenten en zijn aanslag in die belasting op den 1 Maart ten volei moet hebben voldaan. Voor hen echter, die over het volle laatst verloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van tenmin ste een gulden of in de vermogensbelasting, of in de belasting- op bedrijfs- en andere in komsten, of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting, geldt de bovengenoemde voorwaarde van aanslag in een plaatselijke directe belasting niet. DE VRIJMETSELARIJ IN HONGARIJE. In de „Bonifatius-Korrespondenz", die ge dirigeerd wordt door den Benedictijn, graaf van Galen, publiceert Karl Huszar, lid van de Hongaarsehe Kamer een artikel, dat ons een goeden kijk geeft op de werkzaamheden van de vrijmetselarij in Hongarije. Deze mededeelingen hebben ook betrek king op de vrijmetselarij in andere landen, want de schrijver constateert uitdrukkelijk, dat de Loge van Hongarije in voortdurend contact en geregelde .briefwisseling is met de Loges van Frankrijk, België, Portugal, Spanje, Servië, New-York, Brazilië enz. Het geheime document, waaruit de schrij ver zijn aanteekeningen geput beeft, is: „Jaarverslag over 1911 van de Centrale Kan selarij der Hongaarsehe Loges". Het aantal leden der Loge in Hongarije was in 1911 gestegen van 5639 tot 6193; in 1912 schijnt de stijging nog grooter te zijn geweest. Het „devies" voor 1912 werd op de volgen de wijze geformuleerd in dit rapport: „De „broeders" zullen niet meer tevreden zijn hunne princiepen en ideeën in de tem pels te verkondigen, doch zij zullen die in het openbare leven propageeren. De toe komst van de maatschappij hangt af van den geest onzer scholen. De strijd om het bezit van de school zal afhangen van de vraag, de gevoelens, de wil en de krachten der toe- aan wie zullen toebehooren de ziel, de geest, komstigc geslachten en wie de sociale evo lutie zal leiden". Hongarije heeft op 'toogenblik 3000 lagere interconfessioneele scholen, die aan den staat toebehooren; 1000 gemeentelijke interconfes- sioneele scholen en 12,075 officieele eonfes- sioneele scholen, waarvan in ronde cijfers: 7000 katholieken, 3000 protestanten, 430 Jood- sche en 1457 Gjrieksch-geüniëerden. De opzet van de Loge is die twaalf duizend confessio neel e scholen te veroveren. Het laatste bezoek dat „broeder" Malgalhaes Lima die in Portugal een slechte reputa tie geniet aan de groote Loge van Hon garije te Pest heeft gebracht, is teekenend geweest: ter eere van dezen revolutionairen Portugees, die aan de Hongaarsehe „broe ders" conferenties kwam geven, werd een groot feest gegeven, waarop deze apostel van de revolutie een rede hield en de hoofden der Hongaarsehe Vrijmetselarij uitnoodigde te Lissabon het werk van de Portngeesohe Loge te komen bestudeeren. De geheele Joodsch-maconnieke pers van Pest vierde bet bezoek van dezen revolutionnairen par venu als een groote gebeurtenis. Een der meest op den voorgrond tredende persoonlijkheden van de Vrijmetselarij te Pest is „broeder" Oscar Jaszi. Hij heeft een nieuw programma voor de Vrijmetselaars- actie bewerkt en aan de Hongaarsehe loges voorgelegd. In dit program zegt Jaszy: „de loge moet vóór alles zijn een orgaan van de radi caal-politieke actie, die de moderne ideeën bijzonder moet voorbereiden en tot rijpheid brengen en het politieke program van de Hongaarsehe radicalen moet vaststellen. De vragen, die op de eerste plaats aan de loges ter bestudeering worden voorgelegd, betreffen, volgens Jaszy: de hervorming dei- openbare administratie; de rechten der vrij heid; het openbaar onderwijs; de grondher- vorming; de belastingpolitiek; de sociale po litiek, in 't bijzonder wat betreft het platte land; de strijd tegen de Katholieke Kerk. Jaszy werd bijgestaan door het hoofd van de loge van Klausenhurg, de universiteits prof. „broeder" Fabinyi, die met „br." Ador- jani aan de loges de volgende vragen (iii liet rapport genoemd) heeft voorgelegd: de taaie van de Vrijmetselarij in de huisgezinnen; het militairisme; de strijd tegen het clericalis- me (de Katholieke Kerk); de plichten van de Vrijmetselarij in zake de politiek. „De pogingen van de Loge moeten erop ge richt zijn zonder bloedvergieten de uiterste bedoelingen van set socialisme te verwezen lijken". Een nieuw record. Een zeer eigenaardig record is, naar de „Daily Mail" mededeelt, eenigen tijd gele den door een farmer in West-Australië, ze keren John Wilcock, gemaakt. Deze is er nl. in geslaagd om in den tijd van 25 mi nuten op het veld staand koren in brood te veranderen. Hoe hij dat zoo vlug klaar gespeeld heeft, blijkt uit het volgende: Om half vier des namiddags was Wil- cock's zoon bezig met koren te maaien met een der nieuwste maaimachines, waar uit het graan geheel gereed voor den molen te voorschijn komt. Dit gedeelte van het programma nam een minuut in beslag. Het malen van een hoeveelheid graan, voldoen de voor 4 brooden, duurde 2 minuten, even als het ziften van het meel, hetgeen door Wilcock Sr. gedaan werd. Moeder Wilcock maakte in tijd van een paar minuten het deeg gereed, dat onmid dellijk in den oven geplaatst werd, en om 3.55 uur waren de eerste twee brooden ge heel gereed en twee minuten later ook de andere twee. Vlugger kan het al niet, en het zal dan ook wel lang duren, voordat dit broodbakkers-record verbeterd wordt. D. M. O. De gevaarlijke Eugelsche kiesrechtwijven. Mevr. Pankhurst, het hoofd van de So ciale en Politieke Vrouwenunie, heeft op een vergadering te Londen gezegd, dat zij voor al wat de (kiesrecht-)vrouwen hadden gedaan en zouden doen de volle verant woordelijkheid aanvaardde. Menschenlevens zouden niet in gevaar komen, maar behalve dat achtten de vrouwen zich nu gerechtigd alles te doen. (Zouden de pogingen tot brandstichting in een vollen schouwburg te Dublin, en in het woonhuis van minister Harcourt, geen menschenlevens in gevaar brengen? vraagt de „N. R. Ct." hierbij te recht. En het werpen met een bijl?) Wij hebben nooit revolvers of vitriool ge bruikt, ging de spreekster voort, en zullen het nooit doen. Wat beteekenen eenige ge broken winkelruiten en beschadigde brie ven tegenover de redding van vele kinder levens, waarop wij uit zijn? Mej. Annie Kenney spoorde de vrouwen aan, nooit zonder een hamer (voor het in slaan van rditen) uit te gaan, en evenm'in ooit uit te gaan zonder een brievenbus aan te tasten. Sommigen onzer, zeiden zij, kun nen geen ruiten inslaan, maar een "brieven bus aanvallen, kan ieder. Wij zullen alle ruiten inslaan en afie brievenbussen aan vallen, als wij 't kunnen doen zonder ge pakt te worden. De menschen moeten be zorgd worden, wat er met het Britsche Mu seum en de National Galery zal gebeuren. Londen moet voor inwoners onverdra- gelijk worden gemaakt. Twee kiesrechtvrouwen, boven op een omnibus zittende, hebben met een katapult op vensterruiten geschoten. Een is er ge pakt. Mevr. Drummond is uit de gevangenis ontslagen. Een onbekende had haar boete betaald DE A.S. MASKERADE TE DELFT. Omtrent de voorbereiding van de Perzi sche Feesten bij gelegenheid van de vie ring van het XlIIde Lustrum van het Delft- sche Studenten-Corps schrijft men aan het ,;Hbl." o.m. het volgende: Het eerste idee, voor het Lustrum 1913 een Perzisch ensemble te scheppen, kwam op bij de Feestcommissie, toen er bijzon derheden bekend werden over de Fêtes Per- sanes, gegeven door de Princesse de Cna- brillaud en de Comtesse de ClermontTou- nerre te Parijs in Mei 1912. Deze schitterende feesten, die met zooveel succes de pracht en verfijning der Perzi sche cultuur voor de oogen der Lichtstad hadden getooverd, hebben zelfs hun terug slag op de mode doen gevoelen, immers de turbans, de aigrettes, de avond-coiffures in het algemeen zoowol als de weelderig gedrapeerde avond-mantilles, vertoonen duidelijk den Oostersclien invloed, die zich deze laatste twee jaren deed gelden, ter wijl de Exposition des manuspripts et mi niatures Pers anas et Indo-Persanes in Sep tember-October 1912 in het Musée des Arts Décoratifs te Parijs in de gansche pers één roep deed opgaan over het onvolprezen ca chet dezer kunstwerken niet alleen, doch in het algemeen over de voortbrengselen der weefkunst, borduurwerk, wapensmede rij en inlegwerk, takken en brocaten, die het Nieuw-Perzisch volk heeft weten op te voeren tot een hoogtepunt van smaak en weelde, dat zelfs den verfijnden artistieken Franschen geest in verbazing zette. Naar deze prachtige miniaturen-ten toon stelling togen eenige commissieleden, ge wapend met pen en penseel. Terwijl eens deels de leden voor historisch onderzoek met ijver noteerden de geschiedkundige ge gevens, voorgelicht door geleerden als d'Al- lemagne, Blochet. Ohmont., copieerden de meer picturaal aangelegden talrijke oude prenten, profiteerend van de wenken der heeren Metman, Koechlin, enz. Niet minder werd gewicht gehecht aan de inlichtingen omtrent muziek, zoo bereidwillig gegeven door Camille Saint-Saëns, Joseph Marpaiu en De Polignac. Toen werd het plan in elkander gezet, een luisterrijken optocht te geven, voor stellende den Shah Abbas I, den Grootcn, den „Lodewijk XIV" der Perzen, die zege vierend uit den krijg tegen de Turken te rugkeerde binnen Isfanan, vergezeld van hovelingen, krijgslieden en eenige hooge gas ten, een schatplichtig vorst en gezanten van vreemde mogendheden, o.a. de gezant van Indische Rijk der Groote Mongols. Aan de Perzische kleederdrachten worden alzoo toegevoegd de niet minder schilderachtige groepen der Indiërs, Georgiërs en Tarta ren. Zonder over de costuums in détails te treffen, is allicht te zien, hoe dit prach tig gegeven kan worden omgewerkt tot een schitterend geheel van brocaten, zijden weef seis van Shiras, bayadères, de lampas der Sassuiden, de weelderige sluiers Van Broes- sa, zonder nog te gewagen van de gepluim de paarden, met hun rijk bejuweelde tui gen en de schommelende gouden daar stoe len der Indische prinsen. Onwillekeurig dringt bij de opsomming dezer rijkdommen de financieele kwestie zich op den voorgrond. De commissie heeft aan een financieelen opzet, die zoo dikwijls voor maskerade-commissies desastreus is ge bleken, met minder zijn aandacht gewijd als aan het artistiek ensemble. Men stelde zich n.l. op het standpunt, dat dón alleen een financieel slagen, een voorkomen van een deficit kan verwacht worden, wanneer een zoo groot mogelijke feitelijke deelname der corpsleden de plannen steunt. De commissie bestreefde een zakelijken (dus zuinigen) opzet, die de kosten per hoofd voor de meeste corpsleden practisch moge lijk maakt. Het resultaat hiervan is ge weest, dat bij de eerste inschrijving het tal corpsleden-deelnemers overtrof, wat vele vroegere maskerades ooit bereikt hadden. Daar het aantal steeds nog stijgt, zal het ideaal der commissie, de anonymi grooten- deels te doen vallen, mogelijk worden. Deze ruime deelname zal een bijna totale studen ten-optocht vormen, een studenten-ensemble in den waren zin des woords; moge het succes der Perzische feesten hiervan het gevolg zijnl Behalve dezen optocht, zal er in de feest- week gehouden worden een cour, waarop vreemde gezanten hun geschenken aan den gastheer komen aanbieden in de stijfvol om gebouwde Doelenzaal, waar ook gegeven zal worden de opvoering van een spel, dat al de pracht der costuums met het Oostersch de coratief van de zaal tot een kunstvol ge heel zal binden. De sub-commissie voor het spél wenscht te trachten in onzen tegenwoordigen tijd, waarin alle Janden het nieuwe decoratief streven veld wint, op de hoogte van zijn tijd te zijn. Wat Max Bernhardt, Gordon Graig enz. 13 Hij bood een vreeselijken aanblik aan, die isa een gil ontlokte. Dat waren dus zijne zenuw achtige aanvallen. Wladimir onderhevig aan die vreeselijke ziekte de epilepsie: toe vallen. Deze smartelijke ontdekking wierp een schaduw op Isa's toekomstig huwelijksgeluk. Zoo vaak zij later met Wladimir alleen ■was, bekroop haar de vrees, dat hij plotse ling een aanval mocht krijgen. Even ongelukkig gevoelde zij zieh, wan neer zij aan de wieg van haar kind stond. Hoe, wanneer dit de vreeselijke ziekte eens van zijn vader erfde? Wladimir deed al zijn best om haar te vreden te stellen en te troosten. Uit medelijden met hem, die diep onge lukkig was, wijl zij achter zijn geheim geko- men was, deed zij, alsof zij aan zijne woor den gehoor sloeg. De worm des twijfels knaagde echter aan haar hart en ontroofde haar de rust, niettegenstaande de aanvallen fcii Wladimir steeds zeldzamer terugkeerden cn de dokter de hoop uitsprak, dat zij ten laatste geheel zouden wegblijven. Isabella en de dokter maakten elkaar hun ne verontschuldigingen en gingen schijnbaar vreedzaam met elkander om, inwendig even- we! baatten zij elkander XII. DE NIEUWE MAJORAATSHEER. Twee jaren zijn reeds verloopen, sinds de Feldau's Parijs verlaten en zich in 't idylli sche Eisenach 'nstil en behaaglijk nestje ge bouwd hebben. Gundacear is door de vreese lijke gebeurtenissen in Parijs geheel van zijn hartstocht genezen geworden en is zijn be lofte, om nimmer meer te spelen, getrouw gebleven. Barones Lisa kan trotsch zijn op haren echtgenoot. Niets verstoort thans het huiselijk geluk, waartoe Nelly's onverwoest bare vroolijkheid niet weinig bijdraagt. Op zekeren morgen zat het drietal op de veranda met het schoone uitzicht op den Wartburg en liet zich het ontbijt goed sma ken. Nelly, die het Berliner Morgenblatt in zag, gaf plotseling een schreeuw. Wat is er? riepen de Baron en de Ba rones als nit één mond. Daar, leest zelf, het is ongelooflijk, ant woordde zij en overhandigde hun het blad, op een telegram wijzende. Feldau las tot zijne ontsteltenis, dat de ma joraatsheer baron Willibaud Von Feldau en diens eenige erfgenaam en nakomeling in de Cordilleras door roovers overvallen en ver- moord waren geworden. Beiden wilden in een groot reisgezelschap de Andes overtrek ken om zieh van Aronco naar Mendoza te hegeven. De twee gidsen verloren eveneens het leven. Aan vier heeren gelukte het te ontkomen. Vreeselijk! riep Gundacear opgewonden uit. Mijn arme neven! En beiden tegelijk! Welk een ontzettend ongeluk. Nog dieuzelfden dag kwam de notaris der familie in Eisenbach en liet zich bij Feldau aandienen. De beide heeren hadden een lang durig onderhoud met elkaar en besloten een j man van vertrouwen naar Zuid-Amerika te j zenden, die de lijken der vermoorden opzoe ken en naar het vaderland terugbrengen moest, want Gundacear, die thans majoraats heer was geworden, wilde ze in het familie graf op het kasteel Feldau in Oost-Pruisen laten begraven. Dit geschiedde, en reeds tien weken later had de begrafenis van vader en zoon op het slot Feldau, dat inmiddels door den nieuwen majoraatsheer betrokken was geworden, pret grooten luister plaats. De eigenlijke rouw dragers waren Gundacear en Walter, maar ook namen alle bloedverwanten van moe- derszijde, zoomede eigenaars van landgoede ren uit de buurt, alle boeren en pachters van de plaats aan de begrafenis deel. Wel had baron Willibaud zieli niet mooi te- genover Gundacear gedragen doordat hij hem majoraatsheer wordende, de kleine rente ont trok, doch de dood oefent een verzoenende werking en de goedhartige Gundacear deed al het mogelijk om de begrafenis zoo luister rijk mogelijk te maken. Terstond toen hij majoraatsheer werd, de poneerde Feldau 500,000 mark op naam zijner stiefdochter bij de Duitsche Rijksbank. Dat is het minste, wat wij ons lache bekje wel schuldig zijn, om haar schadeloos te stellen voor het door mij zoo lichtzinnig verspilde vermogen haars vaders, zeide hij tegen Lisa. Het grootste gedeelte van den volgenden zomer brachten de Pohitonoff's op het kas teel Feldau door. De verandering van lucht deed Wladimir zoo goed, dat Isabella niet verplicht was, aan hare ouders het geheim zijner ziekte te verraden. Waartoe deze be kend te maken met een feit, dat haar reeds zorg genoeg had gebaard? Ware het vreeselijk spook epilepsie niet geweest, dat haar folterde, dan zoude zij ook tevreden hebben kunnen zijn. Fedor, die thans drie jaar telde, was een allerbekoor lijkst kind en haar sprekend evenbeeld. Alleen het zoete stemmetje en de fraaie, dwepende, donkere oogen had hij van den vader, die den grooten schat zijner liefde tus schen Isa en het kind verdeelde. Alice, die zij in den naherfst weder m Trouville had ontmoet, vertelde haar. dat Eduard zich in zijn lot had geschikt, en als ondorzoekensreiziger door Afrika trok. j Feldau vervulde zijn plaats van majoraats- heer voortreffelijk, hij was als geschapen j voor zulk eene stelling, doch het noodlot j scheen het erop voorzien te hebben, om weder eens vijandig in zijn leven in te grijpen. De lezers zullen zich wel herinneren, dat een bloedverwant van den concierge het ge heele ameublement van den Olympus had ge kocht. Daaronder bevond zich ook een aller liefste antieke schrijftafel van rozenhout. Vier jaar stond deze in den uitdragerewin kel, totdat zij eindelijk eene koopster vond. Madame Rampon, de dochter van een oud- heidkooper, ontdekte in het voorwerp een an tiek kunstwerk, en werd voor een betrekke- lijk hoogen prijs eigenares ervan. Toen het in hare woning werd gebracht, begon zij da delijk de dikke laag stof en vuil te verwude- ren, die zich in die vier jaar zoowel van binnen als van buiten liad_ verzameld. Zij haalde er alle schuifladen uit en vond ini een daarvan een brief, dien zij achteloos op tafel wierp. Tegen den middag kwam mijnheer Rampon een van de scherpzinnigste detectives van Parijs te huis. Nadat hij de nieuwe bezitting van zijne vrouw voldoende bewonderd scheen te heb ben, viel zijn blik toevallig op den brief, die op tafel lag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 5