DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. STADSNIEUWS. Kinderhuisvesf 29-31-33, Haarlem EERSTE BLAD. De directe actie. N.V. NET IMILEISUE ASSURANTIE EN COMSSIEAANTQDR. Stafen-Generaaï. Sport en Wedstrijden. WOENSDAG 5 FEBRUARI 1913 37t •gang No. tt093 Bureaux van Redaetie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. GULDEN bü 1 Cll GcrLDEN Ha tfMil'ê GULDEN bu verlies van een jg J11S verlies van band of voet U 63 één oog. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Haarlemsche Alledagjes No. 787. MUZIEK. HEME HUULEWCHE MOT ABONNEMENTSPRIJS» Fer 9 maanden yoor Haarlem 71.85 Voor de plaatsen, waar een agent Ia gevestigd (kom ffer gem.) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per poet 1.80 Afzonderlijke nummer»0.03 PRIJS DER ADVERTENT18N» Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regel- Binten! 20 ct Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 cL contant). 1000 GULDEN bi] levenslange onge schiktheid tot verken. Alle betalende abonni's op dit blad. die In Hef bezit eener verzekeringspolis «fin. *ün volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voon 400 GULDEN bU overlüden. 300 300 verlies van één daim. SO SULDEN ba verlies van één vijsvinger. 15 GULDEN ba verlies van één anderen vinger. Ds nitkeerlng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatsebappa „Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank" te Schiedam. AGENDA. 6 Februari. Gebouw St Bavo R. K. Volksbond Rederijkers. Kathedrale Kerk 8 uur Cursus in de Katholieke Geloofs- en Zedeleer. (Zie Stadsnieuws). Groote Kerk 2—3 uur Orgelbe speling door den heer Louis Robert (Zie pro gramma onder Stadsnieuwe). Teylers Museum Tentoonstelling- Van moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Het bestuur der R. K. Polit Propaganda- club houdt eiken avond van 810 uur zitting in St. Bavo (Smedestraat) tot het geven van inlichtingen voor plaatsing op dé kiezerslijst. Men kan het ook anders noemen, als men wil: de gewelddadige actie, of hoe ook. Maar hier komt het op neerals ik mij n zin niet krijg, dan schiet ik je overhoop, dan maak ik rumoer, kabaal, revolutie Men zal zeggendat i3 struikrooversma- nier: „jouw geld verlang ik, of anders Preciesstruikrooversmanier. Welnu: die struikrooversmanier krijgt te genwoordig burgerrecht in de politiek. In België is men er al een heel eind aan toe: de socialisten, die in den lande verre weg in de minderheid zijn, eischen er alge meen kiesrechten als de groote meer derheid van het land dat niet geven wil, zul len ze revolutie maken door een algemeene werkstaking, die 't heele land op stelten zet en ruineert. In Engeland doen de kiesrechtvrouwen pre cies eender: ze eischen vrouwenkiesrecht, en tot ze dat krijgen hebben ze besloten, overal en allerwege den particulieren eigen dom te vernielen, brieven te verbranden, schilderijen in de musea te beschadigen, en meer van dat soort gewelddadigheden. In ons land is men nog zóóver niet: men poogt er tot dusverre alleen maar de wetten die de groote meerderheid des lands nuttig en noodzakelijk acht, door veel-praten te saboteeren. Maar 't is al de eerste stap: door de rest komen de heeren óók wel heen. Men vraagt zich af, waarheen dat nu gaat. Waarheen? Naar de regeering van 't brutaalste gepeu pel, naar do overmacht van 't revolutionair geweld, 'tis duidelijk Wordt het niet hóóg tijd, dat met zulke lessen voor oogen, ieder die recht en orde en zekerheid wil beschermen, stelling noemt tegen deze nieuwerwetsche struikroovers-po- litiek? De „concentratie" der liberalen, die zoowel hier te lande als elders indirect aan die struikrooverspolitiek meedoet, en die zich af hankelijk toont en metterdaad ook afhanke lijk is van de socialisten, is daarmee al da delijk veroordeeld. En het is duidelijk, dat alleen het behoud van een krachtige Christelijke regeering tegen dit revolutionair geweld een veilige waarborg wezen zall dat daarvoor in bijna alle gevallen nog raad te schaffen is 1 Wilt u kiezer worden? Wel, doe dan even de moeite, en loop tusschen 8—10 uur 's avonds eventjes aan in St. Bavo, waar de propagandisten alle mogelijke inlichtingen ge ven, alle papieren en bescheiden hebben, al les voor u in orde willen maken. Zeker, onze redactie is óók bereid, en wie onmogelijk 's avonds naar St. Bavo kan gaan, kan bij ons terecht. Tochwe hebben zelfs ons werk, niet zuinig, en de propagandisten in St. Bavo heb ben toch alles meer bij de hand, en zijn ook in de finesses van de kieswet-bepa lingen door de practijk beter thuis dan wij. Het beste adres is dus dat, wat onder onze Agenda aan het hoofd van dit blad staat aangegeven. En nóg een raad: wie al kiezer is, kijke eens rond in de buurt onder de geestverwan ten, of daar nog niet een laksche niet-kiezer schuilt. Nu er zoovéél op het spel staat in Juni a.s., moet iedereen een propagandist zijn in eigen kring, 't Is hard noodig I „IK WIL KIEZER WORDEN". Meneer de redacteur, ik wou graag kie zer worden Hoe dikwijls we op ons bureau deze in leiding tot een gesprek met den een of an deren bezoeker in deze dagen moeten hooren, is waarlijk niet te zeggen. En dan blijkt het herhaaldelijk, dat er onder onze katholieke burgers zeer velen zijn, die recht hebben op de kiezerslijst geplaatst te worden, en die er nooit op stonden 1 'tls wel -merkwaardig, zoo merkt© iemand die zich met de kiezerskweek bezig houdt, ons dezer dagen op, 'tis wel merkwaardig dat het net toevallig zooveel katholieke en rechtsche kiezers zijn, die ze bij ongeluk •vergeten op de lijst te plaatsen!.....' Wat we hiervan moeten aannemen, blijve buiten beschouwing. Maar een feit is, dat er nog tal van ka tholieke mannen boven de 25 jaren in de stad zijn, die kiezer konden zijn, en.... hot niet zijn. •Welnu, laten we dan nosr eens herhalen. PERSONALIA. Alhier is in den ouderdom van 74 jaar over leden de heer dr. A. Smits, oud-gymnasium rector. VIJFDE BACIICONCERT. Max von Schillings. De Schillings-avond, welke gisteren door het Concertgebouw-orkest onder leiding van Schillings zelf is gegeven, mag gevoegelijk tot de voornaamste concerten van dit sei zoen gerekend .worden, want behalve, het hooron, het verwerken van deze muziek- zelf, was het ook van bijzonder belang ze te hooren onder 's componisten eigen lei ding. De directie van Schillings is voor naam, maar ook temperamentvol en expres sief, heeft een persoonlijk, natuurlijk ca chet. Wat deze avond ook belangrijk heeft gemaakt, is dat er nu voor de goedwillen de Haarlemmers gelegenheid is geweest zich een heelen avond te kunnen verdiepen in één soort moderne muziek, dat er nu eens niet in een uur van de zeventiende in de twintigste eeuw is gesprongen, maar dat men zich heeft kunnen bezig houden met de taal van één enkel man uit onze dagen, dat men zich heeft kunnen gewennen aan zijn stijl, dat men. zijn woord heeft kunnen begrijpen! We willen niet zeggen, dat we Schillings' componeerkunst verstandelijk zuiver intellectueel vinden. Verre van dat; van alle belangrijke moderne Duitschers, is hij niet de minst gevoelige. Dit mochten we opmerken: dat bij Max von Schillings de bewegingen van een oorspronkelijk poë- tisch-gevoelige natuur, en de uitvloeiselen van een intuïtief-krachtige intelligentie, in merkwaardig evenwichtige verhouding le ven, en aldus zijn muziek doen erkennen, als zuiver gegroeide, sterk-individneele kunst. Schillings is eigenlijk het type van een modern componist, in den goeden zin van het woord; hij is een echte zoon van het Germaansche ras, verkondigt in zijn mu ziek natuurlijke ideeën brengt er heroïsche gevoelens in tot uiting, heeft de natuur tot arbeidsveld. Hij maakt bescheidener, een voudiger gebruik van het orkestmateriaal dan het zoo oppervlakkig lijkt, maar zijn instrumentale behandeling is uiterst inte ressant, niet op de eerste plaats om de knappe techniek, maar om het zuiver-artis- tiek karakter, dat wel heel gecompliceerd is, maar zich toch begrijpen laat, en zoo bijzonder sympatliiet is. De muziek van „Ingwelde" heeft onmis kenbaar de teekenen van Wagner's invloed; we duiden het wellicht goed aan, met te zeggen, dat het echte modern-germaansche dramatiek is. .Uit intellectueel we zeg gen niet: zuiver artistiek standpunt is zijn Violinkonzert véél belangrijker. We hebben de rechtmatigheid van het verwijt, dat dit werk veel te lang-uitgesponnen is, niet dan maar héél even gevoeld, en hebben ons verheugd in den rijkdom van merkwaar dige schoonheid, die er in is uitgesproken en uitgeleefd. ,We begrijpen, dat dit werk een teleurstelling is voor hen, die in een kunstwerk iets genoegelijks willen hooren, maar met dezen kan Schillings ook geen rekening houden. De violist Felix Berber heeft het Vioolconcert schitterend voorge dragen, en ook de uitvoering door het or kest was onbeipspeüjk. We hebben voorts gehoord een nieuw declamatorium van Schil lings: Jung Olaf, evenals Das Hexenlied, een gedicht vau Ernst von Wiidenbrucli. Dc aard van het gedicht is oorzaak, dat bij Jung Olaf de muziek niet zoo veel sterk heroïsche dramatiek heeft als zijn Hexen lied. Minder belangrijk is dit nieuwe werk zeker niet. Ten slotte dan Das Hexenlied, Schillings' vermaardste, cn ongetwijfeld meest beteekende schepping. De declamator Brottani heeft de beide declamatoria vol temperament, en daarbij mooi den vorm lje- heerschend voorgedragen. H. F. A. CZAAR EN TIMMERMAN. In den Schouwburg ging gisterenavond voor een ongeveer volle zaal de tweede op voering van deze komische opera. Al moest de dirigent beginnen met de teleurstellende mededeeling, dat Kriens' orkest, dat voor dezen avond elders verbonden was, niet ver vangen had kunnen worden, we gelooven niet dat het publiek teleurgesteld naar huis is gegaan. De pianist en de koren, maar vooral de solisten deden ons het gemis van het or kest wel vergeten. De hoofdrollen werden wederom uitmun tend vervuld, vooral de burgemeester van Zaandam was onbetaalbaar. Voor zoover het het komische in het stuk betreft, „droeg" hij dan ook inderdaad het geheel, al hebben we ook voor het spel der andere hoofdpersonen niets dan lof. Vooral ook de Fransclie ge zant was ditmaal^ zeer goed. Het publiek juichte, vooral in het tweede en derde bedrijf, de spelenden meermalen hartelijk, aan het slot zelfs enthousiast toe. CURUS IN DE KATHEDRAAL. Op den morgenavond in de Kathedrale Kerk St. Bavo te houden cursus zal gespro ken worden over de waardigheid en heilig heid van het huwelijk in de Roomsch-Ka- tholieke Kerk". VOLKSWEERBAARHEID. Door de afdeelingen Haarlem. Zandvoort en Bloemendaal Commando wordt a.s. Zater dagavond eene gezamenlijke velddienstoefe ning gehouden nabij Aerdenhout. De afdeelingen Haarlem en Bloemendaal verzamelen te 8.30 nam. Bij deze oefening, die te middernacht zal eindigen, wordt van losse patronen gebruik gemaakt. AANBESTEDING. Gisteren werd door B. en W. aanbesteed: Perc. I: het leveren en plaatsen van meu belen. Perceel II: het leveren en plaatsen van leermiddelen. Perceel III; het leveren en plaatsen van gordijnen, klein meubilair, e.d. Perceel IV: liet leveren en plaatsen van gas kachels met toebehooren. Ingeschreven werd door: Voor perceel I: Martens en Zoon, Haar lem, voor 6624; J. Kraay en Co. te Hille- gom, voor 4540. Voor perceel II: Martens en Zoon, Haar lem, voor 1450. Voor perceel III: J- Meijer te Haarlem, voor 960.W. J. J- Hessels, idem, voor 944; J. C. J. Hagemeijer, idem, voor 935; B. A. Cassée, idem, voor 865; W. van Huij- zen, idem, voor 740; H. J. Huibers, idem, voor 1393; J. C. Caderius van Veen, idem, voor 792; C. van Niel Czn., idem, 699. Perceel IV. Firma Rijbroek en Kelderman, voor 2964., Firma H. Koning Zoon, voor 3049, A. H. de Wilde Jr., voor 2374, Gebrs. Scholte, te Enkhuizen, voor 1750, J. Berends, voor 3229.80. G. Alders, voor ƒ2735. ALG. NED. POLITIEBOND. Gisterenavond vergaderde in Café Jonck- bloedt op het Stationsplein de onderafd. Kennemerland van den Algem. Ned.' Poli tiebond en hield haai' 40e ledenvergadering welke goed bezocht was. De agenda bevatte o.m. wijziging van art. 18 van het reglement dor schietvereeniging „Willem Teil" hetwelk hoofdzakelijk voor gesteld was om het bezoek der vergadering nog te bevorderen. Na eenige discussie werd het voorgestelde artikel aangenomen en luidt nu als v«gt: „Om deel te nemen aan een te houden schietwedstrijd moet men in elk vereeni- gingsjaar minstens 2 huishoudelijke verga deringen van de onderafd. Kennemerland hebben bijgewoond." Tot afgevaardigde naar de op 6 Maart a.s. te Amsterdam te houden provinciale vergadering van den Bond werd gekozen de heer Dingsliof te Schoten en tot diens plaatsvervanger de heer N. Pronk te Heem stede. Door den voorzitter werd met een harte lijke toespraak aan het lid Flooren uit gereikt een door den Bond vastgestelde dienstmedaille voor 10-jarigen trouwen dienst, welke uitreiking vergezeld ging van een verrassing. Daarna werd behandeld de voorgestelde statutenwijziging van den Bond en behou dens eenige veranderingen cn bijvoegingen goedgekeurd en aan den afgevaardigde dienovereenkomstig opdracht gegeven. Nadat bepaald wcrrl dat de volgende ver gadering eveneens te Haarlem zal worden gehouden, werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. COLLECTE. Op het jongste feest van de Kon. Letterl. Vereen. Ciemer, werd voor het Rast- en va- cantie oord van den Koninklijken Nederland- schon Bond van oud-onderofficieren een be drag gecollecteerd van f 5.5(5is,. ARBEIDSONGEVAL. De drukker J. J. Wesselius, werkzaam ten drukkerij Mij. voorheen Gebr. Nobels, had gisterennamiddag te ongeveer half zes, bij het verrichten van eenige werkzaamheden aan de snelpers, het ongeluk met zijne hand tusschen twee ijzeren inktrollen beklemd te raken, waardoor hem een duim verbrijzeld en zijn wijsvinger ernstig gekwetst werd. AUTO-ONGELUK. Gisterenmiddag omstreeks 3 uur kwam dr. ten Oever met zijn auto vanaf de Kennemer- brug den Schoterweg oprijden, juist toen de stoomtram Haarlem-Alkmaar naderde. Dr. ten Oever, die zelf het voertuig bestuurde, wilde tusschen twee hoornen doorrijden om de tram te ontwijken, omdat de straat daar ter plaatse opgebroken is. De auto geraakte daarbij vast in een hoop zand, dien hij te voren niet op gemerkt had. De stoomtram, die op slechts 25 meter afstand was, reed zoodoende met een flink vaartje, daar zij gang zette om tegen de brug op te komen, tegen de auto aan en deze geraakte beklemd tusschen de locomotief en een boom. Het achterstel van de auto werd in elkaar gedrukt; de stoomtram-locomotief van voren onbeduidenjd gedeukt. Later werd de auto met een lorrie weggehaald. Persoon lijke ongeluikken hadden niet plaats. VERGUNNING. Ingekomen is een verzoekschrift van J. van der Sluijs Jzn., om vergunning, tot het verkoopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in het voorhuis van hot perceel aan de Kleine Hout straat No. 58. HINDERWET. Ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van Direc teuren der Naamlooze Vennootschap „Haar lemsche Metaaldraadlampenfabriek" om ver gunning tot oprichting van eene fabriek tot het vervaai'digen van metaaldraadlampen in de pereeelen aan de Kampervest No. 5 en de Patientiestraat No. 12, waartoe zal worden geplaatst een electromotor van 2 P. K. tot bet drijven van een dynamo, eene kwikzilver- pomp, twee luchtpompen en eene ventilator. Ter inzage is nedergelegd het.ingekomen verzoekschrift met de bijlage van N. J. Kwantes, om vergunning tot oprichting van eene rookerij met kokerij in het perceel aan de Gasthuisstraat No. 3 C. PROGRAMMA van de orgelbespeling in de Groote- of Sint- Bavokerk, alhier, op Donderdag 7 Fehr. 1913, des nam. van 23 uur, door den heer Louis Robert: 1. Praeludium et Fuga, F. kl. t., J. S. Bach. 2. Cappriccio alia Sonata, Polibio Fumagalli. 3. Sonate No. 4, Alex Guilmant. Allegro as- sai. Andante. Menuetto. Finale. 4. Chant Pas toral, Théod. Dubois. 5. Pedaal Etude, sym- phonique, Enr. Bossi. Directie E. BRANTJES. Damstraat 27. Tel. Si Dienstboden» en arbeidersverzekering. plaats van de tegenwoordige gebrekkige be lasting worden ingevoerd. Daarna kunnen met andere landen overeenkomsten worden gesloten, waardoor met verwijdering van dub bele belasting een nieuw sluitend geheel wordt verkregen. Het beoogde doel is: al- schaffing van aJle dubbele belasting. Een directe belasting van aandeelhouders is niet bestaanbaar; slechts indirect kunnen de zen .worden getroffen, door eene belasting der naamlooze vennootschappen. Het ligt in 's Ministers bedoeling in het ont- werp tot invoering der thans in behandeling' zijnde belasting tevens een voorstel tot ver laging van het overgangsrecht op t© nemen. De Minister betwist breedvoerig de noodzar, kelijkheid tot afschaffing der belasting der; naamlooze vennootschappen en handhaaft zijn meening dat de reederijen niet langer door, eene speciale belasting moeten worden ge-; troffen. Hij kan geen vrijheid vinden het ont werp op dit punt te wijzigen. De overweging of het mogelijk zou zijn de landbouwers minder te treffen dan de bezit-' ters van roerend vermogen heeft niet tot het' verlangde resultaat kunnen leiden. De Minister handhaaft ook het voorgestelde! stelsel van aangifte. De Minister zou niet kunnen denken aan wijziging van zijn voorstel om de uitvoering der wet in haar geheel aan het dienstvak der directe belastingen op te dragen, en hij'' 3preekt als zijn overtuiging uit, dat geen Mi-1 nister, na een onbevooroordeeld onderzoek,1 een ander voorstel zou hebben gedaan. Wat de bezwaren tegen den aanslag aan-; gaat, de geschiedenis van het onderhavige wetsontwerp zal geen gevaar opleveren voor de onbeperkte competentie der raden van be roep, nu daaruit toch zal blijken, dat de Twee-', de Kamer, mèt den Minister het denkbeeld van eenige beperking heeft verwerpen. In de voorgestelde tarieven en ten opzichte' van de voorstellen ter zake van Kinderaftrek' brengt de Minister geenerlei wijziging aan. Bij nota wordt het ontwerp op eenige on-; dergeschikte punten gewijzigd. (Zij Stadsnieuws verder op In dit Blad.) GEWISSELDE STUKKEN. Inkomstenbelasting. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over deze kwestie verde digt de Minister van Financiën breedvoe rig zijn beleid in zake belastingen. Bij de ontworpen regeling is niet te ver mijden, dat .van sommige belastingplichti gen, twee aangiften worden gevraagd. Voor progressie in de vermogensbelasting is den Minister geen enkele reden bekend en is in het V. V. ook geen enkele reden genoemd. De Min. meent zelfs, omgekeerd, te moeten beweren, dat de belasting niet progressief mag zijn. Progressie zou we tenschappelijk onjuist zijn. De Minister heeft het niet noodig, endaar- om ook niet wenschelijk geoordeeld, bij de samenstelling van het ontwerp rekening te houden met wettelijke bepalingen die op het stuk der gemeentebelastingen tot stand zouden kunnen komen. Mocht later de nood zakelijkheid van eene classificatie der ge meenten, met daarbij zich aansluitende inrich ting van het tarief der belasting, blijken, dan kan nog altijd door eene eenvoudige wets wijziging van de inkomstenbelasting voor een en ander worden gezorgd. Voor de Rijksbelasting zelve, beschouwt de Min. eene classificatie der gemeenten als niet onontbeerlijk. Waar men zich met min of meer willekeu rige cijfers zou moeten behelpen is er des te minder reden om voor kleine verschillen in ouderscheidingen te treden. De rechtsgrond van de belasting van niet in Nederland wonenden i3 volgens den Min. hierin gelegen dat de uitwonende een bron van zijn inkomen heeft op het gebied der belastinghclfeiide corporatie waarmede gelijk is te stellen het geval dat hij zijn inkomen geheel of ten deele van die corporatie zelve ontvangt, (traktement, pensioen, enz.) Om te beginnen moet de thans voorgestelde conse quente belasting van uitwonendon, in de VOETBAL. Belgisch elftalDe Zwaluwen 3—2. Voor de eerste maal zijn de Zwaluwen gis teren op Vastenavond naar Brussel getrok ken om er het Belgisch elftal te ontmoeten.' Aan het verslag van dezen wedstrijd, ip' de Maasbode, ontleenen wij bet volgende: De elftallen stellen zich als volgt op: België: Mayné Robijn Hubin Tasson Bossaert Braeckmau Hotemans, Niscot, Brebart, Musch, de Mayer. Poortman, Thomée, de Groot, Roskott, Snn derma n, Synja Lotsy Boutmy Bar Wilhelm van Hemert. Zwaluwen. Lotsy heeft den toss gewonnen. Brébart trapt voor België af. Als er enkele minuten gespeeld is, komt Thomée met Robijn in botsing, met het nood- lotting gevolg, dat de Belg voor goed het veld moet verlaten. Als het spel hervat wordt, spelen de Belgen voorloopig met 10 man verder, later komt Verbeeck in de ach terhoede. Voor rust weten geen der partijen het net te vinden. In de tweede helft nemen de Zwaluwen na eenigen tijd door Thomée de leiding. België maakt echter spoedig gelijk door Musch, uit een vrijen schop, terwijl vlak hierop Brébart' een corner prachtig inkopt: 2—1 voor België.' Het spel wordt steeds forscher en scheids rechter Sann moet aan beide zijden vrije! schoppen uitdeelen. België krijgt heel geluk-1 kig nog een goal: Braeckmau schiet, Bar verandert den bal van richting, zoodat bet leder buiten het bereik van Van Hemert in 't net belandt. 31 voor België. De Belgen zijn, nu in veilige haven. Wel doelpunt de Groot kort voor tijd, (3—2) maar gelijk wordt het niet, en met 3—2 winnen de Belgen, wat vrij wel de verhouding van deze ontmoeting' weergeeft. Van de Zwaluwen vormde de verdediging! het sterkste gedeelte van de ploeg- Van 11e-, mert heeft weer soliede werk geleverd onder de lat, drie doelputen kon hu niet verhin deren. In de achterhoede was Wilhelm bij zonder in vorm, bij heeft menigen aanval der Belgen onschadelijk gemankt. Synja en Boutmy hebben in de middeulinie veel eii' goed werk verricht. Lotsy was als spil on vermoeid, doch moest het nog al eens tegeri Brebart afleggen. Trouwens dit is geen schande. De voorhoede beviel ons liet minst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1