DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. JÜ 1 STADSNIEUWS. Kerknieuws. Kinder huisvest 29-31-33, Haarlem EERSTE BLAD. DONDERDAG 6 FEBRUARI 1913 37sfe Jaargang No. 8054 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer I4S6. Dit nummer twee bladen. bestaat uit Wat ze willen. Haarlemsche Alledagjes No, 788. WéiH ons Kantongerecht, KOK HMBLMSCHE MOT ABONNEMENTSPRIJS* I Fer 8 maanden voor Haarlem 71.35 Voor de plaatsen, waar een agent Is gevestigd (kom der gem.) - 1.35 8 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1-80 I Afzonderlijke nummers0.03 PRIJS DER ADVERTENTIëNt Van 18 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ct. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regel. Buitenl. 20 ct Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 ct contant). 1000 GULDEN ba levenslange onge schiktheid tot werken. AUe betalende abonné'a op dit blad, die In Hel bezit eener verzekeringspolis zijn, *Ua volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort GULDEN ba tffl GULDEN ba til Él GULDEN bü 400 300 ^erbjden?^ 1 |j11 Verlies van een ijl 11 verliea van Sllil verIies vaa hand of voet. i tl tl» één oog. V SÜP één duim. 100 2 IJLDEN ba verlies van één wijsvinger. 5 GUTDEN ba verlies van één anderen vinger. 1 li uw— De nltkeering "dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatsrbappb „HollandseKe Algemeen* Verzekeringsbank" te Sehicdam. AGENDA. 7 Februari. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Hoofdbestuur. Brongebouw 854 uur Bioscope Herm. Smits. De Passiespelen. Paleis van Justitie IK uur Bnreau van consultatie. Teylers Museum Tentoonstelling van moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur. tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Het bestuur der R. K. Polit. Propaganda- club houdt eiken avond van 810 uur zitting in St Bavo (Smedestraat) tot het geven van inlichtingen voor plaatsing op de kiezerslijst. Er is, ook bij ons, vaak sprake van de auti- clericale vrijmetselarij als geheim-politieke vereeniging. De Ferrer-relletjes, op internationaal com mando, hebben op het werken van deze anti- clericalen allerwege de aandacht gevestigd. Wil men weten wat ze willen! Furnémont, de Belgische socialist-vrijmet selaar, een der kopstukken van de rooden, heeft bet deze week in het debat over 't ver bod aan officieren om lid van de Vrijmetse larij te zijn, in z'n boosheid precies verklapt. De liberale macon Cocq vertelde, dat de Vrijmetselarij een heel onschuldig ding was: alleen inaar een geheim genootschap in die landen waar geen „vrijheid" is. Toen riep Furnémont: „Ze is zoo weinig geheim, dat ze in Portugal zelfs een repu bliek heeft gesticht En toen uien van rechts opmerkte, dat die uitlating waard was te onthouden, schreeuw de Furnémont: „ja, en als jullie zoo door gaan, zullen wij ook hier de republiek stich ten!" Precies: het voorbeeld van Portugal navol gen is het wachtwoord van de Loge. Nog duidelijker zou Furnémont 't maken: „Als de Belgische officieren maar een greintje energie hadden, dan hadden ze de Portugeesche collega's allang nagevolgd!" Ziedaar. Is 't duidelijk of niet? En dan verwonderen die lui er zich nog over, dat. een regeering die het gezag en het koningschap verdedigt, deze rebellen en in ternationale revolutionairen niet in het leger wenseht te zien. De heeren hebben nu openlijk gezegd, wat ze willen. En dat is niet in België alleen zóó: het is internationaal, zooals de Vrijmetselarij in ternationaal ia. Een les voor ons! Wie gezag en Koningin, wie geloof en kerk en staat verdedigen wil en hoog houden, weet nu van welke zijde dat alles gevaar loopt. Alleen een sterke Christelijke regeering kan tegen dit revolutionair anticlerioaal ge doe, dat internationaal is, met vrucht en vol gens hare beginselen optreden 1 PLAN 1913. Wie denkt er bij zoo'n heerlijken lentedag als vandaag nog aan, dat wij pas begin Fe bruari beleven. Zoo'n dag brengt de ver rukking van het voorjaar. Dit doet ons denken aan de plannen, die beraamd zijn om onze stad gedurende dezen zomer aan trekkelijkheid te geven. Doch wij vragen ons af of het geen tijd wordt, dat Wij wat meer van de omlijnde ideeën te hooren krijgen van het comité 1913. Vergissen wij ons niet, dan wil men op Haarlem vooral de aandacht vestigen in den voorzomer. LWelnu, zoo heel lang zal het met zulk weer piet duren of Haarlem's omgeving prijkt in volle lentepracht. Men bericht ons zelfs dat men bij gunstig weer omstreeks Paschen de bollenstreek op z'n mooist zal zien. Het Pieuwe museum wordt begin Mei geopend: en zoo ls er meer. Dit alles doet verwach ten, dat wij de plannen van het comité, dat wij nu in groote lijnen kennen, allicht ook1 wat meer in details te hooren krijgen. Intueschen moeten wij dit het comité, om Alle misverstand te voorkomen, nageven, dat het niet stil zit. PERSONALIA, Te Amsterdam zijn geslaagd voor het exa men stenografie in moderne talen, mej. Chr. Witgrefe voor Engelsch, en mej. S. Paërl voor Fransch. HET MODERNE ETALAGE-WEZEN. Voor de Haarlemsche Handelevereeniging trad gisteravond met bovenstaand onderwerp als spreker op den heer C. Muller Jr., pen ningmeester van de Algemeene Winkeliers- vereeniging te Amsterdam. De voorzitter der Haarl. Handelsvereni ging, de heer G. v, d. Most v. Spijk, heette de aanwezigen welkom, alsmede den spreker van den avond. De heer Muller begon met er op te wijzen dat de intensieve cultuur der moderne eta leerkunst een tiental jaren geleden in de groote steden van Duitsehland begon en eenige jaren later ook in ons land. De be weegredenen waren echter niet in beide lan den dezelfde. In Duitsehland was het de zucht tot zelfbehoud tegen de Warenhuizen; hier te lande dankte de cultuur haar ontwikke ling aan de meerdere beschaving van den winkelier. In Duitsehland was het een gelukkige ge dachte om in dezen strijd allereerst het uiter lijk van de zaken te verbeteren. Die winke liers zijn de pioniers van de moderne étaleer kunst geworden. Wat men tot dien tijd had gepraesteerd, had niet voldaan. Men wendde zich nu tot schil ders, kunstenaars, beeldhouwers, professors in de schoonheid en zelfs werden de ontwer pen van deze kunstenaars wettelijk be schermd. Het duurde echter niet lang, en men verhief zich tegen de creaties van deze buiten het vak staande menschen, omdat zij noch de winkeliers noeh de cliëntèle op don duur konden voldoen. Men stak toen de hoofden bijeen en men zon op middelen om de étaleerkunst te ver beteren. Men kreeg de kweekscholen van étaleurs, die goed werkten en nu zijn er zg. wander-decorateurs ter beschikking, die men kan ontbieden voor het arrangeeren van de étalages, die zelfs tegen uurloon werken Er wordt beweerd, zooals door Prof. Tudor in Duitsehland, dat de étalagekunst geen toe komst heeft, dat er geen kunst in te brengen zou zijn, hetgeen zou worden bewezen o.m. doordat de beste étalages na acht dagen haar aantrekkelijkheid verliezen. Toch is dit niet het geval. Er kan wel degelijk, volgens spr., kunst in dc étalages gebracht worden en hij toonde dat verder aan. De goede étaleurs in Duitsehland stelt spr. dan ten voorbeeld aan de winkeliers hier te lande en aan alle vreemdelingen. Maar ook die winkeliers, die niet zoo hoog staan in de étaleerkunst, vervolgt spr., kun nen ons nog veel leeren. Elk jaar nl. wordt door hen een bedrag uitgetrokken van de winst om de étalage te verbeteren. Hoe staat 't daarmede in ons land? Spr. antwoordt: treu rig. Er zijn winkeliers, die in tal van jaren geen 25 voor hun étalages uitgaven en toeli is het een eisch van het moderne za kendoen, dat jaarlijks een groote som voor de étalages wordt bestemd. Deze sommen brengen haar rente dubbel op, omdat het publiek met ingenomenheid ziet dat de win kelier liart heeft voor de étalages zijner ma gazijnen. De heer Muller besprak daarna de uitstal lingen van verschillende branches. Sigaren winkeliers raadde spr. aan om niet meer hun étalagekasten vol te stoppen met sigarenkist jes. Meer succes verwacht spr. van een ta feltje b.v. in de étalagekast, waarop eenige geopende kistjes sigaren en daaromheen een aschbakje en lucifers enz. Alles alsof men zich in den huiselijken kring bevindt en een goeden gast verwacht, dien men wil ont halen op een goede sigaar. Heeft men twee vitrines, dan zou men in de andere tusschen palmen of bloemen interessante foto's kun nen ten toon stellen betrekking hebbende op de industrie. De bloemenwinkels zouden, volgens spr., hun étalages, die reeds zeer uitblinken door die van dezelfde soort in het buitenland, nog kunnen doen winnen in aantrekkelijkheid door het plaatsen van een gordijn tusschen vitrine en magazijn. Deze achtergrond behoort dan zóó gekozen te worden, dat de kinderen Flo ra's op hun voordeeligst uitkomen. Spr. hekelt dat b.v. in boek- en papierwinkels 'n touwtje wordt gespannen met kalenders en kaarten voor de ruiten, en lange reepen briefkaarten in de hoeken der vitrines worden gehangen. Byoutiers moeten volgens den heer Muller hun étalagekast niet te veel proppen met dia manten en kleinoodiën. Die overlading doet onaangenaam aan. Het oog van den toe schouwer zoekt rust. Zoo gauw doet een vol gepropte kast „protzig" aan. Handelaren in huishoudelijke artikelen en ijzerwaren kun nen echter wel met een volle kast komen, om te laten zien dat men goed gesorteerd is. Zeer goed in ons land en met glans te vergelijken met het buitenland, noemt spr. de étalages van de winkeliers in koloniale-, grutters- en fijne vleescbwaren. De galanteriewinkels zijn. volgens den spr., te veel gesorteerd, hoewel vele winkeliers ook bier veel goeds weten tot stand te brengen. Ten slotte behandelde spr. de étalagekunst in het modevak. Bij het inrichten van de éta lages gaat men tegenwoordig van het idee uit dat de koopers niet hun keus moeten doen vóór de winkelruiten. Dat kan geschieden in den winkel. De uitstalkast moet alleen de adreskaart van den winkel zijn. De vitrine moet daar een op zich zelf staand geheel vormen. De goederen moeten daar in niet te grooten getale, doch onsymmetrisch uit gestald worden. De étalageruimte behoort volgens spr. zoo weinig mogelijk vast ge timmerte te hebben. De decorateur kan dan zelf den achtergrond maken. Men traehte in het algemeen, zeide spr., de artikelen zoo te rangschikken, dat zij el kander geen afbreuk doen, maar het effect van elkander verhoogen. De verdeeling der lijnen, en de harmonie der kleuren zijn van zeer groot belang. Moet een artikel speciaal uitkomen, dan moet alles daaraan onderge schikt gemaakt worden. Het eerste beginsel in de étalagekust is, dat de kijkers vóór de vitrine van de straat af alle artikelen kan overzien. Spr. behandelde daarna de kleuren en de kleurencombinaties, die in de étalages be- hooren gebruikt te worden. Vernismiddelen kunnen bijdragen tot verhooging van de aan trekkelijkheid der étalages, mits zij de om geving niet dooddrukken. Bloemen kunnen ook dienen tot versiering, mits zij verwijderd worden, zoodra zij symptomen van verwelken beginnen te vertoonen. Ook mogen die bloe men niet voor een schijntje op straat te ver krijgen zijn. Met Kerstmis begint men ook met hulst te werken, doch hier wijst spr. op het belachelijke van soinmige dezer versie ringen. Zoo stopt men hulst overal, in de knoopsgaten van een overhemd, in de neus gaten van een varken enz. Hulpmiddelen hij étaleeren, zegt spr., mo gen nooit sterk spreken, of zoo op den voor grond treden, dat de aandacht wordt afge trokken van het tentoongestelde. Spiegels als ondergrond beschouwt spr. als een ar moedig étaleermiddel, vooral voor byoute- rieën, bloemen en luxe dingen. Een enkele wassenpop kan in de étalages wel gewenscht zijn, maar ook hier geldt dat de overdaad schade doet. De mannequins kunnen spr.'s bewonde ring niet verwerven. Hierna werd eenigen tijd gepauzeerd, waar na de spr. een aantal lichtbeelden vertoonde van mooie étalages. Spr. eindigde met er op te wijzen, dat voor Holland een typisch nationale de meest aan gewezen étalage is. De heer v. d. Most v. Spyk bracht den spr. dank voor de interessante voordracht. De vergadering onderstreepte deze woorden met een langdurig applaus. DE BLOEMBOLLENVELDEN. Wij beginnen reeds de eerste berichten te ontvangen over den toestand der bollen velden, die ons weldra met hun kleuren pracht weder eenigen tijd zullen boeien. Een medewerker van ons blad, wonende in de bollenstreek nabij Hillegom, schrijft ons: Da eerste werkzaamheden in deze streek hebben weder een aanvang genomen. Het eerste dek wordt weder verwijderd, hetgeen vele handen vergt. De zachte winter i3 oor zaak, dat de vroege hyacinthen reeds tus schen het dek spruiten vertoonen tot 6 c.M. Als geen strenge vorst intreedt laat het zich aanzien dat reeds met Paschen, ofschoon dit feest extra vroeg invalt, veel moois hier bui ten is te genieten. De narcissen staan reeds overal op regel en zeer vele vertoonen al knopvorming. De vroegste soorten, die als snijbloemen veel naar het buitenland worden gezonden (de eerste der bolgewassen) belo ven mede vroegen bloei. Juist door het vroege Paaschfeest zouden de verzenders zulks zeer gaarne willen. DE NIEUWE DIRECTEUR VAN ONS POST KANTOOR. Bij Kon. besluit is, met ingang van 16 Maart 1913 benoemd tot directeur van het postkantoor alhier, H. Helling Wz„ thans directeur van het spoorwegpostkantoor no. 2 te Rotterdam. NED. AANNEMERSBOND. De Staats-courant bevat de statuten van de af deeling Haarlem van den Neder landschen Aaanemersbond. De afdeeling stelt zich ten doel de bevor dering van de belangen der aannemers in het algemeen en van hare leden in het bij zonder, met inachtneming van de bepalin gen der statuten en reglementen van den Nederlandschen Aannemersbond. Zij tracht dit doel te bereiken langs wet tigen weg en wel door: a. het houden van vergaderingen; b. bij ziekte of overlijden van een harer leden desgevraagd van raad en advies te die nen tot het afwikkelen van diens zaken; c. het vormen van een ondersteunings fonds; d. op zich te nemen de leiding van de ge combineerde patroonsvereeniging in de bouw vakken, waarvan doel en strekking in een afzonderlijk reglement is omschreven. GRATIS BROOD EN KOFFIE UITDEELING. Verantwoording van giften over de maand Januari j.l.S. v. L. f 10.Haarl. Brood- j en Meelfabr. f 25; A. v. E. f3; R. G. R. j f 6; W. B. W. f 10; F. O. A. B. f 2.50; Mevr. Q. v. U. f 10; Fr. Q. v. U f 10; Mevr. B. d. H. f d; G. J. D. f5; P. F. I de B. f 1; Mevr. M. C. K. f 2.50; A. H. W. i f 5; H. J. v. S. f 2.50; J. N. J. E. H. Th. f 2.50; J. M. S. f 2.50; F. W. S. f 1; L. G. f 2.50; H. en J. L. f 1; A. J. S. f 2.50; Mevr. K. f 5; Mevr. V. f 5; G. S. d. O. f 5; Mevr. H. f 2.50; Jhr. Ch. v. d. P. f 100; H. J. O. f 2.50; A. de C. f 5; Mevr. W. f 10; G. B. O. f 5; D. C. K. f 2.50; E. A. V. f 5; F. T. v. B. f 10; W. B. S. f 10; Dames V. f 2.50; L. P. B. f3; Collecte Biose. Voorst, f 4.83; Mevr. P. d. M. f 1.50; W. V. en Zn. f 2.50; W. M. ten H. d. L. f 5; A. H. f 2; Mevr. D. f 10; Mevr. P. f 10; I. I. v. N. f 2.50; W. A. V. f 2.50; Mevr. V. f 10; H. J. v, M. 1' 2.50; F. T. f 5; M. F. f 2.50; Mevr. W. f 5; Mevr. H. M. f 1.50; H. H. B. f 15; A. B. f 1; E. S. O. d. O. f 5; J. K. f 2.50; J. P. J. G. f 1; A. G. v. W. f 2.50; A. A. S. f 3; A. R. v. d. L. f 2.50; F. J. D. T. f 10; O. J. v. P. f 2; K. d. L. f 5; O. D. f 2.50; Mevr. S. f 2.50; Pers. Haarl. Katoen Mij. f 9.131/2V. D. f 10; Mevr. D. f 0.50; B. B. f 1; P. f 1; N N. f 0.30; N. N. f 0.50; d. K. f 1; N. N. f 1; J. D. P, f 1; J. S. B. f 1; J. B. S. f 1; A. W. f 1; A. W. Th. f 3; N. O. f 1; v. d. H. R. f 1; Mevr. A. S. f 1; G. J. A. v. H. f 1; M. S. f 2; O. H. f 1; Mevr. W. v. M. f2.50; Mevr. v. B. f 2.50; J. H S. fl; G. S. H. f 2; Mevr. J. f 5; Mevr. V. M. f 2.50; R. G. R. 16; A. O. D. 11; A. v. V. f 1; H. F. f 1; D. f 1; Mevr. M. O. S. f 2.50; R. Z. f 2.50; Dames R. f 1; Mej. T. f 3; H. J. G. Jzn. f 1; H. W. f 0.50; R. f 1; C. B. f 1; Mevr. M. V. f 0.50; P. J. M. 11; B. G. t. B. f 1; Dames v. V. f2; Mevr. T. v. B. f 5; A. K. 12.50; Mevr. W. B. f 1; Mevr. W. C. A. Z. v. R. f 2; Mej. A. A. K. 15; Dames A. f 2.50; Mevr. v. H. f 5; S. v. d. V. f 0.50; P. B. f 1; K. E. de J. f 2.50; L. f 2.50; J. C. 1 1; Mevr. V. O. 11; Mevr. J. O. f 1.50; J. T. f 2.50; D. M. f 1; W. G. H. J. f 1; O. E. 1 0.50; Ch. B. f 2.50; Mevr. N. f 5; Mej. v. G. f 10; J. A. G. f 2; W. A. 't H. f 1; Mevr. E. L. f 2.50; S. W. d. K. 1 2.50; L. 1 2.50; Mej. H. f 1; J. H. v. L. f3; A. J. K. en G. v. R. f 2; N. N. f 1.50; L. S. f 2; J. O. B. 1 10; D. H. A. f 2.50; J. G. H. f 1.50; V. H. J. T. f 1; W. II. en J. A. H. f 3.50; Personeel Werf Conrad f 22.97, 1 0.05, f 0.35 en f 1.20; Pers. Haarl. Katoen Mij. f 8.20Va; Van een dienstbode f 1; N. N. f 1.80'; J. G. R. f 1; J. B. f 10; Mevr. A. v. D. f 2.50; E. W. f 1; G. W. O. V. f 1; Mevr. E. M. f 1; C. H. H. f 1; J. B. S. f 1; Mevr. N. G. O. K. B. f 10; S. P. R. f 2.50; Mej. J. d. P. f 2.50; Mevr. A. v. O. f 2.50; J. A. F. f 2.50; J. J. S. f 1; J. O. J. f2; N. f 2; A. C. V. f 2; N. B. f 1; J. G. M. f 0.50; H. J. B. v. B. f 2; M. W. v. L. f 2; J. d. J. f 1; J. G. v. P. f 2; P. G. f 1; B. S. Wzn. f 1; L. f 2.50; G. S. f 3; D. J. A. W. f 1; L. f 1; Totaal f 679.34. AANBESTEDING. Door den architect H. Korringa, alhier, werd Dinsdag te Nunspeet aanbesteed het bouwen van een landhuisje te Vierhouten. Laagste inschrijver was de heer W. Hoks- bergen te Wezep voor 6250. (Zitting van gisteren). Het Seliotervoetpad. Gisteren bad zich voor het kantongerecht alhier te verantwoorden de landbouwer Vink te Oud-Schoten, ter zake dat hij in December van het vorig jaar het vrije verkeer heeft belemmerd over het voor het algemeen ver keer openstaande Schotervoetpad, door dat gedeelte van dat voetpad, hetwelk loopt over zijn land, af te sluiten. Het betreft een ge deelte Schotervoetpad, dat loopt vanaf den Rijksstraatweg te Oud-Schoten naar de boer derij van Vink, Stut en Rutten. Reeds in November van het vorig jaar heeft Vink terecht gestaan voor hetzelfde feit, doch hij beriep zich toen op een besluit van den gemeenteraad te Schoten, waarbij deze voor zooveel noodig, de openbaarheid ophief van het Schotervoetpad. De plaats- verv. kantonrechter was toen van oordeel, dat dit raadsbesluit absoluut ongeldig was, om dat de Raad over het Schotervoetpad niets te zeggen heeft, doch de kantonrechter oor deelde ook dat een eenvoudige boer niet kan weten tot welke besluiten een gemeenteraad bevoegd is en tot welke niet. Hoewel de pl.v. kantonrechter het feit (belemmering van het openbaar verkeer) bewezen achtte, meende hij den opzet niet aanwezig en sprak daarom den bekl. vrij. Vink was het echter niet te doen om een vrijsprekend vonis, maar om het recht om zijn weg af te sluiten. Hij ging dus door met het Schotervoetpad af te sluiten met liek- 1 ken, prikkeldraad, kettingen en sloten, ter- wijl de landbouwers S. en R., tot wier boer derijen dit gedeelte Schotervoetpad leidt, de afsluiting telkens weer afbraken, en Vink ze opnieuw plaatste. Op klacht van S. en R. stelde de ambtenaar van Justitie toen een vervolging in tegen Vink, met bovengenoem de beschuldiging. Als verdediger van Vink trad op mr. Molt- zer uit Amsterdam, terwijl een aantal Oud- Schotenareu als getuigen waren gedagvaard. Een viertal getuigen, allen Oud-Schotena ren, verklaarden dat zij, zoolang zij zich her innerden, op het voetpad hadden geloopeu. Dat was voor sommigen ongeveer 65 jaar. Het Schotervoetpad liep volgens hunne verklaringen vroeger vanaf het Buitenhuis, nu vanaf de Kleverlaan, door de landerijen achter Akendam en Huis te Zaanen om, tot Jan Gijzenvaart en Rijkstsraatweg te Oud- Schoten en verder over den Rijksstraatweg, aan de andere zijde naar de boerderij van Vink en S. en R. De kantonrechter vroeg of bet Schotervoet pad een verkorting van den weg is van Vo gelenzang naar Schoten. Dit wist men niet. Nu is de Rijksstraatweg van Haarlem naar Schoten de kortste weg en het voetpad alleen een verbinding tusschen de boerderijen, die in bet land liggen. Mr. Moltzer constateerde dat voor zijn ge val de zaak beperkt moest worden tot het gedeelte Schotervoetpad, dat te Oud-Schoten vanaf den Rijksstraatweg naar het Noord- Oosten loopt langs de boerderijen van Vink, Stut en Rutte. Onder de getuigen werden geboord de hee ren Teeuwen, wethouder van Schoten en Hooy, gemeenteraadslid. Deze bevestigden op een vraag van den verdediger, dat het gedeelte weg, waarover Mr. Moltzer sprak, niet voorkomt op een staat, opgemaakt in 1852, van de schouw van wegen en voetpa den. Verder constateerde Mr. Moltzer dat het gedeelte voetpad, waarover hij sprak, alleen diende tot toegang door de boerderijen van S. en R., terwijl deze boeren evengoed een uitweg kunnen nemen naar den Rijksstraat weg over hun eigen land. Alleen zij, die bij de boeren moeten zijn, maken gebruik van den weg, anderen niet. Het O. M. eisclite 10 boete subS. 10 da gen hechtenis tegen Vink, omdat de ambte naar meent dat Vink niet het recht beeft om den weg af te sluiten of bet vrije ver keer te belemmeren. De ambtenaar meende dat de openbaarheid van den weg bewezen is en dat de weg voor liet algemeen verkeer open staat. Dit grondde de ambtenaar o.m. hierop, dat allen sinds menschenhengenis ge bruik hebben gemaakt van den weg en dat b.v. de raadscommissie de ambtenaar laat in liet midden of de raad de macht had tot het besluit ook dat gedeelte van het Scho tervoetpad heeft bezocht. De ambtenaar be twistte dat de staat van 1852 bewijs in rech ten levert, zelfs de liggers der wegen doen dat niet. Mr. Moltzer betoogde daartegen, dat het pad niet openbaar is en alleen gebruikt wordt door de enkele boeren, die daar wonen en door degenen, die bij hem wezen moetan. De verdediger meent dat het Schotervoetpad bij den Rijksstraatweg eindigt en het gedeel te, waar het over gaat, er niet bij behoort, want bet is te mal om een weg aan te leggen die in een boog naar Santpoort gaat, terwijl de Rijksstraatweg recht loopt. Verder komt de weg niet voor op de staat 1852 en heeft de beer Faase, die vroeger daar een stuk land had, den weg verlengd zonder ooit de autori teiten te raadplegen. De kantonrechter zal de volgende week uitspraak doen. BALDADIGHEID. Twee jongens hadden een handwagen te gen de deur van do Rijksleerschool aan de Voldersgracht gereden. Hierdoor was de deur beschadigd. De heer Sevenhuijsen, het hoofd van die school, had de jongens aan het werk gezien en achtervolgde de daders, die den Vijfhoek invluchtten, en daar do wijk namen in een café. Met behulp van politie drong S. het café, binnen en herkende daar S. als een der. daders; anderen herkenden ook W. als een' der daders. Alleen S. was verschenen. Deze ontkende zich aan baldadigheid te hebben' schuldig gemaakt. De ambtenaar van het O. M. vorderde niettemin tegen élk' der be klaagden f 15 subs. 10 dagen hechtenis. LEERPLICHTWET. Tegen H. L., die zijn stiefdochtertje zon der wettige roden had thuis gehouden, werd/ subs. 5 dagen hechtenis geëischt. f 5 MGR W. O. WITTERT .VAN HOOGLAND,, Naar de „Res.bode" meldt, is Mgr. W, C. Wittert van Hoogland, pastoor der pa rochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad fce 's Gravenhago, door een aandoening van' benauwdheid getroffen. Hoewel er geen' oogenblikkelijk gevaar is, en de zieke zeer goed zijn omgeving herkent, moet hij ab solute rust hebben. Uit voorzichtigheid ia Mgr. de H. Olie toegediend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1