DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. i De voorstellen tot Grondwetsherziening. Kindei*huisw®st 29-3(-33§ Haa^km EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. N.V. HET HAARLEMSCHE ASSURANTIE EN COMMISMNÏOÖR. «TRIJDAG 7 FEBRUARI 1913 37ste Jaargang Ho. 805S ABONNEMENTSPRIJS» Fer 9 maanden voor Haarlem ƒ1.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (torn der gom.) -1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0.03 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1416. PRIJS I)ER ADVERTENTÏSN» Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et. Bniten Haarlem en de Agentschappen 15 cL per regel. Buitenl. 20 cL Dienstaanbiedingen 25 cL (6 regels), driemaal voor 50 ot (A contant). GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. Alle betalende abonné's op dit blad, die in fieï Bezit eener verzekeringspolis zijn, zQa volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor» GULDEN bij f CU QÜLDEN b8 1HGULDEN bü verlies van een i °T 11 verlies van i a a 11 verlies van band of voet. 3 w® wjf één oog. 8 |Ujp iuB één daim. GULDEN bg overlijden. .SULDEN bd verlies va» één wijsvinger. GULDEN BB verlies van één anderen vinger. De nitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Msataefiappty „Hollandsebe Algemeen» Verzekeringsbank" te Schiedam. Dit nummer twae bladen. bestaat uit AGENDA. 8 Februari. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond 8 Febr. 8 uur. Hulp-spaarbank Schoterkwar tier. Half 9 Spaarkas St. Nioolaas (winter provisie). Half 9 spaarbank. Inschrijving Coöp. Bakkerij. Bibliotheek. Het Blauwe Kruis Oude Groen markt 89 uur Consultatiebureau voor drankzuchtigen. Sociëteit ,,V e r e e n i g i n g" 8 uur Maatschappij tot bevordering der Toonkunst: Voordrachtavond leerlingen. Te y Iers Museum Tentoonstelling van moderne aquarellen. Het bestuur der R. K. Polit. Propaganda- club houdt eiken avond van 810 uur zitting in St. Bavo (Smedestraat) tot het geven van inlichtingen voor plaatsing op de kiezerslijst. De Chef-drukker-Redacteur- iWij hebben van de week het zoogenaamd „neutrale" Hillegom's Nieuws- en Adverten tieblad (uitgevers van der Linde en Co.) eens bij de ooren gevat, toen dat blaadje was voor den dag gekomen met een vuil- aardig-liberaal artikel, dat trouwens ook al in de liberale „Meerbode" was opgenomen. Die afstraffing heeft vrucht gedragen, want in het blaadje is nu 'de volgende ko mieke „verontschuldiging" afgedrukt: AAN DE LEZERS! jYan mij ia opgedragen toe te zien, dat er geen artikels of berichten in de courant worden overgenomen, 'die krenkend zijn voor een of andere partij. Tot mijn leedwezen moet ik erkennen, dat een fout heb begaan, door in 't vorig Woensdagnummer uit de „Meer bode" een artikel over te nemen, waar de rechtsclie partij zich aan zou kun nen ergeren. Deze fopt ligt dus niet aan de Re dactie of Uitgevers, doch enkel aan mij. D. v. d. HEUVEL, Chef ter Drukkerij. Bij dit amusante persproduct zou elk com mentaar inderdaad overbodig wezen 1 De chef-drukker is derhalve hier de re dacteur, en ook daarenboven voert-ie de censuurl Om te gieren I 't Zal ons benieuwen, hoeveel Hillegom- .aers zich nu nog verder door deze „neu traliteit in het ootje laten nemen 1 Maar wij zullen intusschen dien „chef- drukker-redacteur" in <de gaten houden 1 Als er nog iets noodig was, om onbevoor- irdeelden te overtuigen van de ontzaglijke, XIII. In onmiddellijke aansluiting met hetgeen dc vorige week geschreven is over het be roep der vrouwen en jonge meisjes, en het vrouw-zijn en-blijven in de goede, echte be- teekenis, willen we wederom een deel der vrouwenbeweging afzonderlijk behandelen. Het slaat ditmaal wel niet op vrouwen-b e - roep, rnaar geldt toch in hoofdzaak ook nu weer voor de geaardheid der vrouw, welke in alles den boventoon moet blijven voe ren. Behalve voor de Roomsche vrouw zouden we deze feuilleton ook: „voor den Room- sohen man" willen betitelen. Mag en zal het deelnemen der Roomsche vrouwen aan de Room sche vrouwenbeweging uithuizig- heid bevorderen of mag het 1 idmaat- schap van eene vrouwenvereeni- ging andere plichten der vrouwi achterstellen? Dit zijn vragen, waarop we antwoorden: neen, natuurlijk nietl De uithuizigheid der vrouw mag er niet door worden in de hand gewerkt en behoeft dit ook niet. En evenmin behooren andere plichten er-onder te lijden: integendeel, bij ©en goed begrepen Room sche vrouwenbeweging zullen deze plichten een betere beoefening krijgen en in ruimer baan ©n meer doelmatig ten uitvoer worden gebracht. Dat bovengestelde vragen zoo to berde kunnen worden gebracht, is een bewijs, dat nog niet van elkaar worden gescheiden, onbezweken werkkracht dezer regeering, dan zouden het de uitgebreide voorstellen zijn tot herziening der Grondwet, welke wij in ons blad van gisteren en heden in bij zonderheden weergaven. En niet alle.en van werkkracht en veel- omvattenden arbeid geven deze voorstel len blijk. Oók van welgeordende, rustig-overwogen beginselen, van ronde, openhartige, be ginselvolle en op goede wijs vooruitstre vende politiek. Niet op omweegjes of door elastieke leu zen zoekt de christelijke regeering onnoo- zele zieltjes te vangen: kloek en fier zet zij in deze voorstellen hare plannen uiteen, rustig en kalm, doelbewust, geeft zij op den vooravond van de verkiezingen aan Neder land te kennen, wat de groote lijnen zijn waarlangs zij in de toekomst wil werken. En wat zijn die lijnen? We onderscheiden voor de practische po litiek van den dag verschillende hoofdpun ten. Daar is vooreerst het kiesrecht. De regeering wenscht een zéér uitgebreid, door geen hinderlijke bepalingen in de Grondwet beperkt gezinshoofdenkiesrecht, waarbij de zoo gewraakte vastkoppeling aan 't belastingbetalen vervalt, over de „kentee- kenen van geschiktheid en maatschappelijke welstand" niet wordt gesproken maar voor de nieuwe kieswet zoo uitgebreid mogelijk vrijheid wordt gegeven om te bepalen wie geacht worden „zonder aan het hoofd van een gezin te staan, als zelfstandige per sonen in de maatschappij, optreden." Hiermede komt dus tweeërlei uit. De regeering laat zich door het rumoerig en tendentieus geschreeuw over „algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen" vol strekt niet intimideeren. .Waar zoo duide lijk blijkt, dat de overgroot© meerderheid in ons land daarvoor absoluut niets ge voelt, zou liet ook inderdaad te dwaas zijn. En tweedons geeft de regeering toch blijk van een zéér „democratische" opvatting (om dat geijkte woord te gebruiken) door het kiesrecht aan alle gezinshoofden te ge ven, een zéér ruime bepaling te trekken voor de niet-gezinshoofden, en alléén maar uit te sluiten hen die drie maanden lang in het jaar bedeeld worden... Dan is er het onderwijs. Gelijkstelling van de bijzondere met de openbare school, onder strenge waarborgen van goed onderwijs, de zoo lang en zoo unaniem geëischte rechtvaardigheid te genover de helft van onze Nederlandsche staatsburgers wordt hiermee vervuld. Meer nog: de bijzondere school vrij, en regel, en waar deze ontbreekt, „voor zoover zich eene behoefte aan ander alge meen lager onderwijs openbaart, dan waar in door de ingezetenen wordt voorzien", zooals het nieuw voorgestelde artikel 192 het uitdrukt, daar komt de Overheidschool. Hetzelfde stelsel wordt bij de armenzorg gevolgd. Deze twee hoofdpunteh van de nieuwe voorstellen, kloek en manhaftig, fier en zelfbewust op den voorgrond geplaatst, ge ven aan de voorstellen tot Grondwetsher ziening een zeer bijzonder en ons verheu gend cachet. Maar er is, bij vluchtig vergelijken der vrouw-zijn en deelnemen aan eene vrouwen beweging. Een goede vrouwenbeweging na tuurlijk. De Actie der vrouw wordt nog im mer beschouwd als iets dat van buitenaf moet komen, en hoofdzakelijk het leven der vrouw buiten haar tehuis betreft. Dit is een zeer verkeerd begrip. De vrouwenbeweging om vat ongetwijfeld veel van wat buiten het tehuis moet geschieden, maar slechts voor degenen, die met dat direct maatschappelijke leven hebben te maken. En dan nog blijft een hoog innerlijk verband bestaan met het leven der vrouw, zooals dit zich openbaart in haar natuurlijk doel: van huis uit te zijn aangelegd voor datgene, wat de vrouw als hoogste en eerste doel maakt tot de bestiers- ster van het gezin, welke eigenschappen de vrouw nooit mag verliezen. Ook niet, wanneer zij in een beroep is, omdat zij die eigenschappen in dat beroep voor haar zelf en hare omgeving weer pro ductief zal maken. Hoe nu is het gesteld met de huisvrouw, die lid is van een R. K. Vrouwen Vereeni- ging of R. K. Vrouwenbond? Zal zij haar huishoudelijke plichten voor een deel moe ten laten schieten om bijv. vergaderingen bij te wonen? Wij antwoordden reeds ontken nend, terwijl we er bijvoegen, dat niet over dreven mag worden. Vooreerst zullen de vergaderingen voor een Vrouwenbond niet zoo veelvuldig zijn, dat ze aaneengeschakeld met bijv. de uitgaans avonden, noodzakelijke en omdat men het er van nemen kan één aaneengesloten rij van bezette avonden zullen vormen voor de vrouwen. Zoo druk zal het niet loopen en bovendien zullen die vergaderingen van vol- voorstellen met de vigeerende Grondwet, nog meer wat de aandacht trekt. Openbare godsdienstoefeningen buiten de kerken en besloten plaatsen zullen, mits openbare' orde en rust niet worde gestoord, volgens deze voorstellen mogelijk zijn ook op andere plaatsen dan waar ze volgens de oude „wetten en reglementen" waren toe gelaten. De verkiesbaarheid voor de Eerste Kamer wordt aanzienlijk uitgebreid. De koninklijke macht wordt beter en juis ter omschreven en bepaald. De erkenning „dat alle macht van God is", wordt in de Grondwet nu opgenomen in het afkondigingsformulier der wetten, waarin ze nu ontbreekt, ook al wordt de uitdrukking „bij de Gratie Gods" in de practijk altijd gebruikt. Tal van onnutte bepalingen worden bo vendien verbeterd, en verschillende klei nere verbeteringen ingevoegd, die ook in de onderdeelen deze Grondwetsherzienings- voorstellen een nuttig en goed werk doen zijn. Resumeerende mag in het algemeen ge zegd, dat de Regeering, al heeft zij niet alle wenschen van de meerderheid der Staatscommissie, ook niet alle voorstellen van christelijke zijde, in deze wetsvoor stellen overgenomen, met de indiening er van een daad stelt van royale, doelbewuste, kloeke politiek. Daar zit kleur en gloed in 'deze voorstel len: van de regeeringsvlag die hier onver schrokken wordt geheschen, kan niemand zeggen dat ze wapperen zal... in den mist I Daarenboven: die voorstellen brengen vol doening en rechtvaardigheid op onderwijs gebied, geven een gelukkige en 'definitieve oplossing voor het kiesrechtvraagstuk, dra gen het stempel van een christelijke staats- r ech tbesch ouwing. Natuurlijk is er geen sprake van, dat deze voorstellen nog vóór de algemeene ver kiezingen in behandeling zullen komen. Maar dat is ook niet noodig. Andere en noodzakelijker zaken moeten eerst afgedaan, trots de kleinzielige ob structie van links. Doch de regeering heeft met de indiening van deze voorstellen hare beloften volledig vervuld. En het kiezersvolk zal dat weten te waar- deeren. Het christelijke volksdeel weet nu te be ter en te méér gedetailleerd, wat de koers is der christelijke mannen, die het vertrou wen der meerderheid van ons volk geroe pen heeft naast den troon onzer geliefde Vorstin. En nieuwe kracht en nieuwe moéd, nieuw vertrouwen en nieuwe geestdrift zal uit deze, van werkkracht en fier beginsel spre kende voorstellen voortkomen, en ons Chris telijke volk bezielen in den strijd die ons wacht! Haarlem sche Alledagjes No. 789. NOG ACHT DAGEN. 't Is bepaald reusachtig, hoe er aan den kant onzer linksche landgenooten gewerkt wordt, om liberale en radicale en socialis- doend belang moeten zijn om ze te willen bijwonen, en moeten opwegen tegen de plich ten, welke eene goed geordende huishou ding of wat daarmee gelijk wordt gesteld, vraagt. Met dit laatste kan bijv. in den Middenstand de hulp vftn de vrouw worden bedoeld voor den middenstander in -zijn za ken. Het deelnemen van een vrouw uit den Middenstand aan; een Vrouwenbeweging, ern stig opgevat, mag van den kant van den man niet dit egoïstisch bezwaar hebben, dat hij op zulke avonden thuis alleen achter blijft. Wanneer de man een keertje van een kegelavondje thuis blijft, waarop hij ge regeld zijn vrouw alleen laat, zal dit ge mis weer zijn vergoed 1 Wij noemen hier een kegelavond, ieder welwillend man kan er een andere ontspanning voor in de plaats zetten. Bedoeld is dit: de man zal hard klagen als zijn vrouw eens één keer in de twee, drie maanden een zeer nuttige vrou wenvergadering meemaakt; een vrouwenver- gadering, waarin ook de Middenstandsvrouw kennis opdoet, welke zelfs de zaak van haar man ten goede kan komen. Hij klaagt dan, omdat hij het thuis juist op dien avond zoo ongezellig vindt. Een les misschien om hem te leeren, dat ook zijn vrouw het wel eens erg ongezellig kan vinden, wanneer haar man, „slechts" een keertje in de week, voor heel wat onbelangrijker zaken uit de huiskamer verdwenen is. Ook de vrouw heeft overdag haar werk, evengoed als de man; zij ver langt na de dagtaak evengoed naar gezellig heid. Het zal slechts een kleine uitwisseling zijn waarin de vrouw het voordeel brengt. Dit is echter niet een hoofdmotief. Er is nog wat anders. Het bezoeken nu en dan tische kiezers te werven voor de stembus van Juni a.s. Om niet te spreken van Rotterdam en Amsterdam, waar men met strooibiljetten als „duur brood" (I) werkt, wijzen we alleen maar op de felle actie van 'de liberale con centratie alhier, op de antipapistische roe righeid van den roerigen heer Tideman in Bloemendaal, op de mobilisatie van alle so cialistische schoolmeesters, enz. Daartegenover mag en moet onzerzijds een even groote werkzaamheid gezet. Dat in ons recht, en onze plicht. Géén kiezer, die rechts denkt, mag van de kiezerslijst blijven, we kunnen geen man missen! Wie pas of in de laatste maanden ver huisd is, wie van elders hier is geko men, wie tot nu toe nog geen kiezer was, wie geen oproepingsbrief kreeg, hoewel hij 't vorig jaar loonkiezer was, kortom zoo goed als iedereen die 25 jaar is en nog géén kiezer, kan het nog worden I De Kieswet is ruim genoeg, en er zijn veie wegen, vaak voor de betrok kenen onbekend (wij wijzen b.v. op de exa menkiezers 1) die naar het kiesrecht leiden 1 Intusschen, nog maar acht dagen: tot en met den 14en Februari, zijn beschik baar om zich aan te geven als kiezer. ,Wie na 14 Februari komt, mag thuis blij ven dezen zomer. Daarom zij nu ieder in eigen kring pro pagandist. Zorge voor zichzelf eerst, en dan voor an deren óók. Van zijn burgerrecht gebruik' maken, is géén schande, en ook geen zaak om mee te lachen of luchthartig erover heen te gaan. Nu is dat ernstige plicht, gewetens plicht zelfs voor een katholiek, nu zoo hoo- ge en groote belangen op het spel staan. Wij verwijzen dus met nadruk naar het adres, dat vlak onder onze agenda eiken dag aan het hoofd van dit blad staat aange geven. En ook wijzelf zijn gaarne bereid, inlich tingen te geven. BEVORDERING. De Korporaal Zomer van het 4e Bataljon alhier is door den Regiments-Commandant aangesteld tot sergeant bij het 2e Bataljon. TUBERCULOSE BESTRIJDING. Men schrijft ons: De Meijerink-Uitvoering 1913 leverde voor het Haarlemsche Lighal- fonds f 933,40 op. Een mooie som; die nog een weinig wordt verhoogd door enkele na te komen postjes. Belangrijk is deze jaar- lijksch© steun voor de tuberculose-bestrijding in onze stad en omgeving, omdat met nog an dere inkomsten het lighalfonds, zij het dan ook op bescheiden schaal, voortdurend in staat blijft de arme patiënten te verplegen, die op advies van het medisch bestuur der tu berculose vereeniging in haar lighal hun ver loren gezondheid en werkkracht trachten te rug te winnen, en waarmede tegelijk een bron of een toekomstige bron van besmet ting verdwijnt uit de samenleving. Het geldt zoo'n heel bijzonder doel de tuberculose be strijding, juist om haar preventieve betee- kenis van meer dan gewoon belang voor alle menschen, en waarvoor dan ook nooit genoeg gedaan kan worden, zoolang tegen de tuberculose gestreden wordt. van eene vergadering van den R. K. Vrou wenbond, bijv. alleen van de buitengewone vergadering, waarin degelijke zaken worden behandeld, moet voor den man evenmin als voor de vrouw, niet enkel beteekenen, dat de vrouw eenige uren uit haar huis zal zijn. Die afwezigheid moet, een veel dieper grond hebben, en heeft die, voor de vrouw zoowel als voor den man. Op die vergadering zal de vrouw iets hooren, waardoor haar blik op het oeconemische leven en op het leven in het algemeen wordt verruimd, wat ten goede zal komen ook aan den man, wanneer die man bijv. middenstander is, en in zijn zaak hulp van de vrouw noodig heeft. Het ware al zeer groote, niet genoeg te schat ten, winste, wanneer de vrouw, doordat zij lid is van den R. K. Vrouwenbond diep door drongen werd van de noodzakelijkheid, dat zij niet alleen niet moet mopperen als haar man zich verplicht rekent naar eeno politie ke of middenstandsvergadering te gaan, maar integendeel juist hem moet overreden om lid te worden van de vereeniging, waarin hij als Roomsch-Katholiek en als vak- of zakenman tehuis behoort. Dit zou reeds een groot suc ces zijn van het lidmaatschap der vrouw van een R. K. Vrouwenbond; een succes, dat den man allereerst ten goede zou komen. Bui ten de maatschappelijke kennis, welke de vrouw opdoet en in haar kring productief kan maken om haar man, indien noodig, ook in zaken met raad en daad' bij te staan, zal zij ook van zulk een vergadering voordeel trekken, als vrouw, als huisvrouw. Zij zal kennis opdoen, welke onmiddellijk aan hare huishouding, a,an hare kinderen (toch ook nauw verband houdend met de belangen van Directie E. BRA NT J ES. Dasnetruat 27. Tel. 89?« Automobielenverzekering. GROEPSVERTEGEN W OORDIGING. Bij een verkiezing van een vertegenwoor.-, ger van Groep II aan de Centrale .Werk* plaats der H. IJ. S. M. is als zoodanig) gekozen de lieer Th. Michielse en als plaats vervanger de heer J. Heemskerk. STUKWERK OP.DE CENTRALE WERK PLAATS. Door de groepsvertegenwoordiging aan de Centrale Werkplaats der II. IJ. S. M. is( aan de Directie der Maatschappij verzocht! om afschaffing van stukwerk of verbete ring in het bestaande stelsel. De directie, heeft geantwoord dat daar in het algemeen' geen termen voor bestaan. Hierover deelti men ons het volgende mede: Namens de werklieden is door de heerenl groepsvertegenwoordigers ter audiëntie bijj den Raad van Administratie der H.IJ.S.M. o.m. geklaagd over het ellendige geknoei met het stukwerk. Het antwoord hierop" was dat de zaak zou worden onderzocht* Zulks is nu geschied en wel op de gebruike lijke wijze door inlichtingen te vragen bijj degenen, welke juist de knoeiers zelf zijn. Het gevolg is dat de directie laat weten, dat na onderzoek is gebleken, dat de prij* zen van het stukwerk van dien aard zijn dat bij voldoende geschiktheid en ijver noj eene behoorlijke winst kan worden gemaakt, doch dat uit den aard der zaak de mindert geschikten of minder ijverigen minder winst zullen maken, en dat gevallen van te kort komen moeten worden geweten aan eeif zeker stelselmatig tegenwerken, hetgeen hen die zich hieraan 6chuldig maken ernstig) wordt ontraden. De werkman de keus la ten of hij al dan niet het werk wenscht( aan te nemen, kon niet worden toegestaan, daar zulks aanleiding zou kunnen geven' tot afschaffing van het stukwerkstelseL waarop de directie niet wenschte in te gaan.' De beslissing heeft bij een niet gering aan tal werklieden ontevredenheid gewekt. ONTACTISCH OPGETREDEN. De politie hier ter stede ontving gisteA middag bezoek van een lid der Vereeniging tot bescherming van Jonge Meisjes te Am» 6terdam. Deze deelde mede dat te drie nu* aan het station alhier een heer en dame wa ren uitgestapt, die een jong meisje bij zich hadden. In Amsterdam had zij den heer aan gesproken, doch deze weigerde, verontwaar digd, haar eenige inlichtingen te geven. ztf was het drietal toen gevolgd naar Haar lem, waar zij uitgestapt waren. Per atasj hadden zij zich naar een perceel aan hel Spaarne begeven, waar zij eenigen tijd ver bleven en toen weer vertrokken per a tax- waarheen wist de dame niet. De politie stelde een onderzoek in en toe* bleek dat het een heer en dame uit Duitsch- land betrof, die een jong logétje bij zicf hadden. Zij waren op hun doorreis naar Londen, doch wilden nu even een familie lid, een geacht ingezetene van Bloemen. daal, bezoeken. Daar zij die niet thuis trof den man!) ten voordcel zal wezen. Ho© staat het dan met de actie zelf, die van een vrouw, als boven bedoeld, in eer R. K. Vrouwenbond zal uitgaan? Van zulk een vrouw zal uit deri aard der zaak geen daadwerkelijke actie behoeven ot zelfs mogen uitgaan. Kan zij het, zoo veel te beter, maar de „actie" zal zij moe ten overlaten aan die vrouwen en meisjes, die tijd en gelegenheid hebben. Een midden standsvrouw, een arbeidersvrouw, een vrouw uit den hoogen stand, die aan haar huis ge bonden is, zal kunnen volstaan, met alsf vrouw in toepassing te brengen, wat zij op vergaderingen nu en dan hoort, en waardoor zij in ebne goede Boomsche Vrouwenbeweging- wordt ingeleid, wat zij eventueel in een R. K, Vrouwenblad leest (en hetwelk zij bijv. door dat zij de vereeniging door haar contributie steunt, gratis of voor een kleinigheid ont vangt). En verder door misschien nu en dan getuige te zijn van hetgeen door de actief werkzame vrouwen der vereeniging werd tot stand gebracht op velerlei maatschappelijk, vrouwelijk gebied. Een vrouw, die huishou delijke plichten heeft te vervullen, zal du» in een Roomsehen vrouwenbond niet actief werkzaam mogen zijn. Zij brenga al» vrouw in toepassing, wat zij als meisje mis schien meedeed, en wat zij als getrouwde vrouw hoort, leest ©n ziet door lid te zijk van den B. K. Vrouwenbond. Daardoor kan iedere man, de middenstander op de eerste plaats niet anders dan welvaren. KINDERGEBEDJE Goede Engel wil mij dezen nacht bewaren .Voor alle ongelukken en gevaren. Amen, URE HAAEHEMSCHE COORART 1000 400 300 00 15 £«r »!M vwmra» xewrjw awwvwtv

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1