De Luxe Brooiakkerij Smakelijk Brood Een verschrikkelijke nacht. Mengelwerk. van uitsluitend prima kwaliteit. HEHRI G. i. CARELS, voorheen Paul Kaiser* NIEUW-VENNEP. 1Z0NDA0', 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoogmis, uur Vespers, Catechismus naar gewoonte. WOENSDAG, Quatertemperdag, kwart Jver 3 oefening van den Kruisweg. VRIJDAG, Quatertemperdag. ZATERDAG, Quatertemperdag. De gebeden worden verzocht voor Gijsbertus Verhoeven, W Cornelia Zeestraten, hvr. van Joannes Lobach, Öio met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor, Cornelis Mostert die in den Heer is overleden. DE LIJDENS MEDITATIëN worden dit jaar in de verschillende Paro chiekerken gehouden, als volgt: Kathedrale Kerk St. Bavo, op Zondag des avonds 634 uur. H. Joseph op Zondag 's avonds 7 uur. H. Antonius van Padua op Dinsdag, des avonds ten hall' 8. Allerheiligst Hart (Kleverparkweg) op Zon dag 's avonds 7 uur. O. L. Vrouw Rozenkrans eu H. Dominicus »p Maandag 's avonds 1lA uur. HH. Elisabeth en Barbara (Schoterkwar tier) op Zondag 's avonds 634 uur. Sint Jan (Amsterdamstraat) op Zondag, des avonds 7 uur. Afdeel ing HAARLEM. Bondsgebouw Smedestraat 23. Maandag 10 Februari. Ondersteunings fonds. Repetitie Zangers. Dinsdag 11 Febr. Commissie van bijstand. Vergadering Timmerlieden. Vergadering dei- Schilders, Kalk- en Steenbewerkers. Woensdag 12 Febr. Bestuur Handels- en Kantoorbedienden. Donderdag 13 Febr. Rep. Rederijkers. V r ij d a g 14 Febr. Hoofdbestuur en Pro- pa gandaclub. Zaterdag 15 Febr. 8 uur Hulpspaarbank Schoterkwartier. Half 9 spaarkas St. Nico- laas (winterprovisie). Half 9 Spaarbank. In schrijving Coöp. Bakkerij. Bibliotheek. Namens het Bestuur, k. L. VOLLAERTS, Secr. Afdeeling OVERVEEN en Omstreken. Zaterdag 8 Febr. des avonds van half 8 lot half negen zitting spaarbank en spaar kas in het gewone lokaal. Tevens gelegen heid zich als lid te laten inschrijven. Namens het Bestuur, W. v. d. AARDWEG, Secret. Afdeeling BEVERWIJK en Omstreken. Bondsgebouw Peperstraat 15. Zondag 9 Febr. 'savonds half acht le denvergadering in het Bondsgebouw. Onder Ie punten van behandeling komen voor: Re kening en verantwoording van den penning meester en opgave van leden, welke den 2en Paaschdag mee naar Amsterdam gaan. Trouwe opkomst der leden dringend ver zocht. Namens het Bestuur. Afdeeling HEEMSTEDE. R. K. Vercenigingsgebouw. Zondag 9 Febr. Bibliotheek van half 12 tot 12 uur. Maandag 10 Febr. Algemeene ledenver gadering te 8 uur. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Verslagen Muziekvereeu. en „Hulp in Nood". 4. Mededeelingen. 5. Bestuursverkiezing. 6. Rondvraag. 7. Sluiting. Trouwe opkomst der leden wordt beleefd verzocht. Dinsdag 11 Febr. Repetitie Harmonie St. Michaël. V r ij d a g 14 Febr. Repetitie Gymnastiek- vereeniging. Namens bet Bestuur, TH. TELLINGS, 2de Secr. Afdeeling BENNEBROEK en Omstreken. D ins dag 11 Febr. 's avonds om half acht apenbare vergadering. Alle leden worden dringend uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen, zoo ook de H.H. Donateurs, verder alle R. K. mannen en jongelingen boven de 16 jaar. Als spreker zal optreden de heer S. de Groen, van Voorschoten, lid van bet Cen- traalbestuur Namens het Bestuur, J. VAN BAKEL, Secr. Afdeeling LISSE. Bondsgebouw Bondstraat H 47. Zaterdag 8 Febr. 'savonds van 7 tot 8 nur spaarkas en van 7 tot half 8 zitting re traitefonds. Maandag 10 Febr. 's avonds 7 uur, ont wikkelingsavond door den Weleerw. Advi seur. Onderwerp: De Vrijmetselarij. Leden toegang op de contributiekaart, niet-leden 10 cent entree. Dinsdag 11 Febr. 's avonds 7 uur repe titie zang. Woensdag 12 Febr. 's avonds 7 uur h.h. Vergadering voor alle leden. Installatie. Be spreking pacht van het buffet. Verslag veri ficateurs. Benoeming Commissie voor feest- vergadering. Voorlezing nieuw reglement. Mededeeling van bet Bestuur. Rondvraag. Opkomst dringend verzocht, vooral niet- leden. V r ij d a g 14 Febr. 's avonds 7 uur repeti tie gymnastiek- en scherm vereen iging. Des avonds half 8 jaarvergadering St. Isidorus. 1. Jaarverslag secretaris en penningmeester. 2. Bestuursverkiezing wegens periodieke af treding van den 2den voorzitter en lsten se cretaris. 3. Verslag afgevaardigde. 4. Rond vraag. Candidaten voor de aftredende be stuursleden worden ingewacht tot 14 Febr. Namens bet Bestuur, C. v. d. VLUGT, 2e Secr. Afdeeling SASSENHEIM. Maandag 10 Febr. Cursus 7 uur. Dinsdag 11 Febr., half 8, Turnclub on- Üerafdeeling. Half 9 hoofdafdeeling. Woensdag 12 Febr. 7 uur Algemeene .Vergadering. Vrijdag 14 Febi\ half 8. Turnclub onder- bfdeeling, half 9 hoofdafdeeling. Namens bet Bestuur, A. WETJERS, Pres. Afdeeling NOORD WIJK. Zangvereeniging St. Cecilia en St. Grego- rius Vrijdagavond kwart voor 8 gemengde (repetitie in het gebouw Voorstraat Ondersteuningsfonds St. Joanne® de Deo. Dinsdag 11 Febr. 'savonds 734 uur ver gadering. .Voorstel belangrijke wijziging Re glement. Namens het Bestuur, G. v. d. WEIJDEN Lzn., wn. Secret. Afdeeling VOORSCHOTEN. Zondag 9 Febr. Na de Hoogmis gelegen heid tot afhalen van boeken der leesbiblio theek. 's Avonds na de H. Meditatie, jaar vergadering. Aan de orde is: 1. Opening. 2. Jaarverslag van den secretaris. 3. Rekening en verantwoording van den penningmeester. 4. Verkiezing van 4 bestuursleden: 1 G. A. Nierman, voorzitter (niet herkiesbaar); 2. J. v. d. Bijl, le penningmeester (herkiesbaar); 8. C. O. de Vroomen 2e secretaris (herkies baar); 4. L. v. d. Post, le comm. (niet her kiesbaar). Candidaten kunnen worden inge diend bij den secretaris, den heer S. de Groen, tot en met 8 Febr. Het Bestuur. LEVERT: Het was een levendige en schilderachtige groep aan dek der Custozza, die in pijlsnelle vaart de wateren der Adriatisehe zee klief de. De passagiers onderhielden zich onge dwongen met elkander. Een der passagiers echter nam geen deel aan den gezelligen kout der overigen. Het was een rijzig man, met een fijnbesneden Oostersch gelaat en klaarblijkelijk nog in den bloei zijns leven®, al waren zijn baren wit als sneeuw en lag er een uitdrukking van kommer in zijn groote zwarte oogon. Men noemde hem steeds den Bey of bij inderdaad recht op dezen titel had, weet ik niet. Allen waren verlangend, iets meer om trent hem te weten te komen, en zoo trok eindeliik een der passagiers de stoute schoe nen aan, en vroeg den Bey, of bet niet on bescheiden was, zoo bij hem verzocht, zijn reisgenooten iets van zijn levensloop te ver halen, die ongetwijfeld belangwekkend moest zijn. De Bey voldeed tot aller verbazing ge- reedelijk aan het tot hem gerichte verzoek. „Een enkele nacht, dames en heeren, was voldoende om miin baren grijs en mij tot een oud man te maken", zei de Bey, „maar ik wil de geschiedenis niet vooruit loopen, eu zal ze n, zooals ze onuitwischbaar in mijn geheugen gegrift is, verbalen. Het is reeds verscheiden jaren geleden, dat ik mij met mijn vrouw op de Middel- landsche Zee bevond. Wij gingen van Alexan- drië naar Brindisi. Op bet 6chïp waren behalve Nellie en ik maar vier eerste ldasreizigers, Italianen en Oostenrijkers, die ik niet kende. Wij bereik ten Brindisi tusscben twee en drie uur in den morgen, terwijl het geweldig hard re gende en de nacht bijzonder donker was. Nu gebeurde bet, dat ik den naam van geen en kel hotel te Brindisi kende, en ik overwoog reeds bij mij zeiven, wat mij te doen stond, toen een kerel, die een lantaarn in de band en een grauwe pet op het hoofd droeg-, mij in vrij goed Engelsch toesprak: „Hebt gij een hotel noodig, mijnheer? Neem de Bon Marché, die zeer goed en goedkoop is. Doe bet Hassan, zei Nellie. Is het ver van hier? vroeg zij aan den sjouwerman, die antwoordde: Neen, mevrouw, wij zijn er in een paar minuten. Het onderzoek van onze bagage aan het tolkantoor was een loutere formaliteit, en wij volgden onzen wegwijzer, die onze va liezen en reiskoffers op een handwagen ge laden bad. De afstand bleek intusscben veel grooter dan onze gids ons voorgespiegeld had; wij gingen de eene nauwe en smerige straat na de andere door, met geen ander licht dan dat van de lantaarn van onzen ci cerone, en ik voelde iets, wat op vrees ge leek, door mijn aderen sluipen. Wij schenen nu het doel onzer reis be reikt te hebben, want onze geleider opende een deur en bet licht van een kaars viel op ons gelaat. De kaars werd vastgehouden dooi de afzichtelijkste vrouw, die ik ooit gezien heb. Rimpelig en oud en scheel, maar sterk gebouwd, met handen en armen als van een man, en een rooden zakdoek om den bals, zag zij er meer uit als een booze geest dan als een vrouw, toen zij hare scherpe door dringende oogen op ons richtte. Nellie slaak te een kreet van schrik en fluisterde mij toe: Kom, Hassan, laat ons van hier weggaan. Wat beteekent dat? vroeg de megara in gebroken Engelsch. Is het mevrouwtje bang? Dit is bet beste hotel in Brindisi en ge zult er wat goed slapen. Wil je een kop koffie hebben? Wij gingen nu naar de gelagkamer, een kaal, onzindelijk vertrek, met een paar ge brekkige tafels en een dozijn onooglijke stoe len. Nelly liet zich op een daarvan neer, ter wijl ik de koffie van de hand wees, naar ik meende, tot groot misnoegen der waardin. Ik zei, dat wij zeer vermoeid waren en on- middelilijk naar onze kamer wilden gaan, toen ik haar plotseling vroeg of er veel gas ten in bet logement waren. Ja, heel veel, als altijd, was bet koel bloedige antwoord, terwijl zij ons de nauwe trap op naar onze kamer geleidde, die, zoo mogelijk, nog kaler en smeriger was dan de gelagkamer, en waar wij onze bagage von den, die onze gids, welken de oude vrouw Louis noemde, cr gebracht bad. Deze verliet, na een onderzoekenden blik op Nellie, het vertrek. Ik zal je morgen vroeg roepen; slaapt wel, zei de oude vrouw, terwijl zij een kaars op tafel zette en verdween. Zoodra zij weg was, onderzochten wij de kamer, die met verschillende prenten aan don muur versierd was, waarvan eene een uitbarsting van den Vesuvius voorstelde. Nellie wierp vooral wantrouwende blikken naar hef bed. fschoon dit er nog bef meest presentabel uitzag. Ik kan daar niet In slapen, nooit. Laat ons maar opblijven. Ik ben zoo bang, zeide zij, terwijl ik naar de sluiting der deur zocht, maar ik vond er geen, want er was geen sleutel of grendel of kruk aan, in 't ge heel niets, dat iemand zon kunnen beletten, binnen te komen. Hierna onderzocht ik het venster, maar vond het vastgespijkerd, zoodat het niet te verwrikken was. Onze toestand was niet van de pleizierigste, en ik stemde gereedelijk met Nellie's wensch in van op te blijven. Waar om wist ik niet, maar een geheime stem fluisterde mij in, dat wij in een valstrik ge lokt waren, waaruit het ons onmogelijk was te ontsnappen. Ik had geen revolver of eenig ander wapen, behalve mijn stok en een pa- raplni, die ik op mijn bed lei; daarna schoof ik de tafel tegen de deur en plaatste daar mijn koffer op, die echter noch groot noch zwaar was. Daarna gingen wij naast elkander zitten en luisterden toe, tot ik, door vermoeienis overmand, in een lichte sluimering viel, waaruit ik door een kreet van ontzetting, door Nellie geslaakt, opschrikte. Zij wees naai het bed, dat langzaam in de diepte ver dween. Ik had reeds vroeger van dergelijke machi nerieën gehoord, sprong op, greep naar mijn stok en paraplu, en zag toen, terwijl het bloed mij in de aderen stolde, het bed even langzaam en zonder geraas naar beneden gaan als een lift, tot het bereikte, wat ik meende een kelder te zijn, waar bet stil hield, terwijl een flauw licht het bescheen, en in dat licht zag ik de schaduw der megera. Ik had een gevoel als was ik getuige van mijn eigen vermoording. Het kon een half uur later zijn, toen wij een langzamen en voorzichtigen tred op de trap boorden en een persoon voor onze deur stil hield en ze vervolgens opende. Het was de waardin, wier rimpelig en door wraak zucht vertrokken gelaat mij met den blik van een bloeddorstigen tijger aanstaarde. Snel als de weerlicht greep ik met de eene band beur dik grijs haar, terwijl ik met de andere baar het mes afhandig maakte, dat zij bij baar bad. Ik hield haar stevig vast, terwijl zü zich nu eens als een wild dier te weer. stelde, dan weer mij smeekte haar los te laten, in welk geval zij ons ongedeerd zou laten vertrek ken. Ik vertrouwde baar echter niet en hield baar dus stevig vast, met de tafel tusschen ons in, terwijl Nellie bij het venster bad post gevat en angstig en gejaagd het eerste tee- ken van leven op straat bespiedde. Na eenigen tijd, welke mij een eeuwigheid toescheen, laakte Nelly een kreet van ver lichting en hoop en verbrijzelde met mijn wandelstok de ruiten, terwijl Nellie in ge broken Italiaanseb riep: Hulp! hulp! Wij worden vermoord! Trap de deur in! Drie minuten later werd mijn gevaugene door een politie-agent in verzekerde bewa ring genomen, en verlieten wij het huis, waar wij aan een zoo dreigend levensgevaar hadden blootgestaan. Maar waar was dan de zoon dier oude vrouw, dat bij zijn moeder niet te hulp kwam? vroeg een der passagiers met een on- geloovigen blik. Dat wilde ik u juist zeggen, antwoord de de Bey, en hierna ging bij volgenderwijs voort. Nu kwam bet aan het licht, dat Bon Marché een waar moordenaarshol was een waarin meer dan een ongelukkige reiziger tot zijn verderf gelokt was door de zoons der megera, die in de hoedanigheid van pakjes dragers en wegwijzers, van donkere en stormachtige nachten partij trokken om hen in het hol te brengen, waar hun moeder voor het overige zorgde. Het bed liep over ka trollen, en als men kon rekenen, dat de gast ingeslapen was, werd hij zonder geraas in den kelder getrokken, waar talrijke be wijzen gevonden werden van de bloedige too- neelen, die hier afgespeeld zijn. Van de twee zoons, Louis en Leopold, had de eerste een tijd lang in Egypte gewoond in de nabijheid van Thebe. Hier oefende bij het beroep van gids uit en bij gelegenheid dat wij bet dal der graven bezochten, bad bij mijn vrouw tot cicerone gediend, en haar zijn ellende meegedeeld. Hij vertelde haar toen van zijn vrouw Phatma en van zijn kinderen, die honger leden, en Nellie, goedhartig als zij was, had hun in bun stulp opgezocht en be moedigd en daar een rijke gift achtergela ten. En dit beeft ons gered. Louis leefde eenigen tijd bij zijn moeder, en daar Leopold niet thuis was, was hij naar de landingsplaats gezonden, met het beken de gevolg. Eerst toen wij in het moorde naarshol waren en liij Nellie in het gelaat zag, herkende hij haar. Hii verliet nu stille tjes het huis, na eerst van zijn moeder de belofte te hebben gekregen, dat zij ons geen letsel zou doen. De hebzucht der oude vrouw was sterker dan haar belofte, en zoo be werkte zij haar eigen verderf in plaats van het onze. Bon Marché werd tot den grond afgebroken, de oude vrouw ontving haar ge rechte straf voor haar euveldaden en haar zoons zochten huiten Italië een goed heen komen. Onze gezondheid echter was dooi den doorgestanen angst voor altijd verwoest. De arme Nellie sluimert al lang op den stil len doodenakkor, en ik ben een versleten man, met witte haren lang voor den tijd, terwijl de herinnering aan dien verschrik- kel ijken nacht mi.j altijd voor oogen staat en mij zelfs tot in mijn slaap vervolgt. Hiermede eindigde hot verhaal van den Bey, dat alle passagiers met belangstelling en deelneming hadden aangehoord. (Huisg.) Over handsel:enen. De handschoen, die de teedere huid be schermen moot, kan haar soms leelijk aan tasten. Een Fransche dame heeft zicli daar over .te beklagen gbhad. Zij kocht een paar zwarte handschoenen „peau de suède", in een Parijschen winkel en een paar dagen later kreeg zij uitslag aan haar handen en ontstekingen in haar gelaat op die plekken, die zij met de behandschoende vingers aan geraakt liecft. Haar dokter heeft vastge steld, dat de kleurstof van de handschoe nen daaraan schuld heeft. Handschoenen kosten geld en dokters kosten nog meer geld; de Parijsche dame heeft daarom een actie tot schadevergoeding tegen den win kelier, die haar de handschoenen verkocht had, ingesteld, terwijl deze op zijn beurt den fabrikant te Grenoble heeft aangespro ken. De zaak is Vrijdag, naar het „N. v. d. D." bericht, voor de l'arijsche rechtbank in behandeling gekomen en wordt natuur lijk met belangstelling gevolgd door alle Parijsche dames, die wel eens handschoe nen dragen. Een Hofschilder. De beroemde Deensche portretschilder Prof. Laurits Fuxen, die vooral door het Engelsche hof beschermd wordt, en onder anderen de kroning van koning Edward ver eeuwigde, vertelt een en ander van zijn ervaringen aan het hof. Hem was opgedra gen ook de kroning van den huidigen ko ning op het doek te brengen. Met dat doel was hem gedurende de plechtigheid in West minsterabby een plaats aangeboden in het oude Noormannengraf, van waaruit hij de ceremonie uitstekend kon waarnemen. Ko ning George wenschte de eigenlijke kro ningsscène weergegeven te zien, maar Fuxen achtte (dat niet indrukwekkend genoeg.Daar- om koos hij het moment, waarop de jonge prins van .Wales knielend den koning hul digde. Nu was nog een tweede schilderij noodzakelijk, waarop de koningin de hoofd figuur voorstelde. Fuxen vertelt verder, hoe lastig het is, de modellen te doen po seeren. De koning en de koningin b.v. of ferden ieder slechts een uurtje op. In Juni wendde hij zich schriftelijk tot den aarts bisschop van Canterbury, waarop hij eene toezegging van den elfden October 12 uur, ontving. Inmiddels stierf de hooge geeste lijke. Lord Kitchener zond den kunstenaar geen antwoord. Daarentegen was de herto gin van Devonshire zoo vriendelijk, den schilder op een partij ten haren huize te noodigen. Eene eigenaardige anecdote vertelt Fuxen verder van wijlen keizerin Friëdrich. Hij had eene familiegroep te schilderen, waar op p.a. voorkwamen de kroonprins en kroon prinses, en hun zoon Wilhelm, de tegen woordige keizer. De kroonprinses was niet tevreden met de wijze, waarop de kunste naar de bloemen in haar haar had geschil derd. Resoluut nam zij toen het penseel, en verbeterde Fuxen. De schilder zelf spreekt vol lof over zijne talentvolle me dewerkster. Scholen zonder godsdienst. Over het openbaar onderwijs in Frankrijk zijn weer merkwaardige, neen vreeselijke fei ten openbaar geworden, meldt het'Ctr. De ahhé Duplessis heeft een aantal cahiers verzameld van de leerlingen eener school, die hij noemt en speciaal uit de klasse van een onderwijzer, dien hij ook met name aangeeft. Daarin staan dietées, door dezen opvoeder der jeugd aan zijn leerlingen te schrijven ge geven; deze zijn gephotografeerd en in een brochure afgedrukt, welke onder den titel „Dictees d'un instituteur" aan het bureau van La Réponse 82 rue Bonaparte te Parijs ver krijgbaar is. De kinderen daar te Blanjan in de Haute Garonne moesten opschrijven, netjes en zon der fouten, dat „het clericale Rome slechts voordeelig is v-oor hen, die zweren daaraan toegewijd te wezen, en de anderen te gronde richt." „De clericale partij deelt geld uit om arme lieden in hun verlegenheid om te koopen." De katholieke ceremoniën dienen tot niets dan om geld naar het buitenland te zenden. De(hij gebruikt een schandelijke uit drukking om katholieken aan te duiden, wel ke zinspeelt op de H. Communie,) ziju slechts „huichelaarszedeloozen en luilakken." De elericalen van alle landen zorgen dat misdrijven der geestelijkheid legen vrouwen en meisjes verzwegen worden. In de Kerk vindt men „de meest befaamde booswichten, de grootste egoïsten, de ergste zedeloozen, de grootste misdadigers, de schrikkelijkste moordenaars, de ergste gif mengers, de ergste huichelaars, de grootste leugenaars, en de meest onrechtvaardige men sch en." Aldus moesten kinderen schrijven op hevel van hun onderwijzer. Over liefde huwelijk worden lessen ge geven, die het denkbare overschrijden, zegt Veuillot in den Univers. En zoo is er nog veel meer in deze cahiers te vinden. Op dezen onderwijzer werden reeds hoogere autoriteiten gewezen, maar hij is nog in func tie: wat heeft het neutraal onderwijs zicli te storen aan opmerkingen van katholieken kant? Het "betreft hier du® niet enkel een afzon derlijk geval, maar men mag spreken van de medeplichtigheid der onderwijs-autoriteiten. En thans is er hij de_ Kamer een wetsont werp ingediend en dringend verklaard, ten doel hebbend de verdediging der openbare school en waardoor het ook nog verboden zal worden zulke feiten aan de openbare meening ter beoordeeling voor te leggen. Wanneer zegt Veuillot wij aan de huisvaders van Blajan den raad zouden geven, hun kinderen van die school thuis te houden, konden wij boete en gevangenis krij gen. De onderwijzer, echter is nog m functie. Een gevangeniskrant. Op voorbeeld van Amerika is men thans ook in Australië begonnen met een krant onder de gevangenen te verspreiden. Op den gersten Kerstdag van verleden jaar ver scheen zoo meldt de Tel., het eerste nummer, dat aan alle strafgevangenen van Nieuw- Zuid-Wales onder den naam „The Compen dium" werd verspreid. Het blad wordt gere- digeert in het bureau van den controleur- generaal der gevangenissen en het eerste nummer beslaat veertien pagina's kwarto formaat. Het blad is op groen papier gedrukt en bevat uittreksels van gemfengden inhoud uit de dagelijksehe pers en de weekbladen, verder berichten over den stand van den arbeidsmarkt en mededeelingen uit verschil lende landen, die van veel waarden zijn voor betrekking- zoekend en enz. Voor het eerste nummer heeft de minister van Justitie zelf een hoofdartikel of heter gezegd een voorrede geschreven! „De meeste bladen zoo heet 't daarin beginnen met een kleine oplage en hoopen na verloop van tijd stelselmatig hun aantal abonnees uit te zullen breiden. Anders is het gesteld met deze krant, want men mag de ernstige hoop koesteren, dat het aantal van haar lezers steeds minder zal worden. Andere dagbladen beroemden zich op lezers, die hun van den aanvang af trouw gebleven zijn, wij spreken daarentegen den wensch uit, dat een elk, die opgehouden heeft het reelit te bezit ten deze krant te ontvangen, het vaste voor nemen moge koesteren nooit meer onder het bereik barer invloed te geraken Een gezocht baantje. De gemeente Westerland op het eiland Sylt, vraagt een badcommissaris, een be trekking waaraan een bezoldiging van 5001 ink. verhonden is. Daarvoor hebben zich naar de burgemeester mededeelt, in het ge heel 150 gegadigden aangemeld. Ondër dezen zijn 77 officieren, van wie 13 tweede-luite nant, 17 eerste-luitenant, 23 kapitein, ritmees- ter of kapitein-luitenant ter zee, 8 majoor, 8 overste, 6 kolonel en 2 generaal-majoor zijn. Verder hebben zich aangemeld 14 juristen, 7 doctoren in de staatswetenschappen, 20 koop lieden en 32 mensclien met een andere beroep. Van de gegadigden zijn 45 van adel en onder dezen zijn er 5 baronnen en 4 graven. Blanke slaven 1 To New-York bestaan meer dan 25G sclioenpoetszaken, waarin 1500 jongens wer ken, grootendeels uit Griekenland afkom stig. Volgens het Emigranten-bureau is de toe stand waarin deze jongens werken niets anders dan slavernij De. half volwassen jongens komen in Amerika in gezelschap van een z.g. oom of neef, in werkelijkheid is deze niets anders dan de „padrone", welke deze jongens op een schandelijke manier exploiteert. Tusschen de „padrone" en de ouders van liet kind, die ver in Europa leven, is een contract gesloten, waarbij be paald is, dat de jongen een bepaalden tijd voor den patroon moet werken, daarvoor keert deze aan de ouders een jaarlijksch bedrag van 80 a 240 dollar uit. De ouders verkeeren in volslagen onwetendheid om trent het lot van hun kind en dit lot is ver van benijdenswaardig. De jongens moe ten 's morgens om 5 uur opstaan, na een ontbijt van droog brood en slechte koffie gaan zij naar de werkplaats waar om hall zes liet werk begint, 's Middags hebben dt jongens een paar minuten tijd om hun mid dagmaal, bestaande uit brood en kaas, gebruiken, 's Avonds om half tien a tier. uur (Zaterdags, Zondags en op feestdagen wordt het nog veel later) is liet werk af- geloopen, daarna moeten de jongens nog het lokaal schoonmaken. Eerst dan kun nen zij naar hun logies en naar bed gaan, waar zij als haringen in een ton liggen, om 's morgens om 5 uur weer hun dagtaak te beginnen. Zoo gaat het steeds door, tot de bepaalde tijd verstreken is. De patroons verbieden de kinderen om Engelsch te loe ren en ook mogen zij geen vrienden heb ben, daar zij anders te licht uit hun sla vernij ontsnappen kunnen. Er zijn Griek- sclie schoenpoetsers, die drie jaar en lan ger te New-York leven en geen andere stra ten kennen, dan die zij doorgaan van hui werk naar hun logies. HET STERFTECIJFER VAN CAFÉHOUDERS. In de Presse médicale geeft Lucien Jacque.- een studie over de sterfte in verschillend» bedrijven, en onder andere, van de verko*. pers van alcoholische dranken. Te Pa rij: waar het sterftecijfer voor mannen tussche de 30 en 50 jaar 36,1 por duizend bedraagt is dat speciaal van caféhouders 46,9 per du» zend. In Zwitserland is het algemeene cijfer' 25,8 en van slijters 42,59 per duizend. I* Engeland kwam men tot dergelijke resulta ten; daar meldt de statistiek: van 1880- 1882 waren er 1000 sterfgevallen op do 64621 jongelui van 2025 jaar en 1521 dooder, op hetzelfde aantal caféhouders; van 1890 1892 zijn de getallen 61215 mannen met 100C dooden op de geheele bevolking; daarente gen 1642 sterfgevallen onder kroeghouders; van 19001902 stierven er duizend van de 71005 jonge mannen, terwijl bij de slijters 1669 sterfgevallen voorkwamen. Dezelfde statistiek heelt voor Engeland nog sprekender getallen: jaarlijks sterven 67 pre dikanten en van de duizend aangetasten 105 artsen ten gevolge van tuberculose; deze ziekte sleept echter 607 caféhouders ten gr ar ve. Duidelijk ziet men uit deze cijfers, hoe gevaarlijk alcohol is, niet alleen voor koe pers, maar ook voor verkoopers. HOE MOET. MEN WATER KOKEN? 'tSchijnt eenvoudig, maai- toch is het oei feit, dat menige vrouw het niet weet. Char les Delmonica, de beroemde restaurant houder van New-York, zegt namelijk: het geheim van het water koken bestaat daarin, dat men versch water in een schoonen ke tel giet, het snel laat koken en het dan ge bruikt, eer het bedorven is. Laat men daar entegen het water lang koken, tot al het goede water als damp in de lucht vliegt en alleen maar de neerslag overblijft, waarin kalk en staal voorkomen, dan kan geen ge zonde drank ervan bereid worden. Zulk wa ter is gevaarlijk voor de gezondheid en moest in geen geval gebruikt worden. HOE ZIEN INSECTEN DE WERELD? Omtrent deze vraag heeft dr. Adalbert Seitz op het ;,Intenationale Congres voor Entomo logie te Oxford" voor korren tijd belangrijke resultaten van onderzoek medegedeeld, die nu door de „Vragen v. d. D." worden na verteld. Volgens dr. Seitz stellen da gezichts organen de insecten in staat, op korten af stand voorwerpen eveneens waar "te nemen als de mensch. Merkwaardig is het, dat insecten de kleuren scherp onderscheidon en voor enkele kleuren een bijzondere voorliefde bezitten. Ilij had proeven genomen met uit papier nagemaakte vlinders en deze oefenden steeds een groote aantrekkingskracht uit op de werkelijke vlin ders; zelfs in de nabijheid werd door de vlin ders niet ontdekt, dat het namaaksels waren In Brazilië had dr. Seitz langen tijd een ge bied opgemerkt, waar zekere roode en blau we bloemen naast elkander groeiden. De blauwe bloem werd door bepaalde vlinders steeds gezocht, om er voedsel te vinden, doch merkwaardig was het, dat de vlinder, eerst gelokt werden door de roode bloemei en dan van deze den weg zochten naar d< blauwe. Men kan derhalve aannemen, dat de roode kleur op vlinders een bijzondere aantrekkings kracht uitoefent, evenals geel en wit. Bij de bijen vindt men iets soortgelijks. Dr. Seitz nam bijen waar, die geregeld de roode bloemen opzochten, inaar wanneer die bloe men, meer rijp geworden, een blauwachtige kleur verkregen, hield de trek op voor dfl bijen. Uit een en ander wordt afgeleid, dat de insecten, met énkele beperkingen, denzclfden indruk ontvangen van "de kleuren der licht stralen als de mersch.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 11