steiiorr™ klEIJWS UIT DEN 01THEK. BUITENLAND. BINNENLAND. Sociale Berichten. Nagekomin Kerkberichten S T A DS N i EU WS. OVERZICHT. De krijgsbedrijven op den BALKAN schijnen op het einde te geraken. Door de geheele pers gaan tenminste geruch ten, die van vrede spreken en alles wijst erop, dat het einde van den strijd wel nabij zal zijn. Adrianopel zal het ook wel niet lang meer uithouden, ofschoon het niet bekend is hoe het met de levensmiddelen en militaire hulpmid delen in die vesting staat. Er is evenwel vol strekt geen kans op, dat zij ontzet zullen wor den en zoo kan het niet anders of de vesting moet zich spoedig overgeven. Dan zullen de Bulgaren al hun troepen voor de Tsjataldja-linie brengen en danWe kunnen moeilijk voorspellingen maken, maar ge zien den slechten toestand der Turken, hun geldnood en hun voortdurende nederlagen is de afloop niet twijfelachtig, dunkt ons. Een telegram uit Berlijn aan de Tel. zegt, dat alles er op wijst, dat een spoedige inter ventie mogelijk is, wanneer het den Bulgaren gelukken mocht de Turksche troepen op het schiereiland buiten gevecht te stellen. Enkele mogendheden schijnen niet van zins te zijn, om de bewuste operaties van Bulgarije tegen Con- stantinopel en speciaal het plan, om de Griek- sche vloot gelegenheid te geven door de Darda- nellen te varen, rustig te blijven aanzien. Te Berlijn citeert men met genoegdoening de woor den van sir Edward Grey, dat de vrede op den Balkan eindelijk gesloten moet worden. De mee ning te Berlijn is, dat zelfs bij een volledig échec der Turksche legerscharen de Balkan overwinnaars niet het recht zullen krijgen, naar welgevallen het veroverde gebied onder elkan der te verdeelen. Te Kavak, bij Gallipoli, is door de Turken, volgens verschillende berichten, een nederlaag geleden. De bijzonderheden ervan ontbreken evenwel neg. Een telegram uit Konstantinopel zegt echter, dat het treffen waarschijnlijk niet ernstig was, daar het plaats had buiten de linies van Boulair, waar de voornaamste troepen ge concentreerd zijn. Het was echter van belang, daar het aantoonde, dat de nieuwe Turksche troepen den vuurdoop niet goed doorstonden. De spanning, hoe deze Balkanoorlog wel zal afloopen en vooral of het nu spoedig zal gebeu ren, wordt steeds grooter. De voorstellen tot grondwetsherziening in BELGIë, door de socialisten ingediend, zijn, zoo als ook wel te verwachten was, door de Kamer verworpen met 99 tegen 83 stemmen en 2 blanco. Zullen de roode heeren nu gevolg geven aan hun bedreigingen en de algemeene werkstaking proclameeren? Ziehier een open vraag. Vóór de stemming over hun voorstel las de socialistische leider Vandervelde een verklaring voor, waarin het volgende gezegd werd: „Voor de zevende maal sedert 20 jaar zult gij weder een herziening weigeren aan hen, die u ver zochten verzoeningsgezind te zijn. Gij hebt u hiertegen verzet wegens redenen van staatsbe lang. De toestand is duidelijk. Wij vragen de arbeidersklasse om naar ons te luisteren, het sein van haar verantwoordelijke afgevaardigden af te wachten en niet door daden van geweld of partiëele stakingen het welslagen der beweging in gevaar te brengen. Ons voorstel zal verwor pen worden, maar het zal niet lang duren al vorens het terugkeert." Wel niet openlijk, maar toch duidelijk genoeg, dunkt ons, wordt met deze woorden weer met de staking gedreigd. Afwachten dus! Korte Berichten. Van het oorlogsterrein. Uit Sofia komt het bericht, dat de Roode Kruis-ambulances zich voorbereiden om naar Adrianopel te vertrekken, daar deze stad waar schijnlijk binnen enkele dagen zal vallen. Het Grieksche ministerie van marine deelt mede, dat de vlieger Montoussin te Nagero met een hydroplane boven de Turksche schepen ge vlogen heeft, en vier bommen neerwierp, waar van twee op de fortificaties terecht kwamen. De vlieger landde ongedeerd na het vuur der vijan den doorstaan te hebben. KEN NEDERLANDSCHE PRIJSVRAAG VOOR DE JEUGD. De Algem. Neder!. Bond Vrede door Recht hierbij vertegenwoordigd door zijn spec propaganda-commissie en de Nederl. R. -. Vereeniging tot bevordering van den We reldvrede, hebben het voornemen binnen kort een prijsvraag voor de jeugd uit te schrijven voor een opstel over een der vol gende onderwerpen: 1. Wat is het doel der vredesbeweging? 2. Welke gedachte vertegenwoordigt het Vredespaleis? 3. Hoe moeten geschillen tusschen de vol keren in de toekomst worden beslecht? Aan deze prijsvraag zullen kunnen deel nemen meisjes en jongens, die geboren zijn tusschen 1 Jan. 1896 en 1 Jan. 1899, on verschillig of zij nog schoolgaande zijn of niet meer. De bedoeling is ter beoordeeling van de ingekomen opstellen het land te verdeelen in 14 districten, omvattende elk een pro vincie en daarnevens de groote steden af zonderlijk. Voor elk district zal dan een bepaalde commissie ter beoordeeling wor den aangewezen, welke de vijf beste opstel len zal doorzenden naar de hoofdjury te *s Gravenhage, saamgesteld uit: mr. L. J. M. Basquin, onder-voorzitter van de R. K. Vereeniging tot bevordering van den We reldvrede, voorzitter; mej. Th. van Eek, presidente der afd. Leiden van Vrede door Recht; en de heeren H. v. d. Mandere, voorzitter van de propaganda-commissie van Vrede door Recht; J. M. Maury, secretaris der Nederl. R.K. Vereeniging voor den We reldvrede, en jhr. mr. B. de Jong van Beek en Donk, voorzitter der perscommissie van Vrede door Recht, secretaris. Uitvoerige mededeelingen omtrent deze prijsvraag zullen zoo spoedig mogelijk na der verschijnen en ook aan alle schooi autoriteiten en scholen worden rondgezon den. Geniepig! Eenige dagen geleden deed het volgende bcricjit i pers de ronde: „Ruime schadeloosstel!! Een Katholie ke pleegzuster te Medemolik werd onlangs door den kantonrechter aldaar veroordeeld tot 3 boeten van f 8 wegen3 het onbe voegd uitoefenen der geneeskunde. Tenein de haar zulks te vergoeden, werd In de R.lC. kerk een schaalcollecte gehouden, welke f 95.811/2 opbracht". Kunt ge 't u nog geniepiger denken? vraagt Onze Courant uit Hoorn. Nietwaar, als ge dat opschrift leest, dan krijgt ge zoo di rect den indruk: die heeft er zijde hij ge sponnen. 't Geval met de Eerw. ziekenzuster te Medemb'.ilc is bekend schrijft Onze Courant. Men weet. hoe deze weldoenster der lijden de menschheid door een geniepigen aanval vervolgd is geworden, omdat zij deed, wat haar roeping was. Natuurlijk is het dan ook, dat de be woners van Medemb'ik het zich tot een eer rekenden de proceskosten voor deze reli gieuze te betalen. Zoo ruim vloeiden de gelden, dat zelfs een niet onbelangrijk be drag overschoot, ten bate der wijk- en ge zinsverpleging. Die ge'eerde redacties der linksche bladen schijnen het verschil niet te snappen tus schen boete betalen voor iemand, en scha deloosstelling. En om dit verschil gaat het toch, voor al als het verzwegen wordt, dat het over schot niet komt in den zak dezer zieken zuster, maar in de kas der wijk- en gezins verpleging, waarvan allieht een of ander li beraal ook profiteeren zal. En dan schreeuwt men moord en brand, als wij durven beweren, dat bij onverzwak te heerschappij der liberalen, voor ons toe standen te vreezen zijn als wij aanschou wen in Frankrijk en Portugal. Aan het bovenstaande voegt Onze Courant nog toe: Het hier boven aangehaalde be richt heeft zijn uitwerking niet gemist en wel in „Het Vaderland". Wel noemt dit blad, „in dit gezegend vaderland, waar iedereen doktert" het feit op zich niet bevreemdend, doch dat men er voor collecteert in een R.K. kerk, dat is niet alleen ondermijning van het gezag maar het is tevens een aansporing voor de overtreedster om op den weg der onge rechtigheid voort te gaan. En hadden nu eenige „dankbare patiën ten" de f 24 voor de boete betaald, dan zou het Haagsche orgaan de zaak niet zoo erg vinden. Maar nu een collecte in een R.K. kerk en dan dat overschot, de redactie krijgt er kippenvel van. En dat alles voor een kwakzalfster. Ja, zoover is het reeds gekomen, dat men de liefdevolle omgang der religieuze langs de zieken die onder dokters behandeling zijn kwakzalverij noemt. Want kent men wel eens de werking van deze „pleegzuster"? en Onze Courant ver telt dan wat een pleegzuster is voor hen, die het niet mochten weten. EDUAKD HUF) B overal verkrijgbaar De uitsluiting in de Sigarenindustrie. Reeds eeuigen tijd bestaat er een conflict tusschen de sigarenmakers te Rotterdam, Dordrecht en Gorinehem en hunne patroons. Wanneer de werklieden vasthielden aan hunne eischen, in hun gemeenschappelijk program vervat, zou een algemeene uitslui ting toegepast worden. Volgens „Het Volk" bedraagt het aantal in de sigaren- en tabaksindustrie werkzame personen, patroons en arbeiders (jongens in begrepen) voor ons land 25,000. Daarvan tel len de beide zuidelijke provincies Noord-Bra bant en Limburg er 9000. Dezen staan buiten den strijd. Het gevechtsterrein ligt dus uitsluitend hoven den Moerdijk, waar het totaal aantal in het bedrijf werkzame personen ongeveer 16,000 bedraagt. De voornaamste centra daar zijn Amster dam, Rotterdam, Utrecht en Kampen, ter wijl ook Culemborg een beteekenende siga renindustrie heeft. In de twee laatstgenoem de plaatsen evenwel zijn de patroons in groo te meerderheid onvereenigd. In de overige centra, en ook in de provincie (o.a. Noord- Holland) zijn de patroons georganiseerd en zijn hunne organisaties 10 in getal bij het Patroonsverbond aangesloten. De sterk ste organisatie is ongetwijfeld de Amster- damsche. De vier arbeidersorganisaties tellen geza menlijk 10,000 leden. Daarvan heeft de Ned. Sigarenmakersbond er 4800, de Katholieke organisatie 3350, de Federatie 1350 en de Chr. Bond 500. Rekent men, dat een derde der ge- organiseerden in de heide landelijke provin cies zitten, dan zon dus de uitsluiting, in dien ze ook door alle ongeorganiseerde pa troons wordt toegepast, ongeveer 7000 man op straat brengen. Te verwachten is echter, dat de ongeorganiseerde patroons niet aan de uitsluiting zullen deelnemen, wijl deze naar schatting ongeveer 2000 vereenigde ar beiders aan het werk hebben, zou dus het aantal voor uitsluiting in aanmerking ko mende sigarenmakers tot 5000 worden terug gebracht. Nu de werklieden-organisaties zich bereid hebben verklaard om, wanneer een accep- tioneele loonregeling wordt ontvangen, te onderhandelen, over de beëindiging van de 6takingen te Rotterdam, Dordrecht en Go rinehem, achten de Amsterdamsche fabri kanten zich niet verplicht de individueele arbeidscontracten met hunne werklieden op te zeggen. Op verschillende plaatsen hebben sigaren fabrikanten evenwel hun werklieden wel uitgesloten. Het Verbond van Vereenigingen van Siga renfabrikanten omvat 10 organisaties met 350 firma's. Hiernaast bestaan de R. K. Patroocsver- eeniging en de Neutrale Eindhovensehe Si garenfabrikanten vereeniging. Centrale R. K. Kicsvereeniging Katwijk- Leiderdorp. Op de Donderdagavond gehouden vergade ring te Leiden van bovengenoemde Centrale is besloten dat pogingen zullen worden aan gewend om ïn overleg met den Bond van R. K. Kiesvereenigingen voor het district Katwijk—Leiderdorp ditmaal uit te komen met een Katholieken candidaat. Dit bericht bevestigt dus wat wij vroeger over deze kwestie hebben geschreven en wat toen door andere bladen onmiddellijk daar op werd tegengesproken. VEL8EN. Zilveren professiefeest. Den 20sten Sep tember van dit jaar hoopt de Weleerw. pa ter Pan lus (L. v. d. Oever) in het Capucij- nerklooster, alhier, zijn zilveren professie- feest te herdenken. IJMTTTDEN. Propaganda. Men schrijft ons omtrent do propaganda door de R.K. Kiesvereeniging om zooveel mogelijk kiezers op de veelbe sproken lijst te brengen, o.m. het volgen de: Zal het streven der Kiesvereenigingen succes hebben, dat der R.K. in het bij zonder? Katholieke mannen van IJmuiden, een be vestigend antwoord op die vraag hangt van u allen af! Het bestuur eener Kiesveree niging is verplicht zijn taak zoo goed mo gelijk te vervullen, dat staat vast en over die verplichting is men het dan ook over het algemeen zeer goed eens. Maar dat daarbij de bestuursleden der R. K. Kiesver eeniging zich met alle recht op de mede werking (ook de financieele) hunner ge- loofsgenooten beroepen mogen, dat dus de laatsten tegenover de mannen, die zij in het voorste gelid plaatsten, een plicht te vervullen hebben, dat moest ook voor ie- der vaststaan, dat moest, doch helaas wordt dikwijls vergeten. Die medewerking verleent men op de eerste plaats door lid te worden der Kiesvereeniging en nog meer door een ijverig lid te worden. Wat er onder dat ijverig verstaan wordt, 't is te vreezen, dat eeno goede en volledige ver klaring te veel plaatsruimte in beslag neemt, maar de meeste lezers zullen er toch wel eens iets van vernomen hebben. Is dan aan zoodanige medewerking zoo groote moeite en opoffering verbonden, och neen, zal menigeen onzer Katholieke plaatsgenoo- ten zeggen, maar, ziet u, er hebben zich omstandigheden voorgedaan, waardoor het mij te moeilijk werd lid te blijven. Het. verleden blijve rusten! Alleen dit zij ge zegd: ook in voor hem ongunstige en on aangename omstandigheden moet een flink sofdaat zijn post niet verlaten en poge hij te redden, wat mogelijk is, als is dat ook weinig. Meestal wordt zulke houding in de toekomst ruimschoots be'.oond door vele en gunstige gevolgen, want hoe goed ook be gonnen, volharden is en blijft de kunst. Waar de geschiedenis der R.K. Kiesvereeni ging te IJmuiden zulke strijders voor de goede zaak kan aanwijzen, meenden wij dit te hunner eer omtrent het verleden te mo gen zeggen. Het bestuur is met de beste voornemens bezield aan het werk gegaan en vertrouwt daarbij dat al wie eenige in lichting kan geven ten behoeve eener goede kiezerskweek dit niet zal nalaten. Voor hen die inlichtingen zouden verlan gen omtrent kiezerschap of de Vereeniging, zij hierbij vermeld, dat het Bestuur bestaat uit do heeren C. v. d. Does, Th. v. d. Klaauw, A. Mulder, B. v. d. Kolk, L. y. d. Meij en P. H. Linneman. HEEMSKERK. Raadsvergadering. In de gisteren ge houden raadsvergadering werden de notulen der vorige vergadering onveranderd goedgekeurd. Na den gebruikelijken gelukwensch van dén voorzitter ter gelegenheid van de eerste verga dering in dit jaar, werd medegedeeld, dat we gens vermeerdering van het aantal schoolkin deren een onderwijzer met verplichte hoofdakte en een vaste hulponderwijzer meer noodig zijn geworden; dat de gemeente in tweede instantie het proces heeft gewonnen in zake de kwestie wegens het sluiten van een openbaar voetpad door een particulier, en dat de Maatschappij voor Gemeentecrediet te Amsterdam genegen is tegen 4pCt. de noodige gelden te verstrekken voor de bestrating van den Oosterstreng. In verband hiermede wordt de begrooting 1913 verhoogd met f 5000.—. Tot lid der Commissie tot Wering van School verzuim vacature-Hoogewerf, werd benoemd mejuffrouw A. Ch. Tiessen. Óm meer eenheid te krijgen in de secretarie- en bureau-uren van den Burgerlijken Stand werd besloten deze vast te stellen alleen voor het pu bliek op alle werkdagen van 10—12% uur. Aan de Kennemer Electriciteits-Maatschappij werd vergunning verleend tot het leggen van een hoogspanningskabel en telefoonkabel in den zui delijken berm van den Hoogdorperweg en werd het verleenen van een crediet tot benoeming van een electroteehnisch adviseur tot nader datum uitgesteld. Naar aanleiding van een verzoek van den di recteur-generaal der Telegrafie, zal tijdens de verkiezingen in dit jaar het telefoonkantoor den geheelen dag zijn opengesteld. Opgemaakt werd het kohier Hondenbelasting 1913, terwijl enkele vragen van ondergeschikt belang nader onder de oogen zullen worden ge zien De vergadering werd hierna gesloten ter behandeling van eenige belastingzaken. R. K. Kiesvereeniging. De giste ren gehouden jaarvergadering van de R. K. Kiesvereeniging werd door den voorzitter, den heer W. J. A. de Wildt, met gebed ge opend. Na gewezen te hebben op het groote belang en den inzet van de a.s. verkiezing, verzocht de voorzitter aan secretaris, den heer J. de Ruyter, de notulen voor te lezen, welke onder een woord van dank werden goedgekeurd. Uit het verslag van den pen ningmeester, den heer P. Beentjes, bleek, dat op 1 Jan. een batig saldo in kas was van f 92,40. Bij acclamatie werd de heer Passtoors candidaat gesteld voor de a.s. ver kiezing. De aftredende bestuursleden de hee ren W. J. A. de Wildt, J. de Ruijter en C. Beentjes werden herkozen met bijna al gemeene stemmen. Aan het slot der vergade ring verkreeg de Geestelijk Adviseur het woord, met vuur en overreding spoorde deze de aanwezigen aan met inspanning van alle krachten mee te werken tot de overwin ning in het district. Z.Eerw. wees op de groote belangen, die op het spel staan. Zoo noemde spr. de toekomst der bijzondere school en de Grondwetsherziening. Het. was voor Z.Eerw. een groot genoegen te constateeren, dat het Roomsclie blad, de Nieuwe Haarl. Courant in reeds ruimer kring hier gelezen wordt. Het getal moet nog veel grooter wor den I De lezers kunnen daarin zien, welke wetten het Christelijk Ministerie aan ons .Va derland willen schenken. Na nog gewezen te hebben, op de groote belangstelling, wel ke heel Nederland stelt in het district Be verwijk en den grooten ijver en de offer vaardigheid, welke de tegenpartij ten toon opreidt, vraagt Z.Eerw. aan de toehoorders bij dezen in offervaardigheid niet ten achter te willen blijven en mede te werken, tot de overwinning, zoodat dezen zomer door heel het land worde uitgebazuind. „Pas- tsoors is gekozen I" ZAND VOORT. Wachtlokaal. Door B. en W. is goedge keurd een bouwplan voor den bouw van een wachtlokaal met bureau voor den chef van en voor rekening van de E. N. E. T. HïïXEflOM. Vierde bloembollenveiling. Gis teren had in Hotel Flora bovenstaande veiling plaats door de heeren G. Zeestraten en Zn. en L. Stassen, ten overstaan van notaris K. Lange- veld alhier. De handel was stug, de belang stelling voldoende, de prijzen laag. We noteeren: Glad. Hollandia, 1011 cM. per 1000 f 4.50; Glad. Princeps Kralen per L. f 1.40; Glad. Faust per 5 L. f 3.— Glad. Pink Beauty, jonfe bollen tot 8 c.M. per 1000 f 3.20; Hyac. Candicans per 1000 2.20; Glad. Halley per 1000 f 4.—. NOORD WIJKERHOUT. Electriciteit. Een ongekende bedrijvig heid heerscht er de laatste dagen in ons dorp, zoo schrijft men ons. Allerwege is men in de weer de electrische verlichting in orde te bren gen. De straten en wegen zijn alle gedeeltelijk opgebroken voor het leggen der kabels, waar mede groote voortvarendheid betracht wordt. Deze week werden er gelegd in den Slootweg, de School laan, den Doipsringweo den Lange- velderweg, den Schulpweg en den Gooweg. Al leen het Harde Pad blijft nog over, zoodat de eerste werkzaamheden spoedig gereed zullen zijn. Dan beginnen de huisaansluitingen te ko men. Tegen aller verwachting in hebben reeds velen besloten zich electrische verlichting aan te schaffen. Bij verschillende menschen is men dan ook reeds met den aanleg bezig. Ook een groot aantal menschen, die in huizen wonen welker huur bij de week betaald wordt, hebben reeds besloten de petroleumlampen te doen verhuizen naar den zolder. Zij kunnen zeer voordeelig van het electrisch licht gebruik maken, door de gun stige bepalingen van het Abonnementstarief. Wanneer toch een arbeider één lamp van 32 kaarsen en 2 van 16 kaarsen lichtsterkte wenscht (vermeld dient dat deze evenveel licht geven als een gewone en een kleine petroleumlamp) dan moet hij aan huur betalen 10 cent en 2 maal 2% cent is 15 cent. Voor het licht dat hij ge bruikt, voor de lamp van 32 kaarsen 10 cent en voor die van 16 kaarsen 5 cent voor elk. Per week zou het hem dus kosten 15 cent aan huur en 20 cent aan licht. Voor den arbeider voorzeker een groot gerief. Evenwel zijn er nog velen, die eerst de kat uit den boom willen kijken. Zij, die toch reeds tot aanschaffing besloten hebben, zullen nu niet zoolang meer behoeven te wachten, want de werk zaamheden vorderen snel. Het kabelhuisje in het dorp is uitwendig reeds gereed en de transtor- matoren worden ook al aangebracht. Kortom, alles wijst er op, dat het bezit van electriciteit Een b ij z 0 n d e r h e i d. Als een groote bijzonderheid kunnen wij hier vermelden, dat de rioleering in het dorp over een groot gedeelte verstopt blijkt te zijn door de wortels der hoo rnen. Door kleine openingen tusschen de ver schillende buizen hebben deze zich baan ge broken en hebben zij als het ware «een net ge vormd, waardoor het straatvuil staan blijft. Bij het maken van een aansluiting werd het opge merkt. Thans is men ijverig bezig de buizen schoon te maken- en de openingen opnieuw met cement te bestrijken. HAARLEMMERMEER. De Tweede Kamerverkiezingen. Men meldt uit Osdorp (gem. Sloten) aan de N. R. Crt.: Op de den 5den Februari gehoudén vergade ring van de R. K. Kiesvereeniging „Sloten Vooruit" is de heer J. Reinierse, oud-wet houder der gemeente, definitief candidaat gesteld als lid van de Tweede Kamer bij de aanstaande verkiezingen. Onze redactie ontving een zoodanig be richt niet. BURGERLIJKE STAND. SCHOTEN. Ondertrouwd: Th. Cornet en C. Koning. P. Kos en F. Bruinenberg. Geboren: z. van C. RuigrokKors. z. van C. OosterveenBakker. Overleden: M. P. H. v. Vessem 1 j. HEEMSKERK. Geboren: z. v. Th. Beentjes Heijne. d. van P. VerdonkLensen. Overleden: Jan Koper 71 jaar. ALKMAAR. Ondertrouwd: 6. Febr. J. de Waard en D. F. Brands. C. Moolenbroek en G. Zorgman. H. Oskamp en G. Koops. A. Huis man en H. W. Langenaam. Getrouwd: 6 Febr. J. L. Engel en N. Hak- voort. Geboren: 6 Febr. Anna Geertruida, d. van W. Kraakman en A. A. C. Veer. Geertruida, d. van J. J. Kesselaar en G. Brouwer. Overleden: 7 Febr. Nelly Visser, 3 dagen. NOORD WIJK. Geboren: 31 Jan.: d. van J. Duindam en K. v. d. Luijt. 1 Febr. d. van J. Vioen en J. P. de Ridder. 4 Febr. d. van D. v. d. Niet en J. v. Roon. d. van J. Smit en A. v. d. Burg. 6 Febr. d. van S. v. d. Kwaak, en C. v. 't Wout. 7 Febr. z. van J. v. Bohemen en J. Dekker. Getrouwd: J. de Bruin en J. M. O. van Spijk. Overleden: 31 Jan. J. C. M. Ruigrok 4 jaar, d. van J. Ruigrok en M. A. v. Eeden. 2 Febr. J. Groen in 't Wout, 48 j. echtg. v. G. J. van der Weijden. BEVERWIJK. ZONDAG, de H.H. Missen half 7, 8 en 10 uur Hoogmis met preek; 1 uur aanbid ding voor de meisjes, 1 uur Catechismus voor de jongens en ook om kwart voor 2 uur; 3 uur congregatie; 6 uur Lof met meditatie. MAANDAG, de H.H. Missen, 7, 8 en 9 uur. DINSDAG, de H. Missen te 7, 8 en 9 uur, WOENSDAG, de H.H. Missen te 7, 8 en 9 uur. DONDERDAG, de H.H. Missen, 7, 8 en 9 uur; balf 6 biechten voor de meisjes; 7 uur VRIJDA Lr, HAL Missen 7, 8 en v uur 4 uur biechten voor de jongens. ZATERDAG, H.H. Missen als boven; .van 48 uur gelegenheid om te biechten, HA A RT.EMMERMEERL. fAan de Lijnden.) ZONDAG, 7 uur Vroegmis voor de Wed, Cornelia Homan, 10 uur Hoogmis, 's Mid dags 3 uur Lof met Rozenhoedje. MAANDAG, kwart over 8 uur voor mu? overledene moeder. DINSDAG, kwart over 8 gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius, vooi Oatharina Stokman geb. v. Leeuwen. WOENSDAG, kwart over 8 uur, overle dene Ouders Grauneman. DONDERDAG, kwart over 8 uur, overle dene familie Blom. VRIJDAG, kwart over 8 voor Joannes Ruigrok. ZATERDAG, kwart over 8 voor Petrus van Woerkom. BILJARTEN. In Café Central te Alkmaar is Woensdag een biljartwedstrijd gehouden tusschen de tweede vijftallen van „Haarlem", alhier, en „Alcmaria" te Alkmaar. Gespeeld werden 13 part. van 125 caramboles. Haarlem bad toeD 1429 caramboles, Alkmaar 1332 caramboles. Het tweede gedeelte van den wedstrijd wordt Woensdag hier ter stede gespeeld. GEMEENTEZAKEN. Verkoop van gronden. B. en W. stellen ter vaststelling voor de verkoopsvoorwaardeu voor de gronden, be grepen in het bij raadsbesluit van 14 Sep tember 1910 no. 20 gewijzigd vastgesteld uit breidingsplan. Overneming grond. B. en W. stellen voor om de voor open baren weg bestemde strooken grond ten zui den van den Potgieterstraat over te nemen van de N.V. Maatschappij „Haarlem" tot exploitatie van onroerende goederen. Woningverbetering. In druk is verschenen bet reeds gemelde verzoek aan den Haarlemscben gemeente raad van de Haarlemsche Stichting tot, Wo ningverbetering om haar overeenkomstig het bepaalde in art. 5 der Woningwet, een voor schot te willen verleenen bedragende ƒ410,000 ter tegemoetkoming in de door haar ten be hoeve van de volkshuisvesting aan te wen den kosten. In het adres lezen wij, dat in de vergade ring van het Bestuur der Stichting, gehou den den 23 Januari 1913, teneinde uitvoering te kunnen geven aan de plannen der stich ting, is besloten tot het stichten van 99 ar beiderswoningen (31 éénsgezinswoningen en 68 tweegezinswoningen) en zulks binnen de gemeente Haarlem in het zoogenaamde Am sterdamsche kwartier; dat de stichting dezer woningen, met in begrip van de kosten van aankoop der ter reinen, overdrachtskosten en rente zijn ge raamd op een bedrag van hoogstens 404,385.63 of rond 410.000; alleszins termen zijn in de gemeente Haar lem den bouw van arbeiderswoningen van gemeentewego te bevorderen; dat requestrante wat de bouwtrant der ontworpen woningen betreft, nog weuseht op te merken dat zij gaarne uitsluitend eensge- zinswoningen zou hebben gebouwd, doch zij, door de grondprijzen in verbaud met de diep.' te dier terreinen en de bouwkosten geen kana heeft gezien met uitsluitend éénsgezinswo ningen een sluitende exploitatierekening te verkrijgen; dat requestrante een eigen kapitaal bezit van tien gulden. „DE PASSIESPELEN" IN HET BRONr GEBOUW. Alhoewel aankondigingen en verslagen van vermakelijkheden gedurende den H. Vastentijd in ons blad achterwege blijven, maken wij eene uitzondering met de bio6co- pe-vertooning der Passiespelen door de bi oscope Herm. Smits in het Brongebonw. En met een gerust hart. Wat daar vertoond wordt is strict godsdienstig en alle bijnum mers zijn achterwege gelaten. De „passie spelen", een prachtfilm in vier afdeelingen en 26 tafereelen, is het hoofdnummer en het eenige nummer, maar waaraan de toeschou wers genoeg hebben. De beelden van de gun stig bekende firma Pathé hetzelfde num mer werd reeds vertoond in de Witte Bios coop te Amsterdam zijn prachtig en le vensgroot; volkomen duidelijk en een genot om naar te zien. De film geeft te zien de geboorte van den Heiland, het leven en ein delijk het sterven. Onder de vertooning voert een kwartet, op zeer verdienstelijke wijze, geestelijke liederen uit en gedeelten uit de Mattbiius Passion. Vooraf wordt verzocht aan de toeschouwers, om bet stichtelijke van de voorstelling, zich te onthouden van alle eventueel© toejuichingen. Wij meenen ge noeg ter aanbeveling gezegd te hebben, wan neer wij aan het bovenstaande toevoegen, dat men moeite had na de tafereelen de toe juichingen van het publiek te onderdrukken. Er was vrij veel publiek. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Mevr. van Rij A Kruisweg 69, een waaier; mej. J. Hooger- duyn, Gen. Joubertstraat 28, een handschoen; P. H. v. Beek, Hoogstraat 3, een koralen hals ketting; J. C. Lust, Krocht 7, een hond; mej. M. Meuwese, 2de Vooruitgangstraat 1, een pet; J. Bruschke, Zuid-Polderstraat 45, een rijwielpomp; Th. Ineke, Zuid-Brouwerstraat 15, een hondenzweep; mej. C. Staphout, Kor te Wolstraat 9, een heerendas; H. Ploeg, Meester Joostenlaan 9, een broche; R. Ver ver, Maerten v. Heemskerkstraat 2rood, een, lap luiers; S. H. v. d. Raadt, Lange Anna-j straat 33, een hond; J- Koelen, Leidsche Vaart 38 c., een gummiband; wed. Verheide, Kleverlaan 73, een oorbelletje. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 4 Februari, d. van B. Prent Balkenende. 5 Februari, z. van E. A. Peet oomy_ d. Eijkhof. 6 Februari, z. van J. van Dansik—Schabbing. z. van W. Wiedijkde Hamer. 7 Februari, d. van M. W. Vooges—Booms. z. van A. J. Hand- graaf—Gras. z. van M. J. Nederkoorn—Buch- ter Overleden: 6 Februari. J. M. 21 8-,. d. van H. .Twaalfhoven, Kamperlaan. voor Noordwijkerhout spoedig een feit zal zijn. f*-' dat requeutrante van mcening is, dat er

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2