DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 400 tas.- 300 rr-r 150 T- IN ïr W STADSNIEUWS. Oud Papier. Kinderhuinvest 29-31-33, Haarlem EERSTE BLAD. N.V. HET HMRLEMSDHE ASSURANTIE EH GOMMISSIEKANTDDS. MAANDAG 10 FEBRUARI 191» 37tia Jaargang No. 805Ï ABONNEMENTSPRIJS» Pet s maanden voor Haarlem 1-85 Voor de plaatsen, waar een agent Sa gevestigd (kom der gem.) -1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per poet 1.80 Afzonderlijke nummers0 03 Bureaux van Redaotie en Administratie Interoommunaal Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTKNt Van I-« regels 60 eent (contant 50 eent). Iedere regel meer 10 et Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regel Rmtenl^20 ct Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 ot (4 contant;. GULDEN bö levenslange onga* •ehiktheid tot .werken. Alle betalende abonné'. op dit blad. die in Kei Kerit eener verzekeringspolis s8«t, *öa volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd Toon GOLDEN ba lÜÉ GULDEN bö |lf| SULDEN b3 a8aBlï ■- 3 verlies van Aflfl f&ÉHil GULDEN b8 flfffl GUITEN b3 6 Hfl GULDEN bö OH De ub keer int dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij JHollandacKe Algemeene Verzekeringsbank^ ie Schiedam. één wijsvinger. GULDEN b8 verlies van één anderen vinger. Oit nummer twee bladen. bestaat uit AGENDA. 11 Februari. Gebouw St. Bavo R- K. Volksbond Commissie van bijstand. Vergadering Tim merlieden. Vergadering schilders. Bestuur Kalk- en Steenbewerkers. Groote Kerk 1—2 uur Orgelbe speling door den heer Louis Robert. (Zie pro gramma onder Stadsnieuws). Kathedrale Kerk 8 uur Cursus in de Katholieke Geloofs- en Zedeleer. (Zie Stadsnieuws). Teylers Museum Tentoonstelling van moderne aquarellen'. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur. tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. 150,000 K.G. oud papier ingezameld, te gen 131,000 in 1911. Dat papier is in het pak huis aan den Burgwal gesorteerd naar de kwaliteit (bruin, blauw, schrijf, couranten, rijf els en bont), in balen geperst en vervol gens per schip naar de papierfabrieken ver zonden, met welke contracten zijn afgeslo ten voor langen termijn en voor groote hoe veelheden. Twee mannen gaan geregeld rond in de Haarlemsche Alledagjes No. 791. HOE DE GEMEENTE GRONDEN EXPLOITEERT. Onder „Gemeentezaken" kan men een voor stel aan den Raad vinden tot exploitatie van de gronden aan de Leidschevaari. Uit het rapport stad met groote handwagens, voorzien van te dier zake van den directeur van Openbare .Liefdewerk Oud Papier" Het bestuur der R. K. Polit. Propaganda- elub houdt iederen avond van 8—19 zitting in St. Bavo (Smedestraat) tot het geven van inlichtingen voor plaatsing op de kiezerslijst. Het artikel „Roomsche Opvoeding" moest heden worden uitgelicht en verschijnt mor gen. Voorbeeldige aetie in de Hoofdstad. Ook in de hoofdstad wordt door de R. K. Kiesvereenigingen een krachtige actie ge voerd om de aanstaande verkiezingen voor te bereiden. Een der districten, welke ten voorbeeld kan worden gesteld aan al de an dere, nl. district III, heeft sinds maanden een buitengewone beweging in het leven ge roepen. District III wordt het roode distriet genoemd, er zijn trouwens wel meer zoo te Amsterdam, doch men is daar bezig om tegen dat rood krachtig te velde te trek ken. Nu zou dit niet aanleiding behoeven te zijn om de aandacht op die actie te vestigen, was 't niet, dat District III een nieuwe actie is begonnen. Naast de uitgave van een spe ciaal propagandablad „De Katholieke Stem orgaan der R. K. Kiesvereeniging in Dis trict III, is verschenen no. 1 van „Het Vrou- wennummeif, waarhij het streven voorzit om ook de vrouwen wakker te maken voor de verkiezingen en de propaganda, en haar belang te doen stellen in het werk, dat een Roomsche vrouw tegenover de verkiezings actie doen kan, door de mannen aan te spo ren tot datgene wat zij moeten doen. Om dit werk der vrouwen er goed in te krijgen, wordt deze week zoo hooren we door de Kiesvereeniging een openbare vergadering voor de R. K. vrouwen gehou den, waarin mevr. Joh. Kaller—Wigman spreken zal over „De vrouw in het Room sche leven". Zoo worden ook de Roomsche vrouwen ac tief, wat om verschillende redenen vooral in dezen tijd een verblijdend teeken mag wor den genoemd, en ten voorbeeld kan worden gesteld ook voor onze stad en omgeving! het opschrift wie kent ze niet! ter inzameling van het papier, dat de menschen tot hun komst be waren. Het spreekt van zelf, dat die inza meling niet in 't wilde gaat, maar naar een vast plan. De inzamelaars weten niet alleen waar ze wezen moeten, maar ook wanneer en daartoe is het noodig, dat ieder die zich bij den heer P. G. Heems, den magazijnmees ter van het Liefdewerk (telefoon 1607) aan meldt voor papier-ophalen, daarbij tevens mededeelt, op welke geregelde tijdstippen wekelijks, of om de drie weken b.v. de pa pier-ophalers verwacht worden. Zoo wordt het mogelijk vaste „loopen" te maken en on nut heen en weer te loopen voorkomen. In verhand hiermede behoeft nauwelijks te wor den aangetoon.d dat het niet wel mogelijk is te voldoen aan den wensch, door dè redactie dezer dagen in dit blad uitgesproken, dat de papierophalers zich ook zullen belasten met het aannemen en vervoeren van artike len, bestemd voor het „Brokkenhuis". Ze we ten nu ongeveer hoe groot een bepaalde loop moet zijn om den wagen vol te krijgen. Wan neer nu deze en gene met een oude stoel, met een kachel of ander huiselijk meubel komt aandragen en dat op den wagen depo neert ten behoeve van het Brokkenhuis, dat let wel met het liefdewerk „Oud Papier" niets heeft uit te staan, zijn alle berekenin gen, welke voor een behoorlijken gang van zaken toch onontbeerlijk zijn, op losse schroe ven gezet en vordert het ophalen van papier allicht een dubbelen tijd. Overigens bestaat er uitmuntende samenwerking tusschen Oud Papier en „Brokkenhuis". Kleine, weinig om vangrijke artikelen worden vooral in de buitenwijken herhaaldelijk door de papier ophalers meegenomen voor het Brokkenhuis, en wat er tusschen het oud papier aan rom mel wordt aangetroffen, gaat denzelfden weg op. Merkwaardig is het wat de zorge loosheid der menschen soms tusschen het oud papier doet verdwalen. Allerlei luxe ar tikelen vindt men hij het sorteeren: zilveren lepels en vorken, gloeilampjes, kaarsen en kandelaars, kleedingstukken van verscheur den aard, schoenen en hoeden, nieuw en oud. het pakhuis heeft 't alles herhaaldelijk ge zien. Maar en dat is van belang zoo iets van eenige waarde, wat niet blijkbaar weggeworpen is, wordt gevonden, tracht men zooveel mogelijk den eigenaar op te sporen, wien het verlorene dan gereedelijk wordt ter hand gesteld. De sorteerders zijn toch lieden van beproefde eerlijkheid en zich wel bewust, dat ze hoe bescheiden hun arbeid ook zü een werk van vertrouwen ver richten. Vijf gezinnen hebben in het afgeloopen jaar gemiddeld geleefd van dit liefdewerk en, zooals gezegd, een ruim bedrag kon af gedragen worden aan het Hoofdbestuur, dat Werken diepen wij uit het doolhof van becijfe ringen de volgende cijfers op. Hier zijn de droge getallen sprekend. In 1904 werd van het Sint Elisabeths- of Groote Gasthuis aangekocht een terrein langs de Leidsche vaart, groot 72,526 vierk. M., voor een bedrag van f 172,000. De rente van dit kapitaal bedraagt van 1 Jan. 1908 tot 1 Jan. 1914 (vóór welken datum de terreinen toch wel niet in exploitatie zullen komen), f 58,001.31. Aan pachtgelden werd ontvangen f 5,974, zoo dat dus een renteverlies is te boeken van niet minder dan f 52,000. Op 1 Januari 1914 kost die grond dus aan de gemeente f 224,000. Voor uitgevoerde Openbare Werken in die ter reinen, ophooging enz. werd nog uitgegeven een bedrag van f 76,600, zoodat die gronden dus te zamen aan de gemeente kosten ruim f 300,000. Van dat terrein heeft de gemeente kosteloos afgestaan een terrein voor den bouw van de nieuwe Rijkskweekschool voor onderwijzers en een speelterrein voor kinderen,'zoodat om de j ingewikkelde berekeningen van den directeur De heer IC. Jordaan, caféhouder aan de B. én ,W. stellen de volgende over gangsbepaling voor naar aanleiding van het ia de jongste vergadering genomen besluit, waarbij liet maximum-salaris van de be waarders van scholen werd gebracht op 700 gulden. Voor zoover de bezoldiging der op 1 Januari 1913 in dienst zijnde bewaarders nog niet heeft bereikt het bedrag, hetwelk zij zouden genieten, wanneer reeds bij be noeming tot bewaarder der nu vigeerende verordening was van kracht geweest, zal hunne bezoldiging zoo spoedig mogelijk in overeenstemming worden gebracht niet deze verordening, met dien verstande dat hunne jaarwedde niet lager dan f 600 mag zijn, en dat het bedrag der verhoogingen in geen geval meer zal bedragen dan f 50 per jaar. B. en ,W. stellen voor de jaarwedde voor den nieuw te benoemen directeur van het Openbaar Slachthuis, welke vacature is ontstaan door liet overlijden van den heer J. H. van Oijen, te bepalen op f3000 met vrije woning, vuur en licht. Ontslag van huur. Het kerkbestuur, der, Parochiekerk van den II. Antonius van Padua, verzoekt om met ingang van 1 Januari 1913 te worden ontslagen als huurder van een perceel grond langs den Zijlsingel gelegen, nabij de nieuw gebouwde school. Naklank van do kcruiis 1912. niet op den voet te volgen nog verkoopbare grond aanwezig is 36,516 vierk. M. Van dien grond gaat een gedeelte af voor straten- en pleinaanleg, zoodat nu voor den ver koop overblijft een oppervlakte van 18863 vierk. M., welke grond, om wederom slechts de con clusie van den directeur mede te deelen, moet op brengen 190,608. Wie nu de vraag wil beantwoorden: waarom is de gemeentegrond in Haarlem zoo duur, vindt hier stof voor z'n antwoord De gronden aan de Kleverlaan liggen óók al een jaar ongebruikt: dat is dus al één jaar ren teverlies En hierboven is tevens duidelijk geworden, waarom in het zoo nijpend gebrek aan burger woningen van f 200f 300 per jaar huur waarde, niet wordt voorzien. Op grond die door renteverlies enz. zóó duur wordt, (om van het verlies dat de gemeente-zelf lijdt, nu niet eens te spreken) moeten wel huizen met hoogere hum- gezet worden. En de kleine burgerij is dus ook op die ma nier 't kind van de rekening en mèt de bouw- speculanten de dupe van de laksheid van onze „Openbare Werken" in hoofdzaak katholieken tot, stand ge bracht zonder (lat het een cent gekost heeft. Eendracht maakt macht. Er is intusschen voor „Oud Papier" nog meer toekomst. Verleden jaar kwam de sta tuten-wijziging tot stand, waardoor meer dere aaneensluiting, hetere samenwerking en betere controle verkregen werd. Vschillende centrale afdeelingen zijn in- gesteld, waar zelfstandig het papier uit een j bepaalden kring samengebracht wordt om De kunst om van „niets" „iets" te maken, i (,e Worden gesorteerd en verhandeld, otn weggeworpen goed, waar niemand raad i Haarlem is zulk een centrale afdeeling. mee weet, zoodanig productief te maken, dat Onder deze moeten ressorteeren Bennebroek, men tal van menschen, die anders gebrekHaarlemmermeer, Wijk aan Zee en Duin, zouden lijden, aan een eerlijk verdiend stuk Beverwijk en Hillegom. brood helpt, terwijl er dan nog voldoende j j)e afdeeling Haarlemmermeer (voorzitter overblijft om verschillende Katholieke in- j \y. G. de Heij) is pas opgericht en met lust stellingen met ruime gaven te bedenken en aau 'twerk getogen; de afdeelingen Bever ten slotte jaarlijks een flink bedrag op zijde (voorzitter C. Bleeker) en Hillegom te leggen ten behoeve van Z. H. den Pane, (V001.-/,itter H. Kruijdenberg) zijn nog in wor- ziedaar het Liefdewerk „Oud Papier in ding, doch beloven, gelet op (le flinke en Nederland. J groote katholieke bevolking, heel wat voor Dat kan niet, zal wellicht een oningewijde hét liefdewerk, zeggen. Als nit dit weggeworpen goed zoo- PERSONALIA. Ter vervulling van de vacature van inge nieurs der Gemeentewerken te Leiden komt op de voordracht o.m. voor de heer L. van Gende, ingenieur bij de Noord-Zuid-Holl. Tramwegmaatschappij, alhier. Bij liet op 29 Januari jl. te Amsterdam ge houden examen voor stenografie vanwege de Federatie van Ned. Stenografieleeraren sy steem „I. Pitman" slaagden: .Voor diploma A. de dames: J. O. Hagen, nii>i<vu A. M. Teunissen, J. B. Brilman, H. Snijders belast is met de verdeeïing der gelden. Dat en J. A. Servais, te Amsterdam, en de dames hebben welgezinde Haarlemsche ingezetenen E. Wiesenfeld, J. H. Mulder, L. J. Voetelink Moge dit typische Roomsche werk, dat niet ten onrechte herhaaldelijk de bewondering en J. Jansen, en de heer W. v. d. Hoeven, te Haarlem. Voor de diploma B de dames: A. H. Berg man, M. Wijnman en A. M. Swaanswijk te Haarlem, Voor diploma Duitsche toepassing: mej. J. O. Hagen, te Amsterdam, .Voor diploma Fransche toepassing: mej. J. O. Hagen te Amsterdam. .Voor diploma Engelselie toepassing: mej. J. O. Hagen te Amsterdam. Twee candidaten voor diploma B. werden afgewezen. GEMEENTEZAKEN. Elektriciteitsbedrijf. B. en W. stellen voor om een suppletoii-e begrooting 1912 goed te keuren voor het electriciteitsbedrijf. Uit een door den directeur van het ge- meente-electrieitoitsbedrijf aangeboden sup- toire begrooting voor 1912 blijkt, dat er bij dat bedrijf op verschillende posten f 20,390 meer is ontvangen dan was geraamd. Personalia. De heer J. H- Peper, onderwijzer aau veel te maken is, waarom bewaren de men schen het dan zélf niet, om het te gelde te ieu uuirau,v ----- - maken! j afdwong, ook van andersdenkenden, groeien de Openbare Lagere School no. 8, verzoekt Omdat veel kleintjes één groote maken,1 en bloeien door de samenwerking van alle eervol ontslag uit zijne betrekking tegen omdat een zak vol halve centen een aardig katholieken en moge het in het hijzonder in 1 April a.s.; eenzelfde verzoek doet dc heer bedrag vormt, omdat vereenigde kracht Haarlem en omstreken de sympathie blijven L. R. F. de Vries, onderwijzer aan school sterk maakt, omdat.... nu ja. omdat geor- genieten, welke het in de laatste jaren tot ganiseerde werkzaamheid naar een vast be- groote wasdom heeft gebracht! lijnd plan, gesterkt door jarenlange ervaring, Mr. J. N. J. E. HEERKENS THIJSSEN, Onder-Voorzitter van het Hoofdbe stuur en Voorzitter der afd. Haar lem van 't Liefdewerk „Oud-Papier". tot resultaten voert, waar de man, die op zich zelf voortploetert, niet aan denken kan. Laat mij ter opwekking van de Katholie ken van Haarlem en omstreken, ter tege moetkoming tevens aan hunne gerechte nieuwsgierigheid, een en ander van den stand van ons liefdewerk vertellen. In 1912 werden in Haarlem (tot de afdee- «Ha Haarlem behoort ook Heemstede) ruin» no. 1. Jaarwedden. B. en W. stellen nader voor (ingevolge de in de vergadering van 29 Januari geno men besluiten inzake de jaarwedden van de bewaarders van inrichtingen van onder wijs) het salaris van den bewaarder van den Doelen te brengen op f 550700 per jaar, benevens vrije woning. De verhoogin- gen zijn tweejaarlijks en wei van f 50 tot dat het maximum is bereikt.. Nassaulaan 19, verzoekt den Raad hem eene schadeloosstelling te willen toekennen van ongeveer f 150. Adressant, hoewel vergun ning hebbend om muziek te maken, is ge durende de Haarlemsche kermis door de politie aangezegd geen muziek te maken gedurende de voorstellingen, die een schouw burgtent gaf, welke op 30 Juli, voor "hem geheel onverwachts, vlak voor zijn café was geplaatst. Aan deze Lastgeving van de Haar lemsche politie is door adressant voldaan, echter niet. zonder belangrijke schade ïn zijn bedrijf. B. en ,W. stellen voor de schade loosstelling niet toe te staan, omdat er zich uit een juridisch oogpunt, noch uit een oog punt van billijkheid termen voor bestaan. Wat het herstellen enz. van onze nieuwe bestrating kost. B. en W. stellen voor vast te stellen een verordening houdende wijziging van de ver ordening op de heffing van rechten voor het gebruiken van of voor het hebben van particuliere werken en inrichtingen onder of boven den openbaren gemeentegrond of liet openbaar gemeentewater te Haarlem. Art. 1 lett. G. wordt gelezen als volgt: Boven en behalve liet verschuldigde we gens het aan het verkeer of aan den open baren dienst onttrekken van den openbaren gemeentegrond of het afsluiten van den openbaren gemeentegrond of het afsluiten van den openbaren weg overeenkomstig liet sub A en B gemelde: voor het herstellen van eene opgebroken straat per "M2 f 0.72; voor het herstellen van eenen opgebroken puin- of grindweg per M2 f 0.36; voor het sloopen en verwijderen van een M2 beton- bed met asphaltlaag en het herstellen van een M2 asphaltbestrating X 13; voor het op breken en het weder herstellen van een M2 houtbestrating met betonbed f 18.40; voor hot sloopen van een M2 klinkerbestra ting op eene gewalste puinlaag me) vlak- laag en het herstellen van een £13 van deze bestrating f 1.75. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 12 Februari 1913 des namiddags -ten lialf 2 in de Statenzaal (Prin senhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Voorstel B. en W. vaststelling yerorde- ning, wijziging herordening heffing rechten gebruik openb. gemeentegrond enz. 3. Id. id. vaststelling staten art. 2 pensioenveror deningen. 4. Id. id. verhooging posten be- gróoting gem. electr. bedrijf, dienst 1912. 5. Id. id vastste.lling jaarweddo te benoe men Directeur Openbaar Slachthuis. 6. Id. id. wijziging besluit &d. 29 Januari 1913 no. 13. 7. Nader voorstel B. en W. vaststelling verordening, regelende de benoeming en de bezoldiging bewaarder Doelen. 8. Voorstel B. en W. verzoekschrift K. Jordaan, tege moetkoming schade. 9. Id. id. vaststelling voorwaarden verkoop gronden Leidsche Vaart, aangekocht van St. Elis. gasthuis 10. a. Voorstel-Mr. J. H. Th iel werkkring Commissies van Bijstand, met schrijven B. en W. b. Schrijven B. en W. in zake rap porten bijzondere Raadscommissies. 11. Voorstel B. en W. verzoekschrift afd. .Haar lem Centr. bond~bouwvakarbeiders, toezicht op klim- en steigermateriaal enz. 12. Id. id. iel. Kerkbestuur R. K. Parochie van den H. Antonius van Padua, ontslag huur, grond Zijlsingel. 13. Id. id. aanvaarding voor straat bestemden grond ten zuiden van Pot gieterstraat. 14. Id. id. afwijking art, 7, 1 a, Bouwverordening, bouwen fabrieksge bouw Maerten van Heemskerkstraat. Directie E. BRANTJES. Damstraat 27. Tel. 892. Verzekering van schepen, motorbooten en pleiziervaartnigen. fffiMffifflirmiiii mw i n i' gaan—r TOEZICHT IN DE BOUWVAKKEN. De afdeeling Haarlem van den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders heeft in de maand October 1912 aan den gemeenteraad van Haarlem een verzoek gericht om bij. werken, door of vanwege de gemeente uitge voerd, ook op particuliere werken strenger toezicht te doen houden op klim- en steiger materiaal; voor te schrijven dat op ieder werk aanwezig is een zindelijk privaat, goed drink water, een goed schaftlokaal met banken en 's winters verwarming. Ten slotte dat er ge legenheid is om kleeren op te hangen. In de memorie van toelichting tot dit adres zeiden adressanten dat de toestand in de bouwbedrijven, voornamelijk opbouw, veel te wenschen overlaat. Vaak wordt er met het leven der bouwvakarbeiders onverantwoor delijk omgesprongen. Op dit adres zijn ingekomen de rapporten van den directeur van Openbare Werken en van den directeur van het Bouw- en Woningtoezicht. De eerste zegt in zijn rap port, dat, wat. den tak van dienst betreft, waarover hij het toezicht heeft, aan alle wenschen van adressanten wordt voldaan.. De directeur van het Bouw- en Woning toezicht meent dat, waar adressanten in hun toelichting zeggen „dat de tegenwoordige toe stand in de bouwbedrijven, voornamelijk de opbouw, voor verschillende werken zooveel te wenschen overlaat enz.", alsmede dat er vaak met het leven dor arbeiders onverant woordelijk wordt omgesprongen" dit voor wat de dienst onder het beheer van dezen di recteur betreft niet als eene beschuldiging voor nalatigheid aan de gemeente bedoeld kan zijn, al.tha.n3 deze niet als bewezen is to ftcliton Sind3 l' Maart 1905 voert de directeur, hiervoor als bewijs aan kwamen slechts twee onge vallen, als door adressanten bedoeld, op dé onder het toezicht van den directeur 3 taande werken voor. Toch bedroeg het aan tal werken in dien tijd niet minder dan 1105, waai-van 535 nieuwbouw en 570 her en verbouw. De toestand wordt door adressan ten, meent de directeur. dus wel onjuist geteekend. Het eene ongeval kwam voor bijj den bouw v. den Protestantenbond aan de Ja- cobstraat; het andere bij den bouw eener school aan de Cruquiusstraat. Meerdere onge vallen kwamen den directeur niet ter oore en zullen wel niet vvoorgekomen zijn, tenzij van minder beteekenis. Verder meent de directeur o.m. dat men niet in het algemeen voor ieder werk adressanten maken geen onderscheid tus schen groote of kleine den eisch kan stel len dat er een schaftlokaal aanwezig is van 10 M2„ oppervlakte, met daaraan verbonden waschgelegenheid en van October tot April verwarmd. Als dit immer geëischt werd zou den weldra en dan met meer recht klachten gehoord worden over de strenge en onpractische eischen, die dc gemeente zou durven stellen en zij zou zeker vele werken tegenhouden om de hooge kosten, die er bij; zouden, komen. Met heil verwacht de direc teur de medewerking der werklieden, dio elkander en de patroons op ongepaste of ge vaarlijke toestanden bij de werken moeten wijzen. Zoo wordt een menigte ongelukken voorkomen. Ten slotte meent de directeur dat het Bouw- en Woningtoezicht geen blaam treft van wat betreft het door adressanten ten sprake gebrachte. CONSULTATIEBUREAU VOOR DRANK ZUCHTIGEN. Men schrijft ons: Het consultatie-bureau voor drankzuchti gen is naar de meening van het bestuur in onze stad nog niet voldoende bekend. Om de aandacht van liet publiek wat meer. op deze nuttige instelling gevestigd te krij gen, meent het gebruik te moeten maken van onze nieuwe gelegenheden tot publica- catie: de aanplakzuilen. Groote biljetten, waarop naar de zittingen van het bureau wordt verwezen, prijken thans op de zuilen. Naast de biljetten van de slagersgezellen, die voor Zondagsrust propageeren, nu de aankondigingen van het Consultatie-bureau, dat drankzuchtigen wil redden, raden e® voorlichten. Wij wenschen beide veel succes KLEERMAKERS-ACTIE. Door de gezamenlijke kleermakers der fir- firma Peek en Cloppenburg alhier, is, op initiatief van. d©n voorzitter van de R.Kv kleermakersvereeniging alhier een adres om loonsverhooging aan deze firma toegezon den. Wij vernemen dat dit adres het gunstig gevolg heeft gehad, dat het loo-n voor alle stukwerk is verhoogd. Moge dit bij allo HEME HJUUtLEMSCK COffltHT 1000 15 I *i 1.i i. ..«I/V»» «AA- ifurlrAAtiVtiro \T„n.-,nnl aam 1 O lrnrTAol't fl OU R A.fl li P.TB P.ftllft

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1