DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. "-is- 400 300 =r.-r 150 IS nr bO sr „Ongeroepen raadgevers." STADSNIEUWS. RIJKS BELASTING 1912. BINNENLAND. Kinderhuis vest 29-3l-33f Hanrlent EERSTE BLAD. DINSDAG II FEBRUARI 1918 37sia Jaargang No. 8058 ABONNEMENTSPRIJS» Per 8 maanden voor Haarlem 71.85 Voor de plaatsen, waar een agent !s gevestigd (Trom der gem.) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 180 Afzonderlijke nummers 003 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 3426. PRIJS DER ADVERTENTISNi Van 18 regels SO cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regel. Bnit.enl. '20 et Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 ct contant). Alle betalende abonné's op dit blad. die in Kei Keilt eener verzekeringspolls zfln, zfln volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort GULDEN bij 1 CU GÜLDEN b3 «AA GULT)EN biJ verlies van een i ®H i 1 verlies van 111 i I verlies van GULDEN bö M f|fl nÜfi GULDEN bü 1 Hfl GULDEN bj| lüiti GULDEN bil p|| 3ULDEN bij GULDEN bij verlies van één anderen vinger. De nitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door do Maatschappij «Hollandschc Algemeens Verzekeringsbank*1 ie Schiedam, Dit nummer twee bladen. bestaat uit AGENDA. 12 Februari. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond 8 uur Plaatselijk Comité voor Kath. Coc. Actie. Bestuur Handels- en Kantoorbe dienden. Statenzaal (Prinsenhof) IK uur Gemeenteraadsvergadering. '1 eylers Museum Tentoonstelling van^ moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 19). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Het bestuur der R. K. Polit Propaganda- club houdt nog slechts vier avonden (Vrij dagavond voor 't laatst) van 810 uur zitting in St. Bavo (Smedestraat) tot het geven van inlichtingen voor plaatsing op de kiezerslijst. Katwijk—Leiderdorp D© „Leidsche Courant" bespreekt onze mededeelingen over de pogingen die door het bestuur der Centrale van KatwijkLei derdorp worden aangewend om tegenover den zittenden Christelijk-Historische een Katholiek te stellen. Het blad zegt, dat de besprekingen „slechts een voorloopig karakter" droegen. Nu kan men inderdaad alle besprekingen, vóórdat de Centrale vergadering-zèlve b e- sloten heeft, in zekeren zin „voorloopig" noemen. Doch dit is spelen met woorden. Wij houden dan ook de juistheid van ons bericht volkomen staande. En wij hopen, in het belang der Coalitie wat iets méér beduidt dan de vraag of in de Tweede Kamer uit Katwijk een Christelijk-Historische dan wel een Katho liek wordt afgevaardigd dat het advies van het Hoofdbestuur van den Algemeenen Bond door de Centrale zal worden gevolgdl Waarbij de heeren bovendien mogen den ken aan het spreekwoord van twee honden, die om een been vochten, terwijl de derde... In het „Kath. Soc. Weekblad" gaat Mr. Aalberse onder bovengestelden titel uitvoerig in op hetgeen wij schreven over de taak, die o.i. de katholieke sociale leiders, de voor mannen der sociale wetenschap, hebben in gevallen waarin (zooals wij het uitdrukten): „eischen worden gesteld die reoht tegen de katholieke sociale leer ingaan". Men weet dat het hier ging over den eisch, door de Katholieke typografenvereeniging te Amsterdam gesteld, om bij ontslag van arbeiders de vakvereeniging te laten beslis sen of dit ontslag gerechtvaardigd is. Wij voor ons meenden, dat die eisch door een Katholieke organisatie niet mocht ge steld worden, en achtten het toch stellen er van eenvoudig een gevolg van het o.i. è.1 te nauw samengaan der Katholieke vereeni- ging met de sociaal-democratische strijdver- eeniging, den Alg. Ned. Typ. Bond. Zoo is, gelooven wij, het geval zuiver ge steld: Mr. Aalberse antwoordt nu als volgt: Wij hebben, hetgeen wij schreven, nog eens ernstig overwogen, maar zijn nog niet van meening veranderd. Integendeel. Immers, het gaat hier over een, naar sommiger meening, on-katholieke han deling van een katholieke vereeni ging. Waar en wanneer is ons de verplich ting opgelegd, om de handelingen van alle katholieke vereenigingen te contro leeren en ons er in 't publiek over uit te spreken, zoodra deze of gene meent, een aanmerking te moeten maken? Inderdaad zou dit van Mr. Aalberse, die .de theoretische leiding toch geeft aan het sociale leven in ons land onder de Katholie ken, wat héél veel gevergd zijn. Want er zijn onder ons nogal eens „dezen en genen", die „meenen" dat ze „een aanmer king moeten maken". Doch wat wij bedoelden en ook meenen ge legd te hebben, is: of Mr. Aalberse en het »Kath.Soc.Weekbl." zich niet verplicht achten tot spreken, wanneer ZIJ dingen zien gebeu ren, die recht tegen de Katholieke sociale leer ingaan? En hier komen wij op het hoofdpunt van Verse], Want Mr. Aalberse geeft toe dat er zulke omstandigheden kunnen zijn. Echterin dat geval is hij tèeh huive rig, om ongevraagd advies te geven, en wel om drie redenen, die Mr. Aalberse als volgt omschrijft en bespreekt: lo. het is voor buitenstaanders in den regel zéér moeilijk zieh een juist oordeel te vormen: men heeft gewoonlijk te doen met zeer gecompliceerde gevallen en vaak volkomen tegenstrijdige mededee- lingen. 2o. er bestaat gevaar, dat men, door een voorbarige en niet geheel juiste uit spraak, een der partijen onnoodig en on rechtmatig verzwakt, en daardoor eene zware verantwoordelijkheid op zich neemt. De „N. H. Crt." schijnt deze heide re denen wel te beamen. 3o. het is de taak van hen, die door de Kerkelijke Overheid als haar raadgevers zijn aangesteld, om de katholieke vak- vereenigingen, zoo zij dwalen, in 't rechte spoor terug te brengen. Hierop antwoordt de „N. H. Ct." niet. En toch was het zeker een sterk argu ment. Heeft de „N. H. Crt." zich er wel eens ingedacht, hoeveel kwaad ongeroepen raadgevers ook in dit opzicht kunnen stichten? Moet het prestige van een ad viseur er niet ernstig onder lijden, wan neer, wat hij, de door de Kerkelijke Over heid aangewezen raadsman, heeft toege laten, misschien zelfs goedgekeurd, door een leek openlijk als in strijd met de Katholieke beginselen wordt gequalifi- ceerd? Wij blijven dus bij onze meening dat in den regel ongeroepen raadgevers gedurende een werkstaking met het geven van, door geen van beide partijen gevraagd, advies zéér voorzichtig moeten zijn. Wij kunnen de laatste conclusie alweer zonder eenig voorbehoud onderschrijven. In het algemeen is groote voorzich tigheid plicht. Hier echter hadden wij van de sooiale lei ders verwacht niet een inmenging in een hangend geschil, maar een objectief ant woord op een objectief gestelde vraag: is medezeggenschap van een werkliedenveree- niging in het bedrijf, zonder eenige mede verantwoordelijkheid, een eisch, die katho lieke werklieden mogen stellen? En wat het prestige van den adviseur aan gaat.... zon het „Kath. Soc. Weekblad" niet meenen, dat dit prestige ernstiger lijdt, wan neer naderhand een door dezen „toege laten, misschien zelfs goedgekeurde" actie als voor katholieken niet passend moet wor den gequalificeerd, naderhand, wanneer die actie is gevoerd, de gevolgen ervan zijn geopenbaard, het praecedent is gesteld? Daarenboven is het Mr. Aalberse natuur lijk bekend, dat juist een derde, een buiten staander, in den regel gemakkelijker, veili ger en onbevoordeelder, maar óók vrijer een oordeel kan uitspreken dan degene, die door zijn ambt en aanstelling midden in een be weging zit en vaak ook om redenen die hij alleen kan beoordeelen zwijgt om er ger te voorkomen t «cc Het geval in kwestie lost zich echter op in Mr. Aalberse'6 bekentenis, dat hij zich van de onderhavige zaak niet juist genoeg op de hoogte meent, om een oordeel te vellen. Hierover kunnen wij natuurlijk niet oor- deelen. Wij meenden waarlijk dat er in de vakbla den en couranten van weerszijden genoeg was geschreven, om de principiëele kwestie, waar dit geschrijf om gaat, duide lijk te maken! De heer Aalberse knoopt intusschen aan deze mededeeling een gemoedelijke ontboe zeming vast. Bezadigde, voorzichtige mensohen zegt hij zijn in hun oordeelvellingen het meest bescheiden, en vooral sociale vakmannen plegen alle feiten en motieven te onderzoe ken, vóór zij een uitspraak doen. En scherp stelt Mr. Aalberse dan aan de kaak de sooialerige liefhebberij-menschen, die niets weten en toch hun stelligste oor deel dadelijk klaar hebben. Natuurlijk zal iedereen, die door ambt, po sitie of levenskring de groote verantwoor delijkheid zich ziet opgedragen, wel eens een oordeel te moeten geven, en die groote ver antwoordelijkheid ook ernstig beseft, dit van a tot z onderschrijven. En de beschouwingen hierover van Mr. Aalbei'se hebben in dit op zicht, ook buiten de kwestie waarover het loopt, groote waarde. Toch wil het ons voorkomen, dat de opzet van de eigenlijke kwestie die hier aan de orde is, geheel buiten deze ontboezeming om gaat. j Mr. Aalberse schrijft, dat hij nu, nu de sta king te Amsterdam geëindigd is, „zeer gaar- „ne de vraag (zal) onder de oogen zien, in „hoeverre arbeiders-vakvereenigingen eenige ..medezeggenschap bti 't ontslag of niet „weder-aannemen van arbeiders kunnen „eischen" Wij zullen zeker met groote belangstelling van deze beschouwingen, die inderdaad niet met een enkel woord zijn te behandelen, ken nis nemen. Maar op het geval van Amsterdam zoo meenen wij bescheidenlijk slaat de hier gestelde casus positii niet! „Eenige medezeggenschap der arbeiders-vakvereeni- ging"wel, als het daórom in Amsterdam gegaan was, hadden de patroons toch wel nooit unaniem geweigerd, over zulk een eisch zelfs maar te confereerenl.... „Eenige medezeggenschap"wel, we zouden zeggen: die is er allang, en niet alleen bij de typo's, maar bij tal van andere vak organisaties! Eenigzins anders staat de zaak, wanneer men het feit stelt dat de Amsterdamsche typo's eisch ten: goedkeuring van elk ontslag door den patroon gegeven, door de vakvereeniging. Zóó althans hebben Amsterdamsche pa troons, met name „De Tijd" medegedeeld, dat geëischt werd. De gezagskwestie is ge steld, zoo is herhaaldelijk betoogd. En toen wij zóó de zaak gesteld zagen, heb ben wij en anderen ons afgevraagd: is deze eisch, die toch ook zooals „De Tijd mede deelde door katholieken gesteld wordt, overeenkomstig de katholieke sociale begin selen?.... Dat hadden wij en anderen graag van het „Kath. Soc. Weekblad" gehoord, of dat antwoord nu „een der partijen verzwakken'' zou, of niet. Waarschijnlijk nu, dat dit antwoord in de beloofde beschouwingen van Mr. Aalberse over de meer-omvattende en zeer ruim-ge- stelde vraag die hij zelf stelt, óók nog zal worden gegeven. Welnu, dan zullen wij ons zéér verheugen. Want wat wij van verschillende zijden uit de werkliedenbeweging in den jongsten tijd hebben vernomen, geeft ons recht te onder stellen, dat een volkomen objectief ant woord op de hier objectief-gestelde wraag, zonder speciaal het Amsterdamsche geval te bedoelen, door talrijke patroons en werklie den met buitengewone belangstelling wordt en reeds werd tegemoet gezien. ze daarvoor maar af te geven. „Beseft het goed dat, zoo gij niet zorgt kie zer te zjjn, gij de tegenpartij steunt!" Met dit laatste zegt de R. K. Propagauda- clnb, van welke deze circulaire uitging, pre cies waar het op staat! En wij voegen erbij: de uitslag in Juni kan zelfs van één stem afhangen!Daarom! zorge men niet alleen voor zichzelf, maar zie men ook eens rond bij de katholieke kennis- sen, buren en vrienden. En zoo men er één treft, die geen kiezer is en het toch kan zijn, i dan geve men zijn naam op: hedenavond j nog, of anders uiterlijk morgen! Haarlemsche Alledagjes No. 792. VAN EEN STROOIBILJET JE. Wij zijn in den regel geen bewonderaars van de eigenaardige soort van reclamema ken, die ook hier ter stede van tijd wordt toegepast: het afgeven van strooibiljetjes bij het uitgaan der kerken op Zondag. Zoo iets dergelijks hóógnoodig is, mag het geschieden, maar daartoe blijve het beperkt. En van reclame van winkels, bioscopen, vergaderingen e.d. blijven wij liefst aan den uitgang der kerken verschoond. Maar er z ij n bijzondere gevallen, die voor behouden blijven, en zoo'n bijzonder geval hadden wij Zondag wel, toen onzen katholieke mannen en jongelieden een voortreffelijk strooibiljet in handen werd gegeven, waar voor we hier nu nog eens een krachtige aan beveling willen schrijven. Want het gaat vaak zoo met die biljetjes: men leest ze, en dan worden ze vergeten. Met dat van Zondag moge dat laatste niet het geval zijn. En om dat te voorkomen, drukken wij een gedeelte van die circulaire hier nog eens over: „Wij doen voor 't laatst ex beroep op alle katholieke mannen en jongelingen, die vóór 15 Mei a.s. 25 jaar zijn of worden, om toch te zorgen dat deze allen kiesgerechtigd wor den. Het Bestuur der R. K. Politieke Pro- pagandaelub houdt deze week nog tot en met Vrijdagavond iederen avond van 8 tot 10 uur in St. Bavo, Smedestr., zitting, om alle ge- wenschte inlichtingen te verschaffen. Denkt er om dat deze week de laatste is waarin n nog gelegenheid wordt gegeven; na Vrijdag 14 Februari is het onherroepelijk te laat. „Ook diegenen, die nu als belastingkiezers op de kiezerslijst voorkomen en hun belas ting nog niet betaald hebben, z ij n ver plicht dat nu zoo spoedig mogelijk te doen, daar zij anders geschrapt worden. De be- drijfs- en vermogensbelasting over de jaren 11911—1912, alsmede de personeele- en grond- i belasting over het jaar 1912 moeten geheel voldaan zijn, wil men kiezer blijven. Heeft men vóór 1 Februari j.l. reeds betaald, dan heeft men zich verder nergens meer om te bemoeien; heeft men echter betaald na 1 Februari, dan moet men het voldaan getee- 1 kende belastingbiljet vóór 1 Maart a.s. gaan vertoonen ten Stadhuize 2de afdeelïng, in- 1 gang Groote Markt. Zij die uit een andere 1 plaats in Haarlem zijn komen wonen, moe- ten deze belastingbiljetten gaan vertoonen I vóór 15 Februari a.s.; dan komen ook deze op de kiezerslijst. Om het de menschen ech ter zoo gemakkelijk mogeliik te maken, wil het Bestuur der Propagandaclub zich gaar- ne met de inlevcrinsr belasten; men behoeft De Kamereandidatuur voor Haarlem. Het was in de kringen der ingewijden reeds lang bekend, dat Jhr. Mr. Frank van Lennep, lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Haarlem, bij de eerstvolgende verkiezing in Juni niet meer in aanmerking wilde komen. Wij hebben ons natuurlijk, voor Jhr. van Lennep-zèlf dat officieel bad medege deeld, van eenige publieke mededeeling ont houden. De Christelijk-Historische Kiesver- eeniging blijkt nu echter die officieele me dedeeling van ons Kamerlid te hebben ont vangen, althans, zij heeft er publiciteit aan gegeven. In deze omstandigheden moeten wij ons natuurlijk ontslagen achten van verdere dis cretie, en kunnen wij mededeelen, dat waar schijnlijk als candidaat voor de Tweede Ka mer aan de beide andere Rechtsche Kies- vereenigingen door de Christelijk-Histori- sclien zal worden voorgesteld de beer Dr. J. TH. DE VISSER, lid der Tweede Kamer voor het district Leiden. PERSONALIA. Bij een hier ter stede plaats gehad heb bende stemming voor een lid in het Al gem. Bestuur van den Alg. Ned. Wielrijdersbond werden uitgebracht 821 stemmen op den heer C. L. Boissevain te Bloemendaa.1 en 336 stem men op den heer Henri Polak te Amsterdam, zoodat eerstgenoemde gekozen werd. Voor den dienst in Ned.-Indië is bestemd de heer C. Beinema, alhier, om te worden aangesteld tot onderwijzer 3de klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs. GEMEENTEZAKEN. Pensioen, en wachtgeld. B. en W. bieden ter vaststelling aan de staten voor pensioen- en wachtgeld van de gemeente-ambtenaren en voor weduwen- en weezenpensioen. B. en W. stellen voor om op de lijst te brengen de vak-onderwijzers in de gymnas tiek, die na 1 Januari 1913 zullen worden benoemd en minstens 600 salaris hebben. HENGSTENKEURING. Voor de gisteren vanwege den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel op het terrein voor de cavaleriekazerne gehouden voorjaarskeuring waren ingeschreven 21 paarden. Goedgekeurd werden Rembrandt III, eig. M. van Wieringen te Haarlemmer meer; Hamlet, eig. J. D. Bulk te Haarlem mermeer; Fit, eig. A. Roodenburg te Haar lemmermeer; Telegraaf, eig. C. Stoop te Wogmeer; Mentor, eig. K. de Vries te Gr. IJpolder; Telegraaf, eig. A. C. van Nienwen- huyzen te Haarlemmermeer; Cornelis R., eig. A. de Ridder te Noorder IJpolder, Mars, eig. F. van Doorsaer te Wolverthem; Bra- baneon du Kat, eig. K. Burkli te Houtrijk en Polanen; Osiris, Fokkersvereen. Nieuw- Vennep; Orpheus, C. Stoop en Co., Wog- meer; Markgraaf, P. O. Peters, Leer; Claurel Hol, J. de Wilde, Wassenaar, en Simrock, A. van Wieringen, Haarlemmermeer. Aangehouden werd Jarnac de Thines, eig. C. M. Verheul. SINT JOSEPH. De vereeniging van R. K. Post- en Tele- graafbeambten „St. Joseph" hield Zondag een goed geslaagde vergadering. Het bestuur zag ditmaal dat de oproep „komt allen zoo veel mogelijk"l niet tevergeefs was geweest, want op enkele leden na, die dan ook door omstandigheden verhinderd waren, waren alle leden ter vergadering. De voorzitter riep hen het welkom toe en wenschte allen een zalig en voorspoedig nieuwjaar, niet alleen den leden en hunne familie, doch ook de vereeniging. De voorzitter zeicle o.a., dat hij hooptq alle R. K. postmannen van Haarlem en omstreken, die nog geen lid zijn der af- ling, spoedig daarin vereenigd te vinden. Allen moeten geschaard zijn, zeide hij,, onder de banier, welke na de H. Vasten zal worden gewijd en onthuld. Vervolgens las de secre taris de notulen der vorige vergadering voor. Deze werden onveranderd goedgekeurd. Daar eenige leden van het hoofdbestuur aan de beurt van aftreden zijn, werden door de vergadering eenige candidaten gesteld. (Kleine Houtstraat) Particulier persoon, welke doordrongen is van de noodzakelijkheid, dat ieder R. K. man boven de 25 jaar op de in Mei verschijnende Kiezerslijst moet voorkomen, ten einde aan den grooten strijd van Juni te kunnen deel nemen, is bereid eenige aanslagen of gedeelten daarvan, welke door onvoorziene omstandig heden nog niet betaald zijn, te voldoen, mits deze een gestéld maximum niet te boven gaan eu die persoon werkelijk in die omstandig heid verkeert zijnen aanslag niet te kunnen voldoen. Brieven met opgave welke be lasting nog voldaan moet worden of met in gesloten Belastingbiljet, dat weer wordt teruggezonden, onder No. 3685, Bureau van dit blad. TOONKUNST-LEERLINGENAVOND. De leerlingen onzer Haarlemsche muziek school der Mij. tot bevordering der Toon kunst hebben zieh j.l. Zaterdagavond in een voordrachtuitvoering doen hooren. Het was een gezellige avond en de animo bleef er den heelen avond in, al moest een groot ge deelte van het buitengewoon lange program ma worden afgevoerd. Er is evenwel met groote lof over het gepraesteerde te spreken. Het programma was van rijke verscheiden heid en toonde stukken aan van componisten als Bach, Brahms, Chopin, Strauss, zelfs De bussy en Ravel. Onze verwachtingen waren door het overzien van het programma zéér hoog gespannen. En zooveel te méér is het ons een genoegen te zeggen, dat de praesta- tiën der leerlingen, niet alleen der oudere, ons zeer hebben voldaan. Deze voordrachtavond heeft weer bewezen van hoeveel beteekenis onze Toonkunst-mu ziekschool is; wij brengen dan hier ook gaar ne hulde aan den zoo bekwamen en volijveri- gen directeur, den heer W. R. Robert, en sluiten wij hierbij aan onze hulde aan de leeraren. Een absoluut juist oordeel over het spel of den zang der leerlingen is natuurlijk alleen aan de leeraren-zèlf gegeven; maar wij hebben in ieder geval een uitstekenden indruk der élèves gekregen, en meenen dan te mogen concludeeren, dat dit naast den aanleg en den wil van de laatsten, voor een groot deel te danken is aan de energie der leeraren. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin aanvaardde gisteren middag met den gewonen trein van 12.28 de terugreis naar 's Gravenhage na haar verblijf te Hohemark. KAMERONTBINDING Naar aanleiding van hetgeen wij Zaterdag in een Kruiskopje schreven over de Tweede Kamer, lezen wij nu in de N. T. Ct. de volgende instemmende beschouwing: „De „Nieuwe Haarlemsche Courant" heeft een artikel waarin het velen, om het zoo eens uit te drukken, de woorden uit den mond haalt De absolute onmogelijkheid voor deze Tweede Kamer om, dank zij vooral de hou ding der linkerzijde, met de behandeling der voorgestelde wetsontwerpen gereed te komen, doet het blad de wenschelijkheid uiten om een beroep te doen op het volk. „Dan doe de Regeering een beroep op het volk', dat met zooveel ergernis en walg nu reeds maanden lang het ergerlijk ge doe dei* parlementaire oppositie aanziet, zegt de N. H. Ct. en zij ontbinde deze Staten-Generaal, waarmee blijkbaar niet te werken valt. Het volk zal dan, binnen veertig dagen, antwoorden. En dat antwoord zal wij zijn ervan overtuigd een schitterende getuigenis zijn van vertrouwen in de Regeering en scher pe afkeuring van de houding der Linker- zajdel" Het zou Inderdaad een opluchting zijn voor ontelbaar velen, zoo zegt nu de N. Tilb. Crt., wanneer d® Tweede Kamer naar, huis werd gezonden. De vraag is alleen of er motief voor, bestaat en of naar staatsrechtelijk begrip de minister aan H. M. de Koningin tot die ontbinding zouden mogen adviseeren. Wij hebben een paar jaren geleden de stelling verdedigd, dat kamerontbinding ge rechtvaardigd is wanneer zij in het belang van den staat noodig is. Iets anders eischi het staatsrecht niet. Wanneer het nu waar is, dat het een belang van het volk is, dat over door de Regeering voorgestelde wetten worde beslist opdat de wetgevende macht niet onmachtig worde, en niemand zal dat ontkennen, dan gelooven wij, dat kamerontbinding alles zins gewettigd ware. Op het oogenblik wor. ÜOO 15 ~TI .11.1 in— w rvöWjitsr wjra

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1