DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND Onze Advertentiën STADSNIEUWS. Voor de Roomsche vrouw Kindephuisvesl 29-32-33, Haaplem ÜIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. IV. HET HAARLEMSCHE ASSURANTIE EN MiiilSSIEKANIOOR. uJDAG 34 FEBRUARI 1913 37ste Jaargang No. 8061 ABONNEMENTSPRIJS» LPer S maanflen voor Haarlem 71.35 Voor de plaatsen, waar een agent !s gevestigd (kom (Ter gem.j - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0.03 Bureaus van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. PRTJS DER ADVERTENTÏëNi Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regel. Bui toni 20 ct Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 ct contant). GULDEN b8 levenslange onge schiktheid tot werken. 'Alle betalende abonné's op dit blad. die in Eet Bezit eener verzekeringspolis zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort GULDEN bi} jCfS G0LDEN bS H li GULDEN bü verlies van een j| 1 verlies van J Ij9 verlies van band of voet 1 43 één oog. v fljl één duim. GULDEN bij overlijden. 3ULDEN bij verlies van één wijsvinger. GULDEN btj verlies van één anderen vinger. De nltfeeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door do Maatschappij Jïollandsehe Algemeeuo Verzekeringsbank" te Schiedam. Een winkelier te dezer stede deelt ons mee, dat hij dezer dagen op een morgen TIEN koopers had, van wie er niet minder dan AÜRT op zijn adres opmerkzaam waren gewor den door zijn advertentie in de Zulk een resultaat kunnen wij natuurlijk niet altijd waar borgen, maar voor het succes onzer advertentiën leek dit feit ons sprekend genoeg om het te vermelden. De Administratie. HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD van deze week bevat de volgende PLATEN: Kardinaal Naght Begrafenis van Kardinaal Nagl. Aanval op Adrianopel. De winter in Rusland (7). Nieuwe Russische postzegels. Het nieuwe gemeentehuis te Spaarndam. Retraitanten in Noordwijker- hout. Hengsten keuring te Haarlem. Vleesch- nood te Berlijn. Baron Taets van Ameron- gen. Roomsch tooneel ten plattenlande (2). De heer C. J. Pop. Moskee van Sultan Se- lim. Een 'fabrieksjubileum. Twee gouden ju bilarissen. Zuster Aloysia. Een zeldzaam jubileum. TEKST: Kardinaal Nagl. t De oorlog. De liefdezuster in het lazareth. Czaar en Tim merman. Haar roeping (vervolg). De Sche- veningsche kerkbouw (met plaatjes). Aller lei. Voor onze Jongens en Meisjes. AGENDA. 15 Februari. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond 8 uur Hulpspaarbank Schoterkwar tier. Half 9 Spaarkas St. Nicolaas (winter provisie). Half 9 spaarbank. Inschrijving Coöp. Bakkerij. Bibliotheek. Sociëteit „Vereeniging" 8 uur Gymnastiekvereeniging „Sparta". Gymnas- tiekuitvoering. Het Blauwe Kruis Oude Groen markt 89 uur Consultatiebureau voor drankzuchtigen. Teylers Museum Tentoonstelling- van ïnorlerne aquarellen. Het bestuur der R. K. Polit. Propaganda- club houdt hedenavond voor het laatst van 810 uur zitting in St. Bavo (Smedestraat) tot het geven van inlichtingen voor plaat sing op de Kiezerslijst. Haarlemsche Alledagjes No. 795. DE KATHOLIEKE VROUWEN. Met warme instemming en groote dank baarheid wijzen we hier op de oprichting der R. K. Vrouwenvereniging, die giste renavond is tot stand gekomen. De Roomsche vrouw vooruit in de sociale beweging, dat js het wachtwoord dat sinds eenigen tijd klinkt. En aan die leuze, die de Hoogw. Bisschop pen van Nederland hebben aangeheven heeft ook' Haarlem nu, door de oprichting van een flinke afdeeling van den Room- schen Vrouwenbond, gehoor gegeven. Wij hopen dat nu de eerste schrede is gezet op een weg, die tot opbouw van het Roomsche rijke leven en den echt-katholie ken geest, tot behoud van liet Geloof en verdieping van het katholieke bewustzijn in het maatschappelijke, véél goeds zal brengen. De katholieke vrouw, zoowel individueel als in een Bond te saam, kan zoo reus achtig veel doen voor dit alles I Juist doordat bij haar het gevoel zoo sterk is, heeft zij hart voor charitatieve en sociale werken en leeft in haar de goede geest, die zoo krachtig dit Roomsch-voelen in alle werken mogelijk maakt. Waar de man laksch blijft in actie, om dat hij het koele verstand te veel laat heerschen, daar kan de vrouw de actie aan vullen, zooals vrouw en man elkander in Gods schepping overal aanvullen. Moge de afdeeling Haarlem van den Room- schen Vrouwenbond in dezen zin veel nut stichten en de Roomsche actie krachtig ten goede komen! DRIE KOPEREN PRIESTERFEESTEN. Morgen vieren, zooals onze lezers weten, de WelEerw. Heeren Th. Gielen, kapelaan der St. Jozefskerk, I, Meijer en L. Wil- lenborg, kapelaans van de Kathedraal van St. Bavo, hun 12i/2-jarig Priesterfeest. De WelEerw. Heer Gielen zal morgen ten 10 uur in de Kerk van St. Jozef een plech tige H. Mis opdragen: na deze II. Mis zal er aan de Pastorie gelegenheid zijn, den jubilaris geluk te wenschen. Het feest der beide Eerw. Heeren Kape laans van St. Bavo wordt niet morgen, maar Zondag a.s. gevierd. De dag van mor gen zal in alle stilte voorbijgaan: Zondag evenwel zal na de plechtige Hoogmis in de Pastorie receptie worden gehouden, tot half twee. De Kamerzetel voor Haarlem» In de pera heeft een berichtje de ronde gedaan, als zou de „N. Haarl. Ct." hebben gemeld dat „de Christ. Hist, en R. Kath. „Kiesver. te dezer stede de candidatuur voor „de Tweede Kamer hebben aangeboden aan „den heer D. J. Th. de Visser." Natuurlijk is dat bericht onjuist. De „N. Haarl. Ofc." heeft nooit zoo iets gemeld. Wij hebben alléén medegedeeld, dat de Christ. Historische Kiesvereeni- ging te dezer stede waarschijnlijk aan de beide andere Chris t.-kies- vereenigingen den heer de Visser als candidaat zal voorstellen. En dat is juist. „Het Centrum", dat eveneens, waarschijn lijk uit een ander blad, het verkeerde be richt opnam, is nu door den secretaris der R. K. Prop. Club alhier op die vergissing- gewezen, maar noemt het verkeerde, hier boven gewraakte berichtje „een excerpt van een berichtje in de „N. Haarl. Ct." Onze Utrechtsche collega zal echter, wanneer hij ons blad van Dinsdag j.l. opslaat, zien dat zijn bericht geen excerpt was van wat wij meldden, doch geheel iets anders, en iets wat wij nooit hebben geschreven. Ter wille van de zelfstandigheid der R. K. Kiesvereeniging en de verhouding tusschen de partijen is het gewenscht, de juiste lezing van wat wij mededeelden nog eens vast te stellen. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. De afdeeling Haarlem en omstreken van deze Maatschappij hield gisterenavond in café Brinkmann hare algemeene vergade ring. De voorzitter, de lieer Fr. L ief t inck? opende de vergadering met een woord van welkom, vooral aan den heer G. N. Aber- son, van Heemstede, die voor het eerst als bestuurslid de vergadering bijwoonde. De secretaris, de heer J. G. Heil las de notulen der voorgaande vergadering, die on der dank aan (ten secretaris werden goed gekeurd. Ingekomen was een schrijven van 'den heer C. J. Kikkert, die wegens woonplaats verandering ontslag nam als bestuurslid en lid der afdeeling. Tevens was ingekomen een brief van de vakschool voor kaasmakers, die een bijdrage vragen van de kas. Het schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. De leider van den hoefbeslagcursus deed mededeeling, dat 9 leerlingen den cursus ge volgd hebben en 8 tot het examen zullen worden toegelaten. De voorzitter wijst op hot practisch nut van deze cursussen en het doet hem genoe gen, dat de resultaten zoo goed zijn. De begrooting voor 1912 werd door den penningmeester Mr. G. .0. E ver wij n Lan ge geraamd in inkomsten en uitgaven op f 1243. De penningm. wees er op, dat ieder jaar ingeteerd wordt, doordat het toch reeds kleine deposito moet worden aangesproken. De secretaris de heer Heil opperde het denkbeeld om aan de omliggende afdeelin- gen subsidie's te vragen voor den cursus in hoefbeslag, waarvan ook die afdeelingen profiteeren. De vergadering droeg aan den secretaris op zich in verbinding te stellen met de afdeelingen die jongelui zenden naar die cursussen, ten einde te trachten van deze eenige subsidie te ontvangen. De heer G. N. Aberson, die volgens rooster moest aftreden werd herkozen. In de vacature ontstaan wegens het be danken van den heer C. J. Kikkert, werd gekozen de heer D. O. Kr u ij mei, vee arts, alhier. De heer van Amstel bracht verslag uit van de algemeene vergadering op 5 Sept. 1912 te Medemblik gehouden, waar voor hij den dank van den voorzitter mocht verwerven. Tot afgevaardigden voor de buitengewone algemeene vergadering te Amsterdam werden gekozen de heeren F. Lieftinck en G. N. Aberson. Bij de rondvraag vroeg de heer Aber son of het niet op den weg van de afdee ling ligt de veeboeren voor te lichten be treffende het mond- en klauwzeer, dat weer dreigt. De heer v. d. Stad zegt, dat van Rijks wege inspecteurs de stallen komen nazien. Er is echter tegen dit kwaad niet veel te doen. De heer Aberson zegt, dat het beste is om wanneer eenige beesten besmet zijn deze niet te isoleeren, doch de ziekte op de overige dieren zich te laten verbreiden. De heer Lifeftinck zegt ook dit sys teem steeds verdedigd te hebben, ook in d© Tweede Kamer, doch de veeartsen ver klaren zich altijd tegen dit stelsel van la ten doorzieken, ofschoon daardoor het kwaad in een paar weken bezworen is. De heer Aberson haalt eenige voor; beelden aan van de gunstige resultaten in Indië met het doorzieken van het mond en klauwzeer verkregen. Met een kostelooze verloting werd 'de ge animeerd vergadering gesloten. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ned. Natuurhistorische vereeniging heeft gisteren aan haar leden een buitengewoon aangenamen en leerzamen avond bezorgd. Nadat de heer Jac, P. Thijsse de aanwezi gen had welkom geheeben, gaf hij het woord aan den heer H. Heukels uit Amsterdam, die een korte, maar zeer interessante voor dracht hield over het plantenleven in Noor wegen. Hij had 'daarin gelegenheid er op te wijzen, hoe in de lagere streken in Noor wegen de flora vrijwel gelijk is aan de onze; alleen de kleur der bloemen is veel ster ker. Hooger in de boschstreek is de flora veel armer dan in Zwitserland. De heer Heukels had op tafels buiten de zaal eenige planten geëtaleerd, die vol belangstelling wer den bezichtigd. Hierna was de beurt aan den heer P. H. Oool, die een zeer geestige, onderhoudende causerie hield over de natuurschoonheid van Noorwegen. Door den heer A. Rurdet werden hierbij een buitengewoon rijke verzameling lichtbeelden van Noorwegen geprojecteerd. Men kreeg waarlijk een uitstekend idee van de overweldigende schoonheid der Noorsche berglandschappen. Evenals de heer Heukels had de heer Cool zeer veel succes. MAATSCHAPPIJ TOT EXPL. iVAN ONROERENDE GOEDEREN. De Staats-courant bevat de statuten van de Inlandsche Maatschappij van onroerende Directie E. BRA NT J ES. Damstraat 27. Tel. 89P. Glasverzekeringen tegen vaste premie, doch met uitkeering uit de winst. goederen, maatschappij tot exploitatie en be heer van onroerende goederen, alhier, gf. K. Ureuwenbondt Gisteravond is hier ter stede opgericht een afdeeling van den R. K. Vrouwenbond. Reeds dadelijk twee-en-vijftig vrouwen toe. Zeer talrijk waren degenen die gehoor hadden gegeven aan de uitnoodiging om een vergadering bij te wonen ter oprichting van deze afdeeling van den R. K. Vrouwenbond. De twee zaaltjes en suite van het gebouw der St. Elisabeths-vereeniging aan de Jans straat waren geheel bezet en hadden deze nog meer personen kunnen bergen, voorze ker waren de uitnoodigingen dan kwistiger rondgezonden en ware de opkomst nog groo* ter geweest. De Zeereerw. heer Rector L. v. d. Berg leidde de vergadering. In een mooie, krach tige toespraak zette ZijnEerw. de beteekenis en het doel van den R. K. Vrouwenbond uiteer. Rector van den Berg noemde dezen avond een zeer gewichtige, omdat beslist zou worden of men in Haarlem zou beslui ten tot oprichting van een R. K. Vrouwen- bonds-af deeling. Het woord Vrouwenbond, heeft, meende spr,, voor de meeste dames nog wel een vreemden klank, omdat er aan het woord Vrouwenbond een verschillende beteekenis wordt gehecht. Die beteekenis wekt niet zelden afkeer. Spreker weet wel dat onder Vrouwenbe weging en Vrouwenbond niet zelden ver staan wordt feminisme, emancipatie der vrouw. Dat is echter hier niet zoo het geval. Het is den R. K. Vrouwenbond niet te doen om emancipatie der vrouw. Maar wanneer wij uitgenoodigd zijn om een R. K. Vrou wenbond te stichten, dan is dat, zegt spr., omdat er een vrouwenvraagstuk bestaat, omdat er van andere zijde zoo ontzaglijk veel wordt gedaan om de vrouw in een ver keerde, schadelijke actie binnen te leiden en te houden, hetgeen de vrouw niet kan doen zonder groot gevaar voor zich zel ve. Wij zijn allen overtuigd, aldus de Z.Eerw.j spr., dat er een vrouwenvraagstuk bestaat Ook de oorzaak daarvan kunnen wij vin den, nl. in de Fransche Revolutie en den socialen nood, die er uit is voortgekomen. Door de Fransche revolutie is de vrouw ook langzamerhand begeesterd door de leuze: Vrijheid, gelijkheid en broederschap, terwijl een sociale nood ontstaan is, doordat nieuwe uitvnidingen de vrouwen naar de fabrieken dreven en do fabrieken veel van haar ar beidskrachten in huis overbodig maakten. Nu herinnerde spr. aan de woorden van Paus Pius X, die, zeide Eerw., een veel bree der kijk op de dingen heeft dan wie onzer ook. Z. H. Pius X heeft allen uitgenoodigd, om mede te werken aan de oplossing van de sociale kwestie: Alles herstellen in Christus, zoo is de leuze van onzen thans regeerenden Paus. Wij moeten legers aanwerven om die leuze in vervulling te doen gaan, en daarbij, meent spr., dat men mag rekenen ook op de medewerking der vrouw. Wat toch heeft de vrouw aan het Christendom te danken! Waar het Christendom kwam, werd do vrouw de gelijkwaardige van den man, werd XIV. In vele omstandigheden wordt het, met name in de middenklasse, voor iets minder waardigs aangezien, wanneer een meisje een beroep kiest, tenzij dit beroep als iets bizon- ders kan worden aangeduid of geheel valt buiten de sfeer, waartoe het meisje van huis Uit behoort. Dit is, voor een deel misschien, een ge volg van de opschuiving, welke we in ver schillende standen en klassen waarnemen. Een meisje uit de volksklasse wil niet uit dienen gaan, maar wil het minstens tot win keljuffrouw brengen; is het niet om het be roep, dan is het om den opschik, welke zich evenwel ook wel bij de dienstboden open baart. Een dochter uit den boerenstand wil het eveneens hooger-op beproeven. Zij wil uit dienen gaan in de stad, vult voor eenigen 'bd het tekort aan dienstboden misschien aan, maar ontkomt in de meeste gevallen öiet Ran de gevaren, welke een dienstmeisje t811 buiten, dat argeloos in het groote leven komt staan, vooral in de groote steden, be dreigen. Het is toch maar al te waar, dat algemeen ernstig geklaagd wordt over de wekelijks _oorkomende ondervinding, dat een boeren huisje of een, meisje nit de provincieplaat- ®n. in groote steden zoo gemakkelijk in den ^'ooten maalstroom ondergaan. Dit is voor volg van de lust uit baar stand te willen treden. Gelijk het voor denzelfden stand zoo te beklagen is, dat de jongelui van het plat te land het in de steden meenen te moeten zoeken. Zijn voor een deel daar ook de meisjes niet schuld aan, doordat zij meenen het elders beter te hebben dan op het rustige platte land? Deze trek naar de groote steden, heeft toch ook een kwaden invloed op het sluiten van huwelijken, waardoor een boerenfamilie moet worden voortgezet of begonnen. Wij komen hierop later nog wel in een speciaal artitel terug. Hetzelfde nit den stand willen treden geldt ook voor den stand, welke juist het meest een kern in onze maatschappij moet blpven: voor den middenstand, en het is daarom van het hoogste belang, dat in een gezonde middenstandsbeweging de actie onder en door de vrouwen uit dienzelfden middenstand niet uit het oog mag worden verloren, maar er integendeel mee hand aan hand moeten gaan. De middenstand heeft er belang bij, dat de meisjes ook in de zaken en aangelegenheden van den middenstand degelijk worden opgevoed, opdat zij later als goede, verstandige middenstandsvrouwen j voor den middenstand een steun kunnen we zen. Wij hebben hiermede niet op het oog de vrouwen, die als staande aan het hoofd van 1 een middenslandsbedrijf, en dus, wat in de toekomst niet onmogelijk zal wezen, actieve w. leden zijn van den middenstand. Hoe min- f Meisjes een zeer betreurenswaardig ge-1 der vrouwen in de noodzakeliikheid verkee- ren zich zoo geheel onafhankelijk te moeten behelpen, hoe beter het is, daar toch altijd te verkiezen is, dat de vrouwen haar vrou welijke roeping onverdeeld zullen kunnen volbrengen. Wij bedoelen dus niet de vrou wen, die zelfstandige middenstandsters zijn, en ook niet de vrouwen, die in den dienst zijn van een middenstandsbedrijf, maar wel de vrouwen, wier mannen een krachtig mid denstandsleven moeten vormen en waarin de vrouwen hen tot steun moeten wezen. Misschien zijn er middenstanders, die hier voor de schouders ophalen, maar dan komt dat, omdat zij zich hun vreuwen zoo niet kunnen denken. En toch moet het d d a r naar toe, wil de middenstandsbeweging vol komen gezond worden en blijven. Het meisje, de dochter van den midden stand moet worden opgevoed, dat zij geen lust of neiging in zich voelt om allures van groote dame aan te nemen, waardoor zij zich meer waant of meer wezen wil, dan de stand, en een zeer eervolle standi, waarin zij zich bewegen moet. Zij moet meer zijn; zij moet haar stand leeren liefhebben, met de belangen op de hoogte zijn en ook voor dien stand weten op te komen. Een der middelen hiervoor zouden we willen noemen een on derlinge verstandhouding, een onderling verkeer der meisjes uit den middenstand. Wij weten wel, dat een misplaatste en ook verkeerd gevoelde coneurrentiegeest hier dik wijls als een onoverkomenlijke hinderpaal in den weg staat. Een nadeelige en door niets te motiveeren coneurrentie-geest is echter ook in dit onzicht een der oorzaken van het zoo lang wegblijven van een, met goed suc ces gevoerde, middenstandsbeweging. Zooals de middenstanders bij elkaar hooren en niet enkel elkanders felle concurrenten zijn, zoo behooren ook de meisjes uit den midden- stand een geest van saamboorigheid te kwee ken. Dan ook zal bij die meisjes bet wanbe grip uit den weg worden geruimd, dat bet n.l. eeu minderwaardig iets is, wanneer een dochter, indien zij dit kan en de omstandig heden hiervoor gunstig zijn, helpend op treedt in en voor de zaak van haar vader. Niet alleen, dat een meisje daardoor wel licht een zeer gewenschte verlichting van een groot huishouden wordt, en van een nietsdoend wezen een nuttig persoontje wor den kan, maar ook dat zij, door van verre of van dichtbij de zaken van den midden- stand gade te slaan, een rijke ondervinding in het leven opdoen. Een ondervinding, die haar ten goede zal komen, wanneer zij later in dienstbetrekking zal moeten bl ven, <>f ge noodzaakt is zelfstandig tot den midden stand te moeten gaan behooren, want die mogelijkheid mag, al. is zij niet het ideale, toch niet worden weggedacht. Van niet min der beteekenis zal die ondervinding zijn voor den middenstand in het algemeen, omdat zij, J later de vrouw geworden van een midden stander, diens hulp kan zijn in zaken of met raad en oordeel ook in zaken een steun kan zijn. In ieder geval zal zij de middenstands- belangen kunnen begrijpen en bevorderen, en wel geen middenstander zal dan, wat za ken betreft, zijn vrouw als zijnde buiten tel beschouwen. Integendeel: hij zal met moed en energie werken, omdat hij weet, een steun te hebben, die hij jaren lang zoo van noode had. En zal zulk een vrouw, zelfs al leeft zij op de eerste plaats voor haar huishouding, ook niet een zegen zijn voor de geheele maatschappij? Wij gelooveu' van wel! VOOR KINDEREN. Morgengebedje. Heer, ik dank U, dat Ge mij bewaard hebt, Gelieve me dezen dag weder te bewaren Voor water en vuur Voor booze natuur, Voor brand, Zonde en scband' En van den boozen vijand. Avondgebedje. 's Avonds als ik naar bed toe ga, Stap ik op mijn bankje, Van 't bankje op Maria's schoot Maria is mijn Moeder, St. Petrus is mijn Broeder, St. Jan is mijn Leidsman, Lieve Heertje is mijn Vader. Op wil ik staan, Naar do kerk wil ik gaan, Drie gebedjes wil ik lezen, En hoop bij onzen Lieven Heertje ens in den Hemel te wezen. 400 300 5 wamiüisisniiiiii nu «iwiim 1'..1-di-Joêc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1