NIEUWS UIT BEN OU. BUITENLAND, BINNENLAND. «ij geëerbiedigd door den man, waar bet niet kwam, daar werd en bleef c'e 'avin van den man; daar heeft zij geen rechten, zelfs niet als moeder. Spr. wijst op het oude Rome en Griekenland, om daarna te herinneren wat Christus voor de vrouw deed bij de Joden, wat later de Apostelen deden hij de predi king van het H. Evangelie en ten slotte het Christendom in de geheele wereld. Het Christendom maakte de vrouw vrij en deze was dankbaar daarvoor, en zij verkondigde daarom luid den Christus. De Samaritaan- sche vrouw liep juichend naar de stad en riep: Ik heb den Christus gezien. In den tijd der Apostelen vergoten vele vrouwen haar bloed voor den Christus: immers waren zij propagandisten voor het geloof. En waar Paus Pius X nu de vrouwen oproept» daar mogen de vrouwen wel eens denken aan wat het Christendom voor haar deed en hoe zij het Christeudom moeten propageeren als haar voorgangsters. Want, niet te ontken nen valt, dat er wederom verwarring gaat heerscheu. Om alleen bij het vrouwenvraag stuk te blijven, daar vragen wij ons af: waar het heen moet, als de ideeën, die daarom trent bij velen bestaan, ingang vinden. Om dat te voorkomen, zegt spr., zijn wij hier: om aan de vrouwen haar talenten, arbeid en tijd te vragen. Voortgaande, toont spr. aan, dat in onzen tijd voorbeeld en gebed zeer goed zijn, maar niet voldoende: de vrouw moet zich ook op het maatschappelijk terrein van het leven bewegen, ook op oeconomisch zoo wel als op godsdienstig terrein. De Eerw. spr. geeft dan aan welke de taak is van den R. K. Vrouwenbond. Er is, zeide spr., verwarring van ideeën. De vrouw, zoo decreteert men, is de gelijke van den man. Dat sticht ontzaglijke ver warring in de maatschappij. Daarom heeft de Roomsche vrouw zich af te vragen, welke de verhouding is van de Roomsche vrouw tegenover den man. De H. Paulus zegt, dat de vrouw onderdanig moet zijn aan den man, doch ook schrijft hij dat die verhouding niet moet zijn alsof zij de slavin is van den man. Hij moet haar beminnen en eerbiedigen. Het is wenschelijk om samen te komen en die stelling te leeren begrijpen. Wij moeten zor gen voor grondideën te dien opzichte. Ook op oeconomisch gebied is nog zeer veel te doen. Spr. noemt de toestanden in den aard en de keuze van hun beroep door de vrouw: de voorbereiding van bet meisje tot den huwe- lijksstaat. Wel bestaan in onze stad reeds veel veree- nigiugen, die heel veel goed doen, maar nog niet zooveel als wel mogelijk is, omdat zij geen voeling met elkaar houden. Men kan niet zeggen dat het goed gaat, zooais de toe stand nu is. Als wij zien hoe onze tegenstan ders de vrouwen organiseeren, ontwikkelen om haar te winnen voor hun doel, als men ziet hoevelen reeds zijn overgegaan tot hen, wellicht uit onwetendheid, dan is het tijd te vragen, of het niet noodig is de vrouwen ook in het openbare sociale leven winnen voor Christus. Uithuizig zal men door deze vereeniging niet worden. Slechts hoogst noodig zal ver gaderd worden. Alle R. K. vrouwen van Haarlem, boven den leeftijd van 18 jaar, kunnen lid worden van den bond. Het doel al dezen saam te treffen in één bond, opdat zü door ontwikkeling belang gaan stellen in de goede zaak, om alle vrouwen te winnen voor Christus. De contributie is geen bezwaar. Wordt het reglement aangenomen der afdeelingen, die opgericht zijn te Amsterdam en 'sGraven- hage, dan bedraagt die voor een persoonlijk lid 1.per jaar. Sluit een vereeniging zich aan, dan betaald elk lid daarvan 5 cent per jaar. De rede werd zeer toegejuicht. Van de gelegenheid tot gedachtenwisse- ling, wmartoe gelegenheid bestond, maakten een tweetal dames gebruik. Naar aanleiding van de gestelde vragen gaf Rector v. d. Berg nog ten antwoord, dat in dezen Vrouwenbond geen politieke actie wordt gevoerd of toegelaten. Willen de vrou wen dat wel en dat is der Roomsche vrouw natuurlijk zeker toegestaan -r- willen zij bijv. ijveren voor stemrecht, dan moet daartoe gelegenheid gezocht worden in een andere vereeniging, b.v. door het zoeken van aansluiting bij de R. K. Kiesvereeni- ging. De R. K. Vrouwenbond heeft, ant woordde de inleider verder op andere vragen nog geen vast-omlijnd en vaststaand pro gram van actie. Geen enkele vereeniging had bij de oprichting reeds een welomlijnd program. De leden zullen dat maken. Alleen heeft spr. de beginselen aangegeven waar langs gearbeid zal worden. Verder zette Rector v. d. Berg uiteen hoe het mogelijk is te ijveren voor sociale wet ten, zonder aan politieke actie te doen. Zooals wij reeds schreven, traden 52 leden toe. Sommigen der aanwezigen wenschten de toetreding in overweging te houden of wei gerden om verschillende redenen lid te wor den. Een voorloopig bestuur werd gekozen, be staande uit bestuursleden van de reeds bestaande Vrouwenvereenifeingen. Het be stuur bestaat uit de volgende dames: Mevrouw Honoré—Metz, mej. N, Kruijs- man, mevr. KokKavelaars, mej. Loomeyer en mevr. van Dieren BijvoetHaakman v. d. Berg. De Zeereerw. heer v. d. Berg sloot de ver gadering met een woord van dank en de beste wenschen Xvoor den bloei der vereeni ging. BILJARTWEDSTRIJD. Donderdagavond werd in het café van den heer v. Vessem een biljartconcours ge houden tusschen de biljartclub „Ons Genoe gen" te Schoten en de vereeniging Jan Gij - zenvaart; 1200 punten werden gespeeld. Winner was Ons Genoegen met 243 punten voor. De andere partij kwam tot 1015. De hoogste serie 44 punten maakte de heer Admiraal. Het was een geanimeerde wed- Btrijd. De biljartwedstrijd tusschen de clubs Haarlem en Alkmaria alhier gehouden, werd gewonnen door Haarlem met een meerder heid van 69 caramboles. De eerste serie-prijs werd behaald door den heer Witteveen te Alkmaar en de twee de door den heer J. Smit te Haarlem. MISHANDEIANG. Gisterenmiddag liet een jongen van de L. woonachtig in de Scheeperstraat een band van een rijwiel leegloopen van een kruide niersbediende die even ergens binnen was. De bediende wist de jongen te krijgen en heeft hem zoodanig mishandeld, 'dat' dit muisje wel een staartje voor hem zal heb ben. VERBETERING Aan de zijde van de Tugelastraat wor den de groote booglampen van het Pretoria- plein verwijderd, en gewone lantaarns er voor in de plaats gezet. Beslist is dit daar ter plaatse een groote verbetering, want de booglampen branden hoogst zelden, hetgeen wel aan de invloe den van het weer te wijten zijn. HINDERWET. Aan de firma J. Sabelis en Co. is ver gunning verleend tot oprichting van eene inrichting tot het in bewaring hebben van ten hoogste 1000 K.G. terpentijn en 250 K.G. brandspiritus in het perceel aan het Spaarne No. 73. VERLOF. Ingekomen is een verzoekschrift van de Wed. A. Heinsbergen om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank an deren dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in den winkel van het perceel aan de Oranjestraat no. 188. GEVONDEN VOORWERPEN Terug te bekomen bijJ. H. Dicks, Spaar ne 18, een ring; J. Pannekoek, Korte Mar- garethastraat 14, een zakmes; Mej. R. Arn- hold, G'oltermanstraat 2, een halsketting; P. Swaanswijk, A. L. DySerinckstraat 60, een bril in etui; Mej. D. Heezemans, Oranje straat 8, een hond; Mej. H. de Weers, Brouwersstraat 108a, een medaillon met 2 portretten; O. Heijdeman, Tempelierstraat 50rd., een kettingkast van een rijwiel; Bu reau van Politie, een sleutel aan een touw tje; Mej. G. Heeres, Roosveldstraat 12, een handschoen; A. Schoonderboek, de Witstr. 24a, een R.K. kerkboekje; P. Wels, Ael- bertsbergstr>at 60, een damestaschje; J. •Klooster, Rozenstraat 51E, een rijwiellan taarn; P. J. Evelein, Parklaan 17, een ring; E. Prosée, Heerensingel 9, een kindercape; H. Hirs, Kinderhuissingel 4, een oorbel; K. Kuipers, Meester Joostenlaan 9, een duim stok; A. Wamsteker, Hagestraat 18, een re ticule met sinaasappelen; H. Huiberts, Spek- straat 8, een gummibal; J. Hartendorp, Breestraat 5, een rozenkrans; D. Veldkamp, 2de Zuidpolderstraat 52, een hond, colly; S. Buis, Saenredamstraat 33, een premie obligatie. VAN ONZE RECHTBANK. UITSPRAKEN. Gister werden de volgende uitspraken ge daan: D. 1)., winkelbediende te Amster dam, oplichting, 3 maanden tuchtschool; K. M., fabrieksarbeider te Zaandam, zaakver nieling, f 10 boete of een week tuchtschool; O. H., schippersknecht te Purmerend, mis handeling, 3 dagen gev.straf; M. G., dief stal, vrijgesproken; J. J. F., boekbinders knecht te Haarlem, verduistering, 2 maan den gev.straf; A. V., arbeider te Zand voort, mishandeling, f 6 boete of 6 dagen hechte nis; J. de W., arbeider te Zandvoort, mis handeling, f 3 boete of 3 dagen hechtenis; H. V., werkman te IJmuiden, zaakvernie ling, f 5 boete of 5 dagen hechtenis; G. V., mandenmaker te Zwolle, diefstal, 10 d. gev.straf; B. V., visschersknecht te Volen- dam, mishandeling, een week gev.straf; C. G., koopman te Velsen, oplichting, 9 maan- gen gev.straf; C. G., koopman te Velsen, oplichting, 6 maanden gev.straf; L. H., bloe mistknecht te Hillegom, mishandeling, f 3 boete of 3 dagen hechtenis. OVERZICHT. De oorlog op den BALKAN. De toestand verandert maar steeds niet veel. Gisteren publiceerden wij enkele be richten van Turksche overwinningen of over- winninkjes, maar die schijnen ook wel weer wat overdreven te zijn geweest. Een juist overzicht van den stand van za ken is niet te geven, omdat de berichten uit Bulgaarsche en Turksche bron zoozeer verschillen en men dus niet weet wie de waarheid zegt. Waarschijnlijk geen van beiden. Betreffende de vredesonderhandelingen meldt een telegram uit Konstantinopel, dat de gezanten te Londen thans tot de conclusie gekomen, zijn dat het antwoord der Porte op de collectieve nota der mogendheden niet van dien aard is, dat het een heropening der vredesonderhandelingen mogelijk maakt. Ver schillende regeeringen hebben zich reeds in dezen gee3t uitgesproken en besloten, een mededeeling op te stellen, waarin deze mee ning tot uitdrukking komt en tevens het advies te herhalen, vervat in de collectieve nota, die onlangs tot de Porte gericht is. De beschieting van Adrianopcl duurt nog steeds voort. In den toestand bij de Tsja- taldja-linie is geen verandering gekomen. Uit MEXICO valt weinig belangrijks te melden. De president Madero heeft een poging tot bemiddeling, door de gezanten aangeboden, afgewezen. Hij eischt de overgave van Diaz en ia niet van plan zijn plaats aan dezen af te staan. En zoo duurt de strijd dus voort. Madero blijft op zijn post en Diaz blijft probeeren hem te verjagen. De aanhang van beiden schijnt tegen el kaar opgewassen te zijn en zoo kan het dus nog wel een tijdje duren. Zoo nu en dan schijnt Diaz eenige voor- deelen te hebben behaald, maar ze blijken in allen gevalle niet van blijvenden aard te zijn. Wij zullen dus maar kalm den afloop van deze schermutselingen afwachten. Een raar landje, dat Mexicol Want mocht Felix Diaz den president zetel veroveren, wie weet hoe lang, of lie ver hoe kort hij dien behouden zal Korte Berichten. Van het oorlogsterrein. Na een gevecht, dat ruim drie uur duurde, zouden de Grieken hij Jasima geheel vernie tigd zijn; van een heel regiment werden slechts 8 man, van wie 6 gewond, gered. De Turken namen 13 kanonnen en een hoeveelheid ammunitie. Volgens berichten uit Gallipoii werden door de Turken bij Charieui 150 inlandsche christenen vermoord. De beschieting van Adrianopel duurt nog steeds voort. De Turken, die eenige ma len een uitval beproefden, werden terugge slagen met een verlies van meer dan 1000 man. Bij Tsjataldja en Bonlair is de toestand onveranderd. De zuster des Pausen. Woensdagmiddag is het stoffelijk over schot van 's Pausen zuster, Rosa Sarto, voor loopig bijgezet in het graf der Zusters Obla ten op het stedelijk kerkhof te Rome. Kort na het overlijden had de kardinaal staatssecretaris zich naar het sterfhuis be geven en er het stoffelijk overschot ge zegend; aan de familieleden bracht hij de troostwoorden van den Paus over, zoo meldt de Msb. Ook de Pauselijke opper-kamer- heer, aartsbisschop Ranuzzi knielde bij 't stoffelijk overschot neer. Er werd in het sterfhuis .een lijst neergelegd, die weldra door talrijke leden van de Romeinsche aris tocratie en verschillende prelaten geteekend werd. Gisteren werd in de basiliek van Late- ranen een plechtige lijkdienst opgedragen. De „Osservatore Romano" schrijft naar aanleiding van het sterfgeval, dat Rosa Sar to een vrouw was van voorbeeldigen levens wandel, van innemende en echt vrouwelij ke manieren, dat zij haar leven doorbracht in de beoefening van de traditioneele fa milie-deugden: voorkomend en liefderijk voor allen, bescheiden minzaam en liefda dig. Zij stierf zacht en vol godsvrucht zoo als zij ook geleefd had. Te vermelden valt misschien nog, dat Ro sa Sarto op 72-jarigen leeftijd overleed. Het Bruidspaar te Berlijn. De Keizerin, prinses Victoria Louise, prins Ernst August, prins en prinses Max van Baden zijn gister te half 9- aan het station te Potsdam aangekomen. Ter ontvangst wa ren aanwezig de keizer, de prinsen van het koninklijk huis, de president en de le den van het ministerie; aan het station stond een eerecompagnie van het tweede garderegiment, voor het station een esca- dron van het regiment Zieten-Hussaren te paard. De vorstelijke personen reden, zooals het I-Ibld. mededeelt, geëscorteerd door het es- cadron huzaren, in open, met vier paar den bespannen rijtuigen door de Branden burgerpoort naar het paleis, onderweg door duizenden begroet. Van vele gebouwen woei de vlag. Volgens den Berlijnschen correspondent van de Frankf. Zeitung, zal het huwelijk tusschen 's Keizers dochter en prins Ernst August in de tweede helft van October vol trokken worden. Volgens anderen, zou het huwelijk reeds tijdens de jubileumsfeesten gesloten worden. Vorsten-huweHjken. In hofkringen te St. Petersburg loopt, vol gens het Berl. Tgbl." het gerucht, zoo meldt de Msb., dat na den Balkanoorlog de ver loving plaats zal vinden van de heide oudste dochters van den Czaar, Olga en Tatjana, met den Bulgaarschen en den Servischen troonopvolger. De houding der Italiaansche Katholieken- Naar uit verschillende verklaringen blijkt, zullen de Italiaansche katholieken hij de eerstkomende verkiezingen geen candidaten stellen, welke hun eigen vertegenwoordigers zijn; maar in die lichamen, waar hun steun den doorslag geeft, zullen zij die candidaten steunen, die den grootsten en formeelsten waarborg geven in de volgende punten: ver dediging der constitutioneele waarborgen be treffende gewetensvrijheid en vereenigings- recht; oppositie tegen alle nieuwe wetten, welke ten doel hebben de congregaties te ontbinden, den godsdienstigen vrede te sto ren, vrije scholen te verbieden, of de rech ten der huisvaders te besnoeien. Verder moe der moeten zij eischen, ernstig godsdienstig onderwijs in de gemeentescholen en verde diging der gezinnen, door zich te keeren te gen de echtscheidingen, en erkenning vra gen van alle economische en sociale organi saties. Ten slotte moeten zij aan de wetge vende macht een ontwerp voorleggen van geleidelijke en voortdurende verbetering van het belastingsysteem en andere instellingen, volgens de beginselen der rechtvaardigheid in het maatschappelijk verkeer. Een nieuwe zeeliedenstaking te Antwerpen in zicht.. De „Nieuwe Gazet" meldt volgens de Tel.: Aan de Antwerpsche haven begint weer een internationale zeelied en staking, welke alle zeelieden zou omvatten, die dienst heb ben genomen op schepen, die onder Engel- sche vlag varen. Zooals men weet, is er in Engeland een nieuw loontarief voor zeelie den vastgesteld, en nu eischen de zeelieden dat dit ook hier zou worden toegepast op bovengenoemde schepen. Dinsdagmiddag zijn twee afgevaardigden van de „Seamen's Union", de heeren Damm en Wold, naar het „Shipping Office" van de Stadswaag gegaan, om over deze kwestie te spreken. Deze afgevaardigden bevestigden aan de reeders, dat zij van plan waren de staking uit te roepen, indien het nieuwe tarief niet toegepast werd. De reeders weigerden echter daartoe over te gaan. Gisteren hebben zij nieuw personeel aangeworven onder de oude voorwaarden. Het bestuur van den Zeeliedenbond zal in meetingen den toestand uiteenzetten en het bevel geven tot het neerleggen van den ar beid. Staking in de Vereenigde Staten. Er gaat een gerucht, dat de stokers van de oostelijke spoorwegen Zondag in staking zullen gaan. De president van het syndicaat der stokers heeft den toestand als hopeloos gekenmerkt. De algemeene werkstaking in België. De Belgische bladen deelen mede, dat de regeering haar voorzorgen neemt met het oog op de algemeene staking, die 14 April zal beginnen. In verscheidene regimenten zijn proeven van mobilisatie genomen en een overeen komst is gesloten met het departement van het spoor, om de kunstwerken en de blokken te doen bewaken en te bezetten; zoodra dit mocht noodig blijken. In het ministerie zou. 'naar de verklaring van een officier, alles in gereedheid zijn ge bracht om twee of drie lichtingen onder de wapenen te roepen. De stemming der bevolking in de nijver heidscentra moet zeer opgewonden zijn. Droevig ongeluk. Bij het invallen van een gewelf van een stal, werden te Briancon een vrouw met vijf kinderen verpletterd. De dood van een roover. Een telegram van den gouverneur van In- do-China meldt den dood van den roover- hoofdman Detham, die langen tijd aan alle vervolgingen wist te ontkomen. De bevol king is diep onder den indruk van dit doods bericht, want Detham oefende zeer veel in vloed nit. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin had tot bijwoning van den muziekavond, die gisteren ten Hove gehouden werd en waarop H. M. de Ko ningin-Moeder weer aanwezig was, genoo- digd: alle leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en een gedeelte van de le den der Tweede Kamer; een groep leden van den Raad van State; eenige leden van den Hoogen Raad, de Algemeene Rekenka mer, verschillende hoofd- en andere ambte naren van de departementen en vele gasten, die niet op de vorige muzikale uitvoering ten Paleize waren geweest. 'Voor dit auditorium zong mevr. Noorde wierReddingius en trad op een trio, be staande uit de heeren: A. B. H. Verheij, piano; Mossel, violoncel en Röntgen Jr., viooL S. VAN VELZEN f Te 's Gravenhage overleed de heer S. van Velzen, oud-lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland voor het district Alphen, al waar hij vele jaren als groot-industrieel ge vestigd was. Nadat een tiental jaren geleden in de Staten van deze provincie de meerderheid was overgegaan aan de rechterzijde koos deze den heer. v.. Velzen tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, welk mandaat hij eenige jaren geleden om ge zondheidsredenen genoopt werd neder te leggen. De overledene was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. HET STATION ZAANDAM. Uit goede bron' kan de Tel. mededeelen, dat bij de H.IJ.S.M. ernstige plannen in bewerking zijn tot vernieuwing of althans verbouwing van het station Zaandam. Voor al de plannen tot verbouw, mede in ver band met den aandrang tot verbetering van het goederenstation, nemen vasteren vorm aan. De pokken te Losser. Men schrijft uit Oldenzaal aan het „Hbld." De zwarte pokken hebben thans zeven personen te Losser aangetast. De eerste poklijder aldaar, die blijkbaar op anderen de besmetting heeft overgebracht, wordt sings een veertien dagen verpleegd in de barak bij het ziekenhuis te Oldenzaal. Zijn toestand geeft thans alle hoop op herstel. Daar deze persoon groentenhandelaar is, wordt vermoed, dat hij de besmetting heeft opgedaan van ontvangen sinaasappelen. Ei genaardig mag het heeten, dat de aange tasten te Losser allen bloedverwanten zijn van bovengenoemden. De overige huisge- nooten in de zes gezinnen, waar thans de ziekte is geconstateerd, zijn tot nu toe nog niet aangetast. De misdaad te Tilburg. Omtrent het verdrinken van een kind in de Ley, bij Tilburg, deelt de „N. T. Ct." nog het vol gende mede: De vrouw van Hozemans, ge naamd Wilhelmina Zebregts uit Hilvaren- beek, heeft zich tegenover de politie uit gelaten, dat zij, toen zij beiden met haar kind van 9 maanden naar familie op de Hoeve wilden gaan, om des te vlugger op de plaats van bestemming te zijn, hun weg binnendoor hebben genomen. Gekomen op een weiland in den omtrek van do Baars, alwaar hoegenaamd geen weg is, moet Ho zemans zijn vrouw op den kant van de Ley op den grond geworpen hebben. Bij dezen val liet de vrouw het kind vallen. De man heeft toen zijn vrouw in het water geduwd en moet haar daarna het kind na geworpen hebben. Hij is toen weggegaan; terwijl de vrouw, na veel moeite, uit de Ley is gekropen en naar huis geloopen. Het kind is verdronken en nog niet terug gevonden. Nader vernemen wij, dat de in arrest ge nomen Hozemans bekend heeft zijn kind Zondagmiddag in het riviertje de Ley met opzet te hebben verdronken, en ook zijn vrouw te water te hebben geworpen om haar te dooden. Tragisch. Voor den vice-president der arr. rechtbank te Utrecht compareerden gis termiddag' zekere M., uit de Bildt en zijn echtgenoote, schrijft de Msb. Daar het tus schen beiden niet tot eene verzoening kon komen, haalde M. een revolver te voor schijn en schoot zich nog voor dat men het kon verhinderen door het hoofd. De ijlings geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Een kiezerskwestie. Te Middelburg doet zich bij de aangifte van kiezers een eigen aardig geval voor meldt het Hbld. Het betreft een man die steeds als belasting kiezer op de lijst kwam, maar wien vóór het laatste belastingjaar wegens achteruit gang van zaken door den inspecteur vrij stelling van betaling der belasting werd ver leend. De man trachtte nu als woningkiezer op de lijst te worden geplaatst, doch zoowel ten Stadhuize als ten kantore van den ont vanger meent men, dat hij moet beschouwd worden als hebbende niet voldaan aan zijn belastingplicht. Fabrieksbrand. Nadat werkplaatsen en kantoor der kapitale scheepshelling van J. Th. Wilmink te Gideon bij Groningen wa ren verlaten, werd Woensdagavond plotse ling brand ontdekt in de timmerwerkplaats meldt de „Tel." In de stad was het vuur duidelijk te bespeuren. Honderden toeschou wers spoedden zich naar den ontzettend hevigen brand. Voor de brandweer uit Help man arriveerde, zag men reeds, dat er geen redding aan was. Alles was één vuurzee. Met emmers water werd het kantoor en eëö deel der smederij nat gehouden; zij bléven gespaard. Overigens werd alles een prooi der vlammen; ook het teakhouten boven werk van twee op stapel staande ijzeren schepen, dat in een schuur opgezet was. Het vorige jaar werd nog een nieuwe schuur bijgebouwd. De machinekamer bevatte een eigen electri che centrale, twee groote mo toren en andere machines. Twee jaren ge leden was alles verzekerd bij Geertsema Feith en Co., sindsdien is het aanmerke lijk in waarde toegenomen. Branden. Te Tilburg zijn Woensdag vijf gebouwtjes van Van Oorschot aan het Goirke afgebrand. Vermoedelijke oorzaak i8 het spelen met lucifers door kinderen. De schade wordt door verzekering gedekt. Te Lauberheetse, gem. Vlachtwedde, is de boerderij van W. Schuring, bewoond door F. Berends geheel afgebrand, slechts de levende have is gered. Verzekering dekt de schade. iyie was op de hoogte 1 Het gebeurde in een dorpje nabij Amsterdam, dat een dei- vroede vaderen zich als verdediger der be langen van eenige ingezetenen opwierp, wel ke ingezetenen veel last van de bewoners van eenige woonwagens hadden, die zich na bij hunne erven hadden gekampeerd. De zer dagen stapte Z.E.A. naar het Raadhuis om den Burgemeester van de zaak op de hoogte te stellen. De Burgemeester beloofde hem de noma den met den sterken arm te doen verwij deren, waarop het raadslid heel gewichtig uitriep: „Juist Burgemeester, laat ons in deze gemeente de wet in zulke zaken streng toepassen, waarvoor hebben wij anders een Hinderwet en VeiligheidswetI Tableau! (Historisch). SCHOTEN. Het Witte Kruis. Gisteravond hield de afdeeling Schoten van de Noord-Holland- sche vereeniging Het Witte Kruis, eene spoedeischende vergadering in de zaal van den heer Staal. De voorzitter wees in da openingsrede op den gunstigen toestand der vereeniging en sprak zijn beste wenschen uit in dit jaar voor leden en vereeenigiug. De boden werd dank gebracht voor hun actief optreden, waardoor vele leden voor de vereeniging zijn gewonnen. Alsnu werd het badhuisvraagstuk behandeld. De ge meente Haarlem zal een badhuis stichten, waardoor dit kwartier veel baat zal vinden, daar de plaats der stichting in deze om geving is. De gemeenteraad van Schoten heeft besloten een subsidie te verleenen van f 100 voor 1913, waardoor het goede werken der afdeeling wordt erkend. De raad zal dank worden betuigd. Besloten wordt om huishoudelijk reglement en sta tuten, welke op de laatste vergadering wa ren vastgesteld te laten drukken, en aan de leden uit te reiken. Door den heer Westendorp wordt verslag uitgebracht van de laatst gehouden alg. ver gadering van 24 Sept. 1912. Het jaarver slag van den secretaris werd goedgekeurd, waaruit bleek dat de vereeniging met een 50-tal leden was vooruitgegaan. Punt 5 der agenda kwam hierna in behandeling. Het hoofdbestuur vraagt verhooging subsidie sa natorium Blaricum. De verhoogde subsidie van f 10 wordt zonder hoofdelijke stemming verleend. Het badhuisvraagstuk heeft zijn beslag gekregen alsnu zal het bestuur de aandacht schenken aan wijkverpleging. Hierna sluiting der vergadering. SPAARNDAM. Gemeenteraad. Gistermiddag ver gaderde de raad dezer gemeente, onder voor zitterschap van den heer burgemeester. Er zijn twee vacatures. De voorzitter heette de raadsleden wel kom, nu zij voor de eerste maal in de nieuwe vergaderzaal bijeenkwamen. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Allereerst werden geloofsbrieven nagezien van de nieuwgekozen raadsleden, de heeren W. Kok en A. J. v. Breda. Besloten wordt tot toelating van de heeren tot raadslid. In de volgende vergadering zullen deze heeren geïnstalleerd worden. De volgende week Donderdag zullen belang hebbenden worden opgeroepen tot 'n vergade ring om aansluiting te verkrijgen aan de Bell-telephoon, of de Rijkstelefoon. De Bell- maatschappij verlangt hier aansluitingen, waarvoor elk belanghebbende f 100 zal heb ben te betalen. Rijnland heeft zich bereid ver klaard in haar gebouw gratis een telefooncel te doen bouwen. Dit is een meevallertje voor de gemeente van ongeveer f 100. Ter voorbereiding van de waterleidingplan nen vragen B. en W. f 80.crediet om een begrooting te doen opmaken voor het leggen van waterleidingbuizen in de gemeente* Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft voor haar deel een bedrag van f 25 gevormd. Het plan is om aan te sluiten aan de Haar- lemsche waterleiding, doch de gemeente zal zelf het water distribueeren. Het watermeter huisje komt dan bezijden Rijnland. Het crediet werd toegestaan. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. HALFWEG. Het Xaveriusklooster. Volgens het ontwerp opgemaakt door den bouwkun dige W. G. de Heij te Hoofddorp zal het café van den heer Lijnkamp alhier, verbouwd worden tot klooster der Eerw. Zusters Ur- sulinen, terwijl daaraan zal worden gebouwd een kapel en aanhoorigheden. HTLLEGOM. Aanbested ing. Het maken van een ijzeren schutting van 48 M. is door B. en W. opgedragen aan den heer D. Borger, Meerstraat, alhier. Kruisverbond „Sint Bernar dus" A.s. Zondag zal de jaarvergadering van het Kruisverbond voor Hillegom, direct na da Meditatie plaats hebben. De agenda vermeldt: 1. Opening, Notu len; 2. Installatie nieuwe leden; 3. Jaar verslag secretaris; 4. Jaarverslag penning meester; 5. Verkiezing bestuursleden we gens periodieke aftreding van de heeren Koop, Bakker en Van Putteh; 6. Verslag óer Alg. Verg. van den Dioc. Bond; 7. Me dedelingen van. het bestuur; 8. Rondvraag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2