DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. r -=H™ 400 300: sr-r 150 ssr 100 ttr 612C 15 VOOR EER EN DEUGD. STADSNIEUWS. Zaterdagavondpraatjes. |[indei*huisvest 29-31-33, Haapiem EERJTE BLAD. ZATERDAG 15 f EBRUARi 1813 37ste Jaargang No. 8062 ABONNEMENTSPJSIJS* Per 8 maanden voor Haarlem i 71.35 1 Voor de plaatsen, waar een agent !s gevestigd (torn der gem.) - 1.35 I Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 180 I Afzonderlijke nummers 0.03 Bureaus van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTIëNt Van I6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regel. Buitenl 20 et Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 et contant). Alle betalende abonné's op dit blad, die in Be! bezit eener verzekeringspolis zfln, sjjn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voori GULDEN bü fl flfl flfl GULDEN bij f f"fï GULDEN bij GULDEN bij HULDEN bij GULDEN ba verlies van één anderen vinger. De nltfeeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door 8e Maatschappij JRollandscBe Algemeens Verzekeringsbank*' ie Schiedam, Dit nummer bestaat uit uijf bla den lu. o. de Officieel eKerk- lijst en hetGeïllustreerdZon- dagsblad, in 8 bladzijden. AGENDA. 16 Februari. Sociëteit Vereeniging 2A uur Haarl. Muziekkorps. BLOEMENDAAL Café Rusthoek VA uur Amsterdamsch Trio: Matinée. AGENDA. 17 Februari. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Repetitie Zangvereeniging. Ondersteunings fonds. Vergadering Schoenmakers. 'ieylers Museum '1 en toonstelling van moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Onze deur voorbij. Dr. Poels, de aalmoezenier der R. K. Mijn werkers in Zuid-Limburg, wonende te Heer len, heeft te Antwerpen een speech gehou den, waarin Z.Eerw. het goed vond, ons en de „N. Haarl. Crt." te betrekken. Volgens een verslag in den „Limb. Koe rier" heeft Z.Eerw. onder véél meer het vol gende aan zijn Belgische hoorders opge- discht: In Haarlem wordt de priester gevonnist door een leek, waarover we hier liever niets zullen zeggen. En terwijl de geleerden zwijgen, staat elders een priester, die niet alleen heer- ichen wil over Nederland, maar ook over Antwerpen en over Duitschland, die met '.ijne twee knechten uit Haarlem en Eind hoven vonnissen velt en ban-bliksems slin gert. Geheel de Katholieke pers van Ne derland wordt geterroriseerd! Met dien leek en dien „knecht uit Haar lem" zijn blijkbaar wij bedoeld. Toen wü 't lazen men kan gelooven dat viva voce de qualificaties volstrekt niet makker hebben geluid 1 hebben we onze oogen eens uitgewreven. Hoe komt die Zuid-Limburgsche Heer Poels ertoe, om ons, achter onzen rug en dan nog wel in Antwerpen, te gaan uit schelden? Lijdt de goede man aan vervolgingswaan zin? Al kunnen wij dat weet men met zijn streven naar interconfessioneele actie en z.g. leeken-vrijheid niet sympathiseeren, wij heb ben in onze omgeving véél te veel te doen, om ons bezig te houden met den ZeerEerw. Heer Poels en zijn werk daar vèr in Zuid- Limburg, waarover de beoordeeling niet ter onzer competentie is. Daarom gaat dit gescheld onze deur voor bij. En we verzoeken den ZeerEerw. Heer Poels vriendelijk, bij voorkomende gelegen heden, in België of elders, ons althans in zijn onzinnige verkettering, èn zijn „vonnis sen en banbliksems" met rust te laten. o Het is een mooie daad geweest van den inmiddels ontslapen president van Rolduc Mgr. Gorten, toen hij, het groote zedenbe derf en de ontzettende gevaren, daaraan ver bonden, ziende, het initiatief nam tot een vereeniging, wier naam tevens de leuze was, waaronder zij haren heilrijken invloed zou aanwenden tegen het grootste en meest ver breide kwaad: de ondeugd van zedeloosheid on onzedelijkheid. „Voor Eer en Deugd": onder die leuze zou den zij strijden, de jongelingen, die hij door een nauwen band te zaam gebracht, krachtig wildo maken in dien grooten strijd, waaraan voor niemand, die te midden der gevaren le ven moet, ontkomen is. „Eendracht maakt macht" was reeds van ouds het zinvolle devies, bij de Hollanders zoo zeer in eere. Eendracht in de gelede ren, die optrekken tegen den vijand, hij moge dan nog zoo verwoed zijn, er mogen hem dan nog ioovele hulpmiddelen ten dienste staan, die eendracht zal de strijders sterk maken èn door het onderling vertrouwen èn door het gebruiken van dezelfde strijdmid delen. Dat was dan ook de hoofdidee van het streven, waarvoor Mgr. Corten zich zooveel moeite gegeven heeft en dat met zulk een succes bekroond is. Ja, met succes I Spoedig immers was de vereeniging, waar in Katholieke mannen van naam de leiding op zich genomen hadden, over ons geheele land verbreid en oefende haren invloed uit. Want naast Mgr. Corten stonden mannen als Mi*. Regout, Baron v. Wijnbergen, Mr. Ledeboer, Jhr. Ruijs de Beerenbrouck en zoovele anderen, wier prachtig voorbeeld ons tot opwekking moet dienen. Naast de jongelingen-afdeeling, door Mgr. Corten opgericht- werd spoedig een mannenaf- deeling gesticht, die ook een krachtige actie- naar buiten wil voeren. Welk doel beoogt zij hiermede? Pater Kronenburg C. S. S. R. geeft dit al dus in korte woorden aan: „de kuischheid bewaren en verdedigen, waar zij openlijk wordt aangerand", en hij noemt dit dan „een hoogst edele en bij uitstek heilzame taak." Een hoogst edele taak. Nu allerwege de ondeugd het hoofd ver heft en de schaamteloosheid zich meer en meer verbreidt, kan het niet anders zijn of de bestrijding van dit kwaad moet een edele taak genoemd worden, een taak, den naam van „mannenadel" volkomen waardig. Want strijden met open vizier tegen een vijand, wiens toeleg is om reine zielen te bevlekken en in het slijk te sleuren, mag toch zeker wel edel genoemd worden. Het is ook een heilzame taak. De gevolgen immers van dezen strijd moeten heilzaam genoemd worden, omdat door deze bestrij ding verminderd wordt tiet aantal zonden, door deze ondeugd over de wereld gebracht. Maar willen wij dien strijd met succes voe ren dan is het volstrekt noodig dat wij ons vast aaneensluiten, schouder aan schouder staan in de geledéren, opdat die vijand, wiens brutaliteit meer dan overweldigend is, er niet kunne doorbreken. En daarom worden door het Hoofdbestuur der vereeniging „Voor Eer en Deugd" plan nen beraamd om een krachtige actie naar buiten te gaan voeren, dewijl men inziet, dat het kwaad zich hoe langer hoe meer verbreid. Voor ieder Bisdom werd daartoe een com missie benoemd, waarin voor ons Bisdom zit ting hebben genomen de ZeerEerw. Heer J. M. J. van Rooij te Tholen en Mr. R. P. Ledeboer te 's Gravenhage. De bedoeling is in zooveel parochiën als mogelijk is een mannenafdeeling of een co mité voor actie op te richten. Z. Exc. minister Regout, pas door den dood aan ons ontrukt, die dappere strijder voor eer en deugd, heeft in zijne zedelijk- heidswetten een krachtig hulpmiddel geschon ken om de vereeniging te helpen haar doel te bereiken. En zij zal dit doel bereiken met medewer king van allen, die overtuigd zijn van de waar de van het woord der H. Schrift: „Geen schat ting is hoog genoeg voor een kuische ziel." „Daar moet wat gedaan worden, zegt Pa ter Kronenburg, daar moet zelfs mach tig veel gedaan worden; 't vraagt de in spanning van alle krachten; 't is hoogtij d, 't is reeds meer dan tijd. Iedere dag aarzelens of uitstellens maakt het kwaad sterker en brutalen brengt nieuwen jammer over de onsterfelijke zielen." Als propaganda voor dezo actie-naar-bui- ten verspreidt de vereeniging „Voor Eer en Deugd" gratis een exemplaar van haar tijd schrift „Mannenadel", in de hoop, dat de heilzame gevolgen niet zullen uitblijven: vele abonné's op dit maandschrift en het oprich ten van nieuwe afdeelingen, waar deze nog niet mochten bestaan of dat men zich aansluit bij de afdeelingen, die reeds gevestigd zijn. Hier te Haarlem bestaat ook een afdeeling der vereeniging „Voor Eer en Deugd", doch verbonden aan de Aartsbroederschap der H. Familie en gevestigd in de Kerk van O. L. Vrouw Rozenkrans. Misschien zou het mogelijk zijn aan die afdeeling een grootere uitbreiding te geven, door de gelegenheid zich er aan te verbin den meer algemeen te maken. In allen geval: leder strijde, ieder werke in den geest der zoo nuttige, ja zoo noodzake lijke vereeniging, waarvan de ZeerEerw. Zeergel. Heer L. Schrijnen tegenwoordig de voorzitter is. „Voor Eer en Deugd", zij ons aller leuze steeds en overal. Door zijn voorbeeld al leen reeds kan ieder op dit gebied zeer veel goeds doen en dus is hij er ook toe verplicht. Laat ieder er toe meewerken, dat wij krij gen een rein en kuisch geslacht, waarvan wij in de H. Schrift lezen: „O hoe schoon is een kuisch geslacht. Haarlemsche A lie dagjes No. 796. EEN VROME WENSCH. Wie op een of anderen avond met een beetje critische opmerkingsgave bezield, on- jze winkelstraten doorwandelt, die verbaast zich onwillekeurig over het groote aantal i jonge, vaak zeer jonge meisjes en jongens, dat daar in den waren zin des woords, avond aan avond, tot héél laat toe, rondscharrelen. Men verzekerde ons dezer dagen, dat daar helaas ook heel veel Roomsche kinderen, meisjes en jongelieden onder zijn. En dan rijst natuurlijk de vraag dadelijk: maar zorgen daar de ouders dan niet voor? Iemand die het weten kan, zegt ons in antwoord hierop: vele ouders komen in dit opzicht aan hun plicht, den ernstigen ge wetensplicht, jammerlijk te kort. Velen gaan zélf des avonds uit, maar doen dat niet in gezelschap van hun kinderen (wat nog tot daaraan toe zou wezen) doch ze laten de kinderen die niet vroeg te bed worden gezonden en „opgesloten" kunnen worden, eenvoudig zélf huns weegs gaan. En wat daar dan van komt, is beter te raden dan te voorspellen. De werkelijkheid gaat dan echter alle gis sing en voorspelling nog zéér te boven. Nu is het in dubbel opzicht een vrome wensch, als we zouden hopen dat alle Ka tholieke ouders eens mochten bedenken hoe ontzettend de gevolgen kunnen zijn en vaak, bijna immer, ook zijnl van dat rondslenteren onzer meisjes en jongens langs de avondstraten in allerlei gezelschap. Maar één of ander vaderhart, één of andere moeder zal zich, dunkt ons, toch wel een oogenblik getroffen gevoelen als wij er op wijzen dat hondertallen meisjes en jongens voor het leven bedorven worden door het grove bederf der avondstad.... De voorbeel den zijn waarlijk voor wie iets van het le ven weet, niet ver te zoeken 1 Onze Katholieke ouders, vooral die uit de volksklasse, hebben hier iets ter overwe ging in dit „Alledagje" dat hopen we toch niet voor allen onder de vrome wenschen" zal worden gerekend! PERSONALIA. ;Voor het examen nuttige handwerken slaag den to 's Gravenhage o.m. de dames E. Trijssenaar en W. H. van der Kloet, alhier. EEN GOEDE NOOT. In het socialistische vakblaadje „De Me taalbewerker", orgaan van den rooden „Alg. Ned. Metaalb. Bond" staat volgens het so cialistische weekblad te dezer stede een artikeltje, waarin de schrijver klaagt, dat „de samenwerking" -tusschen de roeden en de katholieken hier ter plaatse maar niet op wil schieten. Die Roomsche arbeiders komen al maar met hun „principieele geschillen" zegt de schrijven —en klagen voortdurend over „eigenmachtig optreden" van de rooden. Wat verbeelden die roomschen zich wel? Het socialistische weekblad schrijft dit alles toe aan de N. Haarl. Courant. De invloed van onze courant is het, die zulke „principieele verschillen" laat gelden, en die de katholieke arbeiders doet inzien, dat het „eigenmachtig optreden" van de rooden nu eens uit moet wezen, wil men in één of andere actie samenwerken. Ziet, dat is nu eens een goede nootl Daar zijn we inderdaad trotsch op. Nu insinueert het socialistische blaadje wel, dat wij tegen het al te nauw samen gaan met socialisten, en tegen het eigen machtig optreden der rooden zouden „sto ken" omdat wij „in dienst staan van de patroons" maar dat is eenvoudig een on waarheid, die de heeren neerschrijven om zichzelf wat te verontschuldigen. Ze kun nen beter weten uit wat wij immer hebben gedaan, gesproken en geschreven. CCLVIIl. Een tegenvaller en wat er nu weer tusschen-in kwam. Kwa de vermoedens en wijze heeren. Waar wij allang aan ge wend zijnen hoe flegmatiek we zijn. Een goed werk mis kend en vergeteneen beroep op de Roomsche werkersen het nieuwste op Roomsch soeiaal gebied, met een toekomstbeeld als slot. Wel, wel, wat een tegenvaller voor de Dverveeners! Daar lees ik me in de krant, dat er vooreerst weer niets van de electri- ®<;he tram kan komen, omdat de heeren Jansstraat, niet die van het Gerechts- Jpbouw, maar die van den overkant, van et Provinciaal bestuur, dep Zijlweg te smal •inden voor een ele'ctrische traml... Ik _raag mezelf af of die heeren dan wel één octrische tram in onzen omtrek goed len keuren. Want als ik de andere we- eens naga: den Heerenweg, den Scho- erweg, den Bloemendaalschen weg, dan °ni ik al gauw tot de conclusie, dat ze teen niet veeI toeoe<renl En al die we- v'.zijn nog heilig bij onze Gierstraat en deeHngsfcraat' kij Je Jansstraat aan het ge- Wen n,abij de Markt, bij de Damstraat.... i als dat geen spijkers op laag water zoeken is, dan weet ik het niet, en ik zou haast ertoe komen om de geruchten te ge looven die zeggen, dat er wat an'ders achter zit en dat de automobilisten uit Bloemen- daal en omgeving, die op den Zijlweg last duchten van een tram, hun best doen om die vooreerst tegen te houden. Doch dat kan ik bij slot van rekening toch óók niet gelooven: zóó ijverzuchtig en zelfzuchtig zijn de automobiel-menschen toch niet, dunkt me. Neen, de zaak zal wel wezen, dat heeren Gedeputeerden den toestand niet zoo precies kennen, en niet weten hoe lang nu al de Overveeners naar een betere ver binding met Haarlem gesnakt hebben. Het is toch inderdaad onbegrijpelijk dat in een van de welvarendste streken van ons va derland, midden in het hartje van mooi- Holland, een bloeiende buitengemeente nog' zóólang verstoken is gebleven van een goed en deugdelijk, snel vervoermiddel naar de nabijzijnde stad! En als dat eens wat beter onder de oogen wordt gezien ben ik er ze ker van, dat ook Gedeputeerde Staten zul len begrijpen dat het verder tegenhouden van een tramverbinding tusschen Overveen en Haarlem, nu die eindelijk op de beste wijze en levensvatbaar er komen kan, een voudig ongehoord zou weken. Zeker, er zal wel hier en daar een boompje moeten val len op den Zijlweg, en misschien zelfs moet de een of ander een stukje trottoir er voor over hebben, maar dat laatste doet een ieder graag, wil ik wedden, en wat de boomen- betreft, och, we zijn hier in Haarlem aan boomen-vellen zóó gewoon, dat we, zelfs al werd de lieele Zijlweg boomloos, toch nog behalve een paar nijdige krantenar tikeltjes en een stuk of waf ingezon den stukken, geen haan er naar zouden hooren kraaien. Ja, op dit stuk moet ik zeggen dat ik de koelbloedigheid en fleg matieke houding van onze stadgenooten met een soort, van bewondering beschouw. In derdaad, flegmatiek zijn we, en op allerlei gebied. Zoo las ik gisteren weer in de cou rant, dat de voorzitter van de Katholieke Sociale Actie het moest betreuren, dat de opkomst ter vergadering van het Plaatse lijk Comité weer zoo bedroevend klein was, en ik dacht dadelijk: zoo zie-je weer eens duidelijk, hoe flegmatiek en koudbloedig zelfs onze beste Roomsche Haarlemmers, de menschen die aan het vereenigingsleven meedoen, toch zijnl Want de katholieke sociale actie, nietwaar, is de bond en de kern van alle Roomsche vereenigingen, daarin moeten alle vereenigingen, de groote zoowel als de kleine, de vakvereenigingen, zoowel als die van andere soort en in richting, hun centraal bureau hebben om zoo te zeggen, teneinde de gezamelijke be weging in Roomschen zin tot eenheid te laten komen. Maar jawel, ze laten de hee ren van het bestuur wien naar ik ver moed die flegmatische koelheid van de ver tegenwoordigers der Roomsche vereenigin gen die op de vergaderingen maar aldoor wegblijven, ook wel eens de keel moet uit hangen 1 heel bedaard met hun vijven of zessen zitten, en die heeren moeten dan de zaken maar klaar spelen! Als er mede werking gevraagd wordt, om een cursus voor sociale wetenschap te stichten die aan de bestuursleden van de sociale vereeni gingen wat degelijke kennis moet bijbren gen, dan is er zoo lees ik in het ver slag totaal geen belangstelling: men geeft zelfs geen antwoord! Neen hoor, zulk een houding is mij een beetje al te flegmatiek en al te bedaard, cn nu mag men wel zeg gen dat er veel te veel vergaderd wordt, en dat op die manier de lui die overal in-zitten, geen avond vrij hebben, dat is allemaal héél waar, maar vooreerst dient de Katholieke Sociale Actie eigenlijk heel anders beschouwd te worden dan een wille keurige andere vereeniging, omdat ze het centraal vereenigingspunt van a" 1 e vereeni gingen is, en ten tweede brengt juist het streven der Kath. Actie de noodige en ge- wenschte belangstelling bij de anderen, waardoor de een van den ander profiteert en de eene aan de andere weer voordeel en leering geeft. Dat is toch waarlijk ook wel één avondje in de maand want méér vergadert de K. S. A. zeker niet, naar ik meen voor een goed vereenigings- man waard? Ik meende dat ik hier on geroepen wel eens den post van alarm blazer voor de K. S. A. mocht vervullen (waarvan de bestuursleden intusschen maar onvermoeid en onontmoedigd hun werk doen) vooreerst omdat de actie zoo ieders steun hèrd noodig heeft, en ten tweede omdat het Plaatselijk Comité, naar ik ver neem, nu weer een deel van zijne leden, van zijn ijverigste leden nog wel, en dus óók een deel van zijn inkomsten, kwijt raakt door het uittreden van de Vrouwen vereenigingen, die nu hun eigen Bond hebben gesticht, en zooals de Bisschop het wil een vrouwelijke „sociale actie" zullen vormen, waarvan ik, naar wat ik van de oprichtingsvergadering En de grofheid dat wij „ook wel eens een quasi-afkeurend woord" zouden schrijven over de Katholieke patroonsorganisatie maar dat wij wel weten dat dezen zich er toch niet aan zullen storenals wij geen harde huid hadden ten opzichte van wat de heeren sociaal-democraten zoo al durven neerschrijven, zou het een onderwerp voor een klacht bij de justitie kunnen zijn! .Wel foei. Wij hebben altijd met overtuiging en zon der aanzien der patroons, Katholieke organisatie voorgestaan, zoowel van arbei ders als van werkgevers, getuige wat wij nog onlangs over de bloembollenkweekers schreven. En dezen sociaal-democraat, die om zich zelf in de hoogte te steken, de bedoelingen en daden van anderen altijd verdacht maakt, ontzeggen wij ten eenemale het recht, zóó beleedigend zich over ons werk uit t6 laten. Maar., er is verontschuldiging voor hem. En daarom laten wij ditmaal genade voor recht gelden. De man is teleurgesteld dat de katholieke arbeiders in de metaalbewerking zich niet zóó gemakkelijk laten vangen en in de luren laten liggen als hij gedacht had. Hij is teleurgesteld dat onze katho lieke metaalbewerkers gaan inzien dat al te nauwe samenwerking met de rooden moet leiden tot verlies van zelfstandigheid. En zoo is hij gekomen tot zijn beleedigend geschrijf. Welnu: de erkenning van het eer ste is voor ons een goede noot, een be wijs dat wij op den goeden weg zijn en dat de katholieke arbeiders zelfstandig genoeg zijn om uit eigen oogen te kijken en ons advies als het juiste te volgen, en dus vergeven wij den sociaal-democraat zijn be- leedigingen die trouwens zóó doorzichtig zijn dat niemand eraan gelooven zal! MATINEé „RUSTHOEK". Morgen wordt door het artistieke en het populair geworden „Amsterdamsche Trio" de 25ste matinée van dit winterseizoen in „Rusthoek" gegeven. De eigenaar van het bekende café meende daaraan een feestelijk karakter te moeten schenken en heeft daar toe speciaal geëngageerd den heer L. Klein, een solo-fluitist van buitengewoon talent, hier te lande en ook in het buitenland wel bekend. Men verwacht dan ook een druk be zoek op de overigens toch altijd druk be zochte matineé's. Het programma voor dit matinée luidt: 1. Frères d'Armes, marsch, Tavan. 2. Wil helm Teil, ouverture met fluit-solo (op ver zoek), Rossini. 3. Madeleine, walzer, Wald- teufel. 4. Hearts and Flowers, American Flo wer sang (viool solo), Tobani. 5. Tannhauser, grande fantaisie, Wagner. 6. Sextet van Lu cia, Donizetti. 7. Die lustige Witwe, potpour ri, Léhar. 8. La Prière, Valse Hungar, Dawc son. 9. Air King, Two Step, Appel. AANBESTEDING. Naar aanleiding van eene gehouden on- derhandscbe aanbesteding is door den archi tect D. van Zetten alhier, het verbouwen van perceel Kerkstraat no. 14 te Zand voort opge dragen aan den aannemer F. Zwaan te Zand- voort. HAARLEMSCHE NIJVERHEID. Door de firma P. A. Kruijer alhier, wer den heden afgeleverd aan de Electrische Spoorweg-Mij. ai de wissels ten behoeve van de omlegging der baan Haarlem—Amster dam. vernam, de allerbeste verwachtingen heb. De animo om toe te treden is blijkbaar heel flink geweest, en het enthousiasme was er al, naar ik hoor, zonder welk een nieuw werk nooit kan slagen. Nu maar. spoedig het program van actie vastgesteld voor cleze Roomsche vrouwenvereeniging, waarbij zich naar ik van harte hoop alle katholieke vrouwen die iets voelen voor de Roomsche zaak en die tevens op de meest-practisclie wijze en ook in gehoor zaamheid aan de kerkelijke overheid voor, de openbare zaak willen werken, spoedig zullen aansluiten! Er is op dit gebied nog' zóó enorm veel te doen, dat een werkpro gram vooreerst wel niet uitgeput zal rakenl En hoeveel zullen dan die Roomsche vrou wen indirect leeren te doen voor den ka tholieken vooruitgang! Met veel pleizier en instemming volg ik zoowel als mijn vrouw natuurlijk! geregeld de belang wekkende en leerzame Vrijdagavond-feuille tons „Voor de Katholieke vrouw"; de stich ting van een vrouwenbond in Haarlem' kwam, na de voorbereiding die de krant op deze wijs zoo flink geeft, wel prachtig op 't juiste oogenblik! Ik hoop nu maar dat ook' in de omstreken eerlang in deze richting zal worden gewerkt: en als dan die vrou- wenvereenigingen èn diocesaan, èn over heel het land eens samen werken, als er dan een Roomsch Vrouwenblad komt in Neder land, wel, dan mogen wo zéggen dat we een reuzenstap gedaan hebben, die ons een heel eind vooruit brengt 1 En daartoe moet nu iedereen medewerken, die kanl 15 FEBRUARI. lF=5=g»c*eae« 1000

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1