üitums Hl OEA ARIKEI. ttUITEhLAftU. BIKft ONLAND. Ingezonden l^ededeel ngsB. Zij bezitten de jeygri, maar de gezondheid ontbreekt haar 37ö merken 671 188 72 16 9 1 5 1 1 1 4 merk f merken merk f merk f merk f merken bill liZiC.-iT. Oprichting van een rt K. Mi denstands vereeniging, 4 merken 5 merken met f 0.25 per 1000. f 0.50 f 0.75 f 1-- f 1-25 f 1.50 1.75 per 1000. f 2.per 1000. 2.50 per 1000. 0.45 per 1000. 0.60 per 1000. f 0.60 per 1000. f 0.65 per 1000. f 0.30 per 1000. Temps wel op waarheid berusten, doch voor- woning van de vergadering tot oprichting Thans was het de taak der gecombineerde hoofdbesturen om met de overige bij het verbond aangesloten vereenigingen van Fa brikanten eene overeenkomst te treffen. 't Eleek echter, toen alle vereenigingen hunne voorstellen hadden ingezonden na een of meer gehouden conferenties, dat alle in gekomen voorstellen voor de werklieden-or ganisaties onaanneembaar waren. Na rijp be laad besloot men in overleg met de werk lieden, werkzaam bij de georganiseerde fabr. ui botterdam, Dordrecht en Gorinehem, op genoemde plaatsen, eene staking aan te kon digen op Faferdig 11 Januari 1913, zoo al thans de veroeT'~:i'">n :",f 1 1 k-m vóur dien tijd zulke voorstellen te doen, welke billijkerwijze, mede gelet op het verkregene en toegezegde te Amsterdam, konden wor den aanvaard. Dat deze staking noode aangekondigd moest, worden en zoo noodig uitgevoerd' vond zijn aanleiding ook hierin dat daar waar algemeen werd toegezegd in de richting van liet gemeenschap-program te werken, dit al lerminst kon gezegd worden van de loonrege lingen aangeboden door de fabr. in de drie voornoemde plaatsen. De H.H. stelden in R. voor een regeling, waarin ls hoogste minima zou betaald wor den een lxm, wat op enkele fabr. in R. al hoogér werd beta::li en op de vraag of de H.H. genegen waren een bepaling op te ne men, waar bij de mogel 'kheid voor verla ging van de thans hoogere onmogel jk was, geantwoord daar niet aan te willen voldoen. Al.ioo was het ook in Dordrecht; ook daar zijn de bestaande loonen hoojer dan vervat in de aangeboden loonregeling en wat Go- ri> I e -o't. ook daar bestond het ver moeden, dat loonsverlaging niet was' buiten gesloten. En nu volgde daarop de bekende brief van het Dag. bestuur der Ned. Patroons-orga nisatie met het bevel opheffing der staking, anders over de geheele linie uitsluiting. Men kan niet zeggen, zei spreker, dat door de H.H. Fabrikanten geen ijver aan den dag wordt gelegd. Er is immers een tijd geweest, dat men zich algemeen bezig hield met de vraag, wat toch wel redelijker wijze het loon zou moeten zijn van een mid delmatig sigarenmaker, sorteerder enz. Het middel om het in program om te zet ten in de practijk was spoedig gevonden. Een redel':ke verhooging van het product meende 'men, was het aangewezen middel. Dat alles van een leien dakje gaan zou stelden wij ons niet voor, want de ervaring van vele jaren had geleerd, dat dit niet geschieden zou. Maar de beloofde toenadering der patroons gaf eenige hoop, dat wanneer de moeielijk- heden werden overwonnen men niet stuiten zou op onwil. Thans zijn wij echter tot de erkenning gekomen, dat een lange reeks van teleur stellingen tot op dit oogenblik het resul- is van al dien arbeid als wij het resul taat in Amsterdam verkregen ter zijde laten. Er wordt van de werklieden door de pa troons iets gevergd, dat niet gebracht kan worden. Door het hetgeen wordt aangebo den aan te nemen zou onmogelijk zijn. Een ieder is het bijna er over eens, dat de werklieden in het sigarenbedrijf, gunstige uitzonderingen daargelaten, den minst be taalden arbeid verrichten. j De aangeboden loonregeling was een uit- i daging tot den strijd. De redenen waarom de organisaties der werklieden daar niet op ingingen was een voudig dat, op de conferentie, gehouden door de h!h. fabrikanten uit Den Bosch en om streken aangenomen was, dat de arbitrage zou loopen over het gemeenschappelijk pro gram. Maar toen de afgevaardigden der werk lieden ter vergadering kwamen hadden de ll.H. verkeerd ge ïandeld, en vastgesteld dat de arbitrage moest gaan over de voorstellen hunnerzijds. Daar de zaak nu zoo stond, be grijpt men immers wel dat er toch aanleiding was om daar niet op in te gaan, evenwel zal ook de afloop dezer actie, gevoerd in het zuiden bewijzen, dat het moreele recht is aan de zijde der werklieden. De H.H. fabrikanten wilien thans trach ten met een slag, heel deze actie den kop in te drukken, vragen niet meer wat recht en billijk is, maar alleen wat in bun be lang is. En daar het hun voorkomt, dat de daden der werklieden organisaties noch de belangen van het verbond, noch die van de aangesloten vereenigingen dienen daar om dreigt men met de knoet en dan zullen de werklieden organisaties wel aflaten van hun pogen om door partieele stakingen hun ne eischen ingewilligd te krijgen, zoo hoopt men. Na deze uiteenzetting van de actie, wer den eenige huishoudelijke aangelegenheden geregeld en deed het comité verslag van zijn werkzaamheden. Medegedeeld werd dat gisterenmorgen het aantal posten 12 had bedragen, doch dat dit aantal om den arbeid te verlichten tot acht was terugge bracht. Zoo mogelijk zal ook des nachts gepost worden. De regeering in FRANKRIJK sehijnt grootsche plannen te hebbc ten opzichte van de uitbreiding van het I De „Terups" weet tei mede te dee- len, dat binnenkort een niet zal aange vraagd worden van bijna 600 millioen francs voor de versterking der legerkrachten. De regeering is overtuigd van de noodza kelijkheid om de effectieve legersterkte te vermeerderen en de uiterste pogingen in het werk te stellen om die plannen doorgevoerd te krijgen. Briand zeide, dat deze berichten van de barig zijn, omdat een definitieve beslissing nog niet genomen is. De Temps wist zelfs mede te deelen, dat de regeering met betrekking tot bet geheele le- gerprogram de vertrouwenskwestie zou stel len. Ook werd gezegd, dat de minister van Oorlog voor 'de wederinstelling van den drie jarigen dienstplicht is. Het is wel opmerkenswaard, hoe men bijna overal ijverig werkt aan de legeruitbreiding. Vrees voor groote gevolgen van den Bal kan oorlog voor Europa is er wel niet meer. Maar toch Nu juist al dié legerversterkingen! In al 'die bedrijvigheid zou het afscheid van president Fallières bijna geheel op den achtergrond geraken. Hij is druk aan het afscheid ne men en ontving gisteren bet corps diploma tique. Bij monde van den Engelschen gezant werd gewezen op de goede verstandhouding, die steeds bestaan heeft. Wat den oorlog op den BALKAN betreft, heeft Hakki Pacba gezegd, dat Turkije het behoud van Adrianopel en de Aegeïsche eilanden blijft eischen bij de vredesonder handelingen. Naar ziine meening ziin op de zen grondslag wel een overeenkomst te vin den ziin, omdat de stemming der mogendhe den niet ongunstig is. We hopen van harte, dat deze Turksche staatsman gelijk zal hebben; 't zou voor Tur kije een uitkomst zijn, al wil hij dit nu iuist niet erkennen. Brand te Konstantinopel. De wijk, grenzende aan de moskee Aja -Sofia, is door brand vernield. Te vier uur woedde het vuur nog voort. Meer dan honderd huizen en winkels zijn verwoest. DE A.S. TWEEDE KAMERVERKIEZIN GEN. AMERSFOORT. Het centraal vrijzinnig verkiezingscomité in het district Amersfoort heeft mr. W. H. de Beaufort thans definitief eandidaat gesteld. BIDDEN VOOR DE VERKIEZINGEN. De Tijd verneemt, dat door Z. D. H. Mgr. J. H. Drehmans, voor de priesters van het Bisdom een aparte oratie in de H. Mis is voorgeschreven voor het welslagen der ver kiezingen in Juni a.s. DE DEFENSIE-COMMISSIE. De Haagsche correspondent van de „Stan daard" schrijft: Naar ik verneem, is de arbeid van de de fensie-commissie beëindigd en is de commis sie tot een eenstemmig voorstel gekomen. Met bet redigeeren van het eindrapport zal nog wel de maand Februari gemoeid zijn. O Branden. Gisteren is de boerderij van J. Vader, bij Oudesluis (N.-H.) door het om vallen van een petroleumlamp geheel afge brand. Het vee werd gered. Zondagavond is het huis van de wed. Bar ink, caféhoudster en landbouwster te Glane bii Enschedé, tot den grond toe afge brand. Het vee werd gered en de inboedel gedeeltelijk. Verzekering dekt de schade. In den storin. Gistermiddag ongeveer half één woei van het klipperschip „Onderne ming", schipper J. Spoelstra, van Amster dam, benoorden Enkhuizen tijdens harden wind met jachtsneeuw bet grootzeil aan flar den, waarbij de vrouw over boord sloeg. De schipper kon haar echter nog redden, zegt het Hbld. Onmiddellijk zeilde EH 104, schip per de Boer, ter hulp, waarop het vaartuig door de overgesprongen vissehers in de ha ven gebracht werd. Het schip is met steen kolen geladen. Wij wenden ons tot U, bloedarme, bleeke jonge meisjes, die door een slechte gezond heid ondermijnd wordt. Ziet eens wat de Pink Pillen gedaan hebben. voor iemand, die eenige dagen geleden nog was als gij. Wel- eener R.K. Middenstandsorganisatie voor Be verwijk en Omstreken. Een bevredigende en bemoedigende opkomst dus, te meer waar het overgroote deel der aanwezigen tot den middenstand behoorde. De vergadering, die o.a. ook werd bijge woond door de Eerw. heeren Geestelijken van Beverwijk en eenige bestuursleden van andere afdeelingen der Hanze, werd geleid door den WelEerw. heer Looyaard als Pre sident van het Voorloopig Comité, die na den christelijken groet den talrijk opgeko- menen een hartelijk welkom toeriep. Beverwijk, aldus Z.Eerw., is lang achter gebleven met zijn middenstandsvereeniging, doch de talrijke opkomst van dezen avond geeft hem goeden moed, dat ook de Bever wij ksche middenstanders iets voor het so ciale leven voelen, dat zij zullen medewer ken om een stap verder te komen naar de oplossing der sociale kwestie. Met een kort woord werden hierna de beide sprekers, de Weleerw. heer Hoosemans van Eeijen- oord en den heer Verbeek van Rotterdam, Algemeen President van den R.K. Midden standsbond in dit Bisdom, "ingeleid, waarna spreker nog dank bracht aan het Voor loopig Comilé voor zija bemoeiingen en aan de Propagandaclub Mgr. Dr. Scliaepman, die de bezorging der uitnoodigings-circulaires op zich had genomen. Ook bracht de Voorzit ter een woord van dank aan de beide spre kers en hoopte, dat het zaad, dat zij dezen avond zouden strooien, diep wortel zou schieten, opdat ook Beverwijk weldra op zijn Kath. Middenstandsvereeniging trotsch zou kunnen gaan. (Applaus). De heer Verbeek, hierna het woord verkrijgende, had op zich genomen de vraag te beantwoorden: Waarom een middenstands vereeniging? v' Spreker begon met zijn groote tevreden heid te betuigen over de schitterende op komst, die nergens zoo groot was als in Beverwijk en al komt Beverwijk dan ook wat laat, toch dui'ft spr. juist om de groote opkomst verwachten, dat een zeer groot aantal leden zal toetreden, zoodat hier een krachtige Hanze-afdee'.iag zal gevormd wor den, waardoor de kroon zal gezet worden op het werk in geheel Noord-Holland. Overgaande tot zijn eigenlijke onderwerp, vreest spreker, dat door velen misschien de noodzakelijkheid van een middenstandsver eeniging niet wordt ingezien. En toch die noodzakelijkheid kan niet geloochend wor den en zij, die tot nog toe niet waren aangesloten, beseffen niet, welke enorme schade zij zich zelf hebben veroorzaakt. Er dreigen voor den middenstand groote gevaren, die van twee zijden aankomen en den middenstand trachten dood te drukken. Van boven af drukt het groot kapitaal, van onder af de arbeidersorganisatie den mid denstand, en beide komen meer en meer opdringen om te trachten den middenstand uit te schakelen uit de samenleving. Om zich tegen dezen drang te verzetten, is organisatie gebiedend noodzakelijk. De druk van het groot kapitaal vertoont zich in den vorm van warenhuizen en bazars, inrichtingen die worden gedreven door ka pitaal-krachtige maatschappijen en die een wezenlijk gevaar vormen voor den midden stand, een gevaar, dat zich misschien in Beverwijk wel niet zoo voordoet, maar dat in groote plaatsen, waar dergelijke inrichtin gen wel voorkomen wel degelijk gevoeld wordt. En die groote plaatsen zijn van uit Beverwijk gemakkelijk te bereikenI Om dit gevaar te voorkomen is een krachtige middenstandsorganisatie noo:lig die het koo pend publiek ook in hun eigen belang ont wikkelt, want door het verdwijnen van den middenstand lijdt ook het publiek. Een andere vorm van den druk van het groot-kapitaal zijn de filialen, waaronder er vele zijn, die niets anders zijn dan winkels van den fabrikant, die er geheel baas in blijft en zijn personeel er in zet. Ook hekelt spr. het toegeven van ca- deaux in sommige winlce's, waar men soms meer toekrijgt dan men besteedt. Als spre kend voorbeeld haalt spr. aan, hoe in Rot terdam in een winkel de kooper van een pond boter kans heeft een geheel ameuble ment toe te krijgenl De prijs van dit ameu blement moet echter toch betaald worden, zij het niet door den gelukkigen winner, dan toch door het overige pub iek, dat in dien bazar zijn inkoopen doet... Niets anders is dit evenwel dan een listige poging, om de koopers van den midden nu, men wenscht haar heden geluk, omdat iiö zij er zoo goed uitziet. Gelooft gij niet dat i ^ruTaf Te* trekken" en ze te krijgen naar de Pink Pillen in staat zón hetzelfde voor jjg kazars en fi'ialen van het groot-kapitaal. TT te doen? Denkt er aan, dat de Pink Pillen goed zijn voor alle gestellen en dat de Pink Pillen die gij bij uwen drogist koopt, vol maakt gelijk zijn aan die, welke door Me vrouw D. Wouters gekocht zijn en die de dochter van deze dame zoo goed genezen hebben. Mevrouw D. Wouters, geboren te Clerum, wonende te Middelburg, Noordweg No. 12, j schreef ons: i „Mijn dochter Dora was door een ernstige En al telt Beverwijk zulke_ inrichtingen ook niet, toch is de mogelijkheid verre van bui tengesloten, dat ze er niet zullen komen. En daarom is het de taak van den mi Iden- stand om te wijzen op de gevaren, die èn den middenstand èn het koopend pub iek bedreigen. Van den anderen kant dringen zich de arbeidersorganisaties meer en meer naar vo- Spr. is de laatste, die arbeidersorga- i nisatie en coöperatie zal afkeuren, maar wel verzet hij zich tegen coöperaties, die bloedarmoede aangetast en zij dankt hare genezing aan de Pink Pillen. De middelen wei verzet. 11oiw,,.!.- ;o). die zij te voren beproefd had, konden haar W0IJ |'v„ der or^an^a D maar toestand niet verbeteren. Mijn dochter leed z0^en onder de leien der ^ansa i. maar aan voortdurende hoofdpünen, verteerde °°k onder de c.ientele van den middenstand, hare spijzen slecht, werd door maagpijnen 1 Om nog met te spreken van co^per^ we gekweld en zelfs af en toe door brakingen: I bakkerijen, kruidenier^.vmke.s enz., wijst Mijn dochter was zwak. De behandeling met I spr. zelfs op een arbeidersorganisatie, waar- „o PA vcrhnnrlonl de Pink Pillen heeft haar de gezondheid weergegeven Indien de Pink Pillen een onovertroffen middel tegen bloedarmoede zijn, komt dit doordat zij de kracht hebben het bloed te doen herleven, doordat zij het kwaad aan den oorsprong bestrijden door de samenstelling van het bloed te verbeteren en liet verarmde bloed in een rijk en zuiver bloed om te vor men. En, „het bloed is het leven". Z»J z m vckrigSaar A 1.75 rer doo* rn a fS per doo7rn bij het G»n<TaM-Deró' d r Pink Pi len, ven Pfeher'sen 22, huis te Amster am- voor H-iarlrm en Om streken bij d* firma's I. I. '«pointer d-oote Houtstraat 147a. W. A. Schouten, riroai't te Lmse. En verder bij ver schillende Apothekers en Drogisten, BEVERWIJK. (Van onzen bijzonderen verslaggever). Honderd en vijftig personen waren gister avond in Hotel „de Zon" aanwezig ter bij- aan een café-billard i3 verbonden! Indien dit liier nog niet zoo is, vraagt spr. zal het dan nog lang duren, eer deze coö peraties ook hier hun intrede doen? De middenstand moet zorgen, dat hij zich organiseert, en daardoor tegenover de ar- beiderscojpe: a ie de middenstandscooperat e plaatsen. Door samenwerking vermag men veel en daarom moeter in de midden standsvereeniging vakvereenigingen worden opgericht, die coöperatief de grondstoffen inkoopen, waardoor aan het pub i k de voor- deelen kunnen geboden worden, die het meent te vinden b'.j de arbeidersco iperatiei En dan heeft men de organisatie noodig voor eigen ontwikkeling. Hoe treurig ziet bij vele middenstanders de boekhouding er niet uitl De boekhouding met het krijtje aan de balk is uit de mode, maar spr. weet bij ondervinding, dat de boekhouding dikwijls zeer veel te wenschen overlaat, zoodat men soms niet weet, of men een boekhouding of een paar stukken scheur papier onder de oogen krijgt. Wat doet nu de middenstandsvereeniging om "hierin verbetering te brengen? Zij richt op alle plaatsen, waar een afdeeling bestaat, boek- houdcursussen op, die zeer drux aoor oud en jong bezocht worden. Doch dit is niet alles! Hoe staat het, vraagt spr., met uw handelskennis en han delsrelaties? Zijn er niet velen, die de hulp van een goeden kennis noodig hebben om een een- voudigen brief te schrijven? De vak- en warenkennis hebben de meesten niet onder de knie. De Middenstandsorganisatie is daar echter, om dit alles haar leden bij te bren gen. Ja, organisatie is noodig ter eigen ont wikkeling! En wanneer een wet of een verordening van den Gemeenteraad wordt aanhangig ge maakt, waar is dan de organisatie, die met motieven komt, die wijziging of verwer ping wenschelijk maken? Door een praatje aan de deur of in het café is daar aan niets te doen, dat moet geschieden door de organisatie die een adres indient, om die wet niet in het leven te roepen. En hoe nauw is de Middenstand niet b:j de wetgeving van den laatsten tijd betrokken! Spr. noemt hier slechts: Ar beidswet, Arbeidscontract, invaliditeitswet, bakkerswet enz. En telkens meer moet de middenstander met de wetten rekening hou den. De sociale cursus hier door den Weleerw. heer Looyaard gegeven kan spr. niet ge noeg aanbevelen, maar hij wijst daarbij ook op de debatingssocieteiten in de Midden- standsvereenigingen, waarvan de leiding moeilijk is en die dikwijls in den beginne wel op een revolutie gelijken, maar waarin langzamerhand orde komt en verschillende actueele onderwerpen grondig kunnen wor den besproken. De Regeering, die den middenstand gaar ne wil steunen, heeft veel gedaan om die organisaties met raad en daad ter zijde te staan, b.v. door het oprichten van een Bureau tot onderzoek van handelswaren, dat gratis adviezen geeft en door het gratis verstrekken van eventueel noodige voor lichting. Middenstandsorganisatie is dus dringend noodig en waar zoovele plaatsen als Alkmaar en Hoorn reeds hun eerste lustrum vierden, daar is de verwondering verklaarbaar, dat Beverwijk tot nog toe achterbleef 1 Toch ook hier moet er een komen, want alle middenstanders van Beverwijk hebben zich zelf op onverantwoordelijke wijze be nadeeld. Daarom had spr. de brief van den Wel eerw. heer Looyaard verheugd, waarin hem werd gemeld, dat de eerste stappen tot op richting waren gedaan. Nu zullen sommigen misschien bezwaar hebben tegen de f 2.50 of f 3 contributie, doch wat krijgen ze er voor terug? Tien maal zooveel, doordat z'ijook deelnemen aan de instellingen door de Hanze opge richt, n.l. het Incasso- en Informatiebureau de Ziekteverzekering, die de rampen door langdurige ziekte veroorzaakt tracht te le nigen; de credistbank, die tijdens haar be staan ruim 10 millioen heeft omgezet en waaraan de leden een niet te groot bedrag zonder borgen en een grooter bedrag met borgen kunnen opnemen tegen een klein percentage; de glasverzekering, die aan hare leden enorme voordeeien biedt; de Hanze, het bondsorgaan, dat den leden iedere week gratis wordt gezonden en voorlichting geeft omtrent verschillende zaken. Dit alles deed de organisatie voor haar leden, terwijl een Brandassurantie en een Fonds tot uitkee- ring bij overlijden bij voldoende deelname zullen worden opgericht, een deelname, die voor het laatste fonds zoo goed als ver zekerd is. Tegenover al deze enorme voorcleelen, staat de verplichting tot betaling eener con tributie van nog geen cent per dag! Doch ook de afdeelingen kunnen voor de leden voordeeien afwerpen, maar dan moet er gewerkt worden, veel en zwaar. Andere bezwaren, die zich voordoen wer den door spr. onder de oogen gezien, als het niet weg kunnen uit de zaak, den te genstand en het zure gezicht van de vrouw, bezwaren, die gegrond zijn, maar overwon nen moeten en kunnen worden. De verga deringen moeten trouw bezocht worden en het Bestuur, dat het vertrouwen der leden moet hebben, mag niet door leege stoelen en banken ontmoedigd worden. Door aan sluiting bij de grootste organisatie zal men de gevaren bezweren, die den middenstand bedreigen. Men wordt lid van een Roomsche organisatie en werkt daardoor ook mee aan het tijdelijk welzijn van hen die de orga nisatie een overbodige weelde achten en die haar toch ook zoo noodig hebben. A i 1 e middenstanders hebben mede te werken aan de oplossing van het micldenstanrlsvraag- stuk en door het vormen van een breeden, krachtigen middenstand, die te zamen op trekkend, tracht te behalen het goede, dat voor den middenstand te behalen is. Deze practische redevoering werd met een dankbaar applaus beloond en de Weleerw. heer Looyaard hoopte, dat de dank der vergadering zou blijken uit een groot aan tal leden der Kath. Middenstandsvereeniging te Beverwijk. Na de hierop volgende pauze beantwoord de de Weleerw. beer Hoosemans de vraag: Waarom vereenigd op Kath. grond slag?" Spr. wijst op het overtuigend woord van den heer Verbeek en de vele stoffelijke voordeeien, die volgens dien spreker aan de middenstandsorganisatie zijn verbonden. Doch bij al die voordeeien is er een dat zwaarder weegt, dan alle anderen en dan ook den doorslag geeft en dat ons toch nog verplicht tot Kath. organisatie, al vielen alle andere voordeeien weg. De organisatie van den middenstand toch- is van groot godsdienstig en zedelijk belang. En hier neemt spr. al dadelijk stelling tegen de dikwijls zoo „hoog geroemde" neu traliteit, die onder allerlei voorwendsels wordt goedgepraat of verontschuldigd. Maar wat men ook moge aanvoeren ter verdedi ging: wij hebben hier het uitdrukkelijke verlangen der geestelijke overheid, dat de Katholieken zich vereenigen in Kath. orga- nisa ies. Leo .1111 heeft daartoe aangemaand in zijn Encycliek „Rerum Novarum" en Pius X heeft die aanmaning herhaald. Doch de Pausen geven alleen de groote lijnen aan, maar laten aan de Bisschoppen over of zij zich slechts gedeeltelijk dan wel geheel aan den afgebakenden weg kunnen houden. Wat zeggen nu de Bisschoppen van Ne derland, wat zegt vooral Mgr. Callier? In 1906 sprak nu wijlen Mr. Regout op den Deli'tschen Katholiekendag over mid denstandsorganisatie. Gevolg van deze rede was de oprichting van de „Hanze". Op dien Katholiekendag sprak Mgr. Callier den wensch naar een middenstandsvereeniging uit en noemde haar in één adem met de patronaten, die op Katholieken grondslag staan, waaruit blijkt, dat Mgr. ook wilde een Katholieke Mi idenstandsorganisatie. Doch een doorslaand en allen twijfel weg nemend bewijs van liet vei^augen naar Kath. vereenigingen heeft het NederJandsek Epis copaat gegeven iu Zijn communique van 1906, waarin uitdrukkelijk werd verklaard, dat de Katholieken zich moesten vereen igeu en ver eenigd houden in Katholieke organisaties, omdat alléén daarin de Katholieke beginse len tot liun volle recht komen, en samenwer king met andere vereenigingen noch onmo gelijk gemaakt, noch bemoeilijkt werd. Nu is sinds dien wel gezegd: dit geldt al leen voor arbeiders en in een debat met eeD sociaal-democraat werd spr. gevraagd, waar om de arbeiders zieli moesten aansluiten bij Kath. vereenigingen, terwijl de patroon, de middenstander, zich kon aansluiten bij neu trale organisatie! Deze laatste dwaling verwondert spr. niet, waar „Het Volk" haar het eerst in omloop bracht, doch in het Kath. Soc, Weekblad toonde Mr. Aalberse duidelijk aan, dat aan de bedoeling der Bisschoppen niet kon wor den getwijfeld. Er wordt gesproken van DE onderhoorige katholieken, dus óók van de kath. midden standers. Dat de arbeiders echter veel beter gehoor geven aan dit woord, kan hun niet anders dan tot eere strekken! Later is gezegd: het communiqué is verouderd en niet meer van kracht, doch in 1912 verklaarde ons Episco paat, dat het nóg van toepassing was ook voor dezen tijd. Oin dus te voldoen aan het verlangen en den wensch der Bisschoppen, moeten wij ons organisceren op Katholieken grondslag. En waarom? De Bisschoppen geven hun gronden aan. Het samengaan met deze organisaties wordt niet onmogelijk gemaakt of bemoeilijkt, zoo dat voor sommige belangen de besturen in overleg kunnen treden met elkaar, maar vooral omdat de kath. beginselen alleen tot hun volle recht kuunen komen in katholieke vereenigingen. Het gaat er toch om, om nit onze samen leving te verbannen den liberalen geest, die sinds een paar eeuwen de wereld heeft ver giftigd. Het liberalisme als politieke partij is bijna aan bloedarmoede bezweken en in den kost gedaan bij tante Liberale Unie en oom Vrijzinnig-democraat, doch lang zal het niet duren, of bet zal aan de roode kool" moeten en dan is het te vreezen, dat het spoedig ge daan zal zijn, wantde ingewanden zijn te zwak. (Gelach). Doch de grondstellingen van hét libera lisme leven nog steeds voort, vooral op bet gebied van den handel. Het liberale stelsel,: geïmporteerd uit Engeland, vond in Frankrijk een gunstigen bodem en verhief als hoogste wet het egoïsme, het eigenbelang. Een mooi woord voor een leelijke zaak. Daar het toch zeker wel meer gebeurd zal Een gezag, dat paal en perk stelde aan de neigingen en driften van den inensch, werd ontkend. Het gezag der Kerk had reeds te veel geleden door bet Protestantisme en de „wijsgeeren" vielen de H. Schrift aan, die juist nog goed genoeg was om te dienen als een verzameling sprookjes. Doch niet overal kon het liberalisme zoo driest optreden. Met zoete lievigheid moest o.a. ook in ons land geleerd worden, dat godsdienst te verheven was om hem ook in eere te houden in den handel. Treurig is het, maar waar, dat onze Roomsche voorvaderen zich door dit liberale gedoe hebben laten bedriegen en de liberale ideeën ook ingang vonden bij de Roomschen. En dat ze er nog lang niet zijn, bewijst spre ker met een voorbeeld van iemand, die uit stekend Katholiek was, lid van verschillen de, o.a. ook liefdadige vereenigingen, Rome en Lourdes bezocht, maar die toch van mee- nig was, dat hij als katholiek juist in een neutrale vereeniging thuis hoorde. Zoo zijn er velen! Door het liberale stelsel is de maatschappij ontwricht; aan den eenen kant ophooping van het kapitaal, aan den anderen kant el lende, bittere armoede; de liberale vrijheid bleek niets meer dan een stuk papier, op handelsterrein was vraag en aanbod hoofd zaak. De tegenwoordige toestanden zijn te wijten aan het doorwerken der liberale be ginselen, waartegenover wij moeten plaat sen het katholiek beginsel, dat voorschrijft eerst zijn zaligheid te bewerken, maar ook voor de stoffelijke belangen te zorgen, want om geestelijke belangen te behartigen, is een ze.kere mate van voorspoed noodig. Wij hebben rekening te houden met de rechten onzer medemenschen en ons af te vragen of wij door onze handelingen mis schien niet te kort doen aan de rechten van derden of de welvaart in bet algemeen! Het solidariteitsbeginsel der Katholieke Kerk moet weer opleven in de hoofden en harten der merschen. Dit beginsel is dóór en dóór Roomsch en kan door geen enkele Christe lijke partij zoo op den voorgrond worden ge steld. Evenals de lijdende, strijdende en zegepra lende Kerk één geheel vormen, die elkaar steunen en helpen, zoo ook is de maatschap pij één geheel, waarin wij hebben te leven voor elkaar. Als voorbeeld haalt spr. hier aan de liturgische beweging, die niet iedet voor zich doet bidden, maar allen samen brengt om één H. Offer. Willen wij echter deze saamhoorigheids- idee de maatschappij indragen, dan moeten wij er zélf van overtuigd zijn, en dan kan door de samenwerking in Katholieke veree nigingen het liberale stelsel verdrongen wor den. Het middenstandsvraagstuk is er dus een van groot godsdienst.ig-zedeli.ik belang, daarom moet ook het handelsleven evenals alles weer hernieuwd worden in Christus, en aan den dienst van Christus dienstbaar ge maakt. Sommigen vragen echter: Ben ik dat ver plicht? Volmondig antwoordt spr. hierop bevesti gend, om de hoogste belangen die op het spel staan. Een inzender in „De Tijd" vroeg zelfs: „Welke zonde doe ik, als ik niet mee werk? Ik doe toch geen kwaad? Zeker, zegt spr., maar we zijn niet op aar de, daarenboven, om enkel en alleen géén zonde te doen, maar om het goede te beoefe nen en verzuim van het goede te doen is tocli

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2