ïestanten. P. W. TWEEHUIJSEM, Barteljorisstraat 27. Tel. 1770. Restanten. Sport: en Wedstrijden, Seheepvaartbericfo lm. Leger en Vloot. STADSNIEUWS. NIEUWS UIT VEN UiïlML Wetenswaardig Allerlei. Wetusduppclijb Berichten verdedigden van een bestaande schoonheid, het Rijks-Museum, een der voornaamste bouwkunstigste monumenten der 19e eeuw, het meesterwerk van onzen grooten Dr. Cuypers. „Het daghet" kunnen we echter zeggen, vele teekenen wijzen erop dat er een verhoogde belangstelling voor de bouwkunst begint te komen, dat ook het publiek de groote waarde ervan als gemeenschapskunst begint te waar- deeren. Dit spreekt *5t verschillende zaken, voor eerst nit de opriehting van den Bond Heem schut, tot bescherming der schoonheid van Nederland, de instelling van schoonheidscom- missehieu uit het stellen van schoonheids- eischeu door gemeenten bij verkoop of in erf- pacht geven van gemeentegronden, uit de acties tot behoud van oude bouwkunst-monu menten enz. Vooral de belangstelling van het publiek is een der verblijdeudste factoren en om deze verder op te wekken, te steunen en te bevor deren kan de Pers een groote stuwkracht 1 wezen. Het is daarom dat, toen de redactie ons op wekte een en ander der bouwkunst betreffen de op populaire wijze voor de N. H. C. te be werken, wij hieraan gaarne voldeden en ons voorstellen in een geregeld bouwkunst over-1 zicht de voornaamste bijzonderheden op dit gebied te bespreken, nu en dan met enkele beschouwingen betreffende de bouwkunst en aanverwante kunstnijverheidsvakken, hopen- i de hierdoor, zij het op bescheiden wijze, mede te helpen de belangstelling voor onze konink lijke kunst te verhoogen, op geringe wijze me de te werken, om uit dit tijdperk van smake loosheid te geraken tot een tijdperk waarin, zooals vroeger in alle cultuurtijdperken, de kunst, het smaakvolle, weder een behoefte, een onderdeel van ons dagelijksch leven worde. Door deze inleiding kan ons overzicht deze keer uiteraard slechts kort zijn. Algemeene ontstemming heeft het in bouw kundige kringen gewekt, dat de villa „Park- wijck" in de v. Eeghenstraat te Amsterdam, gebouwd door den architect Berlage met ver minking, zelfs afbraak bedreigd wordt, om dat de nieuwe eigenaar zich niet met de vor men vereenigen kan. Men moge over de kunst van Berlage oor dcelen zoo men wil, zeker is het dat dit huis als een zijner beste werken is te beschouwen en in bouwkundige kringen zeer gewaardeerd wordt. Een eventueele verdwijning zou dan >ok zeer moeten worden betreurd, te meer daar de verdere bouwwerken in de omgeving zeker niét alle door groote kunstwaarde uit munten. Een tweede voorbeeld van ontsiering in de zelfde wijk, is het inrichten tot automobielen zaak van het aardige hulpkerkje, gebouwd door de architecten Cuypers en Stuyt, staande naast de R. K. Kerk in de Obrechtstraat. Ook dat dit kerkje, zij het dan ook een hulpkerkje, tot automobielenzaak wordt ingericht lijkt ons niet gelukkig. Was dit gebouwtje niet in te richten geweest als Katholiek vereni gingsgebouw of patronaat? Helaas moet nog van een derde verminking melding worden gemaakt. Waarschijnlijk een particulier heeft zich met een schrijven tot het Genootschap Architectura et Amicitia ge richt, om de aandacht te vestigen op het ver minken van het fraaie 16e eeuwsche Raad huis te Naarden, door het aanbrengen van meerdere ijzeren ramen op de gevels voor de electrische geleidingen, zoodat het gebouw nu meer lijkt op een electrische centrale dan op een raadhuis. De redactie van „Architectura" heeft zich ter plaatse op de hoogte gesteld en de klacht meer dan gegrond bevonden en heeft de aandacht der betrokken autoriteiten op de verminking gevestigd. Om ons eerste stukje niet met een klacht te moeten eindigen kunnen we aan de hand van het orgaan „Klei" mededeelen dat de ten toonstelling van „Huis en Tuin" in houw, in richting en aanleg, in dit jaar te Amsterdam te houden, zeer belangrijk beloofd te worden. De Ver. v. Ambachts- en Nijverjieidskunst zal medewerken door het inrichten van een 10 tal interieurs. Verdet* is in verband met de tentoonstel ling door Ned. Ver. van Baksteenfabrikanten een prijsvraag uitgeschreven voor een dorps school met onderwijzerswoning. Bloemendaal, Sprokkelmaand 1913. A. J P. HERMINE SCHOLTEN. Voor de Nederl. Vereeniging te Londen is o.m. ook opgetreden onze stadgenoote Hermine Scholten, luidens de verslagen met veel succes. DE SCHOUWBURG AAN DEN JANSWEG Na de kermis zal onze schouwburg aan den Jansweg gerestaureerd worden wat de zaal betreft. Die zal een lichter tintje krijgen en opgeschilderd worden in wit met goud. KOLONIAAL MUSEUM. Op initiatief van de vereeniging „Koloni aal Instituut" zal de heer Dr. E. C. Jul. Mohr, op Donderdag 20 Febr. een voordracht houden over: De waarde van den grond in den tropischen Landbouw". VEREEN. VOOR VOLKSKUNST. Men vorzoekt ons opname van het vol gende: Het bestuur der Noord-Hollandsc.he Ver eeniging voor Volkskunst hield hare eer ste vergadering in dit jaar op Zaterdag 15 Februari, onder presidium van den heer E. A. von Saber in de boekerij van het Museum van Kunstnijverheid, te Haarlem. Mejuffrouw M. vau Hasselt werd tot secre taresse benoemd, iuplaats van mejuffrouw Amcnt, die haar ontslag had aangevraagd. Medegedeeld werd, dat er wordt getracht maken van origineel speelgoed onder de lan delijke bevolking te bevorderen. Een wan- delleeraar zal op de tentoonstellingen van Huisvlijt, waar zulks door de besturen wen- schelijk wordt geacht, worden werkzaam gesteld. Verder zal er krachtige propagan da worden gevoerd teneinde werkstukken van de oude volkskunst op te sporen en do nieuwe volkskunst te bevorderen. POSTKANTOOR TE HAARLEM. Lijst van d(e aan 't postkantoor alhier be zorgde brieven en briefkaarten, welke wegena onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt, gedurende de ie helft der maand Februari 1913. BINNENLAND. Brieven: Mej. M. Verkerk, Mej. Haf kamp. Mej. E. C. Loen, H. A. Lukman, Mej. G. v. Kosteren, allen te Amsterdam. Wiepjes, Apeldoorn. Ds. H. J. Busé, Eda.m. Mevr. B. D. de Haas, den Haag. A. F. van Dijk, Enschedé, Mevr. Scheer, allen te Haar lem. Tj. Kremer, Hengelo. A. I. Heerden, R'dam. fa. v. Raalte, R'dam. A. F. R. Crom- melin, Scheveningen. Joh. Thoore, Schoten. J. de Beer, Steenbeek. W. Engelen, Tilburg. O. Swartbos, Zierikzee. Briefkaarten: Mej. S. Rijf snij der, Am sterdam. Mej. Kensen, Mej. A. Bosdijk, Mevr. H. v. Rossutn, Zuster Allaart, N. J. Roose, Mej. F. de Heij, allen te Amsterdam. Mej. Langenberg, Mej. D. Blansert, Mej. L. Smit, J. de Vries, allen te Haarlem. K. Jitta v. Sluis, Hilversum. A. v. Beusekom, Duineveld. Mej. M. Lommen, Roermond. Mej. G. de Vries, R'dam. BUITENLAND. Brieven. Zuster Maxima, Metz. Evcritt Molor Car, Groot Rapids. Mm. v. Panhuijs, Montreux. M.m. M. Wilke, Paris. L. P. Heemskerk, Quebec. John. do Wilde, Winnipeg. Briefkaarten. P. Tjeenk Willink, Adel- boden. J. Smit, Col. Mrs. J. P. Le Jeune, New-York. 9 Briefkaarten zonder adres. tie aan den Gemeente-opzichter. 11. Ingeko-j men stukken en mededeelingen, R. K. Jongensschool. Mej. T. F. Liet, tijde lijk onderwijzeres van 1 Januari tot 1 April aan de R. K. Jongensschool alhier, is met ingang van laatstgenoemden datum voor vast benoemd aan kelen. GEMEENTEZAKEN: een EEN MOTOR, DIE ZIJN DRIJFSTOF AAN DE LUCHT ONTTREKT. Men schrijft ons: Onlangs werd in tegen woordigheid van graaf Zeppelin hij Nied ALG. NED. WIELRIJDERS BOND Zondag is te Amsterdam gehouden laisoKeuuemoen aauim voor vast Ver°ader1in?' bel^d vaa !edoa vaa het al- (aan "do "Main)" de "proef gen^m^n met™ de R K Joneenssohwl te Breu f incen bestuur consuls en s emgerechtig- nieuw soort motor, die, omdat hij zijn drijf- de K. K. Jongensschool te Breu- den inde afdeelmg Noord-Holland van den stof aan de lucht onttrekt, misschien instaat Alg. Ned. .Wielrijders Bond om te protes- zal zijn een verandering te brengen in den teeren tegen de benoeming tot afdeelings- bouw van motoren en voornamelijk in dien Uitbetaling van overuren en Zondagsar-consul van den Bond door het dagelijksch j voor luchtvaartmotoren. De motor wordt beid. B. en W. stellen voor hen te machtigen bestuur, niettegenstaande een vergadering door electriciteit gedreven, opgevangen door tot en met 14 Februari 1913, op welken dagvan consuls in September LI. zich had uit- het Werkliedenreglement in werking is ge-gesproken tegen den benoemden heer O. treden, aan den werkman, die op 1 Januari L. Boissovaia te Bloemendaal. 1912 in het bezit was, of in den loop van dat Na breedvoerige bespreking werd een mo- jaar in het bezit kwam van eene vaste of tie aangenomen waarin de houding van het voorloopige aanstelling of van eene aanstel ling als jeugdig werkman, vanaf 1 Januari 1912 of den datum waarop hij zijne aanstel ling kreeg, een bedrag uit te betalen van: a. 25 pCt van het loon, dat door hem voor overwerk is genoten; b. 100 pCt. van het loon, dat door hem.voor werk op Zondag, op den tweeden Paasehdag, dagelijksch bestuur betreurd wordt. staven; deze vertoonen veel gelijkenis met bliksemafleiders, 't Lijkt ons een vreemd bericht. IJMUIDEN. N.O. Vertrokken 17 Februari. Veghtstroom, s. Bristol. NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Vondel, van Amsterdam naar Batavia, NABLIJVEN ONDER DE WAPENEN VOOR MILICIENS. Op grond van art. 83 sub. 1 der Militie- Hemelvaartsdag, tweeden Pinksterdag en wet (1912) kan het verplicht verblijf van vertr. 15 Feb. van Colombo, niet op Zondag vallende Kerstdagen en miliciens in werkelijken dienst met even- j Grotius, van Amsterdam naar Batavia, ar- Nieuwjaarsdag is genoten behoudens enkele vefel dagen worden verlengd als zij door riveerde 16 Februari te Southampton, nadere bepalingen. het ondergaan van straf aan den dagelijk- Nias, van Amsterdam naar Batavia, pass i scheu dienst werden onttrokken. 16 Febr. Point de Gall©. 81.a'kV»'- Met. betrekking tot de toepassing van ge- Oeram, van Calcutta naar Hamburg, pass. Gevonden voorwerpen. Gevonden en terug noemd wetsartikel heeft de minister van oor- 116 Febr. de Noord Hinder, te bekomen aan den politiepost te Bloemen- log aan de korpscommandanten het volgen- i Soerakarta, van Rotterdam naar Batavia, daal, een huissleutel en een knipmes; bij me- de als zijne meening doen kennen, schrijft arriv. 16 Febr. te Port Said, vrouw van Eldick Thieme, Kleverlaan 1 te de „N. R. Crt. t Pontianak, van Batavia naar Rotterdam, Bloemendaal, een knipmes; hij W. Fonteijne, De genoemde bepaling is hoofdzakelijk ge-pass. 15 Febr. Gibraltar. Boschlaan 29 te Bloemendaal, een honden- grond op de overweging, dat indien een mi- j Sindoro, van Batavia naar Rotterdam, ver- riem; bij E. G. Kapteijeu, Dompvloedslaan licien door eigen schuld aan den feitelijken trok 16 Febr. van Padang. 39, te Overveen, een koperen autodop; bij W. dienst wordt onttrokken, zijne oefening daar-1 Ka.wi, van Batavia naar Rotterdam, ver- J. Jansen, Bloemendaalscheweg 185 te Over- door geen nadeel mag ondervinden. Dit zal trok 17 Febr. van Port Said, veen, een dasspeld met diamant; aan het bij de toepassing van het wetsartikel dus in j Zeelandia, van Buen. Ayres naar Amster- Bureau van politie te Overveen, een gummi- de eerste plaats in het oog te houden zijn. dam, passeerde 16 Febr. Fernando Noronba. band van een kinderwagen; komen aanloo- Voor zooveel de eerste-oefening betreft zal; Prins Fred. Hendrik, van Amsterdam naar pen hij Zuiderduin, „Duin en Kruidberg", een als regel dienen toe geldon, dat eene onttrek- Parimaribo, pass. 16 Febr. Oues. houd (Spaniel). jking aan den werkelijken dienst van min-) Zuiderdijk, van Rotterdam naar Boston en 8T '"""V der dan zeven dagen op de aan het einde i Philadelphia, pass. 16 Febr. Wight. Een warme strijd. Het aantal kiezers is in ,vaa den oefeningstijd verkregen geoefend- deze gemeente met ongeveer 50 pet. vermeer- beid van den man geen invloed heeft. derd, deelt het Hbld. mede. Telde de lijst in 1912 1376 kiezers, thans zijn er 2057. Noordam, van Rotterdam naar New-York, pass. 16 Febr. Lizard. Amor, vertrok 15 Febr. van Algiers naar Verlenging van het verblijf in werkelijken dienst als tuchtmaatregel moet dan ook Valencia. slechts plaats hebben, wanneer de straf van Danae vertrok 16 Febr. van Holtenau naar ©enigszins langen duur is geweest, of wel Dantzig. Bekroond. De tooneelvereenigmg „Kenne- wanneer het feit, op grond waarvan straf is j Diana arriveerde 16 Febr. te Neufahrwas- merland behaalde ondag te Sappemeer m opgelegd, gepleegd is niet lang vóór het ser van Amsterdam, een tooneelwedstru en len prijs met „Klei- einde Van den voor het verblijf in werkelijken ne Menschen Mevr. E. van der Bliek-Los, dienst bepaalden tijd. h van Kennemei n<behaalde de verg. j jjjj verplichten terugkeer in werkelijken zilv. medaille voor este toneelspeelster. dienst na volbrachte eerste-oefening (dus o. a. De heer J. Stevens, eveneens lid van Ken-v i iii j„ bij herhalingsoefeningen) worde een strengere nemerland, behaalde den derden prijs in den maatstaf aan&eiögd en zal het dus soms ge- j dras. voordrachtwedstrijd. wenschfc zijn8di0everlenging zelfs toe te pëas. - CASTRIfTTM. j sen als de stra.fduur zich ook maar tot een De R. K. Propagandaclub Petrus Canisius enkelen dag bepaalt. Elk geval zal echter hield hare gewone ledenvergadering. Na de op zich zelf beoordeeld moeten worden, ter- opening met gebed deelde de voorzitter mede, wijl rekening gehouden moet worden met de dat de statuten door den Bisschop van Haar- wijze waarop de milicien zich overigens ge- lem goedgekeurd waren. Deze werden nu durende den diensttijd heeft gedragen, door den geestelijken Adviseur, den Weleerw. I Behoudens deze aanwijzigingen wordt de heer van den Bergh, voorgelezen. I toèpassing van bovenbedoelde wetsbepaling Daarna sprak de Weleerw. heer kapelaan aan het beleid van de commandeerende-of- Brero over de Pauskeuze. i ficieren overgelaten. De boeiende rede vond een warm applaus j hij de toehoorders. De voorzitter bedankte den spreker en na nog enkele punten van) dSSfltfi ondergeschikt belang besproken te hebben, werd de vergadering met gebed gesloten. Uranus vertrok 16 Febr. van Tanger naar Algiers. Venus vertrok 16 Febr. van Alexandria naar Beyrouth. Jason vertrok 17 Febr. van Suez naar Ma- Leda vertrok 15 Febr. van Reval naa» Koningsbergen. Bacchus vertrok 15 Febr. van Palermo naar Algiers. Mercurius arriv. 15 Febr. te Malaga van Gibraltar. PERSONALIA. Zeer veel blijken van belangstelling mocht gisteren de heer D. Sabelis ondervinden bij de herdenking van den dag, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij den heer J. J. van Loghem, bloembollenkweekerij, in het Haar lemmerhoutpark, alhier. Namens patroon en personeel werden fraaie cadeaux aange boden. HEEMSTEDE. Gemeenteraad. De raad houdt eene open bare vergadering op Donderdag 20 Febr. a.s., des avonds om achtuur. Te behandelen onderwerpen zijn; 1. Benoe ming van 7 leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim. 2. Vaststelling van eene verordening tot aanwijzing van stemlokalen. 3. Adres van het bestuur der Vereeniging tot bevordering der belangen van de bewoners van de beide oevers van Z. B. Spaarne om eene subsidie met voorstel van B. en W. 4. Voorstel tot uitbreiding van het hoofdgas- buizennet in de Jacob van Lenneplaan, de Boschlaan en de Spaarnelaan. 5. Voorstel tot het aangaan van eene overeenkomst tot gas levering in de afdeeling Vogelenzang der ge meente Bloemendaal. 6. Voorstel tot uitbrei ding of verzwaring van het boofdgasbuizen- uet tot uitvoering van de zooevengenoeindo overeenkomst en ook in de gemeente Benne- broek en verder in de Van Merlenlaan, de Prjnseulaan en den Heerenweg. 7. Voorstel len tot wijziging van de bcgroof.ingen der Ge meentegasfabriek en -Duinwaterleiding voor 1913. 8. Voorstel tot aanvulling der Bouw- en Woningverordening. 9. Voorstel tot aanvul ling der loontabellen. 10. Voorstel tot uitbe taling voor overuren en Zondagsarbeid. 11. Voorstel tot het verleenen van eene gratit'ica- RURGERI.IJKE STAND. VELSEN. Geboren: z. van L. Zonneveldt Bel. z. van den Braber-Michels. z. van I. Kostervan Dok. d. van A. M. VlegelsKerkhoff. d. van C. Maar schalk—Schoorl. z. van A. Wijker Prins. cl. van E. M. S. Steerrenburg Hoogendonk. d. van M. ButsVersteegh. d. van T. KrijgerGuijt. d. van A. D. J. de MikKesseler. z. van M. C. Jan sen—Tromp. z. van M. E. SchaapRoth. d. van G. Sohl—Boon. d. van M. KramerOldenburg. Ondertrouwd: M. van der Sluis en O. Ol denburg. J. van Gasteren en P. Meijer. Getrouwd: R. W. A. Muijen en H. Vis ser. Overleden: E. Bijl, echtgenoot van G. de Vries 90 jaar. N. Ras, 10 maanden. M. Roos, echtgenoote van W. Blom, 75 j. Veis. N. en Adv.blad. i^i*Ktnieu HAARLEM, 17 Febr. Botermarkt Aange voerd en verkocht 42 kilo boter, 1.70—1.80 per K.G. HAARLEM, 17 Febr. Groentenmarlct. Aangevoerd: 11 H. L. aardappelen, 2.00; appelen 58 H.L., verkocht 40 H.L., 10—16; i peren 44 H.L., verkocht 30 H.L., 8—12.—; bloemkool 500, verkocht 400, 225 ct.; roode- VAN ELDERS. A. J. DE HAAS. De Rechtbank te 's-Gravenhage deed gis- i teren, zooals het „Hbld." meldt uitspraak k°ol 10,000, verkocht 8000, 27 ct.; wittekool [in de zaak van A. J. de Haas te Zoeterwoude, 500, verkocht 500, 2—5 ct.; savooiekool 7000, door den Kantonrechter te Leiden veroor- verkocht 6000, 2—10 ct.; wortelen 170 bos, ver deeld tot viermaal f 100 boete of viermaal vijf dagen hechtenis, wegens het zonder toegelaten te zijn tot de uitoefening der ge neeskunst, buiten noodzaak het beroep van geneeskundige als bedrijf uitoefenen, door aan een viertal personen geneeskundigen raad on bijstand te verleenen tegen betaling van f 2.50 telkens, uitgezonderd in één geval waarin hij van iemand, die geen f 2.50 kon missen, f 1.50 aannam. Het vonnis des Kan tonrechters werd bevestigd. kocht 170 bos, 12—15 ct. SCHIEDAM, 17 Febr. Moutwijn f 13.50, Jenever f 17.50, Commissie f 12.25. Stem ming flauw. Spoeling f 1.50. Graanspiiitus f 22—22.50, Melasse f 20—20.25. Ruwe Spi ritus f 10.25. ALKMAAR. Geboren: 14 Febr. d. van A. Buur en J. Burger. z- van N. A. Godijn en M. A. Zomerdijk. WAAR MEN GEEN CARICATUUR VAN KAN MAKEN. De beroemste caricatuurteekenaar der we reld, teekende onlangs een dameshoed, be doeld als caricatuur. Hij vond de teekening DE DUIÏSCHE POOL EXPEDITIE TERUG, zoo best geslaagd, dat hij er zelf pleizier Reuter seint uit Christiania d.d. 16 Febr. in had en er hartelijk om lachte. Hij toonde de teekening aan zijn vrouw, maar deze laatste lachte heelemaal niet. „Bevalt het je niet?" vroeg de artist ver wonderd. „Bevallen?" antwoordde de vrouw, „beval- aan de Msb. Do „Aftenposten" en de „Fideus Tegn" ontvingen telegrammen uit Spitzbergen, mel dende dat de Noorweegsche hulpexpeditie, welke uitgezonden was om de verongelukte SASSENHEIM. Geboren: d. van J. D. Pa-Schröder-Strautz-expeditie op te sporen, te Zij was tot len, natuurlijk, bevalt ze mij. Dat is de pondrecht en E. J. Jeomans. z. van C. Ver-rugkeert. Zij was tot de Dickson-baai ge- verrukkelijkste hoed, dien ik ooit in mijn degaal en C. van der Vlugt. z. van A. Rotte- komen, waar de overvloedige sneeuw en leven gezien heb. Waarom verknoei jij je tijd veel en C. P. Harteveld. d. van Th. Brou-strenge koude zeven honden deed omko- eigenlijk met caricaturen, als je zulke mooie wer en M. Waaijer. d. van P, J, Vercou- men. Twee sleden werden onbruikbaar ge- dingen kunt maken. Ik ga dadelijk naar een teren en C. J. Zonnevijlle. maakt. Kleederen en proviand moesten bij modiste, en laat me dezen hoed maken." de Dickson-baai achtergelaten worden. De i En zij deed 't. En de meester weet thans, oorzaak van het mislukken der hulp-ex- dat hij van alles een caricatuur kan maken, HAARLEMMERMEER. Geboren: z. van E, P. van KommerVan Bockel. j peditie moet in het gebrek aan honden ge- behalve van een dameshoed. oI zocht worden. Msb. Zijn gestalte, schoon, regelmatig, was bijna te slank, te teer voor een mannelijke schoon heid. Het gezicht van dit jonge paar, zooals het daar hand aan hand onder de liooge beukenlaan schreed, maakte op den vreemcle- deling den indruk van twee kinderen die va dertje en moedertje spelen. 11 o© Irotsch en gelukkig was Li via, toen •/.ij den volgenden morgen Guido naar het venstertje voerde, waar de anjelieren ston den, welke eene zoo diepe beteekenis voor haar hadden, met eigen hand de bloemen plukte en op Guido's jas vasthechtte. Zij was thans uitgebloeid eu haar restten nog slechts twee bloemen. Nog één voor morgen, sprak Livia tee- der, en dan de laatste, de schoonste van alle voor Zaterdag. Het zal mijn afscheidsge schenk ziju. Nog slechts twee bloemen, twee dagen om mijn geluk te genieten, riep hij smarte lijk uit. En dan een lang,Hang jaar, voor ik weer op een bloem van uwe hand mag hopen. V e moesten per post ons de bloemen kun nen toezenden, dat zou de scheiding drage lijker maken. Ik dacht reeds hieraan, sprak Livia. wees gerust, als de volgende Juni komt, zult ge aan anjelieren geen gebrek hebben, al scheiden ons landen en zeeën. Hoe dan? vroeg Guido nieuwsgierig. Ge kunt toch geen bloemen per post zenden, want deze zouden lang reeds verwelkt zijn, voor ze aan kwamen. Ik spreek niet van verwelkte bloemen doch van frissche", antwoordde Livia met een betooverend geheimzinnig lachje. Wacht tot Zaterdag, het blijft eene verrassing. VIII. SAMEN. Te snel vervlogen de twee dagen voor de heide minnende harten en het afscheidsuur naderde voor ze het konden gelooven, zoo veel hadden ze elkander te vertellen, zooveel zoete plannen te maken voor de toekomst, dat ze beiden op Zaterdagmorgen meenden, elkander nauwelijks te hebben gezien, nauwe lijks den tijd te hebben gevonden ook maar een klein gedeelte van hunne gedachten el kander mee te deelen. Guido zou'door den zoon van den tuinier naar het naftste stadje worden gebracht om daar den sneltrein te nemen, toen hij zich plotseling herinnerde, dat hein door een priester van Rome een brief was meege geven voor de overste van St.. Notburga. Hij had dien in den binnenzak van zijn overjas gestoken en vond hem, toen hij zijn zaken bijeonpakte voor de reis. Wat moet ik nu doen? Ik beloofde pater Anselmus, den brief persoonlijk af te geven en nu is het te laat, Nog niet te laat, riep Livia levendig. Waarom zouden we niet allen met Guido door het bóscb gaan, nonno, en hem tot het klooster vergezellen. To ver voor mijn oude beenen, bambina. We zouden drie volle uren noodig hebben hebben voor heen en terug. Maar dan toch tot halfweg. We kunnen Guido dan tot het kruis brengen, waar we ten tijde der bloemententoonsteling uitrust- ton, wij zouden eeu goed half uur uitwinnen. Zeg toch ja, goede grootvader, vleide ze, in ecu gansch jaar zien we elkander niet meer weder. Wie kon zulke heden weerstaan? Er werd besloten bijtijds op to breken om zich niet te overhaasten. De oude schilder trok zich dan terug in zijn atelier. Ziehier, Guido, de verrassing, welke u ook in verre landen mijn beeld steeds voor ongeil zal tooveren. Zij bracht een met blauwe zijde omwonden papieren zakje voor voor den dag, opende het en toonde eenige kleine zwarte zaadkorrels. Guido staarde ze met verbazing aan, tot Livia hem verklaar de, dat het zaadkorrels waren van de Ro- secco-anjolier. Elk jaar verzamelde ze de zaadkorrels om een plaatsvervanger te heb ben, wanneer deze plant mocht sterven en toen ze hoorde van de lange scheiding, was terstond de gedachte bij haar gerezen, Guido den kostbaren schat toe te vertrouwen. Waarom zouden ze niet evengoed, bloeien in Amerika als in Italië en hier inliet noorden? Zorgvuldig onderrichtte ze Guido, ae zui verste aarde moest hij nemen, de plant voor eiken wind beschutten en regelmatig dren ken met het zuiverste regenwater. Anima Mia! riep hij uit. Welke heer lijke gedachte! Mijn eerste werk zal wezen, zoodra ik in New-York geland ben, een bloempot te koopen. Als een teeder kind zal ik de kostbare plant beschermen en verzor gen, ik zal ze dagelijks met mijne tranen be sproeien en met warme zuchten verwarmen, tot ze begint knoppen te schieten en dan dan zal ik de knoppen opnemen met mijn kussenen hij nam haar kleine hand en drukte op elk der fijne vingeren, een vurigen kus. Kom kom, kleine dwaas, sprak Livia met een gelukkig, doch verlegen lachje. Stil, stil, Guido mio, hernam ze na eenige oogenblik- ken, ons geluk is zoo groot dat ik sidder voor een of ander ongeluk. Slechts de dood alleen kan ons scheiden, riep hij met plotselingen ernst, zijnen arm om het slanke meisje leggend en haar zacht- kens tot zich trekkend. Sedert den avond, toen onze harten in den tuin van het oude San Salvadore elkaar verstonden, zijn we on afscheidelijk verbonden. Herinnert ge het u nog, Livia? Hoe heerlijk zongen de nachte galen in de laan langs de Campo Santo, hoe glinsterden de lichtwormen in het hooge gras! Hoe verschrok ik echter toen, sprak Li via. Ik wilde wegloopen, toen ge tot me spraakt, ik vreesde wat ik gewenscht had voor langen tijd. Ik was niet minder beangstigd dan gij en mijne hand sidderde zoodanig, dat ik nau welijks den beitel meer kon voeren. Toen ik dan ook den volgenden morgen bij mijn werk kwam, ontdekte ik dat de neus va den eer waarden heer, aan wiens grafzerk ik arbeide, bijna afgebeiteld was, zoodat hij thans in plaats van met een Romeinschen neus voor het nageslacht zal prijken met een stompen. Bij deze herinneringen lachten beiden, tot Livia aan het pakje met zaadkorrels herin nerde, dat nog open naast hen lag op ta'fel; zo vouwde het zorgvuldig dicht en legde een dubbelen knoop in het lint, dat het sloot. Waar zult ge het bergen, Guido? In uw reistasch? Waar anders dan op mijn hart? Hier in dezen binnenzak, meende Guido. Livia schudde het hoofd. Zakkenrollers zouden het voor banknoten aanzien en het i kunnen stelen. Breng dan een naald en draad hier, ant woordde hij en naai den zak dicht. In een oogwenk had ze het gevraagde bij de hand en naaide zeer vlug en behendig, ter wijl Guido met bewonderende blikken op haar nederzag. De zon stond nog hoog aan den hemel, toen Guido met zijne bruid en grootvader zich naar het klooster St. Notburga begaf. Ronsecco schreed vooraan, om de geliefden niet te storen. Livia leunde op den arm van haren verloofde, welk in de andere hand een kleine reistasch droeg. Zijn koffer was met het andere goed van zijnen weldoener direct naar Londen gestuurd. Met aarzelenden tred wandelden ze verder, elke boom, dien ze voorbijgingen, scheen hun een mijl. Ofschoon ze van hunne wederzijd- sche liefde waren overtuigd, wierp 't uur van scheiden donkere schaduwen op hun gemoed van ontastbare, geheimzinnige vrees voor de toekomst, welke voor eenige uren hun hoop vol scheen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6