NIEUWS ll'I m OiMREK. BINNENLAND. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. De Invaliditeit»- en Ouder- domsverzckering. We zijn aan een belangrijk artikel: artikel 194 dat in het algemeen bepaalt dat de werkgever de helft van de premie mag doen betalen door den arbeider. Tivee amendementen zijn er op ingediend: een van den heer Duijs om de laagste twee loonklassen vrij te .stellen en de premie- helft te doen betalen door den staat; een van de heeren Aa'. barse, Passtoors en de Wijekcrslooth om de werkgevers die de langste loonen geven, wat meer te doen bétalen dan de arbeiders. De lieer Aa'berse verdedigde dit amen dement krachtig, en toonde aan, dat het evcna's in Engeland, het aandeel in de pre mie dat ten laste van den werkgever komt, liooger Avi'i maken naar male het loon lager is, opdat onaangenaamheden tusschen pa troon en werkman bij het inhouden van de arb iderspremie zouden Avorden voorkomen of althans verminderd. Hij heeft dus, de totaal-premies voor de vijf loonklassen na tuurlijk latend als in het ontAverp, daar nevens een vijfdeelige schaal gemaakt, die aanwijst, welk aandeel in elke loonklasse door den werkgever mag worden ingehou den van den arbeider. Die schaal heeft het amendement echter bovendien nog tAvee'.edig ontworpen: eene voor de steden en eene voor het platteland, omdat eenzelfde loon op het platteland meer waard is dan in de stad. Zoodat hij dan ook, terAvijl hij voor het platteland zijn arbei lerspremieverlaging (en ovcrcenkoms ige we. kgevers v. r'aoo i ig) be paalt tot de laagste twee loonklassen, voor de steden ook de derde loonklasse in de verlaging betrekt, welken gedachtengang men trouwens ook in het amenclement-Duijs aantreft. De lieer Treub verklaarde zich hiertegen, en zcide dat het den boerenstand en den Middenstand kwaad zou doen. De heeren Feenstra en Lohman hadden er ook nog al bedenk'ngen tegen (het amen dement-Duijs komt natuurlijk heel niet in aanmerking.) De Minister had in het algemeen geen principieel bezwaar tegen het amendement maar hij vond dat het te ingewikkeld was voor een betrekkelijk gering resultaat. Intussehen is dit wel interessante onder werp nog niet afgehandeld. Dat gebeurt Dinsdag. Vandaag is de Kamer in de secties. meldt, dezer dagen besloten, vrouwen tot het lidmaatschap toe te laten. Zij zullen echter geen stemrecht hebben en geen be stuursfunctie mogen vervullen. Branden. Woensdagavond ontstond brand in de schunr van de wed. K. te Megen, welke schaur, met het hui6 één geheel vormt In korten tijd stond de schuur in lichte laaie, schrijft de 'sH. Crt. De vlammen grepen zoo snel om zich been, dat het belendende hnis en schuur van de wed. D. in gevaar verkeer- noodschoeiing te maken; voorts een een voudige zuiveringsput en ondertusschen B. en W. gelegenheid te geven een nader onder zoek in te stellen omtrent de posten van de overige werken, ten einde daaromtrent een nieuw voorstel in te dienen. Het voorstel werd aangenomen. Kamer van Arbeid. In de Commissie voor de verkiezing voor de Kamer van Arbeid voor de Bloembol lenteelt op 27 Maart en 4 April werden den. Niettegenstaande de brandweer spoedig benoemd de heeren Wolff, voorzitter, Lou- werse en van Schie, en als reserve de heer Verkooij. Bouw- en Woningverordening. Aan de orde werd hierop gesteld de be ter plaatse was, kon niet verhinderd worden, dat de vonken bet strooien dak van deze flin ke boerderij aanstaken, die geheel afbrandde. Het gpvaar liet zich toen zeer dreigend aan- DE zien, daar tal van boerenwoningen zoo goed handeling van het concept Bouw- en wo als aan elkaar grenzen. Achtereenvolgens ningverordening werden vijf woningen met schuur en stallen De heer H 0 0 y zette uiteen de groote door bet """ur vernield. Verzekering dekt de belangen van een goede volshuisvesting, en schade. j jn verband daarmede betreurde hij het, dat de Raadscommissie bestaande uit de heeren Poth, Boxs en Cobelens de meening uitte dat de verordening niet zou toestaan het bou wen van huizen van een huurwaarde min der dan f 300. De commissie meent dat door deze verordening minder gebuwd zal wor den dan te voren, doch spreker vindt dat niet zoo erg, omdat men dan, zij het ook tegen hooger huur goede woningen zal ver krijgen. Daarom betreurt spreker het dat de Verodrening niet 10 jaren eerder in wer king kon treden. SCHOTEN. Gemeenteraad. De raad vergaderde gisterenavond onder voorzitterschap van den heer Führhop. Alle leden waren aanwezig. Eervolontslag. Aan de heeren D. de Boer en G. C. Spruijt Averd op hun verzoek eervol onslag verleend D6e heer Ver'kooij heeft in de ver0r. as onderwijzer aan de O. L. school B. jdening verschillende artikelen gevonden, Werkloozenfonds.waarmede hij zich niet kon vereenigen, Ingekomen is een verzoek met memorie toch juicht hij over het algemeen de tot van Toelichting van het bestuur van het standkoming toe, omdat de arbeider daar- Gemeeiite-werkloozenfonds te Schoten om art.'door kans heeft een betere woning te be- 5 der Verordening, regelende den door de,komen. gemeente Schoten te verleenen steun ter be-1 De heer Cobelens beantwoordde de vordering van de verzekering tegen de gel- sprekers en zeide, dat hun eisch was dat delijke gevolgen van werkloosheid, alsmede in de verordening opgenomen worden naast de artt. 11, 14 en 16 van het Huishoudelijk de rechten ook de plichten van hen die Reglement zoodanig te willen wijzigen, daü bouwen Het is n.iet de bedoeling bouw- ook Landelijke Bonden tot het gemeente- exploitanten te bemoeilijken. Spreker zoo- Averkloosheidfonds kunnen worden toegelaten, wel als daarna de heer Poth, beklaagde De voorzitter stelde voor dit verzoekl zich dat B. en W. geen volle waarde gaven in handen te stellen van B. en W. om advies, aan het werk der commissie. Integendeel De heer H o o ij deelde mede dat deze rege- het concept door B._ en W. ingediend laat ling slechts een voorloopig karakter heeft, volgens de commissie in verschillende op- Haarlem heeft reeds een dergelijke maat- zichten te wenschen over, vandaar dat de regel genomen en wenschelijk is, dat over- heer Poth verklaarde daaraan zijn stem niet eenstemming bestaat ook met Schoten. jte zullen geven. Om het tijdelijke achtte spreker het. niet De Voorzitter antwoorddë dat B. en noodig op het voorstel prae-advies af te W. het werk der Commissie op prijs^stelden, wachten. doch dat dit college eenigszins andere ei- De voorzitter was het hiermede niet schen stelde. In groote steden bouwt men eens. Na eenige discussie trok de heer Hooij' arbeidswoningen a's kazernen, jnet een klein AANSTAANDE TWEEDE KA- IZEB VERKIEZINGEN. Dr. de Vis er bedankt. Dr. de Visser be dankt niet; enz. Wanneer zal er nu eens een einde ko men aan al die tegenstrijdige berichten, die door een of ander blad gelanceerd worden in zeer vele gevallen met de onuitgespro ken be loe ing o n roet i het eten te gooien en de zaak in de war te brengen? Laten we toch vooral oppassen door on ze tegenstanders want zonder twijTel ko men die berichten uit zulke bron den boel niet in de war te laten sturen! I IT DE STAATSCOURANT. Bij Knn. bi sluit is met ingang van 19 Febr. toegekend de titulaire rang van kaptein aan den gepens. Isleluit.-magazijnmeester bij de militaire administratie van het leger in Ned.- Inrflë, M. de Wit, betaalmeester, tevens offi cier van kleeding hij liet Kon. Kol. Militair Invalidenhuis op Bronbeek. Bij Kun. besluit is benoemd tot ridder Ned. Leenw, de gepens. kol.-tit. van het Oost.-Ind. leger, jhr. N. C. van Ileum, commandant van het Kon. Kol. Milit. Invalidenhuis op Bronbeek; tot ridder Oranje-Nassau, de pred. bij de Herv. Gem. te Arnhem, ds. C. Beets Nz., laatstelijk leeraar, belast met den huisel. godsdienst en liet godsdienstig onderAvijs in genoemd Invalidenhuis en toegekend de eere- medaille der orde van Oranje Nassau in zil ver, aan den gegag. serg. der infanterie van liet Oost-I nd. leger A. B. Eibers, verpleegde in liet Invalidenhuis, en in brons aan G. Be- rendsen, arbeider op Bronbeek. ANNEXATIE VAN SCHIEDAM DOOR ROTTERDAM? B. en W. van Botterdam hebben aan den raad mededeeling gedaan van een belang rijke aankoop van grond onder de gemeente Schiedam. Met het oog op den havenaanleg rijst de vraag, zeggen B. en W„ bij de grenswijziging, of de tijd niet gekomen is voor samensmel ting der heide gemeenten, zooals ook reeds in den Seliiedamscben Baad besproken is. B. en W. wenschen er intussehen op te wijzen, dat er niet aan gedacht zal kunnen worden deze vereeniging der beide gemeen ten tot stand te brengen tegen den wensch van een barer, maar dat slechts door den vrijen wil der daartoe geroepen organen de éénwording zal kunnen geschieden. De ont wikkeling der gedachten en de drang der omslandighedeu zullen hier het hunne moe ten doen. zijn voorstel in en verzocht B. en W. Bpoed te maken. Tegemoetkoming school geld. Ingekomen is een verzoek van J. Menke, binnenplaatsje. Dat wenschen B. en W. niet, omdat hier grond genoeg i3. Zwaarder be palingen daarvoor eischen B. en W. niet. Zij hebben ook gedacht aan één verdieping woningen, die geen tuintje en geen loodsje om hem een tegemoetkoming te verleenen hebben. Mochten er hier kazerne-woningen Het spionnage(?)-geval in ons land. Het Duitsche stoomjacht „Porlhos", dat vau spi- onnage wordt verdacht, is Woensdagmorgen aangekomen te Vlaardingen en hoeft daar lig plaats genomen midden in de Nieuwe Haven. V. Middags werden kolen geladen van de firma Kikkert. De rijkspolitie hield hel jacht 6cherp in het oog. Het jacht passeerde gis termiddag Lobith, naar Pruissen. Ecu roode b.oscoop. ^.en belachelijk bericht lazen wij gisteren in de bladen. Te Amsterdam zal eene vergadering wor den gehouden van vrij-socia iitisclie groe pen, om te komen tot de oprichting van een roode bioscoop, waar speciaal films zul len worden vertoond op socialistisch gebied. In de betrokken kringen ontmoeten de plannen tot oprichting daarvan veel in stemming. Speciaal films op socialistisch gebied I" Dat zaL daar wel een mooie vertooning worden. Zeker naiiperij van onze „Witte Biosco pen" en een middeltje om geld te verdie nen..,. voor de partijkas? Belachelijk eu dwaast De eerste! De liberale kiesvereeni- Hbld. in het door hem te Haarlem betaalde school geld. I B. en W. stellen voor afwijzend op dit ver zoek te beschikken, hun advies grondend op de bepalingen van de Verordening op den Hoofdelijken Omslag. i De voorzitter voegde daaraan toe, dat de Raad een verkeerden stap zou doen als het verzoek werd toegestaan. De heer Verton vroeg of de voorzitter bedoelde dat dan een gevaarlijk precedent werd geschapen. Hij vond dat niet, omdak adressant blijkens de overgelegde stukken hooger is aangeslagen dan hij werkelijk ver dient. De heer V e r ko o ij vond het een moeilijke kwestie. Eenerzijds zou hij den man ter wille willen zijn, andersdeels heeft hij geen vol doende zekerheid, dat de man werkelijk min der dan f 1500 verdient. De heer Olie zegt nadere mededeelingen, te kunnen doen, doch dan in zitting met gesloten deuren. Daartoe werd besloten. Ingekomen is een adres van J. A. Wolfen, houdende verzoek ontheffing van het be- paalde in art. 25 der Bouw- en Woningver- ordening voor het perceel Cronjéstraat 75. B. en W. stellen voor afwijzend op dit verzoek te beschikken. Ie omdat de geheels diepte van den open achtergrond voor min- tens de helft wordt bebouwd en 2e omdat de beerput ligt op het opengelaten plekje tusschen den achterkant der woning en heb bij te bcuAven gedeelte. Hiertoe wordt na discussie besloten. Schoolverzuim. Overgelegd wordt het jaarverslag over 1912 van de Commissie tot wering van schoolver zuim. Voor de Commissie werden opgeroepen vol gens het verslag de ouders of verzorgers van 47 leerplichtige kinderen, ten einde gewaar schuwd te worden tegen herhaald ongeoor loofd schoolverzuim. Aan dezen oproep vol deden 22 ouders, aan de overigen werd een schriftelijke waarscliuAving gezonden. De redenen van verzuim bleken ziekte van- moeder of kinderen, verkeerde opvatting om trent het eindigen van den leeftijd, enz. Benoemd werden tot lid der Commissie tot wering van schoolverzuim, de heeren: A. Rijs, H. van Leeuwen, (onderwijzers) en Th. G. C. Hooij, H. van Riet, (vaders van school gaande kinderen). Brandweer en gymnastiek. Naar aanleiding van een verzoek van het korps „Schoten's Vrijwillige Brandweer" om voor zijn gymuastiek-vereeniging het gym nastieklokaal van school B. te mogen gebrui ken, stellen B. en VV. voor daaraan te vol- dopn. Tot een behoorlijke inrichting en aanschaf fing van toestellen die ook door de school jeugd gebruikt zullen kunnen worden vragen B. en W. een crediet. van f üoü terwijl tot dekking der kosten van het brandweercorps een bijdrage van f 25 zou kunnen Avorden gevraagd. De voorzitter deelde nog mede dat het laatste Averk in eigen beheer een winstje heeft opgeleverd, waarvan de kosten zou den kunnen worden betaald. De Raad nam het voorstel aan, doch achtte het niet noodig dat het Brandweerkorps f25 bijdroeg voor rente. Schalk burger vaart. Naar aanleiding van het inge-iende voor stel der heeren Poth, Louwcrse en Bjxs om wijziging van liet vastgestelde plan tot damping der Schalkburgervaart en bijko mende werken, stellen B. en W. voor- voor loopig te besluiten tot demping der Spaan- sche Vaart tot bij het einde en daar een komen, dan wenschen B. en W. zware bepalingen. Wil de Raad dat anders dan moet de Raad dat weten. Verschillende sprekers voerden het woord waaronder de heer Verkooij die op het voorbeeld van den heer Nagtzaam uit Haar lem te kennen gaf, dat al mocht blijken, dat bouwexploitanten te duur bouwden, hij zeer zeker een voorstel zou indienen van gemeente-wege arbeiderswoningen te bou wen. De heer H o o ij meende dat de meeste sprekers zich op een te eng standpunt plaatsen. Langzamerhand niet in eens ko- i men de veranderde toestanden, gepaard heb ik o.a. tot hem gezegd, dat het besluit J een bedrag van 25 pet. van het loon, dat door tot heengaan hem zwaar moest zijn gevallen, hen voor overwerk is genoten; b. 100 pet van omdat hij de gemeente liefhad en hij 6teeds het loon, dat door hen voor werk op Zon- en groote waarde had gehecht aan het lidmaat-1 feestdagen is genoten. schap van den Raad, niet nit eerzucht, maarj De heer Tromp vroeg waarom ann de uit groote liefde voor de belangen der ge- werklieden, voor wat bet sub a bedoelde be meente; en daardoor jnist had hij die functietreft, niet 50 pet. wordt nitbetaahl Toor zoo goed waargenomen. Die woorden, mijne heeren, meen ik nu te nachtarbeid door de werklieden verricht. De voorzitter antwoordde dat dit zijn moeten herhalen, want daarin lag de kracht reden vindt in een adminislratieve moeiliik7 van zijn belangstelling in de publieke zaak, heid. Er is n.l. wel anriteekening gebonden omdat hij ziehzelf daaraan geheel gaf. Hij van de overuren, waarin werk is verricht was een man, die wist wat hij wilde, die zich doeh niet van den z.g. nachtarbeid rekenschap gaf van de zaken, waarover hij De heer Tromp betreurde dat'de werk te besliss enhad, een man van vast karakter lieden dit voordeeltje zouden missen doch en van vast geloof. Die eigenschappen deden kon zich ten slotte hij de argumenten van den hem ook een kracht zijn voor zijn Kerk en voorzitter neerleggen, te mr-r waar deze er voor zijn partij. De onderen in de gemeente op wees. dat ook deze bepaling nog een bui- zullen dat het beste weten. j tenkansje Aroor de werklieden is Eö voor mij was hij een steun, op wien ik! Nadat nog eenige 'inlichtingen over het rekenen kon. Er is gedurende zijn wethou- voorstel door den voorzitter waren gegeven dersschap een tijd geweest, waarin mijne ge-,werd het z. h. s. goedgekeurd. zondheid veel te wenschen overliet, en waar in ik de gemeentezaken niet kon behartigen op een wijze, zooals ik dat wenschte. Toen nam hij meermalen miin taak op zich en hij hielp mij niet alleen daardoor, maar vooral ook door zijn bemoedigende woorden, die voor een zieke heter zijn dan medicijn. Daar- Als laatste punt vermeldde de agenda het voorstel tot het verleenen van een gratifica tie aan den gemeente-opzichter. In den loop van het vorig jaar ziin door den gem-opzich ter de plannen gemaakt voor het dienstge bouw aan Bosch en Vaart. Daar deze arbeid redelijkerwijze niet van den gemeente opzieh- gaande aan eischen van gezondheidstoe stand, enz. Meer en meer ook moet men er aan denken dat ook den arbeider een menschwaardig bestaan toekomt. De heer Olie vraagt nog eens, hoe hoog men zich de huurwaarde van de woningen denkt. De heer Boks zegt f 2.25 f 2.50; de huurwaarde van de Avoningen, die de ver ordening daarvoor toelaat, wordt f 4, vol gens spreker te hoog. De algemeene beschouwingen werden hier mede geëindigd. De verordening werd ar- tikelsgewijze behandeld. De eerste 5 artikelen werden afgehandeld. De openbare vergadering werd hierna ge schorst. Na heropening deelde de Voorzitter mc.de, dat 'de Raad zich had vereenigd met het afAvijzend praeadvies op het adres van Menke, hierboven behandeld. IJMUIDEN. Een reusachtige karper. De stoomtrawler Lt. den Beer Poortugael heeft gistermorgen aan den rijksvisehafslag alhier een steur van reusachtige afmeting en gewicht aangevoerd, grooter dan er ooit een werd aangevoerd. Het beest meet ongeveer 3.50 M., weefct ten naaste bij 550 pond en heeft 299 opgebracht. StoonivissclierU Mü- «Praxis VII". De St.- Crt. beA at de statuten van (le sloomvisscherij- maatseliappij „Praxis VII". alhier. De maat schappij heeft een kapitaal van 100,000, in voor blijf ik hem dankbaar nit den grond ter hoven het gewone werk behoefde gevergd van mijn hart. te worden, stelden B. en W. voor den gem.- Slechts vijf der tegenwoordige leden en opzichter 250 gratificatie daarvoor toe te de secretaris hebben hem gekend als lid van kennen. den Raad en als Wethouder, en de meesten De heer Honig vond dit bedrag te hoog onzer slechts m de laatste jaren, dat hij die en stelde voor het op 150 te stellen functies uitoefende. Vooral wij onderen heb- De heer v. Meen wen zou eveneens een gra- ben hem geeerd en geeerbiedigd, maar ook tificatie overbodig wenschen Het salaris de anderen, die thans voortgaan op den weg, moet zóódanig zijn, dat het meerdere'werk door hem zoo lang bewandeld, zullen met wel van den gemeente-opzichter mag ver ons eene dankbare hulde brengen aan zijne wacht worden. nagedachtenis. r)e voorzitter verdedigde het voorstel. Burgemeester en Wethouders hebben ge- Men heeft de som van "50 bepaald daar meend goed te doen met namens den Raad dit het verschil was in salaris door den'gem een brief van rouwbeklag te zenden aan zijne opzichter genoten in 1912 en dal in 1913 nabestaanden, die in hem op zoo noodlottige Nadat z. h. s. bestelen was aan den gêra- wijze en dat maakt het geval wel tragisch opzichter een gratificatie toe te kennen werd* hun goeden vader hebben verloren. daarna het bedrag met 10-3 stemmen op Ik meen nogmaals de verzekering te mogen 250 bepaald, zoodat het voorstel van den geven, dat hun verlies ook door U gedeeld heer Honig verviel. wordt. I Onder de ingekomen stukken was een Applaus betoonde de instemming van de schrijven van de gemeente Zandvoort, waarin leden met deze diepgevoelde woorden. zij te kennen geeft af te zien van gaslietrek- Van de familieleden was een brief van king voor Zandvoort vanuit de Heemsteed dankbetuiging ontvangen als antwoord op gclie gasfabriek. Na voorlezing van dit schrij ven applaudisseerden de meeste raadsleden. De voorzitter kon niet nalaten te glim lachen. Verder was er een nitnoodiging van liet Kruisverbond, waarbij B. en W. en de Raad werden nitgetioodigd om den propa- ganda-avond bij te wonen, door die vereeni ging georganiseerd op den avond van 25 Fe bruari. Voor kennisgeving aangenomen. Van den aannemer van den bouw van het dienstgebouw Bosch en Vaart was een ver zoek om hem te ontslaan van boete, verschul digd wegens het te laat opleveren van het werk. Door den gemeente-opzichter was geadvi seerd om den aannemer van de boete, groot 140, te ontslaan. B. en W. stelden even zoo voor, echter met de beperking, dat de schade door de gemeen te geleden wegens de te late ople\*cring, zijn de 15, door den aannemer zullen worden vergoed. Aldus werd besloten. Bij de rondvraag vroeg de heer Tromp, in verhand met het feit dat op 14 Februari het Werkliedenreglement in werking is ge treden, een billijke toepassing daarvan, vooral daar aan de billijke verzoeken der werklieden slechts weinig is tegemoet geko men. Aangezien de bepalingen van het W. Ik en de bijzondere voorschriften, volgens spr„ zeer scherp zijn, verzoekt lui B. en W. aan de hoofden van takken van dienst een wenk te geven om de puntjes niet al te stipt op de i's te zetten. De voorzitter meent dat men het be6t zal doen nu eens kalm af te wachten hoe bet W. R. zal werken. Intussehen wil spr. wel de toezegging doen, dat hij het zijne er toe zal bijdragen om van beide zijden de zaak vlot van stapel te laten loopen. De beer Waller verzocht om, wanneer den gezonden brief van rouwbeklag. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd, onder dankbetuiging aan den gem.-secretaris voor de daaraan bestede zor gen. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd de aftre dende heeren. Als stemlokaal bij stemmingen en herstem mingen voor leden van de Tweede Kamer der Stateu-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad werd aangewezen voor het eerste stemdistrict een lokaal in het Raadhuis der gemeente en voor het tweede stemdistrict een lokaal in het dienstgebouw der gemeente aan de Boekenrodestraat no. 9. Aan den roeibootveerdienst Zuider Buiten- Spaarne werd evenals het vorig jaar, op de gewone voorwaarden, z. h. s. eene subsidie verleend groot 50. Niet minder dan 14563 personen maakten verleden jaar van het veer gebruik. Eveneens z. h. s. werd besloten tot uitbrei ding van liet hoofdgasbuizennet door het leg gen eener gasleiding in de Jacob van Len- neplaan, de Boschlaan en de Spaarnelaan. De kosten biervan worden geraamd op 800. Definitief goedgekeurd werd de overeen komst tot gaslevering in de afdeeling Voge lenzang der gemeente Bloemendaal. Reeds meermalen is deze overeenkomst in den raad behandeld. Thans werden nog eenige wijzi gingen van meer ondergeschikt belang, op verzoek van Bloemendaal, in de overeen komst aangebracht. Tegen geen enkele wijzi ging bestond bij de raadsleden bezwaar. B. en W. zijn nu gemachtigd om met Bloe mendaal de overeenkomst te sluiten, zoodat de werkzaamheden om aan Vogelenzang gas te leveren weldra een aanvang zullen nemen. Door B. en W. werd voorgesteld hen te B. en W. wederom voorstellen een gratifi- maehtigen tot de volgende werken: eatie te verleenen aan een ambtenaar, daar- lo. het leggen van gasbuizen vanaf Quatre over eerst het advies der raadsleden in te Bras te Bennebroek ten behoeve van de gas- winnen, voordat er in openbare vergadering levering aan de gemeente Bloemendaal voor oyer gesproken wordt. Dit om onaangename de verlichting in Vogelenzang, waarvan de discussies over persoonlijke zaken te vermij- kosten werden geraamd op 8500; den. 2o. het uitbreiden van het gasbuizennet in De voorzitter antwoordde dat ieder de gemeente Bennebroek tengevolge van het raadslid het recht heeft om een geheime ver- laadsbesluit van 9 Januari 3913 en het door- gadering aan te vragen, trekken der gasleiding tot de leiding in de De heer v. Tienhoven drong nog eens Schoollaan aldaar, waarvan de kosten wor- aan om de raadsvergaderingen des middags te houden. De voorzitter zeide hiertoe bereid te zijn. HAARLEMMERMEER. Opgepast! Ten nadeele van een bezoeker, die gisteren een boelhuis te Hoofddorp bij woonde eu zijn rijwiel even had neergezet, den geraamd op 3050. 3o. het verzwaren van de gasleiding in de Van Merlenlaan en in de Heerenweg, vanaf de Van Merlenlaan tot aan de Zandvoortsche- laan. Raming 18500. 4o. het uitbreiden der gasleiding in den Heeremveg, vanaf de Van Merlenlaan tot aan de bestaande leiding in Bennebroek en in de werd daarvan een bijna nieuwe lantaarn ont- Prinsenlaan en verzwaring van de leiding in vreemd. Het schijnt dat men tegeinvoordig den Rijksweg onder Bennebroek tot Quatre- alle gelegenheden in deze gemeente waar- aandeVïen aan toonder van 500, waarvan Bras en tot aansluiting van 26 stnkslantaarns neemt om, als men maar eenigszins kans 40 geplaatst en volgestort. Leden van den aan de leiding in den Heerenweg, ten zuiden ziet, iets te ontvreemden en hoofdzakelijk raad van beheer zijn: C. Maas, oud-gezagh. j van de Van Merlenlaan en in de Prinsenlaan. heeft men het voorzien op rijwielen. Opge- Raniing 14040. past dus! Ook dit voorstel werd z h. s goedgekeiard. G(,Uenfold{er5j Gisteravond hield de veree- De wijzigingen van de begrooting rier be- r meente Gasfabriek en de Duinwaterleiding n'S'nS va» geitenfokkers te Nieuw-Ven,iep voor 1913 werden goedgekeurd, zoodat nu bij de beide bedrijven twee eerste klerken zullen aangesteld worden. Tot nu toe was er een eerste en Óen tAvcede. Bij het voorstel tot aanvulling der Bouw- Woningverordening deelde de voorzitter mede dat van de Gezondheid: commissie, aan wie het voorstel was gezonden om advies, bericht was ingekomen dat zij npg geen vol- bij de Gouv. Marine te Velsen: G. Carst, walmaehinist, eu J. Prins, walschipper, bei den alhier. HEEMSTEDE. Gemeenteraad. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den heer burge meester Jhr. Mr. D. E. van Lennep. Alvorens tot de werkzaamheden over te gaan, hield de voorzitter de volgende toe spraak: Mijne Heeren! Op den 24sten Januari is een man heengegaan, wiens leven van veel be- doenden tijd had kunnen vinden om op een zoo teekeuis is geweest voor de gemeente. Gij weet wien ik bedoel: den heer Adam van der Horst- Van 22 Mei 1867 tot 3 September 1907 was hij lid van uAven Raad en gedurende ruim 21 jaren was hij de oudste wethouder en als zoodanig meermalen waarnemend burge meester. Op den dag, waarop dit Raadhuis werd geopend, op 22 Mri 1907, toen het juist 49 belangrijk voorstel van advies te dienen. Zoo spoedig mogelijk zal het advies der commis sie den raad bereiken. Op voorstel A'an den in café Duivenvoorde een vergadering, waar in als spreker optrad de heer Folmer Jr., vee arts te Hoofddorp. Na opening der vergade ring door den voorzitter H. J. Verkuijl, werd door den secretaris het jaarverslag voorge lezen. Hieruit bleek, dat aan de vereen, vn? gemeentelijk subsAlie was toegezegd van 2r> cent per lid; verder dat de vereeniging l'.O leden telt en dat de inkomsten over 1912 be droegen 194 en de uitgaven 274.S1. zoodat de rekening sloot met een nmlcclig saldo van 80. Tot bestuurslid werd in plaats van der. lieer P. Roos, de heer B. van Groeuingeu ge- voorzitter werd besloten om gemelde reden k°^ medegedeeldj dat het bestuur in den a.s. zomer een onderlinge tentoonstelling van geiten en al wat daarop betrekking heelt, zal orgauiseeren. bet punt nog aan te houden. De loonlabellen in het Werkliedenregle ment werden in dier voege gewijzigd, dat aan de gasstokers en den voorman-gasstoker bij eerste aanstelling twee baaien hemden zullen verstrekt worden en daarna één na jaren geleden was dat hij als Raadslid zit- ieder jdienstjaar._ ting had genomen, mocht ik de tolk zijn van1 Op 14 Februari j.l. is het werkliedenregle- I vele ingezetenen, die hem Avenscliten te hul- ment, met de bijzondere bepalingen, in wer- digen om zijne verdiensten. king getreden. Daar deze datum later is dan Die huldiging was welverdierd, want de aanvankelijk werd verwacht, deden B. en heer van der Horst had z,ijn kennis en kracht W. het voorstel om de gunstige bepalingen, gedurende den besten tijd vau zijn leven aan de gemeente gewijd. Toen wij op 1 Augustus 1907 van hem, die die liet Werkliedenreglement bevat, voor zooveel betreft de uitbetaling van overuren en het werken op Zon- en feestdagen, terug voor geen nieuwe verkiezing nleer in aan- werkende kracht te geven tot 1 Jan. 1912. merking had willen komen, afscheid namen. Aan de werklieden zal uitbetaald worden: a- Daarua verkreeg de heer Folmer het woord. Deze sprak over „De Nederlaudsche gei ten fok vereeniging". De rede werd warm toe gejuicht. BURGERLIJKE STAND. ALKMAAR. Getrouwd: H. Oskamp en G. Koops. C. Moolenbroek en G. Zorgman. Geboren: d. van M. Butter en J. de Lange. d. van N. Kuiper en N. Pijper. Overleden: J. M. Visser, 67 jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2