BUITENLAND BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE ANJELIER DER ROSECCO's J. HUIZING. Haarlem. Gr. Houtstraat 44. Telef. no. 361. Nlagazijn van Schoenen en MEXICO. üu Bon l¥iarcfié. „loyons, Haarlem-Brussel. Handschoenen voor alle gelegenheden Mexico en revolutie zijn twee namen, die blijkbaar in noodzakelijk verband met el kander staan. Gaan wij de treurige geschiedenis van dit land na, dan blijkt, dat de eene omwenteling hier gevolgd is op den andere. Vroeger was Mexico een Spaanscho bezit ting, die evenwel niet langer onder de heer schappij van het moederland willende staan, opstond en na den bekenden vrijheids-oor- log zich op den 4en October 1.824 tot Repu- Dliek verklaarde. Van dat oogenblik was het uit met de rust van Mexico. Fernandez Vittoria werd door het Congres tot eersten president gekozen, die in i828' werd opgevolgd dooi den minister van oorlog Pedraza. Niet lang mocht deze aan het bestuur blij ven. In 1829 brak een revolutie uit, waar bij de president verdreven werd en in zijn plaats Querrero aan het bewind kwam. Hij eindigde niet beter dan zijn voorganger: ook hij moest wijken, toen een revolutie uitbrak. Toen hij pogingen aanwendde om het ver loren gezag te herwinnen werd hij gevan gen genomen en doodgeschoten. Zijn opvolger was Bustamente. Ook aan diens regeering werd door een omwenteling een einde gemaakt en Santa Anna werd tot President uitgeroepen. Hierna volgde een onbeschrijfelijke ver warring. De „N. R. C." gaf hiervan dezer dagen eenige meldenswaardige bijzonderhe den. Texas, dat toen nog bij Mexico behoorde stond tegen Santa Anna op. Deze werd ge vangen genomen, waardoor Bustamente weer gelegenheid kra©g bewibd jn handen ta nemeg;*~jsia een periode van vervvariiug CU eieriei verwikkelingen verscheen Santa An na weer op het tooneel en joeg Bustamente weg. Santa Anna, die thans naar de alleen heerschappij streefde, werd in 1845 van zijni waardigheid ontzet en verbannen. In den oorlog van Mexico tegen de Ver- eenigde Staten om het bezit van Texas, was de verwarring in Mexico onbeschrijflijk. Het eind was dat Herrero, Paredes, Santa Anna, Aristo en Cevallo het a tour de role pro beerden, totdat Santa Anna weer de over hand wist te krijgen. Een opstand bracht hem na een dictatorschap van 2 jaar, ten val (1855). Ignazio Comonfort-, die 'n nu probeerde, werd ook al weggejaagd; en nu streden Jua rez en Zuluoga om de eer. Juarez won, maar zijn maatregelen tegen de buitenlandsche schuldeischers dèr republiek leidden tot het avontuur van keizer Maximiliaan. Juarez be hield de overhand. Maximiliaan werd gevangen genomen en doodgeschoten en Juarez wist zich tot 1872 te handhaven. Na zijn dood was Lerdo de Tejad- president, doch hij werd na zijn her kiezing in 1876 verjaagd door Porfirio Diaz. Deze heeft tot 1911 zijn macht weten te handhaven, met een onderbreking van vier jaar, toen Gonzalez het 4 jaar voor hem waarnam. Porfirio Diaz was een krachtig bestuurder en gedurende zijn langdurig bestuur genoot het land een tijd van rust en welvaart. Doch dit kon zoo niet duren. Diaz was te veel dictator, hij regeerde te despotisch en men werd dan ook hoe langer hoe meer zijn bestuur dat in waarheid echter ten zegen voor Mexico was moede. Twee jaar geleden begon de opstand tegen Diaz, en vond allerwege steun. De leider was •Madero, tegen wien de tachtigjarige Porfirio Diaz niet in staat was zich te verzetten. Madero nam de teugels van het bewind in handen en heeft zich ondanks allerlei tegen stand twee jaar weten te handhaven. Doch voortdurend werd er in het geheim legen hem samengespannen en dit kwam verleden jaar tot uiting, toen generaal Felix Diaz, neef van den vorigen president een aanslag tegen do regeering waagde te Vera- Cruz. Deze opstand mislukte en Felix Diaz moest, zich overgeven. Intusschen heeft hij blijkbaar niet stil gezeten, want ook nu weer is hij de ziel van de omwenteling, hierin gesteund door de generaals van Madero Huerta en Blanquet. Onze lezers weten uit de berichten der laatste dagen, dat Madero nu afgezet is en Huerta tot voorloopig president is gepro clameerd. Nu is natuurlijk de vraag, wie Madero'a opvolger zal worden. En 't zou niets te verwonderen zijn, wan neer eerst nog eens een strijd uitbreekt tus- schen de candidaten naar het presidentschap, onder wie Felix Diaz en Huerta de voornaam- sten zijn. Maar ook Gomez heeft zich tot president verklaard; Orozco heeft Huerta den oorlog verklaard en de rooverhoofdman Za pata .schijnt ook regeeringsneigingen tp heb ben. Men ziet het: candidaten te over naar dit toch niet zoo erg verkieslijk baantje, zou men zeggen. Komt Felix Diaz op het kussen, dan ver wacht men ook de terugkeer van Porfirio Diaz, ofschoon men algemeen verwacht, dat hij zich niet meer met regeeringszaken zal bemoeien. Zijn hooge leeftijd hij is 82 jaar wettigt dit vermoeden wel. Men ziet uit het bovenstaande, dat wij ons niet behoeven te verbazen, wanneer bin- nekort weer van een omwenteling sprake is: die zijn in Mexico aan de orde van den dag en rustig schijnt het er wel nooit te zullen worden. De legerhervorming in België. De Belgische Kamer beraadslaagde Woens dag over de legerhervorming. De minister van Oorlog verklaarde, dat men aan een verkorting van den diensttijd niet zou kun nen denken deelt de Tel. mede. Elke leger divisie zal voortaan uit drie brigades be staan, elk van 2 regimenten. Bovendien zullen 3 bereden batterijen aan elk regi ment toegevoegd worden. De brigades zullen over een aantal vliegmachines de beschik king krijgen, terwijl het automobieltrans port uitgebreid zal worden. Door de nieuwe lesgerwet zal het leger te velde in 1918 170.000 man sterk zijn. De wet zal een supplementaire uitgave van jaarlijks 20 a 21 millioen noodzakelijk maken. De minister zal nooit toestemmen in de vorming van Waalsche en Vlaamsche regimenten, daar dit een verdee'.ing der natie zou zijn. Ook kan niet gedacht worden aan het plaatsen der recruten in bepaalde streken, daar het Belgisch grondgebied te klein is. De mi nister eindigde met te verklaren, dat al leen de noodzakelijkheid om de strijdkrach ten ter verdediging des lands te vermeer deren, hem er toe nopen zou om een wij ziging in het huidge recruteeringssysteem aan te brengen. De algemeen© werkstaking in België. Een Vlaamsch blad meldt nog het volgende: Indien de algemeene staking een dreigende wending zou aannemen, zullen waarschijnlijk twwee of drie militieklassen binnengeroepen worden. De liberale gemeen tebesturen, die weinig gediend zijn met straatwoelingen, stellen bereidwillig lokalen ter beschikking der krijgsoverheid om de troepen een behoorlijk verblijf te verschaf fen. De socialisten, die hoopten door de liberalen min of meer ondersteund te wor den, zijn deerlijk teleurgesteld. Om geldnood te lenigen. Een gansch orgineel middel tot leniging van den nood der gemeenten wordt door de Oost-Pruisische stad Pillau aangewend. Tot herstel harer geschokte financiën speelt zij een geheel lot in de Pruisische Zuid- Duitsche klassenloterij. Intusschen heeft de godin van het geluk de stad tot nu toe niet officieel bezocht. Anti-clericaie liefdadigheid. Uit Lissabon wordt aan de „Köln. Volks- zeit." het volgende gemeld; De laatste dagen zijn wederom verschil lende Katholieke geestelijken wegens „weer spannigheid" gevangen genomen, o.a. pas toor Dos Santos Canastreiro van Torres No vas, en pastoor Oliveira van Salvador. Hun „weerspannigheid" bestaat daarin, dat zij in hun predikaties critiek durfden uitoefe nen op de handelwijze van het republikein- sche gemeentebestuur, dat de kerkelijke fondsen verknoeide. Er bestonden in die parochies namelijk stichtingen, waaruit de armen vier maal per jaar ondersteuning ontvingen. Die on dersteuningen waren zoo berekend, dat het kapitaal ongeschonden bleef, terwijl toch het uitgekeerde bedrag voldoende was om er mee rond te komen. De republikeinsche heeren van het gemeentebestuur, door de regeering benoemd en uit Lissabon door den steun van politie en soldaten beves tigd, hadden zich van deze stichtingen mees ter gemaakt, en deelden ze nu met kwis tige hand aan het volk uit. Dit laat zich natuurlijk de drie of vier maal hoogere uitkeeringen gaarne welgevallen, maar be denkt niet, dat het aangesproken kapitaal spoedig geheel zal verslonden zijn en dan bittere ellende voor de deur staat. De geestelijken echter, die op de logische gevolgen van de al te groote vrijgevigheid waagden te wijzen, werden wegens „weer spannigheid in de gevangenis gezet. Sluiting van kerken. De republikeinsche regeering in Portugal schijnt het er op aan te leggen systematisch alle kerken in het land te doen sluiten en daarmede het geloof van het volk te doen verdwijnen en uit te dooven. Overal waar geen vereeniging voor den eeredienst is opgericht, en dat is in zoo goed als geen enkele parochie geschied, worden de kerkdeuren gesloten en alle uit oefening van den eeredienst wordt eenvou dig verboden. Nu wordt weer gemeld, dat te San Salva- tor de Sespa, provincie Alemtejo de kerk gesloten werd, ook omdat er geen vereeni ging voor den eeredienst was opgericht. De bevolking kwam in opstand, beukte de deu ren open, luidde de klokken en stak de kaarsen op de altaren aan. De republikein sche garde evenwel was spoedig ter plaatse, ontruimde met geweld van wapenen de kerk en sloot de deuren opnieuw Van dit feit hoort men nog, omdat de be volking zich verzette, maar hoeveel derge lijke feiten zullen voorkomen, maar men niets van lioort. Den heeren te Lissabon schijnt de gang van zaken in Frankrijk, waar men de ker ken in puin vallen laat en „onbewoonbaar" laat worden, niet gauw genoeg te gaan. Ze willen hun doel blijkbaar eerder bereiken. En het Portugeosche volk schij ut liet zich op een enkele uitzondering na rustig te laten welgevallen, kalmer nog dan het Fran- sche. De Loge en de Koloniën. Het onafhankelijke blad „Dia" te Lissa bon, waarop de vrijmetselaars fel gebeten zijn, publiceert een geheim stuk der loge, waarin er op aangedrongin wordt, dat de Portugeesche regeering de Portugeesche ko loniën zal verkoopen. In bedoeld stuk wordt toegegeven, dat het huidige regime in Portugal niet te hand haven is, wanneer de regeering niet over ruime middelen kan beschikken. Door het verkoopen van de koloniën zom de republi keinsche regeering echter aan geld kunnen komen. Wel een vaderlandslievende raadi Groote Brand in Tokio. In het gebouw van het leger des heils, gelegen in de wijk Kanda, het centrum van het studentenleven, brak brand uit; de brand breidde zich zoo snel uit, dat 3300 huizen, waarbij vele scholen en opvoedings gestichten, verbrand zijn, dat 15.000 men- schen dakloos zijn geworden, en de schade millioenen Yens bedraagt. HOFBERICHTEN. In aansluiting aan het bericht, betreffen de een aanstaand verblijf gedurende lange- ren tijd van H. M. de Koningin met II. K. H. de Prinses in den Taunus, waar Z. K. H. de Prins een kuur tot genezing zijner rheu- matische pijnen ondergaat, kunnen wij thans melden, dat H. M. liet voornemen heeft, Woensdag 26 Februari met de Prinses uit 's Gravenhage te vertrekken en gedurende dit verblijf in het buitenland voor eenige dagen in de residentie terug te komen. DE VERBETERING VAN HET NOORD ZEEKANAAL. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijn Woensdag gehouden zitting B. en W. gemachtigd aan den Minister van Wa terstaat te berichten, dat de gemeente niet kan ingaan op zijn nader voorstel om van Amsterdam een bijdrage van 40 pet. te vra gen in de kosten van aankoop der benoo- digde gronden voor verbetering van het Noordzeekanaal. De gemeente is echter wel bereid de helft der onteigeningskosten te betalen, maar onder voorwaarde, dat dit be drag later zal worden verrekend, als over eenstemming verkregen is overhet aandeel van Amsterdam in de kosten der uitvoe- ringswerken. EXAMENS H. B. S. De minister van Binnenlandsche Zaken, heeft de navolgende inrichtingen aangewe zen als bijzondere hoogere burgerscholen, waar in 1913 het schriftelijk gedeelte van de examens der hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus zal worden afgenomen: lo. de aïdeeling hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus aan het Canisius-College te Nijmegen; 2o. de Christelijke hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Rotterdam; 3o. de Gooische hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Bussum; 4o. de aan de eerste afdeeling van het seminarie van het bisdom van Roermond verbonden hoogere burgerschool met vijf jarigen cursus te Rolduc, gemeente Kerk rad e, JAPANSCH-HOLLANDSCHE VEREE- GING. Gelijk ten vorigen jare op aansporing van prins Kalsoera eene Japansch-Duitsche ver eeniging werd opgericht, is in December j.l„ op aansporing van graaf Okoema, te Tokio eene Japansch-Hollandsclie vereeni ging in het leven geroepen, schrijft de Ost- asiatische Lloyd. Het doel der vereeniging is de bevorde ring van het onderhouden der betrekkingen tusschen beide volkeren. Graaf Okoema werd tot voorzitter gekozen en de Neder- landsche gezant te Tokio, van Royen, tot eere-voorzitter benoemd, schrijft het Hbld. De vereeniging heeft besloten hare werk zaamheden in te zetten met eene Japansch- Nederlandsche tentoonstelling op het be kende eilandje Desima. De tentoonstelling beoogt inzonderheid de beteekem's uueen ce zetten van ae oetrexkingen, aie tn vrcfè- gere tijden tusschen beide volkeren hebben bestaan. Oude munten. Te Giessendam heeft men, volgens de N. R. Ct., bij het sloopen van een zeer oud huis, een potje met 280 zilveren munten gevonden; de meeste ervan zijn uit de 18e, enkele uit de 17e eeuw. Ook enkele jaren geleden heeft men in hetzelfde gebouw voor een waarde van on geveer f 6000 aan oude munten gevonden. Geographic onvoldoend© 1 Vóór eenigen tijd postte iemand te Heerenveen een brief voor het dorp Spanga. Dezer dagen, zoo meldt het Hbld., kwam de brief terug- met de stempels Madrid en Barcelona. De brief had dus een reisje naar Spanje gemaakt. Een drama. Woensdagmiddag is te Twisk de 19-jarige leerling-machinist S. wonende te Hoorn, door den trein over reden. Hij verkeerde met een meisje, dat den omgang afbrak. Het meisje, ongerust, begaf zich gister naar het station en infor meerde of S. vertrokken was. Na het ont kennend antwoord ging men zoeken langs de lijn en vond het verminkte lijk van den ongelukkige. Overreden. Woensdagavond is de 14- jarige P. L., wonende in de Tuinderstraat te Rotterdam, op de Kruiskade door een van den Coolsingel komende automobiel ge grepen en overreden. Een wiel ging haar over het lichaam, schrijft de N. R. Ct. Het meisje is in het Ziekenhuis opgenomen. Inbraak. Woensdag tusschen half vier en zessen, toen liet kantoor gesloten was, is er ingebroken bij de firma Schuld en Co., in Spratt's patent artikelen, aan den Open Rijstuin te Rotterdam. Volgens de N. R. Ct. heeft men met een valschen sleutel de voordeur geopend; uit een lade van het kasregister is ongeveer f 150 gestolen. Brand. Gisteren is de groote boerderij van den heer H. de Jong te Nieuweschoot afgebrand. De oorzaak is onbekend. Het vee is grootendeels gered. Verzekering de^t de schade. Van onze Rechtbank (Zitting van gisteren.) Mishandeling. Na de pauze gisteren werden een serie mis handelingen en huisvredebreuken berecht. De schippersknecht Th. R. uit Haarlemmer meer stond op een mooien avond aan den Ringdijk te praten toen een andere jongen naar hem toekwam en hem vertelde dat hij (R.) eenige jongens geslagen had. R. wist van het heele geval niets af. Maar zijn won derlijke vriend hield staande dat hij wel den bewusten jongen had geslagen en gaf hem, om kracht bij zijn woorden te zetten, een stomp in het gezicht. Een brugwachter kwam ver klaren dat R. inderdaad de jongens niet had geslagen. R. had dus onschuldig geboet, maar nu zal zijn belager boeten voor zijne onbe kookt optreden. Eisch één week gev. straf. P. de S. uit Graftdi.ik was te Wormer- veer getraeteerd op een slag in het gezicht, waardoor hij alle tanden uit zijn mond ver loor. Daar een getuige niet was vprsehe^en, werd de behandeling van deze mishandeling geschorst. De volgende beklaagde hoorde een week gev. straf eisehen, omdat hii een veldwachter beleedigd had. De bekl. was een vader, die uit het ouderlijk gezag was ontzet over zün 17-jarige dochter. De veldwachter had op ver- zopk van den voogdi'raad gezorgd voor een onderdak voor de dochter. Daarom kwam de vader zoo nn en dan eens d« neentjes op scheppen bij den man van de wet. In Oostzaan wilde iemand hij sluiting van de herberg des avonds zijn café niet ver laten. Hij zat er vee] te knus. Wegens huis vredebreuk vroeg de ambtenaar 10 boete. Te Purmerend gebeurde hetzelfde. De persoon in kwestie hier vloekte en raasde en nog zou hij voor geen vier agenten zijn potje bier laten staan. Als de drank is in den man Toen echter twee agenten van poHtie in de deur verschenen, was sinjeur dadelijk bereid op te stappen, Eisch 4 dagen gev. straf. Bekl. vroeg om een geldboete. De edelachtbaren zouden daar eens over denken, maar gaven den raad om in het ver volg wijzer te zijn. In een ander café te Purmerer'd, was een Ilper mishandeld, omdat hij aan Purmeren- ders geen potje bier wou geven. Als men nu weet dat Pnrmerenders de jongelui uit I'p om meer dan een reden niet kunnen uitstaan, dan begri.ipt men ook dat de Pnrmerenders dien Ilper wel „lustten" op dien avond, zoo ais zij zich uitdrukten. De nian, die voor deze mishandeling terecht stond hoorde 45 dagen gev. straf tegen zich eisehen. Te I.Tmuiden hadden eenige jongelieden op Sint Nieolaas de aardigheid gehad om voor Zwarte Piet te spelen bij de Wed. Dek ker. Z(i sloegen n.l. de ruiten in van haar woning. Eisch twee weken wegens vernieling. De hondenbelasting te Beverwijk. De twee laatste zaakjes van de strafzitting betroffen overtredingen van de verordening op de hondenbelasting. Men kan n.l. zijn hond aangeven als luxe-bond en betaalt dan 15 belasting en als waakhond en betaalt dan ƒ1. Dit laatste valt het meest in den smaak en wordt dan ook het meest gedaan, maar dan is men gehouden om zijn beestje steeds aan een ketting te houden en het niet het erf af te laten gaan. Daaraan bezondigt men zich nog wel eens. Bij do behandeling der eerste zaak bleek echter dat de veldwachter zieh waarschijnlijk moet vergist hebben, daar de bekl. vroeger twee honden had, maar. sinds de nieuwe belasting verordering, één ho>-d aan den Zeereerw. heer Pastoor heeft afge staan. De twee honden lijken echter zeer veel op elkaar, en het tweede hondje loopt nog steeds met zijn ouden haas mede en springt tegen hem op. Dit is de ooi-zaak geworden van de waarschijnlijke vergissing. De ambte naar van het O. M. hechtte echter meer waar de aan de getuigenis van den veldwachter ph vroeg vproordeeling van den bekl. tot 30 boete. De rechtbank zal de volgende week uitspraak doen. Voor het kantongerecht werd Woensdag, behalve de reeds gemelde zaken, nog behan deld een overtreding van den schipper der sleepboot „JJmuiden," te IJmniden. Op 9 Januari omstreeks 9 uur was de kapitein J. v. d. W. gewaarschuwd, dat er buiten iets te doen was. Hij was zonder lichten op, onmid dellijk uitgevaren. J. v. d. W. ontkende dat, doch een groot getal getuigen bevestigden het tegenovergestelde. Het O. M. eischte f150 boete sub. 30 d. hechtenis. VEELOF. Ingekomen is een verzoekschrift van J. P. Lühres om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan ster ken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de restauratiezaal, de wacht kamer le klasse, de wachtkamer le en 2e klasse en de wachtkamer 3e klasse van het perceel aan het Stationsplein no. 3 (Sta tionsgebouw). Ingekomen is verder een verzoekschrift van H. P. van der Hoff, om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank an deren dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan Nieuwe Kruisstraat no. 14. P t UILLt l ON 10. (Naar het Italiaansch.) Hebt ge niets gemerkt, mijnheer de Graaf, hoe bleek en afgemat ze is? Hij lachte bijna om deze onnoozele vraag. Hoe zou zijn ijverzuchtig oog niet de veran dering in het wezen van Livia hebben ont dekt. Kwelde hij zich niet dagelijks? Zou zij iteeds aan hem blijven denken? Zou dat ten- Bero kereltje steeds blijven staan tusschen hem en haar? Livia leed verschrikkelijk bij de dagelijk- sehe beschouwing van het portret van haar, die zooals ze meende, in Guido's hart was Bedragen. Met wreede zelfmarteling bestu deerde ze elk dier selioone trekken. Het dar- 'ele levenslustige kind was een bleeke afge katte vrouw geworden, ze scheen den man hen niet meer het beeld van verrukkelijke, Moeiende schoonheid, maar had de wonder- Jhke aantrekkelijkheid slechts van een treu rende bloem. Zoodra de ziekte vaij den ouden schilder bedenkelijk werd, stond gravin Sturm hem de warmste en zonnigste kamer af van het geheele slot, daar het paviljoen tegen de kou de des winters niet was ingericht. Na eenigen tijd verminderde het smart volle hoesten, doch Rosecco kon zoo spoedig niet meer bij krachten komen. Schoon niet den ganschen dag aan het bed gekluisterd, bracht hij toch het grootste gedeelte van den dag in een leunstoel door, gewikkeld in een langen slaaprok, en voor hem zijn schilders ezel, waarop het laatste portret stond, dat hij nog af-wilde maken, voor hij naar Italië ver trok. Dit portret stelde een ridder voor, in volle wapenrusting, een vederbos wapperde op den grooten stalen helm, zijn trekken waren ruw en wreed, zijn oogen blikten wild en trotsch als die van Wolfram, en de vierkante kinne bakken werden door een grooten, rooden baard omsloten. In de hand hield hij een getrokken zwaard, dat op den grond stond en tot aan het ge vest roode strepen bloed vertoonde. In de familiekroniek stond hij vermeld als een zekere ridder Heribert, een soort Blauw baard, die eerst drie vrouwen tot haar dood gekweld en de vierde had doorstoken. Aan dit portret moest veel worden hersteld en schoongemaakt. Livia, die huiverde voor de volkomen gelijkenis met Wolfram, had meermalen verzocht om het portret in eene andere kamer te „brengen, doch de oude schil- der verzette zich steeds tegen dit voorstel, vreezende te veel aan zijne zwakheid toe te geven. Op een namiddag van November zat Livia tegen zonsondergang op <!e ziekenkamer van haren grootvader. Signor Rosecco, in een grooten leunstoel rustend, sliep zacht, bij tusschenpoozen eeni ge oogenblikken ontwakend. Livia waande zich alleen en haalde het ge hate portret van miss Maud Nicolsono weder te voorschijn. Met groote bitterheid be schouwde ze, misschien voor de honderdste maal, deze heerlijke trekken. Waarlijk er be hoefde weinig verbeeldingskracht toe, qm zich voor te stellen, hoe deze smachtende oogen hartstocht konden verwekken, vurig en onuitbhischbaar, hoe deze schoone mond zoete woorden kon fluisteren van liefde en verleiding. I O, mijn Guido, riep ze uit, kondt ge zoo licht mij vergeten? Is de zwakheid der man nen werkelijk zoo verraderlijk? Daar blikte ze op en een hevige schrik maakte zich van haar meester, 't Scheen dat er leven was gevaren in de wilde blikken van ridder Heribert. De laatste stralen der ouder- gaande zon wierpen een fantastisch licht op de nevelachtige gestalte en het purper dier lichtbundels scheen weerkaatst te worden in de wilde blikken van den dreigenden ridder. Toen ontwaakte de oude schilder. I Ik zag Guido, sprak hij. Deze naam, zoo onverwacht uitgesproken, bracht haar tot bezinning. O, nonno, ge droomt, riep ze uit en greep zijn slap nederhangende rechterhand. Het was geen droom,»zei de oude man heslist, ik zie hem nog, hij wacht mij daar inet de bloeiende anjelieren op zijn borst. j Met een lachje van onbeschrijflijke kalmte en rust sloot hij weer de oogen en sliep in. Livia zat naast hem, aan hare pijnlijke ge dachten overgelaten. Hoelang ze daar geze ten had, wist ze later zelf niet, doch toen een bediende binnentrad, om hout in den haard te leggen, was het reeds donker en alles om haar heen vorm- en kleurloos. Zij zond den bediende weg, om haren grootvader niet te wekken. Na eenigen tijd begon het haar toch te koud te worden en op den ouden man toe gaande, sprak ze: Toe, nonno, ge moet naar bed, het wordt hier te koud. Er heerschte diepe stilte rondom haar, de grijsaard gaf haar geen antwoord. Zij raakte zijn hand aan koud ijskoud was ze; ze slaakte een kreet en wierp zich in wanhoop op het ontzielde lichaam. Nonno, nonno, kreet ze. De grijsaard had slapende deze wereld ver-1 laten. Allen, allen, heb ik verloren, riep ze smartelijk, mijn bruidegom, mijn grootvader, en alleen, geheel alleen blijf ik over. Niet door allen verlaten, fluisterde een- diepe basstem. Niet door allen, en 't was Livia, als ware de gevreesde ridder Heribert uit zijn omlijsting getreden en als stond hij aan haar zijde. Niet door allen, en ze voelde zich door twee krachtige armen omsloten; Livia echter verloor het bewustzijn en lag bewusteloos ia de armen des Graven. XIII. BEVROREN. Na weinige uren lag Livia in ijlende koort. sen. Graaf Sturm zelf snelde naar den dokter en kwam in ongelooflijk korten tijd terug. De arts schudde bedenkelijk het hoofd; het meisje was van een teeder gestel en hij vrees de, dat deze hevige schok haar voor altijd zou vernietigd hebben. Langen tijd bleef de ziekte onbeslist; de pa tiënt ijlde voortdurend; zij staarde naar een punt in de nevelachtige ruimte en van de onverstaanbare klanken, welke ze uitbracht, verstond men slechts dit eene: Alléén, alléén. Dan hare jeugd en de zorgvuldige ver pleging zegevierden. Ze herstelde; hare krachten kwamen terug, en einde December werd ze genezen verklaard. (Wordt vervolgd.) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ™EK£J£AP 99 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 5