BSNNENLA^D. Sociale Berichten. Rond de Liturgie. Poor onze Jongtat en mtUlet. BUITENLAND Goedkoopste sdres voor Karpeiteny Tafeik feetien, enz. is P. J. JANSSEN, Anegang hoek Warmoesstrast. Staten-Generasl. Boekbeoordeeling. Sport en Wedstrijden, Bute Urienflie» n Urfendinaetie*. ZATERDAG 22 FEBRUARI 1913 Ongeroepen raadgevers. Scheepvaartberich t n 26 38 25 37 27 38 39 27 40 18 23 41 27 42 26 43 24 44 45 24 46 23 25 47 27 48 25 49 27 50 21 51 20 25 52 19 53 54 26 55 24 56 21 22 57 20 58 23 59 21 60 18 61 '62 24 63 19 24 64 26 65 20 26 66 I 67 20 68. 27 24 69 19 70 10 71 25 72 25 73 25 74 23 24 75 76 27' 18 77 i NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bij elke polemiek wordt het den journalist weer duidelijker dat door den verschillenden kijk op feiten, gebeurtenissen en toestanden de opvattingenvan hen die polemiseeren, raak zoover uiteenloopen, dat zelfs dezelfde oorden andere beteekenis krijgen, li pfV'ij ondervinden dat weer in onze vriend- "schappelijke polemiek met het „Kath. Soc. Weekblad" over de kwestie, of onze sociale .voormannen niet het katholiek-sociaal standpunt hadden aan te geven in zake mede zeggenschap der werklieden-organisaties over het beheer van het bedrijf-zcli'. Mr. Aalberse schrijft in dat blad (van 15 Februari; dit Kruiskopje is door andere be zigheden wat vertraagd) een lang artikel te gen onze laatste opmerkingen over z'n arti- keltjo „Ongeroepen raadgevers". En daarin betoogt hij nogmaals dat men van alle bi- zonderheden op de hoogte moet wezen, vóór men een oordeel uitspreekt over een zoo in gewikkelde zaak als de houding der katho lieke typo's in de staking te Amsterdam. Hetgeen wij al hebben beaamd. Wij echter stelden de kwestie princi pieel, en vroegen daarover het advies van Mr. A. Deze houdt zich echter aan „de bijkomstige omstandigheden" enz. Wij zouden daaruit willen coneludeeren, 'dat mr. A. op de toch duidelijk-genoeg-ge- 6telde vraag „Is het den Katholieken werk lieden geoorloofd een eisch te stellen dat de vakvercenigingen medezeggenschap moeten hebben in het beheer van het bedrijf" niet principiëel ontkennend antwoordt, maar „in bijzondere omstandigheden" hierop „j a" zal zeggen. Doch misschien men gedenke wat wij zeiden over „polemiek"! is ook deze con clusie weer onjuist, hoewel uit dat voorop stellen van de „bijzondere omstandigheden" Mr. A. stelt zelfs een geheel „gefingeerd" geval met allerlei ap- en dependenties ten voorbeeld o.i. toch blijkt dat een catego risch antwoord ja of neen op de princi- piëele vraag door mr. A. niet kan worden ge geven. Is dit laatste zoo, dan moeten wij inder daad zeggen, dat mr. A. gelijk had te zwijgen. Wij hebben echter in onze naiviteit en on wetendheid gedacht, dat de Katholieke socio logie reeds dadelijk principiëel op deze dui- delijk-geformuleerde vraag „neen" zou kun nen antwoorden. Nu dat dan blijkt niet zoo te zijn, wachten wij zeer belangstellend nu Mr. Aalberse'8 beschouwingen over dezè ma terie*) nadere uiteenzettingen af. Het pasverechenen „Dompertje van den Ouden Valentijn" van Januari 1913 geeft een artikel vStakings-jammer", dat misschien Mr. A. bij deze studie, van algemeen princi piëel standpunt tot leiddraad van zijn be schouwingen kan dienen. Onder „Sociale Be richten" nemen wij er heden wat uit over. Sabotage. In het departement Meurthe-et-Moselle is wederom een poging gedaan een trein te la ten derailleeren, zoo meldt het Hbld. Een sa boteur had het seinlicht nabij bet station jViviers vernield en een zware kist op de rails geplaatst. De aanslag werd intijds ontdekt, jzoodat ongelukken konden worden voorko- jnien, doch het treinenverkeer ondervond (aanzienlijke vertraging. De dader is in han- jden der justitie; het is een ontslagen weg werker, die zich had willen wreken. Een oorlogscorrespondent gearrsteerd. De oorlogscorsespondent van de Voss. Ztg. |js op het schiereiland Gallipoli door de Tur ken gearresteerd. De oorrespondent had in [zijn laatsten brief een verhaal gedaan van zjjn tocht op een zeilboot van San Stefano naar Rodosto, om de pogingen der Turksche troe pen tot'landing by te wonen; de zeilboot werd door de Turken opgemerkt, en een patrouille vaartuig afgezonden van de landingsvloot, dat den schipper en zijn passagier dwong om te keeren. De correspondent ging toen met de zeilboot naar Gallipoli bij het thans heerschende weder, op de zee, en in de nabijheid van een gebied waar gevochten wordt, een vrij ge vaarlijke onderneming. De Turken, die vroe ger de correspondenten grooter vrijheid lie ten dan de Balkanstaten, hebben thans een anderen weg ingeslagen. Zij hebben den Duit- scben journalist gearresteerd; onder welke omstandigheden, dat is te Berlijn nog niet bekend. De redactie van de Voss. Ztg. heeft, zooals het Hbld. mededeelt, alle hefboomen in beweging gebracht om den correspondent j te bevrijden; zij zond een telegram aan En-1 ver-bey en riep de hulp van den Duitsehen gezant te Konstantinopel in. Tot nog toe ech- ter te vergeefs. Delcassó, gezant te St. Petersburg. Een der eerste daden van president Poin- cairé is geweest de benoeming van Delcas só tot gezant te St. Petersburg. Deze benoeming heeft veel opzien gewekt, doch wordt ook als een uitstekende daad van den nieuwen president beschouwd. Verschillende bladen achten de benoeming van Delcassó een voortzetting van de bui- tenlandsche politiek van Frankrijk. De Weensehe bladen zeggen dat het Eu ropas verlangen is den vrede te handha ven en dat Frankrijk niet minder behoefte aan vrede heeft dan de rest van Europa. De Duitsche Rijksdag. De „Voss. Ztg." meldt dat er sinds een paar dagen in parlementaire kringen ge ruchten loopen over een aanstaande ont binding van den rijksdag. De rijkskanse lier moet ontevreden zijn op alle partijen, voornamelijk op het Centrum, dat hem in den laatsten tijd gevoelige politieke prik ken toebracht. Men zal niet ontkennen, zoo zegt het blad, dat een ontbinding niet alleen mogelijk, maar misschien nabij is. De Ingeborg. Omstreeks 3 uur gistermid dag met opkomend water is het gelukt de „Ingeborg", nadat deze driemastschoener, die eenige weken geleden op het strand te Sche ven ingen was geloopen, op eigen anker vlot was geraakt, met de sleepbooten „Simson" en een van den havendienst weg te sleepen naar den Waterweg. Onder graan bedolven. De graanwerker A. K., uit de Kruisstraat te Rotterdam, is gisterochtend aan boord van het stoomschip Virginia, liggende in de Maashaven, door het omvallen van een bonten schot onder het graan bedolven geraakt. Hij werd er bewusteloos onder vandaan gehaald en bleek, zooals de N. R. Crt. zegt, een paar ribben gebroken te hebben. Hij is in het ziekenhuis opgenomen. Overreden. Een oud vrouwtje, dat men dikwijls op hoeken van straten en stegen te Amsterdam zag bedelen, leunende op een stok, werd gisteren, zoo meldt het Hbld., door een tramwagen van lijn 1 op den N. Z. Voor burgwal, ter hoogte van de Gravenstraat overreden en gedood. Zij wilde de straat over steken, terwijl er juist een tram aankwam, waarvan de bestuurder luid helde. Hoewel dadelijk electriseh geremd werd, geraakte het vrouwtje onder de tram en werd zoodanig aan het hoofd gewond, dat zij in de apotheek van den heer D. J. F. Suyver overleed. Een dak ingestort. Gisterochtend waren op een huis aan de Rozenstraat hij de Prin sengracht, dat gesloopt wordt, een paar werk lieden bezig. Ze bevonden zich op het dak bij den schoorsteen, toen eensklaps het dak instortte. Beiden werd onder het puin be dolven. Volgens het Hbld. werd een der werk lieden zoo ernstig gewond, dat vervoer naar het Gasthuis noodzakelijk' bleek; de ander kwam er heelhuids af. Uitteraard wekte dit ongeval in de buurt veel toeloop; de brand weer verleende hij het opruimingswerk haar diensten. Slachtoffers van het ijs. Te Blesdijke (Friesl.) wilde Donderdag een 18-jarig meis je, eens probeeren hoe sterk het ijs op de gracht was, zegt het Hbld. In het midden zonk zij door het ijs en schoot daar onder. Toen er hulp kwam opdagen was zij reeds verdronken. Pogingen om de levensgees ten weer op te wekken, hadden geen re sultaat. Te Beets is Donderdag, zoo meldt de Leeuw. Crt. een jongetje van 10 jaar door het ijs gezakt en verdronken. Zijn zusje is gelukkig op het hulpgeschreeuw nog door de buren gered. „Revolutionaire eischen" en katholieke vak organisatie. In het „Dompertje van den Ouden Valen tijn", het oude pittige Roomsche maandschrift, komt een artikel voor, „Stakings-jammer" ge- heeten (waarnaar in een kruiskopje in dit blad j wordt verwezen) dat om zeer vele redenen ern-1 stige lezing verdient. „Valentijn" schrijft er over het ageeren van een Roomsche vakorganisatie de katholieke j typo's te Amsterdam „voor eischen, die zeer stellig tot dusver voor revolutionair en in strijd met de goede orde hebben gegolden." Daar dit volkomen overeenkomt met wat wij herhaaldelijk hebben geschreven, zal het onzen lezers belang inboezemen eenige zinsneden uit dit artikel te lezen. De schrijver zet uiteen, dat loon-eisehen hier natuurlijk niet in het geding komeu. Maar buiten die looneischen om zijn er an dere dingen „met name mag de werkman niet ont heven worden van de verplichting om een overeenkomst, door hem aangegaan, strikt en naar best vermogen na te komen. Inte gendeel hij behoort te weten, en moet lee- ren zich er aan te gewennen, dat hij trouw i en eerlijk heeft te volvoeren, datgene waar toe hij zich verbonden heeft. Leert men hem zulks niet in zijn vereeniging en leert men jhem dit er niet in de eerste plaats, dan dient zulk ©en organisatie tot niets en kan rij beter wegblijven. In socialistische vak verenigingen wordt de organisatie dienst baar gemaakt aan den klassenstrijd, wordt het stelsel voorgestaan, dat de eene col lectiviteit tegen de andere te strijden heeft, dat in een collectieven strijd elk middel Wordt geoorloofd, wijl voor een collectief kwaad het individu niet verantwoordelijk is. Hoeveel leugens, bedrog, misleiding en veinzerij wordt er niet willens en wetens gesproken en gepleegd en schaamteloos Üoor de vingers gezien, als er collectief tegen het patroonschap moet worden ge- Btreden en als men daarvoor de stemmen der leden behoeft. Men bestrijdt dan niet den patroon maar de klasse. Men vecht niet tegen het hoofd, maar tegen het (hoofdschap. En dat stelsel wordt conse quent doorgevoerd tot in alle rangen der georganiseerden, onder ambtenaren, onder wijzers ook, ja zelfs tot op 's lands vloot. Hierbij gaat het niet om lotsverbete ring, maar om gezagsuitoefening en de eischen, die men Btelt, zijn de machts eischen." En dan stelt de schrijver op eenigszins sar castische wijze die „machtseischen", zooals ze ook zij het in anderen vorm door de Am- sterdamsche typo's, socialisten zoowel als ka tholieken, werden geëischt, in de volgende „stel lingen" uiteen: lo. Aan katholieke werklieden is het geoorloofd, individueel of gezamenlijk aan te wijzen of door een vereeniging te doen aanwijzen, welke personen in werkplaats of fabriek van hun patroon moeten wor den aangesteld en ontslagen; 2o. Aan katholieke werklieden is het geoorloofd, onderling te bepalen, of door een vereeniging te doen voorschrijven, welk ■werk door ieder zal worden verricht en welk loon naar leeftijd te bepalen, ge- Bchikt of ongeschikt ieder daarvoor toekomt. 3o. Aan katholieke werklieden is het geoorloofd, uit te maken of door een ver eeniging te doen voorschrijven, voor wie en welk werk voor ieder in de werkplaats of fabriek zal worden gereedgemaakt. 4o. Aan katholieke werklieden is het geoorloofd vast te stellen of door een ver eeniging te doen vaststellen, welk aandeel in de bedrijfswinst den patroon der fabriek of werkplaats zal toekomen, al welke aanwijzingen, bepalingen en schikkingen door den patroon behooren te worden aan vaard en telkens behooren te worden nage komen, bij gebreke waarvan het 5o. aan katholieke werklieden geoor loofd is hun arbeidscontract onmiddellijk te verbreken en den arbeid neer te leggen, als bestond er geenerlei hiermede strijdig en op de Arbeidswet berustend verbod. In dit kort bestek zijn naar best vermo gen de zoogenaamde machtseischen samen gevat, waaraan sociaal-democratische vak vercenigingen hun bestaan ontleenen en die den grondslag uitmaken van den klassen strijd, den strijd tusschen de klasse der werklieden tegen de klasse der patroons. Inderdaad: hier heeft men stellingen, die zoo als wij meenden, geen katholiek econoom of sociaal leider kon goedkeuren En tegengesproken kan niet worden, dat de sooi's in Amsterdam deze eischen stellen, en... dat de katholieke typo's hen daarin volgden. ne leden zich met de voorgestelde wijze van verbetering der geldelijke positie van de onderwijzers allerminst te kunnen ver eenigen. Wil men geraken tot een verbe terden en bevredigenden toestand, dan moet men 't vraagstuk in zijn geheelen omvang ander de oogen zien en niet schromen in grijpende wijzigingen aan te brengen, meen de men. Met kleine middelen, als de thans voorgestelde, zou men er niet kunnen ko men Een traktementsregeling, waarin de kin dertoeslag, een rol speelt, is, (zeiden deze leden) een miskenning van den regel: loon naar verdienste. Voor den stand der onderwijzers steekt in de voorgestelde regeling iets vernede rends. Verscheidene leden oordeelden het niet gewenscht dat ergens het hoofd in beloo ning achterstaat bij een onderwijzer van bijstand. Daarom werd er op aangedron gen, dat, komt de voorgestelde regeling tot CXLTV. Ontstaan van liet Ik K. Kerkgebouw. Eindelijk na drie eeuwen van vervolging smaakten de Christenen den lang verwachten vrede-, In 't begin der 4e eeuw was Constan- tijn de Groote de eerste Rorne.insche keizer, die hen niet vervolgde, ja, die zelf katho liek werd en voor de uitbreiding van den christelijken godsdienst den grootsten ijver aan den dag legde. Nadat hij door het Edict van Milaan zijn geloofsgenooten wederom in het bezit had gesteld van hunne kerkgebou wen en bezittingen, beval hij uitdrukkelijk aan de bisschoppen, da zij vóór alles zich met het bouwen van kerken zouden bezig houden, hetzij door do bestaande te restau- recren óf te vergrootcn, hetzij door zoo mxxlig nieuwe op te richten. Nu haastten do Christenen zich te doen, -wat zü eeuwen stand, haar aan te vullen met een bepa- niet hadden kunnen doen. nierin op ling, die in het bijzonder de geldelijke po- [de meest vrijgevige wijze bijgestaan zoowel sitie der hoofden verbetert. door den keizer zelf, als door zijn moeder t)m tot een wezenlijke verbetering in de ide G. Helena. Constantijn zelf bouwde op: salarieering der onderwijzers te komen is, 1 verschillende plaatsen prachtvolle kerken: te i naar de meening van velen in de altereer- j Jerusalem boven het graf van Christus, te ste plaats noodzakelijk, dat de bestaande Mamre, to Heliopolis, in Aicodemië en Con- minima worden verhoogd. Voorts behoorde i sumtinopel. Do H. Helena zorgde voor een; het tempo waarin de periodieke verhoo- kerkgebouw boven de plaats van sHei:anc!s gingen worden toegekend, te worden ver- (gloort© te Bethlehem en op den Olijf x-rg, sneld en bovena-i een betere waarborg int^r plaatse, waar Christus ten Hemel op- het leven geroepen te worden, dat de ge- ;JG°ni- Buitengewoon prachtig was de door meeentebesturen aan de bepalingen der wet Bcnstantijn gebouwde kent te lyrus, bij wei een redelijke, niet door schrielheid uitmun- ^e.r consecratie de kerkgeschiedschrijver En tende toepassing geven. Van andere zijde betuigde men op de krachtigste wijze zijn instemming met 't wetsontwerp. Voor de hier aan het woord zijnde Ie- sebius tegenwoordig was en waarvan hij een aanschouwelijke beschrijving geeft. Te Rome, bouwde de keizer boven het graf der Apos telen een basiliek met vijf schepen alsook de kerk van Lateranen. Hij noemde de tem den stond liet geenszins vast, dat de groo- I)e^s „basilieken ci.i. Koningshui:' te meerderheid der onderwijzers tegen deze omda'' ,ZJi d®n Boning der Koningen voorstelling is gekant. (toegewijd. Overal werd het voorla De opvatting, dat in het genieten van keizers nagevolgd, gelijk het groot een kindertoeslag iets vernederends zou zijn berken bewijst, die in den loop dei gelegen was voor de voorstanders van het werden opgericht, verbouwd of ver- i I cri'tuït link' VPIP f/xmrwaivs /lm- nuHn rrrvHor» GEWISSELDE STUKKEN. De kindertoeslag en de onderwijzers L. O. Het voorloopig verslag der Tweede Ka mer op dit ontwerp va i wet, dat vooral in de kringen der onderwijzers begrijpelijker wijs zooveel belangstelling wekt, is ver- schenei^. Blijkens het verslag verklaarden verschei- wetsontwerp onverklaarbaar. Verscheidene leden betreurden het, dat de minister voor deze aanvulling van 'de wettelijke bepalingen betreffende de sala rieering der onderwijzers den vorm van een afzonderlijke wet heeft verkozen boven dien van een aanvulling der wet op het lager onderwijs. Bij velen had het nog verwondering ge wekt, dat als tijdstip van in werking tre den gesteld is 1 Januari 1914, in plaats van 1 Jan. 1913. groot. Ook vele tempels der oude goden wer den in Katholieke kerken herschapen. Fractisch kerkboek, Volledig kerkboek met raadgevin gen aangaande het geloof, de bur gerplichten, de plichten als echt genoot en de opvoeding der kin deren, door W. G. J. de Haer en H. J. Holtslag, R. K. Prs. Weer een nieuw kerkboek? Ja, en een dat practisch heet, en.... het is. Inderdaad, behalve tal van gewone ge- vliegtuig met ecu draagvlak in aanraking met den grond, zoodat het toestel omsloeg en geheel vernield werd. Hartmann brak een been, de ander kreeg een snij wonde in het gezicht. MET EEN VLIEGTUIG NAAR DE NOORDPOOL. De Deensche vlieger, luitenant Ulrich Biroh, stelt zich voor kapitein Amundsen op zijn expeditie naar de Noordpool per vlieg machine te vergezellen. Hij meent dit te kunnen doen als hij zich een motor kan ver schaffen van voldoende kracht en bestand tegen den invloed van het gure weer. HILGERS TE SOERABAJA. De heer Van Geuns, hoofdredacteur van het „Soerabajasch Handelsblad" seint d.d. 19 Februari, aan de „Tel.": Hilgers, die dezer dagen met eenige Fok ker-eendekkers hier ter stede aankwam, had heden een ongeval. Doordat zijn motor plot-» iseling bleef stilstaan, was hij gedwongen beden, een zéér rijke schat van gebeden, dde te dalen en kwam daarbij op het dak van men anders in een gewoon kerkboek vaak te een gebouw neer. Hilgers bleef ongedeerd vergeefs zoekt, maar die in dit boekje van meer dan 600 bladzijden (en tóch dun!) alle zijn op genomen, staan er „overwegingen en raadge vingen voor het leven" in, die buitengewoon practisch en goed zijn, en bovenal een „onder richt over den huiselijken staat", dat met ver heven ernst, in ronde en kuische taal, overre dend en onderrichtend, de plichten des huwe lijks uiteenzet. En ten slotte komt er een onder richt over de opvoeding der kinderen, dat wij zouden wenschen dat elke vader en moeder gere geld mocht kunnen lezen Inderdaad, dit is een practisch kerk boek Bovendien geeft het de liturgische gebe den der H. Mis en vele andere en het werkt dus ook in dit opzicht mede met de eischen van den tijd op religieus gebied. en ook zijn toestel liep geen schade op. IJMUIDEN, O. Vertrokken 21 .Februari. Alex. Keiller, s. Gothenb. NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Vondel, van Amsterdam naar Batavia, ar riveerde 21 Febr. te Singapore. Kambangan, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 Febr. van Genua. Nias, van Amsterdam naar Batavia, arriv. 20 Febr. te Sabang. Pontianak, van Batavia naar Rottend-m, pass. 21 Febr. Wight. Palembang, van Rotterdam naar Batavia, De uitgeversfirma Schipper'i Boek- and veerde 21 Febr. te Padang. handel alhier zond ons dit kerkboek ter be- Atlas, van Palermo naar Amsterdam, ie oordeeling: na aandachtige' lezing kunnen wij 20 Februari bij Dungeness beloodst. niet anders doen, dan het warm en zonder eenig i Calypso vertrok 21 Febr. van Genua naar voorbehoud aanbevelen aan onze Roomsche Savona. mannen en vaders vooral! VLIEGONGELUK. Gisterenmiddag heeft op het vliegterrein te Johannistal bij Berlijn een vliegongeval plaats gehad. De ingenieur Hartmann was met zijn monteur Sehlimme opgestegen voor naar Valencia, een proefvlucht. Bij het landen kwam het l Euterpe vertrok 20 Februari van Pillau naar Amsterdam. Juno vertrok 20 Febr. van Genua naar, Napels. Pomona arid veerde 20 Febr. te Stettin van Kopenhagen. Vesta vertrok 20 Febr. van Cephalonia naar Algiers. Vulcanus vertrok 20 Febr. van Livorno (Zeepost.) 14 15 16 Zijt ge niet verlangend te weten of ge ook bij de goede oplossers zijt? Hieronder volgen de namen met het aantal oplossingen, die goed waren. Een paar heb ik niet mee laten doen, omdat zij te oud waren. Hoe de verloting is 22 afgeloopen, meld ik u de volgende week. Dit zijn nu de namen23 1 0. Bruin Pzn., Warmenhuizen 21 24 2 J. M. v. Rijn, v. Ostadestr. 227, den Haag, 22 25 3 A. Kester, Hof van Delft, Abswoude 20 26 4 M. van Eijok, O. P. Tielenstr. 19a, R'dam, 25 27 5 M. de Jong, Kerk weg, Kethel, 20 28 6 O. Remmerswaal, Langst. 60, Wassenaar 26 29 7 M. van Veen, Achterweg 8, Wassenaar, 26 30 8 J. v. Boheemen, Kepplerstr. 230, 's-Hage, 27 31 9 H. Bos, Hazerswoude, Rijndijk, 25 32 ilO Th. v. Lugt, Haringvliet 56, Rotterdam, 24 11 Anna Vendel, Zorgvlietstr. 133, 's-Hage, 24 33 12 Jozef Maas, Zwaagdijk 24 34 13 Louise Hoffmann. Marcelisstr 64. Sche- 35 venmgen J. v. Delft, Stationstr. C 130, Waalwijk, Marie Aben, Pronkstr. 113 Scheveningen, Ger. Seholtes, Vleescb houwer ij, Wate ringen, P. Kouwenhoven, Schoolste 24, 's-Hage, J. Reijgersberg, Warande 40, Schiedam, Mies Hejjnen, 'e-Gravendjjkwal, R'dam, 's-Hertogenbosch, L. Toby, Passerelstr. 27c, Rotterdam, B. v. Amerongen, Raadhuisstr. 28, Heem stede, Lena Smeulers, Letourpad 134 P, Dordt, M. A. Vrucht, Stadh.laan 34, Leiden, J. Volgering, Langeraar, Ter Aar, E. v. d. Maat, 2e Poellaan, Lisse, B. Akveld, Oranjeboomste. 170b, R'dam, H. Schurink, Raalte, O. Pommée, Wolstraat 6, Leiden, C. O. Bollen, Feijenoordkade 12d, R'dam, J. Bont, Jacob Catsstr. 46, den Haag, Lucia Vuylsteke, Sehiedamsche Weg 5a, Rotterdam, Corn. v. Marrewijk, Kwintsheul, H. Stam, Corn. Amsestr. 27, Beverwijk, Theo Stadegaard. Warmenhuizen Lena v. d. Helm, Kralingsche Veer 180a, P. Put, Heeg (Fr.) Veronica Botman, Boomkw., Bovenkarsp. Mina Jop, Deventerstraat, Raalte, Anna Thijssens, Ch. de Bourbonstraat 50, 's-Gravenhage, Divera Koopman, West woud (N.-H.), Afra Schutte, Weere, Hoogwoud, M. Keulemans, v. Brakelstr. 41a, R'dam, Klaas Quant, Bangert bij Westerblokker, Chr. Lub, Maresingel 37, Leiden, Jac. v. d. Luur, Witte de Wittstr. 98, 's-Gravenhage, H. v. d. Waart, Rembr.str. 298, 's-Hage, Rika Ruigrok, Bergschenhoek, Marie Klerks, Hinth.eind 98, 'e Bosch, Geertr. Koopman, Wervarshoef, Joh. Reijgersberg, Sirtemastraat 251, 's-Gravenhage, Marg. Raaphorst, Pr. Fred.str. 17 Leiden, P. Groot, Sijbr.zn. Westerblokker Jansje Wit, Zijdewind, Oude Niedorp L. G. de Vos, Oranjeboomstr. 73a R'dam Bert ha Wittkampf, Lange Haven 29, Schiedam .T. W. Evers Ziilsiaaref 35. Leiden Ant. v. Hellemondt, Rogstr. Grave G. Hirs, Koningstr. 35, Zandvoort A. v. Mooik, Oostelbeers H. de Vos, Oosteinde 43a, Rotterdam, A. v. Noort, Vischmarkt 25, Leiden, Jetje v. d. Berg, Wilhelminapark 142 Tilburg B. Steens, Schietbaanlaan, R'dam O. M. v. Haastregt, Noordbuurt 2'oeter- woude A. Vreeswijk, Noordbuurt, Zoeterwoude O. v. Leeuwen, Heerenstr.l Leiden O. v. Kemenade, Nieuwe Haven 161, Schiedam Jac. v. Nes, Emmastr. 3, Roosendaal Hel. Kapteijn, p.a. P. Hopman, Parklaan 36 Haarlem H. Jacobs, Ossenveistr. 33a, Rotterdam, G. O. Lap, Hoogstr. 36 Rotterdam B. Ansingh, Jacobsstr. 49, R'dam Truus Möhlmann, Crooswjjksche Kade 33, Rotterdam Frans Bakker, Heerenstr. 89, Leiden A. v. d. Waart, Jacob Catsstr. 38 Den Haag N. v. Klink Pzn. Roelofsarendsveen 24 78 24 79 19 80 19, 28 81 82 21 26 83 25 84 24 85 24 j 86 19 87 24 88 1 89 24| 23 90 27 91 19 92 1 28 20 25 W. Koelemjj, Ostadestr. 290, Den Haag 20 Jantje Smits, Boschstr. 57, Breda 21 Nic. v. d. Voort, p-a. G. Bruines no.93 Oudshoorn 23 P. Versteegen, Wijpoort, Zoeterwoude 23 J. ter Wolbeek, Heerensingel 63rood, Haarlem 22 Truus de Koster, Vlaggemanskade 252 Rotterdam 20 Leo Allard, Ger. Doustr. 175 Den Haag 27 M. Dekker p.a. J. Wjjnker, Kaag Span broek 19 Marie Sombroek, Station, Voorschoten 23 Th. Jansen, b. d. school, NooTdwijkerh., 21 Joh. Vissers, Nobelste. 15, Haarlem 26 Joh. v. Oerie, Zoeterwoudsche Singel 74, Leiden 28 Ant. Allard, Jacob Oatsstr. 50, den Haag, 23 O. Koevoets, Haagweg 171, Locsduinen, 27 Theo Strater, v. Swientenatr. 18, s'-Hage 2f DE RAADSELREDACTEUR.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 15