DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. STADSNIEUWS. Zaterdagavondpraatjes. Kindephuisvest 2941-33, Haariesei ZATERDAG 22 FEBRyARl 1913 37ste Jaargang Mo 3369 Bureaus van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer I426a GULDEN bij Cfl GÜLDEN ba tmm GDT'DEN ba OW 3ULDEN bjj Pit nummer bestaat uit uijt bia- den ui. o. de Ofïiciëel e Kerk- lijst en hetGeillustreerdZon- dagsblad, in 8 bladzijden. Zit daar wat achter? HR Te vroeg gejuicht. Haarlemsehe Alledagjes Ho. 802. j A RONNEMENTSPBUSi Ptsr S nrnanflen voor Haarlem 1.35 I Voor de plaatsen, waar een a pent 5b pevestlpd (Trom der gem.) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 180 I Afzonderlijke nummers 003 PRIJS DEK AHVEKTENTlëN» Van Tfi repels 00 cent (contant 50 eent). Ieders repel «neer M et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regrd Buitenl 20 et Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 cL IA contant). 1000 GULDEN hJJ levenslange onge* «chikthe^d tot werken. Alle betalende abonné'i op dit blad. die In, bel bezit eener verzekeringspolis zijn. rUn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort verlies van een 1 ®^|i verlies van 8 J |j 1! jg reriies van |f1| i ^^éésT 411 hand of voet. 1 1# één oog. 9 'fj? 'jljl één duim. ILi? wijs vinger. 400 GULDEN bU overlijden. 300 15 GULDEN b8 verlies van één anderen vinger. De nlfkeerlng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij «Hollandsebe 'Algemeeue Verzekeringsbank" te Schiedam. s AGENDA. 23 Februari. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Sigarenmakers. BLOEMENDAAL Café Rusthoek 2M uur Amsterdamsch Trio: Matinée. AGENDA. 24 Februari. Gebot;™ t. Bavo R. ïL V öI^isbóiKi Ondersteuningsfonds, Concertzaal „De Kroon" 8 uur C'oneert door Kathleen Parlow. 1 e 1 e r s Museum tentoonstelling, van moderne aqutfrcllen. Bisschoppelijk Museum (Jansstraal 79). Geopend eiken dag van 10-5 uur, tegen betaling van 25 cents- Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Wij hebben vandaag, in 't Haarlemsehe „Alledagje", den Roomseben Volksbonders graag den voortreffelijken raad van „Maar ten van Dordt" in de Volksbanier aange prezen, om in den tijd die komen gaat, lot Juni toe, de sociale actie eenigermate stop te zetten, ten einde den leden individueel gele genheid te geven, zich met volle kracht te "wijden aan dq politieke actie, die zoo boog noodig is. En dit brengt ons er toe, een woordje te wijden aan een zaak, die al herhaaldelijk iu ons is opgekomen. D'r zit in dezen tijd een atmosfeer van buitengewone sociale roerigheid in de lucht. Overal zijn vooral de socialisten in de weer, om nevens de politieke actie die zij in de S. D. A. P. voeren, door middel van hun vak organisatie allerlei arbeidsconflicten uit te lokken. We hadden eerst de typo's in Amsterdam (waarbij, zonderling genoeg, vooral bet ka tbolieke en bet anti-revolutionaire hoofd blad van Amsterdam, Tijd en Standaard werden getroffen); nu hebben we de siga renmakers in den lande; straks krijgen we de bakkersgezellen. Een mededeeling, die wij van een socialistische organisatie dier gezel len ontvangen, spreekt van een naderenden scherpen strijd, die „op een nader te bepalen tijd" zal uitbreken. De tijd waarop dit gebeu ren zal, zullen de heeren van de S.D.A.P. wel bepalen! En merkwaardig in die mede deeling wordt scherp vooropgezet dat de Katholieke bakkersgezellenorganisatie aan dien scherpen strijd deel zal nemen. Als we dit alles, in verband met elkaar, eens beschouwen, dan rijst onmiddellijk de vraag: zit daar wat achter? Zit daar niet achter een opzet, om door zoovéél mogelijk arbeidsconflicten uit te lok ken, vooreerst de katholieke arbeiders af te houden van de politieke organisatie en de politieke actie, en ten tweede te pogen, ze op te zetten tegen de katholieke patroons en de bestaande orde van zaken, met het kennelijk doel om er in Juni voor links, voor de S. D. A. P. vooral, voordeel uit te trekken?.... Toen de typo's te Amsterdam door de so cialisten in de groote staking zijn getrokken, waar de verhouding vooral tot katholieke patroons zéér scherp werd, hebben wij dit al gedacht. En de gebeurtenissen sedert dien, de ver hoogde en door de socialisten overal optouw gezette en aangestookte roerigheid in aller lei vakken, versterken dien indruk! Welnu, dan roepen wij de katholieke arbei ders, de leiders der katholieke organisaties, vau het Bureau der R. K. Vakorganisatie en de aanvoerders der Roomsche Volksbonden dringend en ernstig toe: Past op dat gij niet loopt in die val, door de socialisten mis schien wel met medeweten, van anderenl zoo handig opengezet. Van nu tot Juni toe kan geen man onzer zijds gemist worden voor de politieke actie, en weet het wel: nieuwe arbeidsconflic ten uit te lokken,diedeverhoudingen tusschen de verschillende maatschappelijke standen in onze partij kunnen gespannen maken, zou in dezen tijd vóór Juni, nu de eenheid zóó bo slist noodig is, een zeer groote fout zijn! Mogen de bestuurderen en adviseurs hier aan liun aandacht schenken! Het liberale „Handelsblad" reageert op een driestarretje in „Het Huisgezin", dat sprak over de verdeeldheid onder de Katholieken, die door „het gesproken woord" in den jong- sten tijd zoo druk wordt gepropageerd en verder gebracht. Terecht zeide „Het Huisgezin" dat wij nu, bij liet begin van den stormloop van al wat vrijzinnig en socialistisch is, aan aller goe den wil niet tevéél hebben. Wij zijn hét daar volkomen mee eens. Doeh hoort nu het liberale „Handelsblad". Dat weet éérst te vertellen, dat de R. K. Pers niet geeft „wat in de geesten omgaat en leeft, maar slechts wat geestelijke leiders wil len doen leven in die geesten". Als dit iets beteekent, dan wil er mee ge zegd zijn, dat onze geestelijke leiders (de Bis schoppen) de Katholieke pers ganschelijk be- heersehenwij voor ons zouden hartelijk wenschen dat dit zoo was! Dan lezen we de volgende, vrij onduidelijke zinsnede: Doch onwaarschijnlijk is het niet, dat er oneenigheid (is?) in een politieke partij, waarin niet de allergeringste po litieke eenheid voorkomt, maar de meest verschillende politieke overtui gingen gekoesterd worden. Hier komt do aap uit de mouw: het libe rale „Handelsblad" heeft een soort van leed vermaak over de verdeeldheid onder de Ka tholieken, acht dat politieke oneenigheid, en zet dan ook hoven 't stukje „Verdeeldheid in de R. K. partij." Welnu, het spijt ons een beetje, die illusie te moeten verstoren. Maar het is niet anders: juist als poli tieke partij is de eenheid bij ons, trots ver schil van meening, God zij dank zoo hecht mogelijk. Daar mag dan onder ons een betreurens waardig verschil zijn, dat wordt aange scherpt door de felheid waarmede sommigen van weerszij de pen en 't woord voeren: als het op stemmen aankomt, in de politieke actie, staan wij naast elkander en schouder aan Behouder! En wie op de verschillen die de Katholie ken mogen verdeelen op den huidigen dag, rekent als op een scheuring in onze partij, heeft in ieder opzicht te vroeg gejuicht! genomen uit „De Volksbanier", van Maarten van Dordt. Een voortreffelijk stuk, waarvan we de le zing aanbevelen. De R. K. Volksbond zoo betoogt dezen schrijver doet als zoodanig natuurlijk niet aan de politiek. Maar de leden individueel, de keur van onze Roomsche burgerij, staan even natuur lijk in de voorste rij, als er politieke actie is. Welnu, dan moet de Volksbond ook hier zijn leden eenigszins te gemoet komen en met het oog op de politieke actie der leden, die natuurlijk de belangstelling voor het eigenlijke sociale werk van den Bond eenigs zins zal doen verflauwen men kan geen twee dingen tegelijk doen! de sociale actie eenige maanden stop zetten. Wij 1: op on dat t'ie l/ootuurdets van onzen Bond zoo hier te Haarlem als ;n den om trek en ook de bestuurders der akveree- nigingen, aan dien wenk mogen gehoor ge ven. En hun mannetjes beschikbaar stellen voor de propaganda. De propagandisten van den Bond, de ijve rige leden, hebben dan den tijd om indivi dueel mee te helpen aan de politieke pro paganda, die aller kracht en aller onvermoei de inspanning vergt. Want nu kan, tot Juni, waarachtig geen man gemist worden! Laat men daar gehoor aan geven ook met het oog op de kwestie, die in een van onze „kruiskopjes" vandaag is behandeld! DE PROPAGANDA. We hebben elders in dit blad een stuk op- IS EEN TOELATENGS-EXAMEN TOT HET MIDDELBAAR ONDERWIJS WENSOHELIJK? Sinds 1909 konden hoofden van scholen hier ter stede aan leerlingen hunner school, die daar voor in aanmerking kwamen, vrijstelling ver- leenen van het toelatingsexamen tot het mid delbaar onderwijs, b.v. de Hoogexe Burger- School. (Niet voor het Gymnasium, daar een examen hiervoor verplichtend is). De hoofden moesten hiervoor een briefje afgeven, waarbij zij verklaarden, dat, naar hun meening, de be trokken leerling met vrucht het eerste studie jaar op de Middelbare school zou kunnen vol gen. Deze bevoegdheid is, naar in de jongste raadszitting werd medegedeeld, ingetrokken, omdat de bovenvermelde maatregel, als proef bedoeld, in de praktijk niet voldaan heeft. Het toelatingsexamen is zoodoende voor alle leer lingen wederom verplichtend gesteld. Tegen de intrekking van deze bevoegdheid was gister avond een vergadering belegd door de ver eeniging tot vereenvoudiging en verbetering van examens en onderwijs. Er waren vele belangstellenden. Voorzitter der vergadering was prof. J. T. Niermeijer, uit Utrecht. Bericht van verhindering was o. m. ingekomen van den heer Joh. de Breuk, Wethou der, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, lid van den gemeenteraad en eenige andere heeren, be nevens van den schoolopziener, den heer Sterck, die tevens verklaarde voorstander te zijn van de nu ingetrokken bevoegdheid en te kennen gaf over die intrekking door B. en W. niet te zijn gehoord om advies. In de zaal merkten wij op de heeren raadsleden Elffers, Bregonje, Le vert, Lasschuit, Schram en Dr. Merens. De heer W. T. Tiemeijer, leeraar van de H. B. S. te Amsterdam, leidde het onderwerp in, en verklaarde absoluut geen voorstander te zijn van het toelatingsexamen. De nadeelen, die z.i. aan dit examen kleven, somde hij kort en duidelijk op. De examens, met de vreemde omgeving, de vreemde gezichten, die zij bren gen, alsook de ernst van den dag, werken na- deelig op de kinderen, die er zich aan moeten onderwerpen. Daarvan komt ook dat men dik wijls zulke vreemde resultaten ziet bij een examen. De beste leerlingen slagen dikwijls niet, terwijl ook voorkomt dat leerlingen, die bijna onvoldoende hebben, op de school toch uitblinken. Het toelatingsexamen, zegt spr., dwingt den onderwijzer ook tot het drjl-sys- teem. Hij is niet tevreden met de leerlingen op de vereischte hoogte te brengen, maar brengt ze gewoonlijk ver daarboven, om toch vooral zijn leerlingen te doen slagen. Ten koste van de andere vakken, wordt vooral aangestuurd op veel, te veel, kennis van de vakken, waarin examen moet worden afgelegd. En ten slotte worden de onderwijzers zelf niet gehoord over hun eigen leerlingen. Dit zijn de nadeelen van het toelatingsexamen, terwijl do rustige gang bij het lager onderwijs bevorderd wordt, als dit spook er niet is. Men neemt meer tijd om de kinderen in te wijden in de praotisohe vakken, die zij ook noodig hebben in het leven. Bang dat de Lag. School, zonder examen zal verslappen of inslapen, behoeft men, volgens spr., niet te zijn. Spr. wijst dan op Amsterdam, Schiedam, en andere plaatsen, waar het toelatingsexamen tot de H. B. S. niet vereischt wordt en waar het in zwang zijnde systeem uitstekend voldoet. Spr. meent dat men in Haarlem veel te hang is geweest om van de bevoegdheid gebruik te maken om leerlingen vrij te stellen. Van 69 leerlingen gingen toch slechts 22 zonder exa men naar het middelbaar onderwijs, terwijl nochtans van de 58, die examen deden, slechts 10 werden afgewezen. Verschillende heeren maakten gebruik van do gelegenheid tot debat. De heer Hubregtse, hoofd eener school, ontpopte zich als voorstan der van het examen. Hij ontkende dat het exa men buitengewoon zenuwachtig maakt en staaf de dit met voorbeelden uit zijn jarenlange prac- tijk. Daarbij kan de onderwijzer van 25 pCt. der ieerlingen zeggen dat zij het middelbaar onder wijs wel kunnen volgen; van 25 pOt. dat zij het niet kunnen, maar de overige 50 pCt. vraagt spr. Met gemak en zonder drillen maakt de heer H. zijn leerlingen voor het examen klaar. Andere hoofden van scholen, de heeren Kingma en Brouwer, waren deze meening niet toegedaan en hielden vol dat leerlingen voor het examen wel zenuwachtig zijn; dat er wel gedrild moet worden, ten koste van andere vak ken, maar meenden dat het systeem niet deugt. De lagere school moet zich niet aanpassen, vol gens hen, aan de H. B. S., maar de H. B. S. moet zich aanpassen aan het lager onderwijs. Nu wordt dit laatste gedrukt door het middel baar onderwijs. Meer heil zien deze heeren in overleg tus schen de leeraren van het middelbaar onder wijs en die bjj het lager onderwijs. De inleider had een gemakkelijke taak om de sprekers, die voor het grootste deel zijn mee ning toegedaan waren, of reeds beantwoord door debaters, van antwoord te dienen. Besloten werd een adres aan den gemeente raad te zenden, namens de vereeniging, waarin aangedrongen wordt op een andere regeling voor de toelating tot de H. B. S., dan uitslui tend 't examen. De aandacht zal gevestigd wor den op de regelingen te Schiedam, Amsterdam, Enschedé en elders. Ten slotte behandelde de heer Tiemeijer nog den invloed van ouders op onderwijs en huis- werk aan H. B. Scholen. Prof. Niermeijer dankte den inleider en de aanwezigen en spoorde aan om lid te worden' I der V. E. O. R. K. SPOORWEGPERSONEEL. Gisteravond vergaderden in 't gebouw St. Bavo de R.K. Spoor- en Trammannen. We gens afwezigheid van den voorzitter, door dienst, werd da vergadering door den Se cretaris geopend, weike na lezing der no tulen punt 2 der agenda: Mededeeiingen aan do orde stelde, o.m. een ingekomen klacht van eenige seinwerkers, omtrent het gemis van dienstkleeding, welke klacht als ge grond werd beschouwd. Besloten werd de- zo klacht in handen te stellen van do „Klachten-commissie voor het H.IJ.S.M.-per soneel" ter doorzending aan het Hoofdbe stuur. Ook werd voorgelezen een ingekomen schrijven van den heer Karstens in welk schrijven da leden werden bekend gemaakt met het lonelijk voornemen van den schrij ver, om de kinderen der leden een nuttigen en genoegelijken avond te verschaffen, dooi; eene voorstelling met lichtbeelden te geven, hetgeen zeer werd geapprecieerd. Hierna werden drie leden benoemd als kasverifica- teurs n.l. de heeren P. Bottelier, W. Col- pa en H. v. d. Voort. Door den inmiddels ter vergadering gekomen voorzitter werden eenige nieuwe leden geïnstalleerd met een korte doch hartelijke toespraak, waarna rondvraag, waarvan druk gebruik werd ge maakt en sluiting met den christelijken' groet. TENTOONSTELLING VAN VROEG- ENGELSCHE FOTOGRAFIEKUNST IN T MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. In het afgeloopen jaar werd er eene ver eeniging gevormd voor het tot stand brengen eener keurverzameling fotografische werken, die aanspraak maakt op artistieke uiting, en een beeld geeft van den oorsprong der foto grafie tot in latere tijden, waarvoor in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem eene bijzondere afdeeling zal worden inge richt. Deze vereeniging is thans hare werk kring begonnen met eene verzameling foto grafieën uit de vereenigde Koninkrijken bij een te brengen en in genoemd Museum te exposeeren, waaruit, zoodra de middelen het veroorloven, eene keuze zal worden gedaan, teneinde den grondslag voor bovengenoemds verzameling te vormen. De Engelsche fotografen toch hebben het eerst de artistieke werkwijze in zwang ge bracht en begrepen, dat er van de fotografie- iets anders moet worden verlangd dan eene mechanische reproductie en het is daarom, dat het Comité dat de samenstelling der ver zameling op zich heeft genomen, het aller eerst bovengenoemde verzameling hij een- bracht. Onder de tentoongestelde werken bevinden zich portretten van D. O. Hill uit Glasgow, 1848; landschappen van N. P. Robinson, 1859 tot 1891; J. CraigAnnan, met landschappen en portretten, terwijl Rudolph Diihrkoop ts Berlijn reeds een portret-studie aan de ver zameling ten geschenke heeft aangeboden. De Vereeniging stelt zich voor het noodige kapitaal door giften en jaarlijksche bijdra gen, alsook door geschenken van vakgenoo- ten en belangstellenden bijeen te brengen, en zjj hoopt, dat zij, gesteund door velen, het voorgestelde doel zal bereiken. Morgen is de toegang vrij. BADEN. In het Douchebadhuis aan den Kouden- liorn zijn in do afgeloopen week 842 en in dat aan het Leidsclieplein 1022 baden ge nomen. CCL1X. Stakingen, m wat er van komen zal. Narigheid en bebxmptn, en een praatje over goedkoop vleesch. Be tra genbu» redacteur, en wat die al te hooren krijgt O oer het ij», de vortt, en wat er dan (e doen valt. Het ia toch altijd wat ia den tijd van (tegenwoordig: nu zitten we ook in ons Haarlem alweer in een „staking", en ter wijl er de beste harmonie heersclite tus- [Bchen de sigarenmakerspatroons en de Werklieden in dat vak, hebben de patroons hun werklui „gedaan" gegeven, alleenig van Wege de solidariteit! En de sigarenmakers loopen nu zonder werk, zitten van den vroe- jgen ochtend tot den laten avond te be raadslagen, zijn druk aan het „posten" (met een o, zetter, en niet met een e!) en doen al dat soort van dingen, die in den tegen- ^oordigen tijd bij een „staking" vanzelf behooren. En dat alleen om... ja, dat wist blij van do week een van de stakers-zèlf biet precies te vertellen! ,,'t Hoofdbestuur heeft 't verordineerd," zei-ie, en daarmee was voor den man de zaak afgedaan. Ik vind zoo'n discipline prachtig en ik voel machtig veel voor de kracht van organisa tie, maar toch vind ik het wel een beetje hard en vreemd, dat in een bedrijf als dit waar er tusschen de patroons en de werklui lieelemaal geen oneenigheid of twee dracht was, om zoo'n kwestie van elders ook bij ons het bedrijf stop moet worden gezet. Enfin, de lui moeten het zelf weten, en als het dan nog maar zoo gemoedelijk blijft als ik in de krant las dat liier en daar het geval is, waar de patroons aan de posters sigaren en kopjes koflie presen- teeren, dan is het kwaad nog zoo héél groot niet, afgescheiden van de ellende en de naweeën die zoo'n staking toch altijd later nog geeft. Maar toch ben ik bang, dat die goede geest niet lang duren zal, want als de lui zoo van weerszij tegen el kaar worden opgezet, komt er vroeg of laat toch verbittering, en standenhaat, en de eenigen die daar dan garen bij spinnen, zijn de socialisten die van strijd en haat en nijd juist leven moeten! Ik hoop dan ook maar dat de sigarenmakersstaking gauw tot het verleden zal behooren, dat hoop ik voor een goed deel ook voor de arme huis gezinnen van de werklieden, die er het meeste onder lijden, want alle stakingskas sen en uitkeeringen kunnen toch niet het gewone, geregelde weekloon op den duur vervangen, en als het zoo van tijd tot tijd eens een stukje vleesch was, wat de gezin nen kregen, dan wordt dat nu gauw enkel droog brood! Zelfs liet Argentijnscli vleesch is dan nog te duur, en dat is toch nog heel wat goedkooper dan het inlandsche vleesch bij onze slagers, en tóch naar mij van de week nog een er zeide nét zoo best! Ik kan daar niet over oordeelen, ik heb het bij mijn weten nog niet geproefd, hoe wel ik daar volstrekt niets tegen zou heb ben, want het ziet er goed en frisch en smakelijk uit, en degenen die ervan ge proefd hebben en die het nu geregeld eten, roemen dat vleesch bijna allemaal. Ik las van de week in onze Vragenbus een ko mieke vraag van iemand, die van de Re dactie wou weten of het Argentijnsch vleesch goed smaakte: vermoedelijk heeft die meneer aan den vragenbus-redacteur bij z'n vraag gelijk een paar pond van dat vleesch cadeau gedaan, althans: anders kan je er natuurlijk nooit over oordeelen of het goed smaakt, en die vragenbus-redac teur antwoordde er wèl op. Als de lui ech ter in die richting doorgaan, en de krant redacteurs als proefkonijntjes gaan gebrui ken om te weten of dit of dat wel goed smaakt, dan vrees ik voor de fnagen van de heeren! Intusschen: één ding is zeker: de vragenbus van onze courant is langza merhand populair geworden, en het is nu al zóó, dat er geregeld door verschillende luidjes bij elke differentie van meening, bij elke strijdvraag, bij elk gebrek aan ge heugen of aan kennis, wordt gezegd: we zullen 't maar eens in de vragenbus zetten I Nu, ik geloof niet dat de krant er wat op tegen heeft, beantwoorden doen de hee ren zoo'n vraag in elk geval, eh als het antwoord den vragers niet erg bevalt, dan ligt het gemeenlijk meer aan de vraag, dan aan het antwoord 1 Trouwens, als je eenmaal met vragen begint, dan ben-je zoo gauw nog niet uitgepraat: zoo hoorde ik deze week in vollen ernst iemand de vraag doen: zou u nog denken dat we nu zullen schaatsenrijden gaan? ,Wat moet de vrager, die natuurlijk geen specialiteit-weerprofeet is, op zoo'n vraag zeggen? Ik zou ze wel in de vragenbus willen opzenden, om te kijken hoe de vragenbus-redacteur zich daaruit redden zoul Intusschen, over het ijs dan gesproken: het is mij opgevallen, dat we hier wel een ijsbaan hebben, maar dat er op alle sloten en vaarten en onder- j gelsopen landen al dagen lang wordt ge reden, voor die ijsbaan deugdelijk genoeg is om bereden te worden. Dat was Donder dag van deze week pas, maar lang heeft het pretje niet geduurd, want menigeen is gisteren door het ijs gegaan dat zoo slap was als een natte borstplaat in de nadagen van Sint Nicolaas. Eerlijk gezegd, en op gevaar af dat mijn lieve lezeressen en wel licht lezers ook, boos er over zullen wor den, ik ben blij dat het al zoo gauw weer dooien ging, en er van schaatsenrijden niet heel veel is kunnen komen: in bosjes gin gen de ijsbaanbezoekers er doorheen 1 Niet omdat ik het genot van het baantje rijdenj aan de liefhebbers niet gun, al zijn mijd oude onderdanen te stijf geworden voor de schaats, maar wel, omdat er uit zoo'n na* wintertje schade en ongemak voortkomen, die toch dunkt me tegen het pleizier daA j zoo laat in den tijd toch niet lang duren kan, niet opwegen. De bloembolletjes deded al leelijk, las ik, tegen de strenge vorst) en onze redacteur had van de week eeA Alledagje, waarin hij de Brood-en-Koffie* utdeeling met het oog op den feilen winter die weer ineens was gekomen, warm aan* beval, ik behoef er waarlijk niets bij te voegen, om duidelijk te maken dat iÉ niet zoo heel erg op die harde vorst gesteld) benl Intusschen: wat het laatste betreft, doe ik myn woordje van aanbeveling gaarnd bij dat van den redacteur, opdat het on* gunstige weer en daarbij het heerlijk ge* voei dat wij zelf ons kunnen helpen teges die kou, ook mijn lezers en lezeressen bewe* gen om de brood en koffie-uitdeeling, di«t aan zoovelen zoo grootelijks goed doet, een» te gedenken! 't 13 een mooi werk. en hel? is er goed besteed, faoorl 22 FEBRUABi,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1