"Stelïo Wetenschappelijke Berichten Restanten. P. W. TtifEEHUIJSEIV, Barteljerïsstraat 27. Tel. 1770. Hestairten. STADSNIEUWS. Leger en Vloot. Innpzandpn Wpdedeei npB. Ünze Landbouw-Vragenbus. Yrf^enbus. öport en Weustrijden. DE HAABLEMSCHE HYPOTHEEKBANK. Cigarstten Q zuiver handwerk. ËOUJIüD HUF) overalverkrij9baariB IttUüZyHOËN. De slaven van de roode zweep laten ook het lotsverbeteringskarretje in den steek, om de staatsiekaros van Pieter Jelles te trekken. De „neutrale" „algemeene" vakorganisa ties houden nu ook een zomerslaap. Die werkwijze mogen we best afkijken. En navolgen. .Nog eens: Laten we na Paschen staken! Doch niet om te luieren, maar om flink te werken als kerels met kracht, om door het pantserschip der Rechtsche Coa'i ie in den grond te doen boren het onzeewaar dig schii der concentratie, dat, zooals on ze v'oo: voogd ze'f, zijn roode vlag ver bergt in den mist. Wij ontvingen het jaarverslag over 1912 van de liaailemschc Hypotheekbank, dat uit gebracht zal worden in de Gewone Algemeene Vergadering van de 24 Februari as. Het afgeloopen werkjaar heelt voor de Haar- lemsche Hypotheekbank voordeelige uitkomsten opgeteverd. Hoewel het vennootschappelijk ka pitaal, hetweik voor de winstverdeeling in aan merking komt, van f i.500.000.— tot 2.00.000.is gestegen, cms met een derde is vermeerderd, zal ingevolge de winsten over 1912 toen hetzelfde dividend kunnen worden gehandhaafd. In het bedrijf heerschte niet dezelfde opge wektheid van het vorige boekjaar. Het feit, waarop wij in het vorige jaarverslag reeds wezen, dat het steeds moeilijker wordt tegen goede koersen 4 pCt. fondsen te plaatsen deed zich in dit jaai in sterke mate gelden voor onze 4 pCt. pancibrieven. De veelvuldige uitgifte van 434 pCt. en hooger rentende obligaties deed daarenboven het aanbod ter inkoop van 334 pCt. en 4 pCt. fondsen zeer toenemen. Wel werd voor een zeer belangrijk deel der 4 pCt. pand brieven herplaatsing gevonden tegen iets lager koers, doch in totaal is zoowel in het 4 pCt. als in het VA pCt. fonds eenige teruggang ■blijven bestaan. De Bank heeft zich dit jaar vrijwel beperkt tot de herbelegging van de be langrijke bedragen, die haar uit de periodieke en buitengewone aflossingen op de loopende leeningen toevloeien. Deze beperking werd evenwel goedgemaakt doordat voor nieuw gesloten en de verlengde leeningen zeer gunstige voorwaarden ten op zichte van rente en provisie te bedingen waren. De brutowinst over 1912 bedroeg f\ 15.902 5014. Voor het grootste gedeelte komt de winst voort uit hetgeen aan hypotheekrenten meer werd ontvangen, dan aan pandbriefrenten moest worden uitbetaald. Verder droegen daar toe belangrijk bij de provisiën bij het afslui ten van nieuwe en bij het verlengen van afloo- pende leeningen; terwijl mede daaraan toe vloeiden de vergoedingen wegens vervroegde aflossingen, en voor de overboeking van aan- deelen, en ten slotte de rente van de volgestor te reserve, na aftrek van 't koersvervlies op die reserve. Het disagio, dat werd geleden door de her- p'aatsing van 4 pCt. pandbrieven beneden pari, de provisie en verdere onkosten, alsmede de kosten van aanmaak, zegelen en uitgifte van de 434 pCt. pandbrieven, konden ten volle uit de koerswinsten worden afgeschreven. De na aftrek der onkosten gemaakte netto winst van f 85.220.1234 stelt ons in staat aan de houders van 33 volgestorte aandeelen uit te keer 4 pCt over het onverplicht gestorte be drag, en om daarna in overweging te geven: lo. af te schrijven het op debiteuren gele den verlies ad f 120.44)4; 2o. af te schrijven op ingekochte onder panden f 1.000. 3o. af te schrijven op inventaris f 3.196.65 en die te stellen op f 1. f 1.000.— 4o. af te schrijven op het kantoorgebouw; 5o. aan de extra-reserve toe te voegen f 10 890 60; 6o. te voldoen de bedrijfsbelasting ar f 1 025 75; lo. daarna over 1912 een dividend uit te keeren van zeventien perrent, tegen intrekking van dividendbewijs no. 22. DE SOLDIJ VOOR RIDDERS IN DE MILITAIRE WILLEMSORDE. Het „Bat. Nbl." meldt, dat het denkbeeld Aanhangig is om bij de thans in handen van den gepensionneerden luitenant-generaal Sa- bron gestelde herziening van de wet op de Militaire Willemsorde daarin een bepaling op te nemen, volgens welke de riddersoldij ook zal worden toegekend aan alle niet-militaire landsdienaren, onverschillig van welken land aard, in die gevallen, waarin militairen be- doelde soldij zouden krijgen en dat in zulke gevallen ook de riddersoldijzal worden toe gekend aan niet-ambtelijke personen, DE NIEUWE UNIFORMEN. Aan het boekwerk, bevattende de wijzi gingen in de uniformen van ons leger, ont leent de „Tel." o.m. de volgende bijzonder heden. De klein-tenue jas der generaals zal voort aan hebben 2 rijen van 5 in plaats van 7 knoopen, terwijl op de achterpanden slechts 2 in plaats van 6 knoopen geplaatst zijn. De overjas en de mantel der opperofficieren zullen voortaan ook van grijsgroene in plaats van zwarte stof ziin. In de overjas wordt geen sabelsplit gedragen. De cavalerie en rijdende artillerie krij gen om de pet een zwarte in plaats van een blauwe band. Bovendien krijgen ze voor velduitrusting een pet van grijsgroene stof. Evenzoo de officieren van den generalen staf. Ingevoerd is onderofficierslaken en de num mers en emblemen zullen worden uitgevoerd in zijde. In veldtenue zal de pet in plaats van de kolbak mogen worden gedragen. De groote tenue zal worden gedragen bij audiëntiën bij H. M. de Koningin, op gala partijen ten Hove, bij bezoek van vreemde staatshoofden en officiëele bezoeken van H. M. de Koningin leden van het Vorstelijk Huis; verder op uen verjaardag van H. M„ bij parades, eerewaehten, eereposten en eere- escorten. De ceremonieele tenue zal worden gedra gen op audiëntiën bij ministers, op partijen waar vorstelijke personen zullen verschij- of bij bezoeken van vreemde vorstelijke per sonen, bij particuliere plechtigheden, waar bij men rechtstreeks is betrokken, en bij offi cieels diners en avondpartijen. De veldtenue wordt gedragen bij mobi lisatie en soms bij enkele uitrukkende ge wapende diensten. De kleine tenue bij meldingen en alle an dere niet genoemde gevallen. Vragen op het gebied van Landbouw, tuin bouw, kamerplanten, bemesting, bloembollen cultuur e.a. moeten worden opgezonden aan den Redacteur dezer rubriek, den heeiyj. Tromp, tuinbouw-medewerker der Nieuwe Haarl. Courant te Heemskerk. Eens per week worden de gestelde vragen in deze ru briek beantwoord. V r. Ik heb een akker met tulpen staan; wanneer ik die akker een jaar oversla, kan ik dan dat volgend jaar daar weer op plan ten (tulpen) zonder diep te spitten? A n t w. Dit kan zeer goed. U hebt dan weer verschen grond. V r. Wanneer door mest, die voor tulpen gebruikt wordt, wat tulpendoppen zijn, zou dit hinderen? Antw. 'tls nooit aan te raden, tulpen te bemesten met mest, waardoor afval van tul pen gemengd is, daar hierdoor de tulpen be smet kunnen worden. V r. Welke kunstmest gebruikt men voor tulpen? Antw. U kunt er voor nemen bollenmest No. I en wsl 2 K.G. per roe. (Het Landbouw- kantoor „Noord-Holland", Alkmaar, brengt het in den handel). V r. Is het aan te raden privaat-mest te ge bruiken voor tulpen of hyacinthen? Antw. Privaatmest voor tulpen is niet aan te raden, nog minder voor hyacintlien. Proeven genomen bij tulpen gaven tot uit komst, dat het gewas door het vuur aangetast werd. Wordt die mest eerst aangewend voor andere gewassen, zoo zullen de tulpen er het volgend jaar allicht geen kwade gevolgen door ondervinden. V r. Welke plaats moet een morel hebben, in of uit de zon? Antw. De morel heeft de eigenschap, te willen groeien en vrucht geven op ongunsti ge plaatsen, waar ander fruit niet geteeld kan worden. Zoo maakt men er dan ook ge bruik van, de morel als leiboom op te kwee- ken aan den Noordkant van muren en schut tingen. V r. Welke is de behandeling van een li- gustrum haag en wanneer moet het planten plaats hebben? Antw. De beste tijd voor planten is het najaar. Bij open winter kan het ook, in 't voorjaar hoe eer hoe beter. Bij de gewone li- gustrum is de afstand een voet, bij de groen- biijvende 134 voet, daar hier grooter planten ontstaan. Wanneer bij het planten de wortels met een laagje zand bedekt zijn, dan wordt mest aangebracht, liefst koemest, of nog be ter vloeimcst of gier. De grond wordt hier door verbeterd, de vorming van nieuwe wor tels bevorderd en het waterhoudend vermo gen van den grond vergroot. V r. Hoe geschiedt het voortkweelcen van groen blijven de liguster? Antw. Vele boomen en heesters worden vermeerderd door afleggen of stekken. Het laatste geschiedt vooral gemakkelijk bij wil gen en populieren. Neem voor stek een een jarige twijg, ongeveer 20 'cM. lang, snijd dat deel vlak boven en. beneden een oog af en verwijder de onderste bladeren. Het best is, de stekken in 'tlate najaar of in den winter af te snijden en ze op een beschaduwde plaats in te kuilen, om ze in 't voorjaar, te planten, door ze een goed eind in vochtigen grond te steken. Vr. Hoe is de teelt van sjalotten? Antw. Sjalotten kunnen geteeld worden op alle gronden, uitgezonderd de zeer zware. Einde Maart, begin April komen de bolletjes in den grond, die liefst met ouden koemest bemest is. Men plant ondiep, zoodat de bolle tjes ongeveer 3 cM. beneden de oppervlakte komen. De afstand bedrage op de rij 10 cM., tusschen de rijen 25 cM. De sjalot is zeer goed geschikt om geteeld te worden op randen van bedden, in de paden van bloembollenbedden, als tusschenteelt van stokboonen, enz. V r. Wanneer moeten Meirapen gezaaid worden? Antw. Dit gebeurt veelal begin Maart. Om een vlugge ontwikkeling in de hand te werken, brengt men aan de Noord- en Oost zijde vaak tijdelijk rieten heiningen aan. Of schoon men veelal breedwerpig zaait, is-het aan te raden, dit op rijen t.e doen, welke een afstand hebben van 20 cM. V r. Wanneer wordt rammenas gezaaid? Antw. Wil men varietelten zaaien voor zomergebrpik, zoo doet men het in April, Mei; voor wintergebruik wacht men tot om streeks begin Juli. De afstand tusselien de rijen is ongeveer 25 cM., op de rij 15 a 20 cM. V r. Hoe is de teelt van komkommers in den kouden bak? Antw. Begin Maart worden de pitten uit- gpzaaid, 4 bij eikaar en wel om het andere raam, teneinde weinig brfieimest. en weinig dekmateriaal noodig te hebben. De planten worden later onder beide ramen geleid. Daar weinig gpsnoeid wordt, is de ruimte 6poedig gevuld. Begin Juni zijn geregeld de eerste vruchten ver genoeg, om gesneden te wor den. Op het einde van Juni worden de ramen weggenomen, zoodat de planten dan ongehin derd verder kunnen groeien. Als bijvrueht zaait men wel postelein. Vr. Kunt u me opgeven, hoe koude entwas bereid kan worden? Antw. a. Men smelt 700 gram dennen hars en 100 gram gele was, en vermengt het. Na dat het mengsel afgekoeld is, voegt men er voorzichtig 100 gram spiritus aan toe. b. Men smelt 830 gram dennenliars, 15 gram zwarte pek en 30 gram schapenvet samen, en vermengt dit onder voortdurend roereu met 35 gram gezifte houtasch. Nadat het mengsel half afgekoeld is, voegt men, onder voort durend omroeren er voorzichtig 90 gram spi ritus van 90 pet. aan toe. (De spiritus vooraf wat verwarmen, door b.v. de ontkurkte fleseh in een pot met kokend vuur te zetten). De entwas moet onder afsluiting van lucht, b.v. in goed gesloten blikken bussen, bewaard worden. V r. Hoe kan ik vetvlekken uit leder ver wijderen? Antw. Als het vet in het leder is gedron gen, kunt u ze zonder beschadiging niet meer verwijderen. Door geregeld het leder met schoencrême te bewerken, verdwijnt de vlek wel min of meer. V r. Weet u ook een middel om een vetvlek te verwijderen uit het notenhout van een piano? Antw. Probeer het eens met een zachte kurk. Wrijf daarmede de vlek. Lukt het niet, wasch de plek dan uit met een zeer zwakke zoutzuur-oplossing. V r. Ik heb een maandwoning. Binnen hoe- veel tüd moet ik mijn huur opzeggen, als ik de woning verlaten wil? j Antw. Als er geen contract is tussehen u en den huisheer, dan is één maand opzegger.s voldoende. Vr. Hoeveel tjid heeft een stoomschip noo dig om van Amsterdam naar New-Castle te va ren Antw. Dat hangt af van de capaciteiten der machine en van de weersgesteldheid. On der normale omstandigheden en voor een ge wone stoomboot bedraagt het 14 uren. V r. Ik heb een dochtertje dat nog geen 13 jaar oud is, maar niettemin alle klassen tloor- loopen heeft. Mag het arbeid verrichten, zon der met de wet in botsing te komen? Antw. Het mag alleen arbeid verrichten, wanneer zij een schriftelijk bewijs heeft van het hoofd der school, welke zij het laatst be zocht, waarin te kennen gegeven wordt, dat aan het meisje op die school geen onderwijs meer kon gegeven worden vóór 5 uur des na middags, zonder in herhalingen te vallen. V r. Kunt u mij ook zeggen wat Stamboel is? Antw. Stamboel is de Turksche naam voor Constantinopel. V r. Hoe kan ik inktvlekken verwijderen nit een katoenen jurk? Antw. Met zuringzout, verdund zoutzuur of citroenzuur. De loten, die ons ter controleering werden aangeboden, zijn geen van alle uitgeloot. De ongeleekende vragen lieten wij onbeant woord. V r. van M. v. d. L. te L. Antw. Bet bedoelde stuk is een raadsstuk en niet in den handel. Als u wilt kunt u het wel bij ons komen of laten overschrijven. V r. Ik heb mjin knecht met 14 dagen den dienst opgezed. Ben ik nu verplicht hem een dienst opgezegd, ben ik nu verplicht hem een om een anderen baas te zoeken? Antw. Dit is wel het algemeen gebruik. V r. Wij hebben een kanarie, die denkelijk de luis heeft. Wat is daartegen te doen? Antw. Geef een metalen kooi of kook de geheele kooi een vol uur in creolin water (1 deciliter op 10 liter water). Koud op het vuur zetten en goed onder water. Geef eiken dag schoon zand in de kooi met wat fijn droog kalkpoeder er door op eeri hoopje, waarin de vogel een stofbad kan nemen. Verder alleen Erfurter-zomerraapzaad en wat kanarievoe der. Vr. Kan het geen kwaad om een kanarie wel eens wat suiker te geven? Antw. Neen; maar niet te veel. Voor den inbond de*er rnhriek «telt de ItiMlariie tich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Lisse, 19 Februari 1913. M. d. R., Beleefd verzoek ik een plaatsje in u# veel gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. In de openbare vergadering van de R. K. Kies- verceniging te Hillegóm, waar als spreker optrad Mr. Dr. Jan v. Best en als debaters Mr. de Vrieze en Rodriguez, zeide laatst genoemde debater o.m. (blijkbaar met de bedoeling om goed te praten waarom de Linksche Concentratie ook niet op haar pro gram heeft gezet, op welke wijze zij in de financieele behoeften des lands wil voor zien), dat in de Troonrede van 1909 en 1910 niets stond van herziening van het Tarief, ten bate van de sociale wetgeving. Debater wilde hiermede blijkbaar zeggen: de Rechtsche partijen hebben het zelfde gedaan. Nu heb ik hier voor me liggen M. de R. de Troonrede van Hare Majesteit, uitgesproken 12 September 1901, waarin o.m. staat: „Daarnaast wordt de verplichte I „verzekering tegen de gevolgen van ziek- „te, invaliditeit en ouderdom voorbereid, j „Overmits de toestand van 's Rijks schat- „kist niet voldoende is, om deze geeste lijke en stoffelijke sociale hervorming tot „stand te brengen, wordt versterking van ,,'s Bijks inkomsten vereischt, waarvoor al lereerst herziening van het tarief van in voerrechten in aanmerking komt." M. de R.: de debater Rodriguez wilde de Vergadering blijkbaar wijs maken, dat eerst in 1911 de Troonrede sprak van een her ziening van het Tarief! Dit was onjuist, reeds in 1901 stond het op het program der Rechtsche partijen. M. de R. Gaarne zag ik bovenstaande geplaatst, om reden dat men mij verzeker de dat Mr. Jan van Best, op dit argument niets in kon brengen! ,U. nogmaals dankzeggend teeken ik P. .WARMERDAM. behoort ook een goede ademhaling, waarop noch bij de sport, noch in het dageiijksch lc ven zóó gelet wordt als wenscheiijk is, want „gebrek aan adem" is nog altijd eëu vrij veel voor/om end lijden. Evenals allo verrichtin gen van het lichaam, als: loepen, spreken, zingen, hooren en zien, verbeterd en tot een zekere volmaaktheid gebracht kunnen wor den, kan zulks ook met de ademhaling. Even als, er natuur- en kunst-zangers zijn. hebben wij ook natuur- en kunst adcmlielors. Do laatsten staan op de liooge trap. Ten eerste zij nog opgemerkt, dat de mensch- alleen door den neus moet ademhalen en niet duur den mond. In dit opzicht kan hij van de dieren wereld leeren. Wie niet door den neus ade men kan, omdat deze ziek is, stelle zich on der behandeling van ecu medicus. I „Heeft men het juiste ademen geleerd, dan gaat het later zonder metronoom, precies als bij het juiste spreken. Dan biengt ons geen hard loopen, geen berg- en trappenklimmen buiten adem, want een goede ademhaling ontlast het hart, zoodat het zonder inspan ning werken kan, wat toch hij irderen tak van sport hont'dvborwaarde is, wanneer hij tot de gezondheid en het genoegen zal bi'dra- gen. Een ruiter oT wielrijder is zonder goede ademhaling niet denkbaar. Een mensch, die een sport of een zware lichamelijke oefening langen tijd verricht, zonder zijn ademhalings- werkzaamheid volgens de regelen der kunst aan te passen aan de inspanning, zal spoedig met asthmatische ongemakken te kampen hebben, die in den aanvang wel gering zijn, 1 maar naderhand toenemen, wanneer de oor zaak niet wordt weggenomen. Athlcten, hard- loopers, roeiers en wielrijders worden latei- onvoorwaardelijk ziek, ten gevolge van long lijden of hartaandoeningen, en bereiken zel den een Imogen leeftijd, als zij verzuimen gopd te ademen. Een onvoldoende oppervlakkige ademha ling schaadt het hart in hooge mate, de hart spieren rekken, het hart wordt grooter, zon der dat zijn spierstelsel zich dienovereen komstig versterkt. liet gevolg hiervan is hartzwakte, welke niet zelden nrnt den dood door beroerte eindigt. Zeker, vele personen leeren hij hun snort, als: loop- en balspelen, roeien of zwemmen, wielrjiiien of tm-nc -1 - heel vanzelf het diep-ndemen, maar het is nuttiger het systematisch tc leeren. ook voor personen, die niet aan sport doen. De ntepste menscheu, die een zoogenaamde zwakke borst hebben, zijn slechte ademhnlrrs van huis uit, „F1 achnlmers". Van hun jeugd af ademen zij oppervlakkig, omdat niemand hen op deze verkeerdheid opmerkzaam heeft gemaakt. Hoe anders ie de bouw van een echt sportmensch, dan die van een „Flachat- mer". Bij dezen vindt men een smalle, van voren afgeplatte borstkas, de schouders han gen af tot ziin raar voren gericht en vertoo- ner, vooral bij dames, de zoo gevreesde zout vaatjes. zooals de volksmond de inzinkingen boven het sleutelbeen wel noemt. De horst der borstzwakken is bleek en het spmrstelsel voelt slap aan. De borstomvnng is gering, ter wijl bij normale mersehen de berst naar vo ren mooi gewelfd is. Bij dezen zijn de schou ders vol en rond, hangen noch naar voren, noch omlaag. V ie bi.i de sport goed ademt, past een voor- komingskuur toe; hij beschermt «Hh tegen, een leger van ziekten. Er zijn vele menschen, die een afschuw hebben van de beoefening van sport. Die personen vormen bet groote leger der bleekznebtigen en der bloedarmen. Ten gevolge van hun chronisch zwak- en ziekzijn zijn zjj van iedere lichamelijke bezig heid afkpprig, wars van iedere sport, die juist bun redding zou zijn. Zij ademen slechts on volmaakt, zijn „Flachatmer". Zoo ontstaat bij hen de een of andere ziekte van het bloed. Bi.i al deze ziekten verdwünt de mooie roo de kleur van het vleeseh. Daarbij komt nog gebrek aan eetlust, slechte spijsvertering enz. Men zendt zulke zieken gaarne naar buiten, naar de hergen of de zee. Het werkt wel dik- wiits de znivere lucht van een langdurig ver blijf gunstig, maar lang niet in die mate, als bij de beoefening van eenige sport. De juiste ademhaling bö de sport. Over dit onderwerp bevatte „De Kam pioen" een artikel, waaraan we het volgende ontleenen: „Bij een behoorlijke beoefening der sport EEN ONBEKEND LAND. De Poolreiziger Stefansson, de man, dié de reeds beroemd geworden ontdekking heeft ge daan van een stam van blanke Eskimpo's op een der eilanden aan de Coronation-Golf, be noorden het vasteland van Canada, gaat nu zooals de N. R. Ct. zegt, een reis ondernemen naar een land, waarvan men het bestaan ver moedt en dat benoorden Canada zou zijn ge legen. De Canadeesche regeering zal voor een bedrag van 75.000 dollard in de kosten bij dragen. De tocht moet drie winters en vier zo mers duren. Canadeesche studenten zulten meegaan. De voorbereiding van de expeditie zal geschieden onder leiding van de Canadian Geological Survey. meer; wellicht dat zich daar eene goede ge legenheid voordeed. Klaar en helder brak de Nieuwjaarsdag aan; bet was een dier winterdagen, welker schoonheid den kleurrijken zomei- overtreft. De bleek blauwe hemel had die vlekkelooze helderheid, welke een scherpe koude steeds medebrengt; en de stralen der zon deden het witte sneeuwdek steeds glinsteren als dui zenden edelsteenen. Sclioïner dag kon men voor een ijspartijtje niet wenscben. Na een vroeg ontbijt stonden zes sleden klaar voor den hoofdingang van het slot. Li- via had tot nu toe aan geen der uitstapjes deelgenomen. Terwijl reeds allen in de hal verzameld waren, fluisterde baron Riesenthal zijne bruid iets in 'toor, waarop Kuna zich met de vraag tot ïnvia wendde: Wilt u niet aan onze sledevaart deelnemen, signorina? Livia schrok een weinig, toen zij werd aan- gesprokeu; stilzwijgend had ze op de vroo lijke groep gestaard, en juist Ebba gadege slagen, die op het pun( stond de roodzijden pels om te slaan, welke Wolfram haar aan bood. Ook hij scheen de vraag gehoord te hebben, want zijne oogen op Livia vestigend, vergat hij den mantel om Ebba's schouders te slaan. Door zijn blik verward, stamelde Livia ver legen: Ach neen, ik dank n, ik kan niet mee gaan, want schaatsenrijden is mij geheel vreemd. U kunt echter toezien, meende Kuna Ot- tenfels goedhartie- Ik vrees, dat er geen plaats meer zal we zen, zei Ebba, aan wie Wolfram's blik niet ontgaan was, geraakt. 'tls niet pleizierig in eene slede opeen gepakt te zitten, en bovendien geeft signo rina Roseceo er gewis de voorkeur aan, te huis te blijven. Op zulk een heerlijken dag zal ze zeker gaarne meegaan, volharde Kuna, die zich se dert hare verloving onafhankelijker van haar zuster gevoelde. Ook is in onze slede ruimte genoeg, is 'tniet, Rudi? Zij zal ons in 't ge heel niet hinderen, voegde zij er aan toe, zieh tot haar verloofde wendend. Deze knikte toe stemmend; hij was zijne bruid dankbaar voor hare tussehenkomst, want hij gevoelde mede lijden met het arme Italiaansche meisje, dat er zoo treurig uitzag. Ja, ja, ge moet mee in ieder geval, zeide gravin Sturm, die getuige was van het ge sprek. Dit tochtje zal u goed doen. Vlug kind, kleed je aan. Ebba beet zich op de lippen. Hoe vervelend was Kuna toch met hare ongewensehte in menging! Wat was haar toch ingevallen? Hare verloving had zeker haar hoofd op hol gebracht, want ze gedroeg zich, als ware ze reeds baronps Riesenthal. Maar. nog een btetje geduld, weldra zullen de zaken anders staan, dan ben ik meesteres op Sturmberg! 'tZou me wat anders zijn, dan de vrouw van een armen baron worden! Nu, graaf Sturm, zei ze op een toon, die spottend moest schijnen, maar niettemin ze kere verstrooidheid verried, moet ik nog lan ger op miin mantel staan wachten? Wij zijn den hal ven middag kwijt, als wij niet. vlug voortmaken. Gij weet, hoe dol veel ik van schaatsenrijden houd en ik ben van plan het heele meer met je rond te vliegen. Een uur later bevond zich het heele ge zelschap op den oever van een klein meer, dat, aan drie z'ijdeu door donkere pijubos- schen ingesloten, zijn naam, Hertenmeer, aan de dieren dankte, die in zijn naaste omge ving hun geliefkoosd verblijf hadden. Overal in den omtrek zag men hun sporen, vooral in de nabijheid der hooiruiven, die onder de hoornen, waren aangebracht, om den dieren in den winter van voeder te voorzien. De anders zoo stille en eenzame oevers weerklonken thans van de vroolijke stemmen en liet heldere lachen der jonge dames en heeren, die zich haastten de schaatsen onder te binden, zoo gauw de draagkracht van trt ijs. op het dringend verlangen van eenige bij zonder bezorgde mopders, voldoende was on derzocht. Spoedig varen allen over het meer verspreid, in groepjes van twee en drie, juist zooals luim of toeval ze vormde. Het ijs was prachtig, hard als een steen, en vormde een volkomen effen gladde vlakte, door een dunnen rand van op den oever liggende sneeuw omzoomd. Livia en twee oudere dames waren op den oever achtergebleven, zonder bepaald doel, en trachtten door heen en weer wandelen zich te verwarmen; de beide dames richtten in het eerst eenige vriendelijke woorden tot Livia, maar waren spoedig in allerinteres santste op h'et huishouden betrekking heb bende gesprekken verdiept Geheel aan zieh zelve overgelaten, wandel de Livia, een der vele sporen volgend, langs den oever en daalde dan voorzichtig naar den rand van het ijs af. Een dunne sneeuwlaag temperde hier de gladheid, en daardoor zich veiliger gevoelend, volgde zij, altijd langs den rand, den weg dien de schaatsenrijders hadden genomen. Wat vlogen die vlug en prettig over de gladde vlakte! Enkelen reden samen, in een lange keten, terwijl Ebba, in een blauw nauwsluitend fluvveelen costuum, dat haar voortreffelijk stond, Wolfram pla gend scheen uit te dagen tot een wedstrijd, de heele haan rond. Livia gevoelde hoegenaamd geen lust zieh hij de vroolijke schaar der schaatsenrijders aan te sluiten zij zou zieh daarbij niet op haar plaats hebben gevoeld, daar zij den zin voor de zorgelooze genoegens der jeugd had verloren. Maar toch gevoelde zij zieh, bij het zien van dit alles, meer dan gewoonlijk ver laten en eenzaam. Op dit oogenblik werd hare opmerkzaam heid getrokken door vleugelslagen boven haar hoofd. Zji zag op en bemerkte een paar wilde eenden, die in lage plompe vlucht heen trokken. Terwijl Livia de vogels nog na staarde, brak plotseling het jis onder haar voet, en zij zonk tot aan de knieën in het water. Zij was onverhoeds op eene in het ijs gellouwen beet getreden, die zich des nachts met een dunne ijskorst bedekt had, en nu haar gewicht niet dragen kon. De luide hulpkreet, dien zij uitstiet, werd door de schaatsenrijders gehoord en allen ijl den toe om haar te helpen. Doch het wns Wolfram, die Ebba's han met weinig hof felijkheid loslatend, het eerst op de plaats van het ongeval aankwam. Het water was bier niet diep, en er kon dus van gevaar geen sprake zijn: voor eene dame echter was het toch altijd lastig, op de ijsvlakte te komen, daar zij verhinderd werd door de lange klee- ren. Den sterken arm des graven Sturm ge lukte het evenwel spoedigj Livia uit haar on- aangenamen toestand te bevrijden; zij was wel verschrokken, doch het onvrijwillige had had verder geen slechte gevolgen. Allen dron gen om bet meisje heen, de een om haar te troosten, de ander om haar een goeden raad te geven, en Livia, die zich zoo even een zaam en verlaten had gevoeld, was nu het voorwerp van een ieders belangstelling. O ja, u moet gaan, stemde Ebba ijyerif? in. Ik zeide reeds in het begin, dat u betef zoudt gedaan hebben, wanneer ge thuis ge bleven waart. U moet een kop heete kamillethee drin' ken, voegde een andere dame erbij. Het het beste om eene verkoudheid te voorkomen' Ik geef de voorkeur aan vlierthee, he' werkt beter clan kamillenNeem een wan'' voelbad.... een glas cognac met heet wate£ Wolfram had intusschen de schaatsen gebonden eu de dichtbij staande slede et'^ teeken gegeven naderbij te komen. Het V'1 dezelfde, in welke bij met Ebba eekoinc was. (Wordt vervolgd:^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 8